uit "önze~6mgeving. Rechtszaken. Gemengde Berichten. giscbe Kamer werd naar aanleiding der Con- go-zaak gewezen op de koloniale geschiedenis van andere landen, o. a. Nederland. Een der rapporteurs wijst erop hoe ook in 1815 bij ons de koning het beheer der koloniën alleen in handen had. Koning Willem I gebruikte de inkomsten der koloniën om den Nederland- schen staat bij te springen (de politiek der batige sloten Om dat te bereiken werd het stelsel van gedwongen arbeid ingevoerd, dat spijt zijn vele misbruiken eerst in 1870 werd afgeschaft. Toen kreeg men den vrijen arbeid en al moest in latere jaren de Nederlandsche staat aanzienlijke tekorten dekken, in de laatste jaren is dit niet meer noodig. Deze Belgische rapporteur wijst er op, hoe Frankrjjk zich eveneens jaarlijks groote offers voor zijn kolo niën Algiers en Tunis getroost. Hij vergeet bij zijn beschouwingen één ding. De bevol king van al deze koloniën staat in ontwikke ling verre boven de negers van den Congostaat. De laatste hebben weinig behoeften en in werken niet den minsten lust. Daardoor zal de Congo nog jaren financiëel er minder gun stig voor blijven staan. AMERIKA. Uit New-York wordt aan de Observer het volgende verhaal gemeld: Een jonge vrouw, gewapend met een man daat van den gouverneur van Oregon, verscheen Vrijdag in de stad Copperfïeld en gelastte, dat alle kroegen gesloten moesten worden. Zij plaat ste de stad onder de krijgswet en verzocht het onmiddellijk aftreden van burgemeester en gemeenteraad. Voorts beval zij een aantal soi- daten, die ontboden waren om haar bij te staan, al de burgers te ontwapenen. Vervolgens keerde zij naar Salem, de hoofdstad van Oregon terug. Deze pootig optredende afgezant was juffrouw Fern Hobbs, secretaris van den gouverneur, die deze maatregelen deed nemen ingevolge klachten van burgers, dat de plaatselijke over heid overtredingen van de drankwet ooglui kend toeliet, daar de burgemeester en tal van gemeenteraadsleden kroeghouders waren. Het dreigement van den gouverneur had heel wat burgers, die met de drankwet overhoop lagen, in het harnas gejaagd en zij hadden zich van wapens voorzien, met de bedoeling zich krach tig te verzetten. Toen ze nu een onbeschermde vrouw aan het station zagen aankomen, waar de geheele stad te hoop geloopen was, werp haar geheele zending als een grap beschouwd. Haar eerste eisch, dat de gemeenteraad zou aftreden, werd vierkant geweigerd. Maar aan den trein waren eenige artillerie soldaten, onder bevel van kolonel Lawson, die ook het hoofd van het gevangeniswezen in Oregon is. Miss Hobbs beval hem kort en bondig de stad onder de krijgswet te plaatsen en den burgemeester en drie gemeen teraadsleden in hechtenis te nemen, ledereen in het station werd gefouilleerd en iedereen bleek in het bezit van een revolver te zijn in de kroegen werd een inval gedaan en zij werden onder bewaking gesteld en aan de eigenaars werd last gegeven hun voorraad uit het graafschap te verwijderen, op straffe van verbeurdverklaring. Het ingrijpen van den gouverneur is een gevolg van de weigering van de overheid van Dopperfield en de plaatselijke schouten om de kroegen te sluiten. In de op Donderdag a. s. te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behan deling 1. Notulen 2. Ingekomen stukken 3. Benoeming commissarissen der brand weer, (aanbevolen worden A. J. Tazelaar (aftr.) en J. J. Yerjaal en S. van Rees (aftr.) en G. J. Balkenstein Jr.) 4. Benoeming secretarissen der brandweer (aanbevolen worden voor le secretaris L. J. de Vries (aftr.) en P. M. C. van Sprang; voor 2e secretaris J. Risseeuw (aftr.) en A. Kooman.) 5. Verplaatsing straatlantaarns. 6. Wijziging raadsbesluit, waarbij de datum van indiensttreding van den onderwijzer O. Bakker wordt bepaald. 7. Regeling jaarwedden onderwijzend per soneel school 6. 8. Vaststelling 3e suppl. kohier hoofd omslag 1913 suppl. kohier schoolgeld lager onderwijs 1913 suppletoir kohier schoolgeld m. u. 1. o. 1913 kohieren schoolgeld m. u. 1. o. en m. o. No. 1 vqor 1914. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1913 was als volgt Geboren139 122 261 Gevestigd338 303 641 902 Overleden54 50 104 Vertrokken317 332 649 ~753 Bevolking op 31 Dec. 1913 4622 4766 9388 31 1912 4516 4723 9239 Alzoo vermeerderd met 106 43 149 Er werden voltrokken 66 huwelijken. Levenloos werden aangeven 5 kinderen. Bij Kon. besluit is aan den heer W. Stute hoofdcommies bij 's rijksbelastingen alhier, een pensioen toegekend van ƒ884 'sjaars. In de Maandag te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Be roep voor de ongevallenverzekering had de uitspraak plaats inzake K. M., te Arnemuiden en D. de J„ te Ter Neuzen. De beslissingen van het Bestuur der Rijks verzekeringsbank werden bevestigd en aan klagers hunne vorderingen ontzegd. Axel 3 Jannari. Op de heden alhier ge houden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aangevoerd 58 stuks. Er werden vier prijzen van vijf gulden toe gekend, n.l. aan de heeren A. Termote van Zuiddorpe, A. Schieman en G. Wijna beiden van Axel. Doordat de heer Ph. J. van Dixhoorn zijn prijs niet aanvaarde, werd deze toegekend aan den heer C. Haak Az. van Axel. De handel was redelijk. Enkele paarden werden verkocht voor 1200 tot 1500 francs. Hoek. De loop der bevolking in deze ge meente over 1913 was als volgt Geboren 31 m., 40 vr., totaal 71. Gevestigd 64 m., 64 vr., totaal 128. Overleden 14 m., 14 vr., totaal 28. Vertrokken 58 m., 51 vr., totaal 109. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1912 1317 1315 2632 31 1913 1340 1354 2694 alzoo vermeerderd met 62 personen. Voltrokken huwelijken 21. Levenloos aangegeven l vr. Eene echtscheiding. Znamslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 52 m., 52 vr., totaal 104. Gevestigd 73 m., 69 vr., totaal 142. Overleden 23 m., 19 vr., totaal 42. Vertrokken 123 m., 100 vr., totaal 223. m. vr totaal Bevolking op 31 Dec. 1912 1680 1743 3423 31 1913 1659 1745 3404 alzoo verminderd met 19 personen. Voltrokken huwelijken 27. Levenloos aangegeven 4 m. en 2 vr. Zondagnacht hebben te Sas van Gent zich inbrekers toegang verschaft tot de kantoren der blauwselfabriek „Bleu Guimet" langs den weg naar Selzeate gelegen. Door forceerinr? der brandkast hebben zij zich eene som van 2700 francs kunnen mees ter maken. Ofschoon zich in de buurt een nachtwaker bevond, die gerucht gehoord heeft, durfde deze zich niet vertoonen om de heeren in hun nachtelijken arbeid te storen, aangezien hij niet van een vuurwapen voorzien was en de inbrekers met meerderen in getal aan het werk waren. Nadat 's morgens de politie werd'verwittigd, is deze dadelijk op onderzoek uitgetogen, tot heden evenwel zonder resultaat. De raad van IJzendijke kwam Maandag voor het eerst in dit jaar in openbare zitting bijeen. De heer De Jaegher was hierbij af wezig. Het voornaamste punt van behandeling was de wijziging in drijfkracht der machines voor de electrische verlichting. In plaats van benzine, zooals vroeger besloten was, besloot de raad mer algemeene stemmen zuiggasmo toren te doen plaatsen. De hiervoor noodige grenatoren zullen geleverd worden door de firma Gebroeders Polak op afbetaling met berekening van '/2 °/0 rente per maand. De installatie komt daardoor 4750 hooger, er wordt berekend op 800 bezuiniging per jaar De raad stelde het salaris van een te benoemen adsistent machinist vast op 100, dat van een boekhouder voor het electr. be drijf werd nog niet vastgesteld. B. en W zullen voor die functionarissen instructies op stellen. Arrondlssements-Rechtbank te Middel burs Zitting «an 6 Januari 1914. A. S„ 39 jaren, herbergier te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot 3 weken gevang. J. v. d. B., 48 jarea, L. F. K., 31 jaren, S. B. V., 33 jaren, allen arbeiders te Axel, zijn wegens alsvoren ieder tot 14 dagen gevang, verooi d. M. d. V., 25 jaren, huisvr. D. H., te Sluiskil, is wegens mishandeling veroord tot f 10 of 10 dagen hecht. De z ak van de gebroeders Fr. en W. V., vroeger kooplieden te Zaamslag, thans in hechtenis te Middelburg welke heden voor de rechtbank aldaar zou behandeld worden, is door afwezigheid van een getuige uitgesteld tot 16 Januari a. s. Melkvervalsching. De melkhandelaar J. H. moest zoetemelk leveren voor de onderofficiersmenage in de Oranjekazerne in Den Haag. Op zekeren dag bleek de melk aangelengd, en toen werd tegen bekl. proces-verbaal opgemaakt. Bekl. zei eerst, voor 10 cent den liter geen volle melk te daardheid en bevalligheid gaven haar iets zoo