Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kwestie De jVtoralt. De eenheid in Oostburg. UndelijK. wat li Jtoj niet tot inK«r. No. 2408. Woensdag 1 October 1913. 24e Jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot (n met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk vei> minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. In ons vorig nummer deelden wij reeds een en ander mede, overgenomen uit de Middel- burgsehe Courant, aangaande de kwestie De Muralt. Zooals bekend, werd door een man van rechts in de vergadering van het waterschap Schouwen, den heer De M. verweten, dat hij aandeelen zou hebben gehad in de maat schappij systeem-De Muralt. In den 25en dezer, gehouden algemeene vergadering van het waterschap Schouwen, heeft een commissie van onderzoek naar de juistheid van de beschuldigingen, onzen afge vaardigde naar het hoofd geslingerd, een z. g. rapport uitgebracht. Voorzitter van die com missie was notabene de beschuldiger zelf, namelijk de heer Boogerd voornoemd. Dit op zich zelf was al vreemd. De commissie deelde mede, van een defectieve uit Rotterdam te hebben vernomen, dat de heer Sanders, broeder van den directeur van de maatschappij systeem- de Muralt, zou hebben mede gedeeld, dat de heeren De M. en Fokker wel degelijk aandeelen hadden gehad in de voornoemde maatschappij. Staande de vergadering kon natuurlijk niet worden gecontroleerd, of de bewering van den defectieve juist was. Een bewijs, van de hand vau den heer Sanders zelf ontbrak. Direct na de vergadering werd getelegrafeerd aan den heer Sanders of hem iets omtrent ruededeelingen aan een detective gedaan bekend was. Tot groote verontwaardiging van het publiek blijkt, dat de heer Sanders niets omtrent aandeelen ooit heeft medegedeeld en er ook niets van wist. Het blijkt dus, dat het stuk waarop de z. g. commissie uitspraak deed, valscli was. Of de heer Boogerd opzettelijk het valsche stuk heeft voorgebracht is ons nog niet bekend. De groote populariteit die onze afgevaardigde reeds in het land van Schouwen genoot, is door deze geschiedenis r,og gestegen. Geen schijn van bewijs heeft de heer Boogerd kunnen bijbrengen, waaruit bleek dat zijn beschuldiging anders dan laster was. Ons heeft de loop dezer geschiedenis niet ver wonderd. Wij hadden van onzen afgevaardigde niet anders verwacht, en zagen van stonden af aan in de geheele beschuldiging, niet anders dan een minder netto politieke zet, waaraan Uit het Nieuw-Grieksch van D. BIKÉLAS. 2) De voorganger van Narkissos echter, zjjn oom, was by aitzoDdering kinderloos gebleven en bad daarom toen zijne eenige, jongere zuster zich verloofde, in bet huwelijkscontract de zeer stellig bepaling doen opnemen, dat de eerste zoon dezer zuster priester en zyn erfgenaam wezeu zou. Wat nu bet erfgenaam- schap betrof dit bad niet veel tebeteekenen, want met aardscbe goederen was de brave oom slecbts uiterst matig bedeeld geweest. Maar des te boogere waarde hechtte men in de famiie aan de priesterwijding. Toen er nu inderdaad als eerstgeborene een jongsken verscheen, overtrof de jubel der familie nog de bij dergelijke gelegenheid met geheel onreebtvaardigbare onderschating van bet vrouwelijk geslacht gewoonlijk aan den dag gelegde blijdschap. De kleine Narkissos werd met vereeriug als de toekomstig dorpspries ter in de windselen gelegd, gezoogd en opgekweekt. Zijn speelgoed bestond nit rozen kransen en kruisen, en toen hij begon te zekere candidaat voor de Tweede Kamer niet vreemd was. Verschillende bladen van links willen, dat de vrijzinnige concentratie duurzaam zal blijven. Het Vaderland beval daartoe aan het stichten van provinciale verbonden en de Nieuwe Couraut beveelt eene proef daarmede aan. Ons verheugt het, dat men in het overige deel van ons land wil bestendigen, wat bi) de laatste verkiezingscampagne door den drang der tijden ontstond. Wij zouden het toejuichen, dat weer duur zaam vereenigd werd, wat te kwader ure werd gescheiden. Men weet het, dat wij nooit de nuanceeringen tij links verscherpt hebben, wij hebben hier altijd bijeengehouden, wat bijeen behoorde. Zoo is dan ook in het district Oostburg (de socialisten er buiten gerekend) steeds maar één candidaat van links geweest. En hieraan is het zeker te danken, dat ook in jaren van politieke malaise voor links, zooals in 1909 toch het district Oostburg voor de linkerzijde behouden bleef. Het