7e doorzichtig! UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. te Weenen, vroeg wat de R. K. kerk gelooft van de bloedbeschuldiging tegen de Joden, kreeg ten. antwoord, dat de Kerk die aan tijging steeds als laster en logen beschouwd en bestreden heeft. Eenzelfden indruk ontvangt men uit de briefwisseiing tusschen Lord Rotschild en Kardinaal Merry del Val. Dat is andere kost, dan de anti-semietische Zelandia iederen keer haren lezers opdischt. Dat blad gaat maar met haar onverant woordelijk bedrijf van verdachtmaking en ophitsing voort. Natuurlijk is het, zooals altijd, als het zich wat onbezonnen heeft gewaagd, bezig met zijne zonderlinge schaterlachen. Schaterlachen doet het tegenwoordig in bijna ieder nummer. Misschien een symptoon van het hysterische Tn de Troonrede kondigde het kabinet Cort van der Linden zijn voornemen aan een Staats commissie in stellen, welker taak zal zijn te onderzoeken of een alg. bevredigende regeling van het bijz. onderw. mogelijk is en welke voor waarden aan de subsidieering d. bijz. scholen verbonden moeten worden. Wij hebben de instelling dezer commissie van den aanvang af toegejuicht omdat wij er het middel in zagen de schoolkwestie van het gebied der politiek te verwijderen. Zou echter de Staats commissie in haar taak slagen dan moest toenadering van weerskanten worden getoond. Bleef de rechterzijde staan op de formuleering zooals de rechtsche meerderheid der Grond wetscommissie van minister Heemskerk die had bedacht dan was elke poging om tot een vergelijk te komen van te voren tot mislukking gedoemd. Door geen blad is van meet af aan zooveel stemming tegen deze commissie gemaakt als door de >Standaard«. Men heeft meermalen als het eenige cement der coalitie de school- kwetsie genoemd. Dr. Kuyper heeft zich uitgesloofd te bewijzen dat dit waar is. Dezer dagen berichtte zijn li]f orgaan, dat het thans met zekerheid kon melden dat geen der getrouwen zich zou laten vinden voor het lidmaatschap dezer commissie. De voldoening die uit het »Standaard«artikeltje sprak bij deze mede- deeling maakt het vermoeden vrijwel tot zeker- he d dat de heer Kuyper een pacificatie op schoolgebied liever niet ziet. Wie zich des heeren Kuyper's verkiezingswoorden herinnert zal inzien hoe loyaal de oppositie van de Kanaalstraat is. De heer Kuyper schijnt de hoop te koesteren, dat de Cbristelijk-Histori- schen dezelfde houding zullen aannemen als de getrouwe Duymaers en Van Voorts van der Zijp. Echter de heer Lohman beschikt nu eenmaal niet over de gedweeën van ruggegraat en wil, die de heer Kuyper kan laten dansen, naar hij het verkiest. Gelukt het inderdaad den heer Kuyper de mannen van rechts zoo te biologeeren dat zij weigeren zitting te nemen in de Staatscommissie, dan is haar instelling onnoodig, daar zij dan het beoogde doel niet zal kunnen bereiken. Wij zouden dit zeer betreuren. Jntusschen is het doorzichtig genoeg, dat de heer Kuyper de schoolkwestie liefst niet van het terrein der politiek ziet verdwijnen. Tenzij hij het zoover kan brengen, dat de openbare school tot het instituut der vernedering wordt terugge bracht Zoodanige pacificatie des heeren Kuyper zou echter allerminst beteugeling van den schoolstrijd beteekenen, doch dien feller doen ontbranden dan ooit. Het is te doorzichtig, waarheen de heer Kuyper drijftOf zal het in dezen ten slotte nog gaan als met zijn reuzenzwaai in de Tariefkwestie Een ernstig ongeluk had gisterenavond op het kanaal tusschen Sas van Gent en Ter Neuzen plaats. De knecht bij de Wed de L., M. P., geraakte met den voet bekneld in een staaldraad. De voet is onmiddelijk geamputeerd moeten worden. Een mand met schol afgezonden uit lJmuiden, werd dezer dagen alhier, door den keurmeester van visch, voor de comsumptie afgekeurd. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd gisteren bericht ontvangen dat van de lotelingen dezer gemeente, lichting 1914, alléén die lotelingen vrij zijn die nummer 53 en 54 hebben getrokken. Gisteren nam de heer Godée Molsbergen, directeur van de H. B. S., alhier afscheid van de leeraren dier inrichting. Als aandenken werd den vertrekkenden directeur, namens de leeraren en onder eenige waardeerende woorden van den heer De Soet, een album met ver schillende fotografiën van Ter Neuzen en de H. B. S. overhandigd. Het fraaie titelblad van dit album was geteekend door den heer V. d. Eijk. De heer Godée Molsbergen dankte allen voor de groote samenwerking die hij heeft mogen ondervinden en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst van de Hoogere Burger School te Ter Neuzen. Tot leeraar in de werktuigkunde aan de vakcursus van de vereeniging »De Ver- eenigde Werklieden* is door het Bestuur dier vereeniging benoemd de heer W. Estor leeraar aan de H. B. S. alhier. Donderdag en Vrijdag werd alhier ten overstaan van de Notarissen J. A. Dregmans te Axel, L. J. van der Moer te Ter Neuzen en G. D. Boerlage te Velzen, ten verzoeke van de erven van den heer J. Huijssen, over leden te Ter Neuzen, verkocht vier hofsteden en drie woonhuizen. Nadat de perceelen eerst afzonderlijk waren opgeroepen, werden gecombineerd verkocht als volgt De hofstede, gelegen in de gemeente Ter Neuzen, bij het Zwaantje, met het land bij verschillende voerlieden in pacht, de hofstede gelegen in de gemeente Ter Neuzen, bij het gehucht Driewegen en de hofstede gelegen in den Groote Huijssenspolder, gemeente Zaamslag, werden verkocht voor 905 per 44 A. 46 c.A. (gemet) aan de heeren J. J. Huijssen te Zaamslag en P. Dieleman te Ter Neuzen. De hofstede, gelegen in de gemeente Zaam slag bij het gehucht Othene, voor 830 per 44 A. 46 c.A. (gemet) aan den heer D. J. Dees, wethouder te Ter Neuzen. Een huis, schuur en erf te Ter Neuzen, bij het Zwaantje, voor f 415 aan den heer Jacob van Es. Een huis en erf te Ter Neuzen, aan de Nieuwstraat, met het recht van erfpacht op den grond, voor de som van 6060 aan den heer Adr. van Hoeve, landbouwer te Axel. Een perceel zijkantweg te Ter Neuzen, waarop de tramlijn Ter Neuzen—Zaamslag is ontworpen, aan den heer mr. P. Dieleman te Middelburg. De gemeenteraad van Philippine be noemde gisteren tot gemeente-secretaris de heer J. G. V. M. Geirnaerdt te Sas van Gent. Door Gedep. Staten zijn benoemd in de commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten, tot lid Voor den kring Axel de heeren V. Verschaffel te Sas van Gent en C. J. Burm te Hulst. Voor den kring Oostburg de heeren R. J. Versluis en E. A. H. Ie Grand te Oostburg. Tot plaatsvervangde leden Voor den kring Axel de heeren J. Smies te Axel en A. H. Donze te Ter Neuzen. Voor den kring Oostburgjheeren M. Luciëer en J. J. Versluis te Oostburg. Zaamslag. Het aantal manschappen der lichting 1914, dat volgend jaar voor eerste oefening bij de militie zal worden ingelijfd, is voor deze gemeente op 16 bepaald. Van de 17 personen, die aan de loting hebben deelgenomen, is dus alleen de houder van het hoogste nummer vrij. De uitslag van de op Vrijdag j.l. ge houden aanbesteding voor het maken van ramen en het verhoogen van de privaatzolders in de Openbare Scholen te Othene en in den Grooten Huissenspolder alhier, is als volgt. Timmerwerk. J. C. Kaijser 149,50 J. Wisse 167,- C. H. H. Wisse 168,50 Gebr. Stoffels 171,D. Galle J 175, A. D. Kaijser 184,— K. Dieleman, 186, - Metselwerk. L. de Visser 57,— W. Galle 58, J. H. Houg 59,— J. v. d. Velde 59,— W. H. v. d. Hooft 70,-. Glas- en Verfwerk. C. Kaijser 25,— F. C. Wisse 51,50, en D. Riemens 52,50. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge gund. Woensdagavond had op het klipperschip »Zelden van Pas* van schipper J. Wit- taasch, te Ossendrecht, met beetwortelen geladen liggende in de haven aan den Marga- rethapolder, gemeente Zaamslag, een ernstig ongeval plaats, dat, wat persoonlijke ongelukken betreft, nog wonder boven wonder redelijk is afgeloopen. De zoon van den schipper kwam in het vooronder, waarin een benzinemotor is ge plaatst voor het bedienen van anker en tuigage. Hij rook een benzinelucht en vermoedde dat er in de bussen of het reservoir een lek was. Hij vroeg daarom zijn vader, die op het voor dek stond lucifers. Zoodra hij een lucifer aanstreek had een vreeselijke ontploffing plaats. De schipper werd eenige meters buiten boord op de slikken van de haven geslingerd, het voordek werd van de boorden losgerukt en ter hoogte va'n de scheepsboorden opgeheven, aan den voorsteven sloeg het schip uiteen en het schot tusschen vooronder en ruim werd ontzet. Toen de omstanders, die op de kade aan het werk waren, kwamen toegeloopen, bleek dat de in het vooronder vertoevende zoon van den schipper brandwonden in het gelaat had bekomen. Deze is door Dr. Assies, wiens hulp werd ingeroepen, verbonden. De schipper had zich door den val eenigermate bezeerd. Door de aan het schip toegebrachte schade was dit zoodanig lek geworden, dat hel bij stijgend water volliep. De schipper en zijn gezin hebben aan wal in eene woning een onderdak gevonden. Er zijn maatregelen genomen om de lading beetwortelen, bestemd voor de suikerfabriek te Lillo over te laden. Alles is verzekerd. (Ter N. Ct.) Zondag 2 November 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 972 u., Ds. G. van Dis van Zaamslag. Hervormingsredeen nam. 2 u Leeskerk. Sluiskil. Yoorm. 97a u-. Ds- A- Timmerman, inleiding van den lieer L. Dek als gods dienstonderwijzer van Ter Neuzen, en nam. 2 u., dén heer L. Dek, intrede. Halst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen, 9 u., 2 u. en 572 u., Ds. J. Fraanje, Oud Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 57j u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 57a u. Evangelisatie. Zitting van 31 October 1913. Veroordeeld zijn A d. B., koopman te Selzaete, A. H. kermisr. zonder woonplaats, F. Bketellap per zonder woonplaats t. z. v. paarden laten weiden op kanaal gronden, i. t. b. v. 1,—,subs 1 d. h. v. i. A. S., koopman te Kortrijk t. z. v. lJkwet overtreding t. b. v. 1, subs 1 d. h. met ver beurdverklaring en vernietiging der maat. J. V., knecht te Hoek, t. z. v. een zijberm berijden t. b v. 0 50,-, subs 1 d. h A. C., kermisr. te Wachtebeke t. z. v. overtreding v. b. Politie regle ment van Sas van Gent t. b. v. 0.50, subs 1 d. h. M. P. leurster te Philippine t. z. v. het ver- koopen van ongekeurde visch t. b. v. 1,—, subs 1 d. h. A. F. L., herbergiei te Sas van Gent t z. v. herbergovertreding t. b. v. 3,—, subs 3 d. h. K. G. D., en D. C. d. P., landb. knechten t z. v. overtreding der Politie verordening der ge meente Hoek, i. t. b. v. 0.50,-, subs 1 d. h. v. i. J. B., mosselraper te Philippine, t. z. v. over treding der politie verord op de havenwerken te Philippine t. b. v. 1. subs 1 w. tuchtschool. W. I de R., z. b. te Philippine, t. z. v. strooperij t. b. v. 0.50,-, subs 1 d. h., met verbeurd en vernieling, der Sikkel A. v. D voerman te Zaam slag, t. z. v. het onbeheerd laten staan van een trekdier, t. b. v. 0.50,-, subs 1 