UIT OU ZE GMGEVIUG. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Gemeenteraad van Ter Keuzen. Met ingang van 1 October wordt de heer de Bliek kommies bij 's Rijks belastingen alhier overgeplaatst naar Rotterdam' Voor het aanschaffen van een wagentje ten behoeve van een ongelukkigen jongeling alhier is bij den burgemeeter en den secretaris dezer gemeente ingekomen van A. f 2,50, van Z. Z., O., S. v. L. en d. S. ieder 1, en van N*. N. 2, Bij de politie te Vlissingen werd Dinsdag door een kellner van het hotel »Noordzee boulevard* kennis gegeven dat hij een munt biljet van f10 vermiste en dat hij van dezen diefstal verdacht het 35-jarige kamermeisje P. de R., eveneens in dat hotel in betrekking. De politie stelde in de woning van bedoeld meisje een onderzoek in en daar werden tal van voorwerpen gevonden, welke uit dat hotel ontvreemd waren, als lepels, vorken, borden, schalen, lakens dekens enz. Het meisje werd nu aan een verhoor onder worpen en bekende ook het muntbiljet te hebben gestolen en dit te hebben ingeslikt. Later is dat biljet langs den natuurlijken weg terug gekomen. Tegen het meisje is ter zake van deze ver schillende diefstallen proces-verbaal opgemaakt. »V1. Ct.c Op de landbouw-tentoonstelling in Den Haag zijn o.m. de volgende bekroningen uit gereikt In de afdeeling paarden werd de le prijs toegekend aan de hengsten-vereeniging »De Toekomst* te Axel, vijfde prijzen aan Emiel Bon te Sluis en de Abdaalsche hengstenver- eeniging te St. Jansteen. Eervolle vermeldingen verwierven B. 0. Puylaert te Zuiddorpe en L. J. Aernaudts te Sluis. In de afdeeling paarden kreeg een eervolle vermelding W. J. Aernaudts te Sluis, een derden prijs Aernaudts voornoemd, een vierden prijs J. van Dixhoorn te Axel. Veelbelovende knapen. De 11-jarige J. v. d. W., en de 10-jarige L. v. d. W., twee broertjes uit de Ooievaar straat te Rotterdam zijn aangehouden aldus de N. R. C. Zij hebben in den laatsten tijd, vooral op de markt aan den Goudschen singel en verder overal waar zij de gelegenheid schoon zagen, van vrouwen, die bij kraampjes of voor winkels stonden te kijken, de portemonnaies uit haar zakken of taschjes gerold. De aan gehouden jongens verklaren zelf, dat ze misschien wel 50 tot 60 portemonnaies hebben gestolen. Bij een paar gevallen kwam het voor, dat er een bankbiljet van f 25 of vaD f 10 in zat, wat zij uit uit vrees voor ont dekking hebben verscheurd. En opdat hun vader er niet achter zou komen, lieten zij het gestolen geld door een straatrooster in een keldergat vallen, vóór zij het oudeiljjk huis binnengingen. Zoo werden zij nooit in het bezit van het geld gevonden, als de vader hun kleeding nakeek, wat nog al eens geschiedde, want hij vermoedde, dat zij niet veel goeds uitvoerden. Het geld hebben de jongens ver snoept. gingen ook Jakob en het meisje. Maar eensklaps bleef Kathrine staan. „Je viool," zeide zij. „Neem die toch mee." Hjj bezon zich even. Ja, als je dat wilt," zcide hjj, en bjj keerde haastig naar zjjn huis terng. Met het instrument onder den arm kwam hij aan, en nu gingen zij naast elkaar den weg op. Het dorp was nog stil. Waar een boer of een knecht uit den stal trad, maakte Kathrine halt, om vaarwel te zeggen. Jakob stond er bij en lachte een beetje genadig, alsof h« zoggen wou: „Nu ja jou mag zij de band wel geven.En daarbjj had hij het trotsche gevoel- Zij is toch met jullie geen van allen zooals met mjj!" Buiten het dorp daalde de weg en begon zich te kronkelen. Weldra zagen zjj de huisjes van Alpien niet meer, en het werd eenzaam. De knecht was