mïrWzË"öisEviifs. Gemengde Berichten. het garnizoen dier beide steden te versterken en drie Grieksche schepen, komende van den Piraeus, hebben te Saloniki vier bataljons ontscheept, die dadelijk naar Drama en Demir Hissan zijn doorgezonden. Naar bericht wordt, zijn onder de Bul garen vele Muzelmannen opgemerkt, die ge wapend waren met geweren van het l'urksche leger. Te Serres loopt het gerucht, dat het Bul- gaarsche revolutionnaire comité besloten zou hebben tot dvnamietaanslagen in het Mace donische gebied, dat door de Grieken is be/.et, meer in het bijzonder in de buurt van Saloniki en wel met het doel om nieuwe ongeregeld heden te verwekken. De Grieksche regeeiing heeft reeds maatregelen genomen om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. In de op Donderdag a. s., des voormid dags te 10 ure te houden openbare vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van bet gemeentebestuur van Hoek, inzake verbetering toegangsweg tot de gemeente. Adressen in zake de uitgifte van erfpacht van gemeentegronden. lngebruikgeving van een lokaal van school D. Benoeming armenbezoeker. Voorstel in zake jsarwedde van den burge meester en secretaris. Vaststelling kohieren schoolgelden. Vaststelling begrooting 1914.' Wijziging begrooting voor 1913. In ons vorig nummer is onjuist vermeld de toewijzing der kavels 6 en 7, der door de notarissen Van der Moer en Dregmans alhier op jl. Donderdag verkochte vaste goederen, ten verzoeke der erven van mevr, de wed. Sturm. Kavel 6 werd verkocht aan de heeren D. Scheele, koopmante Ter Neuzen en M. Scheele, landbouwer te Zaamslag. Kavel 7 werd verkocht aan de heeren W. Scheele en Herm. M. de Regt, rustende land bouwers te Zaamslag voor ƒ130 per gemet of in massa voor 347,78. Na verbetering van dit foutief bericht wil len we er melding van maken, dat we het overnamen van onze neutrale collega, die hier van dan ook melding maakt, ofschoon onze naam naar de gewoonte van jaren her angst vallig vermeden wordt. Het spijt ons, dat we vergaten de bron te noemen, waaruit het foutieve bericht afkom stig was, daar op die manier de kans bestaat, dat men ons de eer van dit literaire product in de schoenen schuift, eene eer, die we niet zochten, maar die aanleiding tot zekere ijver zucht zou kunnen geven. Op grond van ervaring mogen we er bij voegen, dat bjj het geven van eene „Seitenhieb" eene wijze bedachtzaamheid wordt in acht ge nomen, in zooverre, dat ze te pas of te onpas slechts naar ééne zijde wordt gegeven. In een Vrijdag alhier onder voorzitter schap van den burgemeester gehouden ver gadering, die zeer matig bezocht was, zette deze in het kort uiteen het vraagstuk der volks huisvesting en de maatregelen die van over heidswege genomen zijn om daarin te voorzien. Hij deelde voorts mede voor geruimen tijd met verschillende werkliedenvereenigingen ter plaatse te hebben geconfereerd over de vraag of zij genegen wareu mede te werken om in de richting van de verbetering der volkshuis- de wonderlijke speliDgen vaa het noodlot, den eigenaardigen samenloop der omstandigheden, die dikwijls wit zwart, en zwart wit doen schijnen. Ongelukkig zijn wij niet altijd in eeBe stemming om hierin de hand der voor zienigheid te zien, die do oneffenheden en kronkelingen op onze weg kan veranderen in gemakkelijke paden, en de dorre woestenij, die wij moeten doortrekken voor onze gewonde voeten kan verzachten. En het scheen Kil- morey op dat oogenblik toe, dat wanneer uit de draden, die hij zelt met edele doeleinden gesponnen had, een net om hem werd geweven, dat hem ten ondergang zon brengen, de ge volgen van de grillen van het noodlot zwaar op hem zouden rasten. HOOFDSTUK X. Huiswaarts. Kilmory was juist uit Londen terruggekeerd, waarheen hy gegaan was om onder de ledeu van het Parlement een weinig belangstelling op te wekken voor de bepalingen der land wet omtrent de overdracht van den eigendom van de landheeren op de pachters. Zooals de toestand thans was, viel er aan geen ver koop te denken, toch wilden zijne pachters even haame koopen, als hij tot verkoopen was bereid. Daar hjj op meer moeilijkheden stuitte dan hij voorzien had, was hij vroeger terugge- vesting te voorzien. Door vier vereenigingen is die vraag bevestigend beantwoord, zij vaar digden elk twee leden af en met dezen is de voorzitter als voorbereidend