VAN DALEN, Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. man de vrijheid te verkrijgen. Haar eenige wensch is haar laatste levensjaren met haar man te mogen doorbrengen. Het is nog niet bekend of haar verzoek ingewilligd zal worden, maar als bewijs van onwankelbare liefde is haar streven vermeldenswaard. Flink zoo I Te Plauen was een kinderjuffrouw wegens mishandeling voor den schepenrechter gedaagd, omdat zij een straatjongen, die kwaad deed, een oorvjjg had toegediend. De schepenrechter heeft de juffrouw nu vrijgesproken en zich daarbij beroepen een beslissing van de recht bank te Jena, volgens welke ieder burger het recht heeft tegen kattekwaad dat kinderen be gaan, op te treden en hen daarvoor behoorlijk te kastijden. Kolendamp verstikking. Te Amsterdam werd op een kamer aan den Zeedijk een 19-jarig meisje dood gevonden. Het lijk werd ter schouwing naar het Wil- helmina-gasthuis vervoerd, daar men niet dadelijk de oorzaak van den dood kon vast stellen. Naar alle waarschjjnljjkbeid is de oorzaak, naar thans gebleken is, vetstikking door kolendamp. In een café onder de kamer brandde een kachel met anthracief, terwijl in den schoorsteen, op de kamer van het meisje, een scheur was; hierdoor is de damp in het vertrek gedrongen. Ontsporing. De N. Gr. Crt. schrijft: De reizigers, die te Groningen Zaterdagavond met den sneltrein van ongeveer half elf uit Holland aankwamen, brachten het bericht, dat er bij Zwolle weer een spoorwegongeluk met een personentrein had plaats gehad. Onmiddellijk daarop hebben wij ons naar bet hoofdstation te Groningen begeven, ten einde nadere inlichtingea omtrent den aard van het ongeval te vernemen. Het bericht bleek maar al te waar, niettegenstaande er spoorwegbe ambten waren, die beweerden, dat „er niets te doen was". Dat er echter wel wat te doen was, bleek ons spoedig. De trein, die te 7.15 uit Utrecht vertrok ken is, en die te 9.15 uit Zwolle moest ver trekken, werd op het station te ï'wolle „op getrokken," ten einde de reis naar.,Groningen te vervolgen. Terwijl men met het overzetten bezig was, is het achterste rijtuig van den trein (een C-rijtuig) ontspoord en omgevallen. De passagiers waren reeds in den trein gestapt, gelukkig evenwel was er in het bewuste rjj- tuig geen enkels passagier. Men heeft den ont spoorden wagen spoedig weer in de rails te- tuggebracht. Het geval heeft groote conster natie veroorzaakt. Naar wij rernemen is de oorzaak van het ongeval te wijten aan een verkeerden wissel stand. Op zichzelf heeft dit ongeval gelukkig niet veel te beteeken. Evenwel is het, na hetgeen hier op de lijn in den laatsten tijd is gebeurd, van veel belang. Inbrekers. Welderom zjjn in den nacht van Zondag op Maandag op verschillende plaatsen in het cen trum van Den Haag inbrekers aan het werk geweest. Van een verkoophuis aan de Van Assen- delftstraat is de winkelruit ingedrukt. Ver mist worden eenige gouden- en zilveren voor werpen. Ook van een goudsmidswinkel aan het Westeinde is de winkelruit ingedrukt. De dieven zijn hier echter blijkbaar ir, hun werk gestoord want de winkelier vermist geen goede ren uit de étalage-kast. Op den hoek van de Annastraat en de Oude Molstraat betrapten een paar rechercheurs van politie in den afgeloopen nacht een drietal personen, die daar bezig waren door het tui melraam boven de winkeldeur van een rijwie len-magazijn te klimmen en fietsbanden weg namen. Het drietal, zich ontdekt ziende nam de vlucht, doch de politiebeambten slaagden er in een van de drie inbrekers te grijpen. In zijn bezit werd een fietsband gevonden. De aangehoudene, een bekende van de ju stitie, is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Spoedig ontdekt. Zondagmiddag miste te Wageningen de chef der firma Albert Heijn uit zijn geldkistje, dat hij onder een kast had staan, een bedrag van 642. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de dief zich vermoedelijk in het pakhuis had laten insluiten en vervolgens door het achterhuis was binnengekomen. Het geldkistje bleek met een valschen sleutel ge opend. Om het de zwaarte te laten behouden, waren er gewichten in gelegd. Voorts bleek een boodschappenfiets vermist. De verdenking viel op een vroegeren bediende, te Velp woon achtig. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en het rjjwiel in de gracht van Bil joen gevonden. De verdachte werd ten huize zjjner moeder gearresteerd en heeft den dief stal bekend. Van het ontvreemde geld werd 640 bjj hem teruggevonden. lievige stormen. Opgezweept door den hevigen storm, dron gen in de laatste dagen de golven van den Atlantischen oceaan de steden en dorpen van de vlakke en zandige kust vau New Jersey binnen en richtten daar zware verwoestingen aan. Zaterdag bood de stad Seabright, een der meestbezochte badplaatsen van die streek, een merkwaardig schouwspel. Meer dan 400 inwo ners met den burgemeester aan het hoofd lagen geknield in een der bedreigde straten, om den Hemel te smeeken den storm te doen bedaren. Den geheelen nacht hadden zij hard gewerkt om een dam op te werpen ten einde het ver der binnendringen van de onheilbrengende gol ven, die op Kerstdag den vasten dijk hadden weggeslagen, te beletten, hunne pogingen waren echter vruchteloos geweest. Kort na middernacht werd het voornaamste hotel, dat niet minder dan 400 slaapkamers bevatte, totaal vernield, doordat het water door de vensters van de tweede verdieping naar binnen drong. Bovendien werden een groot aantal huizen weggespoeld, terwijl dc wegen op verschillende plaatsen scheurden. De aangerichte schade alleen in genoemde plaats bedraagt thans reeds 500.000 dollars. Atlantic City en andere badplaatsen hebben even sterk geleden. lluis ingestort. Uit Brussel mordt gemeld Een ernstig ongeval is Maandagmorgen te Watermael voorgekomen. Een in aanbouw zijnd huis, op het punt onder dak te worden gebracht, stortte in, de werklieden, die aan het dak arbeidden, met zich meesleepend. Een ligt er nog onder de puinhoopen, vier zijn gewond, vijf of zes kwamen met den schrik vrij. De ondernemer van den bouw is met gebroken schedel en ernstige inner lijke kwetsuren onder de puinhoopen uitge haald. Alle gewonden zijn naar het zieken huis gebracht. De arbeider, die onder de puinhoopen ligt, zal wel dood zijn, er zullen een paar dagen noodig zijn, om de puinhoopen op te ruimen. Twee andere huizen, die drei gen in te storten, zullen spoedig worden af gebroken om nieuwe rampen te voorkomen. Er zijn soldaten te hulp geroepen om daaroij te helpen. Vergeten. Te Zwenuda, een kleine Finsche plaats, werd een man vau 30 jaar voor het gerecht gedaagd wegens bigamie. De misdadiger verscheen voor zijn rechter met een onnoozel gezicht en vertelde, dat hjj sedert twee jaar in zijn tegenwoordige woon plaats vertoefde, en dat hij hier gekomen was voor handelszaken. Gelijk ook andere getuigen