Een flink Dagmeisje Hakte met een bijl in zijn heen, Kloosterbalsum, MR. ADRIAANSE. BUITENLAND. Gemeenteraad van Zaamslag. INGEZONDEN STUKKEN. NsderlancLscli Tooneel van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Daarmee was de quaestie, die tot veel gelach in de rechtzaal aanleiding gaf, geëindigd. Een nieuw beroep. Te Berlijn is een nieuwe kostwining aan het opkomen. Een leeglooper komt er achter dat er ergens in de open lucht een film voor een bioscoop wordt opgenomen. Hij trekt achter de spelers aan en doet in het tweede gelid mee. Als men iemand vervolgt, dan vervolgt hg mee is er een »menigte« van kijkers noodig, dan mengt bij zich onder de menigte, enz. En tot slotte verlangt hjj betaling voor zjjo medewerking. De directeur van de film-fabriek weigert natuurlijk, en nu gaat de leeglooper naar den rechter. Hij heeft recht op zijn eigen portret en kan op grond van dat recht tegen de vertooning" van de film in verzet komen. En de rechter in dit geval de Gewerbe- richter kent hem een schadevergoeding toe, omdat de film-fabriek bij de »verrichting< van den medewerker tegen wil en dank voordeel gehad hsrfr. Zoodat de directeuren van de film fabrieken, nu gedwongen zijn, deze straatslijpers, telkens als hét hun gelukt de film-spelers te overrompelen, te beloonen. De ondergang van de Ilcra. Zondagnacht is tengevolge van een hevigen storm het viermast-zeilschip »Hera«, uit Ham burg, in de nabijheid van Falmouth gezonken. Daar men aan boord door den hevigen regen den St. Anthony-vuurtoren niet kon zien, voer het schip hier voorbij en liep drie kilometer- verder in de nabijheid van het dorp Portscatbo op de Pull-rotsen. Dadelijk liep het schip vol water en helde naar een zijde over. De red dingsboot, waarin reeds een en twintig man hadden plaats genomen, sloeg door e6n plot selinge wending van het schip om, en de ka pitein verdronk met vijftien man. Den eersten en tweeden officier en drie man gelukte het Dog het wrak weer te bereiken, waarop zich nog drie andereo bevonden. Het water kwam steeds hooger en men moest in het want vluchten. De eerste officier bond zich aan den mast vast en gat op een kleine fluit signalen, om de aandacht op het wrak te vestigen. Toen het water hem bereikt had, en hjj zich niet kon losmaken, gaf hij het fluitje aan een ander over, en verdronk. Nog twee anderen werden door de golven meegesleept en na zes uren wachten weiden de overigen gered door do reddingboot uit Falmouth. De >Heia< kwam uit Amerika met een la ding salpeter en was op weg naar Hamburg. De waarde van 'het salpeter, dat aan boord was, bedroeg ongeveer 600.000 Mark. De onderwijzer Wagner krankzinnig verklaard. De onderwijzer Wagner, de man die zich aan een aantal moorden en brandstichtingen (e Degerloch en Mühlhausen had schuldig gemaakt, is van rechtsvervolging ontslagen en voorgoed naai een krankzinnigengesticht over gebracht. Een moordaanslag. Op de Place de l'Etoile te Parijs heelt zich Zondagmiddag te midden van het zeer drukke verkeer, dat dan heerscht een bloedig tooneel afgespeeld. Een aristoraat, Maurice Chevallier die met een dame gearmd wandelde, trok plotseling, toen den bekenden financier Henri Uartig e die van zijn vrouw vergezeld was, ontmoette een revolver en loste, na een korte woordenwisseling vier scholen op den financier die hevig bloedend) ineenzakte. Diie kogels -waren hen in de borst gedroDgen. De dader liet zich vrijwillig door een polietie-agent arres- l.eeren Op het politiebureau verklaarde bij dat Cartigue hem door zwendelarij 400.000 li aces had weten af te zetten. Het schijnt dat Ctivallier niet in het bezit is van al zijn verstandelijke vermogens. De financier weid naar een hospitaal vervoerd waar men zijn toestand als zeer ernstig beschouwde. Aan du grenzun. Daar er een groote smokkelhandel wordt gedreven over de Fransch-Belgische grens, door de douanebeambten de grootste moeite om met kracht en geweld dezen uandel tegen te gaan en de verordeningen te handhaven. Dat sommigen