^Hlandböüw. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. De sluiting der kamer. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September, des namiddags te drie uur. De minister van binnenlandscke zaken is gemachtigd zich op vermeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Een nieuwe partij In het te Amsterdam verschijnend »Predik- beurtenblad« doen de heeren C. E. van Koets veld en C. J. A. Bichon. van IJsselmonde een oproep tot allen, die hoewel instemmend met het beginselprogram der Christelijk-Historische Unie (1890), of dat der Christelijk-Historische partij (1904), of dat der Friesch-Christelijk- Historische partij (1898), of dat der Vrij- Antirevolutionnaire party (1897), of dat der Antirevolutionnaire partij (1878), ernstige be zwaren hebben tegen organisatie, tactiek en leiding, zoowel van de Christelijk-Historische Unie als van de Antirevolutionnaire partij en die daarom ót nimmer bij de organisaties dier partyen waren aangesloten, of deze hebben verlaten of nog willen verlaten, met de uit- noodiging Maandag 15 September, des voor middags 11 Va uur, een vergadering bij te wonen te Zwollt, in de Buiten-Sociëteit. In de op a. s. Donderdag, des voor middags te 10 ure, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Beëediging raadsleden. Notulen. Ingekomen stukken. Gratificatie onderwijzerspersoneel aan school D. Verzoek hoofd van school D om uitbreiding personeel aan die school. Aangaan geldleening. Wijziging begrooting 1913. Benoeming amanuensis-concierge. Op voorstel van het dagelijksch be stuur heeft de Algemeene vergadering van hoofdingelanden van het waterschap Schouwen aan den heer Jhr de Muralt, op verzoek eervol ontslag verleend uit den dienst van het water schap, onder dankbetuiging voor de door hem bewezene diensten. De St. Ct. van gisteren bevat de statuten (no 1251) van de N. V. van Wijck's meel- handel te Ter Neuzen, opgericht door de heeren P. van Wijck te Ter Neuzen, J. Diele- man Pz. te Zaamslag, P. Augusteijn te Axel, A. de Feyter Jz. en J. van Wijck Pz. te Ter Neuzen, en werkend met een kapitaal van f40.000 waarvan f17.000 is geplaatst en volgestort. Voor de betrekking van amanuensis- concierge aan de hoogere burgerschool en school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Ossenisse (in den Nijs polder) door tot nog toe onbekend gebleven oorzaak afgebrand de schuur van den landbouwer A Mahu. Met hemel, of als doodenakkers met witte mar- merzerken, machtig, stil. Katbrine en Jakcb wisselden nauwelijks een woord. Z(j zaten daar maar en tunrden. Het was geen avond om veel te praten. Slechts af en toe zeide de een tot den ander„K(jk, nn is ook het Schneehorn heel licht geworden en dan „K(jk, wat flikkert daar in de diepte dat watertje „Eigenlijk moest je nn iets spelen," zeide Katbrine na eene poos. Hij bezon zich even. Toen scheen de inval hem toe te lachen en hij haalde de viool. Met de beenen over den buitenkant van den mnur hangend, speelde hjj nu zachtjes, alsof hij geen van de dorpelingen naar buiten wilde lokken. De maan stond reeds hoog, en baar licht overgoot ook de plek waar zij zaten. Eu al spelend verloor zich Jakob in zijn spel. Het werd niet luider; maar er kwam iets zeer bijzonders in, iets phantastisch. „Hoor je," fluisterde hij Katbrine toe „nu gaat het doodenvolk op naar den gletscher" -- en werkelijk klonk de viool, alsof er van beel ver daar op den gletscher een klagend zingen kwam. Katbrine werd bang en tegenlijk verbaasd zij zich over hetgeen Jakob toch zoo al uit zjjn instrument kon halen. Zij keek hem aan, terwijl hij daar zoo in het volle maan licht zat en nu vond zij dat hij werkelijk toch iets zeer ongewoons had in zijnen wezen. Zoo volstrekt niet als de andere boeren vond zij hem. Zijn figuur was wel hoekiger groote moeite heeft men nog eenige dieven kunnen redden. Alle oogst is vernield. Niet alleen voor den bewoner der hoeve is deze brand een groote schadepost (alles was laag verzekerd) doch ook verschillende kleine land bouwers wier veldvruchten in genoemde schuur waren geborgen, was dezen brand des te schadelijker, daar van geen hunner iets was verzekerd. Zaterdagmorgen had alhier een treurig ongeval plaats. Toen het klipperschip »Nieuvye Zorg« schipper T. Vos, de haven