UIT 0UZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. bepalen van de waarde by de erfpachtsregeling. Als grondslag zou hij vijf' gulden nog geen te groot bedrag noemen. Wij besparen dan moeilijkheden, die later zouden kunnen volgen. De Voorzitter wijst er op, dat er in de Smalstceg een goede verbetering en aan de Lange Kerkstraat een betere rooijlijn komt. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt of de aanpalende eigenaars dan ook voor dien prijs genegen zijn de grond, die achter de rooijlijn komt, te koopen. De Voorz. gelooft dit zeker, want anders komen zij achter de uitbouwen met hun perceelen. Dhr. Lensen stelt voor de prijs van de te ruilen grond zoowel van de gemeente als van adressanten te bepalen op ƒ5,per M-, maar de acte voor de helft voor rekening der ge meente te nemen en 7,in de kosten van metselwerk te vergoeden. Dit voorstel wordt z. h. st. aangenomen. XIII. Voorloopige vaststelling pensioen grondslag gemeente-ambtenaren. De door B. en W. opgemaakte lijst van de salarissen der gemeente-ambtenaren wordt z. h. st. vastgesteld. XIV. Regeling bijdragen voor pensioen gemeente-ambtenaren. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen van de ambtenaren 5°/0 te eischen voor het weduwen en weezenfonds. De inkoop voor rekening der gemeente te nemen en de 3°/0 die de gemeente dan nog het recht heeft te kunnen eischen voor het pensioen der ambtenaren te laten vervallen. Dhr. Lensen vraagt of bij het aanstellen voor nieuwe ambtenaren de eisch zal gesteld worden van een geneeskundig onderzoek. De Voorz. antwoordt, dat die bepaling kan gemaakt worden. Dhr. D. Scheele wijst er op, dat de gemeente nog al veel geeft en meent dat er wel eenigen van de lijst af zouden kunnen gelaten worden. De doktoren zijn volgens hem geen recht- streeksche ambtenaren van de gemeente. Hij vraagt is het nu wel noodig dat de gemeente daar voor betaald. De Voorz. antwoord, dat het nog niet zeker is dat deze heeren wel meedoen. Het is moeilijk om daar nu al over te handelen. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu aangenomen met alg stemmen. De Voorz. betuigt namens vele ambtenaren, misschien wel allemaal, zijn dank voor het zooeven in het belang dier ambtenaren ge nomen besluit. XV. In gebruik geven van lokalen H. B. S. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van de adressen van de leeraars in de gymnastiek en het teekenen om gebruik te mogen maken van de lokalen en voorwerpen in °de H. B. S. het volgende advies geven: Op het verzoek gunstig te beschikken met de bepaling, dat voor ieder uur gebruik 50 cent aan de gemeente moet worden betaald, terwijl dit in de wintermaanden wordt ver hoogd tot ƒ1.— voor vergoeding van vuur en licht. Bovendien moeten de voorwerpen, wanneer er iets aan breekt, voor rekening van adressanten gemaakt of door nieuwe vervangen worden. De heer Lensen merkt op, dat als dit voor stel wordt aangenomen de lokalen ook door andere ten gebruike kunnen worden gevraagd want wat men aan den eenen geeft kan men aan den anderen niet weigeren. De Voorzitter zegt, dat b.v. de »Vereen. Handwerkslieden» het lokaal niet zal vragen evenmin als de andere vereeniging. Deze ver- eenigingen krijgen subzidie s van de gemeente en hebben hunne lokalen zelf ingericht. Er is ook verschil in 't doel waarvoor het ge bruik der lokalen gevraagd wordt. Het doel van den leeraar in de gymnastiek is om aan jongelingen, die niet de H. B. S. bezoeken, gelegenheid te geven om gymnastieklessen te ontvangen. Wat het teekenonderwijs