p i p JACs. DE KOK, Ter Neuzen. prachtig Zwarte Gebloemde STOF en SATIJN voor schorten en doeken, Ter Neuzen, J. L. JURRIJ-HOEBÉ. Portemonnaie's Sporllressoi's Gemeenteraad van Zaamslag. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Spaansohe bedelaars. De Parjjsche politie nam dezer dagen twee bedelende Spanjaarden gevangen, vader en zoon. De vader, Celestino Robles, een man van 66 jaar, was in het bezit van 340 trs., zjjn 11-jarig zoontje had 15 frs. in den zak. Op het politiebureau bleek, dat Roblès eigenaar ia van verschillende onroerende goederen, in Spanje gelegen dat deze rentenier oud-onderofficier en ridder van de orde van Militaire Verdiensten, terwijl hij gerechtigd is tot het dragen van verschillende andere militaire onderscheidingen. Hij verklaarde, dat het vak van perdiosero (bedelaar) in Spanje zeer winstgevend is en allerminst afbreuk doet aan iemands goeden naam. Maar aangezien men aan deze zijde van de Pyreneeën er anders over denkt, werd Roblès veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Zijn zoon werd in vrijheid gesteld. Het fiasco van de belasting op lucifers. De jongste officieele statistieken over de opbrengst van Duitsche belasting laten geen twjjfel meer aan het totale fiasco van de be lasting op lucifers. Sedert de invoering van die belasting, in October 1909, bracht zij in het geheel 68 millioen Mark op. To het eerste jaar bleef de opbrengst die op 25 millioen Mark werd geraamd, 14.4 millioen beneden de raming. In het jaar 1910 steeg de op brengst tot 19.5 millioen, in 1911 tot 22,3 millioen. Voor het jaar 1913 werd zij op 20.1 millioen geraamd, doch zjj is tot nu toe nog steeds beneden de raming gebleven De Duitsche.lucifersfabrikanten klagen steen en been. Voor de invoering der belasting was hun gezameulijke productie 892,500 kis ten, sedert de invoering bedraagt die productie 452,000 dus ongeveer de helft. Naar de mee ning der fabrikanten moest de belasting 3872 millioen opbrengen de werkelijke opbrengst is nog niet de helft. Dit schrijven de fabrikanten toe aan de in voering van toestellen om vuur te maken, waardoor het gebruik van lucifers zooveel verminderd is. En het is te begrijpen, dat de lucifersfabrikanten op belasting van zulke toestellen aandringen. Wil de regeering daar toe niet overgaan, dan dringen zij aan op schadeloosstelling der lucifers-fabrikanten, door afkoop hunner fabrieken en instelling van een lucifers-monopolie voor het rijk. Frankrijk heeft zulk een monopolie en heft belasting op zaktoestellen in Spanje zjjn die verboden. Monopolie voor lucifers-fabricatie bestaat in Portugal, Griekenland, Servië en Roemenië. Het Duitsche rijk is echter, naar de »Na- tional Ztg." verneemt niet voornemens tot een lucifersmonopolie over te gaan, en evenmin de zaktoestellen te belasten. Strijd tusschen zigeuner» en gendarmen. De departementen in Zuid- en West-Frankrijk worden voortdurend overstroomd door Zigeuners die uit Spanje komen. Vooral de departe menten Gard en Hirault worden door deze ongewenschte gasten druk bezocht, zoodat de gendarmerie dier departementen elkaar de nomaden doorloopend overgeven. Meestentijds gaat dit zonder veel verzet van de zijde der zwervers. De vorige week echter is het tot een hevige kloppartij gekomen, waarbjj zelfs een gendarme gedood is, terwijl drie anderen min of meer ernstige schotwonden en kneuzingen opliepen. Toen Vrijdag in de vroegte een wachtmeester met eenige manschappen den chef van een troep Zigeuners, die ten getale van ongeveer vier henderd personen, een kamp hadden opslagen op enkele K.M. afstand ven het plaatsje bunel, het bevel van een burge meester overbracht om onmiddellijk het grond gebied van de gemeente te verlaten, weigerde deze pertinent te vertrekken. Onmiddellijk liepen mannen en vrouwen te hoop rondom de politie-ambtenaren, er vielen schoten en er vlogen steenen door de lucht; de wachtmees ter kreeg een kogel in de borst, een paar van zjjn heipers werden ook gewond toen be greep de bende plotseling, wat er gebeurd was en naar alle richtingen stoven de Zigeu ners uiteen, een twintigtal wagens achterla