Gemengde Berichten. ÏÏIT 0HZE QMGEV3m De heer Jac. Jansen, aannemer alhier, vroeger onderwijzer, laatst Waarnemend hoofd der openbare school te Biervliet, is thans door Burg. en Weth. van Zaamslag benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare school in den Groote Huissenspolder. In verband met het verbranden van 3 mijten vlas in den nacht van Donderdag op Vrijdag, is Zaterdag de eigenaar, de 57-jarige landbouwer W. d. F., door de gemeentepolitie alhier in arrest genomen en Maandag onder verdenking van brandstichting ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Middelburg. Een veldartillerist, die Maandag met groot verlof terugkwam, heeft in de Vloos- wijkstraat alhier, 's nachts heel wat rumoer verwekt. Omstreeks half een werd de heer Will gewekt door een hevig rumoer. Daar was genoemde veldartillerist R. W., thuis be- hoorende in de Kerkhoflaan, langs de Nieuwe- diepstraat in den tuin gekomen en was begonnen met op de achterdeur van den heer Will te slaan. Op de vraag wat hij moest hebben riep de artillerist, die dronken was, dat hij voor zich en zijn kameraden inkwartiering moest hebben. Gelukkig kwam spoedig de politie, die aan het straatrumoer, dat intusschen vele inwoners in die buurt uit hun slaap had gewekt, een einde maakte door den artillerist te arresteeren. Ook bij andere bewoners was op de ramen getimmerd. De heer J. Risseeuw, hoofd der open bare school te Sluiskil, is benoemd tot onder wijzer in plant- en dierkunde aan de rijks normaallessen te Axel. Sluiskil, 27 Sept. Vrijdag j.l. hield de feestcommissie »Plan 1913« te Sluiskil hare laatste vergadering onder leiding van den burgemeester, den heer Huizinga. De boeken van den penningmeester wezen een ontvangst aan van 602,236, eene uitgaaf van 601,30' en derhalve een goed slot van 0,93, dat aan de kas van het Burgerlijk armbestuur werd afgedragen. Na een woord van dank aan allen die tot het welslagen van het feest op 14 Aug. j.l. hadden medegewerkt, werd de bijeenkomst gesloten. Bij de gisteren gehouden verkiezing v&ri' twee "léden voor de Prov. Staten in het district Middelburg werden gekozen de heeren W. Melis en H. R. Struve, beide anti-revo lutionair. Axel. Tot directeur van de zangvereeni- ging »Orelio« alhier is benoemd de heer P. 0. van Delft, gediplomeerd muziekleeraar te Hulst. Er waren drie sollicitanten. De vereeniging telt 38 werkende leden. Aan de gasfabriek te Axel, bemerkte men gisterenochtend vroeg, dat op het stations emplacement een wagon in brand stond. Dadelijk werd de chef gewaarschuwd en het bleek, dat een wagon cokes van de Sluiskilsche fabriek, Donderdagavond te Axel aangekomen, aan het branden was. De cokes waren waarschijnlijk niet voldoende gebluscht geweest. De hulp van de brandweer werd ingeroepen en door stations- en gemeente werklieden werd het zaakje tot dezen éénen wagon beperkt. Om half negen gister morgen keerde de spuit huiswaarts. (Axelsche- Ct.) Toen Zaterdagmorgen de metselaars die in de kom der gemeente Stoppeldijk mfet den bouw van een huis bezig zijn, waffer uit een put wilden pompen, hoorden zij eèn eigenaardig leven, en kwamen tot de zonder linge ontdekking, dat er niet minder din vier bunzings in rond zwommen, die te ver geefs wanhopige pogingen aanwendden, tin zich er uit te werken. De beesten werden natuurlijk doodgeslagen en ofschoon hunne huid niet zooveel waard is als in den winter, is deze zonderlinge vangst tóch een buitenkansjeen ook de hoender houders uit den omtrek zijn tevreden. Men vraagt zich af, hoe de dieren in den put verzeild geraakten. Met ingang van 6 October zijn, naar De Belastingambtenaar meldt, benoemd tcy commies te Sas van Gent (tijd.) de heeïen J. Visser en S. van der Leide. De heer A. de Ligny, leerling der rijkskweekschool te Middelburg, thans werk zaam te Schoondijke, als volontair, is met ingang van 15 October 'benoemd tot onder wijzer aan eene bijzondere neutrale school te Lobith. Bij het te Utrecht gehouden examen voor het politiediploma verwierf de heer A. van der Tang uit Oostburg dit diploma met aanteekening, De examens zijn afgeloopen. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Krabbendijke J. Welfe- man. Men meldt ons uit Krabbendijke dat tie benoeming van den heer Welleman, thafis wethouder dier gemeente, daar algemeen miet vreugde is begroet. Van een auto gevallen. Op de Nassaukade bi) het Frederik Hendrik Plantsoen te Arasterdam vielen gisteravond omstreeks 9 uur twee jongens van een auto af waar zij achterop waren geklommen. De eene bekwam slechts lichte verwondingeu, maar de andero, 10 jaar oud, werd bewusteloos op genomen waarschijnlijk met een schedelbreuk. Hij werd per auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het Wilhelmiua- gasthuis vervoerd. Diefstal. Donderdagavond werden door de politie van Sloten twee knechts van den graanhandelaar Ham wonende aan de Baarsjes aangehouden die uit den kelder van het magazijn van genoem den handelaar even te voren een hoeveelheid haver en graan hadden ontvreemd. Onder valsche voorwendsels hadden zij de sleutels van <fen kelder in hun bezit weten te krijgen. Een derde medeplichtige wist te ontkomen doch is Vrijdag aangehouden. Rumoerige kermis. Te Winschoten was de kermis dit jaar erg rumoerig. Reeds Zaterdagavond moest de poli tie optreden tegen beschonken kermisbezoekers en ook Zondag was een rumoerig6 kermisdag. De Maandag heeft echter tot een ernstiger treffen geleid op het Marktplein. Daar werd leeftjjd eigenlijk wel toekwam. Zijne gade stelde hem een zoon en opvolger in het uitzicht. Zjjne akkers beloofden een rijkelijken oogst, en de inkomsten der kerk hadden zich niet verminderd. Wat kon hij méér nog wenschen En toch neen, toch was zjjn geluk niet volmaakt. Eene groote, eene steeds hem om zwevende bezorgdheid wierp eene schaduw er op. Want, zie de_ priester heeft niet alleen de levenden te voorzien van geestelijk brood, maar hjj moet ook de stervenden troosten en de dooden begraven. Dit nu was de ge dachte, die den jongen man onophoudelijk kwelde de wolk, wier schaduw de overigens zoo heldere zonnigheid van zyn leven ver duisterde. Uit zijn prille jeugd dagteekende dit euvel. Men had hem, toen hij nog klein was, by het lijk van zijnen vader gebracht en van hem verlangd, dat bij de koude, geslotene oogleden van de doode zou kussen Toen was de verschrikking des doods hem om de ziel geslagen. Van dit oogenblik af had hij wel is waar vele begrafenissen bijgewoond. Hoe toch zou hij steeds onder priester levend en in zekeren zin in den schoot der Kerk opgegroeid zich aan de treurige plechtigheden en ceremoniën bij de uitvaart van ontslapenen hebben kunnen onttrekken Maar steeds had hij het zoo weten in te richten dat hij den aanblik der dooden vermeed. Met de oogen op het psalterium gevestigd of op de lamp die bij in de hand hield of wel zooveel mogelijk zich achter zynegrootere ambtgenooten verschuilend had hij den blik nooit op het doode omhulsel daar op de baar gerient en nog veel minder ooit gevolg gegeven aan de hartverscheurende uitnoodiging der naastbe- staanden, om het stoffelijk overschot waaruit de ziel ontvlood nu nog den laatsten kus te geven. En toch hoe kon hij hopen nadat hij eenmaal priester geworden was, in het vervolg de aanraking met dooden te zullen kunnen ontgaan In het besef dat het hem onmogelijk was, zich aan den huiveringwekkenden aanblik te gewennen had hij in de biecht zijn gemoed uitgestort voor den bisschop, hem zijne zwakheid geopenbaard, hem zijne bezorgheid beleden dat hjj nooit deze moeilijkste taak van zjjn ambt naar behooren zou kunnen volbrengen. En de eerwaardige grijsaard had hem vermanend toegesproken, hem berispt en en toch ook bemoedigd en hem de verzekering gegeven dat ook hij gelijk zoovele anderen zich aan den aanblik van dooden wel gewennen zou. Ja, hij had hem onder het oog gebracht hoe juist aan het sterfbed de taak des priesters hare hoogste beteekenis verkrijgt en hoe de woorden des priesters nergens troosten der en verheffender kunnen klinken dan juist voor het aangezicht des doods. (Wordt vervolgd. de dienaar van politie E. Kippenbroek eerst met een flesch op het hoofd geslagen terwijl hij later met een steen tegen het hoofd werd geworpen, zoodat hij bewusteloos tegen den grond viel en een caté moest worden binnenge dragen. Nadat een dokter hem daar een ver band had gelegd, werd hij per rijtuig huiswaarts vervoerd. Met hulp van eenige burgers werden enkele belhamels achter slot en grendel gezet. Dat