Rechtszaken. Gemengde Berichten. Bij gelegenheid van den jaardag over Koningin, werd alhier druk gevlagd. Het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* gaf 's avonds op de nieuwe muziektent een concert, dat door een groot getal ingezetenen werd bijgewoond. Maandag werden de nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs en gemeente hoogere burgerschool in gebruik genomen. Aangegeven hadden zich (35 leerlingen, die geplaatst werden in de klassen als volgt 36 eerste klasse, 15 tweede klasse en 7 derde klasse m. u. 1. o.4 eerste klasse (3e kl. R. H. B. Sen 3 tweede klasse (4e kl. R. H. B. S.) hoogere burgerschool. Yan buiten de gemeente kwamen 4 leerl. uit de gemeente Hoek, 2 uit Philippine, 2 uit Hulst, 2 uit Zaamslag, 2 uit Axel en 1 uit Nieuw-Namen (Clinge). Het groote getal leerlingen, dat zich nu reeds voor de eerste klasse van het m. u. 1. o. heeft aangegeven, geeft het bewijs, dat later de hoogere klassen voldoende leerlingen zullen hebben. Bij de officieele opening, die Woensdag 10 September a s. zal plaats hebben, zullen ver schillende autoriteiten en ook de ouders dei- leerlingen, uitgenoodigd worden tegenwoordig te zijn. Maand&gmiddag bij het uitvaren van de groote sluis, werd door de Duitsche stoom boot »Matador« tegen de rolbrug, die over de sluis ligt, gevaren, met gevolg dat beide deelen zoodanig zijn verbogen, dat het wel eenige maanden zal duren voordat de brug weer voor het gebruik gereed is. De oorzaak moet hierin liggen, dat in de machinekamer een commando volle kracht «achteruit* met volle kracht »vooruit« werd uitgevoerd. Onderscheiding. Benoemd tot ridders in de Oranje-Nassau- orde de heeren C. Ysebaert, Statenlid van Zeeland, D. Mulder, burgemeester van Ovezande en I. Goester, secretaris van de commissie voor onderhandelingen met de maatschappij de «Schelde* te Middelburg. De eere medaille in de oranje-Nassau-orde (zilver) werd verleend aan de heeren L. Straub rijksveldwachter brigadier-majoor te Brouwers haven, C. de Vos, gemeentebode te Stavenisse, A. van de Zande, belasting commies-ontvanger te Kapellebrug, J. Pieters, gewezen hoofd opzichter van den Houthandel Alberts te Middelburg, D. P. Stoffels, meesterknecht der boek- en handelsdrukkerij der firma Van de Sande te Ter Neuzen, in brons aan J. J. de Jager, drukker bij de firma Auer te Middel burg, J. Hollestelle, schaapherder van den Wilhelminapolder te Wilhelminadorp, J. F. Fey, timmermansknecht bij Van Breen te Vlissingen. Omtrent de feesten te Axel valt nog te melden dat de uitslag van de in ons vorig nummer onvermeld gebleven wedstrijden van het concours hippique is als volgt 7o. Galop. Lengte der baan 2000 M. met voorgift. Ie prijs Van der Keere te Meirelbeke met «Jacquelin* in 2,45 min., 2e prijs De Schepper te St. Denys met «Néron* in 2,48 min., 3e prjjs J. P. Verberkmoes te Hulst met «Beby* in 2,48'/2 min. en 4e prijs J. Maes te Deurle met »Josephine« in 3,2 min. 8o. Harddraverij aangespannen voor rijtuig met een minimum gewicht beladen van 100 Kg. dor kwamen de opgeheven polsgewrichten uit de door hare eigene zwaarte neervallende mouwen. De viool hield hjj vast onder de kin; de dunne, bruine hande lag op het hout, en tegen het gesneden instrument zag het schrale gezicht zelf er zoo scherp en kunstig uit als gesneden. Wanneer hij spelen begon, dan zag hjj niet meer wat er was om hem heen. Zijne oogleden waren half geloken, maar de blik staarde toch door de lange wim pers heen in de verte, ziende wat de anderen niet zagen. Wat er was in de lucht