comité werk zaam geweest. Men achtte thans de tijd gekomen om uitbreiding aan de zaak te geven. Als voorbeeld van de resultaten die met het optreden van dusdanige vereeniging te bereiken zijn, wees spreker op de te Vlissingen door een vereeniging gestichte 180 woningen, die, blijkens de daaromtrent aan spreker verstrekte gegevens, tot een toeneming der bevolking vele verhuizingen, maar bovenal tot het bé- wonpn van betere woningen hebben aanleiding gegeven. De vergadering erkende met het comité dat hier in het algemeen woningnood heerscht, er is gebrek zoowel aan arbeiderswoningen als aan woningen voor meer gegoeden. Dit laatste werd aangestipt, al ligt het niet op den weg der te vormen vereeniging om vóór die laatstgenoemde woningen te zorgen. Besloten werd tot s i hting eener vereeniging over te gaan. Bereids verklaarden enkele aanwezige particulieren toe te treden. De concep'-statuten werden voorgelezen, doch het werd wensehelijk geacht deze eerst vast te stellen in een nader te beleggen al- gemeene vergadering, die men hoopt dat dan drukker zal bezocht zijn. De Korfbal vereeniging Astra" gaf op Dinsdag 27 Januari 1914 in Pays-Bas« eene goed bezochte soiree. Het welgevulde programma werd goed uit gevoerd. Alle medewerkende leden deden hun best en oogstten een welverdiend applaus Het hoofdnnmmer was het fraaie tooneelspel »Aan flardenvan Top Naeff; de rollen zaten er goed in en werden heel aardig gespeeld. Maar ook de nummers voor 2 piano's bleken in den smaak der aanwezigen te vallen, even als de moo e zangstukken van eene der dames. Deze laatste zong, voor zoover wij er over oordeelen kunnen, helder, duidelijk en zuiver, 't Uurtje van middernacht was al voorbij, eer het programma was fgewerkt. Een groot deel der aanwezigen bleef toen nog voor het bal. Met ingang van 1 Maart a.s, is de commies-titulair der Postergen en Telegrafie C. Mabesoone verplaatst van Ter Neuzen naar Amsterdam (bijkantoor Mercurius) en de commies-titulair C. van Hee van s Graven- hage naar Ter Neuzen. Den kommies H. Post, te Ter Neuzen (alg. dienst), wordt met ingang van 1 Februari Rotterdam (scheepvaartdienst) in plaats van Amsterdam (gem. dienst) als standplaats aan gewezen. Den kommies 1ste klasse M. Padmos, te Leiden, wordt met ingang van 1 Februari Middelburg in plaats van Ter Neuzen (stads dienst) als standplaats aangewezen. De kommies-verificateur J. Quist, thans tijdelijk te Hulst, wordt met ingang van 1 Februari definitief aldaar geplaatst. Met 1 Febr. zijn verplaatst de kommiezen 2e kl. A. de Maker van Bergen op Zoom naar Hansweert, D. de Bruin van Hilvarenbeek naar Hulst. J. Slager van St. Jansteen naar Breskens, H. J Kers van Ter Neuzen naar Roosendaal en de kommiezen 3e kl. H. Kater van Rucphen naar St. Jansteen en I. van Beveren van Sas van Gent naar Ter Neuzen (alg. d.). Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijksdirecte be lastingen in de gemeente Hoofdplaat de heer keerd dan oorspronkelijk zijn voornemen ge weest was, en zoo bad hij waarschijnlijk in het Kanaal van St. George de brieven van zijne moeder gekruist, die hem op het oogenblik nog niet hadden bereikt. Het resultaat van zijne overpeinzingen op dien morgen, opgewekt door de ontvangst van dien anoniemen brief, die, hoe verachtelijk ook in zijne oogen, toch een angel achtergelaten had, was, dat hij besloot terstond naar zijne goe deren te vertrekken, zjjn moeder te bezoeken en zijne zaken te regelen met het oog op een mogelijke verrassing. In deze tijden kon men niet vooruit weten of men niet plotseling mid den nit zjjne zaken gehaald zou worden, hoe veel ellende dit ook voor den betrokken per soon en hen die van hem afiiankelijk waren na zich mocht sleepen, om voor onbepaalden tjjd als het ware vernietigd te worden. Hij wilde gaarne erkennen, dat zulk een handel wijze reden van bestaan kon hebben, als de persoon, die opgelicht werd, een misdadiger was, maar hij geloofde niet, dat hij Kilmorey, wanneer hij zoo werd overvallen en onschade lijk werd gemaakt, zich dat maar zoo kalm zou laten welgevallen. Den volgenden morgen nam hij den trein, zoover als die hem westwaarts brengen kon, en ongeveer midden op deu dag (eenen prachti- gen zomerdag) beklom hij zijn paard, om de vjjftig mijlen af te leggen, die hem nog van zijn klein koninkrijk in Connaughtscheidden. Th. G. van