Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Uitloting Geldleening. te Slni Dreigde tr geen gcVaar MARCELLA GRACE. AANBESTEDING. No. 2425. Zaterdag 29 November 1913. 24e Jaargang. Stremming verkeer. FEUILLETON. Een roman uit Ierland. Het verrichten van werk zaamheden aan de scholen A, B en C te Ter Neuzen, en D te Sluiskil. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen Voor België 95 cent bii Tooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant Tersch^nt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitge.er M. DB JONGE. te Ter Hansen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de weg van af de Axelsche brug tot den Provincialen weg van af Maandag tot Zaterdag 20 December a. s. voor het verkeer met zware vrachten, zal zyn gesloten en dat ge durende dien tijd de wederzpsche macadamwegen met lichte voertuigen bereden mogen worden. Het verkeer met zware vrachten kan gedurende dien tijd plaats hebben langs den Stationsweg, en de Zuid-beerbrug. Ter Neuzen, den 25 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleening aangegaan in 1904, groot 3500,—, bestaande in 14 aandeelen van/250,-, is uitgeloot No. 10 (tien) welk aandeel vanaf 1 Januari 1914 betaalbaar is gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Ter Neuzen, 25 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 9 Decern- bet* 1913 aanbesteden het ophalen, verzamelen en opbergen van huis- en wtraatvuil en van heer te Sluiskil, gedurende het tijdvak 1 Januari 1914 tot en met 31 December 1914. De voorwaarden liggen ter inzage ter ge meente-secretarie on de gewone kantooruren. Gezegelde inschrjjvingsbilje ten kunnen op de secretarie worden ingeleverd vóór 10 uur des voormiddags van den dag der aaobestedi 'g. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. ROSA MÜLllOLLAND. 7) „Dat ben ik met a eens, ofschoon bet volk niet verlaten behoefde te zijn, wanneer het had willon leeren tevreden te wezen. Maar ik verkies hnn gemor en hnnne bedreigingen tiet te verduren! En het verwondert mij zeer, vader Dalj dat gij znlk eenen tjjd kiest, om hier te komen en mij znlk een voorstel te doen. De moord, die van nacht gepleegd werd op eenen landheer, wiens goederen geen vijf tig mijlen van de mijne verwjjierd liggen, is dunkt mij een voldoend antwoord en een ont zettend antwoord tevens op al de wenken, die gü mij geeft, voor mijn gedrag, uat was dan eens een man, die zjjoen plicht deed, daaraan kan ik niet twijfelen, niet waar?" Vader Daly zuchtte diep. Dat kan ik moeilijk beoordeelen. Het eenige wat ik kan zeggen is, dat wanneer gij mijn raad wildet opvolgen, gij geen gevaar zoudt loopen. Ik smeek God", ging hjj voort met diepe uitroering in gelaat en stem, „dat, wat er ook moge gebeuren, niemand mijner kudde Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 9 Decem ber* 1913, des voor i iddags tien uur, ten geuieeutebuize in het openbaar, bij enkele inschrijving, in twee perceelen aanbesteden Het bestek met 2 teekeningeu ligt ter ge meente-secretarie ter inzage en is aldaar voor 0,75 verkrjjgbaar. Aanwijzing zal geschieden te Ter Neuzen op 6 en te Sluiskil op 8 December 1913, telkens des voormiddag 10 uur. Ter Neuzen, 25 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Het eigenaardige van de discussie's bij de Indische begrooting is wel, dat na het beza digde en kloeke optreden van Minister Plejjte ook de coalitie bladen zich tevreden toonen. Zjj meenen, dat de beweringen van links dezen zomer geuit over den gevaarlijken koers in onze koloniale politiek als gevolg van Dr. Kuypers aandrang op den minister van Koloniën, de Waal Malefijt gelogenstraft zijn. En toch is niets minder waar. Dat hebben de heeren Tydeman, Fock en Van Deventer maar al te duidelijk aangetoond. Het merkwaardigste was, dat de anti-rev. sprekers geen van allen Dr. Kuypers stelling en aandrang tot het overbrengen van den schoolstrijd naar Indië verdedigden. Geen enkele echo daarvan werd vernomen. Men trachtte aan te toonen, dat van ge dwongen kerstening geene sprake was, dat de