Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Een oude geschiedenis, die zich steeds herhaalt. Eene belatigrijtsc Vergadering. MARC ELLA GRACE. No. 2445. Woensdag 11 Februari 1914. 25e Jaargang. ;en. BEKENDMAKING. FEUILLETON. De salarisregeling Van de onderwijzers Van de normaalscholen en het amendement de Jong—de JVSuratt. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat schietoefe ningen zullen worden gehouden met vestinggeschut van eene batterij bij het huis van den heer A. VISSER, in den Nieuwe Neuzenpolder, op 17 Februari a. s., en misschien volgende dagen. Inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kun nen worden verkregen ter gemeente-secretarie. Ter Neuzen, 6 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De heer Otto, het nieuwe Kamerlid voor Amsterdam 111, heeft voor de vrijzinnige kies- vereeniging Burgerplicht" te Santpoort eene lezing gehouden over »Portefeuillegehaspel" en bewoog zich, dus met dit onderwerp op hetzelfde gebied als de heer Lindeijer op 2 Februari alhier, zij het ook niet in den zelfden geest. Hoe goed en uitvoerig hij de portefeuille kwestie zelf ook besproken heeft, het is niet hierop, dat wij willen wijzen. Hij heeft in het eerste gedeelte zijner rede ook de houding van rechts bij de herstem mingen besproken. Het is vooral in onze streek overbekend, hoe de coalitiepartijen steeds het roode spook tegenover de vrijzinnigen oproepen, in de hoop hier of daar nog een stemmetje van een con servatief aangelegd liberaal te winnen. Men moet Luctor et Emergo en Zelandia er maar een tijdje, vooral tegen de verkie zingsdagen, op nalezen, om het schrikbeeld van het «roode gevaar" verbijsterend voor oogen te krijgen. Nu is het gekste evenwel bij die schermers met roode lappen, dat ze zelf doen, wat ze anderen verwijten, als het zoo in de kraam te pas komt Reeds meer dan eens hadden we gelegenheid deze bewering met bewijzen te staven. Ook den vorigen zomer gebeurde dit weer bij de verkiezingen. Ondanks al hun geschetter van te voren, trachtten ze in de meeste districten, waar so- Een roman uit Ierland. ItOSA MULHOLLAND. 22) HOOFDSTUK XI. Inisheen. Het huis op Inisheen (het kleine eiland bestond uit eenige weinige kamers en gangen alle gelijkvloers. De buitenmuren wareu zeer dik, de schoorsteenen breed en laag, de vensters klein en vierkant eu de hoofdiugaag bevond zich in een torentje, waarin twee deu ren waren, een aan eiken kant van het por taal, die om beurten werdea opengedaan, als de wind draaide. Zooals het huis daar lag, mid den in het winderige meer, deed het denken aau eeu klein fort, en dat was het ook voor de bewoners, wanneer zjj door de winterele- menten werden belegerd. De drie of vier morgens grasveld, die het gebouw omgaven en naar de rotsen afhelden, waren beplant met groepen laag groeiende hoornen en heesters, en een dicht net van klimop bedekte de muren van bet huis van den grond tot aan het dak. Allerlei soorten van vogels, water- cialisten met vrijzinnigen in herstemming kwamen, de eersten te doen slagen. Zelfs gaven de Standaard en eenige andere coalitiebiaden zich, in strijd met vroegere gewoonte, tamelijk bloot. De toeleg was natuurlijk, om de vrijzinnige concentratie in haar ledental zoo klein moge lijk te maken. Als de coalitiepartijen daar voor zichzelven voordeel in zien welnu, laat ze haar gang gaan. Maar laat ze dan ook ophouden met al haar gelamenteer over den wassenden rooden vloed, waarmede ze nu nog wel argelooze kiezers kunnen bedotten, maar dat toch bij meerdere ontwikkeling der massa, zal blijken een ijdel spel te zijn. Het is eene goede gedachte van den heer Otto geweest, die oneerlijke handelwijze aan de kaak te stellen. Het is de oude geschiedenis, die zich steeds inzonderheid bij de anti-rev. party, herhaalt van de dagen van Domela Nieuwenhuis als parlementariër, af. Het vraagstuk der Werkeloosheid is er een, dat terecht bij ieder, die het openbare leven medeleeft, belangstelling moet wekken. Er bestaat in ons land eene «Nationale vereeniging tegen de Werkeloosheid.