Haelst, ter vervangen van den heer P. L. de Meijer, die overleden is. Ijsvermaak. Op voor onze streek merkwaardige wijze deed de vorst haar intrede te midden van regen- en sneeuwbuien begon het een veertien dagen geleden te vriezen, er, met felheid. De vorst bleef aanhouden en reeds vroegtijdig zag men velen zich met de ijssport vermaken op de ijsbaan, niet lang daarna zwierden ook de rijderessen en rijders over de vesting grachten. Deze betrekkelijk kleine ruimten waren na een tiental dagen door de vele liefhebbers »dood« gereden. Maar men had reeds gehoord, dat deOthensche kreek, die breede waterplas, welke zich een uur ver uitstrekt, met een dikke laag van het hardste en gladste ijs bedekt was. Reeds 's Maandags reed men van Othene tot de z g. Groenstraat. Toen waren het nog slechts de omwonenden, maar met het midden der week begonnen zich ook vreemdelingen te vertoonen, vooral uit Ter Neuzen wier aantal tegen het einde der week tamelijk .groot was. Maar Zaterdag met het ijsfeest te Othene was de toeloop ontzaglijk. Wie toen van Ter Neuzen den weg naar de Otheusche kreek volgde, zag een stroom van houderden zich daarheen bewegen. Zelfs in den winter van begin 1895 toen de kreek tot Maart berijdbaar was, zag men zulke, massa's niet op het ijs. Het was dan ook een druk gewoel, van al die honderden rijders en rijderessen, die zoo dartel over de spiegelgladde oppervlakte zwierden. Velen bleven zich op en neer bewegen in de nabijheid der wedstrijden, velen ook gingen er op de smalle ijzers vandoor. Ze hadden op de uitgestrekte vlakte een doel en reden naar de Kraag of nog verder. Het ijsfeest met zeer korte voorbereiding in elkaar gezet, slaagde uitmuntend. Het hoofd der Openbare school, de heer Luwema, was voorzitter der Commissie. Aan den wedstrijd in turfrapen voor meisjes en loopen met hindernissen voor jongens namen niet minder dan 54 personen d el. De prijswinsters en winners? Men verschoone ons, want allen hadden een prijs. Daar had de Commissie, dank zij de bij dragen voor kunnen zorgen. En het waren werkelijk aardige prijsjes, voor kinderen ge schikt. Bij het hardrijden voor heeren werden le, 2e en 3e prijs behaald door F. Dooms, J. v_ d. Bent Cz. en P. v. d. Hont uit Ter Neuzen, de 4e en 5e door C. v. d. Hooft en A. Hamelink te Othene. Bij het schoonrijden voor heeren bekwam P. v. d. Hout uit Ter Neuzen den le prijs na loting met F. Doorns en deze den 2en. De heer L. J. v. d. Lubben had buiten mede dingen medegereden. Voor den wedstrijd schoonrijden voor dames had zich niemand opgegeven terwijl in dien voor paren alleen uitkwam Mevr. en de heer v. d. Lubben die den len prijs bekwamen. Bij het ringsteken op schaatsen had ieder (21) een prijs. De le, 2e en 3e bekwamen P. Bareman, J. Goosen, beiden te Othene en J. v. d Bent Cz. te Ter Neuzen. De wedstrijd zou voor Othene niet volledig geweest zijn, als ook niet de prikkelbakken waren uitgekomen. Ieder die Ierland goed kent, weet hoe schoon het laud is, dat ky doorreed terwijl de zon Liareo loop van net oosten naar het westen boven zyn hoofd vervolgde, het licht, dat zij op de wegen wierp een oogenblik later weer over de heuvels verspreidene, de kleuren, waarmee zfi de toppen der hergen tooide weder roovende om er een somber moeras mede te verlichten, en teikeus de schitterende lichteffecten op de landschap veranderend als het koeltje zich verhief en de wolken meer en meer uit elkaar joeg. De schoonheid vaD ons eiland bestaat vooral in de voortdurende afwisseling van licht en schaduw. De vallei schitterend in gloeiende kleuren wordt door blauwe heuvels omgeven maar terwijl wij er naar zien worden de heuvels zuiver goud en het land dat z(j insluiten is op eene geheim zinnige wijze als in de diepte gezonken en somber en doodscb geworden. Da lichte nevel, waardoor de purperen bergtoppen heenschynen en die de grijze rotsen omzweeft, daalt neer, voor wy tijd hebben de eigenaardige gestal ten die zjj aanneemt, op te merken, legt zich om den rand van den donkeren poel, kruipt over het golvende riet, en verandert de don kere lijnen van het eentonige moeras in ge heimzinnige, flauw verlichte paden. Het eene oogenblik ligt een overvloed vau geel, pnrper vuurrood en goud in allerlei schitterende nuancen aan onze voeten uitgespreid, eveDals de schatten uit Aladdiu's