ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. een indruk dit in het land zou hebben ge maakt Het clericalisme zou van de daken der huizen over de linkscbe onmacht ge schetterd hebben. De heer Van der Linden heeft dus den sociaal-democraten en der con centratie een grooten dienst bewezen. En wat nog te meer tot tevredenheid stemt, men fluistert, dat de Troonrede, die 16 September het werkplan van het kabinet bekend zal maken, zal gewagen van de uitbreiding van art. 369 en van het voornemen tot grond wetsherziening. Omtrent den heer Bosboom bereikten ons goede berichten. Hij moet en de faam moge hier betrouwbare reporter blijken -- voor bezuinigingen en verbeteringen, als de twee rapporten der staatscommissie aangeven, zeer veel gevoelen. De heer Rambonnet zal, hopen wij, wel zoo wijs zijn, de Dreadnought-ellende der Indische defensiecommissie niet over het land uit te storten. Mr. Marchant zij het gegeven zijn zwager in dezen in het rechte spoor te brengen. Gaat het kabinet, dat door zijn samenstel ling vrij geprononceerd de signatuur Treub draagt, zich niet te buiten aan militairistische excessen, dan zal de linkerzijde, concentratie zoowel als sociaaldemocraten, het zeker steunen. Geleerd door de ervaring zal men niet doen als onder 't kabinet-De Meester, toen Thomson, de sociaaldemocraten en vier vrijzinnigdemo craten Van Rappard lieten vallen en in het ergste kwaad vervielen door de komst van Sabron-Cool-Colijn. Men zal begrijpen, dat het clericalisme op den loer ligt. Wie leest, wat het Roomsche blad »DeTijd« durft neerkladden, zal begrijpen, wat de loyale op positie in het schild voert. In een artikel »Het kabinet der Wanhoop*, schrijft dit Roomsche hoofdorgaan in zijn nummer van 29 Augustus j.l. het volgende moois j>Bij de algemeene verkiezingen had de concentratie de christelijke regeering onder bedriegerijen en vermaledijen over geleverd aan de kwade materialistische instincten van het plebs, aan de partij driften der tariefleugenaars, aan het anti papistisch volkje van haat en onverstand, aan de heele avontuurlijke bent, die in opgewonden tijden aan den zelfkant eener hartstochtelijke politiek komt speculee- ren op de gisting van het socialistenbloed en het geuzenbloed*. Uit dergelijke straattaal, die men in een der beruchte Brabantsche schendblaadjes kan verwachten, doch kwalijk in een blad als »De Tijd", blijkt wel, hoe geducht het de clericale heeren spijt, dat de heer Cort Van der Linden in de samenstelling van een ka binet slaagde. Er valt tevens uit af te lei den, wat dit kabinet van de »loyale"(ü) oppositie in het genre van »De Tijd" en de »Maasbode" te wachten zal hebben. Dat moet de linkerzijde, in de eerste plaats de sociaal-democraten, tot behoedzaamheid ma nen. Nu zijn we daarvoor niet bevreesd. De sociaaldemocratische partij zal tegenover het kabinet-Cort Van der Linden, als het de uit breiding van art. 369 en de grondwetsher ziening in het vooruitzicht brengt, de houding hebben aan te nemen, die het tegenover een concentratiebewind vaststelde in de briefwis seling tusschen Dr. Bos en Mr. Troelstra. Dat de concentratie haar steun tot de grens van het uiterst mogelijke zal verleenen, be- Wel te rusten Toen bij daarna weer in zijne kamer zat, vergat bjj dat h(j eigenlijk in zijn musiceeren was gestoordbij borg zjjne viool weg en nad dezelfde gedachte als de mannen op de straat: dat zjj eene drommels knappe meid geworden was, die Katbrine Lombardi. Hij voelde ook eene bijzondere belangstelling voor het meisje, aan wie hij tot dusver nooit had gedacht, en daarom zette hij zijne oogen wijd open, om in den loop der volgende dagen te hoorea hoe er in het dorp wel over haar ge sproken werd. Katbrine bleef een week lang in aller mond want het gebeurde zelden, dat een Alplener kind naar den vreemde trok, en nog zeldzamer, dat er een ook weer terugkwam. Kathrin's verblijf in het buitenland werd aan alle kanten uitgeplozen. Zy was te Parijs geweest dat was algemeen bekend. Ook wist ieder dat haar vader, Lombardi, zich van zijne vrouw had laten scheiden en sinds twee jaren ergens in Amerika zijn fortuin beproefde. Eu verier wist men van de waardin uit de Gouden Ster, dat Kathrine's moeder te Parijs hertrouwd was mot een groentenbandelaar, die er