Rechtszaken. Gemengde Berichten. Benoeming leeraar H. B. S. te belasten met het directoraat. Regeling jaarwedde onderwijzeres in de nut tige en fraaie handwerken m. u. 1. o. school. Wijziging algemeen reglement voor de m. u. 1. o. school. Onttrekken van een gedeelte straat aan den openbaren dienst. Ruiling van grond. Voorloopige vaststelling pensioengrondslag gemeente-ambtenaren. Regeling bijdragen voor pensioen gemeente ambtenaren. In gebruik geven van lokalen der H. B. S. Gedeelte reclames boofdelijken omslag. Vaststelling begrooting voor 1914. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur dreef over onze gemeente, langs de oostzijde, een groote ballon, waaronder een schuitje met personen. Hij kwam uit zuidelijke en ver dween in noordelijke richting. In de Vrijdag te Hoek gehouden raads zitting werd bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1914 het salaris van den burgemeester verhoogd met 50 en dat van den secretaris met 100. Dit laatste geschiedde op voorstel van den heer Kaan, ondanks de waarschuwing van den voorzitter dat dit slechts leiden zou tot oponthoud bij het goedkeuren der begrooting door Ged. Staten, daar deze een regeling hebben vastgesteld dat het salaris van de secretarissen niet hooger mag zijn dan dat van de burgemeesters. De voorsteller was overtuigd dat de raad in deze geen gelijk zou krijgen, maar wenschte toch het besluit te nemen als protest tegen de z. i. verkeerde regeling, die niet op de wet berust, doch alleen op een besluit van Ged. Staten. In Noord-Brabant bestaat een dusdanige regeling niet. Zij is ook oorzaak dat de secretarissen niet zoo gemakkelijk een goede bezoldiging krijgen. Vele gemeenteraden zouden die functionarissen, welke de betrekking waarnemen om hun brood te verdienen, hooger bezoldigen ware het biet dat men dan tevens ook de burgemeesters op hetzelfde traktement moet brengen, en die hebben het traktement niet noodig, die doen het voor de eer. Spreker althans beschouwt het burgemeesters ambt als een eerebaantje en is van meening dat degenen die het salaris als burgemeester noodig hebben om te leven, beter deden niet te solliciteeren, de regeering moest zulke menschen niet benoemen. Zijn voorstel be doelt volstrekt niets onvriendelijks tegen dén voorzitter, maar hij deed het alleen om een protest te doen hooren. De voorzitter bracht hem onder het oog dat er wel wat op af te dingen valt dat het burgemeesterambt een eerebaantje is, en wees op de vele zorgen, moeilijkheden en ook finan- cieele verplichtingen aan dat ambt verbonden. Aan de salarisregeling van den veldwachter werden nog 4 tweejaarljjkscbe verhoogingen van 25 toegevoegd, zoodat diens maximum van 500 tot f 600 stijgt. Omtrent de pensioenregeling voor gemeen teambtenaren werd alsnu op voorstel van den heer Dekker met algemeene stemmen besloten op de gemeenteambtenaren in de kosten daar van te verhalen wat de wet toelaat. Dit be sluit werd aldus genomen in verband met de salarisverhooging van de ambtenaren van wie verwacht wordt dat zij aan de pensioenregeling zullen meedoen. Mochten meerderen zich ver klaren, dan kan de raad verder zien. (M. Ct.) dame aan terwijl zij zich in den gemakkeljjken stoel nederzette. „Zijt gij zijt ge bekend met mijne vrouw stamelde bij „vindt ge bet verstandig haar om een onderhouk te verzoeken „Ik geloof dat ik op de gevolgen voorbereid beD, boe slechts die ook mogen zijn", zeide bet meisje. Hij slofte de kamer uit, er van overtuigd zijnde dat er voor morgen