ONZE OOST. ^lFÖm"ÖMGËVING. Gemengde Berichten. afwijking van het verzoek zou hij wensehen te adresseeren aan het juiste adres aan H. M. de Koningin. Daartoe wordt besloten. V. Adres van de dames De Smidt, betref fende bezwaren tegen de nieuwe regeling van de erfpachts canon,{en een adres van 127 erf pachten eveneens met bezwaren met verzoek op het genomen besluit terug te komen en het door de commissie gedane voorstel aan te nemen. De Voorz. stelt voor beide adressen voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. De Jager is er tegen om die adressen zoo maar voor kennisgeving aan te nemen en meent dat de erfpachters recht hebben met hunne bezwaren tegen de nieuwe regeling op te komen. Over deze kwestie heeft alsnu een langdurige discussie plaats, waarin de heeren Lensen, Dees en de Voorz. voor de aangenomen regeling spreken en op het genomen raadsbesluit niet wensehen terug te komen. De heeren De Jager, D. Scheele en De Brui) ne meenen, dat in de aangenomen regeling on billijkheden voorkomen, waaraan zij gaarne te gemoet willen komen. De heer Van Borssum Waalkes wenscht voor te stellen om op het besluit in zoover terug te komen, dat de termijn inplaats van 50 op 75 jaar wordt gesteld, met het oog er op om bij bankinstellingen hypotheek te kun nen krijgen op gebouwen op erfpachtsgrond. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren D. Schee- Ie, Dees, Lensen en Eijke. Daarna doet de beer De Jager het voorstel om op het raadsbesluit terug te komen en het voorstel van de commissie aan te nemen. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren D. Schee- Ie, Dees, R. Scheele, Lensen, De Bruijne, Donze en Eijke. De heer D. Scheele wijst met eenige voor beelden er op, dat achtergelegene gronden in die gevallen niet gelijk met den voorkant kun nen gerekend worden. Hij stelt voor daar reke ning mede te houden en het achtergelegene te berekenen naar de straat, waarin het uitkomt. Dit voorstel wordt eveneens verworpen en nu met 9 tegen 2 stemmen. Alleen de heeren De Jager en Scheele stemden er voor. VI. In gebruikgeving van een lokaal van school D te Sluiskil. De Voorz. deelt mede, dat er tegen het in gebruik geven van bedoeld lokaal aan de vereeniging te Sluiskil geen bezwaar bestaat. Z. h. st. wordt het lokaal in gebruik ge geven. VII. Benoeming armbezoeker. Op de „aanbeveling zijn door het Burg. Armbestuur geplaatst de heeren J. A. Tazelaar en P. M. Geelhoedt. Genoemd bestuur wenscht evenwel den Raad onder het oog te brengen, dat er naar hun oordeel geen behoefte be staat aan een armbezoeker. De heeren De Bruijne en Donze zijn het eens met dit college, dat een armbezoeker onnoodig is. In de kleine gemeenten kennen de leden van het bestuur de armen zelf wel. De Voorz. merkt op, dat dit a Ivies wat laat komt. In de reglementen is nu eenmaal opgenomen, dat er een armbezoeker zal zijn. Dus kan daarop rriet worden teruggekomen. Tot benoeming overgaande wordt met 6 stemmen benoemd de heer P. M. Geelhoedt. De heer A. J. Tazelaar had 5 stemmen. De datum van indiensttreding werd bepaald op 1 Maart a.s. zoo donkerrood getint, dat hy bijna zwart eclieeu en tegen dezen achtergrond staken de lichtgrijze gebouwen van het eiland vroolyk af. Aan den kant van het meer waar bij zich bevond, helden eene reeks van heuvelen, minder steil dan die in de verte, eenigszins voorover, alsof zjj de laatste zonnestralen wilden ontvangen. Aan den eenen kant, daar