S)e Troonrede. lïrflïïZË^MaEVIN G. BINNENLAND. Gemengde Berichten. deel uit van de commissie. Het waren de heeren Heemskerk, Colijn en De Waal Male fijt. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, stelde de Commissie voor, tot den aanbouw over te gaan van 9 groote pantserschepen ieder van 25 millioen gulden tal van torpedobooten, torpedokruisers en torpedojagers, ieder van 1 tot 2 millioen gulden verder het gereedmaken van eenige havens als lig- en wijkplaatsen voor de oorlogs schepen. De bemanning zou bestaan uit vrijwilligers en miliciens. Voor een en ander zouden de kosten 17 millioen per jaar bedragen, voor de helft door Indië en voor de andere helft door Neder land te betalen. Waar moest dat geld van daan komen Het spreekt van zelf, dat de Commissie ook deze vraag te beantwoorden had. Want wie een doel wil, moet ook het middel aanwijzen, waardoor dat doel te bereiken is. De Commissie nu stelde het volgende voor De Tariefwet van Kolkman zal vermoedelijk meer dan 10 millioen 's jaars opbrengen. Welnu, dit meerdere kwam ten bate van het vlootfonds. Bij de laatste verhooging van den jenever- a c c ij n s is bepaald, dat een gedeelte 8l/a millioen zal besteed worden tot verlaging van den suikeraccijns. Dit doel vormt het vermaarde suikerpotje De Commissie nu stelde voor, de suikeraccijns niet te verlagen, maar het vrijvallende deel der jenever belasting voor de vloot te besteden. Door herziening van de waarde der onge bouwde eigendommen zou eveneens meer geld in de Schatkist dus ook naar de vlootvloeien. Eindelijk was er, volgens de Commissie, nog altijd een paar millioen te halen uit een belasting op de tabak. Men ziet, de Commissie was van zessen klaarze wist precies, hoeveel en welke schepen voor de verdediging van Indië noodig waren, en ze wees de middelen aan om de kosten te bestrijden. Het ministerie-Heemskerk is nu van de baan. Wat zal het nieuwe ministerie doen We zijn in dit opzicht niet gerust. Voortdurend wordt door de klerikale pers op versterking van leger en vloot aangedrongen. Zij ziet overal spoken. Van dichtbij dreigt Duitschland en in 't Oosten Japan, naar men beweert. Wij deelen die vrees voor spoken niet. De groote mogendheden mogen zich, ten koste van hun welvaart, tot de tanden wapenen hun legers en vloten mogen ieder oogenblik gereed zijn om den strijd te beginnen, vast staat het toch, dat de onderlinge naijver en de vrees voor verbreking van 't evenwicht krachtig genoeg zijn om veroveringsoorlogen te voorkomen. En hoe meer geld door de mogendheden wordt vermorst, hoe grooter ten° slotte de tegenstand der volken zal worden. Doch, zooals wij zeiden, wij zijn ten aan zien van de plannen der nieuwe regeering niet gerust. Deze week zal licht brengen. De V. geïdealiseerd werd. «Ja ja dat was er tentje 1 Als een prinsesje, hoorDaar had het beele dorp toch eigenlijk trotech op kunnen wezenEn hieruit ontstond eene soort van ergernis, dat dit aantrekkelijke persoontje niet voor bet dorp behouden gebleveD was. En de éénige die het meisje zou hebben kunnen honden ja, dat was Jakob Troger geweest. En zoo geschiedde 't, dat men Jakob een ver wijt er van begon te maken, dat hjj Kathrine had laten gaan. Men rekende hem haar heengaan als eene nederlaag toe. Wanneer een vermaard mensch in z\jn Jeven eene ook nog zoo kleine nederlaag lijdt, dan pleegt hij terstond in de oogeD van zijne lieve medemenschen een paar duim kleiner te worden. Ook Jakob Trogrr werd kleiner. En deze verkleining, die eerst slechts zijn persoonlijk aanzien betrof, werkte vanzelf ook terug op datgene, wat hem eigenlijk zijn aanzien had verschaftzjjn vioolspel. Op zekeren dag giDg door het dorp de vrasg rond „Ja, waar om is Troger toch niet op de muziekschool gegaan, zooals de pater hem geraden had r Reeds in deze vraag school eeD lichte spot. En het antwoord liet den spot nog duidelijker doorschemeren „Och, non ja, die spelerij van hem zal wel niet zoo veel om 't lijf hebben. Hij zal zelf wel voelen dat bij beter doet met thuis te blijven (Wordt vervolgd.) I)e Ziektewet. Naar »Het Volk* meldt, had