warm inzat. Maar wat eerst later uit lekte, was, vooreerst de Katbrine slechts voor een paar maanden, en wel om hare gezondheid, in het dorp dacht te blijvenen ten tweede, dat zy verloofd was met een jongen Berner, dien zy te Parijs had leeren kennen. (Wordt vervolgd.) hoeft wel geen betoog. Het gevaarlijke punt, wij herhalen het, is ongetwijfeld het militai risme. Waar de woordvoerders der concen tratie, en wel diè welke het propagandistisch werk verrichtten, zich daaromtrent onom wonden hebben uitgesproken, zal de overgroote meerderheid links onverbiddelijk tegen laten hooren bij elke poging om de schatkist nog meer te aderlaten voor Dreadnoughts en zoo voort. Laten wij hopen, dat staatsmanswijsheid den nieuwen bewindslieden zal geschonken worden om deze gevaarlijke klip te ontzeilen. Wij wachten met belangstelling de daden van het nieuwe kabinet af. En we willen er bij voegen niet zonder vertrouwen. Weet de heer Cort Van der Linden zijn kabinet tot de verpersoonlijking der Juni- triomf te maken, dan zal het land hem dank baar zijn voor de hervormingen, waaraan zijn naam verbonden zal blijven. Olifantciijacht op Sumatra. In de N. S. Ct. is opgenomen de volgende beschrijving van een olifantenjacht afkomstig van den jager zelf, den heer Munaut van Soerabaja. Den 13den Juni met een viertal inlandsche jagers per s.s. Yan der Hagen van Soerabaja vertrokken, kwam ik na een reis met veel vertraging te Singapore aan, van waaruit ik naar Selat Pandjang bericht van mijn komst zond. Na een vermoeienden tocht bereikte ik Poeloe Moeda aan den mond der Kampar rivier. Hier vernamen wij, dat in den omtrek een enorme olifant, die denkelijk van de kudde was afgescheiden, rondzwierfin de verschil lende klappertuinen had de dikhuid menigen boom omvergehaald om zich met de klappers te voeden. Niet veel geloof slaande aan deze verhalen de inboorlingen snijden in deze regel nogal op begaf ik mij naar de aangeduide plek de tocht daarheen was zeer vermoeiend. Het bleek mij terstond, dat de inlanders ditmaal niet overdreven hadden zoo zag ik o.m. een klapperboom van 10 a 15 M. hoogte die voor kort omgehaald moest zijn in zijn val had de boom bijna een huisje, door een vijftal personen bewoond, vernield. Deze olifant kwam als bij instinct in de klappertuinen na een geweldige regenbui, die den grond drassig maakte. Met zijn schouder duwde het kolossale beest dan een uitgekozen boom om en met zijn slurf beplunderde hij dan de kruin. Als de woudreus zoo bezig was hielden de inboorlingen zich in hun huizen schuil, met uitgedoofde lichten den profeet om verlossing van dit ondier smeekend. Hoewel zijn jongste sporen van twee weken geleden dateerden, viel het ons toch niet moeilijk de vervolging aan te vangen. Na drie dagen vonden wij versche sporen en nog twee dagen later hoorden wij het beest in de verte. Eindelijk slaagden wij er in, het dier tot op 25 pas te benaderen. Ik loste twee schoten een kogel trof den olifant voor in den kop, een achter zijn oor. Ik dacht dat deze twee kogels voldoende waren, maar tot mijn niet geringe verbazing hief de dikhuid zijn slurf op, liet een door dringend geluid hooren en vluchtte toen in Zuidelijke richting. De avond viel reeds en ik was te moe om de vervolging voort te zetten wij kampeerden dus waar de eerste ontmoeting had plaats gehad. Het kwam mij voor dat de olifant slechts één slagtand had ook mijn Javaansche helpers was dit opgevallen. Den volgenden dag hervatten wij de ver volging het wild had echter een grooten voorsprong. Gedurende den heelen dag hadden wij geen bloedsporen ontdekt, wat echter niet vreemd is. Het is algemeen bekend dat een geblesseerde olifant de gewoonte heeft, zijn wonden te bestrijken met modder, door middel van zijn slurf. Den daarop volgenden dag tegen 12 uur hadden wij het spoor teruggevonden, en konden dit steeds volgen. Het verwonderde mij, dat het dier nog altijd at. Eindelijk bemerkten wij den olifanthij kwam in onze richting. Achter een boom verscholen wachtten wij hem op en op 15 M. afstand schoot ik weer twee kogels op hem af, ik trof hem ook ditmaal in den kop, iets boven de slaapeen derde kogel trof den schouderik had gehoopt zoo zijn hart te kunnen treffen. De olifant wankelde, maar hij had nog kracht genoeg, overeind