BINNENLAND. NED. INDIË. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. De Prinses en het sneeuwvermaak. Op het sneeuwkleed dat thans in het Haag- sche Bosch en het Lange Voorhout gespreid ligt, zag men het Prinsesje, gezeten in een slede, voortgeduwd door zuster Marting, een tochtje maken. De Koningin vergezelde haar dochtertje een eindweegs langs de slede. Overtreding Loterijwet. Bij de agenten van premieloten van Tijdgeest, Lotisico en Portunazijn door de politie alhier de aanwezige voorraad loten, boeken enz. in beslag genomen. Donderdag heeft over het geheele land de po litie op last van hoogerhand o,p verschillende kantoren van loterijondernemingen, als Lotisico, Tijdgeest, Witte Kruis, Beider belang, Noord- Hollandsch Witte Kruis enz., alle mogelijke boeken en bescheiden in beslag genomen, zelfs reclame-borden en dergelijke, op de bedoelde loterijondernemingen -betrekking hebbende. De beslagnemingen hebben ten doel de zaak van loterij wetsovertreding straffer aan te pak ken dan tot dusver het geval is geweest en een uitgebreider onderzoek te doen instellen naar de vraag, of en op welke wijze de loterij- wet wordt overtreden. Dit optreden wordt in overeenstemming ge acht met hetgeen de regeering, met name de minister van financiën, ten aanzien van de bedoelde ondernemingen in zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Twee de Kamer betreffende de begrooting van finan ciën heeft medegedeeld. In die Memorie van Antwoord zeide de minister o. a. het volgende Indien mocht blijken, dat de thans bestaande wettelijke bepalingen daarvoor niet voldoende zijn, zal de ondergeteekende nader in overleg treden met zijn ambtgenoot van justitie, tot wiens departement de handhaving der Loterij- wet behoort, om maatregelen te beramen, waardoor op afdoende wijze kan worden opge treden tegen de in het Voorloopig Verslag bedoelde particuliere loterijen. De inbeslagneming heeft zich tot deze kan toren bepaald, omdat het doel was, nu slechts daar de inbeslagneming te doen, waar die briefjes ten verkoop aan het puoliek in voorraad waren. De maatregel, om op hetzelfde uur over het geheele land de inbeslagneming te doen, was al gernimen tijd te voren voorbereid, doch stipt geheim gehouden. Struikroovers in het Beneden Langkatsche. De omgeving van Tandjong Poera en 't Brandansche moet sinds enkele dagen beden kelijk onveilig zijn door 't drieste optreden van 'n vijftal Javaansche dwangarbeiders, die van 't swerkc op kwala Simpang wisten te ont snappen en nu daar in het Beneden Langkat sche op klaarlichten dag eenzame inlanders brutaalweg overvallen en 's nachts kampong woningen binnendringen, gewapend en wel, schieef de «Sum. Post.« «Zoo vernamen we dat ze nog een dezer dagen in 't holst van de nacht gevijven 'n koelie pondok overviel op de nederzetting van de Bataafsche op Besitang. Na eerst de deur te hebben ingetrapt, dron gen zij de pondok binnen, vielen op de deels uit hun slaap opgeschrikte koelies aan en „Zij geljjkt op het meisje, dat mij een schuilplaats verleend heeft," dacht hij„zij heeft hetzelfde gelaat en dezelfde stem. Dat heb ik wel eens meer opgemerkt, wanneer er gelijkenis tusscheu twee gezichten bestaat, vindt men dezelfde overeenkomst in de stemmen. Het was een edel gezichtje daar te midden van die armoedige omgeving. Goede hemeldit is hetzelfde gelaat Marcella was opgestaan en sloeg nu hare oogen naar hem op. Hetzelfde tooneel, het zelfde vreemde middernachtelijke tooneel, de open deur der