binnenland. Gemeenteraad van Ter Henzen, UIT OHZE 0MGEVIHG. Kerknieuws. Men verwacht, dat de Tweede Kamer, na a s. Dinsdag bijeengekomen te zijn, nog bijna 3 zittingweken zal noodig hebben vooi afdoening van het begrootingswerk. Naar het N. v. d. D. verneemt, is het aantal aanvragen van 70jarigen bij de Rijks verzekeringsbank thans reeds gestegen tot 111 000 Ambtenaren van het stadhuis assio- steeren nog eiken avond om het vele werk onder de knie te krijgen. Ten einde in de kadernood, die zich vooral zal doen gelden na 15 Januari a a., te voorzien, heeft de Minister van Oorlog be paald, dat milicien-sergeanten, die genegen zijn tot 15 Juni a.s. vrijwillig onder de wa penen te blijven, een premie zullen ontvangen van ƒ160 of ƒ200, naar mate die sergeanten geschikt worden geoordeeld voor het vervullen van een explooi of wel voor het geven van instructie. Ziting van 8 Januari 1913. Voorzitter: de heer Huizinga. Aanwezig de beeren Visser, Dees, De Jager, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Moggre, R. Scheele en Lensen. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht in de eerste plaats de leden geluk bij het in treden van het nieuwe jaar, waarbij hij hoopt dat het hun en hun gezin wel moge gaan en dat bij het uitoefenen hunner functie Gods zegen daarop moge rusten. Het jaar dat thans is voorbij gegaan is voor de leden niet onge lukkig geweestbehalve de heer Wieland is niemand der leden door ziekten getroffen en hebben allen in goeden welstand hun taak kunnen volbrengen, die op hun schouders rustte. De welvaart in onze gemeente is met onfortuinlijk geweest. Het getal inwoners is toegenomen met 149, dat is zoo ongeveer ge lijk met dat in vorige jaren. Dit getal had grooter kunnen zijn, indien we de menschen die zich hier wilden vestigen, hadden kunnen huisvesten. De uitbreiding door bouwen kon zich niet voldoende ontwikkelen, daardoor is het aantal bouwvergunningen niet groot. In 't geheel zijn uitgereikt 116 bouwvergunningen, die meest herstellingen betreffen, maar waar onder 10 vergunningen voor nieuwe huizen, en 6 voor algeheele vernieuwing. Dit is iets minder dan in 1912. Een groote vooruitgang in de voornaamste bron van inkomsten, nl. het cargadoorsbedrijt, valt te constateeren, door het grootere aantal schepen dat voor onze haven was bestemd. In 1911 kwamen voor onze haven hier binnen 271 zeeschepen, in 1912 was dit getal 2(8 en in 1913 werd dit 316. Als een bewijs dat ook groote schepen onze havens noodig hebben, blijkt, dat er zeeschip bij was van 8806 en 1 van 58-6 ton. Hopen 'wij dat dit jaar de nieuwe havens een beteren toestand zullen geven, waardoor nog gruotere schepen kunnen worden toege- 3 Als we nu het oog vestigen op het komende jaar, dan zal dat rustiger kunnen zyn dan het afgeloopene. De verkiezingen zooals in het afgeloopene plaats hadden, die daarop min of meer invloed hebben, zyn er met, waardoor rustig voortwerken mogelijk is._ Na de vele werkzaamheden krijgen we een jaar van rust om ons voor meerdere werkzaamheden voort te bereiden. Ik hoop dat wij onder den zegen des Heeren onze taak, die ons in t belang der gemeente is opgelegd, zullen kunnen vol brengen, en hiermede open ik deze vergadering. De heer De Bruijne wenscht een kleine wijziging in de notulen voor wat betreft het- "•een^hij gezegd heeft over het schrijven van den gemeente-ontvanger. Hij heeft dit mogelijk aezeo-d, maar dit drukte niet zijn bedoeling uit. De heer D. Scheele heeft daar bezwaar tegen en meent, dat de notulen moeten inhouden hetgeen werkelijk gesproken is. De Voorz. merkt op, dat de heer de Bruijne in de vorige vergadering zijn bedoeling nader heeft toegelicht en dat al de leden het met-fiie bedoeling eens waren. Z. h. st. wordt alsnu besloten de notulen in dien geest te wijzigen. De Voorz. deelt mede, dat de heeren Moggre en R. Scheele hebben bericht, dat zij deze ver gadering niet konden bijwonen. 