bloed zou vloeien. Toen zjjne vrouw de boodschap vernam, kwam zij met een zeer verwilderd, verontwaardigd gezicht het bed nit. Maar het „onderhond" was kort en boven dien zeer succesvol. Juffrouw Hazevlugt zeide dat haar vader wap gekomen om haar te zien en dat zij geloofde dat me vrouw Meerfeld reeds bekend was met haren vader. Mevrouw Meerfeld loochende dat met een uiterlijk van onderdrukte blijdschap. Juflrouw Hazevlugt hield vol, dat haar vader een oud vriend was van mevrouw Meerfeld en mevrouw Meerleld beweerde, dat juffrouw Hazevlugt niet de waarheid sprak. De jonge dame die geheel kalm was gebleven bij deze insinuatie, healde uit haar reticule eene photographie zooals mevrouw Meerfelds er 's morgens een uit haar reticule had te voorschijn gebracht. „Vader bracht deze photographie mede naar huis", zeide zij. „En gij denkt dat gij deze zult herken nen. Bij Koninklijk besluit zijn o. m. benoemd voor het geneeskundig onderzoeken van de gemeente-ambtenaren en oud-gemeente-ambté- naren, die aanspraak maken op pensioen wegens door invaliditeit veroorzaakte ongescbikheid voor het verder vervullen van hun betrekking, aangewezen de volgende geneeskundigen D. Buyze te Ter Neuzen, J. C. Bom te Axél, Dr. W. J. Assies te Zaamslag, J. F. Temmer man te Sas van Gent, P. M. Fruijtier en D. C. J. van Rompu te Hulst, C. A. Cammaert te Hontenisse, A. van Delden te IJzendijke, P. M. Dikkenberg te Zu dzande, Dr. J. Doijer te Aardenburg en D. H. de Groot te, Oostburg. Naar de Belastingambt. meldt, is met ingang van 1 Nov. verplaatst de kommies bij 's rijksbelastingen J. F. Amelunxen van Honte nisse naar Aardenburg, Th. Bulten van Bier vliet naar Etten en J. Boersma van Zuiddorpe naar Zevenbergen. Gedurende de suikerbietencampagne zijn ge- detacheérd aan de N. V. Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent te Sas van Gent, de kommiezen J. Wierdsma van Mijdrecht (chef), G. van der Molen van Dordrecht, J. Molenaar van IJzen dijke, H. van Uitert van Sluis, J. Visser en S. van der Leide, beiden van Sas van Gent aan de Eerste Nederl. Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent de kom miezen J. Wierdsma van Mijdrecht (chef), J. Bouman van Sliedrecht, T. Scholten van Bergen, J. C. de Koning van Sas van Gent, H. Roer horst van Sas van Gent en J. A. de Vos van Eijsden. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de »N. R. Ct.« Hier is de bietencampagne in vollen gang. Aan alle havenplaatsen en stations van trams en spoor liggen hooge bergen bieten, die ver voerd moeten worden, meest naar de Belgische suikerfabrieken. Deze week is daar overal de campagne begonnen. Dank het gunstige weder der laatste dagen gaat het vervoer zeer ge regeld. De daggelden echter zijn hoog. Be taalde men eenige jaren geleden 15 a 20 gulden per geniet voor het rooien, thans 30 a 35 gulden. 1 De opbrengst valt over het algemeen niet mee. Perceelen van 20 tot 22,000 K.G. per gemet, zooals op andere jaren, komen weinig voor. De meeste vallen tusschen 15 a 18,000 kilogram. Er zijn er echter ook van 11 a 12,000. Het suikergehalte valt niet tegen. Een druk gebruik wordt in deze streken gemaakt van de suikerbietbladeren en koppen, als een zeer gezocht voedsel voor het vee. Belgen trachten deze bladeren op te koopen tegen 12 a 15 gulden per gemet, Dagelijksch gaan er tal van wagens over de grenzen. Van het inkuilen van deze bladeren met pulp, zooals men dat doet in sommige plaatsen van het westen van Noord-Brabant en in de Belgische provincie Antwerpen hoort men hier niet. Bij Koninklijk besluit van 9 dezer is benoemd tot burgemeester van Aardenburg, de heer J. C. Reepmaker van Belle. Bij het te Breda gehouden examen voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek zijn o. m. geslaagd de dames A. H. 