binnenzeilde geraakte de 17-jarige schippersknecht D. de Jong, bij het strijken van de zeilen met zjjn hand tusschen de lier. Het gevolg was dat duim en vingers van de rechterhand werden verbrijzeld. In 'het ziekenhuis gebracht waren de dokters 's middags al genoodzaakt de hand geheel!te amputeeren. De vereeniging »Ter Neuzensch Belang* alhier, hield de vorige week de eerste jaar vergadering, waarin door den penningmeester verslag werd uitgebracht. In kas was f 120,34. Onder de uitgaven kwam voor een póst van 50,als bijdrage-aan het muziekfeest, gehouden ter gelegenheid van de onafhankfe- lijkheidsfeesten alhier. De aan de beurt van aftreding zynde be stuursleden werden herkozen, terwijl in de bestaande vacature werd gekozen de heer A. de Vrieze. Besloten werd het volgend jaar, als daarvoor medewerking en toestemming kan verkregen worden, op 15 Augustus alhier een muziek feest te houden. Onaf'hankelijkheidsfeesten te Hoek. Dat ook in onze gemeente de herdenking onzer onafhankelijkheid zou gevierd worden, werd door de ingezetenen met genoegen vernomen. En toen de verschillende besturen en commissie's benoemd waren, had ieder de overtuiging, dat het feest schoon zou wezen en uitstekend zou slagen alshet weer maar mee wilde werken. Het weer heeft medegewerkt. Prachtig zomerweer heeft Hoek begunstigd het weer was zoo mooi als het maar gewenscht kan worden. Dagen, weken van te voren waren groot en klein, ja zoo goed als iedereen in de weer om de feesten, die Maandag en Dinsdag 8 en 9 September plaats hadden, zoo schitterend mogelijk te doen slagen. De goede naam die Hoek reeds heeft met het inrichten van zijn wielerfeesten en vooral ook het prachtige weer, deed een ontelbaar getal vreemdelingen opgaan om de feesten in deze gemeente bij te wonen. Bij honderden kwamen ze binnen te voet, per fiets, per rijtuig en op allerhande vihikels, zoodat 's namiddags de straten stampvol gevuld waren met ingezetenen en vreemde lingen, wat een buitengewone vroolijkheid en gezelligheid opleverde. De feeststemming zat er goed in. Nadat door vele handen 's nachts de laatste werkzaamheden aan de straatversieringen en aan de eerepoorten en bogen waren verricht, werd 's morgens te 6 uur het feest geopend door kanongebulder. Daarvoor waren door den garnizoens-commandant te Ter Neuzen eenige kanonnen met bediening welwillend afgestaan en op het Mauritsfort opgesteld. Aan de versieringen van alle straten en straatjes met sparreboompjes, groen, bloemen en guirlandes, was door de buurtcommissie's eu door de grove kleeding ook plomper dan die van de mannen, die zij in de steden had gezien. Maar het hoofd met bet lange blonde haar, het fijn besoeden profiel, de zijïg golvende baard, en vooral de sprekende, door de lange wimpers half beschaduwde oogen,-ja ja, dat was als die Heilandskop dien zij te Parijs op het doek van een groot meester had gezien. Een bijzonder mensch was bij toch wel, die Jakob Troger. Wanneer zij er aan dacht, hoe zjj over eenige weken en voor altijd weg moest van hier. dan speet het haar dat zij dien daar, dien Troger moest achterlaten. Z(j had hem haar leven lang wel zoo naast haar willen hebben, zooals nn. Het kwam niet in haar op, dat zij hem tegen haren stadsman, haren Peter, zou hebben willen verruilen. Stellig zou zij het genoegelyke stadsle-'en honderdmaal verkozen hebben boven een leven in Troger's hut en hier te Alpien. Maar dat Troger zelf hier in dit nest verbannen zat, dat vond z(j toch wel jammer. Jakob liet nu den strijkstok zinken. Hij voelde dat baar blik op hem rustte, en hij wendde zich langzaam naar haar toe. Haar smalle, fijne gelaat scheen in het maanlicht wa8kleutig, te blanker nog in de omlijsting van het donkere haar. In hare oogen stond die groote treurigheid, die noch gewild, noch eene eigenlijke gevoelsweerspiegeling, maar enkel eene eigenaardigheid van haren blik was. Zjj keken elkander san. (Wordt vervolgd.) veel werk besteed. Prachtige eerepoorten, bier en daar afgewisseld door origineele kroonsels en toepasselijke opschriften, gaven het dorp een fantastisch aanzien. Te 9'/s uur had in de Ned Herv. Kerk, onder leiding van Ds. Raams, de kerkelijke herdenking plaats. In een treffende rede sprak Ds. Raams over de beteekenis van het feest. Ruim 1000 