BINNENLAND. ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. derheid der plattelandsscholen in deze inspectie zijn ingericht, in welke thans gedurende tien uren per week onderwijs gegeven wordt in twee vreemde talen en wiskunde of in drie vreemde talen, zoodat het bestuur aanspraak krijgt op de Rijks bijdrage voor een grooter aantal onder wijzers dan anders het geval zou zijn. Vele CONGREGATIES hebben onder wijzeressen die om haar leeftijdof om andere redenen in de schaol weinig dienst kunnen doen of die geene vaste betrekking hebben en daar bij de U. L. 0. of M. U. L. 0. scholen, waar supernumeraire leerkrachten kunnen aangesteld worden, allen productief te maken zijn, hebben de besturen van sommige bijzondere scholen zooveel leerkrachten aangesteld als waarvoor in hunne U. L O. of M. U. L. O. scholen aanspraak op de Rijks bijdrage kon worden gemaakt. Het ge volg daarvan is dat vele dier scholen meer leerkrachten dan leerjaren en meer leer krachten dan onder wijslokalen hebben. Daardoor vindt men nu scholen, niet alleen met ambidante hoofdenmaar zelfs met ambulante onderwijzers van bijstand. Naar mij werd medegedeeld door een districtsschoolopziener, is in zijn district een bijzondere school met drie onderwijze ressen van 73 en 74 jaar en een andere school met een onderwijzeres van 82-jarigen leeftijd. Dat in die volksscholen met 6 of zelfs met 7 leerjaren, voor kinderen van 6 tot 13 jaar, die vermeerdering van den omvang van het onderwijs met dat in drie vreemde talen of in twee vreemde talen en wiskunde, waaraan wekelijks tien lesuren besteed worden, de toestand van het onderwijs verbazend moet doen achteruitgaanzal wel geen be toog behoeven, en al wordt ook het onderwijs in de wiskunde soms tot 1/a uur in de week beperkt, dat neemt toch niet weg, dat in het geheel tien lesuren, nagenoeg nutteloos met de kinderen wor den doorgebracht". Als baron Van Wijnbergen deze mede- deelingen van den inspecteur in de eerste inspectie leest, zal zelfs hij moeten er kennen, dat een dergelijke gesanction- neerde diefstal, waaraan vele congregaties in de eerste plaats schuldig staan, door geen regeering, die eenig verantwoorde lijkheidsgevoel voor de richtige besteding van de belastingpenningen bezit, langer geduld kan worden. Zglfs hij zal den inspecteur gelijk moeten geven, waar deze laatste schrijft, dat »deze wetswijziging niet aan de be doeling des wetgevers heeft beantwoord". In de Tweede Kamer zal over deze mis standen ongetwijfel nog wel een hartig woordje gesproken worden. Het nieuwe ministerie. De nieuwe ministers zijn met ingang van Vrijdag benoemd en hebben Vrijdagochtend te half negen in ambtscostuum den eed af gelegd in handen der Koningin op het Huis ten Bosch. De minister van oorlog N. Bos boom was in tenue van den hem Woensdag verleenden rang van generaal-majoor. De nieuw-benoemde minister van koloniën mr. Pleijte verscheen in galacostuum van rechterlijk ambtenaar als president van den Scheepvaart- raad. Op verschillende uren van den dag namen de ministers de portefeuilles over uit de handen van hun ambtsvoorganger. Batavia, 31 Juli en 1 Aug. Het Pamflet. De correspondent te Soerabaja van het »B. Nbld.