21 Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld. Schoolgeld. kiezerslijst" local Option. Om Kiezer te worden. Onoprecht. GEMEENTERAAD. No. 2442. Zaterdag 31 Januari 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regeJ meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woeiisdaff- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No 1 van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Januari 30 April 1914, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen. 26 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L WABEKE, Secretaris Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier No 1 van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager on wijs in deze gemeente voor het tijdvak van 1 Janu- ari-30 April 1914, in afschrift, gedurende vijfmaanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 26 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling toe gezonden. b: Verschillende inwoners onzer stad hebben bij zich aan huis bezorgd gezien een billet, waarin eene vergadering wordt aangekondigd op Vrijdagavond (gisteren). Het doel is een adres te doen circuleeren, wat door het geheele land gebeurt en waarbij aan d j regeering wordt verzocht, de drankwet zoo te wijzigen, dat plaatselijke keuze (Lokal Option) mogelijk zij. Zoo deze z.g. plaatselijke keuze in de wet is opgenomen, heeft iedere gemeente het recht, den drankhandel geheel of gedeeltelijk te ver bieden, zoo een groote meerderheid van man nen of vrouwen in die gemeente dat wenscht. Oold vroeger, dat dit getal minstens drie vierden moest zijn, thans spreekt men ook reeds van twee derden en zelfs minder. In de tweede kamer is deze kwestie reeds ter sprake gekomen. De heer Rutgers (a.-r.) nam het op voor local option, Mr. Rink (lib.) was er tegen. De minister antwoordde kloek, dat van hem in dien geest geene wijziging te wachten was. Hij vond het in strjjd met ons staatsrecht, terwijl het te willekeurig en diep ingreep in de persoonlijke vrijheid. Dit is zeker, dat de verschillende ver- eenigingen, die door persoonlijk voorbeeld en zedelijke middelen tegen misbruik en gebruik van sterken drank streden, de sympathie, die ze mochten verwerven, dreigen in te boeten, nu ze in plaats van die middelen een hatelijken dwang willen stellen. Wij raden een ieder aan, van welke party of richting ook, zich eerst goed te bezinnen, aleer hij zijne handteekening onder dergelijk adres zet. Wij zouden ook wel eens willen weten, waarom, nu door invloed der sport en zede lijke middelen het gebruik van sterken drank beduidend is verminderd, men nu nog met dwang wil komen. Ofschoon we hopen, dat dit jaar geene ver kiezingen zullen noodig blijken, wekken wij toch ieder op, die op 15 Mei 1914 25 jaar is of ouder, zich zijn burgerrecht te ver schaffen. zoo hij dit nog niet bezit. De nieuwe kiezerslijst moet weer worden vastgesteld. Zij, die in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen en deze met 1 Maart hebben voldaan, komen er vanzelf op, al is het wenschelijk vooral na verhuizing, zich er bijtijds van te vergewissen. Zjj, die als Woningkiezer, Loonkiezer, Pensioenkiezer, Spaarbankkiezer of als exa menkiezer op de lijst kunnen komen, dienen zich van 1 Februari tot en met 14 Februari daartoe aan te melden. Na 14 Februari is aangifte te laat. Die dus eenigszins belang stelt in de verkrijging van zijn burgerrecht, meldde zich bijtijds aan. Inlichtingen verschaft gaarne het Bestuur van eene kiesvereeniging. Er is reeds dikwijls van verschillende zijden op gewezen, dat de anti-rev. partij den school strijd liefst niet opgelost ziet. Dit als middel om haar politieke macht te behouden en te versterken. Bij oplossing der schoolkwestie zou deze te loor kunnen gaan. De schoolkwestie is bij de anti-rev. party steeks gebruikt of liever misbruikt voor ver werving van politieke macht. Ze was en is ook de eenige band, die de coalitie bindt. Vandaar het streven van Dr. Kuyper en zijne geestverwanten, om de ingestelde Com missie voor het onderwijsvraagstuk te doen mislukken. En nu de loop der zaak ook de anti-rev. tot toetreding drong, zal men op andere wiize trachten overeenstemming te weren. Dat wij niet te veel beweren, blijkt uit een driestar in de Standaard, waarbij nieuwe eiscben bij al de overige nog worden gevoegd. Als eene groote concessie stelt de Standaard het voor, dat ze er in bewilligt, dat de Staat voor het onderwijs geven diploma's eischt. Stel u eens even voor, dat de Staat bij al de millioenen, die ze toestaat voor het onderwijs, ook dit nog liet vervallen Wat eene onge rijmdheid Maar wat wil nu de Srandaard De bijzondere school moet eigen examina toren hebben. De examencommissie, waarin zitting hebben personen van openbaar en bijzonder onderwijs is niet goed genoeg voor de bijzondere school. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Dinsdag d n 3 Februari 1914, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 29 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KIESWET Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in een andere Gemeente over het laatstver- loopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één guldendaarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Febrnari a. s. te doen blijken. Deze aanslag biljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten ■aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond Tan het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór deu 15 Februari a. s aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanig aangifte over te leggen waartoe moeten behooren het aanslagbiljet of een door ■den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven ■duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het ^aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na vaststelling der kiezerslijsten aan de belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak imeenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór dcu 15 .Fehruari a. s. aangifte te doen. 'fFüe tot deze aangifte bevoegd zijnblijkt uit 'de iartikelen 1 en 2 der Kieswetluidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer 'der Rijks- directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den 1 Maart voldaan hebben, en <ï- over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72)of 6. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zjjn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 81 Januari sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachteiiB huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorende of in buur gebruikten grond of lokalen en bjjgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernémingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor ben, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrenteworden samen geteld. 3o. dat zij op den 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste ƒ100,— (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,—, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door bet bestuur van eene rechtspersoonlijk heid bezittend vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, do vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directie belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in bet kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minBte één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs-of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., eerste lid, worden vrije woning ofinwoningen vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije koet op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor laatste kolom dier tabel. Overigens komt alteen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israë lieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medberengt dat zij in den regel een gedeelte van liet jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hjj in dienst is. hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogHte twee maanden niet of ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn ge noten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art- 16, 2oeene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge bracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2o., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voqj de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tussohen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourantmet bijvoeging van de adviezen van Gede puteerde Staten voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Vole-ens art. 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen hernieuwde aangifte onnoodigindien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijirente 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoner van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet is. voor zoover de Gemeente Ter Neuzen betreft, het volgende bepaald: GEMEENTE of deel der GEMEENTE. Huur prijs. 16,1°. Minimum inkomen. EDOELD 16, 2». Yrije Woning of Inwoning. IN ARTI 2. Vrije Kost en Inwoning. KEL 2. Neuzen (kom), Neuzen (overig deel) /I,- „0,80 ƒ325,- 275 - 50,- ƒ25, 225,- 175,- De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inacht neming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift„Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening Ter Neuzen, den 31 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1