een JONGEN prachtig Zwarte Gebloemde STOF en SATIJN Wielrijders en Wielrijdsters. H. van Doeselaar, Wie goedkoop wil bediend worden, koopt het merk „ZEELANDs ROEM." Zeer sterk afgewerkt. KUNSTBLOEMEN. voor schorten en doeken, Ter Neuzen. J. L. JURRIJ-HOEBÉ. Jacs. de Kok. - Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Jacs. de Kok. - Ter Keuzen. Verkrijgbaar bij HOEK tij Ter Neuzen. Donderdagmorgen is, zoo wordt uit Hoek van Holland aan de »Tel.« gemeld, een passagier van de Harwichboot in het visitatie gebouw van zijn portefeuille, inhoudende 150 pond Engelsch bankpapier en een cheque, groot f2000, beroofd. De politie stelde een onderzoek in, met het gevolg, dat het haar Vrijdagmorgen mocht gelukken de portefeuille te vinden op het damesprivaat van het spoorwegstation ze lag boven op een reinigingsapparaat verborgen. De banknoten waren verdwenen de cheque was nog aanwezig. De dief heeft deze zeker niet durven verzilveren. Zaterdag is in bet huis van bewaring te Leeuwarden in hechtenis gesteld de onge veer veertigjarige jager F. de J., die Vrijdag het 15-jarig boerenknechtje H. v. d. V., te Dienum, in het voorhoofd heelt geschoten. De jager vroeg den jongen, die op 't land werkzaam was, of er in de nabijheid ook eenden waren, waarop de jongen als herinnering aan 't feit, dat de vrager eenige jaren geleden te Ritsutnazjjl een paar eenden van zijn vader stroopte, antwoordde»to Ritsemasyl wol*. Toen de jager daarop dreigend zeide Siz det noch rise, antwoordde de jongen: »'t Is al sein*. Direct daarop viel het schot, 't welk den jongen vrjj ernstig verwondde. De dader heeft aan de'marechanssee bekend, met opzet geschoten te hebben. (L Nwsbl.) Dreigbrief. Een dame te Arnhem ontving dezer dagen een brief, waarin haar om geld werd verzocht onder bedreiging, dat wanneer het niet gegeven werd, minder aangename dingen over haar zouden worden verteld. De dame stelde de politie met het schrijven in kennis, hetgeen leidde tot de aanhouding van een persoon, die bekende schuldig te zpn aan het schrijven van den dreigbrief. In het beestenspel van Bostock in de tuinen van de tentoonstelling te Gent is Zondagavond een vreeselijke paniek geweest. Het »Handelsbl. van Antwerpen* meldt er het volgende over Zondagavond deed Davelis, bestuurder der menagerie, de beren hunne oefeningen doen. Hij bevond zich in de kooi met 7 beren, in tegenwoordigheid van een menigte toeschouwers Alles was goed afgeloopen tot omtrent 9'/8 ure. Toen wilde de heer Daveles een der beren op een bankje doen zitten, zooals naar gewoonte. De beer toonde zich koppigde temmer bracht hem met zijn vorkje drie steken toe. De beer sprong op zijde en draaide achter den heer Davelisdeze wendde zich om, om het dier in het oog te houden, doch in het omdraaien struikelde hij en viel. Hij kon weer opspringen maar viel opnieuw. Dan sprong de beer op hem toe en een tweede beer die tot dan toe was blijven staan, sprong ook op hem. De vijf andere roerden niet. Een verschrikkelijke paniek ontstond; de toeschouwers huilden, tierden en vluchtten langs alle kanten. De wilde dieren beten en klauwden hun slachtoffer op verschrikkelijke wijze al grollende. De bewakers waren on gewapend en verloren min of meer het hoofd in al dat gewoelhet duurde toch niet lang eer zij hunne vorken hadden. Zij staken dan langs alle kanten op de twee beren, die einde lijk hun slachtoffer loslieten, maar die korte oogenblikken waren voldoende geweest om den ongelukkige doodelijke wonden toe te brengen. Toen men bjj hem kwam ademde hij nog, maar hij was vreeselijk gesteld, Hij had diepe wonden aan den arm, den linkerbil en het hoofd. Al zijne kleeren waren van het lichaam gescheurd en heel zijn lijf was vol diepe krabben, waaruit het bloed leekte1 Op een berrie werd het slachtoffer naar het Roode Kruis gedragen en daar verzorgd doch het blies weldra den laatsten adem uit. Intusschen waren de toeschouwers langs alle kanten door het park geloopen, het schrikkelijk nieuws vertellende. Sommige vertelden dat een leeuw was uitgebroken en elk vluchtte waar hij kon. De lokalen van het feestpaleis waren weldra gevuld met bezoekers die daar eene schuilplaats zochten tegen den »leeuw«. De vrouw en dochter van den heer Davelis waren ook bij de oefeningen aanwezig buiten de kooi. Davelis was 42 jaar oud en Fransch- man van geboorte. Een aantal personen zijn in hunne vlucht door stooten, stampen of vallen bezeerd ge worden, hebben voorwerpen verloren of schade bekomen aan hunne kleeren. De politie snelde natuurlijk ter plaatse. Sommigen vluchtten naar de uitgangen of liepen achter de tenten. Anderen drongen in de café 's en begonnen er reeds de stoelen te barrikadeeren tegen dat »de leeuw* zou gekomen zijn. Een per soon werd later in den kaaswinkel rechtover Bostock door eene ruit geduwd en gekwetst. 