Altijd dezcltdc. ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING. 1 Rechtszaken. Gemengde Berichten. Bovendien weet ieder, dat een verandering in de regeeringskoers zich niet in de eerste plaats uitdrukt in de begrootingscijfers van het eerste dienstjaar van het kabinet. De voorstelling der clericale bladen raakt dan ook kant noch wal A(s de kamers door de Koningin geopend zijn is het regel, dat zij met haar gevolg het eerst de zaal verlaat. Op dien regel is blijk baar dezen keer een uitzondering gemaakt. Iö de bladen toch lezen wij »Alvorens de koninklijke stoet zich in be weging stelde, zag men Dr. Kuyper in zijn ambtsgewaad van minister van Staat de Ridderzaal verlaten en zich te voet langs een groot deel der afgezette straten naar zijn woning begeven. Hij trok zeer de aandacht van de menigte, want weldra ging het in de dichte scharen van mond tot mond, dat daar Dr. Kuyper ging.« Hij blijft toch altijd dezelfde praalhans* zegt het Volk. Java en Madoera. Omtrent de op Madoera voorgevallen op stootjes meldt het »Soer. Hbl.« Er hadden in de afdeeling Soemenep twee relletjes plaats één op de pasar Ganding en een op de pasar Prendoesan (halverwege Soe menep en Pamekasan). Op de pasar Ganding blijkt een Chinees werkelijk gemolesteerd en bestolen te zi)n een zekere Abdoel Gajoer wordt ervan ver dacht. De zaak is in onderzoek. Het relletje op pasar Prendoean was van grooter beteekenis. Het moet zich als volgt hebben toegedragen Tijdens den grooten pasardag aldaar op 27 Augustus 1.1., den laatsten vóór de lebaran- poewasa, bevonden er zich als naar ge- gewoonte eenige Chineezen uit Pamekasan, waaronder zekere The Hok Tjay, om lijn waden te verkoopen.. Zij hadden hun ge zamenlijke uitstalling onder een afdak be noorden den grooten postweg. Een eigenlijk gezegd pasarterrein toch bevindt zich aldaar nog nieter wordt markt gehouden aan weerszijden van den grooten postweg over een afstand van meer dan een paal. In' den loop van het volgende jaar zal ook deze pasar zooals reeds met tal van andere is geschied, door het gewest Madoera in beheer worden genomen fondsen voor den aankoop van een geschikt terrein zijn op de begrooting van dat jaar gebracht. Een afdoend politietoezicht zal dan ook mogelijk wezenthans is dit uiteraard niet het geval. Op een gegeven oogenblik nu ontstond ge schil tusschen den genoemden Chinees The Hok Tjay en een nog onbekenden Inlander die, volgens verklaring van den eerstgenoemde, een stuk wit goed wilde wegnemen, waarop de Chinees hem met een ongeladen revolver dreigde. De Inlander liep weg en de Chinees hem achterna. Plotseling kwam toen een regen van steenen op het afdak terecht, ter wijl The Hok Tjay een steek in den buik kreeg. De andere Chineezen zoomede een lnlandsche koeli van één hunner, die zich nog onder het atdak bevonden, werden door de Narkiesos bewoog slechts bet boofd ten teeken vaD groet, sloeg den ezel met bet stuk touw, dat voor toom dienst moest doen, even op den nek, en trippelde met den ouden boer in de achterhoede er van door. En het ge dwongen glimlachje der Papadia was ver dwenen, nog vóór de kleine processie zich een honderdtal schreden verwijderd had. En met den rug haren hand wischte zy van hare wimpers een paar tranen af. De weg liep eerst voortdurend afwaarts, steeds tusscben de aan den voet der berg helling gelegene akkers en wijnbergen. Straks echter ging het weder opwaarts, door een dicht boschage van oljjfboomen, tot op den kam van de tegenovergelegene hoogte, waar drie windmolens op een frisschen luchtstroom wachtten, om hunne laBge, trage, met zeil doek bespannen wieken weder in beweging te zetten. Hier werd de weg weder vlakker, want men bevond zich op een ruim, zacht opwaarts glooiend hoogland, dat aan de zuid kust van het eiland door eene rotsige steilte werd begrensd. Het pad zoo men het een'pad mocht noemen was ruw enlerg'verwaarloosd, zoodat het voor geen sterveling een genoegen kon zijn het te bewandelen. Maar zoowel Gerothanassis als de ezel scheen volslagen ongevoelig voor de ontelbare Bteenen, die, door kuilen en geulen afgewisseld, overal