waar de voor naamste vensters van het huis geplaatst waren verdeelde zich de ry heuveieu en had men een prachtig vergezichtuitgestrekte veenlanden in alle nuancen van taankleurig bruin en goud, doorsneden met donkerder plekken moeras en levendige strepen groeD, smolten in de verte ais het ware met de wolken ineen en daar achter verhieven zich, met hunne scherpe pun tige toppen, de bergen, onder den naam van „Pnins" of „Bens of Connemara" bekend. Hy wierp de teugels van zyn paard over eenen post van het kieine hek, dat het pad afsloot, dat naar het water voerde, en nadat hy in de boot gesprongen was, nam hy de nemen op. Er lag een jachthoorn in de boot hij nam hem op en een luid geschal weer klonk over het meer en werd duizendvoudig langs de kanten teruggekaatst. Nadat hy een paar minuten geroeid had, naderde hij de kust van het eiland, waar hij eene gestalte zag staan, die hem scheen op te wachten. Het was niet de tengere gestalte zijne VIII. Voorstel inzake jaarwedde van dbn burgemeester en secretaris. De Voorz. en Secretaris verlaten gedurende beraadslagingen over dit punt de vergaden'£. Dhr. Visser (thans Voorz.) deelt mede, dat is ingekomen een brief van Ged. Staten, waar in dit College, onder wijst op de gfmeentbn Zierikzee met 6831 inwoners waar Buigem^e- ster en Secretaris ieder f 2000, en Goes met 7664 inwoners die eveneens 2000 tractemdnt hebben. Zij verzoeken het onlangs verwdr- pen voorstel om genoemde tractementen ete brengen op 1900, wat hun alleszins billijk voorkomt, andermaal ter tafel te brengen 9eri hun den uitslag daarover te willen mede deelën. Hierover ontspint zich een langdurige dis cussie waarbij de Voorz. het voorstel tot vbr- hooging verdedigt en waarbij dhr. Eijke zich aansluit, terwijl dhrn. Lensen en De Ja&er van meening zijn dat de overige ambtenaren ook zullen komen en op dezelfde gronden ver hooging zullen vragen. Dhr. De Jager meent zelfs, als hij goed is ingelicht en dat blijkt later juist te zijn, dat de gemeente-ontvanger en de gemeente-werklieden al een adres om verhooging hebben ingezonden. Tot stemming overgaande wordt het voorstel om de jaarwedden van burgemeester en secre taris te verhoogen tot I960,— verworpen met 7 tegen 4 stemmen, Voor stemden de heer Visser, Dees, Donze en Eijke. IX. Goedgekeurd en vastgesteld, na eenige wijzigingen, worden de begrootingen voor 1914 en 1913. Bij de rondvraag betuigt de heer De Jager zijn leedwezen, dat de raad niet in kennis gesteld werd met de ingekomen adressen van gemeente-ontvanger en gemeente-werklieden. De Voorz. antwoordt, dat die stukken nog niet in de vergadering van B. en W- zijn be handeld. Dat was steeds gewoonte. De heer De Jager wenscht alleen maar dat art. 67 der gemeentewet gehandhaafd wordt. Dhr. Van Borsum Waalkes vraagt hoe het staat met de plannen reorganisatie brandweer. De Voorz. antwoordt, dat de stukken oog steeds gaan van B. en W. naar het Bestuur der Brandweer en omgekeerd. Niemand meer het woord verlangend wo^dt de vergadering gesloten. Ainboiiin. Aan een schrijven uit Amboina aaii het »Soer. Hbld.