BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. Een feit is het, dat de Staat meedeelt in de algemeene welvaart van zijn burgers. En het Koloniaal belang is voor Nederland zeker een zeer voorname, zoo niet de voornaamste factor voor de algemeene welvaart. En nu ten slotte. Wij schreven hier boven: „Ons belang bij het behoud vau Indië". Dit beteekent niet, dat voor het geval Nederland den Oost verloor, alle bezittingen van Neder landers in Indië met een slag zouden verloren zijn. Het gezag, dat het Nederlandsche aldaar zou opvolgen, zou den eigendom van particu lieren hebben te eerbiedigen. Maar het beteekent wel, dat de Nederlanders gaandeweg uit Indië zouden worden ver drongen. Een vreemde overweldiger zou zich zeker niet meester makeu van den Archipel om den tegenwoordigen gang van zaken te bestendigen en den Hollanders het leeuwendeel der economische voordeelen te laten. Dat spreekt van zelf. Eerst zou hij natuurlijk alle Nederlanders, die openbare betrekkingen bekleeden, naar huis zenden. En als het ons dan mocht ge lukken ons op den duur in onze handelsre- latien met onze voormalige kolonie te hand haven, dan zou dit zijn in evenredigheid tot de andere vreemde naties, hetgeen als het naar de getal sterkte gaat, hierop zou neer komen, dat Nederland in Indië niet meer zou innemen de eerste plaats, doch devijf en twintigste Bij de voortgezette beraadslaging over de afdeeling lageronderwijs bepleite de heer Otto regeling van het voorbereidend onderwijs, uit breiding van den leerplichtigenleeftijd, regeling van het herhalingsonderwijs, afschaffing van de kostelooze opleiding. De heer Gerhard vroeg een commissoriaal onderzoek naar het geen gedaan kon worden voor geestelijke en moreele verheffing der jeugd, die nu verwildert door het verstoken zijn van onderwijs en door niet-opleiding voor een be roep. De heer Van Wijnbergen protesteerde tegen de bewering van van den heer Ter Laan (Den Haag) dat verschillende M. U. L. O. scho len in het Zuiden zich aan subsidie-sleeperij zoude bezondigen en betoogde naar aanleiding van de klacht van den heer Sannes over anti semietisme, dat bij onderwijsbenoemingen op de godsdienstige en politieke gezindheid mag worden gelet. Aan de agenda werd toegevoegd liet onteigeningswetje voor de uitbreiding van de havenwerken te Ter Neuzen. De Voorzitter herinnerde eraan dat in het weekblad voor het minder marinepersoneel een stuk is opgenomen, gelijkluidend aan de voor de Kamerleden ter griffie gedeponeerde nota betreffende de marinebegrooting en drong er krachtig bij de leden op aan om de ge heimhouding te bewaren, daar de regeering anders van de deponeering zou kunnen worden weerhouden. De Minister beantwoordde daarop de sprekers en verklaarde, dat verschillende wenschen op onderwijsgebied moeten onvervuld blijven, om dat de sociale maatregelen moeten voorgaan. In de vergadering van de vereeniging »Ter Neuzensch Belang» gehouden op Woens dag 4 Febr. is met algemeene stemmen be- zal niet vao het pad afwjjkeo, waarop vader Daly, gelukkig of ongelukkigerwijze mijne schreden geleid^Jteeft. Ik geloof, dat gij goed zijt, ik weet, 3*%. g(j vriendelijk zijt, en ik wensch tot uweD kring te bekooreo, wanneer gij het mij toestaat." De schemering was intusschen gevallen, of de gloed der ondergaande zon was verdwenen en een paar heldere sterren flonkerden reeds boven den top van den grooten berg, die naar het meer overhelde. Toen Marcella, wier ge- gelaat en gestalte reeds minder duidelijk zicht baar waren, deze laatste woorden sprak, speelde er een vastberaden trek om haren fijn besneden mond en verscheen er eene uitdrukking op haar gelaat, die Kiimorey weder het meisje van „The Liberties" voor oogen bracht, en hare woorden „Als ik niet geloofd had, dat gjj een goed raensch waart, zou ik niet gehandeld hebben zooals ik nu deed," schenen hem weder in de ooren te klintten. Het was de inval lende duisternis dacht hij, die haar op dat oogenblik die treurige uitdrukking gaf, welke hem zoo sterk getroffen had in dat arme meisje, en die gelukkig geeD kenmerk van de erfgename van Distresna was. Hij was nog niet gewend, dacht hij bij zichzelven, aan het bestaan