DE HOFSTEDEN Mr. P. Dieleman. BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Uit de hand te koop De tweede persoon had op dezelfde wijze tracht bij een kleermaker een jas te krijgen, ch hier was de zaak mislukt. De heeren oren vermoedelijk in Rotterdam thuis Wanhoopsdaden. AMERIKA. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 14 Jan. 3.— 3.21 Donderdag 15 3.42 4.3 Vrjjdag 16 4.24 4.46 Zaterdag 17 5.9 5.32 Zondag 18 5.56 6.21 Maandag 19 6.48 7.16 Dinsdag 20 7.48 8.22 uetsten naar het Gemeente-Ziekenhuis daar overleed. De autoziekenwagens en ver regend personeel, benevens twee doctoren, aren spoedig tar plaatse waardoor de onge- ikkigen, die in de kantoorlokalen Deergelegd "aren, weldra verbonden konden worden. Behalve de hevige brandwonden, hadden 3 )g levende ongelukkigen, diepe vleeschwonden, in was een voet algeslagen door de stukken In de olietank, een ander moest een been orden afgezet. De commissaris Dietz, die met politieambte- pren spoedig ter plaatse was, liet het lijk in den mach.-schipper overbrengen naar het jkenhuis van de Algem. Begraafplaats tot het stellen van een nader onderzoek. Of het itbreken van een kogeltje in de olieleiding an den motor, oorzaak is geweest dat de vlam ïor de leiding, de gassen in de olietank deed itploffen kon nog niet met zekerheid gecon- ateerd worden. Oplichting. Kort geleden werd een boekverkooper te rnhem opgebeld door iemand, die inlichtingen oeg over een encyclopedie. Eenige dagen ter kwam de heer zelf bij den boekverkoopei a verder over de encyclopedie te spreken, ij kwam per auto. De boekverkooper legde m o. m. een encyclopedie voor, bestaande t zeven zware deelen, die een verkoopwaarde dden van ƒ120. Overeengekomen werd, t de kooper f 10 zou betalen. De boeken oesten dienzelfden avond bezorgd worden n een opgegeven adres te Velp, doch toen knecht van den boekverkooper des avonds n dat adres de boeken wilde afgeven, werden geweigerd omdat bedoelde heer daar niet jonde en men van een koop mets afwist, jen de knecht reeds weer op den terugweg ar Arnhem was, reed hem een auto ach- rop, die, toen ze hem had ingehaald, stopte. 3 heer, die er uit stapte, maakte zich be- jnd als de kooper van de boeken. De hem door den knecht gepresenteerde vitantie van ƒ10 werd betaald, en de boeken 3rden in de auto geladen, die in de richting ,n Arnhem doorreed. Toen de boekverkooper t verhaal hoorde, kreeg hij argwaan, een derzoek werd ingesteld, en het bleek alras, t de heeren er was zooals bleek nog n tweede bij de zaak betrokken, en dat de ,n derr boekverkooper verstrekte inlichtingen juist waren. Troebelen te Jagersfontein. Nadat een beweging der oproerige Basoeto's een oogenblik tot bedaren waren gekomen, kregen de blanken bevel uiteen te gaan, maar dat bevel moest spoedig worden ingetrokken, want de Basoeto's hervatten het oproer. Het werd een helsch spektakel. Zij rukten de heiningen van hun verblijfplaats neer en verlieten deze met de blijkbare bedoeling het dorp te bestormen. Evenwel waren de gewa pende blanken in staat hun den weg te ver sperren. Nu begon een gevecht. De Basoeto's vielen de blanken aan, die uit zelfverdediging vuur gaven. Verscheiden inboorlingen vielen. Het scheen dat de Basoeto's tot razernij waren gebracht. Verscheiden malen trachtten zij het dorp te bestormen, waar dan de vrouwen en kinderen der blanken in hun macht zouden zijn geweest. De blanken waren dan telkenmale gedwongen te schieten. Ten slotte werden de Basoeto's, hoewel met moeite, naar hun