te blijven en daarop te vluchten. Uitgeput staakten wij voorloopig de ver volging en volgflen een voetspoor, dat naar Bangkanlau Boenoet leidde, van waaruit wij met bootjes naar Boeloelawan vertrokken, waar ik een bezoek moest brengen aan den teungkoe besar van Boeloelawan. Deze vertelde mij, dat de bewuste olifant gesignaleerd was als de gadjah Kramatvele Maleiers hadden reeds met lansen en ook met schietwapens jacht op het beest gemaakt, echter steeds zonder succes. Wij trokken weder op zoek uit, hopende het aangeschoten wild dood terug te vinden, als prooi van tijgers. Zonder veel moeite werd het spoor terug gevonden en aan den loop van het aange schoten dier, kon ik zien, dat het voortdurend langzamer voortgeschreden was en bijtijds uitgerust had. Hoewel de vervolgde olifant niet meer at, duurde het toch nog twee dagen vóór wij hem weer in zicht kregen. Eindelijk hadden wij hem weer, hij leefde nog. De hals was voldoende zichtbaar om een kogel er op af te schieten, terwijl een tweede schot zijn knie verbrijzeldeditmaal stortte de olifant neer, de vervolging was geëindigd. De olifant had dus 4 schoten gekregen uit een Mauser van 112 m M. en 3 mantelkogels uit een Winchester 405. Het uitsnijden van den slagtand nam ver scheidene uren in beslagik ben er zeker van, dat het beest de andere slagtand niet door een natuurlijke oorzaak gebroken heeft. Het dier mat vanaf den rug 2 5 M.het was een van de grootste exemplaren van Sumatra. De slagtand is 1.5 M. lang en weegt 30 pond. De pooten hadden diameter van 45 c.M. Gelijk alle dergelijke expedities, is ook deze jacht een uiterst vermoeiende geweest. Het blijkt thans, dat de onlangs alhier opgerichte Boerenleenbank meer en meer de sympathie van belanghebbenden krijgt. Het ledental dat aanvankelijk 21 was, is thans gestegen tot 40, wel een bewijs, dat men het groote belang van een dergelijke inrichting ook hier gaat begrijpen. Feesten te Zaamslag. Was men in onze gemeente aanvanke lijk naar het scheen niet van plan het eeuw feest onzer onafhankelijkheid feestelijk te herdenken, toen evenwel de eerste stoot er aan gegeven was, viel het plan algemeen zoozeer in den smaak, dat het feest thans buitengewoon is meegevallen. Zaamslag heeft feestgevierd en wel op een wijze, die zeer zeker bij alle inwoners en ook bij vreemdelingen die het feest bijwoonden in prettige herinnering zal blijven. Als bij alle feesten was het dorp in feest dos. Vlaggen, guirlandes en bloemen waren kwistig gebruikt om straten, pleinen en de daar geplaatste eerepoorten te versieren. Het feest werd geopend met klokgelui, ge volgd door een feestrede uitgesproken door Ds. G van Dis in de Ned. Herv. Kerk. Vervolgens werden wedstrijden gehouden voor versierde rijwielen, opgeluisterd door muziek- en zanguitvoeringen op de kiosk. 's Namiddags werd een gecostumeerde optocht gehouden, voorstellende de vlucht van Napoleon en de komst van Prins Willem van Oranje. Deze historische en alegorische optocht, was zeer schoon en werd door een groote massa volk met bewondering aanschouwd. Na afloop van den optocht vingen de wieler wedstrijden aan waaraan druk werd deelge nomen en flinke prijzen waren beschikbaar gesteld. Een en ander werd opgeluisterd door de muziekgezelschappen van Zaamslag en Stoppel dijk. 's Avonds had een verlichting van het dorp plaats, tegelijk werd een lichtstoet gehouden. Alles slaagde uitstekend. Een schitterend vuurwerk, dat nu volgde en het feest besloot, was een waardig slot van een schoonen dag. De ontwerpers en de leiders van het feest kunnen met voldoening op hun werk terug zien. Ook Zaamslag heeft op waardige wijze feestgevierd. Het Neerhof te Gent. De Maatschappij »Het Neerhof" zal dit jaar in haar lokaal, H. Geeststraat 3 te Gent, op de volgende dagen, hare jaarlijksche mee tings voor de jonge dieren in 1913 gekweekt, houden. Den 15 en 26 October, voor de prachtdui- ven en watervogels. Den 31 October en 1 en 2 November, voor de hoenders, de konijnen en de Reisduiven. Om aan deze prijskampen deel te nemen, waarvoor de prijzen talrijk zijn en de in schrijvingen kosteloos, is het genoeg lid te zijn van de Maatschappij (jaarlijksche bijdrage 5 franks). Voor alle inlichtingen, wende men zich tot den Algemeenen Schrijver, den heer