gevoel, dat de vrijzinnige concentratie bracht, heeft er hier steeds toe geleid, dat men vereenigd bleef. De splitsing in de vrijzinnige party beeft niemand in ons district op zijne verantwoor ding willen nemen. En zoo we in de toekomst, wat we vurig hopen, vereenigd blijven, dan zal het door zoovelen voor zwak aangeziene district Oostburg een sterk bolwerk blijven voor de vrijzinnigen in ons land, zelfs in tijden van kentering en depressie. Wat ook geheure, in ons district blijve men één. Eigenaardig is de manier, waarop de Standaard schrijft over de bijzondere school. Er is niets te zeggen, schrijft het blad, tegen het binden van subsidie voor de bijzondere school aan zekere voonoaarden, gelijk nu weer de Troonrede aankondigt, mits deze voor waarden niet beteekenen dat op onze scholen het onderwijs gelijke methode zou volgen als praten waren de eerste woorden die men bem Daast het „papa" en „mama" uitstamelen l'et het Kyrie eleison. Nauwelijks kon bij op zyn beentjes staan, of hij genoot reeds het voorrecht den in zijn ambt optredenden priester, zijnen oom, met de lamp (lantaarn) vooraf te mogen gaan. Deze oom leerde ook den kleinen neef het alphabet aan de roode letters van bet horarium en later bet lezen naar het brevier. Maar dit een en ander verminderde geenszins de neiging van den kleinen gewijde tot kinderlijke spelen en evenmin behoedde het hem tegen handopleggingen (3) van byzonderen aard, wanneer bij met gescheurde talar van zyne klauterpartijeo op de rotsen thuiskwam, of in een levendig gevecht met zyn kameraadjes, roet hetzelfde betreurenswaardige gevolg, handgemeen was geweest. Nauwelijks was dan ook de kleine talardrager zyn twaalfde levensjaar ingetreden, of men achtte het raadzaam, bem uit het hnis te doen, opdat niet door een al te vertrouwelüken omgang het ontzag der kudde voor den veelbelovenden herder al te groote schade lijden zou. Nu leefde er op Andros in stille afzondering een onde oom van Narkissos' moeder die vroeger bisschop van Salmathns was geweest. Deze had zyn geestelijk ambt neergelegd, toen hij van het aardscbe slijk zooveel had bespaard, dat bij het overige zijns levens in rustige beschouwelijkheid kon slijten. Bij op de openbare school en dat, teneinde hier omtrent zekerheid te erlangen, o a. het leer plan goedkeuring zou vereischen van het gouvernement. Hiertegen, zegt het blad, rees onder ons van meet af principieel en absoluut verzet. De heer Pierson van Zetten heeft dit verzet het eerst geleid, en alle overige anti-revolutio nairen van beteekenis onder ons hebben zijn verzet krachtdadig gesteund. Wel ontkennen we niet, dat de heer Pierson allicht de zaak al te zeer op de spits dreefdoch dit is bij het opkomen van een nieuwe actie nimmer te vermijden. Alleen zóó trekt zulk een verzet de aandacht, en gaat't publiek beseffen, waarom het gaat. De matiging van den eisch kan later vanzelf volgen. Maar de zaak, waarom 't gaat, is en blijft deze, dat de vrije en de openbare school zich niet 't zelfde doel stellen. Met name de christelijke school bedoelt een andere opvoe ding en andere opleiding, dan de neutrale school beoogt En het zou de dood zijn voor onze scholen, wilde men ons dwingen, school te houden naar een methode, vloekende met het ons heilige beginsel. Hier zien we dus het anti-rev. hoofdorgaan, dat nimmer van waarborgen wilde weten, als er subsidie uit de Staatskas aan de bijzondere scholen gegeven werd, zelf van voorwaarden spreken. Beseft het blad eerst thans, nu het bijzonder onderwijs millioenen uit de openbare kas ver slindt, dat dit toch niet langer zoo kan gaan, vooral waar reeds zooveel fraude gebleken is bij het binnenhalen van den buit Of wil het blad zich maar zeker air geven, omdat het gaat inzien, dat om eene definitieve regeling te verkrijgen, de noodige waarborgen moeten worden gesteld Omdat het ziet, dat het aan die nood zakelijkheid niet ontkomen kan Wij voor ons gelooveu, dat zoo de Chris telijke partijen meerderheid gebleven waren, de Standaard nimmer van waarborgen of voorwaarden zou gesproken hebben, maar zich integendeel daar ten felste zou tegen gekeerd hebben. De linkerpartijen zullen zich dan ook door de tijdelijk veranderde houdiDg van de Stan daard niet laten misleiden. dezen vromen grijsaard zond men Narkissos in de leer. Zyne Hoogwaardigheid de bisschop ontving den knaap met welwillendheid en verleende hem de