'tWas vreeselijk en het ergste van al, men verspreidde ook de mare dat de expositie in brand stond. De brandmelder, dicht bij het Burgerhuis, werd uitgeslagen en de brandweer der tentoon stelling snelde ter plaatse. Later kwam ook de brandweer ter kazerne. De heer commissaris Piron, samen met twee politieofficieren, waren bijna niet bij machte de menigte te bedaren. Maandagochtend om 6 uur hebben de be wakers der menagerie den beer, die Davelis aanviel, afgemaakt. Het was maar bij den achtsten kogel dat hij viel, om niet meer op te staan. Dit schrikkelijk drama heeft eene onbe schrijflijke ontroering in de stad verwekt. Verduistering van f23000. Er heeft te Medan een verduistering plaats gehad van meer dan f 23000, die in het Maleische wereldje heel wat opschudding heeft gewekt. De kassier van den sultan van Deli, toeng- koe Sarif, een 22-jarige Delische toengkoe, had in die functie onder meer de opdracht om iedere maand een som van f 1000 te storten bij een der bankinstellingen te Medan. Kort geleden ontving de Sultan van die bank een schrijven, dat reeds in 13 maanden geen storting had plaats gehad. De boeken van den kassier werden te voorschijn gehaald en daar stond iedere maand een post van f 1000 geboekt als storting op bedoelde bank. De zaak werd onderzocht en d6 knoeierij bleek glashelder. De kassier, die het volste ver trouwen van den Sultan genoot en in jaren niet was gecontroleerd, had zijn boeken in volslagen wanorde. Mondeling lichtte hij toe, dat hij iedere maand hier en daar posten had betaald, maar controleerbaar was daarvan niets. Toen deze feiten aan het licht kwamen, bleek ook dat van den datoe van Petissah, die den kassier f 7000, de verkoopsom van een stuk land, te bewaren had gegeven, waren verduisterd terwijl ook f 3000, in bewaring ontvangen van zijn grootvader, Hadji Oesman van Gloegoer, verdwenen waren. Op die feiten is de toeDgkoe, die gehuwd is en vader van ééu kind, in de sultansge- vangenis gezet waar hij thans wacht totdat de karapatan recht over hem zal spreken. Een opvallend duur leven leidde de schuldige toengkoe niet, maar het schijnt dat hjj in stilte veel geld uitgaf voor vrouwen en spel. (Deli Ct.) liet parelsnoer. Mag men de berichten uit Londen gelooven dan zal er spoedig licht komen in de duistere geschiedenis van het gestolen parelsnoer, ter waarde van 3 millioeu frs dat de heer Salomons den 15den Juli van Parijs naar Londen zond. De Engelsche justitie moet het bewijs in handen hebben, dat de vijf gearresteerde personen de hoofdschuldigen zijn, zij het dan ook, dat zij nog medeplichtigen hebben. Twee andere arrestaties worden elk oogenblik verwacht, daardoor zal de geheele waarheid aan het licht komen, n.l. dat de verwisseling van de parelen plaats had op het einde van de reis, met medewerking vaD een postambtenaar wiens naam bekend is en wiens arrestatie zal samenvallen met die van den persoon, die hem bij de verwisseling hielpeu. De »Matin« vertelt op welke wjjze men op het spoor kwam der daders. De heer Price kreeg te Londen bezoek van twee Franschen, die hem aanboden tegen een vergoeding het verdwenen sieraad in zijn bezit te stellen. Price ging daarop naar Parijs, sprak in vertrouwen met een welbekend eo geacht handelsman, die erin toestemde, zich in betrekking te stellen met de bezitters van het collier. Hij kocht van hen twee parelen, welke herhend werden als behoord te hebben tot het snoer. Daarop maakte hij eeu afspraak met de dieven, onder voorwendsel nog meer van hen te willen kioper.. Op de afgesproken plaats gokomen, vonden de heeren natuurlijk detectives in plaats van den kooplustigen handelsman. l)c zegen van den brandewijn. Het Russische ministerie van financiën heeft een rapport laten verschijnen over den fiskalen verkoop van brandewijn, waaruit duideljjk bljjkt, welk een zegen het verbruik van brandewijn voor den fiscus en welk een vloek het voor de welvaart is geweest. De zuivere winst is bij het vorige jaar weer met 36 miljoen gld. toegenomen. Het brandewijnmonopolie geldt tegenwoordig in heel Europeesch Rusland en een groot deel van Siberië, slechts Transkau- kasie, eenige streken in Middel-Azië en het gebied van den Amoer, Kamsjatka en Sachalin, genieten nog niet vao zijn zegeningen. De staat heeft meer dan 26,000 slijtergen van brandewijn. De Rusissche fiscus heen, er per hoofd van de bevolking jaarlgksfth ongeveer 5 gld. zuivere winst op. Godsdienstwaanzin in Pommeren. De »Frankf. Ztg.