minister Talma in het begin van Augustus het initiatie! ge nomen tot samenstelling van een commissje^ welke der regeering van voorlichting zou dienen bij het nemen van maatregelen ter uitvoering van het bepaalde in eenige artikelen der Ziektewet, die regelen bevatten betreffende de erkende bijzondere kas. Vier organisaties, het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, de Christelijk Nationale Werkmans bond, het Alg. Nederlandsch Werklieden verbond en de Federatie van de diocesane R. K. Werkliedenbonden waren uitgenoodigd een lid voor deze commissie aan te wij/en. De opvolger van minister Talma heeft thans evenwel aan deze organisaties mede gedeeld, het instellen van de commissie ifi nadere overweging te hebben genomen, en dat althans voorloopig een zoodanige commissiè niet zal worden benoemd. Sluiting Staten-Generaal. Zaterdagnamiddag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken op de gebruikelijke- wijze de Staten-Generaal in vereenigde zitting gesloten. In zijn sluitingsrede herinnerde de Minister aan de'totstandkoming van talrijke verdragen met vreemde mogendheden van het wets ontwerp betreffende den kindertoeslag aan onderwijzersvan talrijke militaire wetten, als landstormwet en kustdefensievan de overneming van het bedrijf der Bell-telefoon- maatscbappij vau verschillende verzekerings wetten van de voorbereiding der reorganisatie van het bestnurswezen in Indiëvan de over neming van de spoorwegen Batavia—Buiten zorg en tal van kleinere wetsontwerpen. De opening der Kamers. Een zeer talrijk publiek was gisteren in de residentie aanwezig om den stoet te zien, waarmede H. M. de Koningin, vergezeld van Prins Hendrik, zich naar de ridderzaal begaf voor de opening der Staten-Generaal. De Koningin was gekleed in een blauw satijnen robe met kanten overkleed. Zij nam met den Prins, die het groote tenue van het vice-, admiraalsuniform droeg, plaats in de gouden koets. Onder het daveren der saluutschoten! en onder een groot enthousiasme van de zijde van het publiek vertrok de stoet om 1 uur, l van het paleis. Een kwartier later kwam de. Koningin met den Prins in de ridderzaal aanji die het gebruikelijke kleurige aanzien had. Van de ministers droeg de heer Bosboonj, het generaalstenue en kolonel Rambonet het, uniform van kapitein ter zee. Een dertiental, leden der Tweede Kamer droeg geen galarok. Van het afgetreden kabinet was alleen de oud-minister Regout aanwezig. De Koningin las met zeer heldere stem de Troonrede voor. Dit duurde 6 minuten. Bij, het heengaaii gaf het Kamerlid Rink het sein, tot een leve de Koningin waarmede de groote, meerderheid geestdriftig instemde. De Troonrede, waarmee H. M. de Koningin gisteren de zitting der Staten-Generaal geopend heeft, luidt als volgt Mijne Heeren Het verheugt Mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogend heden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw alsmede die der veehouderij bleef gunstig. Het mond en klauwzeer kan als geweken worden be schouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer ,9 .i ooi bevredigende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw be langrijk toe. De resultaten van het scheep vaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn behoudens enkele uitzonderingen bevre digend. De West-Indische koloniën bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Nederlandsch Indië stemt tot groote voldoening. Met leedwezen moet vermeld worden dat de pest in ver schillende gewesten op Java ondanks de krachtige pogingen tot onderdrukking nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wettigen de verwachting dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar geheel door het bur gerlijk bestuur zal kunnen.'worden vervangen. De burgerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de koloniën op lofwaardige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhangige j wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voorzieningen Uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht behoudens vast te stellen uitsluitingen, aan alle mannelijke