Vrijzinnig Niouws- 6n AdvortGntiGblad voor Zoouwsch-Vlaandoron, Loting voor de Militie- BE ¥i £«n afscheid. Pc fl-8-5. jtet eind; der crisis. No. 2401. Zaterdag 6 September 1913. 24e Jaargang loting voor de lichting van 1914, FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15. AD VERTEN TIEPR IJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant Terschjjm eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de voor deze Gemeente zal plaats hebben te Ter Neuzen, in het bij school C, op Java, staand gebouw, op DINSDAG 23 SEPTEMBER 1913, des namiddags 2,30 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzondering van hen lo. die vóór den aanvang der loting voor de Gemeente blijken te zijn overleden; 2o. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 3o. die vóór 1 September van dit jaar bij onher roepelijk geworden uitspraak van den militie raad of van Gedeputeerde Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld be roep genomen, voor goed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 4o. die vóór 1 September van dit jaar onher roepelijk, hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nommer te trekken. Is de afgeroepen ingeschrevene niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig zelf een nommer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den Gemeenteraad of den ambtenaar der Gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Secretarie van de Gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Konin gin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, behoorlijk met redenen omkleed en onderteekend, BINNEN TIEN DAGEN te rekenen van den dag, waarop de loting is afge- loopen, tegen bewijs van ontvangst, worden inge leverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin geschiedt ten Zwitserscbe vertelling van ERNST ZAIIN. spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoonlijke kennisgeving mededeeling gedaan aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, die niet ingericht ol niet ingeleverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Ter Neuzen, den 3 September 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. 4) Niemand dacht er aan, hem te bedanken terwjjl hij zjjn instrument weer in den groenen doek wikkelde. De een na den ander krabbelde op de beenen. „Ja ja, zeide deze of gene. De een geeuwde, de tweede stiet een gillend jodelen nit, en de vrouwen lieten meest bare tongen des te jjveriger rammelen, hoe langer zij stil hadden moeten zijn. Op den weg viel het vreemde van de zaak, dat zij daar zoo zwijgend gezeten hadden, geheel van hen af, en zjj waren allen weer de gewone, alledaagsche boeren. De Capncijner stapte met zijn brevier voor zjjn huis heen en weer, de vrouwen gingen aan hare huiselijke bezigheid, en de mannen aan het melken. Ook Jakob verzorgde zijne koe en zijne kalvers, liep met den melkem mer uit den stal in het buis als ieder ander kwam, met de hemdsmouwen tot de elleboogen opgestroopt en blootsvoet, na eeDe poos weer op de straat, zat daarna tot het vallen van het donker met het anderen dorpsvolk al rookeod en politiseerend opeen bankje of in de herberg, Nu de heer Drost de laatste zitting van den Gemeenteraad heeft medegemaakt, kunnen we een woord van leedwezen niet weerhouden, dat een der beste leden van onzen Raad zijn mandaat niet zag hernieuwd. De heer Drost heeft de groote belangen van Ter Neuzen boven persoonlijke gevoelig heden gesteld en tot het einde toe is hij op zijn post gebleven. r'/ We vonden het goed van hem gezien, om ook nadat hij gevallen was, de raadszittingen bjj te wonen, zoolang zijn mandaat strekte. Ook de heer Van den Hoek gat indertijd een dergelijk voorbeeld. Er werden toch in die laatste vergaderingen zaken behandeld, waarin vooral de heer Drost terdege thuis was. Nu de heer Drost afscheid genomen heeft van den Raad, kunne wij zeggen Gij hebt uw plicht ten volle gedaan, gü gaat heen met eere. De heer Drost heeft zich een man getoond van onafhankelijkheid en initiatief, van kennis en bekwaamheid, iemand, die over kleine persoonlijke kwestie's wist heen te stappen, om de groote zaken