2. Ingekomen stukken J" a. een adres van de Vrijwillige Brandweer, dat alszijnde pas ingekomen, wordt gerepvo- yeerd naar B. en W, b. Een schrijven van O. Bakker, waarin wordt medegedeeld, dat hij eerst 1 Febr-1914 zijn betrekking van onderwijzer aan deM.Uj.L.U school zal kunnen aanvaarden. c. De beslissing van Ged. Staten van Zee land, waarbij de aanslag in den Hootdelijken omslag voor 1913, van Y. P. Strsse van de 34e naar de 33e klasse is teruggebracht» Die van de wed. C. J. Dhont is teruggebracht van de 4e naar de 2e klasse die van L). Buijze is gehandhaafd en die van P. Brevet is terug gebracht van de 19e naar de 17e klasse. d. Het proces-verbaal van de op 29 ,Dec. 1913 gehouden opname van de boeken ep kas van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat over de dienstjaren 1912 en 1918^ont vangen ƒ249156.68 en uitgegeven 235648.4 Alzoo is meer ontvangen dan uitgegeven 13508.205. - i.. e. goedgekeurde raadsbesluiten tov wyzi- ging der begrooting voor 1913 tot toekenning van een gratificatie aan het hoofd van de M.U.L.O. sclfcol. f. Bericht van Ged. Staten waarbij dit college bericht dat zij hunne beslissing om trent de begrooting voor 1914 hebben verdaagd tot 1 April 1914. g. Missive van den Commissaris der JAomn- gili in Zeeland, houdende toezending van een circulaire vau den Minister van Binn. Zaken, d.d. 24 Dec. 1913, waarbij wordt aanbevolen het doel, dat de regeering met de regeling, betreffende de lichamelijke oefening der jonge- lingschap beoogt, zooveel mogelijk te steunen; h Een missive van Ged. btaten, houdende ontvangst van het raadsbesluit, betreffende het verstrekken van genees- en verbandmiddelen vanwege de gemeente ten behoeve der armen. i. Het verslag van de werkzaamheden- van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil j Het door Ged. Staten goedgekeurd raads besluit d d. 4 Dec. 1913, voor zooveel betreft de regeling van de jaarwedde van den onder wijzer L. J. de Vries. k. Het verslag van de werkzaamheden van de commissie tot wering van schoolverzuita in d6Z Missive van Ged. Staten betreffende het verzetten der kermis te Goes. Alles voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming commissarissen der brand weer, (aanbevolen worden A. J. Tazelaar (aftr.) af en toe behoefte aan heeft een kijkje bij fatsoenlijke menschen te nemen," zeide hp. Miss O'Flaherty is zoo vriendelijk geweest mij te vertellen wie al die vreemde menschen zijn, die mij ontgroeid zijn." Daarop voegde hij haar op zachteren toon toe: „Tk hoop, dat Hj mijne zonden en tekortkomingen ia zooverre door de vingers zult zien, dat gij mij aan uw nichtje wilt voorstellen. Het is geen nichtje van mij, en ik weet volstrekt niet, of ik n aan haar voor zal stel len Zn gaat nu met mij de zalen eens door wandelen. Later op den avond zal ik er eens over denken, als ik ten minste in dien tus- schentijd geen slechte verhalen over u