Nederlanders van een te bepalen leeftijd, en tot wegneming der grond wettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen, zal onverwijld worden voorbereid. Ik stel mij voor aan een staatscommissie het onderzoek op te dragen, in hoever een algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs, en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kos teloos verleenen van ouderdomsrente aan be hoeftige zeventigjarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene instelling van weldadigheid, kan in den loop van deze zitting worden tegemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Radenwet, alsmede tot het toekennen van een recht ook op genees kundige hulp aan de verzekerden krachtens de ziektewet worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmiddelen eischt dringend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende om in de behoeften der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen eischten eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uw medewerking zal allereerst worden gevraagd tot vaststelling van een algemeene inkomstenbelasting en tot wijziging en ver hooging dé* successiebelasting. Het ligt in het voornemen de spoedige indiening van een ontwerp tot algeheele herziening van het wetboek van strafvordering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Neder- landsch-Indië zal de aanbouw worden voor gesteld van een slagschip, ten laste van de Indische geldmiddelen. De reorganisatie der levende strijdkrachtent die na de invoering der nieuwe militiewe, en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooid. Met de voorziening in de behoeften, be treffende de uitrusting en de verpleging van het leger, zal worden voortgegaan een her ziening van de bestaande wettelijke regeling ten aanzien van het verlofskader is in voor bereiding op de noodzakelijkheid om een uitbreiding van dat kader ook in de hoogere officiersrangen in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht de tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te onder nemen. Verbetering van den waterstaat kundigen toestand der omliggende provinciën. Uitbreiding van grondgebied en blijvende ver meerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering van die afsluiting en gedeelte lijke droogmaking zal u worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de regeering de laatste overblijfselen van de vordering van heerendiensten op Java en Madoera weg te nemen. De regeering oordeelt het hare roeping ook in de koloniën de volkswelvaart te ver heffen en aan te kweeken het besef van saam- hoorigheid van moederland en koloniën en van al de bewoners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastreven door bevordering der volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoeften der verschillende groepen waaruit de bevolking in Nederlandscb-lndie bestaat en opwekkende tot verdraagzaamheid op het ge bied van den godsdienst en onderlinge waar deering der rassen. Moge Gods zegen op uw veelomvattenden arbeid rusten Ik verklaar de gewone zitting der Skaten- Generaal te zijn geopend. Inbraak te Driewegen. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn inbrekers aan 't werk geweest bij den heer Jansen, hoofd der Chr. school te Driewegen. Door het verbreken van een ruit zijn de dieven aan den achterkant van het huis binnen gekomen. Blijkbaar hadden ze al een Heeren en een Damesfiets uit het waschhok gehaald en aan den weg gereed gezet om bij onraad spoedig weg te komen. Met gelijk doel waren alle deuren beneden open gezet. Hoewel de bewoners, die boven sliepen, wel eenig gerucht hoorden meenden zij dat het de kinderen waren, die naar een zekere plaats gingen. Toen echter de dieven met een breekijzer een kast openbraken, was de heer Jansen het bed uit gesprongen en naar beneden gegaan. Op dit gerucht zijn de dieven met de fietsen de plaat gepoetst. Na onderzoek bleek, dat uit genoemde kast waren ontvreemd eenige zilveren voorwerpen en koralen. De politie werd van het gebeurde in kennis gesteld, die een onderzoek begon en reeds