betrekking en de titel van een lector. Tot rechtvaardiging nn van deze eerste trede op de ladder der kerkelijke hiërarchie, zette Narkisos zyne stadiën niet slechts in de school van ADdros voort maar ook onder de leiding van het gewezeD kerkelyke opperhoofd vaD Salmathus dat hem in al de vormen en mysterieëa der kerkelyke diDgen inwijdde. In eene zóó gnnstige atmosfeer dus bereidde zich de jongeling tot zjjne loopbaan voor. Nadat er aldus eenige jaren verloopen waren zon juist de lector tot diaconus gewjjd worden toen naar Andros de tijding kwam dat zyn oom gestorven was en zyne medeburgers hem uitnoodigden nn als dieDS opvolger het ambt van zielverzorger over te neroeD. Wel is waar was by voor de plichten van een priester nog te jong; maar het famielierecht mocht uu eenmaal in geen geval in vreemde handen overgaan. De gewezen bisschop van Salmathus hoewel het hem zwaar viel, de hulp van zijnen voormaligen lector en aanstaan den diaconus te moeten ontberen schikte zich dus Id het onvermijdelijke en liet den jonden man met zynen zegen huiswaarts keeren opdat deze zich eene bruid zou kiezen alvorens hy hem tot priester inzegende. ■In »De Beukelaar,* een Christelijk-Sociaal Weekblad, lezen wij het volgende: »Een Christen handhaaft de Openbare school, omdat in deze meer godsdienst is dan in de Bijzondere school. Een Christen voelt, dat een onzichtbare, door God gelegde band het hart van den vol wassene samensnoert met dat van het kind daarom plaatst een Christen zich met alle beslistheid naast den opvoeder, die alle kinderen, zonder onderscheid om zich verzamelen wil. Het Christendom brengt geen scheiding, maar het vereent. Daarom blij ve de ééne, de onverdeelde school daar ga de Christen binnen daar brenge hij van zijn geloof, wat des kinds is en anders niets dan zal de (Openbare) school zich verdiepen en het gansche volk tot rijken zegen zijn.* Men kan het met die woorden al of niet eens zijnmaar men zal erkennen, dat hier een Christen aan het woord is, wiens taal vrij wat liefelijker klinkt dan de laster praat waarmee tal van zoogenaamde «chris telijk* bladen gevuld zyn. In 1907 werd door een listigen aanslag der klerikalen het liberale ministerie De Meester tot aftreden gedwongen. Heemskerk trad op. Dat was dr Kuyper niet naar den zinhy wou zelf liever wat ministèren. Bij elke gelegenheid heeft hij dat geval opgerakeld en in 't geniep heeft hij Heemskerk altoos tegengewerkt. Ook thans, nu Heemskerk reeds is afge treden kon hij 't nog niet laten hem een trap te geven. »Men had het ministerie-De Meester moeten laten uitzitten* schrijft hij. «Dat men op een ongelegen oogenblik den levens draad van dit Kabinet afsneed, is ons straks zeiven betaald gezet.* Ja, de klerikalen hebben hun straf ontvan gen en die was zwaar. Maar ze schijnen nog niet recht tot inkeer te komen, want ze zitten weer te broeden op plannen om het pas geboren ministerie om hals te brengen. We zullen kalm afwachten, welk adderen- gebroedsel er voor den dag komt. Dit namelijk het kiezen eener bruid was den joDgen Narkissos allerminst onaange naam en evenmin bereidde het hem eenigerlei moeilybeid aangezien zyne kens reeds laDg tevoren getroffen was. Schier van kindsbeen af had hy Aretula beschouwd als zyne toe komstige vronw. De ouders der]beide kinderen waren half in de scherts en half in ernst, van den beginne af met deze verbintenis ingenomen geweesten de kleine Narkissos had altyd door de zaak zoo erasig opgevat, dat hy bjj zijn vertrek naar Andros met zyn kleine speelgenootje de gelofte van weder- keerige tronw gewisseld had. Na eeDe afwezigheid van acht jaren vond hy Aretula als eene schoone en rijzige jonk vrouw terug. Maar ook san Narkissos zelf had de natuur een innemend uiterlijk niet ontzegd. Zijn blonde hoofd mocht op man nelijke schoonheid bogen, onder de zwarte baret, die hjj als lector droeg. En eene booge eer was hom beschoren. Zjjn oudoom, de bisschop, kwam zelf over, om het huwelijk te bevestigen, zegende vervolgens den jongen man als diaconus en presbyter In, en keerde toen naar Andros terug. En aldus zyn wy op het tegenwoordige standpunt onzer geschiedenis aangeland. Sinds drie maanden reeds was Narkissos priester, en alles ging hem naar wenscb. De boeren bewezen hunnen zieleberder méér hoogach ting en vertrouwen, dat bem naar zyaen TER MIZEISC VDLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1