verblijf teruggedreven. De gewonde blanken en inboorlingen werden door geneesheeren geholpen. In het dorp ontstond een paniek onder de vrouwen, die wisten, dat f er 9000 inboorlingen waren tegen slechts 150 blanken, om haar te verdedigen. Tientallen vrouwen en kinderen vluchtten naar Faure- smith. Gewapenden kwamen aan galoppeeren of in auto's om het handjevol blanken te Jagersfontein te helpen. Alle boeren uit den omtrek werden mede opgeroepen en snelden naar Jagersfontein. Hoewel een nieuwe uit barsting gevreesd werd, bleek er bij de Basoeto's de schrik ingebracht te zijn. De Fingo's en andere naturellen hielden zich onzijdig. Later werden de inboorlingen opnieuw bal sturig, maar toen zij door de overheid uit i Fauresmith en Jagersfontein waren toege sproken, kwamen zij tot kalmte. De over heidspersonen wonnen nu de getuigenissen in van de inboorlingen. Dezen willen allen naar hun dorpen terug. Veertig man van het Bedfordshire-regiment en 25 officieren van de schietschool te Bloemfontein met twee machinegeweren kwamen daarna ter plaatse. Alles is nu op het oogenblik rustig. Gemakkelijk verdiend. De commissaris vbd politie te Rotterdam heeft namens den burgemeester, mr. A. R. Zimmerman, een Rjjkspostspaarnankboekje met J 10 uitgereikt ten behoeve van Corn.Korte- land, zoon van W. C. Korteland en A. P. van der Daag, de eerste, die na de toevoeging van Hoek-van-Holland aan Rotterdam aan den Hoek-van-Holland is geboren. Een duel op straat. De politie te New-York heeft onlangs be sloten om de onveilige deelen van de stad zooveel mogelijk van de gewapende boeven, die daar rondloopen te zuiveren. Dat de boeven niet heel bang zijn voor de waak zaamheid van de politie bewijst wel het vol gende Twee medeminnaars, die met elkaar in bot sing kwamen op een bal in de »East-side Hall", snelden de straat op en losten schoten op elkaar. De menigte, die hen uit het dans huis gevolgd was riep, toen ongeveer twaalf schoten waren gelost, om de politie. Dade lijk wierpen de bandieten de revolvers weg en vluchtten. Geen van beiden had een ernstig letsel bekomen. Een voorbijganger echter, Mr. Frederick Straus, die op weg was naar een vergadering werd doodelijk getroffen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Harry Thaw de New-Yorksch millionair die enkele maanden geleden uit het krank zinnigengesticht. waarin hij na den moord op zijn medeminnaar Stanford White was opge sloten, naar Canada is gevlucht en vandaar is uitgeleverd, is nog steeds te Concord in New Hampshire. Het gerechtshof daar heett een onderzoek laten instellen naar zijn geeetver- mogens en de commissie van psychiaters heeft Zaterdag haar rapport uitgebracht. Zij komt tot de slotsom dat Thaw niet meer lijdt aan de geestesafwijkingen, die na zijn misdrijf de rechters hebben bewogen hem krankzinnig te verklaren, en dat er mitsdien geen gevaar bij is hem tegen borgtocht op vrije voeten te stellen. Hoogwater in België. Uit Verviers wordt aan het Hbld. v. Antw. geseind De tien centimeters dikke sneeuwlaag, dia de hoogten der Hoëgne bedekte, is gisternacht gesmolten en stroomen water --torten zich in de Vesdre, de Hoëgne en de Gilappe, zoodat 600,000 kubieke meters water in den vijver der Gileppe ziju gestroomd. Te Donhail en Ensival staan straten onder water en in vele fabrieken heeft men de grondstoffen moeten opbergen en het werk staken. De schade in de stad is overgroot. Binnen de stad Verviers werden de riool deksels door het opborrelende water opgelicht. Vrijdagavond