d. h. A. v. A., fabrieksopzichter te Sas van Gent, t. z. v. by een verrichting aan den openbaren weg niet de noodige maatregelen nemen voor voorbijgangers tegen mogelijk gevaar te waarschuwen, t. b. v. f 3,—, subs 3 d. h. C. A., bierhuishouder en F. L. J arbeider te Westdorpe, t. z. v. het verwekken van burengerucht i t. b. v. 5,—, subs 3 d. h. v. i. I. J. H z. b en C. V., z. b. beide te Axei,t. z. v. het laten loopen van kippen op een anders grond i. t. b v. 2,-, subs 2 d. h. v. i. P. R., muzikant en H. H., koopman zwervende, t. z. v. vee laten loopen op een anders grond, i. t. b. v. ƒ1.-, subs 1 d. h. A. C., arbeider en A. L. M. d. B., klompen maker te Zuiddorpe t. z. v. loopen op een anders grond i. t. b. v. 0.50,-, subs 1 d. h. v. i. E. M knecht te Watervliet, t. z. v. jachtwetovertreding t. 2 b. v. f 3,—, subs 3 d. h. v. i. met verbeurd en vernietiging v. h. geweer. C. Oarbeider te Axel, t. z v. Leerplichtwetovertreding, t. b. v. ƒ1-, subs 1 d. h. J. L. P., mosselvisscher te Philippine] t. z. a. v. bij herhaling t. b. v. 5,-, subs 3 d. h. W. P., arbeider te Zaamslag, J C. Ez. b. aldaar en M. F., z. b. aldaar, t. z. v. overtreding der binnenvissehery i. t. b.v^0.50,-, subs 1 d. li., met verbeurd v. der hengels van eerst genoemde en met verbeurdv. en bevel tot vernieti ging van de hengels, zakjes en visch der twee laatstgenoemden. W. v. F., commissionnair, A. V., chauffeur beiden te Ter Ne.uzen, t. z. v het fietsen zonder licht, i. t. b. v. 3,- subs. 3 d. h. v. i.; J. d. H. com missionair, P. F. A., koopman, C.v.d. W., arbeider, W. M. V., wagenmaker, D. A. v. d. B., metselaar, A. S. v. H., zoDder beroep, allen te Axel, t. z.als voren, i. t. b. v. 3,-, subs. 3 d. h. v. i. L. V., arbeider te Axel, t. z. als voren, t. b. v. f 5,subs. 5 d. h A. M V., knecht, C. D., landbouwer beiden te Zuiddorpe t. z. als voren, i. t. b. v. 3,- subs. 3 dagen hecht, voor ieder. A. D. 'tG., visscher, C. B., postbode, G. D. landb. knecht; L. P. Pwerkman, allen te Hoek, t. z. v. het fietsen zonder licht, i. t. b. v. 3, subs. 3 d. h. v. i. S. J. P., dienstbode te Hoek, t. z.als voren t. b. v. ƒ1, subs 1 week tuchtschool; A. J- G., arbeider te Sas v. Gent, t. z. a. v., t. b. v. 3,-, subs. 3 d. h. C L. G. d. N., koopman te Sas v. Gent, t z. a. v., t. b. v. 3,- subs.3d. h. H. v. C., arbeider te Bassevelde, t. z v. het fietsen zonder bel t. b. v. 1,— subs. 1 d h. G. K., zonder beroep, A. d. P., arbeider, A. FB., bootman, A. V., werkman, P. M., werkman, D. v. M., tijman allen te Ter Neuzen, t. z v. openbare dron kenschap i. t. b- v. 2,—, subs 2d h. v. i. M. P. W., opperman, T. C. v. d.B, timmerman beiden te Ax'el t z. als voren, i. t D. v. 2,-, subs. 2 d. hecht. v. ieder. P. v. H., arbeider te Sas v. Gent t. z. als voren t. b. v. f 2,—, subs. 2 d, h. L. d. R., schoenmaker te Vlissingen, t. z, als voren t. b. v. 2,— subs. 2 d. h. Ontslagen van RechtsvervolgingP. J. J., schipper op de „Elizabeth" te Ter Neuzen. Teruggave bevolen aan de ouders zonder straf, in de zaken vanJ. L. d. P., knecht te Hoek en A. K. arbeider te Axel. Misdaden in Zwitserland. Den laatsten tijd constateerd men in Zwitser land et.n 'veroi trustend groot aantal misdaden. Twee maanden geleden werd in de omstreken van Züricb een chauff-ur vermoord door zijn passagier, die zich naar een eenzame plek bad laten brengen. De dader had de domheid den volgenden morgen over het gebeurde te spreken, voordat nog een courant melding had gemaakt van de misdaad. Korten tijd later werd peu oude vrouw, een herbergierster, gedood. De daders van deze misdaad zijn niet ontdekt. Drie weken geleden lieten twee reizigers zich per auto naar