en in den hemel, en over de aarde, en in de wijde, wjjde verte dat alles zagen Jakob Troger's oogen, en van dat alles getuigde z(jn spe len. De wolken waren er in, die achter de sneeuwspitsen zich samenpakten en de wind er in, die door de dwergsparren ruischten d9 koeklokjes waren er in, wier zilveren getin gel nog even hoorbaar opzweefde van uit het dal. Deze gave nu, van in zijn spel het gansche leven der natuur, gezien en ongezien, te laten doorklinken, was eerst van lieverlede Jakob Troger eigen geworden. Misschien had z(j hem wel altoos gescholen in z(jn hartmaar eerst in den laatsten t(jd was z(j hem uit de vingers gaan vloeien, zoo, dat ook niet juist scherpzinnige en scherphoorige menschen het begrepen en verstonden. Er groeide iets in hem, zoo groot, dat het hem zelf schier te matig werd. Daar hij echter voelde dat h(j Lengte der baan 3000 M. met voorgift. Ie prijs J. Claeijs te Deynze met «Zoïlo Wilkens*' in 5,44 min., 2e prijs^ Alph. de Clercq met «Doctor Hall« in 5,57 min., en 3e prijs Van Beveren te Mariakerke met «Ja cobin* in 5,59 min. 9o. Springconcours. Ie prijs De Schepper te St. Denys met »Néron« in 2,50 min., 2e pr. Van de Keere te Meirelbeke met »Jacquelin« in 2,51 min., en 3e pr. Ém. van Haelst te Kieldrecht met «Sulma* in 2,61 min. Na afloop van het concours-hipp'que, trok de historische optocht onder groote belang stelling van het publiek nogmaals door de straten. Groot succes had 's avonds een bioscoop voorstelling in de open lucht. In de Noord straat, alwaar die voorstelling plaats had, stond het opgepropt van menschen. De uitvoering slaagde uitstekend de beelden kwamen mooi helder en scherp op het doek en het publiek was zeer tevreden en amuseerde zich kostelijk. Axel heeft gedurende twee dagen op waardige wijze feest gevierd, en vele vreemdelingen hebben mede genoten. Het waren feesten waarvan de organisators en leiders buiten gewoon veel succes hadden en waarop zij met genoegen kunnen terugzien. Axel, 2 Sept. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier, waarin alle leden tegenwoordig waren, legden de herbenoemde raadsleden de heeren Oggel, Dieleman en Kruijsse in handen van de voor zitter de vereischte eeden af. Daarna had de verkiezing plaats van een wethouder, wegens periodieke aftreding van dhr. Kruijsse. Met 6 van de 11 st. werd de heer Kruijsbe herbenoemd. Op dhr. Oggel waren 2 en op dhr. Smies 1 st. uitgebracht, terwijl 2 briefjes blanco waren. Een groote brand heeft Zondagnacht gewoed in de buurt 't Spui (gemeente Axel). Reizigers die met den laatsten trein te Sluiskil arriveerden, zagen dat op de hofstede van den heer E. de Maat brand was uitge broken. Zij spoedden zich derwaarts en bij aankomst hadden de twee knechts, jongens van 18 en 14 jaar oud, die in de schuur sliepen, juist alarm gemaakt. Zij waren wakker geworden, door het knetteren van de vlammen en met veel moeite konden zij zich in nacht gewaad langs een trap redden, bijna stikkende van den rook. Hun eerste werk was de familie Maat te wekken, die met ontzetting de schuur, die ongeveer 7 jaar geleden nieuw gebouwd was, in volle vlam zagen staan. Met grooten spoed werden daarop de stallen van de beesten geopend. Doch slechts een paard, 3 veulens en eenig pluimvee kon worden gered. Acht paarden, twee stieren en een schaap verbrandden. In de schuur werd den geheelen oogst, bestaande uit 12 gemeten tarwe, 6 gemeten erwten, 6 gemeten vlas, 5 gemeten haver en hooi, een prooi der vlammen. De spuiten uit Axel kwamen even na middernacht op het