~~ïjït onze omgeving. ONZE OOST. zondere plechtigheden toelaat te Berlijn werd aan dit motief in het geheel geen aan dacht geschonken - heeft men koning Constantijn onder de grootste geheimzinnigheid naar zijn hotel overgebracht. Slechts aan weinige personen, en onder hen waren zeer weinige journalisten, was het juiste uur van de aankomst des konings medege deeld. Eenige oogenblikken alvorens de koninklyke trein aankwam, werd hel station geheel afgezet. Nauwelijks aangekomen, werd Constantijn dooi den Griekschen gezant door een bagage-zaal naar buiten gebracht, om onmiddelljjk in een auto der Grieksche legatie geheel onopgemerkt te verdwijnen. Een groote menigte had zich voor het hotel Lotti, waar de koning zijn intrek zou nemen, opgesteld. Daar echter de koning door een achterpoort zijn apartementen wist te bereiken, werd hij ook daar door geen enkelen Parijzenaar gezien. Bovendien waren de meest uitgebreide politiemaatregelen genomen, om, zoo zich on verhoopt hier of daar een manifestatie mocht voordoen, daar onmiddellijk een einde aan te kunnen maken. Toen de talrijke fotografen, die zich voor 't hotel Lotti hadden opgesteld, om den koning bij zijn aankomst te kieken, vernamen dat de vorst zich reeds sinds eenigen tijd in zijn apartementen bevond, gaven zij luide hun ontstemming te kennen. Blijkbaar overtuigd dat hij te Parijs iets goeds te maken had, ont ving koning Constantijn hen daarop achtereen volgens in zijn kamer, om zich niet minder dan veertig keer te laten fotografeeren. In den loop van den dag maakte de koning een kleine wandeling naar de Place de la Concordemaar wederom waren de maat regelen zoodanig genomen, dat hij niet werd opgemerkt. De toenemende brutaliteit van den Inlander. De correspondent van het N. v. d. D. te Soerabaja schrijft De bruine broeder wordt met den dag over moediger. De toestand begint nu werkelijk gevaarlijk te worden, vooral voor de in de binnenlanden wonende Europeanen. De inlanders, en vooral zjj die tot de Sarekat Islam bebooren, zijn absoluut onhandelbaar, want de meesten, en vooral de domsten en fanatieksten, meenen, dat zy nu vrijer zijn in hun doen en laten en dat zij de Europeanen en zelfs de inlandsche ambtenaren en hoofden, wanneer deze geen deel van de S. I. uitmaken, niet meer hebben te ontzien. De bladen toonden bjj herhaling het brutaal optreden aan van inlanders tegenover Euro peanen, priaies en andere inlandsche ambte naren. Ik wil hieronder eenige staaltjes, recente feiten, laten volgen Een der employe's van de suikerfabriek Paugoonredjo onderhield er onlangs een koelie over, dat deze niet behoorlijk zijn werk had verricht. Een andere inlander, die in de nabijheid stond zei tegen den koelie, die een stuk suiker riet in de hand hield»Sla dien blanda maar op zijn gezicht De koelie bracht toen met den rietstok den employé een geweldigen slag toe en daarop namen beiden de vlucht. Alleen den koeli, die den slag toebracht, het na een paar weken te Alpien men moest toch naar hem gaan kjjken, naar Troger op de Inneralp. Maar tevens bleek dat niemand Inst had om te gaan. Tenslotte nam de onde Bennet zijne beenen op. Hjj kwam echter denzelfden dag terug, en alleen. De Alplenaars bestormden hem met vragen „Heb je hem gezien? Komt hij niet? Wat heeft hjj gezegd De oude schudde bekommerd zijn hoofd. Zeker had hjj hem gezien. Maar van de Ioneralp kregen zo hem met tien paarden niet meer weg. Waarom niet? Wat had hy dan gezegd Ja, een zonderling woord had h\j tot Bennet gezegd „Omdat," bad bjj gezegd, „omdat men 't jullie menschen tóch niet naar den zin maken kan." Toen echter in den zomer de Sennen weer naar de Inneralp trokken, vonden zy Jakob Troger toch niet krankzinnig, zooals zij ver wacht hadden. Hij scheen zelfs even goed bjj zijn verstand te zijn als zjj