« schrijft Het vlugschrift »Als ik Nederlander was«, geschreven door zekeren R. M. Soewardi Soer- janingrat te Bandoeng, en waarop in West- Java door de justitie reeds beslag is gelegd, heeft ook de aandacht der justitie alhier ge vonden, en wel naar aanleiding van een tele grafisch verzoek, door de justitie van Batavia aan die alhier gedaan. De officier van justitie, vergezeld door den politiecommissaris Van Haarlem, heeft huis zoeking gedaan in het kantoor der handel maatschappij »Setija Oesaha*, waar de »Oetoe- sau Hindia* wordt gedrukt. Op het redactiebureau lagen slechts een drie- rood maar hy lachte. Even slungelig en log stond hij er by als de anderen. Die be gonnen nu hem voor het lapje te houden, omdat zy op die manier zich het best konden heenzetten over het gevoel, dat hy iets méér was dan ze zelf waren. (Wordt vervolgd.) tal exemplaren van het pamflet, welke in be slag werden genomen. De »Oetoesan Hindia* kwalificeert deze inbeslagneming als volgt »dan itoe boekoe laloe di rampas di bawa ole officier. Deze vertaling van het begrip »in beslagne- men« door de justitie en het bekende ram passen is teekenend. Vervolgens heeft de justitie eene huiszoe king gedaan bij O. S. Tjokroaminoto, hoofd redacteur der »Oetoesan Hindiav en vice-pre sident van het centraal-comité der 3. I. althans tot de weigering der rechtspersoonlijkheid. De S. I. heeft thans immers geen departe menten meer. In de woning van Tjokroaminota, in kam pong Plampitan alhier, werd een groot aantal exemplaren van het pamflet in beslag geno men wij meenen ongeveer 200, die bestemd waren, in den oosthoek te worden verspreid. Wij kunnen niet zeggen, dat deze ontdekking eene bepaalde versterking is voor de meening van hen, die in de S. I. slechts eene beweging willen zien, welke in hoofdzaak slechts een eco nomisch doel nastreeft. En hoewel natuur lijk weer zal worden gezegd, dat de S. I. qua lichaam niet aansprakelijk is voor de handelin gen van een der leiders, valt niet te ontken nen, dat het vinden der pamfletten bij een der leiders een bijzonderen kijk geeft op de opinie van den betrokkene. Want uit den aard der zaak zal men hem die opruiepde pamfletten niet hebben gezonden, indien hij als geestver want met den inhoud niet accoord ging. Aan de »Preangerbode« is nog het volgende ontleend De arrestatie had min of meer bij verrassing plaats om mogelijke oploopen te voorkomen, Alles ging zeer vlug in zijn werk, Dinnen drie kwartier was het viertal binnen de muren van de boei. Anderhalve compagpie troepen van Tjikoe- dapateuh waren uitgerukt om de orde te verzekeren. Een sectie onder luit. Den Hartig werd opgesteld op den viersprong Oostelijk van het station, Westelijk van het station was een brigade gepost, zoodat de werkplaatsen S. S. bewaakt waren en neigingen van het personeel der werkplaatsen S. S. om lawaai te maken, zoo die al bestaan hebben, onder druk stonden, Verder lag er een sectie op het Residentiekantoor onder luit. De Voogt. De openbare gebouwen als postkantoor, telefoonkantoor, regentswoning, resident- en adsistent-residentgebouw en de boei werden eveneens bewaakt. Te Tjimahi was de cavalerie gewaarschuwd om bij herrie gereed te zijn, speciaal met het oog op de bescherming van telegraaf- en telefoonlijnen. Op Tjikoedapateuh werd bovendien nog een sectie gereed gehouden. Dit alles lijkt erg gewichtig. Het was echter niet meer dan een voorzorgsmaatregel om zelfs op het minst waarschijnlijke, een opstootje, voorbereid te zijn. Ongeveer 4 uur rukten van uit het resi dentiekantoor alhier 4 colonnes infanterie ieder sterk 100 man met als commandant een sergeant-majoor. Schout Braun en diens helpers, de Europeesche hoofdagent von Grum- blouw en 2 oppassers arresteerden Tjipto Manggoenkoesomo op zijn werk. Deze ging mede zonder tegenstand. Alleen maakte een Europeesch vriend van hem de