Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen, Vegen op eens anders stoep, naar hoe is het 4Mr het eigen hnis ysdslaa DRANKWET. No. 2400. Woensdag 3 September 1913. 24e Jaargang FEUILLETON. UIT ONZE OMGEVING. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij yooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brieyen gaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatstuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Men schrijft uit Boskoop aan De Neder lander Dezer dagen werd bij de vrijzinnigen alhier een boekje bezorgd, inhoudende een lijst der kweekers van liberale beginselen en tegelijk een gedrukte circulaire, waarvan U een afschrift ontvangt en waaraan wij het volgende ontleenen.c »Zeer vertrouwelijk.» Geheimhouding dringend verzocht. Aan Boskoopsch Vrijzinnige Kweekers en Handelaren. kunt, alvorens Uwe inkoopen te doen bijgaande lijst grondig raadplegen, dan zullen onze Vrijzinnige kleinere kweekers, niet meer dan anderen in tijden van overproductie worden getroffen, dan zal er bij hen vertrouwen worden gewekt in de eenheid der Vrijzinnigen. Boskoopsch Vrijzinnigheid zal er door groeien. »De rechtzinnigen hebben eenparig ons een zetel in den Raad durven ontrukken, daaruit spreekt niet anders, als de toeleg ons Vrijzin nigen geheel te vernederen. De Vrijzinnigen, de grootste en machtigste partij hier ter plaatste kunnen zich slechts met drie zetels vergenoegen, vraagt die miskenning onzer Zwitsersche vertelling van ERNST ZAIIN. 3) „Kjjk kijkwat zulke becrschappen al zeggen! Verduiveld nog toe, Jakob, groote muzikant, daar kan je lekker meê zyn I" „Ga tocb naar Urseleu en laat je hooren in de hotels," zeide Bennet, de dorpsburge meester, een lange, taaie man, met een baar deloos oud geziebt. „Ik wou dat ik 't moest," .bromde Jacob terug. Ouder den boop staande, redeneerde druk de bleeke, zwartharige schoolmeester. ,,Heb ik 't niet altoos gezegd Ik heb 't altoos gezegd, dat er wat in hem stak, in dien Troger." „Speel tocb wat!" drong iemand bjj Jakob aan. Maar nu draaiden een paar oude boeren bet groepje den rug toe. Als de muziek weer begoD, dan knepen zy uit. Ook Furrer, de waard, een boom van een kerel, kreeg de geeuwzucht en stapte met de banden in de zakken er van door. Troger echter bad blijk baar tot spelen beel geen plan. Hg trad kracht geen dwingender maatregelen als ver kiezingscirculaires »Wilt door bijgaande lijst te raadplegen het vrijzinnig element in Boskoop versterken. Alleen langs dezen weg kunnen wij komen tot een sterke Vrijzinnige partij, tot een Vrijzinnig overwicht." De Nederlander teekent hierbij aan »De bedoeling van deze circulaire is klaar. De vrijzinnigen willen, door de vele recht zinnige kweekers te boycotten, dwingen te bukken of te verhongeren. Men zegt dat de Vrijzinnigen geen idealen hebben, de circulaire toont van wel, hun bleef de wraak. Laat de vrijzinnige pers dit staal van vrij zinnigheid aan haar lezers nu toch eens voor leggen Ons vrijzinnig blad heeft geene enkele reden om dit aan zijne lezers te onthouden, of schoon het feitelijk de moeite niet waard is om er melding van .te maken. Waarom niet? Omdat het geval, hier in De Nederlander vermeld tot de uitzonderingen behoort, ter wijl het toch bekend is, hoe juist in de krin gen der rechterzijde het boycot- en dwang systeem schering en inslag is. Wij hebben er wel eens meer op gewezen, hoe gemakkelijk men aan die zijde een splin ter in het oog van den tegenstander ziet en den balk by de eigen party niet opmerkt of wil opmerken. Wy herinneren ons nog, hoe Jhr. de Sa- vornin Lohman ophef maakte van een paar boeren in eene Groningsche gemeente, die het hun arbeiders kwalijk namen, dat ze hunne kinderen naar eene bijzondere school stuurden Wij keurden dat doen in deze boeren niet goed, maar herinnerden er tevens aan, hoe diezelfde heer Lohman vergat af te keuren de honderden gevallen aan de rechterzijde, die stonden tegenover een enkel geval links, hoe verschillende rechtsche bladen, waarbij een Christelijk orgaan in onze gemeente, ernstige aanrandingen van vrijheid, op dit gebied, door het kamerlid Ketelaar aangehaald, gewoonweg Ketelaria noemden. Geen zweem van afkeuring, geen poging tot