i Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Standaard der ie coalitie. JUt jndisch beleid. MARC EL LA GRACE. I No. 2418. Woensdag 5 November 1913. 24e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief, örootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant Terschjjnt eiken Woensdag- en Z~at erdagmorgen bü den Uitgever M. DB JONDE. te Ter Neuzen. We wezen er vroeger reeds op, hoe Dr. Kuyper en de Standaard de tarietwet, nu deze eene mislukking voor hen is geworden, naar achteren gedrongen hebben. Zelfs geschiedde het ongedachte, dat de voorman der anti-revolutionairen zijn princi pieel verzet tegen Algemeen Kiesrecht wilde laten varen, mitsmaar de openbare school aan de genade van hem en zijne partij werd overgeleverd. Een in onze oogen te dure prijs, om den steun der anti-revolutionairen te koopen. Toch bleek uit deze uitlatingen, dat de Juni-verkiezingen, niet alleen wat de zetels betreft, maar bovenal voor de linksche begin selen een beslist succes zijn geweest en dat op een programma als dezen zomer, ook in de gedachten kring van de Standaard een nieuw succes bij de stembus voor de linkerzijde ver zekerd zou zijn. De andere uitlatingen over de zwakheid der concentratie, het wijten van den uitslag aan betere verkiezingskas bij links en meer van die kleine opvattingen kunnen dien indruk bij ons niet verzwakken. Wp weten wel, dat in verschillende organen van rechts beweerd wordt, dat eene nieuwe stembus-campagne de zege rechts zou brengen, dat de linksche campagne aan onedele strijd ter linkerzijde (hoe durft men rechts zoo iets beweren te danken is, maar wij zijn van het tegendeel overtuigd. Merkwaardig is een driestar in de Standaard, in hetzelfde blad, dat zoo afgaf op de wrak heid der vrijzinnige concentratie, dat het had over de verdeeldheid der linkerzijde, dat een spoedig einde der linksche regeering profeteerde. Merkwaardig in hooge mate is die driestar, omdat daar thans in verteld wordt, niet dat de vrijzinnige concentratie op haar einde komt, maar dat de coalitie op haar laatste beenen loopt. Dat dit zelfs voor niemand meer een geheim is. Eene bekentenis van de Standaard, die niet na zal laten op velen een' verbluffenden indruk te maken. Het Centrum, het bekende R -Kath orgaan, heeft een artikel gewijd aan het algemeen kiesrecht en de partijen en daaruit blijkt Een roman uit Ierland. ROSA MULHOLLAND. i) HOOFDSTUK I. Hare moeder was eene dame. In dat gedeelte van Dublin, 't welk onder den naam „The Liberties' bekend staat, woonde een oude tnaD, Grace genaamd, met zijne dochter Marcella. De vader had, hoewel h(j een man uit bet volk was, betere dagen ge kend hij had zelfs eene weverij gehad en was getrouwd geweest met iemand uit den booge- ren stand. Maar de dochter had het nooit beter gehad hare moeder was gestorven nog vóór de kleine kon loopen en de goede dagen waren voorbij, vóór zij er besef van had, dat zij ooit bestaan hadden. De oude man was in de laatste jaren langzamerhand weer tot de behoeftige omstandigheden zijner jeugd ver vallen en moest zich nu troosten met ééoe enkel weefgctoow en met zijne pijp en de dochter was, terwijl zij hare dagen doorbracht met de kleeren baars vaders te verstellen en aan de Standaard, dat het Centrum niet zoo maar het algemeen kiesrecht w 1 afwijzen en dat het, zoo er evenredige vertegenwoordiging bijkomt, het onderwijsvraagstuk daar niet met alle geweld aan wil verbinden, zooals" De Standaard zoo gaarne wilde. Het is naar aanleiding van dit artikel, dat de Standaard hare merkmaardige zinsneden uit de pen laat vloeien. Het anti-rev. hoofdorgaan schrijft o. a. „Dat de Coalitie op haar laatste beenen loopt, is voor niemand meer een geheim. Althans bij de Stembus. Ook al mocht ze in de Staten- Generaal, gelijk wij hopen, blijven en zich sterken." „Evenredige vertegenwoordiging is op 't komen, en dan natuurlijk stelt elke partij bij de stembus haar eigen mannekens iets wat vooral in de R. Kath. Staatspartij reeds nu tot berekening van de dan vermoedelijk te ver wachten uitkomst uitlokt." „Het is dan ook te verstaan, dat men vooral van die zijde de revisie van art. 80 met zekere ingenomenheid inwacht, mits met even redige vertegenwoordiging. Ver moedelijk toch dat men van Roomsche zijde alsdan, zonder eenige hulp van buiten, houdt wat men heeft, herwint wat men in