be treft. De leeraar in 't teekenen is van ver schillende kanten aangezocht les te geven in 't schilderen. Tengevolge daarvan heeft de leeraar in teekenen, het plan gevormd om een schilderscursus te openen. B. en W. willen dit plan bevorderen door aan het verzoek te voldoen. De bedoeling is de vergunning te geven voor een halfjaar en komen er geen moeilijkheden voor, dan kan die vergunning worden bestendigd. Dhr. Lensen. Maar stel nu voor, dat een onderwijzer van de lagere school ook een dergelijk verzoek doet, dan moet die ook ver gunning worden gegeven. De Voorz. Dit staat niet gelijk. Gewoon onderwijs kan gegeven worden in ieder huis. Het onderwijs dat die leeraars geven niet daarvoor zijn speciaal ingerichte localen noodig. Dhr. Lensen zegt, dat volgens die redeneering de leeraren aan de H. B. S. preferentie hebben. Als een bouwkundig ambtenaar komt en deze. vraagt ook om het teekenlokaal :n de H. B. 8. te gebruiken, dan zou die volgens hem even veel recht hebben. Om nu geen procedent te scheppen, ziet hij zich verplicht tegen te stemmen. Dhr. Van Borssum Waalkes zegt, dat de Commissie van toezicht op het middelb. onder wijs adviseert het verzoek toe te staan. Op grond dat zij het nuttig effect der H. B. S. zoo groot mogelijk wil zien en daardoor be vordert wordt, dat de H. B. S. niet voor een categorie bestaat maar zooveel mogelijk voor allen. De Commissie heeft daarbij het oog op de jongens die de ambachtschool bezoeken, die kunnen zich daar verder bekwamen in 't teekenen enz. Dan komt het de Commissie voor, dat het noodig is, dat alle kinderen van de lagere scholen, zoowel van de bijzondere als van de openbare, in het lokaal van de H. B. S. van den leeraar onderwijs in de gymnastiek krijgen, want zooals het thans gaat, beteekent het weinig of heelemaal niets. Het doel moet zijn om het gebouw zoo productief mogelijk te maken. Aan anderen kan, als daarvoor termen zijn, ook worden toegestaan de lokalen te gebruiken. Dhr.. Lensen zal, als er voor anderen ook gelegenheid bestaat om de lokalen in gebruik te krijgen, er niet tegen stemmen. Dhr. De Jager voelt veel voor het gesprokene van den heer Lensen, maar van het productief maken ziet hij niet veel financieel voordeel voor de gemeente. Dhr. Van Borssum Waalkes merkt op, dat met productief maken niet bedoeld wordt, het opbrengen van geld aan de gemeente, maar wel de resultaten als gevolg van het gegeven onderwijs. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu in omvraag gebracht en met alg. st. aan genomen- De vergadering gaat over in eene met gesloten deuren tot het behandelen van een gedeelte reclames van den Hoofd. Omslag. Nadat de vergadering weder openbaar is geworden* deelt de Voorzitter mede dat zijn genomen de volgende besluiten Teruggebracht zijn de aanslagen van D. van Aken van de 6e naar de 4e klasse, G. van (J0 Wege van de 6e naar de 2e, J. H. Note- baart van de 7c naar de 6e, Anth. erhulst van de 6e naar de 3e, A. J. M. Nolet van de 29e naar de 28e, D. Buijze van de 55e naar de 52e M- G. A. Blankers van de 37e naar de 30e', J. P- Scheele van de 35e naar 32e, Y. P. Stasse van de 35e naar de 34e, A. Bal van de 35e naar de 33e, Abr. de Jonge van de 30e naar de 27e, M. Dieleman van de 31e naar de 26e, P. J- de Ruyter van de 27e naar de 15e, Wed K. Kielman van de 25e naar de 22e, H. Hartog van de 28e naar de 26e, A. J. Stroo van de 18e naar de 14e, Wed. E. Maartens van de 17e naar de 16e, Th. Aarnoutse van de 14e naar de 12e, C. P. Butler van de 15e naar de 12e, C. J- Leunis van de 