BINNENLAND. PIT OHSE OMGEVING. Rechtszaken. Laatste Berichten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. aanzienlijken post voor de nieuw uitgevonden staatsbemoeiing. Het wordt hoog tijd dat aan de heerschappij van meneer Bureaucratius paal en perk wordt gesteld. Art. 88 dezer begrooting reis- en verblijf kosten enz, is maar eventjes met ƒ5000 ver hoogd. De lezer leze in dit verband eens het vol gende uit de Visseherij Courant „De post reiskosten is met f 5000 verhoogd. Dat is gewoon een publiek schandaal. Ons werd meegedeeld, dat de inspecteur der visscherijen. de heer Roosen daal, met standplaats Amsterdam, naar Den Haag verhuisde, omdat Z. Ed. daar liever woont. Hij reist nu eiken dag heen en weer, in bureautijd, en declareert eiken dag reiskosten". Art. 90 vraagt voor de kosten van den Zuiderzeevisscherijraad f ÏOOO meer. Deze raad vergaderde in 1912 niet eens het aantal voorgeschreven vergaderingen, zegge vier. Toch wordt ƒ1000 meer gevraagd. Over de visscherij-inspectie, die bijna honderd duizend gulden kost, is men zoo voldaan, dat eertijds vurige voorstanders der Visscherijwet er op aandrongen, het ding maar spoedig ge heel op te doeken Yoor de ansjovisinspectie geeft men ƒ1000 uit. Het instituut voldoet zoo uitnemend, dat de meeste deelnemers zich terugtrekken en de vereeniging waarschijnlijk geheel verdwijnt! Maar nu het ergste. Ter bevordering der visseherij en voor het uitzetten van jonge visch voor de binnen- visscherij, geven we, blijkens art. 94 en 98 dezer begrooting, ƒ27000 uit. De jonge visch trekt van af Augustus tot October van de Zuiderzee onze rivieren op. Lees uu eens dit berichtje „Een visscher ving voor de haven van Blokzijl in één dag 600 pond jonge visch". Voor dit schandaal worden 27000 aan belastingpenningen geofferd. Schatten worden uitgegeven voor de instand houding der vischsoorten. Aan roofvisschers als de Volendammers en anderen staat men toe, dat zij jaarlijks honderden millioenen zeer kleine vischjes en heele klompen ansjovis- broed vernielen met hun moordkuilen. Tegen de volkomen vernieling van den vischstand treft men geen enkelen afdoenden maatregel en de motie-Duijmaer van Twist, het vorig jaar aangenomen en den aanvoer van nest verbiedend, is nog altijd in handen van visch- autoriteiten ter overweging Het is waarlijk niet te verwonderen, dat niemand met de staatsbemoeienis in dezen te vreden is. In art. 158 wordt f 6500 uitgetrokken voor onderzoekingen, reizen, subsidiën en ver dere uitgaven in het belaag van den handel. Het zou de moeite loonen eens na te gaan, welk belang de handel in deze uitgaven stelt. Ze zijn o.i. voor een goed deel volkomen onbelangrijk. De heer Regout noemde een zijner bekende geloofsgenoqten eens een antiquiteitswellu steling. Van verschillende uitgaven van het Departement van Landbouw, Handel en Nij verheid zou men kunnen zeggen, dat de maker een statistiek wellusteling was Van andere edities ziet niemand het nut in. Een der zjjn naam dezelfde als de mjjne. Ik ben me vrouw Meerfeld." Inplaats van door dit antwoord getroffen te zijn, verwekte het b(j juffronw Hazevlugt, die over eenigen humor scheen te beschikken, een glimlach en deze had de uitwerking, dat mevr. Meerfeld's verontwaardiging zoo steeg, dat het een openljjke scène zou geven. „Ik vermoed, dat ge een aangenamen Za terdagmiddag in m(jn man's gezelschap hebt doorgebracht", zeide zy. Het meisje was gebelgd en bloosde, en beweerde nogmaals, dat zij niet in kennis was met mevrouw Meerfeld's man, pn hem voor zoover zij wist nooit in baar leven bad gezien. Z(j voegde er nog bij, dat z(j tot op dit oogenblik onbekend er mee was gewoest, dat mevrouw Meerfeld een man had en dat zjj buitengewoon met hem was begaan. Er waren twee of drie andere bezoeksters, die de zaak poogden op te vatten als een te ver gedreven grap. Maar het was niet gemak kelijk de verbolgenheid van mevrouw Meer feld als een grap op te vatten. Zjj zou er nooit in toestemmen, dat zoo'n „kat van een meid" haar eigen man zon verleiden. Zoo keerde zjj tot de conversatie terug