echter wel wat ver gaan bij hel nakomen var hun plicht is eenige dagen geleden g bleken. De brandweer van het Fransche stadje Tourcoing werd te hulp geroepen door een nahij gelegon dorp, even over de Belgische grens, waar brand was ontstaan. Dit was in't geheel niets bijzonders, want het gebeurt dikwijls, dat de Fransche en Belgische brandweer samenwerken bij een brand aan de grenzen. Ditmaal echter werd de stoom spuit aan de grens tegengehouden door een douanebeambte, die invoerrechten wdde heffen op de benzine, die door den motorwagen in België zou worden ingevoerd De brandwachts hadden geen geld en dus werd hen geweigerd, met de stoomspuit over de grenzen te gaan Liever een heel dorp in brand, dan de tol gelden gemist, dacht de Heilige Bureaucratius. -- Woensdagochtend zijn twee leden van het centrum in den Rijksdag, pastoor Johinnes Piitz, afgevaardigde voor Donau worth, en pastoor Benedikt Hebei, afgevaardigde voor lllertisssen-Meiningen, op het kruispunt van de Blücher- en de Mittelwald-straat door een auto onderste bovea gereden. Biiden zijn zwaar gewond naar het St. HedT.ïgs-zieken- huis gebracht. NOORWEGEN. Onechte kinderen. Uit Cristiania schrij :*t de correspondent van de N. R. Ct. het volgende. Het aanhangige vegeeringsvoorstel voor een wet ter bescherming van onechte kindereu, gaat van het beginsel uit, dat zulke kinderen in dezelfde rechtsverhouding tot de twee ouders moeten staan. D e wet wil dat het kind recht krijgt op den familienaam van de moeder, als ook op dien van den vader. Het kind zal op gevoed v/orden in overeenstemming met de levensomstandigheden van den vader, wanneer zijn positie in de maatschappij de beste is, of in overeenstemming met die van de moeder, wanneer 'ij in betere levensomstsndigheden verkeert. Maar de verzorging en de voogdij zal bij voorkeur aan de moeder overgelaten worden. De moeder moet uiterlijk 14 dagen na de geboorte van het kind verklaren, wie de vader is. De toeziende voogd deelt den vader mede, dat hij tot de ondersteuning van het kind moet bijdragen. Wanneer bij het vaderschap erkent of binnen een bepaalden tijd geen protest daartegen indient, wordt hij als de vader beschouwd. Ditzelfde geldt voor het geval de rechtbank hem gelast, het vaderschap op zich te nemen. Vindt de rechtbank, dat het vaderschap niet bewezen is, dan kan den man toch opgelegd worden een bijdrage te ver- leenen. Die bijdrage Wordt betaald tot het kind 16 jaar is; onder sommige omstandigheden kan die termijn verlengd worden. Gedurende de eerste negen maanden moet de vader een afzonderlijke bijdrage betalen, wanneer de moe der het kind bij zich heeft. De opgeheven bepaling van dwangarbeid, wanneer de bijdrage niet betaald wordt, zal weder in de wet opge nomen worden. Wat het erfrecht van het kind betreft, over dit punt heerscht verschil van meening bij de leden der regeering. Drie hun ner willen, onafhankelijk van de omstandigheid of het kind in of buiten echt geboren is, aan het kind het recht toekennen om van den vader te erven. Vier andere ministers stellen voor om aan het onechte kind erfrecht op den vader toe te kennen, wanneer het vaderschap erkend is of wanneer het kind is verwekt tijdens de verloving of in concubinaat. Vergadering van Vrijdag 6 Febr., 's nam. I1/, u. Voorzitter; de heer Joh. de Fejjter. Tegenwoordig: 9 leden. Afwezig met kennisgeving de heer M. de Jonge, zonder kennisgeving dhr. A. de Feijter. Secretaris dhr. J. Stolk Lz. 1. De Voorz. opent d>- vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en geteekend. 2. Mededeeling wordt hierna gedaan, dat door B. en W. is vastgesteld eene instructie voor den beambte voor de straatverlichting en dat thans opnieuw dient te worden be handeld het verzoek van de beambte D. R. de Hondt om tractementsverhooging. Na eenige besprekingen over de vastge stelde instructie komt in stemming een voor stel van den heer Wisse om het salaris te verhoogen met 100,en daarbij te be palen, dat de beambte dan verplicht is voor dat salaris tot 20 lantaarns te verlichten en een tegenvoorstel van den heer Scheele om 75,te verhoogen onder bepaling, dat voor iedere lantaarn meer f10,zal worden betaaldhet laatste voorstel wordt aange nomen met 7 tegen 2 s'emmen, die der heeren Faas en Wisse. 