een heel stuk voor uit. Hjj deed eeos alsof hjj op hen wilde wachten, maar zjj wenkten hem om door te loopen. De grasvelden waren nat van den morgendauw. Het roode licht in de hoogte werd al sterker en glom op ontelbare bergspitsen. „Ja ja! Daar ga je nu," begon Jakob met een zucht. Zjj wisten beiden niet veel te praten. „Ja ja,„ beaamde Kathrine. Na een poosje Dam hij hare hand, die zjj hem willig liet. Zoo gingen zij den ganschen verderen weg hand in hand en nu eens neuriede het meisje wat, en een ander maal begon Jakob een deuntje te fluiten. Later zeide zij „Komaan, nu kon je best eens een stukje spelen." (Wordt vervolgd.) liet drama in een beestenspel Omtrent het drama dat zich te Gent heeft afgespeeld, wordt nog gemeld, dat de dieren temmer, Dosy, nog pas een 8 tal dagen werk zaam was, daar de vorige temmer verleden week is heengegaan. Maandag werd het lijk gerechtelijk ge schouwd. Dosy moet bezweken zijn door overtollig bloedverlies ten gevolge van bet afslaan van den slagader. Uit zijn rug is zoo wat een kiiogram vleesch gerukt en door de wilde dieren opgegeten. Ook uit den linkerarm, linkerheup en dij zijn stukken vleesch geslagen, welke de dieren verslonden hebben. Het geheele lichaam is door ontelbare wonden, veroorzaakt door de nagels der dieren, overdekt. Nestor Wilmart. Zou men Nestor Wilmart moeten vrijlaten De mogelijkheid bestaat blijkens een bericht in de »Matin« van Parijs. Er zon geen delict te ontdekken zijn, waarvoor men den oud bestuurder van »Gent Ter Neuzen* zou kunnen vervolgen. Want er zijn geen valscbe effeklen. De effekten, voor het bestaan waarvan men hem heeft gearresteerd, hebben de vereischte bandteekeningen en de Maatschappij erkent dit. Alleen is de uitgifte ervan niet goedgekeurd in een vergadering van aandeelhouders, daar deze is bijeengeroepen. De geleende 71/, millioen francs zijn gestort in de kas der Maatschanpij, die ongeveer de helft ervan heeft betaald aan bemiddelaars. Wilmart zelf heeft niets gestolen en geen valsche stukken ver vaardigd. Aldus de »Matin« Luchtschip verongelukt. Een groot onheil heeft de Duitsche marine getroffen. Het eenige luchtschip, waarover qjj thans de beschikking had, de L T is op zee vergaan. Veertien man van de bemannirjg zijn verdronken. Toen dit bericht Dinsdagavond laat in Berlijn bekend werd, verwekte het algemeene conste - natie. Met innig medelijden dacht men nipt aan de dooden en hun familie, doch ook aan den ouden graaf Zeppelin, die opnieuw zoo n slag moest beleven, juist nu bij de manoeuvrés in Silezië bijwoonde en met recht met trots vervuld kon zijn over de prestaties van zijn schepen bij deze legeroefeningen. De Berlijner is reeds vertrouwd met (je Zeppelin-luchtschepen. Geen dag gaat er voorbij, wanneer het weer niet al te slecht is, of er kruist zoo'n machtig gevaarte boven <|e stad. En ook de L. I. was een goede bekende. Voordat het schip in Hamburg gestationneerd werd, deed het vele oefeningstocbten van Johannisthal uit. Nu ligt het als een wrak in zee. En het is een zwakke troost, dat juist dezer dagen de L II haar proeftochten doet. vóór het definitief door de regeering zal worden overgenomen van de Zeppelin-maat- schappjj. Van het ongeluk zelf wordt de volgende beschrijving gegeven in de Berlijnsche ochtend bladen Het groote personeel, met de be manning van de L II 21 man, op den nood- lottigen tocht van Dinsdag wordt hierdoor verklaard, dat men van plan was een oefenings- tocbt van 30 uur te houden. Tot 's avonds 6 uur bleef de L. I in de buurt van Helgoland, waar ook 66D