geheime schuilplaats, het maan licht, dat in de vervallen oude kamer viel, de stemmen der politiedienaren aan de deur, dat alles stond hun beiden helder voor den geest, op bet oogenblik, dat zjj opstond, en hunne oogen elkaar ontmoetten. „Hetzelfde meisje! Wel neen, het is alsof ik niet wijs benIk heb haar verschrikt met haar zoo aan te staren. Die armoedige japon, dat roerende gezichtje, bevinden zich nog in „The Liberties." Dit tengere persoontje in haar witte kleedje heeft misschien nooit van zulk een plaats geboord. Maar die gelijkenis is mij een opheldering van den zonderlingen indruk, dien zij op mij maakte." Marcella zag de verandering op zijn gelaat en begreep, dat zij voor het oogenblik geene ontdekking behoefde te vreezen, Zij ademde vrijer en de glimlach van zooevea kwam weder terug. dwongen hen onder bedreiging met, vuurwapens en klewangs, hun al het geld te geven dat zij bij zich droegen of anders elders in de pondok verborgen hadden, 'n Enkele onder de koelies, die niet dadelijk aan het bevel der dwangar beiders gevolg gaf, werd nog vrij ernstig mis handeld, terwijl koelies van omliggende pon- donks, die eveneens opgeschrikt uit hun slaap nog ter hulp trachtten te komen, door 'n paar schoten uit moderne geweren op bescheiden afstand werden gehouden. 'n Javaanseh mandoer probeerde nog per telephoon Brandan dadelijk te waarschuwen, doch eer de politie op 't terrein van 't ge beurde verscheen waren de roovers met hun tamelijk voordeeligen buit begrijpelijkerwijze reeds gevlogen. 'n Dag later deed het geboette weer van zich spreken. Toen overvielen namelijk de ontsnapte dwangarbeiders 'n boy van een der employés der Bataafsche, die per fiets van Besitang naar Brandan kwam gereden. Daar de jongen de kerels evenwel toevalligerwijze reeds kort te voren over den weg had zien gaan, doordat hij uit tegenovergestelde richting kwam, sprong hij heel listig opeens van zijn ffets, borg die in het jonge boscb langs den weg en stapte toen gemoedereerd verder, tot de kerels he'm gewaar werden en hem tegenhielden. Aan gezien hij echter niets bij zich had dat van eenige waarde was, lieten de dwangarbeiders hem maar weer verder gaan. De fiets werd toen 'n uurtje of wat later onder hoede van een politie-patrouille van de plek gehaald, waar de boy haar zoo veilig geborgen had. Ook nu bleken de strijkroovers echter reeds weer gevlogen. De Jantjes te Soerabaja. Het „Soer. Nbl." geeft een heel wat onschul diger voorstelling van de „demonstratie" der Jantjes „Enkele avonden geleden werden een paar dronken matrozen, die in de Oost-Java Bar den boel op stelten trachtten te zetten, zonder veel omhaal door het bedienend personeel het lokaal uitgesmeten. „De Jantjes meenden hierin een teeken te zien, dat zij in den vervolge niet meer tot de Bar zouden worden toegelaten. Dit verdroot hen zoo, dat zij een demonstratie op touw zetten, en met 70 a 80 man naar het gebouw van de N. V, Oost Java Handels Cie marcheerden. Ze droegen schilden, waarop verschillende deviezen. De eenige twee, welke wij ons nog herinneren, zijn: „Matrozen met open borst worden niet toegelaten tot de Oost- Java Bar" en «Heer! Wil ons verlossen. Van deze Indische Ossen 1" «Voor den ingang van het gebouw werd geparadeerd; waarop de geheele bende op ergerlijke wijze directie, personeel en bezoe kers der bar begonnen uit te jouwen. »Onder die bezoekers bevonden zich echter een paar Jantjes, die op het spektafel naar buiten kwamen en hun collega's vroegen wat er aan