rond 7 ure werd de toestand allerslechtst. Telegraafpalen dreigen om te vallen anderen zakken diep in den groud. De beek Havegnee, te Fraipont is een ware stroom geworden en loopt dwars door een huis. Een boog der brug van Fraipont is ernstig beschadigd. Men vreest grondverzakkingen. Op vele plaatsen zijn de buurtspoorwegen overstroomd en onbruikbaar. De werklieden, die te Chaud- fontaine van de treinen stapten, moesten tot de kuiten iu h°t water waden. Een watervergaarbak van de mijn Fond- P.queite is gebarsten en 't stroomende water verwoest alles op zijnen doortocht. Te Heune zijne alle straten ondergeloopen, de groote weg op Verviers is afgesneden. In heel de vallei staan duizende huizen in het water. Te Andrimont hebben de groote fabrieken Peltzer en anderen, te zamen duizenden werk lieden bezigend, het werk moeten staken. Te Ensival en elders zijn de scholen ont ruimd en op de Markt staat het gemeentehuis te midden van een meer. Alle vervoerdienst is geschorst. Te Pepinster stroomt het water over de bruggen. Overgroote schade is te Theux aangericht. De dieren werden uit de stallen gerukt en door den stroom meegesleept. Te Juslenville en te Cbeutreid staan de spoorwegen onder, zoodat de treinen als stoom- booten door het water stormen. Angst heertebt overal, want aanhoudend verergert de toestand. De rechtbank te Kassei heeft den kan toorklerk Wilhelm Rheiu tot 10 maanden ge vangenisstraf veroordeele wegens pogingen om Duitsche jongelui tot dienstneming bij het Fransche vreemdelingenlegioen over te halen. Rhein, die langen tijd in Frankijjk heelt vertoefd, had te Nancy kennis gemaakt met ronselaars, wier agent hij geworden was. Een verschrikkelijk familiedrama heeft te Soldau in Oost-Pruisen plaats gehad daar heeft de aannemer Bratz zijn vijf kinderen op den leeftijd van vier tot achttien jaar en zijn zuster vermoord en daarna met zijn vrouw zelfmoord gepleegd heeft. Toen men het huis binnenkwam, vond men dus acht lijken. Ook de hond lag met afgesneden keel op den vloer. De lijken van de ouders vond men in rouw- kleeren in zittende houding op een kanapee. Aan den ingang was een briefje aangeplakt met de woordeD Voorzichtig Gas!* Alle gaskranen stonden dan ook open. Men weet, dat geldzorgen de oorzaak van het wanhopige besluit zjjn geweest. Bratz had het geheele gezin met gas willen vergiftigen, maar toen de dood niet snel ge noeg intrad, nam hij een zakmes en sneed er zijn kinderen en zijn zuster de keel mee door. Het lijk van den oudsten zoon heeft behalve een snede ook een steek en een schotwond, Te Hamburg is ook iets vreeselijks gebeurd: daar heeft een politieagent zijn drie kinderen, waarvan het jongste twee, het oudste zeven jaar oud was, de keel afgesueden en daarna zich zelf opgehangPD, naar het schijnt, omdat de man veel te lijden had van huiselijke oneenig- heid. Uit Valencia in Spanje wordt geseind dat de sinaasappelenoogst door de vorst zco goed als vernield is en dat er buitengewoon groote schade is aangericht. Aan het Fransche grensstation Cerbère komen haast geen sinaasappelen aan. Noodlottig uiteinde. Op vreemdsoortige wgze kwam de arbeider Gerard van Malen, een Nederlander, in de fabriek der firma Krupp, te Essen, om het leven. In een riool was de gasleiding defect geworden, zoodat zich daarin en in de daarmede in ver binding staande beerput gassen haddeD opge hoopt. Een werkman van de gasfabriek met de herstelling belast, had de onvoorzichtigheid zich met een licht in het riool te begeven waar bij het