BINNENLAND." UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Hij zou een friseh gezichtje en een donker schilderachtig kopje hebben gezien, juist als dat ran een Romeinsch meisje, omlijst door een vreemdsoortig, wormstekig raam, waar onder een fantatisch uitgehouwen kozijn, en achter het venster zou een gele draperie vaag door de kleine ruiten heen hebben gesehenen en geschitterd hebben, waar bet licht er op viel. En als het toevallig het vuur wes ge weest, waarop de zon onderging, als het zon licht plotseling een streep van het huis be dekte, alsof er eene lange roode banier tegen de donkere muren ontrold werd, verschenen er onverwachts in de verweerde steenen rijke tinteu, die nog verhoogd werden door de zware schaduwen onder de sombere bruine kozijnen en in de doodsche kamers achter de schuiframen. De kamer van Grace zou zeker niet vrooljjk zvjn geweest, als er iemand anders in ge woond had, als Marcella vergunning had gekregen ergens anders heen te gaan om haar brood te verdienen, of als de typhus haar niet gespaard had, toen zü den laatsten keer haren weg nam door „The Libertier", en de men8chenlevens verteerde evenals de vlam het kaf. De goedgeziuden onder de buren waren zich hiervan bewust en zouden haar niet gaarne hebben zien vertrekken want hoewel zü eenigszins op eenen afstand van hen stond, Twee slachtoffers van een brand, t Leegpompen der openbare school. De donkere winterdag liep juist ten einde Na de verklaring van minister Pleyte was de Rechtsche pers er terstond bij om te be- toogen dat de heer Idenburg zeer zeker géén water in zijn wijn zou doen, géén rekening zou houden met de stembusuitspraak. Daarvoor was hij een man van een te vast karakter. Wij weten niet, of er overleg heeft plaats gehad tusschen de heeren Pleyte en Idenburg. Doch uit bovenvermelde circulaire aan de bestuurshoofden in de Buitenbezittingen blijkt ten duidelijkste dat zekere tempering van de Kersteningspolitiek is ingetreden, in zooverre thans ontdekt is dat de ambtenaren, op aan draven der overmoedig geworden zending, verder gingen dan de subsidiebepalingen voorschreven en dat daaraan thans alvast paal en perk is gesteld. TWEEDE KANIER. Op Lohman's voorstel zijn wegens tijds gebrek wetsontwerpen, vroeger voor het sectieonderzoek in deze week aangewezen tot wijziging der woningwet en onderwijsregeling van de lijst afgevoerd. Behandeld werd de suppletoire landbouwbegrooting voor de toe kenning met December van een pensioen aan 70-jarigen door uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswets- en Ouier- domsverzekering. Mr. Patijn wijzende op de misrekening in het aantal 70-jarigen, waardoor de pensioen kosten niet 2, maar 7 millioen zullen bedragen, hetgeen hij niet betreurde, critiseerde den hoofd ambtenaar met de uitvoering der wet belast. De heer Duys oordeelde, dat die hootd-amb- tenaar uit sociaal oogpunt juist hulde verdient. Mr. Rutgers was door den financieelen tegen valler niet verontrust, aangezien men te doen heeft met een overgangsbepaling. Minister Treub deelde mede, dat reeds meer dan 100.000 pensioenaanvragen zijn ingekomen en dat de rijksverzekeringsbank oordeelt, dat het aantal pensioentrekkers veel grooter zal zijn dan 70.000. In de onjuiste raming ligt geen reden voor wantrouwen in professor Kluyver's berekenin gen. De hoofdoorzaak van de misrekening ligt in de wet zelve. De minister verklaarde nadrukkelijk, dat den ambtenaar in het artikel van »De Nederlander* bedoeld, niet het ge ringste te verwijten is en dat het reeds geheel gereed liggend ontwerp op de ouderdoms