3. De Voorz. doet hierna mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. het van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen raadsbesluit d d. 13 Januari 1.1. tot wijziging der begrooting dienst 1913. b. als voren het raadsbesluit houdende rege ling betreffende de wijze van betaling der in koopsommen voor pensioen gemeente-ambte naren. De heer Wisse vraagt naar aanleiding daar van of B. en W nog eens nauwkeurig willen onderzoeken, wanneer A. Krijger in dienst is gesteld. Krijger is nl. van meening, dat te wei nig dienstjaren voor hem in rekening zijn ge bracht. De Voorz. zegt zulks toe. c. een schrijven van als voren houdende be richt van het raadsbesluit van Clinge daarbjj de jaarmarkt bepalende op den laatsten Dins dag der maand Maart. d. een schrjjven van de Commissie van voor bereiding voor de stichting eener electr. centr. in Zeeuwsch Vlaanderen daarbij toezendende het inzake de levensvatbaarheid van een Electri- sche Centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen. e. een schrijven van den heer J. Jansen, houdende dankbetuiging en bericht van aan neming van zijne benoeming tot hoofd der school in, den Grooten Huissenspolder. f. een schrijven van de commissie tot wering -van schoolverzuim alhier, houdende bericht, dat tot Voorzitter en Secretaris der commissie zijn benoemd de heeren P. C. de Moor en J. P. Geelhoedt, daarbij tevens toezen dende het verslag der Commissie over bet jaar 1913. Stukken a, b, c, e en f worden aangenomen voor kennisgeving, terwijl stuk d den leden ter inzage zal worden toegezonden. 4. De Voorz. stelt alsnu aan de orde wijziging en opnieuw vaststelling der begroo- tini» dienst 1914. Deze is namelijk van heeren Ged. Staten terug ontvangen met enkele bedenkingen. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt de begrootiug, mede in verband met de zooeven plaats gehad hebbende verhooging van den beambte van de straatverlichting in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 30492.01. 5. De begrooting dieost 1913 wordt hier na gewijzigd Vermeerdering ontvangsten 90. Vermindering uitgaven 249. Vermeerdering uitgaven /"339. Het kohier schoolgelden dienst 1914 wordt hierna overeenkomstig voorstel B. en W. vastgesteld op een bedrag van 158.40. 6. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie wordt met 8 stemmen herbenoemd het peri odiek aftredende lid de heer W. de Klerk. De heer de Klerk verklaart na gelukwen- sching door den Voorz. zijne herbenoeming aan te nemen. Op de door B. en W. opgemaakte aanbe veling kwam met den aftredende voor de heer P. Wisse, op wien l stem is uitgebracht. Dhr. De Klerk verklaart, na gelukwensching door den Voorz., zijne benoeming aan te nemen. 7. Hierna worden eenige staten van onin bare posten dienstjaar 1913 vastgesteld t.w. Hoofdelijken Omslag 115,69, Schoolgelden 21,10, Hondenbelasting 11,50. 8. De Voorz. brengt thans ter tafel het voorstel van B. en W. tot wijziging plan van begraven. Door den Secretaris zijn bereids een aantal kaarten gemaakt die den leden worden ge toond. De bedoeling van het voorstel van B. en W. is nu om een stuk dat vroeger aange wezen was voor 1ste klasse begraven te voegen bij ae 2de klasse en van het stuk aan den weg een gedeelte bij de ls'e klasse te voegen. Met algemeene stemmen wordt dienovereen komstig besloten. Dhr. Scheele meent namens de vergadering te spreken als hij den Secretaris dank brengt voor het in orde maken van een uitstekend overzicht van het plan van begraven. 