passar- en Zondagscirculaires van den Gouver neur-Generaal tamelijk onschuldig waren. Zelfs werd van anti-rev. zijde (door Dr. Scheurer) beweerd, dat voorzichtigheid bij de sticÊting van Zendingsscholen noodig was. ooit het minste aandeel moge hebben in de misdaad van Kaïa. Wanneer ik deel in hnnne ellende, en met hen tracht hnn lot te verbe teren, doe ik dat slechts op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij naar mijne woorden zullen luisteren en zich vrij van zonde znllen honden." „Ik ben er van overtaigd, dat gij uw best doet", zeide Mrs O'Kelly, onbewust iets be- schermende in haren toon leggend. „Maar ik zou er geen weddingschap om willen aaDgaan of de geheime Fenians in uwe gemeente al of niet bevel hebbeu gekregen mij tedooden. Ik heb nog anderen plichten te vervullen, be halve die van er van te trachten, het onre- delijken pachters uaar den zin te maken. Ik ga dagelijks naar de mis, ook als het kond is en mijne rhenmatiek mjj hindert. Ik doe hier veel goed. Ik breng er het mijne toe bij, de achtenswaardigheid van den Ierschen adel in Dublin op te honden. Ik ga op gezette tijden mijne opwachting bij den onderkoning maken. Ook vergeet ik niet de inlandsche fabrikanten van myn land te beschermen ik wacht zelfs vandaag nog een pak zware moirée zijde, in Dublin geweven, om er my eenen galasleep van te maken. De modiste wilde hem van Lyonsch fluweel maken, maar ik zeide„ne n, of bet moest in Ierland voor my gemaakt knnnen worden." Maar, o ja vader D ly, ik wilde u nog wat ander zeg gen. Wat moet toch doen met die afschuwe lijke O'Flagerty's De heer Van Veen (C.-H.) had geen succes met zijne pogingen om een conflict tusschen Minister en Gouverneur-Generaal uit te lokken. De heer De Savornin Lobman wilde vol houden, dat de vroegere minister van Koloniën niet aan den aandrang van Dr. Kuyper toege geven had. Toen Mr. Fock hem tegemoet voerde in de Tweede Kamer niet, maar in de Eerste wel, stemde de heer Lohman dit feitelijk toe. Hij zeide, dat De Waal Malefijt eenigszins met woorden gespeeld had. Dat was verkeerd van hem geweest, volgens den heer Lohman. Dat spelen met woorden laten wij voor rekening van den heer Lohman, Wij voor ons zijn er nog ten volle van overtuigd, dat het wel degelijk de bedoeling was van den anti-rev. Minister van Koloniën aan den drang van Dr. Kuyper toe te geven. De gedragslijn in lndië het laatste jaar gevolgd, wijst hier trouwens onmiskenbaar op. Ons dunkt, dat de linkerzijde volkomen in haar recht was bij de verkiezingen naast an dere gevaren op het groote gevaar in onze koloniën te wijzen. En dat is voorloopig tenminste afgewend. Ouderdomsrente. Het wetsontwerp tot verleening van ouder domsrente, aan behoeftigen, dat Woensdag door de Regeering bij den Raad van State ter overweging werd aanhangig gemaakt, houdt, naar men verneemt, o.a. in, dat recht op eene ouderdomsrente heeft ieder die aan nemelijk maakt dat hij a. zeventig jaar is of ouder b. behoeftig is c. niet na het bereiken van den leeftijd van vyfenzestig jaar onderstand heeft genoten van een gemeente of van een instelling van weldadigheid voorkomende op de lijst, in Art. 3 der Armenwet bedoeld, en indien hij gehuwd is d. dat ook zijn echtgenoot behoeftig is, zulks behoudens eenige in de wet genoemde uitzonderingen. De rente gaat in op den dag waarop de aanspraak op rente is verkregen, doch niet vroeger dan drie maanden vóór den dag, „Wie zyn dat?„ zeide de priester, wiens gedachten nog steeds bij zijne ongelukkige ge meenteleden waren. „Weet gij dat niet? Diemenschen, die ver wachten dat zij mijne erfgenamen zullen wor den, zjj knnnen haast geen bloedverwanten heeten zoo ver bestaan zij mijik heb ze al tijd zoo onaangenaam gevonden. Ik kan ze waarlijk niet uitstaan, vader Daly, en toch heb ik geen andere verwanten. Ben ik verplicht hun mijne bezittingen na te laten of kan ik alles aan de kerk of aan de armen vermaken. Vader Daly dacht een oogonblik na terwijl er iets, wat naar bitterheid zweemde, over zijn zachtaardig gelaat zweefde. Hjj wist, dat