Kit het Voorloopig Verslag der Staatsbegroting. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. zonder socialist te zijn, toch dezen zomer uit een gevoel van onvoldaanheid over de toen malige regeering met de socialisten medestem den, den Unie-liberaal verkozen, omdat zij be grijpen, dat eene versterking der concentratie de kans op practische hervormingen vergroot. De geschiedenis der laatste 3 maanden heeft hun dat genoegzaam geleerd. Inderdaad een teekenend verschijnsel Opzichters zijn er meer dan genoeg, we hebben arbeiders in den wijngaard noodig. Verleden week is het voorloopig verslag over de staatsbegrooting 1914 verschenen. In dit lijvig staatsstuk van 33 pagina's druks vinden we uitvoerig vermeld, wat in de af- deelingen van de Kamer over de Juni verkie zingen en de daarop gevolgde regeeringsver- andering is gezegd. Wij willen er enkele punten uit citeeren. Door de voorstanders van het clericaal kabinet Heemskerk werd betoogd, dat de akte der vrijzinnige concentratie in hoofdzaak nega tief' was. Volgens deze leden hadden de vrijzinnigen vooraf aan de kiezers moeten mededeelen, dat zij met de S.D.A.P.-fraktie wilden samengaan. Tegenover deze beschouwingen werd van de zijde der tegenstanders van het vorige ministerie opgemerkt, dat het den vrijzinnigen kwalijk verweten kan worden, dat zij zich bij de verkiezingen beijverden een einde te maken aan de macht der rechterzijde, waar zij de politiek der coalitie en van het afge treden ministerie in strijd achten met het belang des lands. Dat de concentratie zich zoo goed als niet bekommerd heeft om het geen gebeuren moest, indien aan de heerschappij der rechterzijde een einde kwam, is niet juist. Duidelijk is vóór de verkiezingen verklaard, dat de vrijzinnigen zich wel degelijk verplicht zouden rekenen een opdracht tot vorming van een nieuw ministerie te aanvaarden, mits zij in de Kamer de meerderheid mochten ver werven. Hoe men den vrijzinnigen een grief kan maken van den bij de herstemmingen aan de sociaal-democraten verleenden steun, begreep men niet; het ligt toch immers voor de hand, dat de vrijzinnigen, staande voor de keus tusschen een candidaat der rechterzijde en een candidaat der sociaal-democratische partij, aan den laatste de voorkeur gaven, daar dit de eenige weg was ter bereiking van het twee ledige, door de vrijzinnigen beoogde doeleen einde te maken aan de heerschappij der rech terzijde en de hoofdpunten van het concen tratiemanifest te verwezenlijken. Over het verloop der ministerieele crisis werd uitvoerig gedebatteerd en wel le. over de opdracht aan Dr. Bos en de onderhande lingen, die hij met de S.D.A.P. voerde, 2e. over de weigering der concentratie om het bewind te aanvaarden en 3e. over het optreden van het nieuwe ministerie. Door leden der rechterzijde werd de meening uitgesproken, dat de opdracht tot vorming van een ministerie uit de geheele linkerzijde en het daaruit voortvloeiende aanbod van portefeuilles aan de S.D.A.P., in overeenstem ming was met de beginselen van het parle mentaire stelsel. Scherp werd echter de weige ring van het gedane aanbod afgekeurd. op een fijn gezichtje en den ganschen verde ren avond kon ik ze er niet meer van af houden. Z(j was verlegen en keek soms ver schrikt op. Molly zeide mij, dat het haar eerste bal op 't kasteel was. Ze was zoo mooi als eene fee en zoo gelukkig als eene koningin. Nog nooit had ik znlke lieve oogen gezien, als de hare. Zfj was geheel en al in 't wit gekleed met eenen langen popeiinen sleep; en ik kon niet nalaten voortdurend te denken, dat mijne handen die zijde geweven hadden. Molly wist alles van haar af, want hare zuster was kamenier b(j het lieve schepseltje. Ik ging dien avond naar huis, ontevreden omdat ik geen heer was, omdat ik geen uniform, geen manchetten en geen zjjden kousen kon dragen want dan had ik ook met haar door de zaal kunnen wandeleD, evengoed als een der anderen, en eene buiging voor haar kunnen maken, en haar dan weer ontmoeten en haar kunnen volgen door het gedrang. Maar na een paar dagen dacht ik er niet meer aan. Het begon mfj goed te gaan tn mijn hoofd was geheel vervuld van den voorspoed, dien ik in de wereld had. „Zoo gingen er vijf of zes jaren voorbij, en had ik eindelijk zelf een weverij opgezet. Ik had dit oude huis gehuurd, het beste van de geheele straat, had het opgeknapt en