welopgevoeds, dat niemand haar verlegen kon noemen. Nadat de laatste bezoekster vertrokken was wensehte mrs. O'Kelly haar geluk met haar eerste optreden in de wereld. „Gij moet meer zelfvertrouwen hebben, Marcella. Gij spreekt veel beschaafder dan Julia O'Flaherty, en geen van de dames die hier van daag waren, kan zoo bevallig eene kamer doorloopen als gij. Ga nog eens uit de kamer, lieve, en kom dan weer binnen en naar mjju stoel toe. Gij moogt er om lachen als gij wilt, maar het is hensch een heele kunst om zich met gratie in eene kamer te bewegen. Gij doet het uit uwe natuur reeds, met uwe fijne O'Kelly's enkels en uwe be vallige O'Kelly's armen. De voeten van Julia O'Flaherty lijken wel olifantspooten." De oude dame lag in haren stoel geleand en streelde liefkozend Marcella's handen, die zjj de laatste dagen met odeur en zalfjes in gesmeerd had, om de sporen, die het ruwe werk er op nagelateQ had, van de slanke vingers te verwijderen intusschen ging zij voort hare denkbeelden en plannen uiteen te zetten. „Men heeft mij van daag herhaaldelijk ge vraagd, of ik u mede zon nemen Daar de re ceptie vau den onderkoning, maar ik dacht b(j mij zeiven, dat ik dat moeilijk doen kon, daar gij er nog niet in toegestemt hebt, om geheel en al mijne dochter te zijn, Marcella. kunnen leverenlater verklaarde hij altijd zoetemelk te hebben geleverd, maar juist dien dag om melk verlegen ta zijn geweest. Bij den gemeentelijken keuringsdienst was een klacht over bekl. ingekomen. Een keur meester zorgde den volgenden dag in de onderofficierskeuken te zijn en nam toen een monster van de melk, die door bekl. werd bezorgd. Het monster bleek bij scheikundig onderzoek ondeugdelijk van samenstelling. Een sergeant verklaarde, dat er wegens klachten minder melk van H. werd genomen. Eerst werd het kokspersoneel verdacht, een gedeelte van de melk uit te drinken. Voor de melk werd elf cent per liter betaald. Reeds bekl.'s ouders en grootouders leverden melk aan de keuken, maar bekl. leverde slechte melk en verloor daardoor een deel van de clandisie. De directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst, dr. Filippo, verklaarde, dat bekl. bekend staat als een der melkslijters, die wel eens taptemelk bij zoetemelk voegen. In dit geval was bij iedere 100 deelen zoete- 125 deelen taptemelk gevoegd. Toen bekl. den keurmeester in de keuken zag, zei hij »De melk is zoetemelk, maar geen volle". Dr. Filippo verklaarde, dat een mengsel van zoete- en taptemelk geen handelsartikel is. Mr. Hanegraff, subst.-officier van justitie, zei, dat bekl. de hierboven aangehaalde woor den sprak, toen hij zag, dat hij, om eens een melkmenschen-term te gebruiken, »zuur" was, en eischte tegen bekl. één maand gevange nisstraf. Bekl. vond dat geen straf voor een halven liter taptemelk. De president merkte hem op, dat hij die straf niet zou krijgen voor een halve liter taptemelk, want iemand, die betrapt wordt op knoeien, heeft dat meestal al een heelen tijd lang gedaan. Om wraak te nemen op den directeur der melkinrichting Hartelust te Haarlem, stal de 19 jarige H. J. E. een kistje met f 120(), ging naar Dnsseldorf, Milaan. Marseille, Parijs en Brussel en meldde zich daar bij de politie aan, nog in 't bezit van f 500. Zaterdag heeft hij voor de rechtbank te Haarlem terecht ge staan. De eisch is een jaar gevangenisstraf. Niet vergeten. Ruim 30 jaar geleden, in 1883, werd in het dorpje Heino een afschuwelijke moord gepleegd. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde een der daders, Arends, tot levenslange ge vangenisstraf, welke later werd veranderd in een straf van 30 jaren. Nogmaals werd deze straf verminderd zoodat Arends 7 Augustus 1913, 56 jaar oud, op vrije voeten werd ge steld, na een bijna 30jarig verblijf in de gevangenis. De mededader Schepop wist naar Duitsch- land uit te wijken hij werd door den Duitschen rechter ter dood veroordeeld, een vonnis dat in levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij verblijft nog steeds in de gevangenis. Zijn vrouw, die in Dusseldorf woont, heeft al die jaren haar man niet vergeten. Toen >ij vernam dat Arends in Nederland gratie verkreeg, stelde zij pogingen in het werk om voor haar Het zon niet passen, als gij er over denkt, om