« verneemt uit Pommeren, dat daar in een dorp Sydow een toenemend aantal gevallen van godsdienstwaanzin voor komen het zjjn meerendeels leden eener religiense sekte, die door waanvoorstellingen bevangen worden. Een metselaar houdt 's nachts met geesten samenspraken op het kerkhof die geesten hadden hem verteld, dat God wilde dat hij, de metselaar, zijn vrouw slachten zou, om haar aan God te offeren. Slechts door de vlucht kon de vrouw zich redden. Een andere man loopt, alleen met zijn hemd bekleed, rond om »verbinding met Christus* te zoeken Een boer wil zijn varkens niet slachten, daar de geesten hem hebben voorspeld dat Jezus zal komen om hem daarbij te helpen. Anderen, door de geesten geïnspireerd, voorspellen aan de angstige bewoners vau het dorp de gruwe lijkste en afschuwelijkste dingen. Hoeveel mannen en vrouwen reeds door den waanzin zijn aangetast is zelfs niet na te gaan. Het zijn bijna allen leden eener secte, die zich de ïtongensprekers* noemen zij werd ook de »Pinksterbeweging« genoemd, en haar aan hangers beweren te kunnen spreken, zooals dat in Handelingen 2 wordt verhaald, »met andere, talen, zooals de Geest hun ingaf te spreken,* »en van hen werden gezien verdeelde tongen als van vuur*. Deze leer werd ver spreid door den Berlijnsehen prediker Paul, een leerling van Baretti uit Christiania, die in Pommeren een bekeeringsreis maakte en daar snel vele aanhangers vond. Zij pogen door urenlang op de knieën te liggen bidden, in verbinding te komen met den Heiligen Geest. Het schijnt, dat ziekte zich daar voort durend uitbreidt, want er worden dagelijks bekeerlingen gemaakt, die naar de bijeenkomsten worden gebracht en onder de »broeders en zusters* worden opgenomen. En het schijnt heel moeilijk te zijn zich aan de suggestie te ontworstelen, die van deze bijeenkomsten uit gaat. Noodlottig ongeluk te Keulen. Zondag is op de wielerbaan te Keulen een ernstig ongeluk gebeurd. Bg den wedstrijd achter groote motoren merkte Lawson, de gangmaker van Guignard, dat er aan zijn ma chine iets onklaar werd. Hij wenkte Guignard los te laten, wat deze ook onmiddellijk deed. Lawson probeerde de zware machine wat om hoog te biengen, wat hem echter nist geluk te. hij viel en rolde met den motor over de baan. Op dat oogenblik kwam juist Scheuer- man achter zijn gangmaker Meinhold aan rennen. Beiden vlogen met groote vaart op Lawson. Scheuerraao en Meinhold werden over Lawson heengeslingerd en alle drie bleven zwaar ge wond liggen. Lawsod is 's avonds nog over leden. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekking. 4 Sept. Gerrit Goudkade, oud 26 j., jm en Popkje Dina Koelmans oud 28 j., jd. 5 Sept. Cornelis Laurens Verhage, oud 32 j., jm. en Pieternella Dung, oud 33 j., jd. Geboorten. 2 Sept. Vrouwtje, d. van Cornelis Romeijn en Vrouwtje de Bruijn, 3 Sept. liernardus Franciscus, z van Petrus Franciscus Anthonius de Waal en Nathalia Maria van Troost. Cornelia, d. van Leonardus de Wit en Celina de Waele. 4 Sept. Suzanna, d. van Martinus Leunis en Maria Magda- lena Kaan. 5 Sept. Catharina, d van Pieter Francies Pieters en Louisa Maria Gelderland. Overlijden. 5 Sept. Helena Sara van der Wiele, oud 68 jechtg. van Johannes van Maelsaeke. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 10 Sept. 9.53 10.42 Donderdag 11 11.22 11.53 Vrjjdag 12 12.17 Zaterdag 13 0.39 12.57 Zondag 14 1.14 1.31 Maandag 15 1.46 1.59 Dinsdag 16 2.13 2.27 Ter Electrische Drukkerij van M. DE JONGE, kan terstond geplaatst worden om in het vak te worden opgeleid. s b r Nieuwe zending. Groote verscheidenheid. Rij wielhandel, f» 11 11 11 11 11 if b '01 ibf 16; J

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3