Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VACCINATIE. LANDWEER. Uit deti Raad. j)e attti-semietische Zclattdia. No. 2417. Zaterdag 1 November 1913. 24e Jaargang. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. Telef. Intero. N» 15. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij -vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. AD VERTEN TIEPR IJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt elkep Woensdag- en Zaterdagmorgen bq den Uitge-rer M DE JONttE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door den heer D. BUIJZE, gemeente geneesheer, zal bestaan in de kom der gemeente op Donderdag 6 November 1913, in het lokaal bij school C op Java 's namiddags ten half twee ure, en te Sluiskil op Zaterdag 8 November 1913, in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags ten drie ure. De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Ter Neuzen, 30 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester L. WABEKE, Secretaris. Voorts wordt de aandacht ffevestigd op de volgende wetsbepalingen N. B. Aan het onderzoek kan eene oefening worden verbonden. Onderzoek en oefening te zamen mogen met inbe grip van de heen- en terugreis niet meer dan 12 uren in beslag nemen. De vorige maal heb ik moeten wijzen op het eurieuze optreden van een onzer vróede vaderen. De onjuiste voorstelling, die hij door de gegeven cijfers trachtte te wekken, zal ieder duidelijk zpn, die zich herinnert, dat de hoogste twee klassen van het M. U. L. O. gelijk staan met de eerste en tweede klas van eene H. B. S., zoodat het aantal leerlingen voor de H. B. S. feitelijk grooter is dan collega De Jager het wilde doen voorkomen. Dat onjuiste begrip heeft trouwens reeds vroeger het blad »Luctor et Emergo* gelan ceerd en het is eveneens gretig opgenomen door het lijfblad van Dr. A. Kuyper, »De Standaard», een blad, waarin zulke onjuiste voorstellingen wel op hare plaats zjjn. Een feit is, dat de toeloop voor de openbare onderwijsinrichting in Ter Neuzen veel grooter is, dan een der tegenstanders vermoedde, grooter zelfs, dan ook de warmste voorstanders voor het begin durfden hopen. Het doet mij genoegen, dat na het over zicht in het vorig nummer van dit blad, ik van verschillende personen de getuigenis mocht erlangen dat ook hun het poseeren van collega De Jager als schutspatroon der kleine amb tenaren en beambten was opgevallen en velen van hen gaven ook hunne verontwaardiging over zulk tooneelachtig optreden te kennen. Een van hen zeide»lk dacht, dat die menschen niet van tooneelvoorstellingen hielden en nu willen ze van de werkelijkheid eene tooneelvoorstelling maken. Moest aan ieder, met de raadszittingen der laatste jaren het afkeurenswaardig gedoe bij de Algemeene beschouwingen opvallen, er zat meer pose, er was meer comediespel in de bewuste raadszitting. Laat ieder, die er plezier in heeft het uit gebreide verslag van onze lange raadszitting maar eens nalezen, en met een glimlach zal hij bij verschillende punten onze opmerking toestemmen. Zelfs zal hp zich het gezicht diercomedie- spelende raadsleden voor den geest kunnen roepen en zich hun quasi-ernstige gelaats trekken voorstellen. Natuurlijk zal hp het dan niet zoo mooi zien, als wij, mijne collega's en ik, het in wer- kelijkhied voor ons zagen, Waar de generale repetitie gehouden is, kon ik niet te weten komen. Onder de andere punten wensch ik de aan dacht te vestigen op het adres der bootwerkers betreffende oneerlijke concurrentie, hun aan gedaan door een politieagent te Sluiskil bij het nemen van monsters kolen uit de gelost wordende schepen vooï de cocesovens aldaar. In het adres werd het zwaartepunt hierop gelegd, dat de politieagent l^et voor minder deed, dan een der leden der bootwerkers- vereeniging het zou doen. Dat was misschien juist gezien als vak- vereeniging. Yoor mij als gemeenteraadslid (d. w. z. als veertiende) lag het zwaartepunt ergens anders. Ik zou er voor wezen, indien eenigszins mogelijk, dat ambtenaren bij de politie zich onthielden van werkzaamheden buiten hun eigenlijken werkkring vallende, In dat opzicht is in Ter Neuzen in verloop van tijd reeds vaak en op allerlei wijze ge zondigd. Kon hieraan paal en perk gesteld worden, dan ware dat in het belang van politie en ingezetenen beide. De positie der eerste zou er in ieder geval zuiverder door worden. Nu ik het toch over de politie heb, een enkel woord over de versterking van het politiecorps. We bezitten een ordelijke en rustige be volking, wat vooral ieder jaar met de sluiting der kermis blijkt. Misdadigheid kennen wij hier als het ware niet. Zelfs in lange tijden van werkeloosheid en groote armoede kwamen geene misdrijven voor. Was er nog eens sprake van diefstal dan had men gewoonlijk nog met vreemdelingen te doen. Voor versterking op deze gronden voel ik dan ook niets. Slechts één argument