gas ontplofte en hij werd gedood. Van Malen bevond zich op een der privaten boven de bedoelde beerput en kreeg zulke hevige brand wonden over het geheele lichaam dat hij spoedig aan de gevolgeD overleed. Nog 'n drietal andere arbeiders dat zich op de privaten bevond, kreeg ernstige brandwonden. Geheimzinnige verdwijning. Uit Barcelona komt het bericht dat twee danseressen, Paar en Rosario Calrado, twee be kende Spaansche schoonheden, die bij haar optreden in de voornaamste steden van Europa veel opgang maakten, reeds sedert den 13en December op geheimzinnige wijze verdwenen zijn. Het laatste zijn zij gezien te Alicante, vanwaar haar moeder een schrijven ontving, waarin zij mededeelden, dat zij op het punt stonden naar Amerika te vertrekken. Een ingesteld onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat dit bericht anwaar is. De fa milie der verdwenen meisjes vermoedt, dat zjj ontvoerd zijn. In verband met deze myste- rieuse affaire is Dinsdag een bekend journalist te Barcelona, Carlos Blasi gearresteerd. Een zuster der meisjes, eveneens een be roemde schoonheid, woont te Rome waar zij met graaf Celli gehuwd is. Geheimzinnige moord. Te Londen is een geheimzinnige moord op een jongetje gepleegd volgens het eene bericht was bij acht jaar oud, volgens het andere vijf, maar dan groot voor zijn leeftijd. Het was het zoontje van een kranteventer, met name John Starchfield, die in September 1912 ge holpen beeft in de Totenhamcourtroad een man te pakken, die juist in een herberg de buffet juffrouw had doodgeschoten en een helpster verwond. Starchfield werd bij die gelegenheid door een revolverschot gewond. Het vermoorde jongetje, William bij name werd Donderdagmiddag omtrent 1 uur op een boodschap vlak bij zjjn huis, in den Hamstead- road, uitgestuurd, en kwam niet terug. Het lijkje werd dienzelfden middag gevonden in een coupé van den trein, die om 4.13 van Chalk Farm naar Broad-street vertrekt en om 4.33 te Sboreditch aankomt. Een jonge man die te Mildmay Park, het tweede station na Chalk Farm, in den coupé kwam, zag het lijkje onder de bank maar eerst een paar stations verder, te Shoreditch, werd op zijn aangifte het lijkje verwijderd. Het was nog niet stijf. Een koordt was het heel stijf om den nek gebonden. Al vroeger is het jongetje eens vermist. »Een groote jongen* had hem toen naar een bioskoop meegenomen. Binnenkort zullen in den staat Oklahoma de verkiezingen plaats vinden voor het gouver neurschap. De Democraten zijn in dezen staat de machtigste partijen het ligt voor de hand, te veronderstellen, dat hun candidaat er komen zal. Deze candidaat is zekere A. L. Jennings een oude bekende van de justitie. In 1897 was Jennings tot vijf jaar veroor deeld wegens treindiefstal. Later had president Mc Kinlea hem gratie geschonkenen onder Roosevelt waren hem de volledige burgerrech ten hergeven. Jennings zag af van het beroep van dief, ging in de rechten studeeren en al lengs werd het gebeurde vergeven en vergeten. Thans is hij candidaat voor het gouverneur schap van den Staat. Hij zal mocht hij worden gekozen een zuivering ondernemen van de ambtenaarskringen. Stelen en andere kwade praktijken in de ambtenaarswereld van Oklahoma zullen door hem worden tegenge gaan. Dan zal hij verbeteringen brengen in het gevangenisstelsel. Reeds in 1912 was Jennings een candidaat van de Democratische partij. Hij streefde toen naar het ambt procureur-generaalen het scheelde maar weinig of hij was er toen ook gekomen. MEXICO. Te New-York uit