als struikelbossen lagen gezaaid. Lage muren, geworpen steenen licht gewond en vluchtten naar een aangrenzend woonhuis, hun goederen in den steek latende. Dit alles moet zich binnen enkele oogèn- blikken hebben afgespeeld De onmiddellijk toegesnelde politie kon niet anders dan het gebeurde constateeren, terwijl één met een kris gewapende inlander, die wegliep mét enkele stukken goed in de hand, welke aan den Chinees The Hok Tjay toebehoorden, gearresteerd werd. De zwaar gewonde Chinees The Hok Tjay werd naar Pamakasan getransporteerd en overleed den volgenden nacht. De wond bleek met een kris of dolk te zijn toegebracht. De keisteenen waarmede geworpen werd, lagen in groote menigte voor het grijpen op de over den weg loopende trambaan. Of de S. S. in dit relletje betrokken is, is onzeker. Het gezamenlijk optreden van een betrekkelijk groot aantal Inlanders en het dadelijk partijtrekken voor hun landgenoot, toen The Hok Tjay met een revolver dreigde, wijst volgens onzen berichtgever op een af spraak, doch hiertegenover staat het feit, dat geen der toesnellende desa-hoofden of politie beambten ook maar iets, zwemende naar eenige leus of wapenkreet, vernomen hééft: Naar den resident bij een kort daarop ter plaatse ingesteld onderzoek, verzekerd werd, zou de Chinees The Hok Tjay van wien beweerd wordt dat hij erg ruw in zijn optreden placht te zijn en bizonder gehaat was koft vóór het relletje een inlander met een schaar hebben gestoken. Wellicht heeft men dus aap een bepaalde wraakoefening, speciaal ;tegen meergenoemden Chinees te denken. Aan andere eveneens ter pasar aanwezige of te Prendoean verblijfhoudende Chineezen is al thans niet de minste overlast aangedaan Vechtpartijen of wraakoefeningen, waarbij het blanke wapen een rol speelj, zijn op Madbera schering en inslag en hebben geen de minste politieke beteekenis. In de op Donderdag a. s. te 10 ure te houden openbare vergadering van dep Gemeenteraad alhier, komen de volgends punten in behandeling Notulenj Ingekomen stukken Verzoek van D. van Aken in verband met. aan de gemeente te leveren drukwerk Voorstel in zake verordeningen armen verzorging 'i Regeling jaarwedden" personeel school B. Bijdragen voor pensioen gemeente-ambte naren Vaststelling rooilijn Voorstel in zake verkoop facaliën Voorstel af- en overschrijving in de be grooting voor 1913 Voorstel wijziging begrooting 1913 Voorstel in zake het inrjjden van de Noord straat van eene zijde Voorstel in zake het aangaan met het rijk eener dading Vaststellen suppletoir kohier honden belasting Ontheffingen belastingen. Zeker hebben velen met ons, met leed wezen het overlijden vernomen van den heer D. Tolhoek, adjunct-commies ter secretarie alhier. De overledene werd in 1897 benoemd tot bode bij het gemeente bestuur. In 1902 volgde van hoekige, geheel onbehouwen steenklompea zonder een spoor van kalk opgetrokken, perkten aan weerskanten by de wyubergen af. Maar hoe verder men kwam des te zelzamer werden de wijnstok, om plaats te maken voor de reeds afgemaaide akkets;; en nogj verder verdwenen ook deze sporen van de menechelyke kuituur. Rechts glooide het plateau, al golvend tot kleine heuvels en in het wild met kreupelbotö begroeid langzaem opwaarts tot des eilandk hoogste kruin terwyl het links zachtjes afdaalde naar de kust waar de blauwe Ege'ische Zee lag te sprankelen in den zonneglans onafzienbaar slechts hier en daar onderbroken door de sierlyk,zich spitsende berggestalten van de overige eilanden. Het was een waarlijk schoone aanblik. Maar de preester scheen geen oog er voor te hebben. Zijn geest was op heel iets anders gericht. De angstige beklemming die aanvanke lijk door het besef van plichten het voorbeeld van Gerothanassis was aan kant gezet bekroop opnieuw zijne ziel. De aan den tocht voorafge gane toebereidselen do aanwezigheid der dorpers voor de deuren der huizen de aanblik van zijne vrouw in wier oogen hij immers sterk en moedig wilde zijn, dit alles bijeen had wel is waar zijn versaagde gemoed opgesterkt. Maar thans in deze eenzaamheid der wildernis temidden van de diepe stilte die door den