rente nog deze maand bij dén Raad van State zal inkomen, welke meedeeling links met bravo's werd ontvangen. meenden dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Zij kwamen den jubilaris in -school complimenteeren en boden hem, ter' herinnering aan dezen dag, een fraaie schemerlamp aan. Van de kinderen uit zijn klas kreeg (hij een bloemstuk. Zondag hield ds. J. W. C. Ort, predi kant te Aardenburg, die in gelijke betrekking benoemd is te Paramaribo en 7 Nov. ps. daarheen vertrekt, zijn afscheidsrede naar in leiding van II Thessoloniscenzen 3 vers 18b «Jezus Christus zij met u allen. Een groote schare belangstellenden, mok uit andere gemeenten waren opgegaan om den begaafden en beminden leeraar voor het laatst te hooren. In het tweede deel zijher rede sprak hij achtereenvolgens zonder eerfige uitzondering allen toe, die uok maar eenigs- zins met het kerkelijk leven direct of indirect in verband staan. De gemeente zong naar scheidenden leeraar toe Ps. 121 4. Zooals bekend is zal hij te Aardenburg opgevolgd worden door ds. J. N. Pattis"| te IJzendijke, die de toezegging van beroep jiapr Aajdenb.urg heeft aangenomen.. Bjj de Maandag te Axel gehouden stemming voor 3 notabelen der N. H. Kerk werden herkozen de heeren P. Dekker Fz., P. Koster en M. Loof met 48, 54 en 50 van de 65 uitgebrachte stemmen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer A. Riemens wegens vertrek uit de gemeente, moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren Ch. Cappon, die 13 en J. de Kraker Rz. die 1$ van de 66 uitgebrachte stemmen verkreeg. De herstemming is bepaald op Vrijdag 14 November. Zaterdag 1 Nov. herdacht de heer P. de Bruijne, onderwijzer aan de Openbare school te Aardenburg, den dag, waarop hij vóór vijf-en-twintig jaar aan genoemde school in dienst trad. Burgemeester en wethouders bet zoo hem, als hjj eenige verbeeldingskracht bad en gereisd bad, Italië hebben herinnerd. Zoodagnacht ruim twaalf uur is brand uit gebroken in den winkel van ongeregelde goede ren van den heer A. Rosenboom, Folkingestraat te Groningen. Toen de brand door den be woner zelf, die ziek te bed lag, ontdekt Werd, woedde het vuur reeds zoo hevig, dat het den bewoners moeilijk viel uit het brandende per ceel te komen. Een dienstbode sprong van .de bovenverdieping in een zijgang en moest in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis ge bracht worden. De beide zoons van 12 en 15 jaar wisten over de dakgoot een ander per ceel te bereiken. De heer Rosenboom klom met een ladder uit de bovenverdieping. De vrouw en het 10-jarig dochtertje Rika hebben niet kunnen ontkomen en werden later ver minkt teruggevonden. Het perceel brandde geheel uit. Oorzaak on bekend. Men vermoedt dat de brand ontstaan is in den winkel bij het uitdoen der lichtdn. De familie sliep een en twee verdiepingen hooger. In aansluiting aan bovenstaand bericht ont- leenen we het volgende aan de »N. Gr, Ct.« Het vuur greep met een groote snelheid om zich heen en toen voorbijgangers den brand ge waar werden, sloegen de vlammen niet allebn in den winkel (dekens, kleeren en dergelijke goederen) maar ook boven resds wild op. De brandweer werd terstond gewaarschuwd, maar het was reeds te laat om het onheil te beper ken. Het was terstond te zien, dat het perceel zou uitbranden. Men pakte echter terstond flink aan en begon water te geven met eenige slangen op de waterleiding. Ondertusschen hadden zich wanhopige èHo- neelen afgespeeld. De slapende familie, opge schrikt, trachtte zich te redden. Men sliep boven, de heer en mej. Roseboom, twee