14e naar de 12e, G. J. Verlinde van de 14e naar de 10, A. F. Berwald van de 14e naar de 12e, M. Hamelink van de 13e naar de 12e, C. Clem- minck van de 13e naar de lie, J. P. Geensen van de 14e naar de 12e, J. A. Bedet van de 13e naar de lie, P. W. de Feijter van de 13e naar de 6e, G. van Driel van de 13e naar de 10e, L. Zandstra van de 13e naar de 10e, Wed. M. Leunis van de 14e naar de 8e, W ed. OJ. Dhont van de 15e naar de 4e, J. J. Heijgelaar van de 16e naar de lie, P. J. T.Bruggeman van de 13e naar de 8e, A. J. van der sloot van de 13e naar de lie, Wr. van Aalst van de 13e naar de lie, J. C. Leunis van de 13e naar de lie, E. Y. A. Meyer van de 13e naar de lie, K. J. Huineman van de 12e naar de 6e, P. Oppeneer Pz. van de 12e naar de 2e, J. J. H. van Dixhoorn van de 12e naar de 10e, G. Pladdet van de 12e naar de 8e, A. A. van Driel van de 11e naar de 9e, Chr. Dieleman van de 10e naar de 2e, W. P. 't Gilde van de 10e naar de 7e, M. Potters van de 10e naar de 6e, J. C. Huijssen van de 10e naar de 8e, Wed. P. C. van der Hooft van de 8e naar de 3e, P. Meertens van de 9e naar de 8e, Wed. W. A. Wieland van de 8e naar de 4e. Gehandhaaft zijn de aanslagen van L. van Waesberghe te Hulst, WT. H. van Doeselaar en O. de Kleijn. Van het Kohier zijn afgevoerd: Wed. 1. van Es, Wed. F. Verbeek en Sophia B. van Afgewezen wegens te laat ingevoerdWed. P. van Maele. (Slot in het volgend nummer.) Woensdag werd op het raadhuis alhier de eindvergadering gehouden van de commissie tot viering van de onafhankelijkheidsfeesten. In die vergadering werd rekening en verant woording gedaan door den penningmeester, waarbij bleek dat ontvangsten hebben bedragen 652.37 en de uitgaven ƒ636.86. Alzoo een goed slot van ƒ15.51. Besloten werd het saldo te schenken aan het Dames-comité dat zich tot doel stelt verpleegdagen aan onver mogende patiënten in het Ziekenhuis te be zorgen. De Voorzitter de heer Eijke, bracht een woord van dank aan Dhr. J. Huizinga, bur gemeester, eere-voorzitter van het comité, voor alles wat hij heeft gedaan in het belang der feestviering en voor het comité. Bi) het sluiten der vergadering bracht de heer Huizinga, aan allen die aan het welslagen van het feest hun hulp hadden verleend een woord van dank. hopende dat deze bij volgende feesten hun medewerking weer zullen verleenen. Tot ontvanger-griffier van den Lievens- polder alhier, is benoemd de heer M. Eijke. Zaamslag. Op 28 October 1913 des voor middags ten 9 ure zal eene Raadsvergadering worden gehouden. De agenda luidt als volgt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en zoo noodig daar over besluiten. 3. Mededeelingen. 4. Voor stel van B. en W. tot wijziging reglement Burg. Armbestuur. 5. Voorstel van B. en W. wijziging begrooting dienst 1913. 6. Voor stel B. en W. benoeming Hoofd van het Her- halings Onderwijs. 7. Voorloopige vaststelling pensioengrondslag gemeente-ambteharen. 8. Regeling bijdragen voor pensioen gemeente ambtenaren. 9. Vaststelling 1ste Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. 10. Vaststelling 2de Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. Door de dames die op een praalwagen voorstelden, bij gelegenheid van de in deze gemeente gehouden optocht ter herdenking van Neerlands Onafhankelijkheid »de Neder- landsche Maagd* »de elf provinciën, Welvaart Handel en Nyverheid« is thans aan den Voor zitter van de Feestcommissie van die voor stelling een fraaie foto in eiken lijst aangeboden. Axel, 23 Oct. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren Smies en P. Dekker. Voor kennisgeving wordt aangenomen a. een schrijven van Ged. Staten, waarbij mededeeling wordt gedaan, dat de aanslag van M. W. Koster in den Hoofd. Omslag gehandhaafd blijft, b. Bericht van den heer M. L. van Vessem, dat hij ontslag neemt als lid der Comm. tot wering van schoolverzuim. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. tot regeling van het pensioen voor de gemeente-ambtenaren, waarbij aan de ambte naren de verplichting wordt opgelegd 8 °/0 als pensioenbijdrage te betalen, maar hun traktement tegelijk met 8 °/0 te verhoogen. Aan de brigade der Kon. Marechaussee te Axel, wordt op voorstel van B. en W. een gratificatie van 90,— verleend. Besloten wordt de verordening, bepalende de uren, waarop het bureau van den Burg. Stand zal geopend zijn, te wijzigen. Bepaald werd, dat het bureau dagelijks zal geopend zijn van 9 12 uur voormiddags en 2—4 uur namiddags, uitgezonderd Zaterdagnamiddag, terwijl dit op Zondag tusschen 11 en 12 ure, alleen op verzoek, als de werkzaamheden niet kunnen worden uitgesteld, zal plaats hebben. Op voorstel van B. en W. wordt een gascommissie benoemd, bestaande uit den burgemeester, die ambthalve voorzitter is en de heeren Wolfert, Smies en Oggel. Op verzoek wordt met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend aan den heer J. A. van Vessem, als archivaris der gemeente. Eveneens wordt eervol ontslag verleend aan den onderwijzer A. A. Kole, wegens diens be noeming aan de M. U. L. O. te Sliedrecht. Dit ontslag zal ingaan met I Jan. a. s. of zooveel eerder als in de vacature wordt voor zien. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten eene onderwijzeres op te roepen op een salaris van f600.— met vier 5-jaarlijksehe verhoogingen van f25,— Aan dhr. P. K. Dees wordt voor 1/g van de aanslag in den Hoofd. Omslag, zijnde f58 82, ontheffing verleend. Toegestaan wordt het verzoek van dhr. Jan Scheele om een stoep te leggen, indien ver zoeker er'genoegen mee neemt, die stoep in plaats van 19 c.M. slechts 10 c.M. hoog te leggen. Aan de premie's voor de jaarmarkt wordt besloten er nog een van f2.50 toe te voegen voor den besten 2-jarigen hengst. Tot keur meesters worden benoemd de heeren H. van Acker, P. Cornelissen en Jan Dieleman Pz. Tot üd van het Burg. Armbestuur wordt benoemd dhr. F. Dekker. De begrooting der gasfabriek voor 1914 wordt vastgesteld tot een bedrag van f22826.72 Ben verzoek van den directeur dhr. Wich- man, om zijn salaris met f300 te verhoogen wordt gewezen van de hand. Daarna komt in behandeling de gemeente begrooting voor 1914. Besloten wordt de Hoofd Omslag te verhoogen met f 6600.— de subsidie van de Z. L. M. voor de 2 vee markten te verminderen met f75. De kosten der straatverlichting worden ge raamd op f2000. Besloten wordt als subsidie aan den onder nemer van de bewaarschool in plaats van 1/3 in het tekort, te verleenen een vaste som van f 100.—. De subsidie van het het Burg. Armbest. wordt met f 500 verhoogd. Met alg. st. werd de begrooting vastgesteld. Dinsdagavond tusschen 7 en 8 uur waren H. F., en F. v. d. V., beideD te Koewacht, op een kwartier afstand van het dorp in een bosch met een lichtbak op de hazen en ko nijnenvangst. Men vermoedt, hoewel het nog niet bekend is dat nog een paar andere per sonen aan de jacht hebben deelgenomen. Op zeker oogenblik werd F. door een lading hagelkorrel? getroffen eenige ervan zijn tot in de longen doorgedrongen ook in de keel en den buik bevinden zich volgens verklaring van den ge neesheer een of meer korrelsdeze