* Deze hield ruim eene week geleden eene vergadering, die zeer druk bezocht was. Door mr. Levy en den heer De Miranda werden uitvoerige en zeer lezenswaardige praeadviezen uitgebracht, beide belangwekkend, al bleek het duidelijk, dat de eerste eene oude richting vertegenwoordigde, de tweede de nieuwe richting voorstond. Vele bekende sprekers, door jarenlange werkzaamheid en zich inwerken, met de arbeiderstoestanden vertrouwd, deden zich op die vergadering hooren. Het is ons niet doenlijk, in ons blad, ook maar eene beknopte uiteenzetting te geven van het gesprokene. Maar wel willen we wijzen op de zeer belangrijke zaak, die besproken werd en de zeer ernstige en degelijke wijze, waarop dit gedaan werd, al kwamen begrijpelijkerwijze meeuwen, wulpen en wilde ganzen maakten hunne nesten in de rotseD, of kwamen in groote vluchten van de zee naar het eiland en hunne schrille kreten en schreeuwen, als zij over het meer scheerden waarschuwden de bewoners, als er een storm ophanden was. Er waren slechts twee zitkamers te Inisheen, eu de wanden van het salon waren voor twee derden bedekt met boeken, waarvoor Bryan zelf de planken geslagen had, toen de drang der omstandigheden hem en zjjne moeder naar het kleine eiland had gedreven. Eenige Oos- tersche matten op den vloer eene soort van Perzische gordijnen voor de ramen met hunne diepe vensterbanken, en verscheidene buiteu- landsche ornamenten en zeldzaamheden gaven het vertrek een bevallig vrooljjk voorkomen dat verhoogd werd door het licht dat brandde, en het open vuur dat op dien zomeravond was aangelegd tegen de vochtigheid en den konden mist die van de bergen nederdaalde en uit het meer opsteeg en eiken avond tus- schen licht en donker in allerlei grillige vormen over het water hing, In eenen hoek der kamer stond eene harp en ouder de weinige schilde ryen, waarvoor de boekenplanken ruimte open gelaten hadden, vond men eene gravure, Rob bert Emmet voorstellende zichzelf verdedigend voor het gerecht en eeu tweede, waarop het lersche Lagerhuis was afgebeeld, üeze bestond uit een menigte figuren waarvan de meeste portretten waren. er groote tegenstellingen voor bij de discussie's over de mogelijkheid van bestrijding der werkeloosheid en niet minder in de wijze, waai op dit moest geschieden. Wij achten bestrijding der werkeloosheid geene mindere zaak dan de verzekering tegen ongevallen, invaliditeit en ouderdom of dan de maatregelen tegen beroepsziekten enz. Zelfs zou het ons niet verwonderen, dat bij verdere bestudeering van deze zaak, het vraagstuk der werkeloosheid als een der belangrijkste van onzen tijd wordt aangemerkt. De regeering dient ook deze kwestie in studie te nemen en maatregelen te beramen om de ellende der werkeloosheid zooveel mogelijk te beperken. Daarom deed het ons genoegen, dat ook Minister Treub tijd en gelegenheid had kunnen vinden om deze vergadering te bezoeken en een tijd lang bij te wonen. De degelijke voorbereiding en de ernstige besprekingen van het vraagstuk het bezien van verschillende kanten kunnen niet anders dan gunstig werken op het oordeel en inzicht van hem, die zich misschien nog geroepen gevoelt, aan de oplossing dezer zaak zijn krachten te wijden. Door minister Cort van der Linden, werd bij artikel 160 van de begrooting van Binnen- landsche zaken voorgesteld, om tot een salaris verbetering van de normaalschoolonderwijzers over te gaan. De totale verhooging bedroeg 103 000 gulden. Op zichzelf is deze voorgestelde kleine ver betering door de betrokken onderwijzers dank baar tegemoet gezien, hoewel terecht en onomwonden werd te kennen gegeven, dat de verbetering verre van voldoende of afdoende mocht worden genoemd. Algemeene en zeer krachtige oppositie werd in de kringen der betrokken onderwijzers gevoerd, vooral tegen de wijze, waarop het verhoogde salaris zou worden verdeeld. Minister Cort v. d. Linden stelde namelijk voor, de normaalschoolonderwijzers te verdeelen in drie categorien, namelijk in drie groepen Marcella zat aan eene tafel eenige kostbare etsen te bekijken Mrs. Kiimorey lag op hare sofa, en volgde met bare oogen elke bewe ging van haren zoon, die in de kamer op en neer ging, terwijl het gesprek liep over de wjjze, waarop men in't vervolg de ontevreden pachters van Distresna zou behandelen. Mrs. Kiimorey was een kleine, tengere verschijning, die meer op een wegkwijnend kind, dan op een volwassen, reeds eenigszins bejaarde vrouw geleek. VaD hoofd tot voeten was alles wit aan haar, behalve hare blauwe oogen en bleek roode lippen. Haar haar was sneeuwwit en eenvoudig, maar bevallig boven op het hoofd vastgestoken baar fijnbesneden gelaat was zeer bleek en hare japon en hare sjaal waren beide van zachte, wit