de hand was. Dra werd het misver stand opgelost, vooral toen ook een der direc tieleden naar buiten trad en het den matrozen duidelijk maakte dat er geen sprake was, dat zij van een bezoek aan de O. J. Bar uitge sloten zijn. Zoolang zij zich ordelijk gedroegen, zou hun evengoed hun jenevertje en hun biertje worden verstrekt als aan eiken burger. «De quaestie was dus spoedig bijgelegd. Tot slot wierpen de matrozen hun borden en schil- „Ik heb zoo stil geleefd in Dublin," zeide zy, „dat ik hier niemand ken. Dit is de al lereerste keer, dat ik uitga," Hier brak Mrs. O'Kelly's stem plotseling het gesprek af. „Ik kom myon jonge dame halen. Zjj is er niet aan gewoon zoo laat iu den uaebt op te blijven, en daarom oeern ik haar nu mede naar buis. Een jong meisje, dat nog Diet in de wereld komt, en moet leereu dansen, iieeft geen enkel excuus om lang op ,een bal te blijven. Goeden nacht Bryan, ik ben van p ao n te vrag9n roy eens op te komen zoeken, voordat gy op 't goede pad teruggekeerd zjjt, gy Fenion. A propos, ik hoop tocb, da-t gij zeer trotsch zijt op die laatste schitterende daad van uwe party. Die arme Gerald Ffont Hier, binnen deze zelfde muren beb ik hem het laatst ontmoet, en toen vertelde by my veel van de slechtheid van bet volk; nu, my dunkt, het heeft wel een sterk bewijs van zyne verdorvenheid gegeven door dien armen man te vermoorden." Kilmorey's gelaat betrok, maar hy wendde geen enkele poging aan om het verwyt der oude dame te weerleggen. „Mag ik u naar beneden geleiden en uwen mantel voor u krjjgen," zeide hy ernstig. „Neen, dank u, dat is Diet noodig. Een der heeren wacht om ons naar 't rjjtuig te brengen. Kom Marcella Marcella gaf Kilmorey met eenen vriende- lyken blik de hand en volgde hare bescherm den op een hoop midden op den weg en dansten er met z'n tachtigen een dollen krijgsdans omheen, zeer tot vermaak der honderden be zoekers in de Bar.« De heer K. G. F. Speetjens alhier is geslaagd bij het in December 1.1. gehouden Mercurius-examen voor Engelsehe handels correspondentie. Van de brigade mare.chaussée alhier zijn bij uitzondering bevorderd de brigadier- titulair W. M. Donker tot brigadier en de marechaussee W. Bridee tot brigadier-titulair. Bij de op 10 Januari j.l. gehouden jaarvergadering der onderlinge varkensverze kering «Draagt elkanders lasten« bleek, dat het aantal leden met 4 was verminderd, en 5 nieuwe leden werden ingeschreven, zoodat op 81 December 1913 de vereeniging 34 leden telde, terwijl 35 varkens waren ingeschreven. Besloten werd ten opzichte der inspuiting tegen vlekziekte, een ieder vrij te laten. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De ontvangsten in 1913 bedroegen 112,60 en de uitgaven 44,75, zoodat er een goed slot was van 67,85. Het batig saldo der vorige jaren bedroeg 480,68, makende een totaal bezit van ƒ548,53, waarvan was ge plaatst op 's Rijks postspaarbank 480,12. De vorige week werd door de vereeni ging «Onderling samenwerking lot geldelijke uitkeering bij het verlies van varkens« ge vestigd te Driewegen (Ter Neuzen) in het lokaal van P. Dieleman-Koole aldaar, haar jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar slechts één varken moest onteigend worden, terwijl er twee aan ziekte gestorven zijn. De vereeniging bestond uit 33 leden, die over het geheele jaar 110 varkens hadden aangegeven De ontvangsten bedroegen ƒ157.50, waar onder een bijdrage van 12.50 van de Zeew- sche Landbouwmaatschappij. terwijl de uitgaven waren ƒ147 35 Alzoo