vind ik ten gunste en dat is de verschaffing van een behoorlijken rustdag. Uit den aard van hunnen werkkring en ook wel eens door eigen optreden zijn deze be ambten aan de bevolking wel het minst sym pathiek. Toch heeft ieder ambtenaar, ieder beambte en ieder werkman recht op een behoorleken rusttijd. Dat is dan ook het eenige motief, dat voor versterking pleit. Een oogenblik kwamen wij in hoogere regionen bij de bespreking hierover, toen van een adjunct-inspecteurcommissaris enz. sprake was. De heer D. Scheele meende, dat als minder toegestaan werd, men met minder politie toe kon. Hier kwam de aap weer eens echt uit de mouw. Velen klagen, dat er tegenwoordig juist zoo weinig te doen is in onze plaats en nu meent onze Benjamin in den Raad, dat er te veel veroorloofd wordt. Deze uitlating moge ons in ieder geval eene waarschuwing voor de toekomst wezen. Het blijkt toch, dat de vrijheid, die we ge nieten en waarop we als mensch recht hebben, ons misgund wordt. Bij de bespreking van de subsidie aan »Hulp in Noodt, eene zeer gerechtvaardigde m. i lette men op verandering van beginsel bij een paar anti-rev. leden ten opzichte van bet vorige jaar. Er was dit jaar bij de begrootingszitting van zekere zijde ongewoon veel poppenkasterp. Leerzaam was ondanks of juist daardoor deze vergadering voor ieder, die met open en ruimen blik de dingen overziet. Het moordproces tegen Beilis te Kief brengt in alle beschaalde landen de gemoederen in beweging. In Londen is er eene groote protestver gadering tegen gehouden, waarbij niet alleen het Jodendom, maar ook verschillende Chris telijke godsdiensten vertegenwoordigd waren. Onder de sprekers was ook een Jezuit, die het sprookje van den rituëelen moord verwierp. Een correspondent van de Neue Freie Presse, die kardinaal Agliardi, den gewezen nuntais De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bij deze bekend, dat bet onderzoek, bedoeld bij artikel 29 der Landweerwet, van de in het verlofgangers- register van de landweer dezer gemeente ingesohreven verlofgangers zal worden gehouden te Ter Neuzen, in het Arsenaal, op Woensdag 26 November a.s., des voormiddags 9 uur, voor de verlofgangers van de lichting 11)01, des voormiddags 10 uur, voor de ver lofgangers van de lichting 1908, des voormiddags 11 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1909, des namiddags 1.30 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1910 en des namiddags 2 uur, voor de verlof gangers van de lichting 1911. Donderdag 27 November a.s., des voormiddags 9 uurvoor de verlofgangers van de lichtiny 1912 en des voormiddags 11 uur, voor de verlofgangers van de lichting 191i. Ook moeten aan het onderzoek deelnemen a. de bp de landweer geplaatste verlofgangers van het reservepersoneel der landmacht, die tot dat reservepersoneel zpn toegetreden na 7 Februari 1910, zoomede de verlofgangers, die'op de landweer dienen krachtens verbintenis tot vrgwilligen dienst b. de iandweerplichtige verlofgangers van den Rpks- poBtduivendienst. Aan bet onderzoek behoeft echter uiet te worden deelgenomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkom stig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wel onder de wapenen zgn gekomen vóór of op den datum, voor het over hen te houden onder zoek vastgesteld b. de verlofgangers, die ten tgde van het onderzoek in het genot zgn van ontheffing van den werke- lpken dienst C. de verlofgangers, door wie als geestelijke, bedienaar van dén godsdienst, enz. een verzoek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist d. de verlofgangers, die eene der betrekking bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de Ipst, vastgesteld bp Landweer-Besluit II, waartoe o. a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en bezoldigde beambten bp de Rpks- en gemeente-politie, wier werkkring uitsluitend tot het politiewezen beperkt is, alsmede het personeel van den loodsdienst, betonning, bebakening en verlichting, dat aange steld is als militaire loods of militaire kustwachter e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherp buitenslands dan wel tot verblijf buitenslands vrp- stelling hebben verkregen van de verplichting tot het bpwonen van het onderzoek (artikel 27 Landweerwet) t. de vrijwilligers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen g. de Iandweerplichtige verlofgangers bp den Rijks- postduivendienst, die in den loop van het jaar verplicht werden tot het volbrengen van herhalings oefeningen. A. De verlofganger van de landweer moet bp dit onderzoek verschijnen In uniform gekleed en voor zien 1°. van de tot zijne voorgeschreven uitrus ting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken 2°. van de wapenen, het ledergoed, de reg lementen en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt 3°. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. B. Een arrest van één dag tot zes dagen, te onder gaan in de naastbpgelegen provoost of bet naastbij- zpnde buis van bewaring, of een kwartierarrest van één dag tot zes dagen, te ondorgaan in eene kazerne, kan door den Landweerdistrictscommandant worden Opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bp het onderzoek versebpnt 2o. die, daarbij verschenen zpnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. die de hiervoren vermelde voorwerpen bp het onder'oek niet alle in den vereischten staat vertoont 4o. die een of meer der hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander toebehoorende, als de zpne vertoont. C. De verlofganger, die zich schuldig heeft gemaakt aan een der hiervoren onder lo. tot en met 4o. be doelde feiten, is, onverminderd de gehoudenheid tot hot ondergaan van de hiervoren vermelde straf, ver plicht op den tpd en de plaats, door den Landweer- istrictBcommandant te bepalen, op de hiervoren om schreven wpze te verschpnen of opnieuw te verschijnen om te woiden onderzocht. D. Het personeel van de landweer wordt geacht onder de wapenen te zpn niet alleen gedurende den tpd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plugen of zich aan Btrafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemdhetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, ter dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krpgstucht voor hot krpgsvolk te lande. E. De verlofganger, die zich niet onderwerpt aan eene hem door de daartoe bevoegde militaire autoriteit opgelegde straf, uitgezonderd kwartierarrest, wordt op aanvrage van den Landweerdistrictsoommandant aan den Burgemeester der verblpfplaats van den verlof ganger aangehouden en onder verzekerd geleide naar d« naastbpgelegen provoost of het naastbpzpnde huis van bewaring overg. bracht. F. De verlofganger, wien kwartierarrest opgelegd is, wordt tot het onde-gaan van die straf in werkelpken dienst geroepen. De onder C bedoelde verlofganger, die niet overeen komstig het daar vermelde verschijnt of, verschenen zijnde, zich daarbij schuldig maakt aan een der in punt B onder 2o, 30 en 4u vermelde feiten, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijstwaarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur be handeld, zoodra hij ingevolge den last van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen zal daarvan zoodra mogelpk aan den Landweerdistrictscommandant of aan do autoriteit, die in plaats van dezen het onder zoek houdt, moeten worden overgelegd eene genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Voor zooveel betreft den verlofganger die zich buiten het Rpk bevindt, geldt in het bijzonder dat bet geneeskundig getuigschrift moet zijn eene behoorlijke gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verblpfplaats van den verlofganger tot uit oefening van de genees- en heelkunde bevoegd ge neeskundige dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem niet in staat wordt geoordeeld om bp het onderzoek te ver schpnen, ten tgde daarvoor aangewezen. De verlofganger, die het onderzoek elders wensebt te ondergaan, hetzp binnen, hetzp buiten het Landweerdistrict, waartoe hp behoort kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed ver zoekschrift wenden tot zijnen Landweerdtstrictscom- mandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zpn gesteld doch moet gefrankeerd worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Verlofgangers, voor wie de uitoefening van hun be roep of bedrpf of andere omstandigheden deelneming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onder zoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld te zpn en behoeft bij verzending binnenslands ook met gefrankeerd te worden verzonden. ^Verlofgangers, die van den Commissaris der Ko ningin in de provincie toestemming hebben verkregen tot het aangaan van eene verbintenis lot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherp buitenslands dan wel tot verblpf buitenslands, dooh bij die toestemming geen vrpstelling of uitstel tot in December van het onderzoek hebben bekomen, zullen nog een verzoek om zoodanige vrpstelling of zoodanig uitstel aan dien Commissaris der Koningin kunnen zenden, indien zp daartoe gegronde reden meeneu te hebben. Mocht die vrpstelling of dat uitstel niet vóór den datum, voor het onderzoek bepaald, verleend zpn, dan blijven de betrokken verlofgangers gehouden om op den vastgestelden tijd het onderzoek te ondergaan. Indien verlofgangers door ziekte of gebreken ver hinderd zpn bp het onderzoek te verschpnen, dan wel wegens woonplaatsverandering niet aan liet onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictscommandant be palen, dat door deze verlofgangers het onderzoek in de maand Dcember wordt ondergaan Ter Neuzen, den 27 October 1913. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1