bevestigden, was hy toen plotseling overvallen door een hersenziekte, en toen hij na twee maanden hersteld was, vestigde hjj zich in het dorp, Diemand begreep waarom, Hij kreeg werk als bouwarbeider en huwde met een dochter van zijn baas, die er (dit maakt de zaak verdacht) warm bijzit.... Thans na twee jaren is gebleken, dat hy in zijn voorgaande woonplaats, de stad Helsing- lors, eeD vrouw met twee kinderen heeft ach tergelaten. Hij beweert echter dat hij niets weet; dat de hersenaandoening hem geheugenloos ge maakt had, en dat hij dus doodgewoon ver geten was, dat hij reeds een vrouw had; hij wist zelfs niet meer, waar hij vandaan was gekomen en bleef daarom in 't kleine dorp. De zaak is voor de Finsche rechters een puzzle, waarover ze met de handen in 't haar zitten. DaniCl de Villiers doodgeschoten. Daniël de Villiers, de hoofdverkenner onder commando van generaal de Wet gedurende den Boerenoorlog, is te Los Angelos doodge schoten door Ray Glover, een joüg koopman, die gehuwd was met de Villier 's vrouw, nadat zij verleden jaar vau hem gescheiden was. De Villiers had zich naar de woning van Glover begeven, om, naar men zegt, zjjn gewezen vrouw te spreken. Zij en haar echtgenoot verklaren, dat de Villiers zijn revolver trok, toen hy Glover zag naderen, doch dat laatstgenoemde hem voor was en het earst vuurde. Een kind als onderpand. Dat schuldeischers, die goederen van den schuldenaar onder zich hebben, die inhouden tot de schuld is betaald, is geen ongewoon verschijnsel, doch de inhouding van een kind als onderpand komt niet eiken dag voor. Maandagochtend kwam een ongehuwde moeder uit Lisse daarover haar beklag doen aan het Paleis van Justitie te Haarlem. Zij heeft haar kindje uitbesteed bij ingezetenen te Lisse, en is daarvoor nog iets schuldig. De verzorgers vragen nu meer kostgeld, dat de vrouw niet kan betalen, en nu willen zij het kind niet afstaan, alvorens de oude schuld is betaald. De politie te Lisse had haar den raad ge geven naar Haarlem te gaan en bij den kanton rechter hulp te vragen. Alsof die maar zoo dadelyk hulp kan geven, lntusschen kan de moeder haar kind niet krjjgen. Muiterij in een gevangenis. In de Faurah-gevangenis bij Caïro is Za terdagmorgen vroeg muiterij uitgebroken. Een aantal gevangenen stond buiten de ge vangenis opgesteld en werd door de bewakers gefouilleerd. Een der gevangenen sloeg een bewaker. Dat was het sein voor den aanval. De gevangenen rosten de bewakers af, maar andere bewakers, dib op den muur waren ge klommen, vuurden op de muiters, eerst met los kruit en toen dat niet hielp met scherp. Vier gevangenen werden gedood, vijftig ge wond. De orde was daarop dadelyk hersteld. Twee generaals minder. Een familietragedie heeft plotseling een einde gmaakt aan het leven van twee gewezen «generaals* van Castro, den oud-president van Venezuela. Generaal Urbina doodde n.l. te Coro zijn ambtgenoot Lazaro Gonzales, waarop diens echtgenoote met een vriend den moordenaar opzocht en ook dezen doodschoot. Autobandieten. De Parijsche politie heeft drie anarchisten gearresteerd, die Zaterdagavond wegreden met een automobiel, die een chauffeur een oogen- blik onbeheerd voor een schouwburg had laten staan. Er schijnt gegronde aanleiding te zijn tot het vermoeden, dat de dieven, die in betrek king hebben gestaan tot ongeveer een jaar ge leden terechtgestelde autobandieten, plan had den met den gestolen wagen naar België