zeiven. Maar van naar het dorp terugkeeran wilde hij niets meer weten en wanneer hij vedelde, gebeurde het op een afgelegen verborgen plek, van waar de tonen klonken als zuchten. De zomer ging voorbij. De Sennen trokken van de Alp. Maar Troger kwam niet mee. Wel trachtten eenige dorpers hem tot thuis komen te bepraten. Zy bereikten echter slechts dat hi) nog schuwer werd en zich heel niet meer liet zien. heeft men kunnen arresteeren, en het is te hopen, dat hij flink zal worden gestraft. Een der machinisten van de suikeronder neming Boedoean werd dezer dagen, omdat hij het werkvolk een standje maakte, door circa twintig inlanders, waarvan velen m'èt messen gewapend, aangevallen. Hij wist echter nog naar zijn woning te ontkomen. Toen hij daarop, met een revolver gewapend, weer verscheen, nam de bende de vlucht. Sindsdien zijn ze niet meer op de fabriek gezien. Zoo werden kort geleden een, in de nabfj- heid van een kampong woonachtige, Indö- Europeaan en zijn vrouw, door bewoners van die kampong op gruwelijke wijze mishandel|d. De zaak is nog aanhangig bij den landraad. Europeanen, die liefhebbers van de jacjit zijn, worden den laatsten tijd niet meer tóp- gelaten door de bevolking van eenige buiten de stad gelegen dessa's. Daar, waar de menschen niet openlijk durvpn optreden, worden de jagers bij het verlaten der dessa's met steenen gebombardeerd.;! Zoo hebben onlangs zeven inlanders een tweetal Nimrods van Soerabaje willen aanr houden, die in een karretje zaten en op Wfeg naar Sedajoe waren. Toen echter de jagers de geweren op hen aanlegden, stoven zij naar alle zijden uiteen en verdwenen in de wildernis. Om de over hen gestelde inlandsche ambte naren en hoofden geeft de bruine broeder tegenwoordig ook weinig meer. Zij treden tegenover hen zelfs zeer over moedig op, getuige het feit, dat onlangs op den publieken weg in het Bangilsche op een assistent-wedana werd geschoten, alleen omdat hij aan een troepje inlanders het: Vanwaar en waarheen?* vroeg. Het was toevallig een dievenbende op ex cursie. Een dezer dagen werd een mantri-politie in een dessa van de afdeeling Lamongan dolor de bevolking half dood geslagen. Er werd namelijk in die dessa een tandak- partij gegeven, doch toen 's avonds al de dessa lieden op het feest waren, liet een der dansmeisjes, de favorite van velen, nog maar steeds op zich wachten. Zij was bij den mantri, werd gezegd, en deze wilde haar nog maar steeds niet laten gaan. Het laDge wachten moede, toog toen het geheele gezelschap naar het huis van den politie-ambtenaar en hij werd op zoo'n ge duchte wijze toegetakeld, dat hij in de eerste dagen geen dienst meer kon doen. Een zekere naib, of priester, ergens in bovengenoemde afdeeling, en lid van de Sarekat Islam kwam dezer dagen tot de blijde ontdekking dat hem een party houtwerken ontstolen was. De man wilde de hulp van de politie inroepen doch dadelijk kwamen er meer dan vijftig leden van de S. I. bij hem en deelden hèm mede, dat hij de politie er buiten te laten had. Zij lieten zich op zeer beleedigende wijze over de politie uit, en beweerden zelf wel naar het gestolen hout te zullen zoeken en cjen dief te straffen. Zij gingen er inderdaad ook op uit, het gestolene werd in een dessa achterhaald ^en de dief kreegjeen geduchte aframmeling. In het Rembangsche worden in den laatsten tijd op verschillende plaatsen priaies, loerh's en petinggi's door de bevolking haast niet meer ontzien. Dat is nu alles reeds dertig jaar geleden. Of Jakop Troger werkelijk nog leeft, dat weet niemand in Alpien want sinds eene lange reeks van jaren heeft geen mensch hem meer te zien gekregen. Hij is ook al lang niet meer om spijs en drank naar het dorp gekomeB. Maar zjj gelooven dat hjj die ergeps anders haalt van eeno vreemde Alp misschien. Want voor dood