zijn fijne discussies. De Limb. Koerier geeft verslag van een raadsvergadering te Schaesberg, Donderdag gehouden. Het raadslid Erens had gezegd, te meenen dat in de wet staat, dat het hoofd der school geen les meer behoeft te geven als er 7 klassen zijn. De voorzitter, burgemeester Quaedvlieg ant woordde hierop U zegt ik meen. Maar met dat meenen worden iemand zonder het minste bewjjs, verwijtingen en beschuldigingen naar het hoofd geslingerd. Die dat doet is volgens een hoogstaand schrjjver zelf een schurk een bewijs hiervan zit in mijne naaste nabijheid. Ja lach maar Debejj als ik U zie lachen denk ik aan den grijnslach des duivels. (Debeij interrumpeert. Maakt U zich maar eens rein, van wat men U beschuldigt). VoorzitterTegenover pamflettenschrüvers behoef ik me niet rein te maken. JU Debeijjstaat als pamflettenschrijver genoeg bekend. Ik heb nooit noodig gehad, Debeij, een armen bosch wachter zijn brood te ontnemen, om de bosschen goedkoop te hebben. Ik heb nooit noodig gehad iemand een blanco papier te laten teeke nen. Ik heb nooit noodig gehad een testament van 2500 door uw manupaleeren 2 keer dienst te laten doen. Ik wil hier verder niet op in gaan, bedenkt alleen dit spreekwoord, »die den duivel bannen wil, moet rein zijn», en dat bent U noch uwe helpers. Ik heb mij gerechtvaardigd voor alle autoriteiten, maar u bent een fitter geweest van uwe voorouders af." Erens Acht U de stukken die aan de leden der Tweede Kamer en aan alle autoriteiten gestuurd zijn ook pamfletten VoorzitterIk heb reeds gezegd, ik acht het schurken, die iets meener, en iemand be schuldigen, zonder bewijzen te hebben. DebeijBij is een schurk, die geld van de gemeente 4 jaar achterhoudt en als de politie hem op de hielen zit, ze dan heenwerpt. U staat onder huoge bescherming en het schijnt dat er geen recht bestaat, anders was alles anders uitgekomen. Voorzitter: Het is een schurk, die het wagen durft de hoogste autoriteiten te beschuldigen geen wonder dat diezelfde persoon my durft te beschuldigen. Debeij U hebt altijd den mond vol van recht maar was het recht, dat een arm werkman, die u een stukje land ver kocht voor 18 gld. hem later 20 gld. deed betalen. Was dit rechtvaardig. Was het eerlijk, iemand een blanco vel papier te laten teekenen. Debeij Ik ban mij rechtvaardigen, haal dien persoon eens dien ik 20 gld. heb doen betalen. Maar u Burgemeester, U kunt zich niet rechtvaardigen. VoorzitterBeide personen zoowel die u 20 gld. liet betalen alsook die u het blanco papier liet teekenen, wonen op Schaesberg, en tegenover schurken rechtvaardig ik mij niet. Erens: Wat U aanhaalt, zijn particuliere zaken, Debejj heeft echter in 't opvnbaar het hoofd der gemeente beschuldigd. U heeft zich dus ook in 't openbaar moeten recht vaardigen. Alsnn gaat men over tot behandeling der agenda. Nederlandsche redders. Maandagnacht 15 September hoorde men op het 14000 tons droogdok te Amsterdam gebouwd door de Ned. Scheepsbouwmaat schappij en thans onder leiding van den dok- meester K. Kruyff op weg naar Soerabaja in de golf van Aden angstig - hulpgeroep. Weldra ontdekte men een omgeslagen sloep en daar boven op een man. Vlug sprongen twee matrozen, Klaas Veenstra en Martinus Kramer, beiden Nieuwediepers, in de vlet om te trachten den schipbreukeling te redden zij mochten het genoegen smaken hem behouden op het dok te brengen. Van hem vernam men dat hij Duitscher was en stuurman op een der torpedobooten, die te Aden geankerd waren en die bestemd zijn voor China. Hij vertelde dat hij met zijn sloep door een windvlaag was omgeslagen en reeds langer dan een uur op de omgeslagen sloep ronddreef. Gelukkig dat men op het dok zijn noodkreten hoorde, anders ware hij zeker de golf uit en de volle zee ingedreven. Met de sloep van het dok werd hij naar zjjn vaartuig gebracht. Dinsdags 17 Sept. kwam de Duitscher op het droogdok om nogmaals zjjn redders te bedanken en wilde hun twintig Mark geven, dat echter met beslistheid door hem van de hand werd gewezen met de echt-Hollandsehe uitdrukking »Wy zjjn zeelui onder elkander een volgenden keer doe jjj het ons.