Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Geestigheid in een Chris- telijü blad. Openbaar en Bijzonder Onderwij;. No. 2415. Zaterdag 25 October 1913 24e Jaargang. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent tyj vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 ragels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk vei> minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Couraftt verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Rens in het Christelijk blad »De Zeeuw* heeft het over het woordje vrijzinnig, waarvan hij verklaart de beteekenis niet te begrijpen. Niet erg slim in dezen tijd, zou men zoo denken. Zijn vriend zal hem de beteekenis trachten te verklaren, op gewild-onzinnige manier. Misschien is het stukje geestig bedoeld, maar daartoe is het te venijnig en te plomp, wat uit de volgende zinsneden moge blijken, die we ter wille der curiositeit niet aan onze lezers mogen onthouden. »Vrij kan beteekenen dol. >Heerlijk heerljjkdat komt ook uit. »Was het niet dolzinnig van de vrijzinnigen om het uit te brullen Wij willen niet Blum, maar Van Raalte. »Ja, ja, die eigenzinnigeloszinnigeonzinnige, dolzinnigewaanzinnige vrijzinnigheid heeft een groote verantwoordelijkheid op zich ge laden, toen ze den verdienstelijken afgevaar digde Blum uit het zadel wierp en een Jood- Van Raalte als palstaander voor de Ned. Herv. kerk koos.* Wie vindt die Rens niet geestig en wie vindt »De Zeeuw* niet onnavolgbaar? Wij herhalendit fijne stukje kan men genieten in het Christelijk blad »De Zeeuw*, dat zich in dienst stelt der Christelijke be ginselen en dat deze op die manier bij hare lezers wil doen inwerken. Zelandia heeft weer een makker in fijne manieren en stemt dan ook hoogelijk met deze geestigheid in. Ze noemt het een »raak stukje*. Wij gelooven, dat de meeste menschen het wel anders zullen betitelen. Onze lezers moeten hunne gedachten maar eens laten gaan. Ln Luctor et Emergo schijnt zekere Z. boos te wezen, dat men de bijzondere-schoolmannen subsidiejagers noemt. Voor dien naam is toch zeker alle reden. Subsidie, meer subsidie, volkomen gelijkstelling met het openbaar onderwijs, meer geld uit de openbare middelen, maar zoo weinig mogelijk, liefst geene waarborgen, dat is toch schering en inslag by de anti-rev. partij Dr. Kuyper heeft zelfs geene bezwaren meer tegen Algemeen Kiesrecht, als hij zijn zin in de subsidie's maar krijgt. Ja maar, zegt Z. de voorstanders van christelijk onderwijs hebben weer dit jaar een ton gouds in de Unie-collectie gegeven. Heel aardig, Z. Maar millioenen worden uit de Staatskas getrokken. En dat is toch een feit, waarop voorstanders van het christelijk onderwijs zelf wijzen, dat met elke suosidie-verhooging de offervaardig heid der voorstanders vermindert. Men stampt de schooltjes maar uit den grond. De Staat is er goed voor. Het vullen der schooltjes kost soms moeite. Maar ook daar heeft men wel middelen voor. Men vult ze op allerlei, door ons reeds meer dan eenmaal ges gnaleerde manieren. En dan zegt men met plechtig gebaar, dat de z. g. christelijke school leeft in het hart des volks. Nu wil Z. dat de voorstanders der openbare school ook eens zoo'n voorbeeld geven als die christelijke. Onzin. De voorstanders der openbare school staan nog steeds de volkseenheid voor, althans, ze wenschen geene scheiding te brengen in de jeugd onzes volks. De school, zooals ze door de overheid is ingericht, met haar neutraal karakter, haar mogelijkheid om alle kinderen onder haar dak te brengen, die school kunnen en mogen wij niet prijsgeven, al streven wij ook steeds naar hare verbetering, hare volmaking, als het kan. Sommige voorstanders van het bijzonder onderwijs leven blijkbaar in de verbeelding, dat de gelijkstelling er al is. Althans in hun beschouwingen nemen ze de openbare school, alsof het eene particuliere stichting ware, die uitermate wordt bevoor recht. Die voorstelling is absoluut valsch. Het is eene moedwillige miskenning van het karakter der openbare school, die is eene stichting van de overheid en die haar hechtsten waarborg vindt in het toezicht, dat allen er op oefenen. Wat met het bijzonder onderwijs gansche- lijk het geval niet is. Zitting van 23 October 1913. Voorzitterde heer J. fluizinga, burge meester. Aanwezigalle leden, behalve de heer Wieland. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat aan wezig was aan contanten 16802.595, een kwitantie van op prolongatie uitgezette gelden 10000 en verschotten f 5580.465. Alzoo te samen 32383.06. Wat overeenkwam met de bescheiden. b. Beschikking van den Minister van Oorlog op een verzoek van B. en W. van Ter Neuzen, waarbij op verschillende voorwaarden wordt toegestaan om aan den Westzeedijk 2 banken te plaatsen en het pad op de kruin van den dijk naar de loodswachten te leggen. c. Brief van de Commissie van toezicht op het Middelb. onderwijs, waarbij wordt aange drongen op bekwamen spoed bij het aanschaffen van instrumenten voor, de natuur- en schei kunde aan de H. B. S. De Voorzitter deelt mede, dat de bespreking met den leeraar in dat vak met B. en W. heeft plaats gehad, dat men nu gereed is, dientengevolge vragen B. en W. machtiging tot het doen van de noodige uitgaven. De gevraagde machtiging wordt verleend. d. Brief van Ged. Staten met bericht van ontvangst van het raadsbesluit tot wijziging van de art. 9 en 13 der verordening genees kundige armenzorg. Voor kennisgeving aangenomen. e. Goedgekeurd wordt het suppl. Kohier Hondenbelasting. Adres van D. van Aken, waarbij adres sant opmerkt, dat de besprekingen in de vorige vergadering aanleiding kunnen geven, dat hij schade in zijn zaken kan hebben. Hij voert aan als de raad hem ook het gemeentewerk had gegund hij dan in de gelegenheid was gesteld om zich in te richten. Verder is gezegd, dat hij voor de schoolbehoeften kan inschrijven. Maar hij heeft z ch contractueel verbonden om niet te zullen leveren beneden vastgestelde prijzen. Daar nu bij de laatste aanbestedingen is gebleken, dat daar beneden is ingeschreven kan hij niet meedoen. Hij verzoekt hem ook een en ander te gunnen. Dit adres wordt verzonden naar B. en W. om advies. g. Voorstel van B. en W. om de veemarkt op de gewone wijze te houden. Z. h. st. aangenomen. h. Adres van het Bestuur van de Ned. Herv. Zondagschool alhier, waarin adressanten te kennen geven, dat zij in groote moeilijk heden komen, door het groot getal leerlingen zijnde 235, waardoor zjj genoodzaakt is een 100-tal kinderen af te wijzen. Omdat te voorkomen verzoeken adressanten des Zondags van 2 tot 3'/4 uur gebruik te mogen maken van het stemlokaal op Java. Naar B en W. gezonden om advies. i. De Voorz. deelt mede, dat door het Bestuur der Onafhankelijkheidsfeesten te Ter Neuzen, een medaille is gezonden, be trekking hebbende op dit feest met verzoek die medaille ten geschenke aan te nemen en een plaats te willen geven bij andere her inneringsmedailles in de raadzaal. Z. h. st. aangenomen. II. Benoeming lid van de Commissie van bijstand vacature-Van Borssum Waalkes. Met 6 stemmen wordt benoemd de heer J. de Jager. Op de heeren Moggré en A. H. Donze worden 2 st. en D. Scheele 1 st. uitgebracht. III. Vaststelling kohier schoolgeld middelb. onderwijs. Dit kohier loopende over 4 maanden tot een bedrag van 193,33 wordt z. h. st. vastgesteld. IV. Vaststelling kohier schoolgeld m. u. 1. o. Dit kohier eveneens loopende over 4 maan den wordt z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van 749. V. Vaststelling kohier schoolgelden lager onderwijs. Dit kohier loopende over 3 maanden wordt vastgesteld tot een bedrag van ƒ582.56 VI. Verplaatsen Vischmarkt. Z. h. st. wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om de vischmarkt te verplaatsen en te plaatsen aan de binnenzijde van den nieuw gemaakte havendijk. VII. Benoeming onderwijzer M. U. L. O. school. Op de voordracht staat alleen de heer O. Bakker te Rheden, die bij een vorige vacature ook proefles heeft gegeven. Met algemeene stemmen wordt de heer Bakker benoemd. De heer Van Borssum Waalkes merkt op, dat deze voordracht bij de Commissie van toezicht laat is ingekomen, gisteren pas, namens deze Commissie verzoekt hij de stukken wat vlugger door te zenden. VIII. Benoeming leeraar H. B. S. te be lasten met het directoraat. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren H. G. ten Bruggencate te Wageningen en E. C. G. Brünner te Zaltbommel. Met alg. st. wordt benoemd de heer ten Bruggencate. IX. Regeling jaarwedde onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de m. u. I. o. school. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen de jaarwedde te bepalen op 200, waarvoor 4 lesuren moeten worden gegeven 2 uren voor nuttige en 2 uren voor de fraaie handwerken. Dhr. Eijke vraagt of die lessen door een persoon zullen worden gegeven of dat die ook gesplist worden, omdat in Ter Neuzen niemand is met acte fraaie handwerken. De Voorz. meent van niet. Als er niemand is te vinden voor de fraaie handwerken, dan kan daar wel dispensatie voor verkregen worden. Dhr. Van Borssum Waalkes zou de be zoldiging dan per lesuur willen stellen, b. v. ƒ0.75 per lesuur. De Voorz. moet zulks ontraden. Er is nu gerekend op ƒ1,per lesuur. Daar kan men eerder een goede kracht voor krijgen dan tegen een berekening van ƒ0.75 per lesuur. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt of het voorstel, dat traetement van onderwijzers be treft, niet eerst, zooals altijd gebeurd, naar de Commissie van toezicht moet gezonden worden om advies. De Voorz. zegt, dat dit voorstel slechts betreft een tijdelijke regeling en wel tot 15 Januari 1914. Mejuff. Jansen, die ook te Sluiskil bij het onderwijs tijdelijk is aange steld, wenschen B. en W. daarmede te be lasten. Zij krijgt voor laatstgenoemde werk zaamheden slechts de reis- en verblijfkosten vergoed en nu zou de waarneming van die lessen in de handwerken de eenige vergoeding zijn. Dhr. Eijke meent, dat het dan de schijn geeft dat daardoor de betrekking gekocht wordt en dat de tydelijke waarneming dan tot een benoeming recht gaat geven. De Voorz. meent dat daar geen sprake van is. Het voorstel wordt alsnu z. h. st. aange nomen. X. Wjjziging algemeen reglement voor de m. u. 1. o. school. De Voorz. deelt mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ontvangen, waarin wordt gewezen op de artt. 2, 3 en 4. Dit betreft regeling van toelating, aanvang lesuren en vacantie. Die regeling behoort niet bij den Raad, maar bij het hoofd der school in overleg met den schoolopziener. Z. h. st. wordt het reglement gewijzigd èn de artikelen die daarop spreken, geschrapt. De heer Moggré vindt het jammer, dat de Raad daarin niet kan meespreken, vooral met oog op de regeling van de groote vacantie. Die vacantie is precies afgeloopen als de ker mis alhier begint. Gaarne had hjj gezien, dat de kermis in de vacantiedagen viel. Sehool- houden op kermis acht hij niet in 't belang van het onderwijs. De Voorzitter merkt op, dat op de twee drukste kermisdagen, nl. Woensdag en Zater dag, snamiddags toch geen school gehouden wordt, zoodat de schoolgaande leerlingen van de kermis weinig of geen last hebben. Het reglement wordt daarna z. h. st vast gesteld. XI. Onttrekken van een gedeelte straat aan den openbaren dienst. De Voorzitter deelt mede, dat bedoelde grond aan deD publieken dienst kan worden onttrokken. De publikatie van het voornemen heeft plaats gehad en niemand heeft bezwaren daartegen ingebracht Het betreft hier een ruiling van grond bij het verbrande pakhuis van den heer J. A. Klaassen aan de Smalsteeg en Lange Kerkstraat. De Smalsteeg zou daar ter plaatse een halve meter breeder worden, wat een mooie verbete ring kan worden genoemd. Verder zou dhr. Klaassen aan de Kerkstraat grond krijgen. In verband hiermede is een adres ingekomen van dhr. J. A. Klaassen en mej. T. de Smidt, waarbij zij verzoeken de bouwlijn van het pakhuis uitkomende in de Smalsteeg en de Lange Kerkstraat te wijzigen. In de vergadering van B. en W. heeft de secretaris opdracht gekregen met adressanten te spreken om daardoor een concept-regeling te maken. Adressanten wenschen 2.60 M2 grond aan de gemeente over te doen berekend tegen ƒ5,per M2 en 15 M'2 van de ge meente over te nemen tegen 2.50 per Ma. Verder verzochten zij 7, vergoeding in de kosten van metselwerk voor een daardoor opnieuw te maken muur, terwijl de kosten der acte van ruiling voor rekening van adressanten komt. Dhr. Lensen bevreemdt het, dat adressanten, grond van de gemeente willen koopen voor 2.50. maar hun grond aan de gemeente willen verkoopen voor 5,Hij vestigt er verder de aandacht op, dat die lage prijs als basis moeilijkheden kan opleveren by het TER IEIIZE

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1