een bosch nabij Bern brengen. Twee dagen later vond men het lijk van den chauffeur ter zijde van den weg de auto stónd een kilometer verder en panne. Ten slotte had in een buitenwijk van Luzern een moord plaat3, welke de politie op het spoor van een anarchist, Rusca genaamd, bracht. Vermoed wordt, dat hij betrokken is in de verschillende misdrijven. Het gebeurde heeft het vraagstuk van de al of niet wenschelijkbeid van de doodstraf weder op het tapijt gebracht. Oneerlijk wachtmeester. Te Arnhem is de wachtmeester der artillerie G. in voorloopig arrest gesteld ter zake diefstal van een stuk vleesch, bestemd voor de me nage. G. was op wacht aan de Willemskarzerne en stond bekend als een strenge dienstdoender. Vrijdagavond ging hij met een soldaat naar de keuken om deze te inspecteerqn. Er werd toen een stuk vleesch, een paar kilo zwaar, afgesneden, hetwelk hij aan den soldaat gaf, om aan zijnjvrouw te brengen. De soldaat bracht dit niet aan zijn vrouw, maar ging er mede naar den kapitein, baron v. B., en stelde dezen met het voorgevallene in kennis. G. werd daarop in verhoor genomen en heeft bekend waarop hij in arrest werd gezet. G. was wachtmeester 1 klas en stond nomraer l op de voordracht voor opperwachtmeester. Hij was gehuwd, had een kindje en genoot een tractement van /"950 per jaar, huur inbegrepen. liet zinken van de „Volturno" De berichtgever van het Handelsblad te lJmuiden schrijft Woensdagnacht arriveerde hier van Sabine in Texas het Nederlandsche taDkstoomschip »Chailois«, dat de »Volturnoc tot zinken ge bracht had. De eerste-officier, de heer E. van Twisk, en de eerste-machinist, de heer J. W. van Zeeland, vertelden het volgende Het stoomschip »Charlois«, dat te Rotter dam tehuisbehoort en met een ladiog petro leum van Sabine naar Amsterdam bestemd was, vprtrok 6 October van Norfolk. Op Vrjjdag 17 October, des avonds ongeveer 9 uur 30 min. kregen wij op 46 gr. 44' N.B. en 36 gr. 44' W.L. een stoomschip' in het zicht, dat zonder lichten ronddreef. Naderbij -komend bleek het stoomschip verlaten en in zeer ont redderden toestand te zijn. Wjj zetten nog om kwart voor elf een boot uit om een onderzoek in te stelleo. Met deze boot gingen de le officier, de bootsman en een matroos mede, doch klommen niet op het wrak over, omdat men wel vermoedde daarop in het donker niet te kunnen verkeereo. Den geheelen nacht bleef men by de stoomboot tot den morgenstond, toen men ontdekte dat het stoomschip »Volturno« heette en te Londen thuishehoorde. Opnieuw ging men met een boot naar het wrak, thans den le-machinist medenemend. Op het stoomschip komend, was men de eerste oogenblikkeD zeer ontsteld bij den aanblik van een verschrikkelijke ruïne. De dekken waren gewoonweg in alle richtingen verbogen, een mast lag overboord en de lading was nog smeu lende in de ruimen. Onder den bak vond men vier verkoolde lyken, waarvan drie, naar de afmetingen gere kend, van mannen en één van een knaap waren. Verschillende voorwerpen, onder welke een sextant en eenige verbandkisten, klokken en andere kleinigheden stonden nog rechtop, doch vielen by aanraking .gewoon tot asch. De machinist en de officier van de »Charlois« stelden in de machinekamer, welke nog prach tig in orde was, een onderzoek in en consta- teeiden dat een berging buitengesloten was, terwijl het wrak een voortdurend gevaar voor de scheepvaart opleverde. Zij besloten het te doen zinken. Men nam daarom het deksel van de binnenboordinjectie af en opende de inlaat- circulatie, zoodat het water met een straal van 8 duim middellijn de machinekamer binnen stroomde.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2