eeü goed slot van ƒ10,15. Dit maakt met de goede sloten van vorige jaren, dat de vereeniging een totaal bezit heeft van ƒ528,38, waarvan /'J455.03 op de Rijks postspaarbank is belegd. Het overige werd in kas gehouden bij een penningmeester De uitkeering blijtf bepaald op 45 cent per kilo. In de gisteren te Zaamslag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd be noemd tot hoofd der school in den Groote Huissenspolder, de heer Jac. Jansen te Ter Neuzen, die reeds eenige tijd die betrekking waarnam. Eveneens werd dhr. Jansen benoemd tot hoofd en onderwijzer van het herhalings- onderwijs aldaar. St. Jnnsteen. Het uitvoeren der alhier op 4 Dec. 11. aanbesteede bestratingswerken is, daar de laagsten inschrijver had verzocht ontslagen te worden, opgedragen aan zijn opvolger, den heer J. F. Adriaanssens -Polfliet te Walsoorden. 's Graven bage. De Tweede Kamer her vatte gisteren de op 24 Dec. geschorste be raadslaging Allereerst werd met 33 tegen 31 stemmen verworpen ter Laan's motie om ook ster, die haar den geheelen weg over eenigs- zius de les las over Bryau Kilmorey. meer echter om eens lucht te geven aan hare ontevreden heid op den joDgen man dan wel omdat zjj het noodig oordeelde Marcella omtrent hem in te lichten. „Ik moet u verzoeken, lieve kind, niet te veel notitie van Mr. Kilmorey te nemen. Etgen- lyk gezegd is hy my eenigszins eeu doorn in 't oog, als ik bedenk, hoegoed ik zyue familie gekend heb, en hoeveel ik vroeger van hem hield. Hy was een aardige veelbeloovende jongen, totdat hij zich begon te interesseeren voor die Fenians. Dat is al verscheidene jaren geleden, want Bryan is nu dertig jaar maar zijne opleiding aau de hoogeschool en velerlei ondervindingen hebben, schijnt het die ver derfelijke sympathieën nog niet bjj hem uitge doofd. Hy heeft onlangs party gekozen voor de ontevredenen op eene wyze die al mijne ge negenheid voorhem in bitterheid veranderd heeft. Ik weet niet, hoe zijne arme moeder het draagt, want ik zie haar niet meer, daar zij zich nooit meer in gezelschappen vertoont, om hare ongesteldheid, ongetwijfeld een gevolg van het gedrag van haren zood. Wat hem van avond hier heeft gebracht, begryp ik niet, waDt door zijne eigenaardige symphatieën komt by nooit meer in gezelschap. En wat was hy een veelbelovende jongen, wat had hy edele denkbeelden 1 Hy was een van die mensoben, die ten stryde zou zyn voor de vóór 1 Maart 1912 ingelijfden de 3e herhalingsoefening te doen vervallen. Na verder debat werd met 42 tegen 18 stemmen verworpen een door den minister van Oorlog bestreden motie van den heer ter Laan om aan de volksvertegenwooriigin over te leggen het officiersrapport omtrent proefneming met verkorten diensttijd bij de bereden artil lerie te Amersfoort en den zakelijken inhoud van het rapport openbaar te maken- Een begrootingpost van 420.000 voor ma noeuvres, waarvan dhrn. Duymaer van Twist en Ter Laan het nut hadden betwijfeld, wegens de gebrekkige militieopleiding tengevolge van het incompleet aan officieren en onderofficieren werd goedgekeurd, nadat de minister verzekerd had dat er voor goede miiitieopleiding zal worden gezorgd. Ontvluchting. Omtrent de ontvluchting van drie souteneurs uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn wordt ons het volgende meegedeeld. De drie ontvluchten waren opgenomen in de ziekenkamer. Met een daar aanwezige pook hebben zij een deurslot half uitgehakt, waar door de deur geopend kon worden. Zoo kon den zij komen in een gangetje, waar