terrein, zij behoefden evenwel geen water meer te geven, want de geheele zaak lag al tegen den grond en was slechts een smeulenden hoop, die door de brandweer uit elkaar gehaald werd. De koeien werden gespaard doordat zij in de weide waren, terwijl de gereedschappen voor den drang in zichzelf een uitweg hebben moest en dat hij dien slechts vond in zjjn zingende stak hout, zoo werd de vriendschap tusschen hem en zijne vedel steeds al hartstoch telijker. Hij had een soort van honger naar zjjn instrument. De menschen van Alpien nu zaten{om hem heen en luisterden. Dan kon het gebeuren, dat een meisje de hand boven de oogen hield, naar de verre wolken tuurde en hare vriedjn toefluisterde: Het is alsof hjj dat gespeeld had, wat daar achter de bergen broedt.'1 Of dat de Capucqner knikte „Ja ja, dat is de wind - de wind is dat Of dat de burgemees ter lachend uitriep: „Waren dat de koeklokkon niet Jakob Jakob echter liet zich door deze opmerkingen niet storen. Hij gaf meestal geen antwoord, of deed het slechts met een knikken of een lachje, en speelde maar weer voort. Maar juist daarin, dat hij daarna nog innerljjker en krachtiger touen uit zjjne viool haalde, juist daarin lag het bewfjs, dat hunne gezegde hem niet onverschillig waren inte gendeel, dat hij den onbewusten lof, die daarin lag, wel hoorde, en zjjn lust tot spelen zich daarna voedde als aan de olie de vlam. Einde lijk brak hij eensklaps af, alsof hij nu het toppunt van zjjne inspiratie bereikt had ademde diep en knikte het auditorium toe, half genadig haast, met een: „Zoo Dat is voor heden genoeg geweest. (Wordt vervolgd.) en landbouwwerktuigen intijds uit het wagen huis waren weggehaald. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd bij de Onderlinge Zierik- zeesche Brandwaarborgmaatschappij Koninklijk bezoek aan Zeeland. Het was Zaterdag feest te Middelburg en duizenden vreemdelingen uit de provincie en ook van de Belgische badplaatsen zijn her waarts gekomen om dit feest mede te maken. De Koningin en Prins Hendrik kwamen te ongeveer kwart voor elf met een extra trein uit Den Haag te Goes aan en werden daar begroet door den commissaris der Koningin in Zeeland, den heer mr. H. J. Dijckmeester, en den burgemeester van Goes, den heer J. de Beaufort. Met kalme vaart werd in auto's door een deel der stad gereden. Langs dezen weg ston den overal de menschen geschaard. Buiten Goes werd de groote postweg naar Middelburg opgereden. Bij 's Heer Arends- kerke, het vriendelijke dorpje onder aan een der vele polderdijken, was het druk en hier waren het voornamelijk de schoolkindereu, die hun hulde aan de Landsvrouwe brachten. Voor de hofstede van den heer C. van Stee was een mooie eerepoort opgericht. De Koningin en de Prins stapten hier uit en wandelden het erf op, recht op het vriendelijke woonhuis met de echt-Zeeuwsche groenen lui ken af. De woning werd betreden en kennis gemaakt met een echte ouderwetsche boeren woning. Ook de schuur, waarin al het vee en paarden voor dezen dag waren binnenge bracht, en de dorschvloer, waar het bedrijf in vollen gang was, werden bezichtigd. Na dit oponthoud werd spoedig de Sloe- sche Dam bereikt. Voor Middelburg moest nog het dorp Nieuwland worden doorgereden, waar voor het gemeentehuis de Gemeenteraad met den secretaris en de schoolkinderen waren op gesteld. Ongeveer kwart over twaalf werd Middel burg bereikt en ging het langs den kortsten weg door hagen van menschen naar den in gang van de tentoonstelling op de Groenmarkt. Buiten het hek werd de burgemeester van