UIT OUZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Omtrent de 19-jarige dochter van den landbouwer De N. alhier, verkeert de familie in ongerustheid. Donderdagmorgen heeft zij nog te Ter Neuzen de kerk bezocht en is later per fiets naar de Margarethapolder gereden. Aldaar heeft men de fiets aan den dijk gevonden. Man vreest, dat haar een ongeluk overkomen is. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Groede de heer A. Beuningh, can- didaat te Heusden. Dinsdag j.l., werd alhier door Burg. en Weth. dezer gemeente aanbesteed: a. Het schoonhouden en verwarmen gedu rende 1914 van de openbare school A. Hier voor werd ingeschreven door L. J. van der Velden voor het schoonhouden ad 90 per jaar, het verwarmen met schepkolen voor 4,50 en het verwarmen met stukkolen voor 5 per 100 uren. b. Het schoonhouden en verwarmen voor school B. Hiervoor werd ingeschreven door P. de Mul voor het schoonhouden ad 90 per jaar en het verwarmen met schepkolen voor 5 per 100 uren. c. Het schoonhouden en verwarmen van school C met vergaderlokaal. Hiervoor werd ingeschreven door F. de Mul voornoemd, voor dezelfde bedragen als voor school B d. Het schoonhouden, verwarmen en ver lichten van school D te Sluiskil. Hiervoor werd ingeschreven door D. M. Scheele ad 5,90 voor het verwarmen met stukkolen per 100 uren, 2,20 voor het verlichten per idem, en 92 voor het schoonhouden, per jaar. Voor het ophalen gedurende 1914 en 1915 van asch en vuilnis aan de huizen der bewoners, van het gehucht Driewegen en van de buurt Baandijk, werd ingeschreven door a. voor Driewegen door J. Schoonakker voor 50 en b. voor den Baandijk door M. Rouw voor 50 per jaar. Het werk is aan deze inschrijvers gegund. Woensdag werd te Middelburg aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland aanbesteed de hieronder volgende perceelen tot het herstellen of vernieuwen van Prov. water staatswerken en wegen met hun onderhoud gedurende 1914 tot en met 1916. 8e. perceeel. Steiger met toegangsweg te Borsselen- Raming 847. J. de Bree Fz., Ter Neuzen, 1 768 per jaar. Eenige inschrijver. Straatweg van Oostburg naar Zuidzande. Raming f 600. 12 -15 gecombineerd P. Daansen van de Plas, Oostburg, ƒ101,50 per jaar A. du Burck, Breskens, 9160 J. M. Heijl v. d. Sande, Breskens, f 9121 A. Risseeuw Az Groede, 8725 H. Kareis en A. J. Risseeuw, Groede, 8724 Th. Cambier, Breskens, 8463.40. 16e perceel. Straatweg van Ter Neuzen naar Axel. Raming f 4567. A. Kaan, Ter Neuzen, 4850 per jaarJ. F. Adriaansens Polfliet, Hontenisse, f 4666 J. P. de Vos, Ter Neuzen, 4490 J. de Bree Fz., Ter Neuzen, 4185. 17e perceel. Straatweg van Walzoorden naar Hulst. Raming 6120. J. P. de Vos, Ter Neuzen f 5990 per jaar; A. Adriaansens - de Nijs, Walzoorden, 5890 J. F. Adriaansens—Polfliet, Hontenisse, ƒ5762. zou volgen en haar de moeilyke taak die zy voor hem ondernomen had zou laten volvoeren en de deur zonder geruiseh achter hem te sluiten. „In elk geval zal ik uwe goedheid nooit vergeten," zeide hy „zou ik u dit niet mogen geven Aangemoedigd door de zekerheid dat iemand die zoo armoedig gekleed was en in zulk een huis woonde wel doodarm moest zjjn trachtte hjj haar eenig geld in de hand te stoppen. Maar het meisje trok ijlings hare hand terug en trad verscheiden passen achteruit. Hoe arm zij ook was en boe jammerlijk hare vooruit zichten ook waren zy wilde geen geld aannemen voor hare edelmoedige daad. De man dien zy verborgen en in veiligheid gebracht had was reeds onbekend, als hy haar was, haar held, haar beschermeling in zeker opzicht haar kind geworden door hetgeen zy voor hem gedaan had. Zij wilde niet dat het aandeel 't welk zy in zyn lot gedaan had, vereffend en te niet gedaan werd evenals als een betaal de rekening. „Dat kan ik niet," zeide zy, „dat kan ik niet aannemen arme lieden zjju er aan gewoon anderen een dienst te bewijzen, zonder er voor betaald te wordeu. Ik ben blij dat ik u eenigszins vau dienst heb kunnen zijn. Bederf myne vreugde niet door iets willen tetsleu wat niet voor geld