hoefslag van den muilezel en zijn benoeming tot ambtenaar tér secretarie. Bij de vorige zoowel als de tegenwoordige burgemeesters en suprieuren stond dhr. Tolhoek, door zijn ijverige plichtbetrachting in hoog aanzien. Hij werd later benoemd tot adjunct-commies en wist door nauwge zetheid en plichtsbesef zich de achting van zijn suprieuren en zijn medeburgers te ver werven. Om zijnjhulpvaardigheid was hij ook bij het publiek, waarmede hij door verschillende openbare betrekkingen, die hij bekleedde, in aanraking kwam, zeer gezien. De gemeente verliest in hem een verdien stelijk ambtenaar en zijn gezin een zorgzaam vader. Ter gelegenheid van de Wereldten toonstelling te Gent, hadden Zondag op het kanaal Ter Neuzen Gent nog enkele wed strijden van zeil- en moterjachten plaats. In de afdeeling voor motorjachten behaalde de heer H. W. R. Kramer te Ter Neuzen, met zijn motorjacht »Tenax II* in den »cours de régularité,* den eersten prijs, zijnde een prachtige coupe op marmeren voet, een waarde hebbende van drie honderd francs. Een treurig ongeval had Maandag middag, omstreeks 4 uur plaats, aan de nieuwe weg bij de Axelsche brug alhier. Op dat uur passeeren daar vele kinderen, die de koffie naar vader of kennissen, werkzaam aan de losplaatsen aan 't spoor, moeten brengen. Het bietenvervoer, dat reeds begonnen is, brengt op dat punt een druk wagenverkeer te weeg. Nu kwamen verschillende wagens, die hun bieten hadden gelost, achter elkander aangereden, toen de 10-jarige Anna Griguttis, die ook op weg was met de koffie voor vader, meende nog wel te kunnen passeeren. Zij werd evenwel aangereden, door een ledigen bietenwagen van den landbouwer L de Regt, die bestuurd werd door een 14-jarigen jongen. Het meisje werd hevig bloedende en be wusteloos door toegeschoten omstanders op genomen en binnengebracht in het café van Bos. Door den toevallig in onze gemeente aan wezigen arts, den heer C. van Rompu, werd met den heer Klaassen, apotheker, de eerste geneeskundige hulp verleend. Na ongeveer een uur keerde het bewustzijn terug. Uit het onderzoek bleek, dat het kind waarschijnlijk een trap van een der paarden tegen het hoofdje heeft gekregen, waardoor het kaakje hevig verwond werd, maar dat de wielen van den wagen niet over, maar langs het lichaam zijn gegaan. Na voorloopig te zijn verbonden kon het kind naar de ouder lijke woning worden vervoerd. Het span paarden bij dit ongeval betrokken, geraakte bij het ziekenhuis op hol en renden dwars door een haag in een sloot, op de hoogte van de villa van den heer Lensen. De bestuurder werd van den wagen geslingerd maar kwam er goed af. Met de paarden, die inmiddels waren gegrepen, reed de jongen daarop naar huis. Zeker door deze gevallen zenuwachtig ge worden, reden bijna onmiddellijk daarop twee fietsrijders op elkaar. Dit liep af met een paar schrammen en eenige schade aan de fietsen. Maandagmiddag reed de pneumatische beerwagen naar de beerscljuit om zijn inhoud kwijt te raken. De werklieden, daarmee belast, hadden den wagen in de goede richting geplaatst, toen het paard, dat voor den wagen stond, verkeerde bewegingen ging maken Hoewel de voerman al het mogelijke deed om bruin in de goede richting te dry ven, gelukte hem dit toch niet. Het gevolg was, dat het paard van den kant op de schuit viel, boven op een lange uit stekende schroefdraad; terwijl de wagen, met het. voorstel er af, op den kaaimuur bleef hangen. Behulpzame menschen kwamen de werk lieden te hulp en terwyl men het paard van den wagen losmaakte, gaf het dier den geest. Een schipper was zoo bereidwillig met zijn schip even bij te halen en met een walletje* werd de wagen, die weinig schade had, weer op den wal geplaatst. Het paard, waarvan de voerman J. Ver- couteren eigenaar is, was niet verzekerd. door de "zware schreden van den onden boer rog te voelbaarder werd gemaakt thans du de zon hem op de schouders brandde en hemel en aarde in een laaien gloed stonden om hem heen, thans doken weder voor zyn star blikkende oogen de akeligste voor stellingen op. Hjj spande zich in, om door de macht van den wil zyne phantasie te beteugelen. Maar de phantasie bleek sterker dan de wil. En hjj was bang, de arme jonge man. Hjj was bang 1 (Wordt vervolgd. Arrondissements-Recütbank te Middelburg Zitting van 7 Oct. 1913. J. D., 17 jlandbouwersknecht te Zaamslag is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroord. tot f7 of 14 dagen tuchtschool. P. B. R., 15 j. en A. d. R., landbouwers knechts te IJzendijke zijn wegens strooperij veroord. de eerste tot f7 boete ot 14 dagen tuchtschool, de tweede f 10 boete of 10 dagen hechtenis. 