Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VtrHwdc Voorstelling. Onlwaljtn. No. 2421. Zaterdag 15 November 1913. 24e Jaargang. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant .erschjjpt elkep Woeusdag- en Zaterdagmorgen bj den Uitgerer M. DE JONQgL_te_Ter_£^uien1 Dat de weigering der ministerportefeuilles by een deel der S. D. A. P. ontstemming heeft gewekt, is reeds meer dan eens gebleken, ook laatstelijk by de stemming in Amster dam III. Dat de aanvaarding bij een ander deel ont stemming zou gewekt hebben, is ook zeker. De moeilijke positie der S. D. A. P. in dat opzicht begrijpen wij. Dat echter het aanbod van Dr. Bos aan de socialisten, om zitting te nemen in het kabi net, slechts een loos, een bedrieglijk aanbod is geweest, teneinde die partjj te verzwakken, dit is eene voorstelling, waartegen wy beslist moeten opkomen. Toch wordt dit zonder schyn van bewijs in socialistische bladen en op vergaderingen gezegd. Die voorstelling is in de hoogste mate De- leedigend voor Dr. Bos, waarvan ieder weet, dat zijne bekende eerlijkheid en rondborstig heid elke gedachte aan zoo'n handelwijze uit sluit. Men mag dan ook als vaststaand aannemen, dat het bekende aanbod van Dr. Bos eerlyk gemeend is geweest, wat trouwens door som mige socialistische leiaers in het begin reeds is toegestemd. De Nieuwe Rotterd. Cour. bevat een stuk over »Gee6telyke emancipatie in het zuiden en R. K. Volksmenners*. Uit tal van gevallen is in de laatste maanden aan het licht getreden, dat ook in N - Brabant »een machtige en diepe strijd voor de vrijheid van het geweten gaande is*. »De burgers zijn het moede, in hun parti culier en openbaar leven naar den geeste ge censureerd te worden*. In Bergen op Zoom werd Juten tegenover de Ram gekozen »ondanks de felle waarschu wingen van de R-K. pers en de Chr.-soc. volksmenners.* In Eindhoven stond mr. v. Best (R-K.) tegenover den socialist Spiekman. Van de ruim 660 uitgebrachte stemmen waren 531 op mr. v. Best en 107 op Spiekman, iets wat verbazing en schrik in het clericale kamp teweeg bracht. 107 stemmen op Spiek man in Eindhoven, hoe was dat mogelijk Maar zelfs op afgelegen heidedorpen kwamen nog stemmen op den heer Spiekman, die het in dit onmogeljjke district tot ongeveer 600 stemmen bracht. Waren dit welbewuste soc. stemmen In geenen deele. Een zeer groot aantal gold als protest tegen de R-K. kiesver. en haar candidaat. Sterk is de opleving van den vrijheidsgeest gebleken in het dorp Valkenswaard. Daar noemde zich de tegenstanders van het heerschende régime kort en bondig de onaf hankelijke partij. Ze waren zelfs niet meer bevreesd voor »liberaal« uitgekreten te worden. »Ze zeiden wel, as ge meint da we, deur nie bij de R.-K. Kiesvereeniging te gaon, li beraal zijn dan motte gij da er maar zoo op houweallienig wi 'k oe zegge, da de philo- sofen (Brabantsche uitdrukking voor >schijn- heilige vromen*) eroit gaon, de raod mot en zal urn. En ze kregen den Raad om. Er staan thans 6 onafhankelijken waaronder 1 protestant en 1 soc.-democraat tegenover 5 conservatieven. In Eindhoven wilden de voorstanders van R. K. Volksbond, boerenleenbanken, R. K. geitentokvereenigingen en andere volksmenners de liberalen uit den Raad werpen. Wat was de uitslag Ze werden in deze katholieke plaats niet alleen bij eerste stemming herkozen, doch de burgerij bracht hun nog eene ovatie in eene feestvergadering. Nog andere staaltjes haalt de N. R C. aan ten bewijze, dat zelfs in N.-Brabant het vrijheidsgevoel ontwaakt. Wat dunkt u, lijkt dit ontluikende onaf- hankelijkheidsgevoel niet wat op den strjjd voor recht en vrijheid in het land van Hulst t Zitting van 13 Nov. 1913. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig: de heeren "Visser, Dees, Moggré, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruyne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland en De Jager. Aan de orde komt I. Notulen, die zonder aanmerking worden vastgesteld. II. Ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten, houdende goed keuring van het kohier no. 3, schoolgeld M. U. L. O. b. Idem van het kohier schoolgeld 4e kwar taal 1913. c. Brief van Ged. Staten, waarin wordt kennis gegeven, dat zij hunne beslissing over het raadsbesluit bétreffende een geldleening hebben verdaagd. d. Bericht van den heer A. J. Klaassen, dat hy op de voorstellen tot ruiling van grond met de gemeente niet kan ingaan. e. Brief van den heer K. Duizendstra, gymnastiek-leeraar aan de H. B. 3., met be richt, dat hij de voorwaarden, waarop hy de localen der H. B. S. gebruiken kan, in dank aanneemt. Circulaire van Ged. Staten, betreffende weezen- en weduwe-pensioen van gemeente ambtenaren. g. Brief van de heer O. Bakker te Rhenen, met bericht, dat hy de benoeming tot onder wijzer aan de M. U. L. O. school, aanneemt. h. Brief van de heer F. D. de Soet leeraar aan de H. B. S. met bericht dat hij de be noeming tot waarnemend-directeur aanneemt. i. Adres van den heer L. G. van der Eyk, leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. alhier, waarin adressant dankt voor de toestemming om het teekenlocaal voor een cursus in vormteekenen te mogen gebruiken. Hij deelt mede, dat de gevraagde vergoeding voor het gebruik te hoog is voor een cursus voor mingegoeden en dus van die vergunning voorloopig geen gebruik kan maken en dat hij met dezen cursus buiten het schoolgebouw een aanvang heeft gemaakt. Hij hoopt later by meerdere deelname aan den cursus in 't vormteekenen, nogmaals een verzoek te mogen richten, met kaos op mindere vergoeding, dan tot op heden is besloten. j. Een dankbetuiging van de heer H. Sonnevijlle, gemeente-bode, voor de verhooging zijner jaarwedde. k. Bericht van den heer H. G. ten Brug- gencate, dat hij de benoeming tot leeraar aan de H. B. S. alhier, in de Ned. taal en letter kunde, de geschiedenis en aardrykskunde, belast met het directoraat, aanneemt. I. Een circulaire van den Bond voor Volks gezondheid enz., waarop gewezen wordt op het groote nut van onderwijs in handen arbeid op de lagere school, waarbij tevens in over weging wordt gegeven bij het benoemen van onderwijzers te letten of deze in het bezit zijn van een acte voor dat vak-onderwijs. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. m. Een schrijven van J. Verlinde over het verstrekken van geneesmiddelen. De Voorzitter deelt mede, dat dit niet be hoort bij den Raad, daarom stelt hy voor dit ter afdoening te zenden naar B. en W. Z. h. st. wordt daartoe besloten. n. Adres van bewoners van een straat aan het gehucht Driewegen, waarin verzocht wordt deze straat van licht te voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat deze straat n et aan de gemeente behoord, zoodat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Dhr. D. Scheele merkt op, dat als de aldaar bestaande lantaarn naar den overkant verplaatst werd, dit licht in die straat kan schijnen. Dhr. De Bruijue vindt ook, dat in dit straatje wel meer licht mag zyn. Hij wil er tevens op wijzen, dat aan de activiteit van den lan taarn-opsteker te Driewegen veel ontbreekt. De lantaarns worden dikwijls te laat ontstoken. Voorts is er nog een lantaarn die onbruikbaar is. De Voorz. deelt nogmaals mede, dat de gemeente geen lantaarns kan plaatsen in straten die haar niet toebehooren. Wat betreft de opmerking van den heer De Bruyne over den lantaarn-opsteker, daarop zal worden gelet. Het verzoek wordt z. h. st. van de hand gewezen. o. Rapport van de Commissie voor regeling van de erfpachtsrechten. De Voorz. stelt voor dit rapport te behan delen in de vergadering die in December zal worden gehouden. Z. h. st. wordt daartoe besloten. p. Een brief van den heer H. G. ten Bruggencate, die benoemd is om voor 1 Jan. a.s. als directeur der H. B. S. op te treden. Aangezien de heer Ten Bruggencate als leeraar aan een Ryks H. B. S. met 1 Jan. a s. zyn ontslag pas krijgt, verzoekt hij zyn benoeming zoodanig te wijzigen, dat die ingaat op 1 Januari 1914. III. Benoeming van twee leden van de com missie van toezicht op het lager onderwijs voor de vacature C. Ie Nobel worden aanbe volen de heeren C. Ie Nobel en S. A. Rochat, voor de vacature L. T. van Hasselt worden aanbevolen de heeren L. T. van Hasselt en A. Spruitenburg. Met algemeende stemmen wordt in de eene vacature benoemd de heer C. Ie Nobel in de andere met 7 st. de heer L. T. van Hasselt. By de laatste stemming verkreeg de heer A. Spruitenburg 3 st. IV. Benoeming van twee leden van de commissie van toezicht op het middelb. onder wijs. Aanbevelingen als bij punt III. In de eerste vacature wordt benoemd met 9 st. de heer C. Ie Nobel. Een stem was uit gebracht op dhr. A. Spruitenburg. In de tweede vacature wordt benoemd met 6 st. de heer L. T. van Hasselt. De heer A. Spruitenburg verkreeg 4 st. V. Regeling jaarwedde armbezoeker. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. ter voldoening aan het voorschrift van art. 8 van het Burg. Armbestuur, voorstellen de jaarwedde van den te benoemen armenbezoeker te bepalen op f 100, De heer D. Scheele vraagt inlichtingen omtrent den werkkring van een armbezoeker. Hij vraagt dit met het oog op de jaarwedde. De Voorz. antwoordt, dat het moeilijk is daar omtrent inlichtingen te geven. Het is eene geheele nieuwe instelling, zoodat nog moeilyk te zeggen is, hoeveel werk er aan verbonden is. B. en W. hebben breedvoerig daarover van gedachten gewisseld en hebben ook het denkbeeld gehad om de jaarwedde op ƒ50, te bepalen, maar kwamen tot het besluit voor te stellen f 100,Men moet het evenwel niet opvatten als zou de te benoemen persoon in die 100,zyn belooning zal vinden. Er zal aan die betrekking veel toewijding noodig zyn. Om nu uit te maken of 100,voldoende zal zijn is niet te doen. Dhr. D. Scheele zou het dan ook beter ge vonden hebben om te beginnen met 50,—. Blijkt dan later dat het te weinig is, dan kan een verhooging tot /100,of/150, plaats hebben. De Voorz. zegt, dat dit denkbeeld bij B. en W. eveneens is besproken, maar te slotte meenden zij dat 100, een behoorlijke jaar wedde is om mede te beginnen. Dhr Moggré vraagt of de armbezoeker ge heel op zich zelf staat. Met andere woorden staat deze buiten het Burg. Armbestuur. De Voorzitter antwoordt, dat de armbezoeker in dienst staat van het Burg. Armbestuur. Hy dient het Armbestuur, als daar naar ge vraagd wordt, met zijn adviezen. Hy vindt niet alleen zyn bezigheden met bezoeken van bedeelden maar gaat ook verder. In deze zaken staat hy het Burg. Armbestuur ter zijde. Dhr. De Bruyne vraagt of hij werkzaam zal zijn voor alle armbesturen. De Voorz. zegtdat zou wel het geval zyn als hier een armenraad was. Nu zal hij alleen werkzaam zyn voor het Burg. Armbestuur. Het voorstel van B. en W. om het tracte- ment op 100.te bepalen wordt alsnu z. h. st. aangenomen VI. Voorstel omtrent het ingebruik geven van het vergaderlocaal by school C voor het houden van Zondagschool. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen gunstig te beschikken op het adres van B. N. van Dyke en P. A. Leunis', waar bij adressanten het gebruik vragen van het vergaderlocaal bij school C op Java, voor het houden van Zondagschool, gedurende de winter maanden op voorwaarde, dat adressanten zich voor de verwarming dienen overeen te komen met den aannemer van de verwarming, maar dat zij gratis gebruik mogen maken van de verlichting. Een en ander tegen vergoeding van 25,aan de gemeente. De heer D. Scheele merkt op, dat het gebruik van het locaal voor Zondagschool in 't belang is van vele kinderen en dat het onderwijs daar geheel belangloos wordt gegeven. Bij een volgend punt wordt voogesteld het locaal gratis af te staan aan dhr. Adnaanse voor het geyen van een handelscursus. Hij zou het locaal ook voor Zondagschool kosteloos willen afstaan. Daar komt nog bij dat zij de ver warming ook nog moeten betalen, terwijl er geen licht noodig is omdat zij des middags Zondagschool houden. Blijft de Raad aan die bepaling van f 25,— dan vreest hy dat er niets van kan komen. De Voorz. zegt dat die twee gevallen niet gelijk zyn. Het verzoek van Adriaanse moet op zich zelf worden beschouwd, dat zal hij ook bij de behandeling van dit punt uit een doen. Er wordt door het Bestuur der Zon dagschool gezegd, dat de groote toevoer alleen in den winter plaats heeft, maar spr. gelooft dat de toevoer ook in de zomer zal komen. En dan zou men ook voor het geheele jaar 25,kunnen rekenen. Dhr. De Bruyne wijst er op het voor een goed doel is en is er ook voor om het koste loos af te staan. Dhr. Lensen wil ook nog een enkel woord hierover spreken en zegt, dat hier wordt ge sproken van een goed doel en dat men in conflict komt met andere besluiten. Ook hy meent, dat er veel voor te zeggen is om het locaal gratis af te staan. Maar morgen kunnen, weer anderen komen, b. v. het Leger des Heils, wat moeten wy dan doen Daarom wil hy ook vasthouden aan het voorstel van ƒ25,-- vergoeding, maar dan ook voor ieder die er gebruik van maakt. Een grenslijn tusschen wie wel en wie niet moet betalen is niet te trekken. Dhr. Dees kan zich met het gesprokene van dhr. Lensen wel vereenigen ook hy verwacht als het gratis wordt gegeven, dat in de toe komst ieder die een locaal noodig heeft zal komen. Dhr. Scheele stélt voor om het minder te ter \Eimsn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1