« ontleent men dat de vermoofde botanist, dr. Robinsop, die sedert een maand of zeven geleden daar reeds bezig was met onderzoekingen, zich in dien tijd bij jong en oud bemind had weten te maken. Over de aanleiding tot den moord het volgende »De aanleiding tot den moord is tot nu toe onbekend. Aan roofmoord valt haast niet te denken, daar Robinson er in zijn we^k- pakje niet erg „rijk" uitzag. Hij was erg royaal met tooien en met betalen en droeg het gëld los in zijn broekzak, doch het is haast niet te denken, dat de moordenaars van deze bijzon derheden op de hoogte waren. Veeleer moet men gelooven aan moord uit bijgeloof. „Heel lang heeft het praatje geloopen, dat de Blanda's koppen noodig hadden voor den bouw van het station voor de draadlooze tele grafie. Nu moet een jongetje, ineen klapper boom gezeten, gezien hebben hoe de botanist met zijn parang (kapmes) aan het graven, spitten en steken was om planten te zoekén. moeder die zelden haar leger verliet en zoo ver zonder hulp zeker niet had kunnen komen om in antwoord op het hoorngeschal haren aan te landingsplaats te eutmoeten jevenmin had zij den omvang van het figuur ijer oifde trouwe huishoudster, die hare meesteres naar deze afgelegen plaats gevolgd was toe#-haar de fortuin den rug toegekeerd had en nog minder waren het de tengere kinderlyke vormp van het kleine meisje, dat tot hulp der huis houdster diende en de derde vrouwlijke per soon op het eiland was. En toch was aje gestalte Bryan niet onbekend. Met de grootsf.e verbazing staarde hij baar aan op eenen af stand van ongeveer twintig meters, en lut scheen hem toe dac hy het meisje zag, waar aan hij den vorigen dag zooveel gedacht had dat hjj op het Weversplein gezocht had dat met zyn geheim verdwenen was, en Dublip verlaten had om „naar hare vrienden" legaat Dac was diezelfde slanke figuur in die don kere kleeding en dat was de houding, waard in hy zich haar herinnerde vlug en levendig het hoofd een weinig achterover gebogen de armen bevallig neerhangende. Toen hy haar zoo aanstaarde draaide hy zich om alsof zy weg wilde gaan en op dat oogenblik zag zy er juist zoo uit als toen zij voor hem uit ging om hem naar de verbor gen schuilplaats te voeren. Onwillekeurig gaf hy haar een teeken om te blyven staan, terwijl hij zichzelf afvroegdoor »Deze snuiter bracht die onverwachte en merkwaardige verschijning in verband met het koppensnellersverhaal, maakte alarm met het allerdroevigste resultaat dat een braaf mensch viel onder de handen van bijgeloovige moor denaars ver van zijn vaderland en viienden. De moordenaars ve stopten het lijk wikkelden het in palmbladeren en 's nachts hebben zij het overschot met steenen bezwaard in de diepe Mollukkenzee geworpen." De moordenaars zijn, gelijk reeds gemeld werd, Boetonneezen, op Amboina Binongko- reezen genoemd, van wie eenige in de nabij heid van de plek, waar de moord werd ge pleegd, zijn gevestigd om tegen de berghel lingen tuinen aan te leggen. Het hoofd van deze nederzetting, korporaal genoemd, bleek een van de hoofdschuldigen te zijn. Zeven personen moeten den moord bedreven hebben, vijf zyn gevat, doch helaas twee schur ken zijn spoorloos verdwenen en zullen wel niet meer te vinden zijn. Men vermoedt, dat een van deze vluchtelingen gewond is geraakt, doch ook de aanwijzing zal niet veel baten, daar de geheele residentie Amboh overstroomd is met Binongkoreezen, dekoelesen werkkrach ten in Amboina. Wij lazen in de »Manila Timesc, dat gou verneur-generaal denburg onmiddellijk het be richt van den moord ter kennis bracht van het bestuur te Manilla, echter zonder nadere bij zonderheden, die toen nog niet bekend konden zijn. Het was een vreemd gezicht voor de menschen, die Zondagnamiddag op de z. g. beerbrug stonden aan de Oostelijke Water