Middelburg, de heer jhr. M. van den Brande- ler, door den Commissaris der Koningin aan de Koningin en den Prins voorgesteld. De voorzitter, de heer Frank, geleidde de Koningin en de heer Hartman, secretaris, den Prins, terwijl de zangvereeniging «Orelio* uit Axel in de Axelsche dracht het Wilhelmus oude toonzetting deed hooren, naar den ingang der Statengebouwen, waar de tentoonstelling gehouden wordt. Voor het gebouw stond, be halve de eereleden van het comité met hunne dames en andere genoodigden, een 120- a 130-tal vrouwen in de verschillende Zeeuwsche kleederdrachten en een 20-tal boereu voorna melijk in Zuid-Bevelandsch costuum. Op het bordes van het gebouw werd door een vijftal jonge Zeeuwsche vrouwen aan de Koningin een ruiker aangeboden. Na het binnentreden vond de Koningin daar een 30-tal kleine boertjes en boerinnetjes met bloemen-guirlandes geschaard. Tijdens den rondgang zong de Zangvereeni ging «Oefening Kweekt Kennis* van Borsele eenige liederen, terwijl bij het verlaten van de tentoonstelling de Zangvereeniging «Vooruit* uit Nieuwvliet de vorstelijke personen toezong het Evangelische Gezang 22. Nadat de auto's weer bestegen waren, werd naar de Abdij gereden en afgestapt in de wo ning van den commissaris der Koningin, waar een dejeuner werd gebruikt, waaraan met de Koninklijke gasten en hun gevolg verschillen de autoriteiten aanzaten. Na het dejeuner, dat ongeveer een uur duur de, hield de Koningin cercle, om vervolgens uit een der vensters het voorbijtrekken van de oude boerenwagens gade te slaan, en daarna de ringfijderij, waaraan een 24-tal boerenjon gens op Walchersche paarden deelnam en waarvoor H. M. een zilveren blad als eerste prijs had uitgeloofd. Tegen half vier reden de auto's weer voor en werd door een groot deel der stad een tocht gemaakt. Een extra-trein bracht de vorstelijke familie te 3.45 weer naar Den Haag In de Maandag gehouden zitting van den Raad van beroep voor de ongevallen verzekering te Middelburg, is J. v. R. te Ter Neuzen in zijn beroep tegen de beslissing der Rijksverzekeringsbank, genomen ingevolge art. 48 le en 2e lid der Ongevallenwet van 1901 niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering tegen eene beslissing ingevolge art. 50 2e lid, welke ongegrond weid ver klaard. De vordering werd ontzegd en de beslissing bevestigd. Bp de Onafhankelijkheidsfeesten te Nisse had Zaterdag een ongeluk plaats, waar omtrent het volgende gemeld wordt 's Morgens om 11 uur vertrok de optocht, bestaande uit versierde wagens, tilbury's en fietsen naar Ovezande om den burgemeester, die aldaar woonachtig is, af te halen. Op een draai van den weg, die over de kruin van een dijk loopt kantelde een wagen, beladen met een 15-tal mannen (voor het meerendeel leden der Zangvereeniging.) Slechts een paar inzittenden sprongen nog intijds van het voertuigalle overigen echter, benevens de twee paarden en de wagen geraakten in een diepen put. Gelukkig waren bijna alle spoedig op het droge. Reeds waande men alle - gered, toen men tot de ontdekkiug kwam, dat nog twee personen ontbraken. Oogen- blikkelijk daarna begat de doktersknecht zich te water. Met groote moeite gelukte het hem, den te water liggenden omgekeerden wagen op te tiilen en den daaronder zich bevindenden directeur der zangvereeniging, een zekere H. van 's Heer Arendskerke, uit zijn zeer ge vaarlijke positie te verlossen. Eindelijk, zeker vijf minuten na het te water vallen, baalde genoemde dokterskuecht ook den laatsten drenkeling, de molenaarsknecht L. C., afkomstig