torpedo- flottieltje, uit 66 schepen bestaande, kruiste. Daar de oefening een oorlogskarakter moest dragen, moest het lucht schip voortdurend ter hoogte van 1300 tot 1500 M. kruisen, om buiten het bereik der schoten te blijven. Dit werd voor het schip noodlottig. Het weer, dat 's morgens nog betrekkelijk gunstig was, werd in den loop van den dag steeds slechter. Van het noorden uit kwam een sterke depressie, die zwaar on weer en groote afkoeling bracht. Tegen 7 uör in deD avond wilde de leider van het schip, kapitein Hanne, bij Helgoland op het water landen, daar het weer intusschen zeer slecht geworden was en hij de reis niet wilde voort zetten. Door de koude, waarin de L I reeds uren lang vertoefd had, was het gas zeer bovendien was door de gas»erlies van ongeveer De ballon was door 21 belast, en zoo moest het De last was grooter dön de°draagkracht van het schip en de L I zonk 8uel. De commandant gaf, zooals van de torpedobooton uit gezien werd, het signaal om de 500 K. G. waterballast uit te werpen, ota op deze wijze den val te remmen. Dit bleek echter onmogelijk. Tengevolge van de duister nis en de onvoldoende draagkracht luisterde de ballon niet meer naar het horizontale stuur en schoot met een snelheid van 20 tot 22 M. omlaag. De gondels hielden zich nog eenige secoüden boven water, werden echter door het reusachtige gewicht van het metalen lichaam en door de omhulÜDg, die het water opzoog, onder de oppervlakte gedrukt. Eenige monteurs, die dicht bij de motoren stonden, en de stuurlieden sprongen over boord en trachtten te zwemmen. De manschappen en de monteurs, ineengekrompen, en hoogere sferen een 2400 Ms. ontstaan, personen te zwaar ongeluk gebeuren. die in de kajuiteu waren, verdronken, daar zij het dreigend gevaar eerst zagen toen het te laat was. De lijken zullen eerst geborgen kunnen worden, wanreer het wrak van de L I weggesleept is. Zes man werden gered door het vlaggeschip »Friederich der Grosse*, de zevende door een ander oorlogschip. Kort nadat het onheil geschied was, waren 17 torpedobooten ter plaatse, die met hun zoek lichten de oppervlakte beschenen, zonder dat zij echter van de vermisten een spoor vonden. Kort na middernacht keerden vijf torpedo booten naar Helgoland terug, terwijl de overige twaalf bleven zoeken. Het reddingswerk werd zeer moeilijk gemaakt, daar de zee onrustig was en de reddingsbooten niet gemakkelijk bij de plaats van het onheil konden komen. De „Z. V." Uit Leipzig wordt gemeld Het luchtschip »Z. V.« kon Woensdag tengevolge van den hevigen wind niet in de hal worden gebracht. Een zware rukwind dreef het schip de hoogte in de motoren werden echter weder aangezet en daardoor werd het schip van den ondergang gered. Vier soldaten werden mede de lucht in gesleurd, een hunner wBrd in de gondel ge trokken een ander wist zich door een sprong te redden, wee echter vielen van een hoogte van 150 M. naar beneden en waren onmiddel lijk dood. Het luchtschip »Z V* is zonder ongelukken in de hal geborgen. De gemeenteraad van Italgoy. Wij lezen in »De Tijd* het volgende »raadsverslag« De voorzitterNu krijgen we de aanbieding der teekening eener nieuw te bouwen school met besluit nemen dienaangaande, en aankoop van grond en wat hiermede in verhand staat. Ja heeren, bij het besluit nemen is geen bezwaar en ook niet bij de voorafgaande besprekingen, als die verslaggever er niet bij zat. Dan konden de voorafgaande besprekingen in de openbare vergadering plaats hebben, hetgeen nu niet kan, daar bij de laatste vergadering zeer onbeschoft is geweest. Toen