gehoord heb." En terwijl zij hom roet haar hoofd in den nek voorbijging, zeilde de oude dame de bal zaal binnen, gevolgd door Marcella. Zij is zeer mooi, dat is niet te ontkennen, zeide miss O'Flaherty, terwijl zij het jonge meisje nakeek; »maar er zit niets by. y is het stilste schepseltje, dat ik ooit ontmoet heb. Zij heeft buitenlands gewoond en kan niets vertellen van de plaatsen, die zij gezien heeft." Kort daarop zag men Bryan kilmorey, die miss O'Flaherty, gelukkig in het gezelschap van eeuen rijken, ongehuwden kolonel achter gelaten bad, door de balzaal dwalen, yveng zoekende Marcella weder in 't oog tekrygen. Zjj was reeds het middelpunt van eenen kring bewonderaars. Hare bekentenis, dat zij nh t dai ste, beroofde haar niet van hunne oplet tendheden. De verscbijaing van een meuw gelaat en zulk een gelaat had reeds eenige op schudding gemaakt in eenen kring, waarin iedereen elkaar kende, soms maar al te goed kende en de meest frissche schoonheden alles te spoedig moede zijn. Kilmorey kon zich geen rekenschap geven van de eigenaardige uitwerking, die dat by- zondere gelaat op hem had. De ernstige, ver standige uitdrukking van die groote gryza oogen scheen hem hekend toe. Maar kon hy haar vroeger gezien hebben Men had hem verteld, dat zij in het buitenland gewoond had, en bij was de laatste drie jaren met bui tenslands geweest. Hij verbeeldde zich ook, dat hare oogen eene vriendelijke uitdrukking aan namen, toen zij hem aankeek dat zij er uit- zag, alsof zy tot hem wenscbte te spreken. Neen, het moest alleen maar die interassante vragende uitdrukking zijn die sommige oogen eigen is dacht hij. Hij was niet mogeiyk, dat hij haar ooit gezien had vóór dien avond. Er zit niets by!" Dan zou haar voorko men al zeer moeten bedriegen, als die beoor deeling juist was. Zjj was waarschijnlijk stil doordat zij niet op do hoogte was van de on derworpen, die de babbelaars rondom haar oe- spraken; en hy voelde een buitengewone ver langen om met haar te spreken. Er bestond en J. J. Verjaal en S. van Rees (aftr.) en G. J. Balkenstein Jr.) Met 7 stemmen wordt benoemd de heer A. J. Tazelaar en met 8 st. de heer S. van Rees. Een stem was uitgebracht op den heer J. J. Yerjaal. 4. Benoeming secretarissen der brandweer (aanbevolen worden voor le secretaris L. J. de Vries (aftr.) en P. M. C. van Sprang voor 2e secretaris J. Risseeuw (aftr.) en -4. Koomau.) Met aio-, st. worden benoemd tot le secretaris dhr. L. J. de Vries en tot 2q secretaris dhr. J. Risseeuw. 5. Verplaatsing straatlantaarns. In overeenstemming met het voorstel van B en W en het advies van de commissie van bijstand wordt z. h. st. besloten eenige lantaarns te verplaatsen en eenige nachtlampen te veranderen in avondlampen. De kosten daarvan worden geraamd op f 101,99. 6. Wijziging raadsbesluit, waarbij de datum van indiensttreding van den onderwijzer O. Bakker wordt bepaald. De Voorz. stelt voor naar aanleiding van het schrijven van dhr. O. Bakker, het raads besluit te wijzigen, in zoover dat de datum van indiensttreding wordt bepaald op l*eör. 1914 of zooveel vroeger als dit mogelijk is. 7. Regeling jaarwedden onderwijzend per soneel school B. De Voorz. deelt mede, dat Ged. btaten op bet adres van dhr. F. van Dixhoorn den raad uitnoodigen de 25,- die adressant er bij inschiet er bij te doen. Dhr De Jager vindt het ook billya. Dhr. Eijke eveneens. Z. h. st. wordt aangenomen het voorstel om de jaarwedde van dhr. F. van Dixhoorn te bepalen op ƒ1675. De Voorz. deelt nu mede, dat nog over het tractement van mej. de Kraker moet worden beslist. Ged. Staten verzoekt den Raad dit te houden op ƒ1200,— zij doen dit met op grond van de wet, maar uit billijkheid. Z. h. st. wordt besloten het tractement van mej. de Kraker te bepalen op ƒ1200,—. 