0. J. M., 52 j, arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. E. H., 28 j„ huisvrouw van A. d. V., zonder beroep te Aardenburg is wegens mis handeling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. v. T., 27 j., werkman te Westdorpe, is wegens wederspannigheid veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. A. J. H., 42 j werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordv tot f 10 of 10 dagen hecht. De Rechtercommissaris voor strafzaken te Middelburg, mr. J. W. Zijlstra, en een griffier bevonden zich gisteren te Ter Neuzen teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het verbranden der vlasschelven van W. d. F., thans gedetineerd. Bij beschikking der rechtbank te Middel burg, is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen W. de F. Pz., 56 jaren, landbouwer, geboren te Zaamslag wononde te Ter Nenzen, gedetineerd te Middel burg, beklaagd van brandstichting. In deze zitting stond terecht vrouw J. D. te Axel, die uit een lade van vrouw J. Meijer geld zou hebben genomen. Ze werd daarbij betrapt door de eigenares. Bekl. echter ont kende en zeide wel de lade te hebben geopend, doch er geen geld te he'oben uitgenomen. De 2e get. vrouw J. Hamelinck verklaarde, dat bekl. later had gezegd >Ik zal het nooit meer doen Bekl. zeide, dat dit alleen daarop sloeg, dat zij niet meer in de kast zou komen. De officier van justitie eischte 1 m. gevange nisstraf. De verdediger mr. J. Adriaanse betoogde, dat het hem verwonderde, dat deze zaak ver volgd wordt, daar de zich benadeeld gevoelende geen klacht hadden ingediend. Bovendien is de diefstal in het geheel niet bewezen. De verd. concludeerde tot vrijspraak of als ver oordeeling mocht volgen dat dan een geldboete zou worden opgelegd. Wegens mishandeling van een ambtenaar in functie stond terecht J. H. te Axel, die op 29 Aug. de marechaussee de Backere zou hebben geslagen. Beklaagde bekende. De rechtbank zag af van het hooren der getuigen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen M. E. R. te IJzendijke beklaagd van diefstal. Als eerste getuige werd gehoord J. C. Aerts, hotelhouder te IJzendijke, in wiens dienst be klaagde was geweest. Op 17 Juni zou bekl. geld ontvreemd hebben uit een kistje in een secretaire. Bekl. bekende wat geld te hebben weg genomen. doch zei dat zij dit gedaan had omdat de juffrouw (vrouw van get.) dit zelf ook deed. Voorts verklaarde zij, dat zij veel meer terug betaald had aan haar meester dan zij aan waarde gestolen had. Aerts had gezegd Als je f 100 geeft, zal ik de zaak laten loopen. De verd. mr. J. J. Heijse liet de vraag stellen of bekl. aan deze voorwaarde had voldaan. Get. antwoordde bevestigend ;]hy had dan ook geen klacht ingediend. De dochter van den lsten getuige E. P. S. Aert had gezien, dat bekl. veel geld op een spaarbankboekje had en ook nog veel los geld in haar kast. Ook had zy sleutels bij haar gevonden die op de kast en het kistje pasten. Bekl. verklaarde, dat het bovenbedoelde geld niet van diefstal afkomstig was. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. J. Heijse pleitte clementie. Een kranige machinist. De Rotterdammer* schrijft: Maandagmorgen had nabij Oud-Beierland het volgend voorval plaats: Nabij de halte Zinkweg naderde tram no. 4 der Rotterdamsche Tramweg-Mij. Ongeveer 40 M. vóór de tram kwam eec vrouw de rails overloopen, om naar haar geit te kijken, welke langs den dyk liep. Plotseling bemerkte de vrouw, dat zy door haar 3-jarig kind gevolgd werd. Zy wilde zich omkeeren, om het kind te

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2