opmerking aan het adres van den schout Denk er om, hy is geparenteerd aan het Solosche hof. Hierop antwoordde de schoutDaar heb ik maling aan en maling aan jou ook. Ik doe mijn plicht. Tjipto kwam het eerst de boei binnen. Schout Wetters arresteerde Soewardi in diens huis, die eveneens geen tegenstand bood. Hij kwam nummer twee de boei binnen. De tjamat van Katja-katja koeion eveneens bijgestaan door 2 oppassers nam den Bantam mer Wignja di Sastra in zyn woning gevan gen. Ook deze bood geen tegenstand. Hij kwam na Soewardi in de boei. De mantri-politie met 2 oppassers legde de hand op den maleier Abdul Moeis, die eveneens zonder verzet meeging en het laatst in de boei arriveerde. Bij hun arrestatie waren de lieden zeer zenuwachtig. Tjipto vroeg eerst zijn kop thee te mogen opdrinken, hetgeen §chout Braun toestond met de opmerking Ja maar gauw, niet talmen. Soewardi zei tot schout Wetters Ik ben een prins uit het Pakoealamsche Huis, waar op de schout nuchter repliceerde »Dat helpt niet veel". Deze arrestaties hadden plaats op last van den resident, terwijl de ass. resident alles regelde. De politiebeambten werden vergezeld van eenige militairen om voor de orde te zorgen. Nadat de gearresteerden goed en wel in de boei waren ondergebracht, kwamen de resi dent en ons hoofd van plaatselijk bestuur om hen in verhoor te nemen. Het eerst werd Tjipto verhoord, daarna kwa men achtereenvolgens Soewardi, Abbul Moeis en Wignja di Sastra aan de beurt. Het verhoor was tegen halfzeven algeloopen. De openbare gebouwen bleven in den alge loopen nacht door militairen bewaakt. De arrestaties hebben niet de minste onrust veroorzaakt. Het stadsleven ging uiterlijk zijn gewonen gang. Bioscopen hadden druk be zoek van inlanders, zooals altijd. Het Euro peesch publiek heeft van de heele zaak niets bemerkt. Het zag op de avondwandeling met verwon dering de militaire posten. Dit is ook de juiste verhoudingEr zijn vier inlanders gearresteerd. Meer niet. Het gros van het publiek kan de namen niet eens thuis brenhen. Door Ged. Staten is aan A. J. de Kort, lid van den Raad van beroep voor de Onge vallen-verzekering te Ter Neuzen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van dien raad. Axel, 28 Aug. De onafhankelijkheids feesten zijn Donderdag en Vrijdag alhier met veel opgewektheid gevierd. Begunstigd door prachtig zomerweer waren uit de omgeving zeer velen per fiets, per rijtuig, per spoor of eenvoudig te voet opge gaan tot bijwoning der feesten in onze ge meente. Al dadelijk viel het den vreemde bezoekers op, de versieringen op het Marktplein in alle straten en straatjes aangebracht. Die ver sieringen waren zeer mooi em aangebracht op een manier waar stijl in zat. In een woord, de leider van het geheel, heeft hiermede een groot succes behaald de versieringen waren prachtig Behalve de overal smaakvol van huis tot huis of wel dwars over de straten aangebrachte guirlandes van groen met bloemen waren in bijna alle straten eere poorten geplaatst, waarvan de eene al mooier was dan de andere, maar een ervan spande de kroon, n.l.die welk geplaatst was bij het Markt plein. Deze poort had vier kolommen, van latwerk vervaardigd en samenloopende in een koepel, alles sober en stijlvol met groen en bloemen versierd. Bovenop die koepel was een reusachtige kroon geplaatst, terwijl aan iedere kolom een groot medaillon-portret van gips was aangebracht voorstellende de personen, die in de dagen van 1813 op de voorgrond traden. Deze poort maakt een grootsch effect. 