jon gens, een dochtertje en een dienstbode. Te vergeefs trachtte men langs den gewonen weg naar beneden te komen vlammen en een ver stikkende rook maakten het onmogelijk. De dienstbode, radeloos van angst, sprong in de 3teeg tusschen het brandende perseel en het Huis de Beurs, boven uit een venster. Zij kwetste zich ernstig aan de beenen en iuweu- dig. Zij werd in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Toen wij Zondagnacht informeerden was haar toestand zeer zorgwekkend zij had vooral pjjn in den rug. De heer Roseboom deed een poging om uit de ramen boven den winkel te springen. Hij werd met een ladder geholpen, viel echter toch op eeu hek en kreeg vooral aan de voeten enkele lichte k.versuren. De man wilde weer naar boven om zijn familie te redden, doch men belette hem dit, daar het gevaar te groot was. In zeer overspannen toestand werd hjj in het Huis de Beurs binnengebracht. De beide jongens, die zich den weg naar be neden afgesloten zagen, vluchtten door eeu ven ster op het dak van het huis, Zij kwamen be houden in eeu der naburige perceelen aan. Tijd om zich aan te kleedeu hadden noch de jongens noch hun vader gehad. Vader en kin deren zagen elkander weer in het Huis de Beurs. De heer Roseboom was nog steeds in doods angst over het lot van zijn vrouw en dochtertje. Aanvankelijk wist men nog niet wat van deze twee geworden was. Maar daar zich niemand meer voor de vensters vertoonde, vieesde men het ergst. Toen de brandweer boven kwam, vond zij de vrouw verbrand in één der ver trekken, terwijl het meisje een verdieping hooger ook dood en in diep treurigen toestand werd gevonden. Misschien heeft de moeder nog een poging gedaan om de kinderen te waarschuwen. Nader blijkt nog het volgende De heer Roseboom was de laatste dagen niet geheel goed. Hij was Zaterdagavond ook al vroeg naar bed gegaan en wist dus niet hoe het met de sluiting en het uitdoen van bet licht was gegaan. Om twaalf uur werd hij wakker door een benauwden rook. Hij stODd op, maar zag toen dat er geen uitweg was. Er bleef hem niets over dan aan den voorkant uit het raam te springen. Zijn vrouw wilde hem eerst volgen, zij werd ook in nachtgewaad aan het voorraam gezien, maar is toen blijkbaar teruggegaan. Met het hoofd naar de deur werd zij gevonder. De Raad der gemeente Nibbixwoud, in meer derheid katholiek, heeft besloten aan de open bare scholen in die gemeente vijtkeer zooveel schoolgeld te heffen als thans het geval is. Over dit besluit heerscht groote ontstemming bij alle protestanten in de gemeente en deze zenden dan ook een verzoek aan Ged. Staten van Noord-Holland om hun goedkeuring aan dit raadsbesluit te onthouden, terwijl adressen worden gericht aan den districts-schoolopziener van Alkmaar, den arrondissements-schoolopzie- ner van Hoorn en het N. G. met het ver zoek om adhaesie. Wij herinneren er aan, dat Ged. Staten een besluit van den Raad vernietigd hebben, waar bij besloten werd, wegens de stichting van een katholieke school, een der twee openbare scho len in de gemeente op te heffen. (N. R. Ct.) Het vermoorde knaapje. De justitie is er tot dusver niet in geslaagd, eenig bewijsmateriaal van beteekenis tegen Franciscus Dijkman, in zake den moord aan den Buiksloter Ham, te Amsterdam, bjjeen te brengen. Zelfs had de rechter commissaris mr. Binsbergen reeds overwogen, of hij den man niet in vrijheid zou stellen. Dijkman voegde den rechter-commissaris echter toe, naar aan leiding van zijn eventueels invrijheidstelling «Wanneer u mij vandaag in vrijheid stelt, kom ik mjj morgen weer aanmelden als de