'd Haens te Hulst en H. L. M. Eggermont te Clinge. Boven Vlissingen vertoonde zich Maan dagmorgen rond 7 uur eene vliegmachine komende uit Zuid-Oostelijke richting verdween ze snel in Noordelijke richting, telkens even verdwijnende in de wolken. Daar zeer hoog Het was een zeer verbleekte photographie die verscheidene jaren geleden genomen was en vertooonde een slanke jonge man in een leunstoel gezeten die die z(jn arm had ge slagen om het middel van een jonge dame, wier kleeding zeer ouderwetsch was. Het meisje zat vertrouwelijk op de leuning van den stoel en hoe verbleekt de photogra phie ook was, was er toch eene onmisken bare gelijkenis waar te nemen in het gelaat van het jonge meisje en in dat van mevrouw Meerfeld. „Is is uw vader Jacob Hazevlugt?" stamelde zjj. „Zoo ja dan herinner ik hem mij zeer goed." „Gij en hij schijnen zeeer goede vrienden geweest te zijn", zeide juflrouw Hazevlugt droogjes. „Maar het moet verscheidene ja ren geleden zijn. Hoeveel kan dat zoo wat zjjn Maar mevrouw Meerfeld scheenjnietjverder te willen ingaan op het tedere onderwerp van het aantal jaren dat er verloopen was sinds den tijd dat zij en de jonge Hazevlugt eikaars beminden waren en en vrede werd terstond geteekend en alle insinuaties, laste ringen en aanklachten werden onmiddllijk herroepen. Mevrouw Meerfeld merkte aan dat juf frouw Hazevlugt een „lief meisje" was, en kuste haar bjj het vertrek hartelijk op den wang. gevlogen werd kon men geen personen onder scheiden. Te Oostburg is Maandag een aanvang gemaakt met het leggen der buizen voor de gasfabriek naar men zegt is de bouw der fabriek op gedragen aan den beer Le Clercq te Hansweert, die ook iu den loop dezer week met de werkzaamheden zal beginnen. De rechtbank te Middelburg verleende rechts ingang met bevel tot gevangenhouding van de verdachten in de zaak tegen de gebroeders V. kooplieden te Zaamslag thans gedetineerd te Middelburg, verdacht van het onttrekken van goederen aan hun faillieten boedel. Voor den Hoogen Raad is Maandag ge pleit in de zaak van D. H. hoofdagent van de Tijdgeest te Ter Neuzen, door het ge rechtshof te 's Gravenhage, waarheen de Hooge Raad zijn zaak had verwezen, veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis wegens het afleveren van vijf premiecoupons van de Tijd geest, welke beschouwd worden als klassikale aandeelen in een loterij tot het aanleggen en houden waarvan de bij de Loterijwet ver- eischte toestemming niet was verleend. Er waren 2 cassatiemiddelen aangevoerd. Conclusie O. M. 17 November. Door schipper R. de Noojjer is gisteren morgen voor de haven van Vlissingen drijvende gevonden 't lijk van een als heer gekleed per soon. Er op werden gevonden 3 bankbiljetten van 10 dollar, 2 van 20 dollar, 1 goudstukje van 20 dollar en eenig kleine goudstukjes een gouden bril, 2 zakdoeken gemerkt R.een por tefeuille, een kruisje en een R. K. gebedenboekje. Het is naar 't lijkenhuis op de nieuwe begraaf plaats overgebracht. (Midd. Ct.) Dit den trein gevallen. Zondag is tusschen Boxel en Best een con ducteur van de treeplank van den trein die te 11.21 van 's-Hertogenbosch vertrekt, gevallen, vermoedelijk doordat hij uitschoof. Hij wilde gaan zien of eenige jongens, wien