Presidio (in Texas) ont vangen telegrammen behelzen dat zes Mexi- caansche generaals, 2800 man regeeringstroepen met 200,000 patronen en zes stukken veldge schut na de ontruiming van Ojinaga de Rio Grande zijn overgetrokken en op grondgebied der Ver. Staten de wijk hebben genomen. Met hen zijn 15,000 ingezetenen der stad gevlucht. Allen zijn er treurig aan toe, zij kampeeren in de open lucht, daar er geen onderdak voor hen is, hebben gebrek aan alles, vooral aan voedsel en zijn doornat van het waden door de rivier. Er zijn onder de uitgewekenen tal van vrouwen en kinderen. De soldaten, die voor zij de stad ontruimden, het meeste geschut in de rivier hebben ge worpen, lieten zich zonder eenig verzet door de Amerikaansehe troepen ontwapenen. Zij zijn verontwaardigd over het gedrag der ge neraals Salazar en Rojas, die bij het begin van den strijd met 500 ruiters Ojinaga hebben verlaten. Die ruiters zijn op een flinken af stand van Presidio de rivier overgetrokken. Amerikaansehe ruiters zoeken naar hen om hen te ontwapenen. Te Ojinaga moet de aanblik der met lijken en gewonden overdekte straten jammerlijk zijn. Tal van gewonden zijn, dagen lang aan hun lot overgelaten, gestorven. Nog de regeerings troepen, noch de opstandelingen beschikken over ambulances. De opstandelingen beweren dat aan hun zijde maar 50 dooden gevallen ziju, het aantal gewonden is echter groot. Van de bezetting zjjn 400 man in hun handen gevallen, waar van het meerendeel is terechtgesteld. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 9 Jan. Jan Dees, oud 23 j., jm en Jannetje de Quelerfj, oud 24 j., jd. Guiljaam Johannes Broekhoven, oud 19 j., jm. en Cornelia Elisabeth de Rufjter, oud 19 j., jd. Gabriël Alphonse Lauret, oud 23 jjm. en Irma Dierickx, oud 23 j., jd. 10 Jan Cornelis Jan Aar- noudse, oud 25 jjm. en Maria Jans Geertruida de Zeeuw, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Jan. Jacob Jaco bus Cornelis van Sprang, oud 24 j., jm. en Con- stantia Jozina Apollonia de Smidt, oud 24 j., jd. 7 Jan. Petrus Hippolitis van Cleemputte, oud 36 j.. jm en Corolia Augustina van Hecke, oud 31 j., jd. 8 Jan. Franclscus Josephus Jacobs, oud 23 j., jm. en Regina Angelina Spietael, oud 29 jjd. Machiel Jacobs, oud 25 j., jm. en Neeltje Pieter- nella Verbrugge, oud 23 j.. jd. Geboorten. 7 Jan Leendert, z. van R\jk Kan tors ên Elisabeth Rijnwalt. Franciscus Adrianus Désiré, z. van Desiderius Geers en Ludovica An- tonia Elisabeth de Vos. 9 Jan. Wilhelmina Pe- tronella Margeretha, d. van Louis van Gorkum en Wilhelmina Tollenaar. 10 Jan. Angelina Maria Delphina. d. van Aloijsius Schelfhout en Rosalia Cornelia de Smidt. Jan Jacobus, z. van Jozias Joris Bliek en Marrigje van der Stigchel. 11 11 11 1? 11 11 Advocaat en Procureur te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, b(j J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMahu. met Bouwlanden en Weilanden, BOOMGAARDEN, DIJKEN, SCHORREN, enz. in de gemeente Hoek, in pacht bij C. Dieleman en B. F. v. Opdorp, gelegen nabij het dorp Hoek en het Mauritsfort, gemeente Hoek, sectie G, Koudenpolder, sectie HLoozepolder, sectie I, Koudenpolder Mauritsfort, samen groot 153.13.18 H.A. of 344 gemeten. Te aanvaarden October 1915, in kavels of in massa. Informatiën worden verstrekt ten kantore van den notaris P. ADAMA ZIJLSTRA te IJzendijke. Inschryfbiljetten moeten worden ingeleverd ten kantore van voornoemden notaris vóór of op I Februari 1914.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3