willen zjj hém in geen geval houden. De kleine kinderen, wanneer zjj eenzame wegen gaan, de Sennen en de jagers en de wortelzoekers, die groote kinderen, zjj hooren, wanneer zjj in het stille gebergte stjjgen, den vedelaar, en Jan zeggen zij schuw„Hoor daar speelt hjj weer Zoo mooi doet 't er toch geen een Want ook dit is weer anders geworden. Het vioolspel van Jakob Troger, waaraan zjj zoolang zjj hem by zich hadden altijd iets wonderbaars, iets bovenaarsch gekregen. - In zjjn huisje zit Bennet, de geweien bnrgevader nu een stokoude, gebogen zichzelf overleefd hebbende man. Die iuieterd altjjd in de verte en hjj mompelt wel twintigmaal daags, te pas of te onpas, voor zich heeu „Ja ja die kon spelen, Jakob Troger 1 Zoo speelde er geen En hetzelfde slechts met andere woorden en bjj andere gelegenheden, zegt menige grijskop te Alpien. Nu hebben zij een soort heimwee naar hem, die, toen zjj hem hadden, niet goed genoeg voor hen was EINDE. Men gaat daar nu zelfs bij den assistent wedono's inbreken en stelen. Wat kan men meer wenschen Op a.s. Vrijdag te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in be handeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den Directeur der H. B. S. Voorstel tot goedkeuring rekening brandweer over 1912. Regeling voor vast van de jaarwedde van den heer I. A. Koene. Regeling verlof-traktement van den heer D. Tolhoek. Benoeming van een onderwijzer aan de m. u. 1. o. school. Op de voordracht zijn geplaatst Kok H. L. C., te Koudekerke Bakker Oege, te Rhenen Hekker van W., te Enschede. Voorstel "in zake onderhoud stoep voor. de wachters woning in de Noordstraat. Regeling uitbreiding personeel school D te Sluiskil. Zaterdagnacht, na het sluiten der kermis, bemerkte een juffr., op de Heeren gracht alhier woonachtig, dat een persoon, die even te voren aan den kant van het kanaal liep, eensklaps was verdwenen. Zij snelde met een lange stoffer toe om hulp te bieden, maar er was van den man niets meer te bespeuren. Zij riep zoo spoedig mogelijk hulp, maar daar het nogal hard regende, was er weinig volk in den omtrek te. zien. Aan een agent van politie die voorbij kwam, deelde zij het geval mede. Dadelijk werd begonnen met dreggen, maar men kon niets vinden, na ruim een uur bezig te zijn geweest. Zondagmorgen werd een pet drijvende gevonden en toen men kort daarop weer met dreggen begon, haalde men het lijk op van M. H., 38 jaar, die door de een of andere manier te water was geraakt. Hij laat een weduwe met 2 kinderen achter. Op de voordracht ter benoeming tot leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool en den handelscursus te Delft komt als no. 2 voor de heer B. J. Krijgsman te Rotterdam, leeraar aan de hoogere burger school alhier. Naar de Belastingambtenaar meldt, is met ingang van 1 November a.s., eervol ont slag verleend aan den heer W. Stute te Ter Neuzen als hoofdcommies en aan den heer A. van de Zande als commies-ontvanger te Kapellebrug. Met ingang van 1 Oct. zijn o. m. benoemd tot commies te Sas van Gent (tijd.) de heeren J. C. de Koning en H. Roerhorst. Naar wij vernemen is de bouw eener nieuwe R. K. kerk alhier bij onderhandsche aanbesteding gegund aan den heer A. van der Walle te Hulst, die had ingeschreven voor 51.110. Voor dat werk werd nog ingeschreven door de heerenH. Martens te Oosterhout voor 53 640, H. W. de Kanter te Breda voor f 53.890, M. Bakker te Princenhage voor 55.425, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 57.850, J. M. van der Velden te Ter Neuzen voor 59.588, L. de Mejjer te Selzaete voor 60.900 en J. de Meyer te Selzaete voor 60.100. Met ingang van 1 October a. s. is benoemd tot Directeur der Ryks-Normaallessen te Axel de heer D. van Houte, hoofd dei- openbare school te Axel. Bij de gisteren te Oostburg gehouden