tende. De gendarmen ontboden versterking en weldra begon een wilde menschenjacht, waaraan ook burgers deelnamen, terwijl een paar industrieelen uit Lunel hun auto's ter beschikking stelden van de politie. Geleidelijk werden hier en daar eenige no maden opgevangen, o.a. ook de man, die ver- moedeljjk het doodelyk schot op den wacht meester heeft gelost. Bjj den aanval toonden zich vooral de vrouwen uiterst fanatiek zij laadden voor de mannen de revolvers en vuurden hen aan. Vreeselijk weer. Gedurende da manoeuvres van het Belgische leger brak Vrijdagmiddag een zwaar onweer los, hagel, regen, donder niets ontbrak om de straten, welke zwart van de menschen waren, in bjjna uitgestorven waterwegen te herscheppen Het 9e regiment infanterie bevond zich om halfdrie op de hoogten van Bouvignes en daar op dit uur de zon zeer brandend was, zochten de manschappen hiertegen zoo goed eu zoo kwaad het ging een schuilplaats. Toen het onweder losbrak, had de bevelvoerende kapitein van het 9e regiment infanterie,M. Lecocq d' Armandville, zijn toevlucht gezocht onder een hooiberg in gezelschap van luitenant Coens en den soldaat Guy de Berlet van universiteits- compagnie. Daar het water weldra door het hooi heen goot, besloten zij hun schuilplaats te verlaten, doch nauwelijks waren zij aan den kant van den weg of een ontzettende donderslag liet zich hooren en de bliksem viel te midden van de drie mannen, die herhaalde malen rond draaiden en toen tegen den grond vielen, waar zij gedurende eenige oogenblikken levenloos bleven liggen. De luitenant en de soldaat kwamen weldra weder bij kennis en konden opstaan zij voelden slechts een pijnlijke ver- dooving. Anders was het gesteld met den kapitein, die ter aarde bleef uitgestrekt. Met behulp der geweren had men spoedig een noodbaar in gereedheid, en het slachtoffer werd met den grootst mogelijken spoed naar het hotel d6 la Poste te Dinant vervoerd. De geneesheeren constateerden een ernstige wond boven het hoofd. Deze zeer diepe wond loopt van de kruin tot ter hoogte van den neus. Zij is veroorzaakt door den val van den kapitein op de keien van den weg. Bovendien hebben de geneesheeren een algemeene ver lamming geconstateerd, veroorzaakt door den bliksem. De uiterste zorgen werden onmiddellijk aan het slachtoffer besteed, maar men kan zich nog niet uitlaten over den afloop van dit ongeluk. De heer d'Armandville had Zaterdag nog niet het bewustzijn herkregen. Een raadselachtig geval. Voor eenige dagen vond een arbeider in een kloof, aan den spoorweg Frankfort a. d. OderBreslau, een portefeuille, een heeren- kam, een leeren portemonnaie en eenige andere voorwerpen. In de portemonnaie zaten een OosteDrijksche banknoot van 50 kronen, twee Amerikaansche noten van 10 dollars, een gescheurde Amerikaansche dollar-noot en eenige overblijfselen van een verscheurden Oostenrijkschen pas. In de nabijheid van de plaats, waar,deze voorwprpen gevonden wer den, waren kort te voren een paar mannen gezien, die met een zwaren koffer sjouwden. Vrijdag werd in het Brieskower meer het lijk gevonden van iemand, die klaarblijkelijk vermoord, beroofd en in 't water geworpen was. Om het bovenkomen van het lijk te beletten, waren de zakken met steenen gevuld. In de borstzak van de jas bevonden zich o.m. eenige quitanties, visitekaartjes en brieven, van den secretaris van het Oostenrjjksch- Hongaarsche consulaat te New-Ycrk, Alexan der Grau-Wandmeyer. De bij hem gevonden papieren gaven aanleiding tot het vermoeden, dat hij met het stoomschip »Kaiser Wilhelm der Grosse" voor tien dagen uit Amerika in Duitschland was aangekomen. Het lijk werd naar Frankfort gebracht en daar gerechtelijk geschouwd, en inmiddels werd de Oostenrjjksche regeering met het vinden van het lijk en de daarbij behoorende papieren in kennis gesteld. Het bleek uit een telegrafisch ingesteld onderzoek, dat de Oosten rjjksche consulaats secretaris Alexander Grau-Wandmeyer New- York niet verlaten heeft, en zich Zaterdag daar nog in leven en gezondheid bevond. Wie is dan de man, die in het Brieskower meer gevonden is Dit is een vraag, die niemand vooralsnog