en haalde uit baar reticule een ruwe proef van de fatale photographie. „Misschien wilt ge een copie van de photo aannemen, die door een derde genomen schijnt, waarop gij en mijn man zich zeer schijnen laatste uitgaven is een rapport over verkoop van Nederlandsche garnalen in het buitenland. Dit geschrift is geheel onbelangrijk, heeft niet de minste waarde en elke halve cent aan dezen arbeid uitgegeven, is nutteloos besteed. Er zouden op deze begrooting meerdere posten zijn aan te halen, van welker nut niemand der practici iets begrijpt. Tegen den machtigen heerscher Bureauc tius is de strijd buitengewoon zwaar. Misschien dat de heer Treub de Sint Joris zal blijken, die deze zaak weet te breidelen en als sauve-garde der belastingpenniugen op treedt. In dit opzicht schoot de heer Talma, hoe groot overigens zijn bekwaamheden waren, zeker te kort »Vooruit« Ouderrioinstoelage. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal de ouderdomstoelage, die begin December aan 70 jarige oud werklieden van Rijkswege moet worden uitgekeerd, veel grooter uitgaven vorde ren dan waarop is gerekend. Er moeten tot dusverre bij de verschillende rentecommissarissen reeds meer dan 80,000 aanvragen zijn ingekomen en al zullen daarvan door de Rijksverzekeringsbank nog wel eenige worden uitgeschrift, het is nu al zeker dat er heel wat meer dan 25.000, het cijfer dat minister Talma door zijn deskundigen is voorgelegd zullen overblijven. Aan de Rijksverzekeringsbank wordt iederen avond door tal van ambtenaren eenige uren extra gearbeid om de paperassen te bewerken, die uit het geheele land herwaarts zijn ge komen, en er komen nog handen te kort. (»Tijdc.) Gisterenmorgen werd alhier, op de hoogte van de Blikstraat, in het kanaal drijvende gevonden het lijk van den sedert de vorige week vermisten 18-jarigen H. Vermast. De veronderstelling dat hem een ongeluk is overkomen is dus bewaarheid geworden. Zaamslag. Aan de bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Gorinehem is benoemd de heer D. Stroo Wz., onderwijzer aan de bijzondere school te Othene. Axel. De heer A. A Kole, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs te Sliedrecht. Tot onderwijzer aan de avondvak teeken- school te Axel is benoemd voor de vakken Nederlandsche taal en schrijven de heer W. Wieberdink hoofd der school voor m. u. 1. o. te Ter Neuzen en voor de vakken rekenen en algebra de heer J. R. de Jonge onderwijzer aan de bijz. school (Nieuwstraat) te Axel. Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur werd Woensdag volgens de Midd. Crt., behandeld het gesehil tusschen het rijk en gemeente Groede over de betaling der kosten van overbrenging der ge leiding van den telegraafdienst naar de nieuwe te amuseeren", zeide zjj met een lacb, die den rug van een hobbelpaard zou gebroken hebben. Het arme meisje was ontsteld, toen zjj bet welgeslaagde portret van z'chzelf zag terwjjl zij omarmd werd door een man, dien zjj niet kende en zij deed een verwarde poging om hot feit te verklaren. Maar twee of drie dames, die daar tegen woordig waren, waren alle gehuwd en de publieke meening was geheel tegen juffrouw Hazevlugt, die, na eene moedige poging om den vjjand te ontvapenen door te zeggen dat 't een verscbrikkeljjk complot was' zich ge noodzaakt zag met beschaamde kakeo de kamer te verlaten. Nu de oorlog verklaard was, begonnen de beide dames zondereenig uitstel hunne machten te mobiliseeren. Juffrouw Hazevlugt telegrafeerde haar vader een vermogend, bezadigd nun uit het Noorden dat zjj vreeseljjk belasterd was daar een „oude kat", Meerfeld genaamd. Zjj ging ook naar het naast bjjzijnd telephoou- kantoor en belde den heer met wien zjj geën gageerd was, op. Zjj verlangde daj mjjuheer Wolfenstein, die zes voet lang en flink ge schouderd was, 's avonds zoo vroeg mogelijk, bjj haar zou komen om mjjnheer Meerfeld, die de onschuldige oorzaak van het incident was voldoening te eischen. Mjjnheer AVolfefl- stein die iet of wat strijdlustig van aard was informeerde nauwkeurig naar de grootte en het gewicht van Meerfeld