weerlegging (wat trouwens in de meeste gevallen voor de rechtsche party totaal onmo gelijk was), men sprak maar van praatjes, terwijl de gevallen te treffend en te zakelijk onder den hoop, bleef bet antwoord niet schnldig, als de een of ander hem in bet ootje nemen won, maar trachtte toch het gesprek op iets anders te brengen. Eindelijk verstrooide zich weer de troep en zakte uiteen, en Troger stapte z(jn huis in, evenals de anderen, die een voor een in hunne deuren verdwenen. Van dit voorval af dagteekeDde intasscben voor de dorpers het besef, dat Jakob Troger geen alledaagscbe kerel was. Wanneer er één applaudisseert, klappen er dadelyk anderen mee. Sedert de vreemdelingen bem roemden bad Troger onder zyne dorpsgenooten een paar bewonderaars, die kwamen aaogeloopen wanneer zy bem hoorden spelen, bem prezen, en bem ook wel tot speleD nitnoodigden. Hun aantal groeide, mannetje aan mannetje, beel langzaam, maar bet groeide tocb. Een dier bewonderaars was de burgemeester. Deze kwam eens te praten met een paar toeristen, die in het dorp nitgernst en zich gesterkt hadden, Z(j roemden zyn dorp en de schoonheid der ligging en om nu in zynen ijver als burgervader nog iets te noemen wat aan hunne bewondering was ontgaan, verviel by op Troger en begon op te soyden van diens vioolspel. De jonge heerschappen, minder in de verwachting van een werkelyk kunstgenot, dan om eens de grap er van te hebben, lieten nn Troger naar het logement ontbieden en verzochten bem te spelen Hoewel ionerlyk zeer gevoelig, was Jakob nocb schuw, nocb beschroomd waar bet op zyne waren, om van praatjes te mogen spreken. Men denke aan den strijd op schoolgebied. Niet genoeg, dat men rijke subsidie's uit de staatskas trekt, door allerlei middelen, door onthouding van kerkelijke voorrechten, door weigeren van werk en brood, door uitsluiting van bedeeling enz. moet de oyzondere school worden bevolkt. Niet alleen in Brabant en Limburg, maar in alle Provinciën werd het vrij heidsgevoel in tallooze gevallen door personen en dienaars der rechterzijde beleedigd. Maar niet enkel op schoolgebied, ook op politiek en maatschappelijk gebied ontzag men op verschillende plaatsen geen enkel middel, om den tegenstander te treffen. Meer dan één geval werd in de laatste maanden gepubliceerd, waarbij de rechterparty of een deel ervan zich van medewerking bij de onaf hankelijksfeesten onthield op grond van verkiezingsuitslagen. Toen vroeger de rechtsche meerderheid van Neuzen's Raad in eene linksche verkeerde, waren er ernstige plannen tot boycot, wat sommigen destijds duidelijk gevoeld hebben. Wie indertijd Luctor et Émergo las by den stryd over de H. B. S. weet, dat tamelijk ronduit in dat blad de raad gegeven werd, om de voorstanders ervan of in ieder geval de onderteekenaars van het adres in hunne zaken te treffen. Op grond van een artikeltje in ons blad, onderteekend d. V., was hetzelfde orgaan er onmiddellijk by, om tot onthouding by de onafhankelykheidsfeesten aan te sporen. Hoe het bij de kiezerteelt en de stemming in het land van Hulst op enkele plaatsen toegaat, is voor niemand een geheim, die de moeite wil doen er achter te komen. Nergens is op ieder gebied, dat van kerk, staat of maatschappij, op alle terreinen des levens de dwang en onderdrukking zoo groot als aan de rechterzijde, de gunstige gevallen nu daargelaten. Omdat aan te toonen, behoeven wy, bly- kens wat we in het bovenstaande kortelings aanhaalden, niet ver te gaan. We kunnen in onze omgeving blijven. Of wy daarmede het navolgen door eenige Boskoopsche vrijzinnigen van die rechtsche manieren, goedkeuren Neen, al wordt het voor velen onzer door viool aankwam en hjj verraste de beide toeristen zeer aangenaam door bet oorspronlyke, blijk baar uit hem zelf opwellende spel, waarvoor hy ook luideren bijval oogstte, dan by misschien wel verdiend had. Wat dien dag gebeurde herhaalde zich later. Da burgemeester, nu trotsch op zynen beschermeling, vond in den zomer noch herhaaldelijk gelegenheid om tegen over de talrijke doortrekkende vreemdelingen het spel van Troger te roemen. Anderen volgden dit voorbeeld, en zoo geschiedde 't dat Jakob Troger onder de merkwaardigheden van Alpien begon genoemd en