Ach. Heyndrickx, H. Geeststraat 3, Gent. Te Biervliet is de heer M. Wadde van Roon met 5 van de 6 uitgebrachte stemmen herbenoemd als wethouder. Een stem was blanco en de heer Bliek was uitstedig. De herkozen wethouder is het oudste lid van den raad. In den raad van IJzendijke werden de nieuwgekozen leden na het afleggen der vereischte eeden in handen van den voorzitter, tot de vergadering toegelaten. De voorzitter verwelkomende hen en wijdde ook eenige woorden van waardeering aan de beide afge treden raadsleden, de heeren Bekaar en Doens, die beiden 32 jaar onafgebroken lid van den raad geweest zijn. De heer Bekaar was 16 jaar lang wethouder. Als nu ging de raad over tot de keuze van een wethouder. Met 5 stemmen werd gekozen de heer C. L Haverbeke, De heeren Leenhouts en De Jaegher hadden elk één stem. De gemeenterekening 1912 werd voorloopig aangeboden met ontvang tot een bedrag a f36 417.455, uitgaaf t 31.516.49', goed slot f4900 96. De begrooting 1914 in ontvang en uitgaaf a f25.434.96. Op voorstel van B. en W. werd aan den gemeenteveldwachter wegens verplichte ver huizing een tegemoetkoming van f30 verleend. Bij de omvraag had de heer Hendrikse het onder meer over den bouw der eleetrische centrale. Naar hij gehoord had, was het materiaal, vooral de steen, van geen deugde lijke kwaliteit. Spr. wenschte daaromtrent door B. en W., die er den gemeenteopzichter rapport over laten uitbrengen zouden. De voorzitter zei onderzoek toe. Het werk aan de gemeentelijke eleetrische centrale te IJzendijke is naar Midd. Ct. ver neemt, Woensdag na een voorloopig onder zoek door Burg. en Weth. stop gezet. Een deskundig onderzoek zal worden in gesteld, waarna verdere maatregelen te treffen zijn. Het gebouw is nu ongeveer balbshoogte. Te Sluis, waar de heer Stern, wegens uitstedigheid, afwezig was, werden de nieuwe leden geïnstalleerd. Tot wethouder werd met 3 stemmen be noemd de heer E. J. de Meyer. De Metz verkreeg 1 st. en 2 blanco. Te Zierikzee is gekozen tot lid der Provinciale Staten, (vacature mr. Fokker, die gekozen is tot lid der Eerste Kamer), de heer J. A. de Bruyne (vryz.-dem.) met 2260 stemmen. De heer D. Mulder (antirev.) had 1080 stemmen. De coOperatieve suikerfabriek te middelburg. In de Woensdag te Middelburg gehouden vergadering van hen, die voorloopig toegezegd hadden aandeelen te zullen nemen in de Coöperatieve Suikerfabriek voor Zuid-Beve land, werd door den heer dr. Weijerman uit Utrecht medegedeeld, dat de plannen om op Zuid-Beveland locaalspoorwegen aan te leg gen, welke door de Mij. tot Exploitatie der S.S. zullen worden geëxploiteerd en welke verschillenden dorpen eene directe verbinding op de lijn RoosendaalVlissingen zullen geven, er goed voor staan. Ook voor de fa briek is dit van groot belang. Nog werd o.a. medegedeeld, dat het nemen van 1600 aandeelen is toegezegd en dat de optie voor den koop van 9l/s H.A. grond is verkregen. Het water zal worden geleverd door de Middelburgsche waterleiding. Hierna werd de acte van oprichting gepas seerd. Aan de in die acte opgenomen statuten ont- leenen wij, dat de aandeelen groot zijn f500 waarvan bij de toetreding direct 1100 moet worden gestort. De houders van aandeelen A moeten ten hoogste 25,000 K.G. en ten minste 15,000 K.G. beetwortelen per oogst leveren. De houders van aandeelen B zijn niet aan het minimum gebonden zoolang hun gronden in gemeenten liggen, waarin de gelegenheid tot afvoer der gekweekte beetwortelen nog ge brekkig is, terwijl verwacht mag worden, dat deze gelegenheid binnen korten tyd, door den aanleg van een spoorweg of op andere wijze, verbeterd zal worden. Het voorloopig comité werd bij acclamatie tot bestuur gekozen en de vergadering, nadat de voorzitter tot het voeren van propaganda had aangemoedigd, gesloten. Zondag 7 September 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. DONDERDAG 11 Sept. nam. 21/» uur, Huwelijksinzegening. Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. H. J. van den Ouden. Hulst. Voorm. 91/', u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., Leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/a u., Ds. Hubreehtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. h'/j u., Evangelisatie.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2