aanbesteding van het bouwen van een fabrieks gebouw, gasmeesterswoning, benevens gas houderfundament, ten behoeve van de op te richten steenkolengasfabriek voor de gemeente Oostburg, is het laagste ingeschreven door Van de Sande en Baljeu te Breskens en Middelburg voor f23.959. Bij den landbouwer Geirnaerdt te IJzendijke waren de knechts Zaterdagavond bezig met het opvoeren der paarden. Twee dezer dieren gingen aan het vechten met elkaar. De knecht H. van de Voorde van Waterland-Oudeman, die ta dicht bij de beesten kwam, kreeg een slag tegen de ribben, die zeer waarschijnlijk niet voor hem bestemd was. Deerlijk gehavend werd de ongelukkige opgenomen en binnengebracht. Hij was niet in staat om huiswaarts gevoerd te worden. Te Aardenburg worden pogingen aan gewend om ook het onafhankelijkheidsfeest te vieren. Indien er genoeg geld bijeenge bracht kan worden zal dit eerlang plaats hebben. Wegens bedanken van W. de Die als nachtstoker by de tramwegmaatschappij Bres kens -Maldegem is in diens plaats benoemd M. Lindhout. De gisteren in deze gemeente gehouden loting voor de nationale militie had den volgenden uitslag TER NEUZEN. 1 Visser Gerrit. 2 Harms Rokus Jan. 3 Volkerijk Paulus Petrus. 4 Cense Johannes Marinus. 5 van der Hooft Pieter Willem Judocus. 6 Vanhijfte Edmond. 7 de Groot Cornell's Arie. 8 van den Bulck Bernardus Cornelis. 9 de Jonge Jacobus. 10 Doppegieter Levinus Bernardus Dominicus. 11 Dhaeze Johan. 12 de Fejjter Jacobus Pieter. 13 Servaas Joos Adriaan. 14 Klaassen Jan. 15 Scheele Adriaan. 16 Stockman Alphonse Joseph. 17 de Feijter Abraham Marsz. 18 van de Velde Jozias. 19 de Mul Frans. 20 de Smit Jean Baptiste. 21 Machielsen Hendrik Cornelis. 22 van der Hooft Abraham. 23 van Cadsand Daniel. 24 Heule Louis. 25 van den Eude Adriaan Jacobus. 26 de Bruijne Abraham. 27 Harte Jacobus Cornelis. 28 Openneer Louis Marinus Adriaan. 29 van Gelderen Andries. 30 Smallegang Mattheus. 31 Faas Jacobus Francois. 32 Hoek lzaak. 33 Bedet Jan. 34 Goethals Bruno Antonius. 35 van der Straeten Johannes Jacobus. 36 de Cooker Charles Antoine. 37 Faas Abraham Jacobus Johannes. 38 Bruning Petrus Leonardus Franciscus. 39 Dees Albertus Arie. 40 Dees Johannes Abraham. 41 Liebers Dingenus Pieter. -> 42 Kouwijzer "Gerardus. 43 Harms Paulus Rokus. 44 Broekhoven Guillaam Johannes. 45 de Feijter Abraham Jansz. 46 ten Hoeven Frans. 47 van Doeselaar Jan Hendrik. 48 Blok Arie Leendert. 49 Schalk Louis Anton. 50 IJsebaert Alphonsius Florimond Eduard. 51 Peters Gustaaf Adolf. 52 de Vujjst Pieter. 53 Riemens Jan. 54 van Drongelen Frans. Van de in deze gemeente voor dé1 lich ting der nationale militie voor het jaar 1914 ingeschrevenen werden wegens broederdienst, eigen dienst of gebreken, van den dienst vrij gesteld Acke Petrus Johannes. Bal Adrianus Cornelis. van der Bent Gerardus Johannes. Bos Benjamin Johannes. Bracke Franciscus. van Breen Gelein Adriaan. de Bruijn Gerrit. de Doel der Martinus Cornelis. Elve Pieter. de Feijter Jacobus. Geensen Anthonie Andries. 't Gilde Dirk Pieter. Haak Daniel. Haak Pieter. Hamelink Jacobus Jan. Hamelink Pieter Willem. Harte Jacobus. van der Hooft Frederik. van der Hooft Pieter. Jolijt Cornelis Pieter. Kalle Eduardus. van Kerkvoorde Pieter Cornelis. Koelmans Cornelis. Koster Salomon Jozias. Koster Willem, de Kraker Jannis Marinus. de Kubber Cornelis. Mechielsen Adriaan. Meeuwsen Jan. de Meijer Johannes Jacobus. Michielsen Adriaan Jan. Pauw Hendrik Jan. van Petegem Franfois Willem, van der Pe'yl Leendert. Pladdet Anthonie. Pladdet Pieter Simon. Platteuw Jacobus. Riemens Anthonie Jan. Riemens Gerardus. de Ruijter Johannes Willem Frederik. Scheele Dirk. Schelstraete Bernardus Johannes. Smies Jan. Speetjens Théophile Willem Frans. Standaert Arthur Clement.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2