menschen waren in de kerk aanwezig, terwijl de zangvereeniging »Hulp in Nood« aan deze plechtigheid hare medewerking verleende. Het muziekgezelschap »Elk naar zijn krachtengaf te ongeveer 11 uur een concert op de kiosk op het Marktplein. Te half een had een voorstelling plaats van de aankomst van Prins Willem met gevolg te Scheveningen. De Prins met gevolg stapte af aan het gemeentehuis alwaar verschillende redevoerin gen plaats hadden. Daarna trok een historische en allegorische optocht door de gemeente. Dit was wel het voornaamste nummer van het feest van den dag. De optocht was zeer goed gearrangeerd de groepen voorstellende de intocht van de Prins met als gevolg de grootwaardigheidsbekleeders als de heeren Van Hogendorp, Van Limburg Styrum, Van der Duyn van Maasdam Fagel en De Peponcker, maakten een goed figuur, waartoe de schoone en frissche costumes veel mede werkten. Daarop volgde een afdeeling kozakken met kommandant, daarna een rytuig waarin ge zeten waren Prinses Wilhelmina Willemyntje, Vorstin Frederika Louisa en Prinses Frederika Louise Wilhelmina in hunne prachtige costumus en kapsels uit die dagen. Deze groep had door haar lieve verschijning een groot succes en werd gevolgd door een groep van generaals te paard en officieren te voet. Een zeer aardige groep van visschers met hun vrouwen volgde daarop. Vervolgens kwamen nu de verschillende zegenwagens aanrollen. Aan deze was geen moeite gespaard en de jonge dames, die op deze wagens gezeten waren, droegen door hunne costumes en versieringen niet weinig bij om de algemeene bewondering te wekken. Zeer origineel was de wagen voorstellende de landbouw in 1813 en 1913 met zijn groep boeren in hunne kleederdrachten van 1813 en 1913. Zonder ongevallen trok de optocht, die door de muziekgezelschappen »Elk naar zijn krachten* van Hoek en de »Vereenigde Werk lieden* van Ter Neuzen werd opgeluisterd, door alle straten van Hoek, bewonderd en nauwkeurig bekeken door duizenden menschen. Het mag gezegd worden dat Hoek met zijn historischen en allegorischen optocht een succes heeft gehad, als niemand had kunnen denken. De inrichters hebben eer van hun werk. Na afloop van den optocht gaven genoemde muziekgezelschappen op de kiosk concerten bijgewoond door een onafzienbare massa volk. Na deze concerten had een uitvoering plaats van de cantate »Nederland en Oranje* van W. Metz en G. J. Oldeman, door het Ter Neuzensch gemengd koor en de orkestver- eeniging »De Volharding* van Ier Neuzen, die daarna nog eenige nummers ten beste gaven. Ook deze uitvoeringen hadden veel toehoorders en vielen goed in den smaak. Tot slot had plaats een bioscope-voorstellin in de open lucht, met behalve de gewone luimige, ook een tiental toepasselijke films met voorstellingen uit de historie van 1813 Ook dit nummer van het rijke programma had een enorm succes en was voor dezen dag een waardig slot. De feestgangers bleven nog eenigen tyd bij elkaar, maar de vermoeienis van het ver sieren en feestvieren deed velen die aan het organiseeren van het feest een werkzaam aandeel hadden, naar hun bed verlangen om krachten te verzamelen voor den volgenden dag. Zondagnamiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan bij den klein landbouwer C de Rechter te Heinkant (gemeente Stekene v (België) nabij de Holl. grens. Door de groote droogte der laatste weken en de nogal felle wind nam de brand weldra dusdanig in omvang toe dat de aangrenzende huisjes met stallen van A. de Smalle, Jac. van Bunderen en de Thuij eveneens door het vuur werden den aangetast, zoodat aan blusschen niet viel te denken. Van de Rechter is alles verbrand, zoodat het voor den man die zéér laag verzekerd was, een gevoelig verlies is. Met groote moeite heeft hy zijn kind nog uit het brandende ge bouw weten te redden, waardoor hij zelf op verschillende plaatsen deerlijk gebrand is. De andere personen zijn, hoewel ook niet voldoende, tegen brandschade verzekerd. llietenrooiers. Reeds sedert jaren doet zich de behoefte gevoelen naar - een werktuig, om de suiker bieten uit den grond te brengen en den kostbaren handenarbeid te vervangen. Vele fabrikanten hebben de oplossing van dit vraagstuk gezocht door een werktuig te con- strueeren, waardoor de bieten met een soort ploegschaar uit