van deze vreemde gelijkenis, an ders zou hjj niet zoo plotseling opgeschrikt zijn, zooals hij nu deed, waardoor Marcella hem vragend aanzag. „Het is niets," zeide hjj. „Alleen gelijkt gij sloten, tot het houden van een muziekfeest op 15 Augustus a.s. Aan de uitnoodiging voor het vormen van een commissie, belast met de uitvoering, was van een 10 tal personen bericht ingekomen, dat zij zich beschikbaar stelden. Verder werd besloten, voor de belangheb benden alsnog de gelegenheid open te stellen', als lid der vereeniging toe te treden. Men kan zich hiervoor aanmelden bij een der be stuursleden, alsmede bij den heer J. Lanseri, bode der vereeniging. De contributie bedraagt 10 et. per week. Daar de finantiën voor het te geven muziek feest grootendeels bijeen zijn, hoopt de ver eeniging, alsnog op de medewerking van alle belanghebbenden, door als lid toe te treden, voor het welslagen van hun plan. Aan het Rijks-lokaal telefoonnet te Ter Neuzen zijn alsnog aangesloten No. 76 F. L. Rijnberg, Grenulaan No. 77 P. Platteeuw, Stationsweg en No. 78 E. Scheele, Noordstraat. Aan de coces-ovens te Sluiskil had gisterenmorgen een gasontploffing plaats waar door een ketel is gesprongen. De brand die daardoor ontstond werd door de gemeentespuit gebluscht. Axel, 5 Febr '14. Woensdagavond werd alhier ten huize van den heer Koole de 17e jaarvergadering gehouden der vereeniging »Steunt Elkander». Herkozen werden dp heeren J. M. Oggel als voorzitter, M. Woltert als 2e penning meester en F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., C. P. Gast en J. Wieland als commissaris, terwijl als zoodanig werd gekozen in de plaats van den heer H. Smiea Hendz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer C. Smies Hermz. In de plaats van het over leden lid der commissie van toezicht Adr. den Hamer werd gekozen C. J. Martin. Het aantal gewone leden bedraagt 266 of 1 meer dan bij den aanvang van het vorigq jaar het aantal donateurs daalde van 81 op 76. De ontvangsten over het afgeloopen ver- eenigingsjaar bedroegen 1679,43, waaronder 1391,45 aan contributie der gewone leden; de uitgaven bedroegen 1479.38, waaronder 1453 aan ziektegeld. Er was dus een goed slot van 200,05. Het kapitaal der ver eeniging is dus gestegen van f 2795,20 "/a tot 2995,25'/,. Naar de M. Ct. verneemt zijn de werk zaamheden aan de nieuwe phosphaatfabriek te Sas van Gent thans zoover gevorderd, dat de aannemer der metselwerken spoedig met zijn taak gereed zal zijn. y^rmoedelijk loopt dit werk in den loop deïer week nog af, waardoor verschillende werklieden zullen worden afgedankt. Reeds is dit het geval met een groot aantal timmerlieden, voor wie deze week reeds geen werk meer was. Wat thans nog overblijft is alleen werk in beton, dat door specialiteiten wordt ge maakt. Op 't oogenblik is men bezig de pbosphaat- silo's in dit materiaal op te trekken. Het is interessant te zien, hoe een geweldig gebouw langzaam tusschen houten wanden verrijst. Verder worden door de Ned. Maatschappij voor Betonarbeid te Amsterdam de noodige fundeeringen aangelegd voor den tweeden tak van het enorme luchtspoor welks lengte op 4 K M. geschat wordt. Aan de Chr. school te Sluis is benoemd als volontair mejuffrouw J. Feij te Vlissingent Te Sluis is Woensdag overleden de heer J. C. Stern, geb. 1853, wethouder, voorzitter van het waterschap »De Wielingen», ont vanger-griffier van eenige polders, bestuurslid vaD de ambachtsschool te Oostburg, Kerkvoogd en ouderling der N. H. kerk, regent der Gods huizen, enz. zoo sprekend op eene andere persoon, die ik vroeger gekend heb. Ik geloof, dat ik u dat reeds verteld heb, toen ik u den eersten keer ontmoette." „Ja," zeide Marcella, terwijl zij haren angst zocht meester te worden, „gelijkenissen zijn soms al zeer zonderling." Zjj dacht er aan, hoezeer z(j haar best zon moeten doen om' zoomin mogelijk zichzelf te zjjn in hare ma nieren en hare wjjze van spreken, en onwille keurig trok zjj bare hand terng, die z(j op hare borst gelegd bad, waar, onder baar kleedje, de ring rustte, dien Kiimorey haar had ge-- geven. Op dit oogenblik kwam het kleine dienste meisje aanloopen, om Mr. Bryan te zeggen, dat mevrouw zijn hoorrgeschal herkend had en dat zij in hare kamer met ongeduld zjjoe komst afwachtte. Zondag 8 Februari 1914. Ncd. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. S1/, u., L. Dek. Nam. 2 u., Ds. A. Timmerman, doopBbe- diening. 'aavondaö'/a u., dbr Roest, Zendingsrede. Sluiskil. Yoorm. 9'/a u., dhr. Roest. Zendingsrede. Nam 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. Gereformeerde gemeente (Viooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en ö'/j u., Ds. A. Janse van Barnoveld. Oud Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/9 u. Evangelisatie. (Wordt vervolgd.) ArroiidiN.-eincnts-ltechtbank te Middelburg Door F. en W. V., rijwielhandelaars te Zaani- siag, gedetineeid te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 23 Januari j.l., waarbij zij ter zake van frauduleus bank roet zijn veroordeeld tot 9 maanden gevang, ieder, met aftrek van de preventieve hecht. De eisch was voor ieder 1 jaar en 6 maanden gevang. De Officier van Justitie te Middelburg kwam eveneens in hooger beroep. liet wetsontwerp tot onteigening van gronden voor de havenwerken werd gisteren door de Tweede Kamer aange nomen. Frans Hosier naar Leeuwarden. Men schrijft uit Medemblik Frans Rosier is uit het Rgks-Krankzinniger:- gesticht naar de strafgevangenis te Leeuwar den overgebrachtzijn wensch is vervuld. Se dert zijn laatste ontvluchting uit Medemblik (4 Sept. 1908) stond het bij hem vast ik wil naar Leeuwarden, want uit Medemblik is ont koming afgesneden en dan de omgeving is onmiddellijk afgezet, dus aanhouding volgt zeker. Nog minder werd de kans tot ontvluchting, sinds Rosier iD de nieuwe versterkte afdeeling werd ondergebracht nimmer kwam hjj hier met andere verpleegden in aanraking. Van toen af werd met zjjn kunstmatige melk-en- eieren-voeding geëindigd en gebruikte hij weer geregeld wat hem werd voorgezet. Hij hield zich onledig met teekenen, boekbinden en vlecht werk en legde zich ijverig op de studie der Fransche taal toe. Om bijzondere redenen was zijn overbrenging naar Leeuwarden geheim gehouden. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. Naar het »N. v. h. N.« meldt, is bij het spoorwegongeluk bij Hooghalen ook gewond het 4-jarige zoontje Jacob van den heer J. Hoeksema, bakker, te Groningen. De heer Hoeksema zat met zijn zoontje in den derdeklaswagon, die staan is gebleven achter den vernielden tweedeklaswagon. De heer H. zat in een hoek om wat te slapen, en Jacob leunde tegen hem aan. Plotseling kregea ze een hevigen schok en werden ze hevig heen en weer geschud tot de waggon stil bleef staan. De heer H. nam zijn zoontje op bij het uitstappen en wilde zich al gelukkig j.rijzen, dat alles zoo goed voor hem was af geloopen, toen bij het neerzetten vau den kleinen Jacob deze zeide, dat hij niet staan kon, hij had pjjn in de knie. lu Zwolle ging de heer H met zijn zoontje naar een dokter, die meende, dat er een bloed uitstorting in de knie had plaats gevonden. Het kereltje bleef daar eenige weken, doch kwam 11 Januari te Groningen terug, hoewel het nog niet heelemaal beter was. Het beentje ging zelfs krom staa De ouders besloten toen, op raad vau hun huisdokter, dr. v. d. Berg eens te raadplegen, die een been breuk vaststelde. Maandag is het been in het Diaconessenhuis gezet. De kleine Jacob ligt nu in een gipsverband thuis. Afdreiging. Aan de Coöperatieve Boterfabriek aan de Baai te Etten (N.-Br.) werd voor eenigen tijd wegens oneerlijkheid ontslagen de volontair F. Bruinsma, die toen door de Rechtbank te Breda tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Maandagavond was Bruinsma te Etten en ontmoette in de herberg van C. Dirken zijn voormaligen directeur, den heer T. v. S. Onder voorwendsel tegen teruggave der schuldbekentenis 200 te zullen afbetalen, gin gen Bruiusma en de heer T. v. S. naar de directeurswoning. Nadat de heer T. v. S. de quitantie opgezocht had en nog een poosje met Bruinsma vertrouwelijk zat te praten, haalde deze onverwachts een revolver voor den dag en richtte dit wapen op zijnen vroegeren directeur, zeggende dat, als deze hem de qai- tantie benevens nog eene som gelds niet goed schiks gaf, Bruinsma hem zou neerschieten. Voor den directeur*bleef niets anders over, dan aan de eischen van Bruinsma te voldoen, waarop deze het huis verliet. De zaak werd door den heer T. v. S. bjj de marechaussee aangegeven, maar inmiddels had Bruinsma de plaat gepoetst. Arine kleine. Zondagmiddag omstreeks half vijf had te Berlicum (N.