Va- Kempen hem beleefd vroeg om zijn voorstel niet in de courant te plaatsen, was hij zoo onbeschoft om te zeggen dat zal ik weten, Van Kempen. Tenslotte was hij nog zoo brutaal het toch in de courant te plaatsen. Nu zou het kunnen zjjn, dat er besprekingen gehouden worden, welke men niet gaarne in de courant heeft, en als men dan zoo'n verslaggever zou ver zekeren het er uit te laten, dan zou hij weder onbeschoft genoeg zijn het er toch in te zetten. Om dit alles te voorkomen, stel ik voor de vergadering te sluiten om de voor afgaande bespreking in een besloten vergadering te houden, waarna dan in een openbare ver gadering een besluit genomen kan worden. Was die verslaggever niet zoo brutaal en onbeschoft geweest, dan had zulks niet plaats behoeven te hebben om deze reden sluit ik de openbare vergadering. Het publiek vertrekt met den veldwachter, gevolgd door Piet en zijn stoel. Nauwelijks is de verslaggever buiten, of de deur wordt niet een smak dichtgemaakt. De veldwachter posteert zich naast de deur. Piet de verslag gever zet zich op zijn stoel daarnaast en schrijft in de brandende zon zijn voorloopig verslag. Intusschen komt de heer Wiessing uit Overasselt, die met den verslaggever een praatje maakt. Nauwelijks echter wordt de heer Wiessing opgemerkt, of Van Kempen opent de deur en verzoekt den heer Wiessing binnen te komen, waarna de deur weder ge sloten wordt. Nadat de verslaggever een sigaar aan den veldwachter gepresenteerd heeft en hp op een gezellige manier eenige woorden met de aanwezigen gewisseld heeft, merkt hij op, dat er reeds een uur verloopen is en tevens, dat een raadslid voor het raam op den uitkijk zit om te zien of die beroerde verslaggever er nog is. Deze, dit merkende, gaat nader 'tot het raam en ziet, dat de deur geopend wordt. Hjj stapt binnen, gevolgd door den veldwachter en het overgeschoten publiek. Bp het binnentreden der raadszaal ziet hjj een teekening ter tafel liggen, welke door den heer Wiessing wordt toegelicht. Intusschen verneemt hjj, dat het eeD teekening is voor de "Verbouwing der school om deze als gemeentehuis met veldwachterswoning in te richten. Vervolgens hoort hjj, dat de heer Berben zegtals er maar geld voor is. (Van een besluit inzake bet bouwen eener schooi verneemt hjj niets. Volgens verklaring van eenige leden na de vergadering was dit besluit reeds genomen). Na een breede discussie over het in orde maken van twee slaapkamers in de onder- wjjzerswoning, deelde de voorzitter nog mede, dat de jongen van Janssen uit Nederasselt een gulden betaald heeft voor het vernielen der peuters (boompjes). Hierna sluit hjj de interessante vergadering. Postbedriegers. Aan een vrouweljjk postambtenaar op een kantoortje in eeD buiteuwjjk van Tours is in het laatst van Augustus een boekje postman daten in blanco ontstolen. Aan alle postkan toren was daar kennis van gegeven. Toch werd er eergisteren nog een uitbetaald te Parjja op een bedrag van 290 francs. Doch toen een tweede werd aangeboden aan een tweede kan toor, riep de ambtenaar De deuren toe. Hjj, die vóór het loket stond, wist nog te ont komen. Doch de politie, die hem reeds volgde, zat hem na. Hjj wist evenwel te ontkomen. Zjjn medeplichtige, die buiten het kantoor op hem had gewacht, werd gearresteerd. En in den laten namiddag ook hjj. Een van de twee mannen bleek nu het zetten geleerd te hebben in de gevangenis en van die kennis voor de »bjjwerking« der blanco-mandaten te hebben gebruik gemaakt. Ook bleek bij, hoewel het verbljjf te Parjjs hem was verboden, daar niet alleen altpd