kan beantwoorden. De bij hem gevonden pa pieren zjjn, naar de Berljjnsche crimineele politie meent, den heer Grau-Wandmeyer ontstolen. Maar onder die papieren zjjn de bewjjzen dat de gewaande Grau-Wandmyer met de »Kaiser Wilhelm der Grosse" in Augustus New-York verliet, en quitanties voor gemaakte verteringen aan boord van dat schip werden op den naam Grau-Wandmeyer afgegeven. Deze raadselachtige geschiedenis geeft in de Duitsche pers tot allerlei vermoeden aan leiding. Het onderzoek van de politie naar de identiteit van den vermoorde, en naar de beide mannen, die Vrjjdag met den koffer nabjj de plaats gezien zijn waar de papieren en de beurs gevonden werden, wordt nog voortgezet. Tramongeluk. Mevrouw t. K., echtgenoote van den kunst schilder t. K was met baar echtgenoot gezeten iu een rjjtuigje, dat te 's Gravenhage bij de Javastraatbrug over de stoomtrambaan reed, toen een stoomtram uit de richting Den Haag juist voorbjj was, terwjjl onmiddelljjk daarna een stoomtram uit de richting Scheveningen naderde. Deze had bljjkbaar de koetsier niet opgemerkt. Door laatstbedoelde stoomtram werd nu het rjjtuigje aangereden zoodat mevrouw t. K. uit het rjjtuigje geslingerd werd ed onder de stoomtram terecht kwam. Opgenomen in de Roode Kruiskliniek aan de Jan van Nassaustraat bleek zjj reeds overleden. Ook de koetsier werd verwond en is ter ver pleging opgenomeD in de Roode Kruiskliniek. Hbt rjjtuigje is zwaar beschadigd. Licht in een (luistere zaak. Men herinnert zich het verhaal van de twee bandieten, die in een voorstad van Ko penhagen een bank binnendrongen tegen den tijd dat ze werd gesloten, de twee bedienden met de revolver in bedwang hielden en een zeker bedrag omtrent 10,000 kronen, als ons geheugen ons niet bedriegt stalen. Politiken gaf al spoedig haar ongeloof aan het verhaal te kennen, maar later erkende het blad het verhaal weer als echt. Een van de twee bandieten is nu gepakt. Hef bleek een Duitscher te zijn, werkzaam op een machinefabriek. De andere schijnt een Deen, en is voortvluchtig. De Duitseher bezat nog een 3500 kronen in bankbiljetten en goud. Hjj had het geld op de fabriek verstopt. Een bizonderheid van de gevangenneming is nog, dat een Poolsch arbeider op de fa briek, bij het zoeken naar den verborgen schat, daaruit 600 kronen stal. Toen het ontdekt werd en hjj op zijn beurt gevangen werd genomen, zeide hjj, het geld te hebben gestolen om naar een sanatorium te kunnen gaan hj) had n.l. tuberculose. De zaak Thaw. Woensdagmiddag heeft rechter Globensky aan Herry Thaw de aanvaarding doen beteekenen van diens verzoek, om herroeping van het bevel tot inhechtenisneming, hetgeen bljjkbaar moet beteekenen, dat de uit bet krankzinnigengesticht van Matteawan ontsnapte, voor goed in de gevangenis van Sherbrooke zal blij ven, teneinde volgens de wetten van Canada behandeld te worden. Toen dit besluit door de rechtbank te Sherbroo ke bekend werd gemaakt begon het publiek in de zittingzaal een oorverdoovend gejuich aan te heffen, hetgeen aan den vertegenwoordi ger van den staat New-York de wrevelig opmerking ontlokte, dat zjj >maar liever niets zouden zeggen naar aanleiding van het geen zoo juist in een gerechtzaal van Canada bad plaats gevondene. Zitting van 2 Sept. des voormiddags ten 9 ure. Voorzitter dhr J. de Fejjter, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris dhr J. Stolk Lzn. De Voorz. opent de vergadering, waarna het presidium in handen van den oudsten Wethouder dhr. de Mul wordt gesteld, die verzoekt of de nieuw benoemde leden de heeren J. de Fejjter* J. de Putter, W. Scheele en C. A. Wisse bereid zjjn de bjj de wet ge vorderde eed of belofte af te leggen, welke eeden door de verschillende leden worden afgelegd, waarna dhr. de Mul de wensch uit spreekt, dat het inzonderheid de nieuw be noemde leden gegeven mag zijn lange jaren tot nut der Gemeente werkzaam te zjjn. Dhr. Wisse, de tolk der nieuw benoemde leden, verklaart gaarne te zeggen, dat hunner- zjjds al het mogeljjke zal worden gedaan om de door den heer de Mul uitgesproken wensch na te komen. De notulen der vorige vergadering worden