hebben hier en daar inwendige bloedingen doen ont staan. Het geweer is op zeer korten afstand van F. afgegaan. Deze verklaarde Dinsdagavond ongeveer: »V. d. V. bevond zich vlak bij me hij laadde zijn geweer doch deed dat op on voorzichtige wijze of had er niet de noodige kennis van*. in elk geval geval F. werd getroffen en kon zich nog naar een nabyzijnde woning slepen waar hij zooveel mogeljjkweid verzorgd. Oumiddelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarna F., die even over de grens op Belgisch Koewacht woont naar zijn woning weid gedragen. Zijn toestand baarde Woensdag den geheelen dag de meeste zorg en men verwacht, een noodlottigen afloop. F. is een ongehuwd 25 jarige joDgeling, hij trachtte wel eens meer een stuk wild te ver schalken en werd dan ook meeermalen voor een dergelijk feit veroordeeld. V. d. V., een kameraad van F., ontkend zijn makker zij het dan ook bij ongeluk ge troffen te hebben. (Midd Ct) Naar de Midd Ct uit verneemt zal de Bri gade Axel der Koninkljjke Marechaussee, met October 1914, dusdanig in dienst worden ver anderd dat zij thans bediend wordende door bereden marecbaussee's met genoemden datum zal bthooren tot de brigade's, bediend door onbereden politie. Zondagmorgen om 4 uur werden te Aardenburg J. Lippens, fietshandelaar en zyn vrouw uit hun slaap gewekt door het geschreeuw hunner kinderen, die boven sliepen. Terstond begaven zij zich derwaarts, en zagen zij dat op het slaapkamertje brand ontstaan was. Spoe dig bracht men de kinderen naar beneden, en trachtte Lippens den brand te blasschen, dat hem na veel moeite gelukte. Hij bekwam enkele brandwonden. De kleeren van de kin deren, enkele dekens en een bed zyn verbrand. Verzekering dekt de schade. Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 24 October de volgende vonnissen uitgesproken T. C. H., oud 31)., vrouw van G. W., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot /15 boete of 16 d. hecht, (eisch ƒ20 of 20 d. hecht.) J. D., oud 23 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot/10 boete of 10 d. hecht, (eisch 15 boete ot 15 d. hecht.) J. A. d. K., oud 42 j., weduwe L. d. P. te Axel, is wegens eenv. beleediging veroor deeld tot 10 boete of 10 d. hecht, (eisch idem.) M. C. J. M. V., oud 29 j., drukker van de Zeeuwsche Koerier te Sas van Gent, beklaagd van eenvoudige beleediging, is vrijgesproken. Op last van den rechter-commisaris be last met de instructie in strafzaken by de rechtbank ta Middelburg is door den inspecteur van politie te Middelburg, den heer A. P. H. van den Dolder, in verband met de aanhouding van de geb. V. uit Zaamslag verdacht van frauduleus bankroet te Rotterdam een nadar onderzoek ingesteld dat leidde tot ge inbeslag name door genoemden inspecteur van een geheele rijwielzaak in perceel 5b aan de Jodensteeg aldaar. O. a. werden in beslag genomen een motor rijwiel, ruim honderd rijwielen, een zeer groot aantal ry wielonderdeelen als spatborden, vellingen, banden, stuuren, handvatten, lan taarns, kettingwielen en kettingkasten enz. en bovendien een geheele itantoorinventaris. Het inbeslaggenomene werd onder bewaking der Rotterdamsche politie gesteld. Zondag 26 October 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u Ds. A. Tim merman. Doopsbediening. Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. H. J. van den Ouden. Afscheidsrede. Halst. Voorm. 9*/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen, 9 u., 2 u. en ö'/a u., Leeskerk. I iiiprft.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2