te gaan en daar een rooftocht te ondernemen in den trant van dien van Bonnot en consorten. Gestolen radium. Uit het St. Luke's hospitaal te Chicago is dezer dagen een hoeveelheid radium ontvreemd ter waarde van 4500 doll. Het kostbare goedje was onlang3 uit Frankrjjk ontvangen en geborgen in een kleine platina-capsole. De diefstal werd ontdekt, toen kort geleden de capsule werd gelegd in een inkerving in den arm van den patiënt. Daar echter van radio-activiteit niets bleek, werd de capsule geopend en ledig bevonden. Het bestuur van het ziekenhuis heeft nu in de bladen bekend gemaakt, dat het gestolen radium, dat nog Diet de groote heeft van een halven speldekop, van noodlottige werking kan zjjn voor degenen, die er niet mede weten om te gaan. Onveiligheid in China. Hoe het met de veiligheid in de Chinee- sche provincie Setsjoean gesteld is, kan eenigsr zins bljjken uit de mededeeling, dat in den loop van het jaar 1913 in die provincie meer dan 24,000 personen, grootendeels roovers, terecht zjjn gesteld. Als oorzaken voor den toestand van ver warring en ongebondenheid, die er heerscht, worden aangegeven de omwenteling, de duurte van het opiuni en de overbevolking. De Nederlanders in België. Volgens de volkstelling van 1910 zjjn erin belgië 70.950 Nederlanders tegen 80.765 Fran- schen en 57.010 Duitschers. De Nederlanders zjjn verdeeld over de pro vinciën als volgtprovincie Antwerpen 31.686, provincie Limburg 4902, ressorteerende onder het Nederlaijdsche consulaat te Antwerpen provincie Brabant 13.574, provincie Henegou wen 734, ressorteerende onder het Nederland sche consulaat te Brussel; West-Vlaanderen 1272, ressorteerende onder bet Nederlandsche consulaat te Brugge; Oost-Vlaanderen 5522, ressorteerende onder het Nederlandsche consu laat te Gent; Luik 12 939, Namen 243 en pro vincie Luxemburg 78, ressorteerende onder het Nederlandsche consulaat te Luik. („H. v. A.") Spoorwegongeluk, Uit Metz wordt ons gemeld: Vrjjdagavond tegen 11 uur liep een militaire trein met ver lofgangers aan het station Woyspy tegen een stootblok. De machine ontspoorde; een personenwagen en een goederenwagen reden in elkaar, waar door zeven man gedood, twaalf ernstig gewond en velen licht gewond werden. De soldaten, die met den trein vervoerd wer den, behoorden allen tot het 67e en 144e regi ment infanterie in Metz. Een ontijdige ontploffing. In een steengroeve bjj Monaco hadden Vrij dagmiddag arbeiders gaten geboord in een rots om deze te laten springen. De opzichter was bezig een dier gaten met kruit te vullen, dat hjj stevig ineendrukte, toen plotseling een hevige slag weerklonk. De drie mannen werden in den lucht geslingerd en tegeljjker- tjjd raakten groote rotsblokken los en ploften neer in de groeve, waar een aantal arbeiders aan het werk waren, met het noodlottig ge volg, dat drie man op slag gedood werden en verschillende anderen zwaar gewond. TEE NEUZEN. Geboorten. 28 Dec. Maria Adri- ana, d. van Jacobus van Drongelen en Maria Adri- ana Donze. 29 Dec. Julbert Louis, z. van Donaat Arthur van Daele en Paulina Cesarina Joseph IJsewjjn. 30 Dec. Guillaam, z. van Jan de Zeeuw en Janna Catharina de Visser. Cornelia Alida, d. van Leendert de Blaeij en Elizabeth Penne. Fran- cina Suzanna d. van Louis Jolfjt en Suzanna Sophia van Aalst. "Willemina, d. van Willem de Jonge en Frangoise deBokx. Margaretba Franqj-na Maria, d. van Louis Alexis Frederik Le Mat en Hendrika Adriana Turkenburg. 