netjes gemeubeld. Weinig dacht ik toen, voor wie ik dat alles deed, en toen het klaar Naar aanleiding van deze beschouwingen werd van vrijzinnige zijde opgemerkt, dat voor een aan de verkiezingen voorafgaand overleg omtrent samenwerking met de socialisten tot het vormen van een ministerie geen aanleiding bestond, omdat de groote aanwas der socia listische zetels niet te voorzien was, maar dat van deze zijde nimmer was verklaard, dat zoodanige samenwerking niet zou plaats heb ben. De samenwerking werd overigens door de vrijzinnigen geenszins begeerd, en men wilde daartoe alleen overgaan, omdat de om standigheden het noodig maakten, en dan nog enkel tijdelijk, dat is om het tot stand komen van de hervormingen, die zouwel door de vrijzinnigen als door de socialisten werden verlangd, te verzekeren. Omtrent de weigering der concentratie om een kabinet te vormen, nadat de S.D.A.P. het aanbod van Dr. Bos had geweigerd, vinden we in het Verslag de volgende verdediging: »De weigering dezer medewerking hief voor de concentratie elke verplichting tot aanvaarding der regeering op. Niet temin is de vraag of zij, in de Kamer niet de meerderheid hebbende en zelfs over minder zetels beschikkende dan de rechterzijde, uit eigen kring een Ministerie zou hebben te vormen, indien dit van haar gevraagd werd, ernstig overwogen. Niet weinigen beantwoordden deze vraag ontkennend, omdat zij van meening waren, dat, nu een deel der linkerzijde weigerde tot kabinetsformatie mede te werken en dus een Ministerie, steunende op een linksche meerderheid, onmogelijk was geworden, het optreden van een extra parlementair kabinet de eenig mogelijke oplossing was. Anderen meenden, dat de verwezen lijking der in uitzicht gestelde hervor mingen na de weigering der socialisten het best zoude bevorderd worden door het optreden van een concentratieministerie dat die hervormingen in zijn program opnam, omdat voor zulk een ministerie, optredende zonder ruggespraak met de sociaal-democraten, die onaannemelijke voorwaarden hadden aangeboden, van dezen niettemin voor de uitvoering van het program, krachtige steiyi zou zijn te verwachten. Ook de voorstanders van het optreden van een vrijzinnig kabinet waren echter van gevoelen, dat tot vorming van zoodanig kabinet alleen kon worden overgegaan, indien hieromtrent bij de concentratie eenstemmigheid bestond en deze eenstemmigheid was niet aanwezig. In dien stand achtte men het optreden wenschelijk van een extra-parlementair kabinet, dat dan door de concentrat e zou worden gesteund, indien dit het algemeen kiesrecht en de staatspension- neering in den geest van het concentratie- manifest wilde bevorderen. Tegen het extraparlementaire kabinet werden verschillende bezwaren geopperd. Men begreep de uitdrukking extra-parlementair niet. Is het waar, zoo werd gevraagd, dat als minister van Koloniën is aangezocht een buiten het Parlement staand persoon, wiens richting zeer verschilt van die van den benoemden minister Waren verscheidene medestanders van het vorige kabinet om de genoemde redenen met de oplossing der crisis allerminst ingenomen, andere (tot dezelfde zijde behoorende leden) spraken was, voelde ik, dat er iets aan mij haperde, en op een goeJen dag werd bet mij duidelijk, wat bet was, en zeide ik lot mijzelveo „Michael Grace, zeide ik, wat zit gij bier eenzaam" en toen kwam er juist eene groote bestelling, waardoor ik er weder minder aan dacht. Maar dienzelfden dag liep ik op straat en wie kwam ik tegen? Molly Sullivan! „Wel, wel, rnr. Grace, wat zijt gij vooruit gekomen sinds dien St. Patrick's avond, toen gjj met dat pak popeline op 't kasteel kwaamt." „Ja Molly, dat ben ik, en ik hoop, dat bet u even goed is gegaan als mij." „Ik heb geen klagen", zeide Molly, „maar met iemand anders is het in dien tijd al heel ongelukkig gegaan. Herinnert gij udatjon^e meipje, waar gij dien avond zoo doodeljjk vsn waart? Zjj is zoo achteru't gegaan, ze beeft bet nu veel minder dan gij of ik." „Hoezoo?" zeide ik, want ik herinnerde mjj haar best. „Haar vader ruïneerde zich datzelfde jaar nog met zijne paarden, zijne honden en zijne partijen. Hij heeft zichzelf van kant gemaakt en zijue arme vrouw is kort daarna gestorven. En hunne dochter was nog niet veel meer dan een kind en hare vrienden hebben zich niet meer om haar bekommerd, en de wereld heeft haar