te hebben vertoefd, maar er een rol te hebben gespeeld als ondernemer van een boks-gelegenheid, waar de aristocratie heel graag kwam kjjken. Een commissaris van politie toonde veel belangstelling en kreeg telkens kosteloos een mooie plaats, waarvoor hjj met een vriendschappeljjken handdruk dankte. Uit oude relatie had de boef nu diens handteekening nagemaakt voor valscbe ideu- titeits-bewjjzen, bjj het aanbieden der post- maudaten vertoond Vliesmachine gevallen. Bjj een plaats in de buurt van Trier is een vliegmachine bjj het opstijgen tusschen de toeschouwers gestort. Drie burgers en een gendarme werden gedood. Verschillende personen liepen zware verwondingen op. De vlieger-officier bleef ongedeerd. Het vlieg apparaat is vernield. Zondag 14 September 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorrn. 9 u., Da. A. Timmerman en nam. 2 u Us. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiakil. 9 u., Da. Hugenholt*, van Axel Hulst. Voorm. 9'/i u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Dr. H. Bouwman van Kamp°n. Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, Da. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5u., leeakerk. Lokaal „Ebeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/, u., Evangelisatie. Zitting van Donderdag 11 Sept. 1913. Voorzitter de heer Huizinga, burgemeester. Met uitzondering van den nog niet herstelden heer Wieland waren alle leden aanwezig. Alvorens zitting te nemen moesten de heeren R. Scheele, A. C. Lensen en A. H. Donze, herkozen, evenals het in de plaats van den heer Drost gekozen nieuwe lid, de heer D. Scheele, de zuiverings- en ambtseed in handen van den Voorzitter afleggen. Na het verrichten van deze plechtigheid hadden zij onder instemming der collega's een gelukwensch aan te hooren van den Voor zitter, die hen wees op de plaats die een gemeenteraad in het bestuur der gemeente inneemt en er ook vooral nadruk op legde, dat het zeker een gewichtige taak is om lid van den Raad te zijn in een gemeente als Ter Neuzen, die een gewichtig tijdperk van opleven doormaakt en waar vele belangrijke vraagstukken de aandacht vergen. Spreker stak echter de heeren een riem onder het hart, door hen bij de te vervullen taak zjjnen steun toe te zeggen, zooals hij wederkeerig op 'de hunne rekent. Het mag wel bevreemdend genoemd worden dat aan dat woord van welkom ook niet werd vastgeknoopt een woord van hulde aan het lid van den Raad dat tot het laatst toe op zijn post is gebleven, doch niet herkozen zjjnde op deze plaats niet meer voor de belangen der gemeente kan werkzaam zijn, want het staat toch buiten twijfel dat het 6-jarig tijd perk dat de heer Drost in den Raad heeft medegemaakt van zeer groote beteekenis voor onze gemeente is geweest en dat vele belang rijke besluiten die ten goede hebben gewerkt in dien tijd op zijn advies of met zijne mede werking 'zijn tot stand gekomen. En al is het ook dat men natuurljjk niet juist met al die voorstellen of geuitte meeningen kon mee gaan, een woord van hulde was zeker gepast geweest. Het was een leemte die naar het leek eeniger mate gevoeld werd. De notulen der vorige vergadering werden uitgesteld. Er was echter naar aanleiding daarvan eene kwestie te bespreken. In het de vorige vergadering vastgestelde huishou delijk reglement voor de H. B. S. deed de commissie van toezicht den Raad een artikel 1 vaststellen, waarbij de commissie zich uit voerende macht wilde verzekeren (waar de commissie toch op andere punten bljjk gaf

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2