gekocht kan worden." „Gij zjjt een vreemd meisje," zeide hy. „Ik lS'e perceel. Steigerdam met steiger enz. te WaLzoorden. Raming 568. J. F. Adriaansens—Polfliet, Hontenisse, 489 per jaar. 16e, 17e en 18e perceel gecombineerd. A. Kaan, Ter Neuzen, 12.706 per jaar J. F. Adriaansens—Polfliet, Hontenisse, f 10.900 J. de Bree Fz., Ter Neuzen, 10.098. Ter gelegenheid van de Woensdag al hier gehouden jaarlijksche paarden- en veemarkt waren aangevoerd 25 paarden, 1 stier, 6 ossen, 44 koeien, 17 vaarzen, 14 kalveren en 132 varkens. De uitgeloofde premie's werden toegekend als volgt Voor den schoonsten dekhengst, minstens 2 jaar oud, niet aanwezig. 'Voor het schoonste ruinpaard, minstens 2 jaar oud, j 4 aan de Gebr. Loof te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard, minstens 2 jaar oud, le premie 5 en 2e premie/2 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie ƒ5 aan wed. K. de Koeijer te Ter Neuzen, en 2e premie 2 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen beneden het jaar 4 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden van den zelfden eigenaar, minstens 3, 4 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor den schoonsten hit, 4 aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, niet aanwezig. Voor het schoonste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4 aan A. Schelleman te Axel, 2e premie 2 aan Joost van der Bent te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons niet aanwezig Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie 5 en gedenkpenning met getuigschrift aan Th. Buysse te Bouchaute, 2e premie 2 aan P. Dieleman te Ter Neuzen. Voor de schoonste kalfdragende vaars, aangevoerd uit de kantons Hulst of Ter keuzen, le premie 4 en 2e premie 2 aan A. Schelleman te Axel. Voor de schoonste vaars 4 aan P. Diele man te Ter Neuzen. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar, zonder tanden, 4 aan A. Schelleman te Axel. Voor het schoonste kalf van 2 tot 1 jaar oud, 5 aan O. Bossche te Selzaete. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uit gezonderd), 5 aan P. Dieleman te Ter Neuzen. Voor het grootste getal rundvee van een eigenaar, 4 aan A. Schelleman te Axel. Voor het grootste getal schapen, niet aan wezig. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, 2 aan C. Swets te Axel. Voor het grootste getal varkens boven de 25 stuks, f 5 aan J. de Meij te Zuiddorpe. Aan den kooper van het grootste getal paarden, niet toegekend. Dinsdag gaf de rederijkerskamer Jacob van Lennep te Biervliet een welgeslaagde opvoering voor een vrij talrijk publiek van het tooneelspel »de Twee Ringen«, in 3 be drijven door A. Ruysch en de Hollandsche soldatenklucht in 1 bedrijf door overste Bom. Beide stukken voldeden ruimschoots. De soldatenklucht vond al bijzonder veel bijval. wil mijne lieve weldoenster geen verdriet aan doen. Maar gij zult toch immers niet weige. ren een klein bewijs myner danbaarheid aan te nemen Dat moogt gjj my niet weigeren- Deze ring heeft geen groote waarde," vopgde hy er by eenen ring vaD zijnen vin ger trekkende, „ik heb op 't oogenblk 'niets anders om aan u te bieden. Gij zult mijne vreug de bederven wauneer gij mij het genot gen niet gunt later te kunnen bedenken dat gij mijn aandenken hebt aangenomen." Zij boog zich een weinig voorover en koek naar dekring. Ja, die wilde zy aannemen als eene herinnering aan dezen nacht die het ideaal harer droomen belichaamd had. Gretig stak zjj er plotseling de hand naar nit en by legde het kleinood erin. „Mag ik hem aan uwen vinger steken Zij aarzelde een oogenblik toen stak zij hare hand uit en deed hy den ring aan een fijn vingertje te slank dan dat hy er veilig aan kon blijven zitten. Het volgende oogenblik hadden zij den drem pel van de oude kamer overschreden en gin gen zij in het donker de trap af zachtjes en langzaam uit angst dat de oude wever wak ker zou worden. Toen zy hare hand op denrknop legde, zeide hij ernstig tot haar„Misschien zie ik u nooit weder in deze wereld mocht dat