Juni ver loor, en nog vier nieuwe zetels ojT den koop toe kan bezetten." „Naar het schijnt, gaf dit schoon vooruitzicht nu reeds aan de redactie van het Centrum zekere aanleiding, om liefst, wat er ook ge- beure, zonder veel oponthoud, op dit doel aan te sturen, en desnoods het onderwijsgeding er tijdelijk voor in de steek te laten." De Standaard veroorlooft zich geen enkele aanmerking hierop. Ze wenscht geen critiek op hare bondgenooten te oefenen. Tevreden blijkt het blad evenwel niet. Men zie maar, hoe het voortgaat. „Alleen maar wil 't ons voorkomen, dat het Centrum dan toch, eer ze verder hiertoe over gaat, wel zou doen, met van zijn vroegeren bondgenoot een eenigszins hartelijker afseheid te nemen, en het niet af te doen met wat ten slotte lijken kon op een kaartje met p. p. c. Bij ons primeerde steeds, en primeert nog, de onderwijsquaestie boven de electorale. Liefst hem zoowel mogelijk het leven te veraange namen, langzamerhand een volwassen meisje geworden. Zij woonden in een eigenaardig oud gedeelte van „The Liberties", dat onder den naam van Wevers "Plein bekend stond het was eene plek, die deed denken aan een vervallen hoek van eene oude buitenlandsche stad, want de huizen, van een donkere steensoort, waren gebouwd mot hooge puntige gevels en smalle vensters zij hadden alle iets bijzonders, dat hun gunstig onderscheidde van de ruwer en onaanzienlijker woningen die heo omringden. De plek was reeds door popeline-wevers be woond, sedert in den ouden tijd Fransche uit gewekenen, die tot de partij de<" Hugenooten behoorden, dat vak in Engeland inheemsch hadden gemaakt. Het weven van moirée en popeline, eerst in Ierland een bloeiende tak van nijverheid, gaat nu hard achteruit en dreigt zelfs geheel op te houden. Michael Grace was met zijn vak mede ondergegaan en ging nu dagelijks nog meer achtPruit door de steeds toenemende gebreken van den ouderdom. Het huis, waarin vader en dochter woon den, stond aan het begin van het plein en wc grooter dan de overige; boven de deur was het met ruw uitgebeitelde steenen versierd en de vensters waren van massieve kozijnen voorzien. Waarschijnlijk was het een buiten verblijf eener adellijke familie geweest, waar later omheen was gebouwd, totdat het inge zien we beiden in 't span loopen. Maar gaat dit niet, en komt 't tot een niet af te weren botsing, dan schijnt ons 't afspannen van de electorale merrie voor bet oogenblik geraden, en gaan we alleen met onzen schoolhengst desnoods door.* Toch houdt De Standaard nog een achter deurtje open, voor het geval de bondgenooten niet op haren wensch mochten ingaan. »A1 wat dusver uit de pen kwam, kon niet anders dan conditioneel zijn.* De Standaard kan dus later gemakkelijk weer een zwaai nemen, waarin het blad zoo goed thuis is. De voorbereiding daartoe heeft ze reeds zachtkens gemaakt. Wat niet belet, dat het artikel van het Centrum als een koud waterstraal heeft gewerkt. De verklaring van de Standaard, dat de coalitie op hare laatste beenen loopt, is daarvan eene kostelijke uiting. »De Wereld* schrijft: »Zooals men weet heeft de nieuwe minister Van Koloniën kort na zijn optreden verklaard, dat er voor hem geen enkele reden bestond om een vervroegd aftreden van den gouver neur-generaal Idenburg te bevorderen. Naar aanleiding dezer verklaring is thans in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting de vraag gesteld »of met den landvoogd over de te volgen ge dragslijn is onderhandeld.* Zoo ja, dan zou men gaarne de hieromtrent gewisselde tele grammen overgelegd zien. Wij weten niet, of de minister van Koloniën telegrammen met den heer Idenburg heeft gowisseicl over de door dezen in de laatste jaren gevolgde schoolpolitiek waarom 't eigenlijk gaat. Maar wel kunnen wij de aandacht vestigen op een feit waaruit men zou kunnen afleiden dat de heer Idenburg inderdaad rekening houdt met den bij de laatste verkiezingen gebleken volkswil. Het ministerie-Cort van der Linden trad eind- Augustus op. In het te Semarang verschij- sloten was door een netwerk van morsige straten, laDg nadat de oude bewoners het verlaten hadden. Door de zware kozijnen en de vochtige stre pen op de muren zag het zoo somber uit, alsof het zijne vroegere grootheid betreurde. In zijne goede dagen bad Grace bet oude huis gekocht en op eene in zjjne oogen schitterende wijze gemeubeld