hij het rooken in een niet-rooken coupé bad verbo den, aan dat verbod hadden gevolg gegeven. Een der reizigers bemerkte het ongeval en bracht door aan de noodrem te trekken den trein tot stilstand. Zwaar gekwetst werd de man langs den spoordijk gevonden. ('s-H. Ct.) Dit Artis. Vóór eenige weken werd gemeld, dat in het Reptielenhuis van Artis te Amsterdam meer bepaaldelijk in het groote, tropisch-beplante krokodillenbassin, een reeds jaren in Artis levend kaaiman-wijfje ^aar eieren op de volgens haar natuur gebruikelijke manier had begraven op een warm en vochtig plaatsje van den z.g. Pandanen- en Ficushoek achter vermeld bas sin. Thans, na een broedtijd van 74 dagen, zijn deze eieren uitgekomen. Zaterdagochtend halfzeven kon men de jongen in de nog o-der den grond liggende eieren geluid hooren maken, en toen na korten tijd de nestheuvel openge- woeld was, boorden de jonge kaaimans zich door de schaalhuid naar buiten en liepen vlug naar het in hun buurt gemaakt ondiep vijver tje. Het scheen, dat de oude krokodillen kani- balistische voornemens koesterden. Veiligheids halve had men te voren den nestheuvel met vlechtdraad omzet. De kleuters zijn 207'/2 millimeter lang en mooi geteekend. Zij worden thans met kleine wormpjes en fijngemaakte visch gevoed. Deze ook uit wetenschappelijk oogpunt zeer interessante geboorte (omtrent de ontwikkeling der krokodillen is nog het laatste woord niet gesproken) bewjjst, hoe het mooie reptielenhuis van Artis aan zijn doel beantwoordt. Nog nimmer heeft men het voortplantingsproces der krokodillen van den aanvang af in eenigen zoölogischen tuin kunnen volgen, zooals dit bij het eenige jaren in Artis levend en hier bevrucht wjjfje plaats heeft kunnen vinden. In de kleine zaal kunnen de belangstellende bezoekers thans het antwoord op hun herhaald vragen naar de krokodilleneieren vinden. Inbraak in de St. Janskcrk te s Bosch. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken en gestolen in de kathedraal van St. Jan te 's-Bosch. Toch zeide zjj haar man dat zij haar eigen opinie over de zaak had en scheen er vermaak in te scheppen door te zeggen dat hjj voor altijd baar vertrouwen had verbeurd. Hetgeen aantoont hoe onverstandig het is met een camera nonchalant om te gaau vooral als men getrouwd is. EINDE. Vermist worden de dageljjksche sieraden van het wonderbeeld der Lieve Vrouwe, bestaande uit een groote en kleine verguld zilveren kroon, twee antieke kunststukken, benevens een zilveien schepter met gouden appel. Voorts een zware gouden ketting met schuif, ver sierd met juweelen, een paar oorbellen van geciseleerd goud een diamanten broche en een zilveren rozenkrans. De waarde dezer voor werpen is in verhouding tot de vele kunst schatten die in de St. Jan aanwezig zijn ge ring te noemen. De kostbare stukken, die slechts bij hooge feesten worden gebruikt, zjjn geborgen in een veilige kluis. De afdrukken der voetsjtoren in het zand van het Kerkplein toonen aan, dat minstens twee personen aan het werk zijn geweest. Na overklimming van het ijzeren afsluithek, heeft men getracht in bet Baselaar-koorlje, een uitbouw gebruikt voor beigplaats van stoelen, binnen te dringen. Van het circa twee meter boven den beganen grond gelegen ven ster beeft men althans een ruit ingedrukt. Aan de binnenzijde zijn echter ijzeren tralies aangebracht, zoodat deze poging mislukte. De klaarblijkelijke onbekendheid met deze versper ring wijst op het feit, dat de inbrekers waar schijnlijk in Den Bosch vreemden