getoond te worden. Daarby ontstond er onder de dorpelin gen eene soort van liefde voor den vermaard geworden zoon hunner gemeente. Deze liefde strekte zich ook nit tot zijn spelen daar men zich nn de moeite gaf om te luisteren, zoo ging er ook by menigeen een beter begrip op voor Jakob's muziek. Jakob Troger was tot den rang van dorpsberoemdheid verbeveD. Zoo geschiedde 't, dat tegen den herfst te AlpleD soms een merkwaardig schouwspel by te wonen viel. Namelyk dat de dorpelin gen niet allen, maar toch da meesten des Zondags, nadat zy 's voormiddags behoor lijk de preek van den pastoor in de kerk hadden aangehoord, in den namiddag of avond nog voor het buisje van Jakob Troger eene soort nabetrachting genoten. Daar zaten zjj tegen de helling van den Wenterberg, achter welken het dorp beschut lag, en boden een de houding onzer politieke tegenstanders wel eens moeilijk gemaakt. Maar wèl willen wy zeggen, dat vele mannen en bladen van rechts hierover dienden te zwijgen. Men praat niet over het grashalmpje in buurmans tuin, als het onkruid in eigen hof welig voortwoekert. De heer Dr. E. C. Godée Molsbergen, directeur der gemeente hoogere burgerschool alhier heeft naar aanleiding van zyne benoe ming tot lector aan de gemeente universiteit te Amsterdam, tegen 1 November a.s. ontslag aangevraagd. By Kon. besluit is de heer J. de Jonge, thans tijdelijk machinist-electricien by de Ryks-electriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, te Ter Neuzen, be noemd tot machinist-electricien by genoemde werken te Ter Neuzen. De minister van L. N. en H. heeft aangewezen om behulpzaam te zijn bij het aanvragen van een ouderdomsrente voor personen van 70 jaar en ouder binnen het gebied der rente-commissie te Ter Neuzen in de gemeente Sas van Gent H. M. Vermoet, rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1913, ingelegd f20969,505. Terugbetaald f30877.505. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9515. Het zag er Zondag voor het concert, dat de orchestvereeniging »De Volharding* in de Buiten-Societeit zou geven, niet zoo aanlokkelijk uit. De grauwe lucht, die den geheelen dag met regen dreigde zal dan ook wel de oorzaak zijn geweest, dat de opkomst der leden veel te wenschen over liet. De orchestvereeniging liet zich daardoor evenwel niet ontmoedigen en gaf een welge slaagd concert, dat door de aanwezigen met belangstelling werd aangehoord. Een bal-champêtre besloot dit concert. zonderlingen aanblik. Stil en roerloos zaten de meesten, als steenen beelden. Bennet, de burgemeester, zat daar, met het kale, gerim pelde gezicht tusscheu de beide handen. Eu Camenzind, de oude gids, zat een paar schreden van hem af, met de pyp tusschen de tanden, de klaarheid van den dag vol in het getaande gezicht. Zijne oogen hingen aan de sneeuw- spitsen, waar hjj eigelyk 't best nog thuis was. Daar zat pater Benedikt, de Capucyoer eu zielenherder van Alpien, de stevige armen om de knieën geslagen. Een fraaie lange baard golfde over zyne bruine py, zoo een van kleur met haar, dat hij nauwelyks er van te onderscheiden viel. Vrouwen zaten daar, jong en oud, frissche en ieelyke. Eu naast haar grysaards en halfwassen knapen, meest met de pijp in den mond. Ook een paar kinderen lagen in het gras en staarden den blanwen hemel aan. De sneeuwvelden wierpen hun schelle licht omlaag over de groeue weiden, in harde lyuen teekenden de zware gestalten der Alplenaars zich er tegen af, en de hoekige schedels der manoen leken als nit des rotswand gehouwen. Als eene bloem verscheen daar tusschen hier en daar een smal en tenger vrouwengelaat. Boven de schare van dit zittende volk ver hief zich de fignur van Jakob Troger, die rechtop tusschen de steenen stond. Zyne Zon- dagsche kleeding was als die van de anderen, donker grjjs en slecht van snit. Bruin en TER MMSC Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van FRANS LAURET wonende te Philippine domicilie kiezende te Ter Neuz n, Nieuwstraat 5 in het beneden-voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en geleg'n aan de Nieuwstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders be zwaren inbrengen. Ter Neuzen, 1 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1