en toen hij bevond dat diens lichaamsbouw verre] bij den zijne ten achter stond, aanvaardde hij gaarne bet voorstel van zjjn liefste. (Slot volgt). kantoorlocaliteit. Gedeputeerde Staten van Zeeland oordeelen, dat het Rijk dit moest be talen. De burgemeester vau Groede gaf in lichtingen en deelde mede, dat de beslissing door vele kleine gemeentebesturen, die in zaken als deze tegen hun wil betaalden met groote belangstelling wordt verbeid. De koninklijke beslissing volgt later. Chr. Ger. Iverk. Beroepen te Zaamslag ds. A. M. Berkhoff te Leeuwarden. Woensdagmorgen is de sleepboot Henri V. te Kortgene gelicht. Toen de boot nauwe lijks boven water was, werd het lijk van den zoo ongelukkig omgekomen machinist gevon den en overgebracht naar een aan den steiger liggende lichter van dezelfde reederij. Nadat dr. Gelderman de schouwing had verricht werd het lijk met de Henri VIII. naar Dordrecht vervoerd. Een groote menigte getuigde van de deelname in dit droevig ongeval. Naar men uit Vlissingen meldt heeft de moeder van den 15-jarigen Dobbelaere, welke als lichtmatroos op de »Volturno« gemonsterd had, van familie te Rotterdam bericht ontvan gen dat haar zoon tot de geredden behoort. In de week van 8 tot 14 Oct. kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Clinge, 's Heer Arendskerke, Stavenisse en Vlissingen en 1 geval van diphteritis te Aagtekerke, Clinge en Wissekerke. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Oct., de volgende vonnissen uitgesproken J. D., oud 44 j., huisvrouw van J. J., zonder beroep te Axel, is wegens poging tot diefstal, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. H., oud 20 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling van een ambtenaar en weder- spannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. M. P. G., oud 35 j., dienstbode te Uzen- dijke, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. J. d. L., oud 21 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. C. Loud 25 j., huisvrouw van A. D., zonder beroep te Hulst, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hech tenis. J. V., oud 37 j metselaar te Hontenisse, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van den 9 October jl. waarbij W. J. M., 26 jaren, werkman, wonende te Sluis is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord of doodslag, gepleegd te West Sayville in Noord-Amerika. De officier van justitie had 12 jaren ge vangenisstraf geëischt. Gemoedsbezwaren. Voor den Hoogen Raad is Woensdag ge pleit in de zaak van C. M. K., beuit-sehipper te Ter Neuzen, die op grond van het feit dat hij gemoedsbezwaren heeft tegen alle verzekeiing, .geweigerd had als werkgever in een verzekeringsplichtig bedrijf de loonlijst aan te houden voor zjjn schippersknecht en deswege wegens overtreding der Ongevallen wet door de Rechtbank te Midd: lburg was ver oordeeld tot 30 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. J. A. de Wilde, advocaat te 's-Graven- hage, betoogde dat het ten laste gelegde en bewezen verklaarde feit niet strafbaar is, omdat de requirant geen verzekeringsplichtig bedrijf uitoefentimmers hij oefent bet beurtschippers bedrijf uit, terwijl alleen het veerschippers bedrijf verzekeringsplichtig is volgens art. 10 7o der Oogevallenwet. Een veerschipper is iemand die overzet, een beurtschipper iemand die van de eene plaats op de andere vaart. Wel heeft de Centrale Raad van Beroep bij uitspraken van 1 Februari 1904 en 21 October 1904 uitgemaakt dat een beurtschipper die op vaste dagen en uren tusschen dezelfde plaatsen vaart en vracht tegen betaling vervoert, als veerschipper is te beschouwen. Maar in casu staat niet vast ODder welke omstandigheden deze mau zijn bedrjjf uitoefende. Niet eik beurtschipper is als veerschipper te beschouwen. Er is een overgang tusschen beurtschippers en binnenschippers, n.l. de personen die wel beurtman of beurtschipper genoemd worden, doch die niet geregeld varen van de eene naar de andere bepaalde plaats op bepaalde dagen en uren. PI. meende dat requirant onder deze categorie valt. Conclusie O. M. 27 October. Veroordeeling. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deelde G. H. A. van T., districtscommandant der rijksveldwacht te Middelburg, door de rechtbank aldaar ontslagen van rechtsvervolging wegens het opmaken van valsche declaraties voor de levering ten behoeve van rjjkspolitie- vaartuigen tot 8 dagen gevangenisstraf. I)e moordzaak-Van L. De Haagsche rechtbank behandelde Donder dag de zaak van den student v. L., zoon van den Leidschen professor van dien naam, die op 25 April jongstleden zijn verloofde, mejuf frouw Hans, in haar woning in de Van Merlen- straat te 's-Gravenhage doodschoot. De belangstelling op de tribunes was zeer groot. De president merkte naar aanleiding van de schriftelijke verklaringen der deskundigen op, dat daaruit bleek, dat de vermoorde een meisje was, een jonge gezonde, niet zwangere vrouw. De beklaagde, die nu eens aandachtig luis terde, dan weer achteloos rondkeek, verklaarde op 25 April met het doel om zijn meisje te vermoorden naar haar woning te zijn gegaan. Hij had na den moord dadelijk zjjn revolver opnieuw gevuld, omdat hjj niet met een on geladen revolver kon loopen. Gehoord werden twee deskundigen, 4 getuigen a charge en 2 a décharge. De eisch luidde wegens moord 15 jaar gevangenisstraf. 's Gravenliagc, 17 October. Een regee- ringstelegram van heden meldt het volgende De bevolking van de landstreek Ilimandiri in het Oosten van het eiland Flores (residentie Timor en onderhoorigheden) is in verzet. Gesneuveld zijn een pradjoerit en een inlandsch militair beneden den rang van officier, gewond twee padjoerits, een amboineesch militair beneden den rang van officier en acht inlandsche minderen, terwijl zes pradjoerits vermist worden. Johaniiisthal, 17 Oct. Op 500 M. ten Westen van het vliegveld is heden op een hoogte van 300 M. het Duitsche luchtschip »Z. IIc ontploft en in brand geraakt. Het aantal dooden blijkt 28 te bedragen. De oorzaak van de ramp wordt gezocht in het overspringen van een vonk op het omhulsel van het luchtschip. Onder de verongelukten behooren, behalve het personeel van de Zeppelinmaatschappij, de commissie van overneming die onder leiding stond van kapitein Behnisch. Zondag 19 October 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Dg. A. Tim merman. Dankure voor den ingezamelden oogst. Sluiskil. Nam. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Bediening van het H. Avondmaal. Halst. Voorm. 9u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. P van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/t u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/« u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/» u., Evangelisatie. Voor eenige dagen was de kommies bij 's Rijksbelastingen S. N. Polak, belast met het toezicht bij het verzenden van kisten thee uit de pakhuizen van het Leidscheveem te Rotter dam aan de Wijnhaven aldaar, toen een kist van 35 K. G. uit een strop viel en terecht kwam op het hoofd en den hals van dezen ambtenaar, die van pijn ineen zakte. Per raderbrancard werd hij onmiddelijk naar het ziekenhuis getrans porteerd. Vermoedelijk zijn de halswervels gekneusd. Moord. Te Nijmegen heeft Maandagavond laat een moord, gevolgd door zelfmoord plaats gehad. Zekere M., een- artist van het Lustig Tooneel, dat deze week gedurende de kermis aldaar was opgetreden, leefde samen met een in echtscheidingsproces gewikkelde vrouw, wier man aan Ter Hali's revue-gezelschap, dat eveneens te Njjmegen gespeeld had, verbonden was. Maandagavond om half twaalf heeft M., die weduwnaar was en vader van twee kinderen, de vrouw io den slaap vermoord door baar een kogel in het oor te schieten, en daarna heeft hij zich zelf met een schot boven het rechteroog gedood. Beiden werden Dinsdag morgen in bun kosthuis aan de Derde Wal- straat 69, dood te bed gevonden. De moord is geschied uit jaloezie. De dader moet blijkens achtergelaten brieven, reeds lang met het plan rondgeloopen hebben. (Tel.) ■rir-mi imibiiii—iimiih

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2