van 's Heer Abtskerke van onder den wagen. Daar de ongelukkige bewusteloos was, paste men dadelijk de kunstmatige ademhaling toe. Toen hij eindelijk bijkwam, gaf hij zulke jjselijke schreeuwen, dat ieder hem dacht te zien .sterven. Na echter flink onder dokter behandeling te zij o geweest, bleek het gevaar gelukkig geweken te zijn. Van feestvieren was voor bem natuurlijk geen sprake meer per auto werd hij naar 's Heer Abtskerke vervoerd. De directeur der zangvereeniging, die danig in zijn gelaat gehavend was, werd verbonden en kwam er dus ook goad af, terwjjl anderen nog minder beduidende blessure's en een ontwrichten arm opliep. Wonder boven wonder liep dit incident dus zonder persoonlijke ongelukken af. Ook de paarden en de wagens kwamen goed op het droge. Een tegenvaller. De Enschedeër G. Duspoel, die op Pinkster drie zich te Tilburg uitgaf voor een zoon van den heer Van Heek, eeu auto huurde, zich daarmede naar zijn geboorteplaatsliet brengen, daar den chauffeur onthaalde en toen over de Duitsche grens het hazenpad koos zonder iets van dat alles te betalen, is thans door de Enschedesche politie aangehouden en naar Almelo overgebracht. Vermoedelijk was hij gekomen om er de onafhankelijkheidsfeesten mede te vieren. Oplichting op groote schaal. Men meldt uit Wageningen Te Wageningen heeft een oplichterij op groote schaal plaats gehad. Eenige dagen ge leden vertelde het 17-jarig dienstmeisje Johanna Houwman aan een ieder, die er naar luisteren wilde, dat zij een groote erfenis had gekregen hier vertelde zij van f 20,000 en bij een ander weder van een kwart millioen. De mare van deze erfenis ging als een loopend vuurtje door de stad. Enorme hoeveelheden ouder- en bovengoe deren, eet- en drinkwaren, gouden en zilveren sieraden worden ingeslagen voor Johanna, zelfs voor ouders, broertjes en zusjes. In het ge heel werd bij de Wageningsche winkeliers voor eenige duizenden guldens ingekocht, alles op crediet. Verre vaü eenig wantrouwen te koesteren, waren de winkeliers bigde, wanneer Johanna in hun winkel trad en hen met klan dizie begunstigde. De eerlijke, eenvoudige ouders van het meisje schenen intusscheD van de erfenis niet veel te weten. Huu had het meisje, naar het schijnt, gesproken van een rijken aanbidder, die plotseling aan den harizon was komen op dagen. Lichtgeloovig van aard hadden zij met deze oplossing van het geval genoegen geno men. Het meisje liet trouwens aan haar oudera van al het gekochte quitanties zien. Eindelijk scheen toch een van de leveranciers achterdocht te krijgen. Eenige winkeliers confereerden en onderling werd besloten, dat de koekebakker er bet eerst op af zou gaan om te trachten de hem toekomende 98 gulden binnen te krjjgen. Toen kwam spoedig de waarheid aan het licht en bleek, dat zoowel de erfenis als de ryke vrijer alleen in de verbeelding van het meisje bestonden. Zoodra Jacoba bemerkte, dat het misliep, vluchtte zij naar Amsterdam met achterlating van haar adres in de 2e Jan Steenstraat, waar zg inderdaad werd aange houden. Vóór zoover de goederen nog aanwezig waren, stelden da ouders van het meisje de winkeliers in de gelegenheid hunne eigen dommen terug te halen. Het was in de een voudige woning der menschen een af- en aanloopen van bedrogen leveranciersvan de eet- en drinkwaren alleen was niet veel meer over. Men vermoedde echter, dat het meisje, aan wier verstandelijke vermogens brnstig wordt getwijfeld, nog verschillende sieraden in baar bezit heeft.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2