zijn. De dieven hebben zich toen begeven naar de Oostzjjde, waar de Sacramentskapel ligt. Ze zijn hier tegen den b.uitenstaanden steiger der restauratie opgeklommen en hebben een vak verbrijzeld van het vijf meter hoog gelegen ge brandschilderde glasraam, om zich vervolgens langs een steigertouw in de kapel te laten af zakken. Dit mooie raam, uit het atelier van nu wijlen dan Brusselschen kunstenaar Gapronier, is hierdoor zeer beschadigd, terwjjl bij het inklim men tevens een engelenbeeld en een gaskroon werden losgerukt. Eenmaal in deze kapel, zijn de iubreker3 over het afsluitingshek van deze en over die van de aan 't einde der kerk gelegen Lieve Vroawekapel geklommen; zij hebben na den roof de kerk langs den zelfden weg verlaten. Op de trede van het altaar in de Sacraments kapel vond men een oorbel terug, terwjjl daar bij een tiptopfoto lag van een in den Bosch onbekend persoon, van ongeveer vijf-en-twintig jarigen leeftijd. In het tabernakel dezer kapel bevinden zich de gouden en zilveren cibories, die dagelijks worden gebruikt. Hier is echter niets bescha digd of ontvreemd. De tijding van deze inbraak bracht uatuur- ljjk heel wat opschuddiug. De politie stelde met behulp van speurhonden der marechaussee een y verig onderzoekin. Tot heden echter zon der eenige nadere opheldering[of aanwjjziug. Vadermoord. Te Parijs is een schatrijke bankier uit Tunis door zjjn zoon op straat doodgeschoten. Sommige Fransche bladen beweren, dat de beweegreden tot die daad was, dat de bankier zijn zoon wilde onterven ten gunste van zijn kinderen uit een ander huwelijk, ardere dat de man geweigerd zou hebben den zoon, die een zeer ongeregeld leven leidt, langer te ondersteunen. Op het oogenblik van den moord zaten een groot aantal personen op het terras van het Café de la Paix. Plotseling stond een jonge man met een zwarten baard, die aan een der tafeltjes had gezeten, op, volgde in de menigte een ouderen man op den voet, en loste op hem vlak uit de Dabjjheid een revolverschot, op het oogenblik, dat hij het Grand Hotel wilde binnengaan. De man was op slag dood. Meer dan honderd menschen waren getuige geweest van de daad, maar zij was zoo onver wacht geschied, dat de moordenaar, die on middellijk aan den haal ging, reeds aan de Rue Scribe was, voordat nog iemand er aan had gedacht hem te achtervolgen. Maar toen werd het op eens een wilde jacht. Een Engelschman slaagde erin hem in te halen, pakte hem in den kraag en gaf hem over aan eenige toegesnelde politieagenten. De moordenaar werd naar het bureau gebracht en ondervraagd, maar weigerde zijn naam op te geven. De dienstdoende inspecteur van politie bemerkte echter, dat bij een valschen baard droeg, trok hem dien met een handigen greep van het gezicht en nu verklaarde de man, dat hij Rhamdan ben Mohamed heette, en de zoon was van den man, dien hij zooeven vermoord had. Hij gaf op, dat zjjn vader hem en zjjn broeders had willen onterven ten gunste van kinderen uit een ander huweljjk. Volgens de Fransche en Tunesische wet kan dat niet, de vader wilde zich echter nu beroepen op het feit, dat hjj op Malta geboren was, en derhalve onder de Êngelsche wet stond. Met dit doel was hjj te Londen geweest, om daar rechts geleerden te consulteeren. Sclieepsongeluk op het IJ. Maandagavond omstreeks half zes had aan boord van den zandzuiger «Maasmond 16< van de reederjj Volker en Bos te IJmuiden, welke uit het droogdok kwam met bestemmig voor

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2