UIT ONZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter Neuzen. Dit plan beoogt het maken van een haven- emplacement waarin twee havenbassir.s, in de gemeente Ter Neuzen, gelegen tusschen het stationsemplacement aldaar en de staalfabriek, aan de oostzijde van het kanaal. De havenbassins staan met het kanaal in open gemeenschap. Zij verkrijgen een bodemsbreedte van 60 meter. De lengte der bassins, in de as ge- meten, bedraagt bij het zuidelijke bassin j ongeveer 275 meter, en bij het noordelijke ongeveer 225 meter. De bodem ligt bij het zuidelijke basin op de diepte van 8,75 meter onder kanaalpeil, overeenkomende met die van den kanaalbodem, bij het noordelijke bassin op de diepte van 7 meter onder dat peil. Langs het zuidelijke boord van het zuide lijke basin zal een kaaimuur worden gebouwd, lang 250 meter, waartegen schepen van den grootsten op het kanaal geoorloofden diepgang zullen kunnen aanleggen. Achter langs den muur is een kei bestrating, breed 10 meter, ontworpen. Langs het noordelijke boord van het noordelijk bassin zal een steiger, lang ongeveer 220 M., komen, waartegen schepen van ongeveer 5 M. diepgang kunnen aanliggen. De overige boorden zullen worden voorzien van eene beschoeiing reikende tot 2 meter onder kanaalpeil. Voorts zullen de noodige sporen worden aangelegd aan die van het spoorwegempla cement te Ter Neuzen. Het geheel zal langs de zuid- en oostzijde worden begrensd en afgesloten door de om gelegde polderwaterleiding, thans langs de binnenzijde van den kanaaldijk loopende. In die waterleiding zullen de noodige duikers worden aangebracht. Buiten langs de water leiding zal de weg, die thans op de kruin van den Baandijk en op den binnenberm van den kanaaldijk ligt, worden omgelegd, terwijl deze door een zijtak zal worden verbonden met de kleibeharding achter den kaaimuur. De door het graven der havenbassins ver broken waterkeering, thans gevormd door den kanaaldijk, zal worden vervangen door het havenemplacement zelf ter hoogte van 1 meter boven kanaalpeil. De raming van het geheele werk bedraagt f600.000. Een wetsontwerp ten behoeve der verklaring van het algemeen nut van het werk zal worden ingediend. Met het oog op de mogelijkheid, dat in 1914 met den aankoop van de benoodigde terreinen zal kunnen worden aangevangen, is een bedrag van f60 000 uitgetrokken. De provincie Zeeland heeft blijkens het daartoe onder dagteekening van 12 Juli 1912 door de Provinciale Staten genomen besluit, eene bjjdrage in de kosten toegezegd van f 10.000 gedurende 12 jaar. De eerste ter mijn dier bijdrage zal in 1914 worden be taald. Ten slotte kon worden medegedeeld, dat met de Spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen eene overeenkomst is gesloten, volgens welke deze de exploitatie der kaden, steigers en andere werken op zich neemt. Verlenging van den kaaimuur aan het einde van het Zijkanaal naar de Axelsche Sassing. Aan het oostelijk eind van het Zijkanaal naar de Axelsche Sassing bevindt zich aan den zuide lijken oever een kaaimuur, die in twee ge- vroeg hjj. „Ik dacht," antwoordde zjj, „dat ik u beiden misschein halverwege op den terugweg ont moeten zou en zoo liep ik langzaam al verder tot ik eindelijk hierheen gekomen ben. Waar is de Pope." „Daar binnen, bij den melaatsche." „Leeft de zieke nog? Of is hjj reeds ge storven „Ik kan het u niet zeggen. Toen ik daareven bij hem was leefde hu nog. Wat er nu van hem is, dat weet ik niet, Papadia." Wilt go eens gaan kjjken, Gerothanassis „De Pope heeft het mij verboden.? De Papadia zweeg even en begon toen weer op bezorgden toon„Ge zult hier misschien wel moeten overnachten „Dat maakt niets uit. Er is maneschijn. Ik kan er tegen. Maar gij, Papadia,Jwaarom zijt gij eigelijk gekomen?" „Ik heb den talar meegebracht." Eu zjj wees op den zorgvuldig opgevouwen besten talar van den Pope dien zij over den arm drofg. „Waarom hebt gij dien meegebracht? Het is toch niet zoo koud, dat hij dien nog over den anderen zou moeten aantrekken." „Misschien komt hij toch wel te pas," meen de de Papadia. Na eenig nadenken hernam Gerothanassis „Gij wilt misschien den anderen liever niet meer in huis hebben uit vrees voor besmetting deelten gebouwd is, resp. in de jaren 1890 en 1907. De aanvoer van de landbouwproducten ter verscheping neemt aldaar zeer toe. Er zijn producten, b. v. vlas, die niet op den veelal modderigen dijk gelegd kunnen worden, in afwachting dat er gelegenheid tot laden is. De behoefte aan verlenging van dezen kaaimuur doet zich dan ook meer en meer gevoelen. De kosten zijn op 8700 begroot. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, geeft het Nutsdrpartement Ter Neuzen op Vrijdag 17 October zijn eersten Nutsavond in dit seizoen. De heer Jongkees, uit Vlissingen wiens naam als goed voordrager" gevestigd is, zal dan als spreker optreden. Voor de Nutsleden en hunne huisgenooten kan het een genoeg lijke avond worden. Het Bestuur heeft het recht ook niet-leden te introduceeren. Boven dien kan men tegen matigen prijs toegang verkrijgen tot één of meer Nutsavonden. Het departement hoopt, dat de opkomst groot zal zijn. Sedert Vrijdag wordt de 18-jarige H. Vermast, werkzaam bij de metselaars op de cokes-ovens te Sluiskil, vermist. Het laatst is hij gezien omstreeks 8 uur, terwijl zijn gereedschap schoon gemaakt voor de gesloten deur van het magazijn lag, zoodat daaruit wordt afgeleid dat hij zijn werk 's namiddags nog beëindigd heeft. Sedert dien tijd is ondanks vele nasporingen niets meer van hem ontdekt. Het terrein van de fabriek en de omgeving is nauwkeurig afgezocht, zoodat men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. De vermiste is een oppassende jongen hij was in den laatsten tijd nog al eens ongesteld. Het is te begrijpen, dat deze verdwijning de familie veel zorg baart en deze omtrent het lot van hun zoon en broeder in grootè ongerustheid verkeert. Naar men ons mededeelt, was de vermiste gekleed in een blauw fabriekswerkpakje, een rood geruit boezeroen, grijze pet, lage klompen met breede zwarte leeren, grijze sokken, grijs geruit cache-nez. Zijne lengte is ongeveer 1,72 Men hij is donker van opslag. In zijne zakken moeten zich hebben bevonden een portemonnaie met eenig geld en een abonnementskaart Ter NeuzenSluiskil-Brug. De rechtercommissaris, vergezeld van den griffier uit Middelburg was Maandag alhier, om nogmaals een onderzoek in te stellen in verband met het verbranden van twee vlasmijten, toebehoorende aan den land bouwer W. d. F., die als verdacht van brand stichting te Middelburg is gedetineerd. Er werden verschillende getuigen gehoord. Zaaiuslag. Maandagnamiddag was ons anders op gewone dagen zoo stil en rustig dorpje in groote opschudding geraakt. Na en voor het bekend worden van het faillissement der Gebrs. Verstraten alhier, die een zaak uitoefenen in rijwielen, onder- deelen, bedden, dekens, karpetten, enz. enz liepen er geruchten als zou het met die zaak niet precies in orde zijn. Als gevolg daarvan werd door de politie een onderzoek ingesteld naar de verkochte goederen, wat ten gevolge had, dat eenige „Ik weet niet. Het is een booze ziekte. Men kon ze in zjjne kleeren meenemen. Men kan niet te voorzichtig zjjn." Bjj deze woorden was zjj tot den ingang van den tuin genaderd. „Ga hier wat zitten, Papadia," zeide de oude „op dezen steen. Gjj moet wel erg vermoeid zijn." „O neen, ik ben niet moeZou ik naar binnen gaan, Gerothanassis „Als de Pope dat maar goed vindt De Papadia zette zich op den steen. Elk oogenblik nu wendde zjj haar hoofd naar de hut. Hare bezorgdheid sprak levendig uit bare gelaatstrekken. De oude voelde mede lijden met haar en deelde ook zijnerzijds haar ongeduld. „Wees maar gerust," begon hjj weer. „Ik zal heel zachtjes naai binnen gaan en eens kijken." Hij schreed langzaam naar de but, bij eiken stap luisterend. Hij hoorde niets. Bij de deur gekomen, bleef hjj staan. De priester sprak iets met gedempte stem. De oude kou het niet verstaan. Hij stak zijn hoofd naar binnen. Het hoofd van den melaatsche was niet te zien. Het was bedekt door den rug van den priester, die op den vloer geknield lag en, over den stervenden gebogen, bad. De witte doek, met welken Gerothanassis het aange zicht van den lijder had toegedekt, lag naast den Pope op den grond. fietsen, dekens, enz. door de marechaussée's werden in beslag genomen. Maandagmiddag ongeveer half een werden de Gebroeders Verstraten door den brigadier der marechaussee uit Ter Neuzen gearresteerd en in het arrestantenlokaal ondergebracht. Ondertusschen werd door den brigadier die vergezeld was van een der manschappen, onderzoek gedaan naar een en ander dat verband