leiding, dat daar een ijsschots van achter de Schijf kwam aandrijven en op die ysschots twee jongens. De waarschuwing van de schippers op de brug, om er af te gaan, werd in den wind geslagen. Zoolang de ijsschots boven het korte riet zich voortbewoog, ging alles goed, maar nauwelijks dichter bij de brug gekomen en in open water, brak de ijsschots middendoor en de twee joDgens lagen in het koude water. De twaalfjarige H. v. A. was het dichtst bij de kant, zwom nog wat en wist eentoege- stoken paal te grijpen. Met zyn nat pak haastte hij zich langs den wal naar Java. waar hij woont. De andere, de eveneens twaaljarige C. Dh. was er slechter aan toe. Hij lag verder en verwijderde zich door zijne bewegingen nog meer van wal. Schipper Vermeulen sprong te water, maar moest wegens de hevige koude terug. Inmid dels was in allerijl een haak aan de sluis gehaald en hiermede begaf Vermeulen zich andermaal in het ijskoude water. Hij slaagde erin den drenkeling, die reeds gezonken was te grijpen en trok hem aan wal. Daar werd de jongen bijgebracht en naar huis gevoerd. Naar wij vernemen zal ook deze geene schadelijke gevolgen van het onvoorzichtige spelletje oudervinden, zoodat dit ongeval werkelijk zeer gelukkig is afgeloopen. De WelEerwaarde heer J. Hamerlinck, priester van het seminarie, thans alhier woon achtig, is door Mgr. den Bisschop van Breda benoemd tot kapelaan te Koewachtterwijl de WelEerwaarde heer G. Machielse, kapelaan te Koewacht, als zoodanig is benoemd te Bergen op Zoom. welk t>eval hy haar juist hier moest aautr f- feu en wat hare tegf nwoordigtied hom voor spelde. Nog een paar slagen en de boot lag tusschen de rotsen aan hare voeten. Marcella was geuoorzaam aan zijn teeken blijven staan totdat hy de rotsen beklommen had en naast haar stond. Toen stak zij glimlachend de hand uit en Btyan zag dat zyn verbeelding hem weder patten gespeeld had en dat het zyne wel doenster uit The Liberties" w s maar het in teressante nichtje vau Mrs. O'Kelly dtt tot zijn groote verwondering op zijn eiland scheen thuis te hooren. „Gij zult wel zeer verrast ziju mij hier te zien, Mr. Kilmorey als gy u myner ten minste nog herinnert. Wij hebben elkander ontmoet op het lal van St. Patrick." „Ik herinner het mij zeer goed,- zeide Kilmorty die hij zichzelven dacht dat het alles in aanmerking genomen wel een won der zou zijn als hij dat niet deed. Zijn geest was nog vervuld van Je gelijkenis tusschen het meisje naast hem en het meisje, dat hem geholpen had en van het-merkwaardige toe val dat nu ten tweeden male de eene tot hem voerde terwijl bij aan de andere dacht. „Ik heb myne oude vriendin verloren," ging Marcella op zacht^n toon voort, verlan gend om zoo spoedig mogelijk haar zyn op het eiland op te helderen „en vader Daly bracht mjj dadelijk hierheen naar Mrs. Kil- Uit Hoek wordt ons gemeld Ds. Raams heeft Zondagmiddag aan de ge meente medeeling gedaan dat hjj voor het Deroep naar de Ned. Herv. gemeente te Hon- tenisse heeft bedankt. Bij de montagewerkzaamheden aan het luchtspoor der chemische fabriek te Sas van Gent werd Zaterdag weder een werkman door een ongeluk getroffen. Terwijl de loopjongen K. afkomstig uit Selzaete en nog een ander zich onder een der zuilen van het in aanbouw zijnde luchtspoor aan een vuurtje stond te warmen liet een monteur boven bij ongeluk een schroefbout vallen. Op het geluid van rinkelend ijzer sprong de andere werkmam op zijde en geraakte