uitgestooten. Nu probeert zij baar brood te verdienen, het arme schepseltje, en naait een beetjp, maar van 't geen zij verdient, mvt meer ivaardeering over de optreding van het ministerie, en hadden het in de gegeven om standigheden toegejuicht, dat de formatie van het kabinet was aanvaard door iemand, wiens persoonlijkheid waarborgen oplevert voor de aanneming van een verzoenende houding door het kabinet. Van sociaal-democratische zijde verklaarde men zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid tegenover het ministerie en bereid te zijn het te steunen, indien het ten aanzien van de Grond wetsherziening, het kiesrecht voor mannen en vrouwen, het onderwijs en de ouderdomsrente handelde in overeenstemming met de ver- kiezingseischen der concentratie, nader gefor muleerd in het door Dr. Bos in zijn brief wisseling met mr. Troelstra meegedeelde program. De Troonrede had sommigen niet voldaan, omdat zij naar hun inzien geen voldoende licht geeft omtrent de politiek, welke het ministerie denkt te volger.. Anderen prezen den toon en den soberen opzet der rede, en zagen daarin een streven naar samenwerking met de gema tigden van alle richtingen. Men wees hierbij ook op de aan het onderwijs gewijde paragraaf. Ook onder deze leden waren er echter, die de richting van het te volgen Regeeringsbeleid niet duidelijk aangegeven achtten. Een derde groep van leden was van meening, dat de Troonrede een duidelijk beeld geeft van het Regeeringsprogram, in zooverre dit ge schieden kan in een stuk, waarin niet in bijzonderheden kan worden getreden en enkel groote lijnen kunnen worden aangegeven. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer P. van Wijck te Neuzen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lidwerkgever van den Raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Middelburg. Er wordt in de laatste jaren zeer dik wijls gesproken over de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen. Zoowel op financieel gebied als op 't ge bied van het materieel, werden in de treinen daarover gesprekken gevoerd. Over één zaak was men het daarbij meestal eens, nl. dat, niettegenstaande het materieel enz. allesbe halve aan de tegenwoordige eiscnen voldoet, op deze lijn zeldzaam ongelukken gebeuren. Dinsdag 11. heeft echter een ongeluk plaats gehad. Trein no. 8 die te 12.52 te Terdonck aan moet komen, is bij het binnenrijden van het station ontspoord, door het terug springen van een wissel. Terwijl de locomotief en een wagen de wissel reeds gepasseerd waren, moet de wissel zijn terug gesprongen, waardoor de rest van den trein een andere route opreed. Het gevolg was dat 4 passagierswageus op 2 tankwagens liepen en ontspoorden, waar bij zoo goed alles vernield werd. De passagiers rolden door elkaar, terwijl zij die in de ontspoorde wagens waren gezeten er het slechtst af kwamen. Eenigen liepen meer of minder lichte kwetsuren op. Het ergst gesteld was de bekende conducteur F. van den Bulcke. Hij was zoodanig in een vernielde wagen bekneld geraakt, dat men met veel zorg hem daaruit moest bevrijden. Een dokter die spoedig op het terrein aan wezig was, verleende hulp. zou men nog niet eens een kat te eten kun nen geven. Maar zij zal vel gauw in 'tgraf liggen," eindigde Molly. „Dat vertelde Molly mij, en zoo was het ook. Molly was zelf ook getrouwd en 't giog haat maar zoo zoo. Zij had nog een kamertje, dat zij kon verhuren, en daar woonde de arme jonge dame. Ik ging haar daar opzoeken, en hielp haar aan eenig werk het zachte lieve gezichtje was mager en bleek geworden, en z(j bad niet meer trots over zich dan een pasgeboren kind. Drie jaren lang was ik een trouwe vriend voor haartoen stierf Molly, die goede zielEn toen was er geen schepsel meer om voor t arme kind te zorgen. Ik weet nog niet, waar ik den moed van daan heb gehaald om haar te vragen, of z(j mijne vrouw wilde worden. Ik zeide baar, dat ik wel wist, dat ik eigenlijk niet waard W88 om tegen haar te spreken maar dat ik haar een onbezorgd thuis kou geven, en dat ik den grond kon kussen waarop zij geioopen had. En zjj nam m(jn aanbod heel stil aan, en was mjj dankbaar tot den laatsten dag van haar leven. En het oude huis was mooi geworden, .sinds den dag, dat zij er voor 't eerst hare voeten gezet bad, en ik had niets dan voorspoed, totdat zij stierf, en toen kwam het ongeluk mijn