te beter te overzien. In samenwerking met zijne collega's heeft hij zaken tot stand gebracht, waarvan de goede gevolgen na verloop van tijd zullen zichtbaar zijn. Gelukkig kan hij in de Kamer van Koop handel en in de Commissie van Toezicht op het onderwijs nog veel nuttig werk verrichten. Toch zal zijn heengaan in onzen Raad maar al te zeer gevoeld worden. Wij zien hem noode gaan en zeggen bij zijn vertrek Jammer voor den Raad, jammer voor de groote belangen onzer Gemeente. Hij viel als gevolg van eenzijdigheid en en was in doen en praten een boer als de aDderen. Intasschen groeide zijn aanzien met den dag. Zijn roem droDg in de naburige dorpen door. Hij ontving uitnoodigingen om zich er te doen hooren, en hij gaf daaraan ook gevolg. In dezen tijd was het, dat Katharina Lombar- di zjjn levenspad kruiste. Hij zat op een werkdagsavond in zijne kamer bij bet openstaande, in de dorpsstaat uitziende venster De aveklok bad juist gezwegen, de laatste trillingen er van gingen nog over de daken en verloren zich in de lucht, Daar begon Troger's viool te zingeo. In de dorpsstraat lag een rustig licht, dat op de vervelooze bouten vensterkozijnen als gouden schijnsel rustte en met matten glans de brnine wanden aanstreek. Troger scheen den weggetrilden klokketoon te hebben opgevangen en hem op zijne viool met gebrokene akkoorden te omspelen, eerst fluisterend, dan gespierder. Iu de straat stonden een paar dorpelingen stil, en gaandeweg, daar de veldarbeid afgeloopen was groede het troepje der luisteraars aan. Er kwamen er en er gingen er dan een paar mannen, dan een paar vrouweu, slenteren voor het avondmaal. Toen Troger zich eveu naar het venster wendde, lag juist Katharina met hare slanke armen breed op het kozijn en keek naar binnen. Hjj lachte haar toe, speelde zijne melodi bekrompenheid, door persoonlijke tegenwer king. Wij brengen hem een woord van dank voor het vele door hem in bet belang van Ter- neuzen verricht. Er gaan wel eens menschen uit onze plaats zelfs weg, wier heengaan heelemaal niet ge voeld wordt, die geene leegte achterlaten. Bij den heer Drost wordt het heengaan ook door tegenstanders gevoeld. Dat zij eene eere voor hem en voor die voor hem streden. Zoo is deze inrichting, bron van langen, onverkwikkelijken strijd thans zoo goed als gereed om de leerlingen, die van haar gebruik wenschen te maken, te ontvangen. Ofschoon de officieele opening nog niet heeft plaats gehad en we dus de volgende week gelegenheid zullen hebben op die opening, den in- en uitwendigen bouw enz. terug te komen, is het ons thans reeds eene behoefte, onze oprechte voldoening uit te spreken over het groote aantal leerlingen, dat zich heeft aangemeld. Naar wij vernemen moet dit reeds ongeveer 70 bedragen. Dat is voor een begin een getal, dat onze stoutste verwachtingen overtreft. Wjj hadden werkelijk een oogenblik gevreesd, dat de langdurige strijd en de tegenwerking van enkelen drukkend op het bezoek zou werken. Dat zoovelen zich hebben aangemeld is een bewijs, dat er waardeering kan gewekt worden voor de nieuwe stichting. Wij hebben deze, als bekend, steeds voor gestaan en verdedigd, omdat wij in de hoop waren en daarin nu nog sterker staan, dat de H. B. S. in onze plaats een invloed ten goede zoo stoffelijk als geestelijk zal oefenen, die niet licht te overschatten is. We vertrouwen, dat menig oorspronkelijk tegenstander ook zal leeren belangstellen in deze inrichting en dat bijna alle ingezetenen na verloop van enkele jaren met blijmoedig oog het gebouw zullen aanzien, dat ze vroeger twijfelachtig bekeken. Eene algemeene samenwerking tot behoud uit en schoof toen zijnen stoel nog dichter bij het venster. „Zoo ben je daar ook weer?" vroeg hij. „Ja ja, vanmiddag ben ik teruggekomen," antwoordde zij. De waardin uit de Gouden Ster, de moeders- zuster van het meisje, stond in hare volle breedte achter haar en mengde zich nu in het gesprek. „Nou, kan hij niet mooi spelen, Trini?" zeide zij. Het meisje keek met hare groote, donkere oogen Jakob Troger aan en zeide: „ik heb er onderweg al van gehoord, hoe mooi je spelen kant." Hjj haalde de schouders