wollen stof. „Wij zijn er niet verantwoordelijk voor, dat men haar hier gebracht heeft, Bryan Mrs. O'Kelly vertrouwde haar aan vader Daly toe, en vader Daly bracht haar terstond by my. Wy hebben op geen enkele wyze eenigen invloed op hare handelingen trachten uit te oefenen. Zy is een en twintig jaar en zeer goed in staat om hare zaken zelve te behar tigen. En zy heeft getoond daar werkelijk zeer veel geschiktheid voor te hebben, en zich zelve reeds den weg afgebakend, dien zy volgen wil. Vertel Bryan eens, wat gy reeds gedaan bebt, lieve." Marcella legde de etsen neder, leunde met met salarissen successievelijk van 50 gld., 75 gld. en 80 gld. per wekelijksch lesuur per jaar. Op het onredelijke en willekeurige van deze regeling, is door de betrokken ouderwijzers in verzoekschriften en brochures gewezen. Vrijwel algemeen was de wensch, dat in elk geval volkomen gelijkstelling in bezoldiging van alle onderwijzers aan de normaalscholen verbonden moest worden verkregen. Tevens werd hieraan den wensch verbonden, dat de salarissen voor alle normaalschoolonderwijzers diende te worden gesteld op 80 gld. per wekelijksch lesuur per jaar. Onze afgevaardigde en het bekende kamerlid voor Hoorn diende een amendement in, om aan den redelijken wensch van de normaalschool onderwijzers tegemoet te komen. Volgens het amendement, zou het geheele artikel worden verhoogd met 204.000 gld. instede van 103.000 gld., terwijl gelijke salarissenop 80 gld. per wekelijksche lesuur per jaar werd voorgesteld. Bij de verdediging van het amendement werd o.a. door den heer De Jong duidelijk naar voren gebracht, dat in de eerste plaats moest worden voorkomen, dat het stelsel van drie categorien werd ingevoerd. De heer De Jong zeide «Het amendement bedoelt een principieele beslissinggelijkstelling van alle vakken, te genover het splitsen, door de Regeering, in drie categorien. Daardoor wordt op de minst- bezoldigde vakken een stempel van minder waardigheid gedrukt. De argumenteering van correctiewerk enz. der Memorie van Toelich ting kan niet door den beugel. Elk vak vordert voorbereiding voor een degelijke les, maar bij andere vakken is evenmin correctie noodig als bij zingen, handwerken, teekenen enz. Dit geldt zelfs voor een enkel vak uit de hoogste categorie. De redeneering gaat dus niet op. Er komt nog iets bij. De vakken die door de Regeering in de derde categorie zijn ge bracht, met name het teekenen, behooren tot de allermoeilijkste. Teekenen is thans meer dan een vaardigheidsvak en wat geëischt wordt aan voorbereidende studie maakt het vak tot eeu moeilijk vak, waarop niet het stempel der minderwaardigheid mag worden gedrukt. Daar komt by, dat het om hét teekenonderwijs tot zijn recht te brengen noodig is, dat klassen worden gecombineerd. hare elbogen op de tafel, vouwde hare han den onder hare kin te zaaien en zag Bryan glimlachend aan. Zij gevoelde instinctmatig, dat zij hem minder herinnerde aan het meisje uit „The Liberties", zoolang zy glimlachte, want zy had reeds opgemerkt, dat bjj, zoodra zij ernstig of droevig keek, haar met dien verwonderden, vragendeD blik aanzag, die haar io hare vrees versterkte, dat bjj nog steeds dacht aan het tooueel in de onde ka mer en de geheime schuilplaats. In dien nacht waarin zij hem verborgen had, had Marcella zeker niet tegen hem geglimlacht. Moed om geduldig te ljjden, en eene droef heid, die niet klaagt, ziedaar hetgeen toen werd uitgedrukt, door die oogen en lippen, die na voortdurend van vrooljjkbeid straalden. En die vrooljjkheid was niet gemaakt. Want zy was nog steeds vervuld van die verruk kelijke verandering in haar lot, die haar naar dit vredige, vriendelijke, romantische huis gevoerd had, en haar tot bet middelpunt van de belangstelling van haren held en zjjn moeder maakte, en zoo kwam bet, dat zjj veel meer en veel gemakkelijker glimlachte, dan ooit te voren Id haar jeugdig leven. „Ik heb met vader Daly mijne onderhoori- gen opgezocht," zeide zjj, „niet als hunne land vrouw, maar als zijne vriendin. Ik vroeg hem mjj cnet hen in kennis te brengen, en mij te laten beproeven bunne genegenheid te winnen, voordat ik mjj aan hen bekend maak, als de- )K1l. TER liin VOLKSBLAD. 6 21 6 3! 6 4! 6 4! 6 51 7 02 71! 81! 811 8 51 *5 2! 5 51 6 01 7 0! 71! 7 25 7 31 8 0! 81! 8 2! 8 21 834 1 801 1 8 lj 1 8f 811 NAAB HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1