moordenaar vau Hendrik de Klerk*. De rechter-commissaris zoekt nu langs an- was die afstand toch maar klein. Als iemand ziek was, of zich in verlegenheid bevond, vergat Marcella hare terughouding. Zjj was het sieraad der straat, als zij voor hare geringe benoodigdheden naar de markt ging, want haar gang was die van een dame, hoe wel haar hoed niet beter was dan die der anderen. En waarom zou zij er zoo niet uitzien, haar moeder was immers een dame? Hoewel iedereen hare meerderheid gevoelde, konden toch zelfs de meest wacgunstigen en de minst bedeelden er geen aanstoot aan nemen. Ondanks haar zeldzame schoonheid kwam zij nooit in aanraking met de minnaars van andere meisjeszjj had er zelf nooit een gehad en scheen dat ook niet te wenschec. Daarbjj werd zij door de moeder aan hare dochters ten voorbeeld gesteld. Soms vonden jonge vrouwtjes het niet aangenaam wanneer bare mannen haar in eene booze bui ver weten, dat zy niet zoo spaarzaam waren als Marcella, maar over 't algemeen was zij populair. De oude mannen hielden het meest van haar, de jonge juist het minstdeze laatsten werden afgeschrikt door haren ernst en door eene onwillekeurige hooghartigheid in bare houding, die maakte dat zij zichzelveu klein en lomp voelden, wanneer zij zich (wat echter zelden gebeurde) in hare tegenwoordigheid bevonden. deren weg bewijsmateriaal in handen te kijjgen. D^zer dagen is een rechercheur van het bureau Warmoesstraat naar de Roerstreek ver trokken. ten einde bij verschillende personen, die in den tijd, dat Djjkman in de mijnen werk te, met hem in aanraking kwamen, inlichtin gen in te winnen, zulks ter controle van de opgaven door Dijkman aan de justitie ver strekt. Revanche. De oud-prefekt van politie Lépine is, waar schijnlijk aan het station te Esschen, door zakkenrollers beroofd van een portefeuille met bankpapier, welke hij in den binnenzak van zijn vest verborgen had. De heer Lépine, die zijn »avontuur« aan een medewerker van de »Matin« vertelde, nam het gebeurde nog al van de vroolijke zijde op »och,« zeide hjj, »het geval zou van niet de minste beteekenis zijn, als het slachtoffer maar een ander was en geen ge pensioneerde dievenvanger. De kerels hebben revanche genomen.* Gelukkig terecht. Een handelsreiziger te Linschoten liet des avonds, bij een zijner laatste klanten, een portefeuille buiten in de vensterbank liggen. Te Woerden aangekomen, miste hij deze. In allerijf ging hij naar L. terug en vond zijn bezit gelukkig reeds in handen der politie. De portefeuille hield niet minder dan 3000 het matte, gele daglicht in de strateu werd al flauwer en flauwer en voor de,ramen kwamen kleine lichtjeg te voorschün. In de kamer van den wever verdween de schemering langzamerhand langs de wanden en door de ramen, en toen het du itser geworden was, kon men eeu klein, vriendelijk vuurtje zien branden, dat zyne-vlammen deed flikkeren in de duis ternis en het eeuzame weefgesto-dte op een afschuwelük monster died gelijken, dat zich te vergeefs in do schaduwen van eenen hoek trachtte te verbergen. Marcella legde haar naaiwerk ueder en rekte hare leden uit, die stijf waren geworden door het lange stilzitten. Zij had al van den vroegen morgen af gewerkt en had nu twaalf stuivers verdiend. Voor zü de gordünen voor het raam toetrok, keek zij naar buiten, in de hoop van haar vader te zien thuiskomen. Er was eeu stuk popeline op het weefgetouw, dat morgen klaar moest z(in. Waarom had hij haaraltyd verboden om te leeren weven Zij stond voor het weefgetouw, en keek er naar met ge fronste wenkbrauwen, alsof het een