8. Vaststelling 3e suppl. kohier hoofd omslag 1913; suppl. kohier schoolgeld lager onderwijs 1913; suppletoir kohier schoolgeld m. u. 1. o. 1913 kohieren sc.hoolgeld m. u. 1. o. en m. o. No. 1 voor 1914. Met alg. st. worden deze kohieren vastge- St69. Vaststelling van pensioengrondslagen van eenige gemeente-ambtenaren. Z. h. st. wordt het-desbetreffende voorstel van B. en W. aangenomen. 10 Adres van den heer J. Wieberdm hoofd van de M. U. L. O. school, waarbij adressant den Raad verzoekt, in plaats van hem een toelage van ƒ300,- te geven voor woning- huur, voor hem een woning te bouwen in den aeest van zijn collega dhr. De Groot. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. geen vrijheid vinden daaromtrent aan den Raad een voorstel te doen. Naar hunne berekening zou dit de gemeente 350,- h f 400, - per jaar kosten. B. en W. hebben met dhr. Wieberdmk geconfereerd en hem voorgesteld van zijn kan jaarlyksch 100,voor woninghuur te KeT°nJ 'indien de gemeente voor hem een womn bouwt. Deze was daar evenwel met voor te VmOver dit punt wordt eenige tijd gediscuseerd waarna het verzoek met alg. st. wordt atge- wezen. 11. Rondvraag. Dhr. De Feijter wijst op den slechten stand van den toegangsweg naar de begraa - plaats te Sluiskil, en op den dessolaten toe stand van den Koedijk waar verbetering hoog n0DeSVoorz. zal wat het eerste betreft bij den ambtenaar van den Rijkswaterstaat er over spreken om daar verbetering te brengen en wat de tweede opmerking betreft, zal hy onderzoeken en ook daar dan de noodige ve beteringen voorstellen bij B. en De vergadering wordt gesloten f 397 403.20®in lagen spaarbank 4.731, be- drao- 'ƒ289 850.77 terugbetalingen spaarbank 1504, bedrag ƒ271.554.58; nieuw uitgegeven spaaarbankboekjes 336 gestorte premiën Ryks- verzekeringbank 650, bedrag ƒ14.283.47 uit betalingen ten behoeve der Rijksverzekering- bank 1678, bedrag ƒ12.791.58; per dagver zonden depêches (briefpost) 69ontvangene 52 verzonden telegrammen 19.021 ontvan gen tel. 15.018; opgenomen en verder gesein de tel. 41 233 transiteerende tel. 2.147 lo kale telefoongesprekken 27.500interlokale 23.830 intern, gespr. Belgische 6.068 Duit- rche 94 Fransche 7 verzonden telefon. op roepberichten 323; ontvangene 238. Verkeer op het Post- en Telegraaf kantoor te Ter Neuzen 1414. Geheelen omvang geldelijk beheer een_be- drag van ƒ1.135.203.15®; Zegelverkoop ƒ38 663.22®; verzonden aangeteekende stuK ken 5306 ontvangen aangeteekende stukken 6307; gestorte postwissels 20-98, 6eU g ƒ351.301.28; uitbetaalde postwissels 11660, 1225.765.31®Verzonden pakketten Jo ontvangen pakketten 21.359 ter invor^ e- rinar aangeboden quitantien 8.4. 1, 244.908.97 betaalde quitanties 15640, bedrag Tot tijdelijk kantoorbediende aan het post- en telegraafkantoor te Sas van Gent is benoemd M. Verbrugge. Mejuffrouw C. M. Harte is benoemd tot tijdelijk hulptelefoni-te op het post- en telegraaf kantoor te Ter Neuzen. Met ingang van 16 Januari is de heer C. J. van Oppen te Ter Neuzen aangesteld als hulploods ter standplaats Vlissingen. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1913 was als volgt Geboren 85 m 78 vr., totaal 163. Gevestigd 115 m., 119 vr., totaal 234. Overleden 27 m., 24 vr., totaal 51. Vertrokken 120 m., 119 vr., totaal 239. Bevolking op 31 Dec. 1912 2500 m., 2457 vr., totaal 4957. M Bevolking op 31 Dec. 1913 2553 m., 2511 vr., totaal 5064. Alzoo vermeerderd met 53 m., 54 vr., totaal 107. Er werden 35 huwelijken voltrokken. Levenloos werden aangegeven 4 kinderen. Axel. Woensdagavond werd alhier ten huize van den beer Koole de 13de jaarvergadering gehouden van Werkmansbelang* onderlinge maatscb.ppij tot geldelijke uitkeariug by het verliezen van varkens. De inkomsten over 1913 bedroegen J 759.20 en de uitgaveu 988.67V«f "r meer is uitgegeven dan ontvangen 229.47 De contributie der gewone leden bedroeg 518.75, die van de donateurs f 31.50. Verzi- kerd waren 202 varkens, waarvan 38 zijn gestorven of onteigend, tot een gezamen lijk gewicht van 1821 kilogram, waarvoor 819.45 is uitbetaald. Van de verkochte onteigende varkens kwam 184.85 terug in dt D^'heeren P. Koole en A. E. C. Kruysse, aftredende bestuursleden, werden herkozen met 53 en 55 van de 58 geldige stemmen Het entreegeld voor nieuwe leden bleef be paald op 1 gulden evenals de uitkeenng per kilogram levend gewicht op 45 cent. De maand vrij "van contributie werd afgeschaft. Er waren op 31 Dec. jl. 145 leden eD 24 donateurs, terwijl bet kapitaal der vereemging op dien datum bedroeg 1321.53'/,. Ds. E. Raams, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoek is op een Maandag te Hontenisse gehouden ledenvergadering, met algemeene stemmen tot predikant bij die ge meente beroepen, Zaamslag. In de Dinsdag 16 Januari te houden vergadering van den gemeenteraad al hier komen de volgende punten in behandeling Notulen Ingekomen stukken en mededeelmgen benoeming hoofd der school in de Grooten Huisseuspolder (de voordracht luidt; no. l.J. Jansen te Ter Neuzen en H. t?r Laan te Maastricht); benoeming hoofd en onderwyzer bij het herhalingsonder wijs m den Grooten Huissenspoldervoorstel van B. en W. vaststel ling raadsbesluit regelende de wijze van beta ling der inkoopsom voor pensioen voorstel van B. en W. tot wijziging raadsbesluit tot heffing keurloon. Zaterdag kreeg de 23jarige zoon van den landbouwer A. B. te Biervliet, bezig de paarden te verzorgen, onverwachts een trap van een der paarden tegen het lijf. Hy viel bewusteloos neer. Na een hevig lyden is hy overleden. Bij het gebruik eener dorschmachine op de 'hoeve van den heer C. Verplanke te- Hoofdplaat is de werkman Scherbeyn in aan raking met het werktuig gekomen, met Jet noodlottig gevolg, dat hy reeds denzelfden dag overleed. lo de week van 31 Dec.6 Jan. kwa men ter kennis van den centralen gezondheids raad 1 geval van roodvonk te Domburg, Hein- kenszand, Hoek, Stavenisse en Wolfaartsdyk, 2 gevallen van diphteritia te Kloetinge en 1 geval dier ziekte te Goes, eene bijzondere snort van stem, een zachte volle toon, die aan de eenvoudigste woorden eene bijzondere liefelijkheid gaf en d.e, was bij van overtuigd, met zulk eene en met zulke oogen Bamen moest gaan. (Wordt vervolgd.) Zondag 11 Januari 1914. Ned. Hervormde Kerk. m ï„,m qiI u Ds. A. Timmerman, Ter Neuzen. Voorm. D- 9 Avondmaalsbediemng, en nam. i u., Ds. A. Timmerman. 4 n n n v waaruit lllllkti. L £710 ^cuuuucn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2