zoo zijn herinner u dan wat er ook gebeuren moge dat ik hier niet verborgen ben geweest De Harmonie verleende als gemeenljjk haar verdienstelijke medewerking de muziek was goed. Zondag tevoren was tegen entree gespeeld. Toen was de ruime zaal eivolalle zit- en staanplaatsen waren bezet. Voor het bal na afloop op beide avonden, was zeer veel liefhebberij. Wordt er wel eens geklaagd over voor de jeugd schadelijke bioscope-voorstellingen, er zijn toch ook tal van goede, uitstekende zelfs. Van zulk eene kunnen, blijkens achterstaande advertentie, de Nutsleden in Ter Neuzen ge nieten op Woensdag 26 Novembe. Maar niet alleen zij, ook niet-leden hebben tegen het gewone entree van 75 cent per persoon toe gang tot de causerie over Atjeh en de Atjehers, te houden door den kapitein, districts-comman dant der Kon. Maréchaussee, den heer Piekema van Vlissingen. Eene prachtige verzameling lichtbeelden zal het gesprokene toelichten. Eene proef genomen met een paar der platen in de Cinema Parisien van den heer Casteleijn voldeed bijzonder goed. Waar de recensies uit andere plaatsen uiterst gunstig zijn, mag men verwachten, dat wij een heel mooien Nutsavond zullen hebben. Gerekend wordt dan ook op eene volle zaal op a. s. Woensdag. In de week van 12 tot en met 18 Nov. werden ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad gebracht 1 geval van typhus of febris typhoïdea te iSt. Maartensdijk 3 gevallen van roodvonk te Stavenisse 1 geval van die ziekte te Groede, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk; 2 gevallen van diphteritis te Zie- rikzee en Kruiningen en 1 geval dier ziekte te Noordgouwe, Koudekerke, Hontenisse en Goes. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 21 November de volgende vonnissen uitgesproken R. R., oud 56 j., echtgecoote van E. V., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis.) H. P., oud 36 j., koopman, wonende te St. Kruis, is wegens alsvoren, veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Eisch f 10 bj-ete of 10 dagen hechtenis). A. M. V., oud 35 j., zonder beroep te Stop peldijk, is wegens alsvoren, veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis). Zondag 23 November 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 91/» u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Zendingsrede. Sluiskil. Voorm. 9u., dhr. L. Dek. Hüilst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/t u., Ds. J. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en ö'/a u., Ds. G. van de Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 57a u. Evangelisatie. omdat ik iets slechts gedaan heb." „Wanneer ik daar niet volkomen overtuigd van geweest was zou ik niet gehandeld heb ben als ik nu deed" zeide Marcelle vastbe raden toen ging de deur open en weer toe en de vreemdeling was weg. Marcella luisterde bezorgd nog eenige oogen- blikken .in de gang. Op dit uur hoopte zij kon hjj veilig terugkeeren waar dat huis ook zjjn mochtwant menschen, die laat op ble ven waren nu toch allen naar bed en zjj, die vroeg opstonden, nog Diet herrezen. Met een hartstochtelijk gebed voor zjjne veiligheid ging zjj weder naar haar eigen kamertje en bekeek baren ring het eenige bewys voor haar dat dit wonderlijk avontuur geen droom geweest was. Het was een oud smal gouden baodje met enkele parels bezet van weinig waarde zooals de gever gezegd had maar onbetaalbaar voor de tegen woordige bezitster. Zjj bond hem aan een koordje en hiDg hem om hals; zoo wilde zjj hem dragen als eene herinnering aan den grooten dienst dien zjj bewezen had. Daarop nam zjj haar naaiwerk en zat ruim een uur te werken dacht telkens en telkens weer aan iedereu blik ieder woord van den vreem deling. Geen vrees kwelde haar, dat zij er niet goed aan gedaan had hem in te laten. Zooals zij tot hem gezegd had de armen zjja gewoon elkander van dienst te zjjn, en zjj had er bjj kunnen voegen zij blijven er ge woonlijk uiet bjj stilstaan wat het hun kost. Ze gaven er de brui van. In den avond van Maandag, den gedenkdag onzer 100-jarige onafhankelijkheid, maakte het muziekkorps Excelsior te Ermelo een rondgang door het dorp. Aan de woningen van invloed rijke ingezetenen en autoriteiten werd een serenade gebracht. Zoo ook bjj den vader van den directeur van het gezelschap, een eerzaam schoenmaker. Deze hield tot het korps een toespraak, waarin hij de .