« Een eeresaluut aan die flinke mannen l it den zeedienst ontslagen. Zaterdagavond te 9 uur is het stoomschip »Tambora« van de Rotterd. Lloyd uit Oost- Indië te Rotterdam aangekomen. Aan boord bevonden zich, onder bevel van den luit. ter zee le klasse Commjjs, 56 schepelingen, af komstig van verschillende oorlogsschepen, die op den verjaardag van de Koningin-Moeder als bljjk van demonstratie geweigerd hebbeo de hun op dien dag door de Regeering gegeven extra-verstrekking aan te nemen. Zjj zyn uit den zeedienst ontslagen wegens karaktereigen schappen niet vereenigbsar met de eischen van den militairen dienst. (N. R. Ct.) Een late rehabilitatie. De kerkeraad der Geref. Gemeente Boezem singel 30 te Rotterdam, brengt ter algemeene kennis, ook namens de gemeente, dat op haar ledenvergadering dato 17 September 1913, door een daarvoor benoemde commissie, een nauwkeurig rapport is uitgebracht, waaruit gebleken is, dat alle beschuldigingen, vóór vijftien jaar ds. D. B. van Smalen aangedaan, als zou Z. Earw. tegeDover de geraeents on eerlijke hapdeliugen gepleegd hebben, geheel ongegrond zjjn, waarom de gemeente en haar kerkeraad behoefte gevoelen Z.Eerw. openljjk in zyn eer te herstellen. (Ned.) Bandieten. Zoo nu en dan komen berichten uit Italië waaruit bljjkt, dat in sommige gedeelten het struikrooversgilde nog niet is uitgeroeid. Thans weder wordt gemeld, dat sterke detachementen carabinieri Sardinië doorkruisen, om een bende bandieten te vangen, die veertien moorden op hun geweten hebben. In verband met die jacht nam de overheid dezer dagen een groot aantal boeren en pachters gevangen, vriendjes van de moordenaars. Geen hunner echter liet een woord los. Om zich te wreken, hebben eenige bandieten een paar kinderen opgelicht van notabelen, en dat wel terwjjl een patrouille carabinieri in de on middellijke nabjjheid was. Het opperhoofd der struikroovers, Orgosalo, heeft de politie daarop geschreven, dat als zjjn vrienden niet onmiddelljjk in vrjjheid worden gesteld, de beide kinderen op een vastgesteld tijdstip ge dood zullen worden. Een etheromane. Pierette Fleury, een jonge vrouw, welbekend bij het zich amuseerende Parjjs, is in baar villa by Vesinet bezweken, als slachtoffer van het misbruik van opium, ether en andere vergiften. Haar weelderig ingerichte woning werd 's avonds druk bezocht door lieden uit de beste kringen van Parjjs, terwjjl ook vele rjjke vreemdelingen er welkome gasten waren. Volgens de beschrjjving in de Parjjsche bladen troonde Pierrette als een tweede Nana temidden van haar bewonderaars. Nauweljjks was dan ook het bericht van haar dood te Parijs bekend geworden, of de schitterendste bloemstukken en kransen werden de woning van de jonge courtisane binnengedragen. De justitie, die gegronde redenen meende te hebben om niet te gelooven aan het gerucht als zoude Pierette overleden zyn aan een hartverlamming, verbood de ter aarde bestelling en stelde een onderzoek in. Al spoedig bleek toen, dat de ongelukkige bezweken is aan de gevolgen van overmatig opiumgebruik. Treinroovers. Weer is een brutale treinroof in de Ver. Staten gepleegd, ditmaal in den staat Alabama. Twee jongelui brachten een sneltrein van de Alabama Great Southern Spoor door onveilige signalen tot staan, dwongen daarna met hun revolvers den machinist en den stoker de locomotief te verlaten en het postrjjtuig af te koppelen. Daarmee reden zjj een mjjl of wat verder, forceerden de brandkast in het postrjjtuig met dynamiet en stalen daaruit voor 125000 aan waarde. Zjj houden zich, naar men meent, nu in een moerassig bosch schuil. Men heeft wel jacht op hen gemaakt maar deze is al zeer rampspoedig geëindigd. Een deelnemer is nameljjk by ongeluk dood geschoten, omdat men hem voor een der bandieten hield. Late wraak. Te Praag sneed de 58-jarige opperman Posledni zyn vrouw met wie by 31 jaren een drachtig had samengeleefd den hals af omdat men hem op de hoogte had gebracht van een echtbreuk die de vrouw twee jaar na hun huweljjk gepleegd had. Eerst had de late wreker zjjoer eer de on gelukkige vrouw gedwongen, haar misstap schriftelijk te bekennen. De vrouw was on middelljjk dood, de moordenaar werd gearres teerd. In de 20ste eeuw Een boer heeft geweigerd inlichtingen te verschatten over een vroegere werkvrouw by hem een nu 80-jarige moedertje in de buurt-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2