op, lachte, en leunde op zijnen stoel achterover. Zoo zat hjj genoege- lijk in den zonneschijn van zijnen roem. „'s Zondags speelt hij dikwijls voor het heele dorp", verklaarde de praatgrage waardiD. „Dan kom ik deu volgenden keer ook eens", zeide Kathrine. Nu wilde Jakob weten hoe het haar in den vreemde, van waar zjj teruggekeerd was, wei had bevallen, en zij kwamen over allerlei dingen te praten. Andere dorpers sloten zich er bij aan, en zoo ontstond er aan Troger's venster een levendig gesprek. Daarbij was de aantrekkingskracht minder in Jakob gelegen, dan in Katharine, die in haar zestiende jaar was weggegaan en nu eerst in haar twintig ste Daar haar dorp terugkeerde. Er werden begroetingen gewisseld tusschen het meisje en verbetering van wat wij verkregen is, meenen wij, in de toekomst niet uitgesloten. Zij kan niet anders dan bevorderlijk wezen aan den bloei dezer nuttige inrichting en tegelijk aan den bloei en goeden naam van onze plaats. Twee maanden na de stembusuitspraak heeft de ministerieele crisis haar oplossing gekregen. Het kan geen kwaad in onzen tijd van snel- leven nog even stil te staan bjj de verschillende phases, die de crisis doorliep. Nadat Hare Majesteit spoedig na de stem busuitspraak de heeren Troelstra, DejMeester, Tydemau, Bos en Nolens over den politieken toestand had geraadpleegd, ontving dr. Bos de opdracht een kabinet te formeeren uit de geheele linkerzijde. De adviezen, die de politieke adviseurs aan de Koningin gaven, blijven geheim, doch waar de geheele concen tratie zich eenstemmig uitsprak voor een vrijzinnig-socialistisch kabinet, is het advies der heeren De Meester en Tydeman zeer zeker in denzelfden geest geweest, floe Mr. Troelstra er over dacht, weet men. Dr. Bos kon aan de koninklijke opdracht niet voldoen, doordat de sociaal-democraten den onhandigsten politieken zet deden, dien zjj konden doen, door de aangeboden drie ministerzetels en het program-Bos te weigeren. Daarop volgde de vraag aan de concentratie, of zij het bewind wilde aanvaarden. Hoewel, zooals »De Nederlanderc mede deelde, de overgroote meerderheid der concen tratievergadering van oude en nieuwe Kamer leden, voor de aanvaarding was, moest een weigerend antwoord volgen, toen er geen eenstemmigheid was. Daarop volgde de opdracht aan Mr. Cort van der Linden. Welke groote moeilijkheden hij te overwinnen had op finantiëel gebied, hebben wi) voor enkele dagen uiteengezet. Dat hij geslaagd is, is een pak van het hart laten we het maar ronduit erkennen van de geheele linkerzijde. Zoowel van de sociaal-democraten als van de concentratie mannen. Was de heer Cort Van der Linden niet geslaagd, dan zou een opdracht aan rechts zijn gekomen en men stelle zich voor, welk en verschillende personen die haar nog niet gezien hadden, en tusschendoor praate zjj met Jakob. De dorpelingen monsterden haar met nieuwsgierige oogen, om te zien wat er van het nichtje der waardin, dat een Italiaan tot vader had gehad, wel gegroeid was. De vrouwen meenden dat zjj nu toch wel iets Italiaansch' over zich had, daar zjj slanker was van figuur, maar in hare kleeding ook opzichtiger dan de bewoners van het dorp. De mannen daarentegen staken hunne oogen niet in den zak en vonden dat Kathrine echt eene mooie, knappe deern geworden was. Zjj bleek spraakzaam en vrooljjk, en alles behalve op haar mondje gevallen. Wanneer zjj echter eens zwaeg en slechts luisterend tegen den muur leunde, met eene zekere luie gratie in hare bonding, dan kwam er op hare fjjne blanke gezicht een eigenaardig peinzend trekje iets verlangends, iets dat om medelfjden scheen te vragen, zonder men begreep wat daarvan eigenljjk de oorzaak kon zjjn. Het gesprek aan het venster duurde zoo eene poos. Van lieverlede, als een ebbend water verflauwde het toen de menschen dropen een voor een afen toen de dikke herbergiers- vrouw, die altijd een hoog woord placht te voeren, mee naar haar aan den overkant gelegen haardstede schommelde, zeiie ook Katharine „Komaan, 't wordt mjjo tjjd. „Adjuus, Jakob!" En Jacob knikte terug„Adjuus, Trini 1 TER NEll

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1