ze met de pook een tweede deur forceerden en in een schuurtje terecht kwamen. Hier werd een kist op een mand geplaatst en vermoedelijk met een mes getracht de spintbalken door te snij den. Althans een der balken vertoont tal van inkervingen. Toen dit niet gelukte, zijn de pannen op zij geschoven en wisten de verpleeg den door een opening van 40 a 50 cM. heen te kruipen, waarna ze op het open terrein kwamen. Aan de voorzijde werden ze ontdekt door een bewaarder, wiens revolver echter niet overging. Ze vluchtten toen naar de achterzijde, waar ze vermoedelijk een 16 M. breed water overzwommen, om zoo land te kunnen berei ken. Het langdurig zoeken van bewaarders, politie en rijks veld wacht, benevens een politie hond leverde geen resultaat Eén der ontvluch ten, nl. Schippers, is Donderdag naar Araster dam geweest, om voor bet Hof te verschijnen. Twee mannen zijn in de gestichtskleeding, de derde is gekleed in een zwart ziekenpak. Een aanslag. Te Delft is in den laten avond van den 2den Januari op de hoofdverpleegster juffrouw Scheuerman, in het buitengesticht van het St. Joris Gasthais, toen zij haar gewone avond ronde om het gesticht deed, een laaghartige aanslag gepleegd door eeo individu die zich verdekt had opgesteld bij een gang welke zij moest passeeren. Terwijl de zuster een deur sloot en waarschijnlijk met den rug naar den man gekeerd was, gaf hij haar onverhoeds een hevigen slag met een zwaren afsluitboom, waardoor de zuster gekwetst werd en hevig schrok. Daar het duLter was, kon de zuster haar aanvaller niet herkennen, die na het plegen van zijn lage daad ijlings de vlucht nam. Het was voor de politie eeu vei re van ge makkelijke taak den dader op te sporen, daar slechts zeer onduidelijke voetsporen achter een 2 Meter hooge schutting werden gevonden en overigens elke aanwijzing ontbrak. Eerst werd iemand aangehouden dieo de zuster in den wegvlaehtenden man meende te hebben herkend, doch deze kon zijn alibi bewijzen. Eindelijk viel de verdenking op eeD vroege- ren verpleger, zekeren Van Brussel, die een jaar geleden uit die inrichting was ontslagen en den laatsten tijd in de gevangenis had door gebracht. Hij werd te 's-Giavenhage aange houden. Zijn voetsporen pasten precies in die welke achter de schutting gevonden werden, meer aanwijzingen leidden tot de slotsom dat men den dader gevonden had, die dan ook door de mand viel en volledig bekende. Ontploffing iu een motorboot. Toen Vrij dagmiddag bij de scheepsiuakery der firma v. d. Straaten en Van den Brink aan de Trekvliet te 's-Gravenbage een gerepareerde motor in werking werd gebracht, had eensklaps een hevige explosie plaats. Zware ijzeren schotten in de boot sloegen geheel weg. De machinist, schipper D. v. Leeuwen van Rotter dam was op slag dood vier andere personen werden zwaar gewond, van wie de monteur Nieman na overbrenging van de vier ge- getrokken out slaven te bevryden, of die die brug zou hebben verdedigd, zooals die drie, hoe heeten zy ook weer uit de Griekscbe geschiedeuis. Eu zich nu aan de zijde van dat mindere volk te scharen, zijne inkomsten te verminderen, zoodat hij zichzelf nagenoeg tot den bedelstaf brengt door zyne pogingen om zijne boeren van emigratie terug te houden, zoo alle gevoel voor de plichten, die zyn stand hem opgeiegt, te vergeten" Hier hield Mrs. Kelley's rijtuig juist stil voor de deur van haarhuis, en werd de stroom harer welsprekendheid eeu oogenblik gestuit. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2