hier had hij zjjne vrouw gebracht, die deze buurt nooit van te voren gezien had, die er zich waarschijnlijk niet te huis in voelde en er spoedig gestorven was. Marcella was hier geboren, en er was iets in het voorkomen van bet huis, dat met bet karakter van het meisje in overeenstemming scheen te zjjn. Ondanks het droevige, ver laten voorkomen, had het toch iets bevalligs, het stond in dezelfde verhouding tot de an dere huizen als Marcella tot hunne bewoners evenals zij, behoorde het er bjj, hoewel het op zich zelf stond, en wel voor een groot deel de trots der buren was, maar toch ook eenigszins bunne wangunst opwekte. Zijn luister behoorde tot het verleden, evenals de goede dagen der Graces, en nu was het zoo bouwvallig, dat de wever en zijne dochter nog slechts met moeite een klein gedeelte bewoonbaar konden maken. En toch, ondanks alle moeielijkheden, slaagde Marcella, door eene haar aangeboren gratie eriD, het vervallen huis er anders te doen uit zien dan zulke woningen gewoonlijk doen. nend dagblad >De Locomotief* van 17 Sep tember d. a. v. lezen wij »De landvoogd heeft naar de bestuurs hoofden in de Buitenbezittingen een circulaire laten uitgaan, waarin op be perking van de subsidieëring van het zendingsonderwijs wordt aangedrongen. Ook zonder eenige politieke flair te ver moeden, kan het voor den landvoogd slechts eene gelukkige omstandigheid heeten, dat de noodzakelijkheid van deze circulaire juist nn werd gevoeld. Een samenloop der dingen, welken wij overi gens niet betreuren. Iets anders is het, of misbruiken, welke door dit rondschrijven worden vastgesteld, niet reeds veel vroeger tot Buitenzorg hadden moeten doordringen, of, zoo zij er reeds vroeger bekend waren, niet dadelijk naar buiten hadden moeten worden gebracht. In de circulaire zegt de regeering welke, men kan nooit weten, nog eens mededeelt, in beginsel tegen subsidiëering van het zendingsonderwijs niet het minste bezwaar te hebben dat er bg die subsidiëering uit de landschapskassen volkomen stelselloosheid heerscht niet alleen, maar dat het zelfs is voorgekomen dat de subsidies hooger waren dan de kosten van het onderwijs en, nog erger, dat soms ook de bestuurder van eenig landschap zich schriftelijk verbond tot het 9ubsidiëeren van scholen, waaraan in het geheel geen behoefte bestond. Zoo staat het er letterlijk.* De heer Idenburg nam alzoo reeds een maatregel om het opdringen van specifiek christelijk onderwijs aan de inlanders te temperen. En er blijkt uit de circulaire, hoe ver men in de buitenbezittingen reeds was gegaan in de richting door de kerstenings- politiek der laatste jaren aangegeven Thans, na de verkiezingen van Juni en na het optreden van den nieuwen minister van Koloniën heeft de heer Idenburg plotseling ontdekt dat zijne ambtenaren verder waren gegaan dan hij bedoeld had. Is deze ont dekking, op dit moment toeval, of houdt zij verband met de veranderde omstandigheden Stukken ond, amberkleurig moirée, verschoten door het wasschen, hingen voor de vensters, en nog eenige andere dergelijke versierselen gaven de kamer, waarin zjj woonden, een eigenaardig karakter. Zij ontzegde zich baar ontbijt om eenen ruiker van eenen stuiver te koopen en in de bruine kan op den hoek van het oude don kere weefgestoelte te zetten, waar jnist de zon op viel, als deze door bet raam scheen. De vloer was altijd zorgvuldig met zand be strooid en de haard glom steeds als een spiegel. De buren, die dikwijls raad of hulp bij baar kwam vragen, wisten niet, wat het toch was, dat die kamer vaD den ouden wever zoo ge zellig maakte. De muren waren even zoo bouwvallig als bij hen, de zolder even donker door ouderdom en rook, het licht even spaar zaam, want Grace woonde op zijnen ouden dag niet in een van de fraaiere kamers van zijn huis en evenmin had hij eenig mooi meu belstuk bewaard om te toonen, dat hij achter uit was gegaan in de wereld. De knapste huisvrouwen waren er verbaasd over als zij weder huiswaarts gingen. Er was iets in de kamer van den ouden Grace, dat zij niet konden beschrijven, maar dat zij in hare eigen buizen niet zagen. Ook van buiten gezien zou Marcella's venster, vooral wanneer zij er zelf bij stond, eenen vreemdeling, die toevallig een kijkje in de oude straat kwam nemen, hebben getroffen NAAR HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1