-Br.) een ontzettend ongeluk plaats. Het 5jarig jongste dochtertje van den molenaar P. v. H., was met haar 7 jarig broertje aan het spelen op den molenberg, toen de kleine door een der wieken werd gegrepen en een eind weggeslingerd. De d<>odelijk ont stelde ouders kwamen ijlings aangesneld en vonden hun kleine liaveliDg op het dak naast den beig gelegen schuurtje. Ofschoon het nog een weinig teeken van leven gaf, over leed het weldra; de wiek had de hersens van den kleine geraakt. Nederlandsche steeuslagtrausporteur gezonken. Men seint uit Londen Volgens een telegram uit Perth (Australië) is de op 29 November 11. van Schiedam naar Sydney vertrokken Nederlandsche steenslag transporteur Cambewarra op vijftig mijl ten Zuiden van Geraldton op een >ots geloopen en daarna in 25 vaam water gezonken. De gezagvoerder, de tweede stuurman, de eerste machinist en vijf der opvarenden kon den zich redden en zijn te Perth geland. Verder wordt nog in dit telegram gemeld, dat de eerste stuurman en vijf der andere op varenden zich in een boot hadden begeven, doch dat men van die boot tot heden niets meer heeft vernomen, en verder, dat er een sleepboot ter opsporing en assistentie was uit gevaren. Naar aanleiding van dit telegram vernemen wij van de directie der werf Gusto te Schie dam, waar de Cambewarra werd gebouwd, dat zij uit Freemantle een telegram van den gezag voerder B. H. v. d Hei Jr. ontvangen heeft, zoo goed als gelijkluidend aan het hier boven ver melde. Hij seinde echter er bij, dat er buiten hem nog waren gered W. G. S. Krispijn (eerste machinist), W. Roeske, R. Schweitzer, H. Wer ner, A. J Boeyen, G. Huigen en J. J. Lahann. Omtrent de vermiste boot, waarin de eerste stuurman B. J. Staal, benevens F. Dreissingen, A. Westermann, D. Kortlang, F. Hogeveen en J. J. Verdonk een goed heenkomen hadden gezocht, heeft de directie der werf Gusto aan den Nederlandschen consul te Freemantle telegrafisch nadere inlichtingen gevraagd. Volgens haar is de mogelijkheid de toe stand der Australische kust in aanmerking nemende niet uitgesloten, dat de boot met de vermisten hier of daar is geland, en dat de schipbreukelingen eerst een lange voetreis moeten maken vóór zij een plaats bereiken, waaruit zij kunnen seinen of berichten kunnen doen afzenden De directie der werf Gusto zal direct haar ontvangen mededeelingen publiek maken. Engelsche rechtspraak. Het gaat voor de Engelsche rechtbanken soms vermakelijk toe. Zoo verscheen gisteren voor rechter Darling een zekere heer Conolly, gedaagde in een civiel proces, dat voor rech ter Darling zou worden behandeld De heer Conolly echter scheen weinig vertrouwen in d-zen rechter te hebben, en hij verklaarde, dat hjj daar hij onlangs in een ander proces de slotuiteenzetting van rechter Darling had ge hoord en deze ten zeerste had afgekeurd, nu liever zijn zaak aan de beslissing van een ande ren rechter zag onderworpen. Rechter Darling: Niets zou me meer genoe gen doen. De heer Conolly: En mij ook, uw lordschap, het zij met allen eerbied gezegd. Rechter DarlingLaten we dan trachten een anderen rechter te vinden. Nu echter kwam de advocaat van den eischer er tegen op, dat de zaak zou worden uitge steld. Al zijn getuigen waren aanwezig Rechter Darling: Hij meent, dat ik de zaak niet naar zijn zin zal behandelen. Natuurlijk wil hij dat niet zoo ronduit zeggen De heer Conolly: Ik was er bij toen uw lordschap in een andere zaak de uiteenzetting voor de jury gaf en ik zou wel aan een ander de voorkeur geven, om de jury te instrueeren. Op deze wijze duurde de discussie nog eeni gen tijd voort Tot ten slotte de zaak tot de volgende week werd uitgesteld. „Ik zal echter niet zeggen wie dan de rechter zal zijn, want de heer Conolly kan op hem wel evenmin ge steld zijn als op mij", was het slotwoord van den rechter.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2