tooverpaleis en bet De prijzen hierbij werden behaald door P. Smallegange, A. Oppeneer, C. van Alten, Chr. de Meester, D. de Pooter, Jasper Potter en C de Pooter. Van de verschillende behaalde prijzen werden 2 uit Ter Neuzen ter beschikking van de commissie gesteld. De prij en lagen in de herberg van M. Goossen te Othene. Na den wedstrijd begon zoetjesaan de stroom van het ijs, vooral van kijkers. Maar velen zetten het heerlijke ijsvermaak tot in de duisternis voort. Zondag bewoog zich weer eene zeer groote menigte op de Othensche kreek. Honderden bij honderden zag men worstelen tegen den feilen wind op of als op vleugelen voortvliegen, als ze dezen meehadden. Tusschen de rijders door bewogen zich de prikkelbakken, waar sommigen ook eene flinke vaart in weten te zetten. Zij, die met tentjes stonden en ook de aanpalende herbergiers maakten goede zaken. Het merkwaardige op Zondag was nog. dat deze herbergiers zoo gelukkig geweest waren permissie te krijgen voor het openhouden hunner gelegenheden, met afwijking vau de beruchte Zaamslagsche verordening, waarover reeds zooveel is te doen geweest. Het s hijnt, dat zoo zachtjes aan ook daar de oogen opengaan voor het belang van het vreemdelingenverkeer. Nu is verrassend snel de dooi gevallen en het schijnt, dat de heerlijke ijspret dezer da gen voor dit seizoen gedaan zal zijn. Blijft alleen de prettige herinnering. Waar anders Schoondijke de enkele keer, dat het eens vriest, toch nog verstoken is van de jjspret, of die tenminste zoo mi mem is, dat het geen naam mag hebben van ijssport, waren ditmaal de zware regens vóór de vorst de oorzaak, dat een groote, mooi baan ontstond. Dit lokte de vroegere rijders nog eens uit om hunne reeds lang vergeten schaatsen voor den dag te halen om de jongeren waren om zoo te zeggen, niet van het ijs te slaan. In navolging van andeie gemeenten zouden er pogingen in het werk wo den gesteld om een ijsfeest te vieren, wat alhier nog nooit had plaats gehad. De in allerijl gevormde commissie had niet te klagen ovar karigheid in bijdragen van |de ingezetenen een goede som kwam binnen. Met de muziek begeleid trokken de 140 deelnemers en deelneemsters Zondagmiddag naar de bevlagde baan, waar wedstrijd zou worden gehouden in hard of snelrijden, turf rapen, enveloppe trekken, benevens rijden over hindernissen met priksleden. De com missie had voor elk, die meedeed, een prijs. Een groote schare, waaronder veel vreemden, bewoog zich op de baan. Alles had een geregeld en prettig verloop. Van af het begin van den wedstrijd lieten zich de tonen van een orgel hooren, wat velen uitlokte tot een dansje. 's Avonds was de baan verlicht door flam bouwen en brandende teertonnen en het orgel trok steeds meer klanten. Een woord van hulde voor de commis-ie, die in zoo'n korten tijd zoo'n degelijk feest voorbereidde. (M. Ct.) Diefstal van postzegels. Het was in het laatst van November, kort ln na de uitgifte van de jubileumpostzegels, dat in de gemeente Ten Boer voor een belangrijk B bedrag aan postzegels werd ontvreemd, zonder dat door de politie de daders konden ontdekt worden. g< Reeds werd er aan getwijfeld, of ooit de et schuldigen zouden gevonden worden, totdat g, men Zaterdag jl. hoogstwaarschijnlijk eenig v< licht in deze duistere zaak meende te bespeuren. M In den avond van dien dag vervoegden zich vi in het postkantoor te Assen eenige jonge lieden, die aan een der beambten aldaar voor B een groot bedrag aan postzegels te koop ei aanooden. w Op dezen koop werd niet ingegaan, en de hi personen vertrokken. Men achtte het toch raadzaam de politie w met dit voorval in kennis te stellen, die wel- ce dra een onderzoek instelde, aanvankelijk zonder ee resultaat. Aangezien er ook dien dag nieuwe miliciens sc in dit garnizoen waren aangekomen, werd m re andere oogenblik zijn wij gehuld in somber la grauw lijkkleed en bewegen wy ons door een o| armzalige, koude wereld vol windvlagen en regenbuien. Zelfs op eenen stilleo zomerdag vol helderen zonneschijn zijn de veranderin- en in de lucht zoo plotseling en zoo menigvul dig dat het land waardoor wy trekken leven en beweging schijnt te hebben dat wat vlak by ons was, is plotseling ver weg en wat zich op verren afstand bevond, komt plotseling nader. (Wordt vervolgd.) IIII

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2