hield met dit faillissement. Toen de marechausseé's te ongeveer half zeven bij het arrestanten-locaal terug kwamen stond daar een groote massa volk, die druk over dit faillissement en de arrestatie spraken en hun verwondering te kennen gaven dat de arrestanten zoolang in dit locaal moesten blijven zonder verhoord of naar Ter Neuzen gebracht te worden. Het stond er zwart van menschentoen verzocht de brigadier der marechaussee om ruim baan te maken, wat door de menigte met gejoel werd beantwoord, waarop op eens de sabel werd getrokken en op de menigte een charge werd gemaakt, die tal van personen slagen deed oploopen. Wat meestal bij zulke gevallen plaats heeft, gebeurde ook hier. Vele personen die uit nieuwsgierigheid daar aanwezig waren en van den prins geen kwaad wisten, liepen daar gevoelige klappen op. Erger was het gesteld met rustige burgers, die over het dorp kwamen om bezoeken af te leggen of boodschappen te doen. Zoo kwam daar de 66-jarige omroeper Jacob Lensen, die een bezoek bij zijn zwager wilde afleggen, het dorp over. Zonder de minste aanleiding, liep hij verschillende slagen met de sabel op. De 61-jarige A. C. de Beer, die pas van den akker was thuis gekomen en voor zijn vrouw in een winkel om boodschappen was gegaan, was nauwelijks u:t die winkel of hij ontving slagen met een sabel, waardoor hij op den rechterarm twee wonden kreeg, een van 5 en een van 7 centimeter. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen. De 70-jarige Jan Geelhoedt, die zich haastig wilde verwijderen struikelde en viel. Hij ontving nog slagen, terwijl hij op den grond lag. Toen de gemeente-architect A. P. Wisse, er op wees, dat men hier een 70-jarige sloeg, kreeg hij voor die mededeeling ook nog wat. Nog andere personen, o. a. J. A. Lensen, moesten, door de opgeloopen slagen, zich onder dokters behandeling stellen. De gemoederen waren door een en ander in hevige beroering geraakt en algemeen keurde men het hardhandige optreden van de politie af. Ondertusschen was ook de Burgemeester op het dorp gekomen en deze sprak er zijn verbazing over uit, dat er zonder zijn order op de burgerij was losgeslagen. Men zou intusschen de arrestanten naar Ter Neuzen overbrengen, maar geen der rijtuig-verhuurders was nu genegen een voer tuig beschikbaar te stellen. De Burgemeester, die het volk toesprak en mededeelde, dat zij, die zich te beklagen hadden, den anderen dag op de secretarie daarvoor in de gelegenheid zouden gesteld worden, wist het volk te kalmeeren. Hij kwam met de brigade commandant overeen, dat hij met de com mandant der rijks-veld wacht, die inmiddels ook op het terrein was gekomen, de arrestanten in zijn rijtuig naar Ter Neuzen zou brengen, wat dat ook is geschied. Nadat de arrestanten waren vertrokken, De boer trok zich zachtjes weder terug. De Papadia zat roerloos op den steen. Zij had met de oogen elk zijner bewegingen ge volgd en verwachtte in spanning zijne terug komst. „Wat hebt gij gezien vroeg zjj. „Niets." Op hetzelfde oogenblik trad de priester uit de hut en stapte met laDgzame schredeu door het tuintje. Hij droeg geen talar. In de op geheven handen hield hij het biechtbrevier en het vaatwerk voor het gewjjde brood. Hjj schreed voort, het hoofd omhoog, met kalmen blik, terwijl de wiDd zijne lange, loshangende haren bewoog. Hij scheen een geheel ander menscb te zijn geworden. Zoo naderde hjj Gerothanassis en zijne vrouw, zonder de geringste bevreemding over hare komst aan den dag te leggen. Zjj belden verroerden zich niet, om hem tegemoet te gaan. Zjj wachtten tot hjj komen zou. Zij richtten ook geene vraag tot hem. Zjj wachtten tot bij spreken zon, „Hjj is ontslapen 1" zeide de priester. Gerothanassis en de Papadia maakteu stil het teeken des kruises. „Morgen vroeg zullen wjj weder hier zjjn en hem begraven." hernam de priester. Zijne stem had iets verhevens iets indruk wekkends. Nooit had zjjns vrouw hem zoo hooren spreken. Zjj luisterde naar hem en de tranen sprongen haar in de oogen. Zjj voelde werd omstreeks half negen door de mare chaussée's opnieuw een charge met de sabel gemaakt, waarbij nogmaals gevoelige klappen werden uitgedeeld. Ondertusschen waren ook een tweetal marechaussée's te paard uit Axel in het dorp verschenen, die op een schot dat door de marechaussée's gelost werd, het dorp inrenden en