den grond worden gelicht, op dezelfde wijze als thans nog gebruikelijk is voor het rooien der aardappelen. Deze werktuigen vorderen ontzettend veel kracht, beschadigen de ondereinden der bieten en brengen het land in een zoodanigen lossen toestand, dat het vervoer met wagens ten zeerste wordt bemoeilijkt. Het is aan den heer Massart gelukt een bietenrooier te maken, waardoor de bieten uit den grond worden gelicht zonder bescha diging der wortels en waarmee men tevens de koppen alle op de juiste hoogte kan afsnijden. De machine wordt door 2 paarden getrokken, bewerkt 1 rij tegelijk en is ingericht voor alle gebruikelijke rijenafstanden van 40 tot 50 c M. Het loof wordt terzijde en achter de machine neergelegd. Als men den kopafsnijder niet wenseht te gebruiken, kan deze buiten werking worden gezet. Proefnemingen zullen worden gehouden in Zeeland, West-Brabant, Friesland, Noord- Holland en Groningen. Op de tentoonstelling van de Koninklijke Maatschappij van Landbouw in Den Haag van 29 Augustus tot 15 September, zal een dezer machines door de firma Boeke en Huidekoper worden geëxposeerd. »Ned. Landb. Weekblad.* Jachtopziener gedood. Zondagochtend is de particuliere jachtop ziener Timmers te Moergestel by een aanval op wildstroopers doodgfschoten. De verdachte, Dekkers genaamd, uit Oister wijk, is gearresteerd. Onze correspondent te Tilburg zendt ons de volgende bijzonderheden In den laten avond van Zaterdag begaven de in dienst van de familie Van den Bergh te Tilburg zijnde jachtopzieners Van der Brug gen, Van Bergen en Timmermans zich on sur veillance in het veld onder de gemeente Oister- wijk, alwaar zij reeds spoedig een paar stroo- pers met den lichtbak bekeurden. Hun dienst in het stille veld voortzetende tot onder de gemeente Moergestel, zagen zij om half vier weer een lichtbak in de verte. Ten einde ook op deze wild-droopers de hand te kunnen leggen, stelden zij zich verdekt op, met het gevolg, dat de stroopers met hun licht bak tot op korten afstand de jachtopzieners waren genaderd. Een aanval werd op de vier stroopers gemaakt, doch toen deze zich achter volgd zagen, kozen zij het hazenpad. De hen vervolgende jachtopzieners wonnen veld maar eensklaps werd een schot gelost waardoor Timmermans doodelyk werd getrofien. Een vol schot hagel doorboorde de borst. De moordenaar trachtte zich nog uit de voeten te maken, doch werd door een hem nagezonden politiehond gegrepen en daarna gearresteerd. Het is een 30-jarig gehuwd arbeider nit Ois- terwijk, en staat als wildstrooper bekend. De verslagens, vader van een talrijk gezin, was een zeer oppassend persoon. Zondagmiddag heeft de justitie uit Den Bosch ter plaatse een onderzoek ingesteld, waarbij de verdachte aan een verhoor werd onderworpen. Hij zegt den jachtopziener bij het wegwerpen van zijq geweer per ongeluk te hebben gescho ten. De andere drie stroopers, ook mannen uit Oisterwyk, die door de marechausse waren aangehouden, zijn na verhoor door de justitie op vrije voeten gesteld. »Hbl.* Dc gevolgen van een aanvaring. Het j.l. Woensdagavond, door de aanvaring van de Oude Maas met de Merwede, nabjj Spykenisse voorgevallen ongeluk heeft een vierde offer geëischt. De 41-jarige G. Kok, onderbaas op een zalmvisscherij te Dubbeldam, die door een slag van het stuurrad ernstig verwond was, is in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. De verdronken stoker, H. de Boon laat een vrouw met 9 kinderen achter. W. Versteeg, baas op Klein Profijt, die een oogen- blik beklemd heeft gezeten tusschen de kante lende Merwede en het berghout van de Oude Maas, heeft een sleutelbeen, een schouderblad en twee ribben gebroken zijn toestand is redelijk. Ten onrechte is vermeld, dat het lijk van C. A. Stal zou zijn gevonden. De lijken van G. van Wijk en H. de Boon zijn nabij de plaats des onheils opgevischt. Onder den trein. Zaterdagavond is te Nieuwersluis een milicien uit Harderwijk, woonachtig te Mydrecht, die, om den trein te halen, over de barrière was gesprongen, door een trein uit de richting Utrecht, dien hy niet heelt zien aankomen, gegrepen. Hem werden beide beenen tot aan de knieën afgereden. De man is per trein naar het militair hospitaal te Amsterdam ver voerd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2