vyand was, te sterk om mede te worstelen, terwül zü bedacht hoe vreeselük hulpeloos zij toch was als vrouw en hoe dringend er behoefte aan hulp was, eene behoefte die zü meer en meer begoD te voelen, nu haar vader eiken dag m'nder lust tot werken had. Daar ging de deur open, en Michael Grace kwam bin nen en ging bü hot vuur zitten. (Wordt vervolgd.) in. Een auto-proces. Een chauffeur uit Amsterdam was door den Kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot zeven dagen hechtenis, wegens het niet voldoende uithalen bij het op de Amsterdamsche Vaart, tusschen Haarlem en Halfweg, voorbijrijden van een andere automobiel. De voorbijgereden automobiel was door de Simplex-Maatschappij te Amsterdam verhuurd. De vier inzittende dames en de chauffeur vielen er uit, maar liepen geen belangrijk letsel op. De chauffeur der omgevallen automobiel beweerde door de voorbij rijdende automobiel te zijn aangereden. Zijn wagen had 450 schade. De veroordeelde chauffeur kwam van zijn vonnis in hooger beroep bij de Haarlemscbe Rechtbank. Deze benoemde{ als deskundigen de heeren J. W. Koopman en J. Iopijn. In tegenwoordigheid der Rechtbank werd een proef met de twee automobielen genomen. De naatdoppen, die beschadigd waren, zijn na de beweerde aanrijding in beslag genomen. Het eigenaardige was dat de spatschermen niet beschadigd waren. Nu beslisten beide deskun digen dat het niet mogelijk is dat de naaf- doppen door deze aanrijding beschadigd zjjn zonder dat de spatschermen vernield werden. De aanrjjding kan in dit geval niet hebben plaats gehad. Vermoedelijk is de chauffeur der omgevallen automobiel even zjjn stuur kwijt geraakt doordat een andere automobiel hem Het Openbaar Ministerie vroeg daarop ver nietiging van het vonnis en vrijspraak van den chauffeur. De verdediger, mr. L. W. van Gigcb, sloot zich daarbij aan, der Rechtbank hulde brengend voor de wijze waarop zij deze zaak behandeld heelt. Scheepsnieuws. De «Krunprinzessin Cecilie« van de Ham- burg-Amerikalijn, heeft Donderdag, op de terugreis naar Europa, het wrak van de I ran- sche bark »Patrie«, uit Fécamp, ontmoet. Men zag het drijven op 44° N.B. en 21 W.L. 22 man van de equipage bevonden zich nog in leven en werden door het Duitsche schip aan boord genomen. De »Krooprinzessin Cecilie* zal de geredden naar Havre brengen. Het wrak heeft men ter wille van de scheep vaart in brand gestoken. Van een andere scheepsramp wordt uit Madrid melding gemaakt. Volgens dit bericht zou de Engelsche stoomboot «Cumberland* het stoomschip »Calypso« brandend in volle zee hebben aangetroffen. De bemanning werd gerei en een deel van de lading kon door do «Cumberland* geborgen worden. Het einde van een speler. Dr. Heilmayer, een geneesheer te Munchen, had met dobbelen aan de beurs zulke groote verliezen geleden, dat hij geen raad meer wist. Terwijl de dienstbode Zaterdagmiddag naar de kerk was, nam hjj een mes, sneed daarmee zjjn vrouw, zijn jongetje vaD twee jaar en zijn dochtertje van twaalf jaar de keel af. Uit de huiskamer, waar hij deze gruweldaad volbracht had, begaf hij zich naar een zijkamer, bracht zichzelf daar een snede over de keel en ten slotte ook een steek in het hart toe. Toen de dienstbode thuiskwam, lag het geheele gezin in een geweldigen bloedplas dood op den vloer. Geheimzinnige brand. Te Lubeck is de beruchte brandstichter weer aan het werk geweest. Zondagmiddag om vier uur brak brand uit in de opslagplaats vau hout van de firma Brügmann und Sohn. De vlammen verspreidden zich zoo snel, dat

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2