later weer naar The Liberties terfrg te gaan. En toch moet g(j wat van 't 'iöven zien, terwijl gjj bij mij zijt. Ik zeide tot de nieuwsgierige menseden, dat ik er over dacht u mee te nemen naar het bal op St. Patrick's avond, hoewel ik u er eigenRik nog wat jong voor voüd. Ik zal het dao wel zoo zien te schikken, dat ik u in een afzonderlijk vertrek even aan den onderkoning voorstel, voordat het bal begint. G(j krijgt een keurig kleedje, en dan kant g(j eens zien dansen, dat is nog iets nieuws voor u, en dan zullen w(j daarna misschien zelf eens een danspartijtje geven. Marcella was verrukt over het vooruitzicht van zooveel plezier, en dacht aan het bal op St. Patrick, lange jaren geleden, waarop hare moeder zoo vrooljjk gedanst had, weinig ver moedende, welk een droevig lot haar te wachten stond. Hoe vreemd ging het toch toe in 't levenSlechts eene maand geleden bad Marcella den profeet, die haar voorspeld had, dat z(j naar het bai op St. Patrick's-avond zou gaan, zeker voor een krankzinnige ge- uouden. En nu ging zij toch werkelijk naar dat bal. Er werd een beeldig kleedje voor haar besteld, en Mrs 'OKelly liet haar de paarlen zien, die zij zelve lang geleden gedragen had, en die, naar zij geloofde, Julia O'Fla herty reeds als haar 6igendom beschouwde. „Maar ik ben er nog niet zoo zeker van, dat zij ze krijgt", zeide de oude damezij kriigt ze stellig uiet, als zeker iemand zich eens heel lief gedraagt. (Wordt vervolgd.) zich vrij, om zich aan bet genot van het oogenblik over te geven, en een poosje te leven als de heldin van een tooversprookje. Om been argwaan bjj den een of ander op te wekken, die misschien in huis de gedaante verwisseling kon hebben bemerkt van het we verskind in Mrs. O'Kelly's nichtje, zooals zjj haar noemde, (zich inbeeldende, dat het meisje zeer goed de dochter had kunnen z(jn van hare zuster, wier naam z(j droeg en op wier portret zij geleek) was Mrs. O'Kelly zeer voorzichtig met het ten nitvoer brengen barer planneo. Zij verliet haar huis voor een paar dagen, om echter niet verder te gaan dan naar een bótel in eene naburige plaats, waar Marcella bij haar kwam en hare gedaante verwisseling onderging. Niemand zou gedacht hebben, dat het meisje in die schamele kleeding, dat de trap van het hotel opging, en op welks terugkomst niemand eenen eed had kunnen doen, als ten minste iemand over zulk eene onbeduidende zaak nagedacht had, een en dezelfde persoon was, als die elegante jonge dame, die bjj Mrs. O'Kelly zat, toen de kellner het déjeuner klaar zette. Nadat zjj gedurende een paar dagen inkoopen gedaan hadden, door de hoofdstraten der stad hadden gewandeld en in het hötel hadden gelogeerd, dat aan het meisje uit The Liberties een prachtig paleis toescheen, werden de beide dames op eenen goeden dag aan het station te Dublin door Mrs. O'Kelly rijtuig afgehaald en naar Merrion Square gereden. Het werd onmiddelijk in den kring van Mrs. O'Kelly bekend en besproken, dat zij eene jonge bloedverwante te logeeren bad, die langen tjjd in het buitenland vertoefd had en daar het jonge meisje hare ouders verloren had en hare opvoeding pas voltooid was, bevond zij zich juist in eenen toestand, om de belang stelling der onde dame op te wekken. Z(j was naar Londen gegaan om het meisje, dat van Parjjs kwam, daar af te halen en maakte evenveel drukte voor haar, alsof het haar eigen kind was. Op den volgenden ontvangdag bij Mrs. O'Kelly was haar salon overvol met vrienden en kennissen, die nieuwsgierig waren Marcella te zienzy zat thee te schenken in eene allerliefste nauwsluitende japon van donker rood laken, die hare donkere schoonheid prachtig uit deed komen. Miss O'Flaherty was de eerste die kwam en de laatste die vertrokzjj wendde verscheidene stoute pogiDgen aan om, die uit de lucht gevallen nicht over haar verleden uit te hoorenmaar al die aanvallen wist Mrs. O'Kelly handig af te weren, terwijl z(j met innig genot de nederlaag barer vyandin gadesloeg. Marcella was nog te verlegen om een ge regeld, laDgdurig gesprek te houden, en nam hare toevlucht tot haar theeblad, terwijl zij met een paar woorden antwoordde, als iemand tot haar sprak. Maar haar aangeboren be- mann. vr. totaal

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2