eenige personen verhoorde. De gestolen fietsen werden gisterenmorgen in een sloot gevonden. Bockbeoordccling. Bij den uitgever J. Waltman Jr. te Delft verscheen dezer dagen een hoogst belangrijk en degelijk boekwerk van Jhr. R. R. L. de Muralt, getiteld „Dijk- en oeverwerken van gewapend beton, volgens het systeem-De Muralt*. Het is voorzien van een voorwoord van prof. J. A. van der Kloes te Delft. Ver sierd met tal van teekeningen en foto's, ge drukt op fijn papier, is het een mooi boek geworden van 476 bladzijden. Voor een vak man is het een werk van groote waarde, maar ook een eenigszins ontwikkeld leek zal met vrucht kennis kunnen nemen van een groot deel van den rijken inhoud. Voor polder besturen is het onmisbaar. Zij vinden er eene bevattelijke en duidelijke beschrijving in van het materiaal, dat bij zeeweringen ge bruikt wordt, maar vooral ook eene uiteen zetting van verschillende werkzaamheden in gewapend beton. Ook buiten Zeeland zal dit uitmuntende boek met zijn helderen betoogtrant stellig sterk de aandacht trekken. Wij weuschen den schrijver geluk met zijn' verdienstelijken arbeid. Zondagnacht circa half twaalf brak er, waarschijnlijk door het ontploffen van een nachtlampje, brand uit in de slaapkamer van den schilder J H. te Boschkapelle, die met zijn echtgenoote door het knetteren werd ge wekt. Door het zeer spoedig aanwezig zijn der brandspuit bleef het vuur tot dit vertrek be perkt het brandde geheel uit. Hun kind van circa drie maanden bekwam zulke hevige brandwonden aan het hoofdje, en de schilder aan den eenen arm dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen men vreest voor het leven van den kleine. In de Zaterdag te Aardenburg gehouden raadsvergadering, waar alle leden aanwezig waren, werd het reglement voor het Alg. Armbestuur, overeenkomstig een schrijven van Ged. Staten gewijzigd. Wegens bedanken van den heer P. de Bruijne als lid van het Alg. Armbestuur werd in diens plaats gekozen de heer J. Henry. Ontheffing van hoofdelijken omslag werd verleend aan den heer Van Waes en de wed. Masclee, respectievelijk voor drie en zes maanden. Daarna kwam een verzoek in van den ge meente-secretaris om ontheffing van huishuur van 1 Nov.—15 Dec. wegens verhuizing. Na eenige besprekingen werd dit goedge keurd. In de Maandag te Groede gehouden vergadering van de afd. Groede van den Bond voor Staatspensionneering werd wegens het vertrek van den heer H. G. Hammacher, die voorzitter was, tot bestuurslid gekozen de heer M. A. Mazure. Tot voorzitter werd gekozen de heer J B. Becu en tot vice- voorzitter de heer H. J. Houdon, alle woonachtig te Groede. De afdeeling Groede telt thans 99 leden. Vechtpartij. De Grondwet maakt melding van een ernstig verzet tegen de politie en een bloedige vecht partij te Roosendaal. De gebroeders J. en L. de T. hadden het reeds lang op den zoon van zekeren Vromans gemunt en den laatsteu avond van de kermis besloten zjj dezen, naar zij zeiden aan stukken te reepen. Donderdag avond laat drongen zij het huis van Vromans binneD, sloegen de moeder tegen den grond, wurgden bijna den vader, nadat alles was ver nield, terwijl de zoon de politie was gaan halen. Twee politieagenten kwamen en grepen L. de T.diens broer trok zijn mes, maar kreeg een klap met den sabel. Uit kroegen in de buurt kwamen tal van beruchte personen aanloopen en de agenten, bij wie zich een kameraad, die buiten dienst en ongewapend was, bad gevoegd, kregen het te kwaad. J. de T. kreeg een agent te pakken en haalde hem zijn mes ovej* de keel. Hij vluchtte op het zien van het bloed, dat er uit spoot. Een andere agent kreeg een messteek in den buik, maar het mes schampte af op een uniformknoop. L. de T. was nog steeds bedwongen en zon overgebracht worden naar het politiebureau, toen de derde agent op straat plotseling be merkte, dat hjj een steek in de rechterzjj had gekregen. Marechaussee werd gewaarschuwd en J. de T. werd van zijn bed gelicht. Ook hjj bleek in de vechtpartjj deerljjk te zjjn toegetakeld door sabelhouwen. Jf

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2