de O'Flaherty's trotsche menschen waren, die groote pachtsommen eischten en wier pachters er nog veel slechter aan toe waren, dan die Distresna. Het scheen hem toe dat zijne kudde dan van kwaad tot erger zon vervallen. Wat het alternatief betreft, dat de oude dame stelde als laatste middel om de onbeschaamde ver wachtingen van de voorwerpen van haren af keer te niet doen, n.l. om haren bezit tingen aan de armen te vermaken, dat kwam den priester voor als een fijne ironie van het noodlot. Aan den eenen kant een half verhongerde bevolking, die door een vermin dering van pacht zich zon knnnen voedeD, en aan den andere kant een fortuin dat uitge zet zou worden om de armen te ondersteunen. waarop de rente-aanvrage bij het gemeente bestuur inkwam. Van het recht op ouderdomsrente wordt uitgesloten hij die a. na het bereiken van den leeftijd van zestig jaar bij een vonnis dat onherroepelijk is geworden, is veroordeeld tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een Rijkswerkinrichting, een en ander voor een jaar of langer b. misbruik van drank pleegt te maken of op andere wijze een bekend slecht levens gedrag leidt. Mede worden uitgesloten a. Nederlanders of Nederlandsche onder danen die niet gedurende de laatste vijf jaar voor hun rente-aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf hebben gehad b. anderen dan Nederlanders of Neder landsche onderdanen, die niet gedurende de laatste twintig jaren voor hun renteaanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf hebben gehad. Zij, die gedurende zes maanden onmiddellijk voorafgaande aan den dag van aanvrage der rente onafgebroken in Nederland hun hoofd verblijf hadden, worden geacht, gedurende het hiervoren bedoelde tjjdvak van vjjf resp. twintig jaren, onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf te hebben gehad, als zij in dat tjjdvak niet gemiddeld een maand per jaar of langer hun hoofdverblijf buiten Nederland hadden. Voorgesteld wordt het bedrag der ouder domsrente te bepalen op 104 gulden per jaar, doch voor ieder der echtgenooten aan wie beiden een ouderdomsrente is toegekend, 78 gulden per jaar. De ouderdomsrente wordt gebracht ten laste der gemeente waar de rechthebbende zyn hoofdverblijf had op het tjjdstip van de aanvrage. Door het Rjjk wordt aan de gemeenten eene vergoeding verstrekt van 50 gulden per hoofd. Aan gemeenten wier kosten voor de uit voering der wet over het afgeloopen kalender jaar niet worden gedekt door die vergoeding kan door de Kroon eene toelage uit 's Rjjks schatkist worden toegekend. De uitbetaling der rente geschiedt eenmaal per week. Ingeval de betrokkene in een krankzinnigen- „Ik kan u io dit opzicht moeilijk raadgeveu" zeide hij. „Zijt gü er zeker vaD, dat gü geen nadere verwanten in de wereld hebt, dan de O'Flaherty's. „Ja, ik vrees van wel. Langen tyd geleden had ik eenige hoop, dat er nog een jongere tak van onze familie zon te voorschyn komen. Een mijner verwanten is het in de wereld tegengeloopen en hij werd vergeten. Hy zoa erfgenamen kunnen hebben nagelaten, maar ik geloof niet, dat er veel kans zou zyn, die op te sporen, als zy al bestaan. Ik heb er wel eens over gedacht iemand aan te nemen, en wel Bryan Kilmorej, eenen flinken jongen, die tot nog voor korten tyd altijd mijn lieve ling was. Maar sedert hij zulke dwaalbe grippen is toegedaan en zich geheel vereenigd heeft met de politiek der Nationalisten, ben ik natuurlijk van gedachten veranderd. En nu hij mij teleurgesteld heeft, wil ik niet weer naar een ander uitzien. Maar gij gaat immers nog niet weg, vader Daly Zou het werkelijk het beste zyo, om alles wat ik heb, aan de armen te vermaken Vader Daly had zjjnen hoed genomen en zou, wanneer deze vraag bem niet gedaan was, uit de kamer gegaan zijn, zonder zyne gedachten onder woorden te brengen. Maar bij Mrs. O'Kelly's met aandrang herhaalde vraag over de armen was het eindelijk met zjjn geduld gedaan. „Wanneer gij dat testament wilt maken," NAAR HET EnGELSCH VAN «3S8S®—

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1