huis binnensluipen. Ik maakte haar de mooiste kleedjes, die ooit 't weefgetouw gezien hadden, maar zij hield Met een volgende trein is hij overgebracht naar Gent, alwaar hij is opgenomen in een der klinieken. Zijn toestand is zorgelijk. De heer W. Stute, gedurende vele jaren alhier hoofdcommies bij 's rijk» belastingen, heeft 1 November 1.1. den dienst met pensioen verlaten. De heer Stute stond bekend als een amb tenaar voorkomend en bereidwillig om ieder die het noodig had te helpen en inlichtingen te geven, waardoor hij bij het publiek zeer gezien was. Dit bleek ook Maandag 1.1., toen hem door de gezamelijke expéditeurs alhier, een gouden horloge met inscriptie en gouden ketting werd geschonken, als blijk van waardeering en erkentelijkheid, voor de medewerking die men van hem in de vervulling van zijn ambt, steeds mocht ondervinden. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer, afd. Waterstaat, lezen wij o.m. »Gevraagd werd, of niet spoediger kan worden overgegaan tot onteigening van gronden noodig voor het havenemplacement met twee bassins in de gemeente Ter Neuzen Zou het helpen Te Venlo slaagde voor vrije-en orde oefeningen o. a. de heeren A. T. Tolhoek te Ter Neuzen, J. M. Risseeuw te Retranchement en E. J. F. Lansu te Clinge. Aan den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse is door Gedeputeerde Staten eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland. Thans is verschenen de volledige lijst van het aantal lotelingen, dat iedere gemeente in Zeeland zal opbrengen, om bij de militie te worden ingelijfd, en wel in Prov. Blad no. 126. Er blijkt uit, dat in verreweg de meeste gemeenten alle of bijna alle lotelingen voor den dienst zijn aangewezen. Het hoogste cijfer der vrijgestelden is 3, n.l. te Vlissingen. In Middelburg en Ter Neuzen zijn 2 vrijstellingen en in 36 gemeen ten slechts 1. Deze zijn Axel, Aardenburg, St. Annaland, Biervliet, Boschkapelle, Bres- kens, Bruinisse, Clinge, 0«ljjnsplaat, Goes, Groede, 's Heer Arendskerke, Hoek, Hontenisse, IJzendijke. St. Jansteen, Kapelle, Kloetinge, Koewacht, Krabbendijke, Kruiningen, St. Maar tensdijk, Nieuwerkerk, Oosterland, Oud Vos- semeer, St. Philipsland, Schooudijke, Sluis, Stavenisse, Tholen, Wemeldinge, Wissekerke, Yerseke, Zaamslag, Zierikzee en Zuidzande. In 68 gemeenten worden alle lotelingen opgeroepen en in 3 (Grijpskerke, Nisse en Ouwerkerk) waren geen lotelingen. ScheepsonseluUken op de Schelde. Op de Schelde, bij Lillo, is het sleepschip »Madonnav aangevaren door de Duitsche vrachtboot »Ristelhueber 8«. De »Madonnac bekwam belangrijke averij. Geen persoonlijke ongelukken. De teerboot »Phenol« zit in de Wemel- dingsche vlei (op de Ooster-Schelde) omhoog. In de week van 29 Oct. tot en met 4 November kwamen ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Koukerke en van diphteritis 1 geval te Axel en 1 te Stavenisse. Zondag 9 November 1913. niet van lichte kleuren, dat kon ik duidelijk dat kou ik duidelijk merken het scheen alsof die haar iets herinnerden. En geen enkele maal was zij onvriendelijk tegen mjj Het was: „Js, Michael, als 't u belieft, en neen dank je wel, Micbael. Een poosje zag z(j er blozend en gelukkig uit, nadat het kind geboren was (dat waart gij, Marcella.) Toen kwijnde zij weg, als sneeuw voor de zon." De oude man hield stil en streek met de hand over de oogen, Marcella had aandachtig geluis terd. Het verhaal was niet nieuw voor haar, maar toch had het haar nog nooit verveeld. Dikwjjls had z(j in haar verbeelding die mooie jouge dame, nog bijna een kind, vrooljjk zien dausen met de adellijke heeren op het groote bal op 't kasteel. Verscheidene malen had zjj op St. Patrick's avond, als de rijtuigen naar het kasteel rolden, laat opgezeten bij het vuur en het schitterend tafereel voor zich gezien. De lichten waren verblindend de schaduwen staken er dus scherp tegen af, en noch 't een, noch 't ander was aan Marcella's oogen ontsnapt. Disw(jls ook had zij even stil ge staan, voordat zij het oude huis binnentrad. (Wordt vervolgd.) Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, dhr. L. Dek, nam. 2 u., Db. A. Timmerman en 's avonds ö'/'j u., dhr. Yan Os van Amsterdam, zendeling onder Israël. Sluiskil. Yoorm. 9Va u-, dhr. Van Os, zendeling onder Israël, en nam. 2 u., dhr. L. Dek.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2