9. Bij de hierna gehouden omvraag vraagt de beer Scheele, gesteund door den heer Wisse, of B. en W. alsnog geneigd zijn een nader onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid of bijplaatsing van 3 lantaarns noodig is het geen de voorzitter toezegt. De heer Putter wijst op eventueele noodige reparatiën aan de waterwel op het Zaamslag- Veer, waarop de Voorzitter mededeelt een on derzoek te zullen instellen en eventueele repa ratiën te zullen doen aanbrengen. Dhr. Faas vraagt a ot het uitdiepen van de sloot van A. de Mul wel voldoende is ge schied, waarop de Voorz. mededeelt, dat B. en W. de toestand met het oog op het vrie zend weder nog niet hebben kunnen opnemen maar dit eerstdaags zullen doen en zoo noodig meerder uitdiepen zullen voorschrijven. b. vestigde de aandacht op het voedpad iD den Grooten Huijssenspolder en op enkele planken die niet in goeden staat verkeeren, ook hier zegt de Voorz. toe een onderzoek te zullen instellen en eventueele verbeteringen te zullen laten aanbrengen. Dhr. W. de Klerk wijst den Raad op de mogelijkheid om op Othene de weg door te trekken zoodat achterom kan worden gereden, hij is er echter van overtuigd dat dit nog al- wat zou kosten en onteigening noodig zou zijn, waarom hij dit alleen ter tafel brengt om er tegelegener tijd eens over te kunnen spreken. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Zaamslag, 4 Februari 1914. Mijnheer de Redacteur Mag ik een plaatsjein Uw eerstvolgend blad Bjj voorbaat mjjn dank. Wat het beperkte vervoer der wegen betreft, anders een goede wet, die ik tenzeerste toejuich, bezorgt ons landbouwers wel eens last en soms ook wel eens een verbaal. Op 27 Januari j.l. werd van af den gemeente toren de klok geluid ten teeken, dat de wegen voor zwaar vervoer waren beperkt. Nu zulks had iedereen al verwacht. Er zijn evenwel toch altijd menschen die niet zoover denken maar dat een Burgemeester een verbaal kan op loopen voor te zwaar geladen zooals naar ik vernomen heb met onze Ed.Achtbare is geschiedt, zie, daar begrijp ik niets van, want van hem tocb, was het verbod onderteekend en aangeplakt tot in de verste hoeken onzer gemeente. En onze Ed.Achtbare werdt 28 Jan. 's morgens vroeg al bekeurd. Wij gemeente naren snappen daar niets van. Enfin, het is niet het eeuigste waarvan wij niets snappen. Dankend, B. Bestuur: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 8 Februari 1914, om 2'/4 ure, dag voorstelling aan vermindere prijzen opvoering van het overgroot lachsucces „Het luitenants- liefje" nieuw lustig zangspel in 3 bedrijven van Jozef Siener. Muziek van Beuno Sternberg. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 7 Februari 11.9 11.45 Zondag 8 0.15 Maandag 9 0.39 1.3 Dinsdag 10 1.25 1.45 Woensdag 11 2.6 2.26 Donderdag 12 2.46 3.6 Vrjjdag 13 3.25 3.45 gevraagd. Ter Neuzen. Noordstraat 81 Advocaat-Procureur, Middelburg, is elkeu Maandag te IIULST te spreken bij Neelemans. De Kloosterbalsum geneest de vreeselijke wond. Mej. D. Barte Oostrnm, eclitgenoote van den Heer C. Barte te Wijk bij Duur stede,, verklaart ons: Eenigen tijd geleden had mijn ovd- ste zoon Léonardus, oud 21 jaar, het ongenluk bij het houthakkeD met de bijl in zijn been te bakken. Hij raakte het scheenbeen en maakte een diepe wond, die vreeselijk bloedde en hem veelpijn veroor zaakte. Dadelijk verbonden wij de wond met KLOOSTERBALSEM, hetgeen onmiddellijk de pijn ver zachtte en het bloeden stilde. Wjj gingen met het gebruik van den KLOOSTERBALSEM voort en binnen veertien dagen tijd was da groote wond geheel genezen. Wel eeD bewijs, dat de KEOOSLEH SANBTA PAULO een heilzaam middel is voor brand en snijwonden, oude en nieuwe wonden, winterhanden en - voeten, huidaandoeningen, zweren, alle rheumatische aandoeningen, spierverrekingen en aambeien. Prijs per pot f 0.35, f 0.75, f 1,20 en f2,50. Eischt ROODEN BAND met handteekening van den Generaal- Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Ver krijgbaar bij alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij A. VAN OVER- BEEKE Leunis Axel, J. II. VAN DIXHÖORN en L. B. A. ROLFF Lz.; Hulst, F. L. VERWILGHEN v. d. Hooft Zaamslag, D. RIEMENS- Janssen. 11 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3