1 Jan. Herman Fokko, z. van Kutgert Popko Oosterhuis en Seike de Noord. Overlijden 30 Dec Bertha Maria de Bakker, oud 5 m., d. van Franciscus Josephus en Alice Marie Louiso Voerman. Susanna Jansen, oud 34 j., wed. van Marinus Brandes. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Dec. Willem Reinier de Bruijn, oud 27 j., jm. en Leentje Meijer, oud 24 j.. jd. Huwelijks voltrekkingen. 18 Dec. Jacobus Rei nier Harms, oud 26 j., jm. en Rachel Scheele, oud 21 j-, jd. Geboorten 17 Dec. Jacobus Cornelis Pieter, z. van Gerardus Jacobus Gast en Geertruida Maria de Loof. 24 Dec. Madeleina Maria Leonie, d. van Alphonsius Bracke en Leonia Maria Ongenae. 25 Dec. Pieter Cornelis, z. van Pieter Bakkeren Elizabeth Penne. Geertruida Catharina, d. var Willem Mieras en Cathalina Geertruida Dieleman. 29 Dec. Catharina, d. van Jan de Grooteen Leuntje Magdalena Verbrugge. 31 Dec Adolphus Cornelis, z. van Alphonsus Modestus Breepoel en Catharina Herman. Overlijden. 19 Dec. Cornelia Catharina den Doelder, oud 15 d., d. van Jan Frederik enNeeltje Magdalena Klaassen. 20 Dec. Jacobus Bareman, oud 65 j.. echtg. van Anna Jacoba Blok. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Dec. Cor nelis de Smidt, oud 21 j., jm. en Johanna Neeltje van Drongelen. oud 18 j., jd Geboorten. 4 Dec. Johannes Levinus, z. van Hendrik Scheele en Johanna van de Veke. 5 Dec. Jan, z. van Jacobus Tholens en Aagje Rinkhoud. 7 Dec. Jacobus, z. van Marinus Maas en Cornelia de Braai. 26 Dec. Adriana Elisabeth, d. van Pieter de Meester en Maria de Bourgraaf. Overlijden. 5 Dec. Jan Rinkhoud, oud 18 j., z. van Petrus en Aagje van Doeselaar. 27 Dec. Ja- comientje Janneke van der Welle, oud 51 j., echtg. van Johannes Adrianus Nederhand. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 7 Jan. 9.36 10.12 Donderdag 8 10.44 11.16 Vrjjdag 9 11.43 Zaterdag 10 0.9 0.33 Zondag 11 0.56 1.16 Maandag 12 1.37 1.58 Dinsdag 13 2.19 2.39 Getrouwd J. J. C. VAN SPRANG C. J. A. DE SMIDT die, ook namens wederzjjdsche familie, hunne dank betuigen voor de vele bljjken van be langstelling bjj hun huweljjk ondervonden. Ter Neuzen, 6 Januari 1914. De heer en mevrouw EIJKE VAN DER SWAN, zeggen hartelijk dank voor de ontvangen bljjken van belang stelling bij den aanvang van 1914 en wenschen wederkeerig een ieder Heil, Zegen en Voor spoed toe. Met vrieudelijken dank voor de belangstelling op 1 Jan. j.l. bieden de Heer en Mevrouw SPRUITENBURG BUYZE wederkeerig hun beste wenschen aan. De Secretaris van Zaamslag en zjjne echtgenoote betuigen met wederkeeri- gen heilwensch hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, bjj de verwisselng van den jaarkring, ondervonden. J. STOLK Lz. J. M. E. STOLK -Blom. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (hoek Havenstraat) TER NEUZEN, is dageljjks te consulteeren van 9—12 en van 24 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Voor ondernemende jonge mannen die de kunstmestleer kennen, is veel geld te verdienen in Limburg, waar grootere en kleinere perceelen goed leemzand te koop zijn tot zeer aannemeljjke prjjzen. Goede verbinding met kanalen, tram, zoowel als spoor. Bjjzonder geschikt voor teelt van groenten en van consumptie-aard- appel op groote schaal ïdeala ligging voor export naar Duitschland en België. Brieven onder lett. L bureau van dit blad. 11 11 k 11 11 11 11 EN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3