-ociaal-democratische party hekelde. Nu wil het geval dat de eeisle piston, de eerste trompet en de kleine trom lid van die partij zijn. Toen nu bij de woning van een volgende autoriteit, den voorzitter van de A.-R. Kiesvereeniging, de directeur zyn dirigeerstok ophief, klonk daar heel plechtig door de stilte alleen de groote trom de re.-t staakte 1 (Vad.) Onmenschelijk. L. Dorsman Czn. schrijft in de Levende Natuur »Onlangs vernam ik van geloofwaardige zijde het volgendeEr zijn in onze duinstreken stroopers, die in het voorjaar en den voorzomer de nesten gaan opzoeken der wilde konijnen. Dan halen ze de jongen er uit, breken dezen de pootjes, en leggen de aldus gruwelijk ver minkte dieren weer in hun oorspronkelijke verblijfplaats. De oude gaat dan voort, de kleintjes te voeden deze worden spoedig, door dat ze zich niet kunnen bewegen, dik en vet, de strooper komt na eenige weken terug en neemt zijn, nu zeer gemakkelijk te bemachtigen prooi mee. Gaarne zou ik van meDschen, die in de duinstieek wonen, weten, of deze schande lijke dierenmartelarjj werkelijk plaats vindt. Mij dunkt, de truc is te verfijnd, om verzonnen te zijn, maar het zou toch ook een praatje kunnen wezen.c Eene belangrijke gouddiefstal. Een groote gouddiefstal is in een postrjjtuig van den Franschen Noorderspoorweg gepleegd. Gedurende de reis werd de safe opengebroken, waarin zich voor circa 100.000 francs gouden staven bevonden, die naar een groote bank te Parjjs gezonden werden. Naar het scbjjnt, zijn eeüige postbeambten niet vreemd aan den diefstal. Ernstige vergiftiging. Een groot aantal soldaten van het te Nimes in garnizoen liggende 40e regiment infanterie, is tengevolge van het gebruik van bedorven vleesch onder ernstige vergiftigingsverschijn selen ongesteld gewordeu. Verscheidene man schappen verkeeren in levensgevaar. Een leeuwenjacht te Par(js. Zondag werd de Boulevard Prochechanart te Parijs door een leeuw in opschudding ge bracht. Het beest wist uit een tent, waarin voorstellingen gegeven werdeD, te ontsnappen en de straat op te rennen, waar ouder de wandelaars een ware paniek ontstond. De leeuw moest echter niets van de meDschen hebben, maar sloop angstig naar den tuin van een gymnasium, waar het dier iu een hoek kroop. Hier slaagde de temmer er spoedig in het beest te vangen en weer in zjju kooi op te sluiten. Diamanten diefstal. De Petit Bleue maakt melding van een diefstal van diamanten tot een waarde van 300.000 frs. uit een slijperjj in de Pelikaan straat te Antwerpen. Dinsdagavond, na het vertrek der slypers, werd een der nachtwakers gebonden in zyn kamer gevonden. Volgens zjju verklaring is hjj door twee mannen, gewapend met een re volver en een scheermes overvallen en onscha delijk gemaakt. De wachter meent in een der aanvallers een slijper herkend te hebben, Denzelfden avond zijn brillanten ter waarde van 10.000 frs. verdwenen uit een slijperij in de Loosstraat. Een aandenken. -— De Londensche berichtgever van »het Hbl.« schrijft »Iu het Marconie huis alhier had gisteren eenvoudig doch zeker welverdiend huldebetoon plaats. In tegenwoordigheid van een aantal leerling telegrafisten der Marconischool in dat Huis Het was voor haar de eenvoudigste en na tuurlijkste zaak ter wereld een medemenscli te helpen die zich in moeilijkheid bevond. Dat zy het voor haren vader geheim had gebon den werd gerechtaaardigd door het dringende van 't geval. Zoo had de vreemdeling ook ge dacht en was er baar dankbaar voor geweest. „Ik kan u niet zeggen hoe dankbaar ik u ben voor uwe omzichtigheid en uw vertrouwen in my die roy beide van zulk een dienst ge weest zjjn," had hjj gezegd. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2