buiten het gevaar. De jonge K. sprong ook ter zijde doch ongelukkigerwijze in de ver keerde richting, zoodat de bout op zijn hoofd terecht kwam. Zwaar gewond met een schedelbreuk werd hij per brancard naar een dokter vervoerd. Men vreest evenwel voor zijn behoud. Midd. Ct. De heer Z. Cornell's, candidaat-gemeen- tesecretaris en ambtenaar ter Secretarie te Oostburg, is benoemd tot ambtenaar ter Secretarie te Burgh (Texel). Het Dbld. van N. B. meldt, dat notaris Van Dalsum uit Hulst, lid van de Staten van Zeeland, den bisschop van Breda per deur- waardersexploit om f 20,000 gevraagd heeft vanwege het jaren geleden uitgevaardigde leesverbod van »De Volkswil.* Vrijdagmiddag had op de spoorlijn St. Gilles-Moerbeke een vreeselijk ongeluk plaats. De voerman B. Mercks van Stekene was met twee andere personen naar eerstgenoemde plaats gereden en kwam met zijn rijtuig over een onbewaakten overweg van den spoorlijn. Juist kwam daar de trein naar Moerbeke aande machinist het gevaar bemerkende kou niet meer stoppen. Het paard werd aangereden en eenige meters medegesleept, doch niet gedood. De voerman bekwam zulke ernstige verwondingen dat hij eenige uren later overleedde twee inzittenden liepen alleen verwondingen op. Het rijtuig en de lading bestaande uit huis raad werden geheel vernield. In de Maandag gehouden openbare raadsvergadering van lJzendijke bijna geheel aan de electriciteit gewijd, waren alle leden aanwezig. De raad stelde volgens artikel 114 bis der gemeentewet vast de verordening, regelende het gemeentelijk electrisch bedrijf. Met algemeene stemmen benoemde hij tot boekhouder daarvoor de heer C. J. Sturm, secretaris, onder een te stellen borgtocht van f 500. Hiervoor waren 9 sollicitanten. Nog werd na 2 vrije stemmingen tot hulp- mac dnist aangesteld H. Groosman met 4 stemmen tegen 2 op I. van der Sande. Vóór deze benoemingen had de beer Van Hijfte de vergadering verlaten. De prijs voor den stroom werd bepaald op 30 cent per Kilo Watt en 25 cent meterhuur per maand. Een voorstel van den heer Hen- drikse om zulks te bepalen voor 1 en 2 pitten 20 cent, voor 3 tot 5 25 cent, voor 6 en meer 30 cent werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Tenslotte werd nog aan P. B. van der Weijde grond in erfpacht gegeven voor het bouwen van een huis met petroleumbergplaats tegen de bestaande voorwaarden. (Midd. Ct.) De heer P. W. Maarleveld te Biervliet heeft voor de betrekking van ontvanger der Nederl. Herv. diaconie aldaar bedankt met in gang van 1 Januari j.l. na die betrekking 21 jaar bekleed te hebben. Maandag is in een vergadering van dat col lege tot ontvanger benoemd de heer P. Verhage. De motorclub te Gent organiseert een tour de Hollande, te houden in Aug. Van uit Gent wordt door het kanaal van Zuid-Beveland langs Dordrecht, Rotterdam en Amsterdam naar Marken gevaren. Op den terugtocht wordt Vlissingen aangedaan Met de centen er van door. Woensdagmorgen heeft M. D., koopman in fruit, zijn woonplaats Kloetinge op de fiets verlaten en was gisteren, Zondag, nog niet in zijn woning teruggekeerd, terwijl zijn vrouw niet bekend is waar haar man is heengegaan. morey die zoo vriendelyk was mij op te ne men totdat Crane's Castle gereed zal zyn om mij te oDtvaugen. Uwe moeder verwacht u vau avond nog niet, Sir en het was louter toeval dat ik u op de rots ontmoette toeD ik op bet hoorusignaal afging." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2