hierna gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. De Voorz. deelt hierna mede, dat door B. en W. de kas van den Gemeente-ontvanger is opgenomen en in orde is bevonden. De totaal ontvangsten bedroegen f 48722,06 en de uitgaven f 47351,37, zoodat het kassaldo bedroeg f 1370,69. Mededeeling wordt hierna gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. een schrijven van heeren Ged. Staten daarbij goedgekeurd terugzendende het raads besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1913, en het suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag. b. een schrijven van Ged. Staten daarbij terugzendende met eenige bedenkingen het ingezonden reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Dienovereenkomstig wordt het reglement gewjjzigd en opnieuw vastgesteld. Aan de orde is thans wijziging Veror dening, bepalende de uren, waarop het bureau van den Burgerlijken Stand dageljjks voor het publiek zal zijn geopend. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt besloten. Ter tafel komt thans vaststelling ge meentebegrooting dienst 1914. Voorlezing geschiedt van het door de Com missie, belast geweest met het onderzoek van de begrooting, uitgebrachte rapport, waarin o.a. de wenscheljjkheid besproken wordt tot bjjplaatsing van een drietal lantaarns t.w. een in de Neuzensche, een in de Axelsche en een in de Polderstraat. Op voorstel van den Voorzitter worden B. en W. uitgenoodigd daarover in een volgende vergadering rapport uit te brengen en alsdan te beslissen, zullende de kosten dan worden bestreden uit den dienst 1913. Ook wjjst de Commissie nog op de afwa tering van regenwater in de Veerstraat, wat B. en W. ook zullen doen onderzoeken en zoo noodig verbeteringen doen aanbrengen. De Gemeente Rekening wordt hierna, na voorlezing van het rapport van meergemelde Commissie, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 37173,99 en f 34584,17®, sluitende met een batig saldo van 2589,17®, bjj welker vaststelling Burgemeester en Wethouders zich onthouden van stemmen. Overeenkomstig advies van de Commissie wordt besloten van Gemeentewege aan te koopen een rond hout tot drooging van slangen, zulks in verband met een in de rekening 1912 voorkomend uitgaaf van 2 maal f 2, voor het aanbrengen van een stellage. Bjj de hierop gehouden rondvraag wjjst de heer De Jonge er op dat het wellicht gewenscht ware met de straatverlichting voortaan vroeger te beginnen als thans is geschied en de heer Scheele op den slechten toestand waarin het wegsgedeelte voor de weegbrug in den Kam- perschen hoek zich bevindt en de heer Wisse nogmaals op het werpen van vuilnis in de sloot op Nieuw-Zaamslag. De Voorz. zegt toe met de bemerking van den heer De Jonge hjj de volgende verlich tingsperiode rekening te houden, dat wat het wegsgedeelte dat de heer Scheele bedoelt de onderhoudsplichtige reeds is aangeschreven en wat het werpen van vuilnis betreft in de sloot op Nieuw-Zaamslag moeiljjk de daders zjjn te betrappen, maar de gemeenteveld wachter is aangezegd nauwkeurig toe te zien. Niets meer te behandelen zjjnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. TER NEUZEN. Huwelijk aangiften. 28 Aug. Gilles Frangois Jacob Rijnberg, oud 35 j., j.m. en Maria Johanna van der Vliet, oud 33 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 28 Augustus Jacobus Dooms, oud 26 j., jm. en Christina van de Velde, oud 22 j., jd. Geboorten. 25 Aug. Pierre David en "Willij Alphonse, zonen van Urbain Florimond Dor vitte en van Elodie Eurbanie Cornillie. 30 Aug. Willem Cornelis, z. van Klaas Pieter Uijt den Bogaard en van Wilhelmina Tanneke van de Putte. Overlijden. 24 Aug. Johanna Margaretha Scheer hout, oud 68 jechtg van Gerardus Johannes Balkenstein. 25 Aug. Jacoba Kaan, oud 90 j., wed. van Jan Koljjn. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 3 Sept. 3.7 3.26 Donderdag 4 3.46 4.6 Vrjjdag 5 4.25 4.45 Zaterdag 6 5.7 5.29 Zondag 7 5.54 6.19 Maandag 8 6.49 7.24 Dinsdag 9 8.9 8.59 en voor* Dames en Heeren. Buitengewone collectie in alle prijzen. 11 77 11 71 71 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3