alles wat op straat was de huizen injoeg. Ook daarbij werden verschillende personen die niet vlug genoeg uit de voeten konden komen met de sabels bewerkt. Het duurde lang eer de kalmte terug keerde en toen de marechaussée het dorp hadden ver laten werd er nog druk over geredeneerd en vroeg menigeen zich af»of dit klappen uit- deelen nu zoo maar ging*. Zeker is het dat menig Zaamslagnaar door al die wederwaardigheden, dien avond moei lijk de slaap heeft kunnen vatten. Te Hoek brak Zondagavond in den Van Wijckhuisenpolder brand uit in de berg plaats van J. van Drongelen aldaar. De brandweer, die spoedig ter plaatse was behoefde gelukkig geen dienst te doen. Toe gesnelde personen hadden het vuur reeds gebluscht. Alles was verzekerd. Wegens zijn benoeming tot civiel ge zaghebber in N.-O.-I. heeft de heer A. Voeten tegen 1 December a. s. ontslag gevraagd als secretaris van Philippine. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Breskens de heer J. de Hullu, ter vervanging van den heer J. de Hulster, die overleden is. Bij de Vrijdag gehouden herstemming in district 1 voor den gemeenteraad te Middelburg, was de uitslag als volgt Aantal kiezers 904, uitgebracht 635 stem men van onwaarde 15 geldig 620. Hiervan verkreeg W. Hioolen (vr.^) 312 stemmen W. A. de Rijke (a r.) 308 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Hioolen. Zitting van 10 October 1913. VEROORDEELD zjjnC. K- E. S., zonder beroep beiden te Axel en L. P. B., arbeider te Philippine, ter zake van strooperjj, de twee eerst- genoemden ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hechtenis, laatstgenoemde tot eene boete van ƒ1, subs. 1 week tuchtschool. J. D., landbouwer te Axel, ter zake van ovei- treding Polderreglement,, tot eene boete van ƒ1, subs. 1 dag hecht. A. V., fabrieksarbeider te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Jachtwet, tot 2 boeten elk van ƒ1, subs. 1 dag hecht, voor iedere boete, met ver beurdverklaring en vernietiging van het geweer. P. v. A., metselaar te Axel, ter zake van over treding der arbeidswet, tot eene boete van ƒ0,50, subs. 1 dag hecht. H. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Trekhondenwet, tot 2 boeten van ƒ0,50, subs. 1 dag hecht voor iedere boete. A. V. en P. M., fabrieksarbeiders, beiden te Axel, ter zake van het loopen op bezaaiden grond, ieder tot eene boete van ƒ0,50 subs. 1 dag hecht, voor ieder. N. B., werkman te Assenede, terzake als voren, tot eene boete van ƒ4, subs. 3 dagen hecht. P. H. en J. H., arbeiders te Axel, ter zake als voren, le tot eene boete van ƒ0,50, subs. 1 dag hecht., 2e tot 2 boeten, elk van ƒ0,50 subs. 1 dag hecht voor iedere boete. C. R., scharenslijper, zwervende, ter zake van het staan met een woonwagen aan den openbaren weg, tot eene boete van ƒ0,50. subs. 1 dag hecht. P. H. W., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van Herbergovertreding, tot eene boete van ƒ5, subs. 5 dagen hecht. J. J. Rvoermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van het Motor- en Rijwiel- reglement, tot eene boete van ƒ0,50, subs. 1 dag hecht. A. D., zonder beroep te Ter Neuz6u, ter zake van overtreding der Visscherijwet, tot 2 boeten van ƒ0,50, subs. 1 week tuchtschool met verbeurd verklaring en vernietiging der hengels. H. M., magazijnknecht te Blaasvelde, ter zake als voren, tot 2 boeten van ƒ0,50, subs. 1 dag hecht, voor iedere boete, met verbeurdverklaring en vernietiging van den hengel. J. v. D., zonder beroep te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van ƒ1, subs 1 dag hecht, met verbeurdverklaring van het kruisnet. A. J., visscher te Westdorpe, ter zake van over treding van het Reglement van Politie voor de polders, tot eene boete van ƒ0,50. subs. 1 dag hecht. A. v. M., visscher te Axel, ter zake van het dat deze beproeving zjjne ziel voor alle tijden gelouterd en gesterkt had. „Zal ik van nacht hier blijven vroeg Gerotganassis. „Ja, blijf", zeide de priester. „Ik zal morgen zeer vroeg weder bier zjjn. En zjjn vronw aanziende die talar reikte zeide bjj „Daar heb je goed aan gedaan hem rojj te brengen. Want met den anderen heb ik den doode toegedekt." En naast elkander stil in het neigend avondlisht gingen zij samen de priester en zjjne vrouw, te voet den weg op huiswaarts. EINDE.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2