's Morgens werden de feesten geopend met klokgelui en kanongebulder, waarna te half 9 uur een bedeeling der armen plaats had. Verder werden in de verschillende kerken door de daarbij behoorende predikanten feest reden gehouden. Te half elf had op het Marktplein een uitvoering plaats van een Kleppermarsch door I het muziekgezelschap »Concordia« met mede werking van honderden schoolkinderen. Deze uitvoering bijgewoond door een groot publiek had veel succes. Te 1 uur trek de gecostumeerde Historische optocht uit, die de intocht te zien gaf van Prins Willem. Daarbij was voorgesteld de heer Hogendorp e.a., Scheveningsche visschers en hunne vrouwen. Een afdeeling huzaren en grenadiers uit die dagen, terwijl een en ander werd opgeluisterd door de muziekgezelschappen »Concordia« en »Hosanna« die voor die ge legenheid eveneens gecostumeerd waren en wat zeer zeker niet het minste effect maakte. Na afloop van de optocht hadden verschil lende concerten plaats, die er de feestvreugde in hielden. Deze dag werd gesloten met een mooi vuur werk. Het was Vrijdagmorgen prachtig weer en het liet zich aanzien dat het feest van dezen dag eveneens uitstekend zou slagen. Om 10 uur 's morgens werd op de Markt door ongeveer 800 kinderen een cantate en verschillende feestliederen gezongen, waar mede de feeststemming er bij jong en oud weer in kwam. Daarna werden de kinde ren op het ruime terrein van het Concours- Hippique getracteerd en hadden verschillende kinderspelen plaats. 's Middags te 1 uur begon het concours- hippique. Ook thans waren weer vele vreemdelingen in Axel, die zich allen naar het terrein be gaven om de verschillende wedstrijden bij te wonen. De uitslag was als volgt No. 1. Concours voor het best aange spannen en schoonste twiewielige rijtuig. Ie prijs, twee lantaarns, C. J. Vael, Honte- nisse2e prijs, een paardennet, E. Buisse, Sas van Gent3e prijs, een lijn, P. Essel- brugge, Axel4e prijs, een rijzweep, R. Buisse, Westdorpe. No. 2. Ringrijden te paard. Ie prijs, een dubbele rijtoom, Em. van Haelst, Kieldrecht2e prijs, sporen, R. Buisse Westdorpe; 3e prijs, zweep, Jac. Cové, Axel. No. 3. Harddraverij met tuigpaarden (geen raspaarden), toebehoorende aan landbouwers. Ie prijs, 15,R. Buisse, Westdorpe 2e prijs, f 10,A. Verhelst, Westdorpe 3e prijs, 5,E. J. IJsebaert, Axel. No. 4. Ringrijden voor Dames. Ie pr. R. Buisse, Westdorpe; 2e pr. Ph. J. van Dixhoorn, Axel3e pr. Em. van Haelst, Kieldrecht 4e nr. G. de Losanne, Hulst5e pr. E. Buisse, Sas van Gent 6e pr. Arth. Oespierre, Wachtebeeke7e pr. E. J. IJsebaert, Axel. No. 5. Harddraverij (warmbloed). Ie prijs 40,Alp. de Clerq, "Astene 2e prijs 30,Jules Wilkens, Gent3e prijs 20,Van Beveren, Mariakerke4e prijs f 10,J. Claeys, Deynze5e prijs f io,Ph. J. van Dixhoorn, Axel6e prijs f io,- No. 6. Harddraverij met köudbloedpaarden. Ie prijs, 30,- C. de Clercq, Astene; 2e prijs f 20,—, R. Buisse, Westdorpe3e prijs f 15,— E. Buisse, Sas van Gent; 4e prijs 10,—, Ed. Hofman, Axel. Van de overige wedstrijden was de uitslag ons nog niet bekend. In een volgend nummer hopen wij die op te nemen, met het slot van het verslag van de feesten. De zangvereeniging »Orelio« te Axel, heeft de uitnoodiging aangenomen om heden tn Middelburg bjj het bezoek van H. M. de Koningin in Axelsch kostuum de volksliederen voor H. M. te zingen. Donderdag kreeg de trein, die te 1.48 ure van Ter Neuzen vertrekt tusschen Axel en Kijkuit een gebrek aan de machine zoodat deze niet verder kon. Eerst na ongeveer l1/^ uur oponthoud kon de trein met een inmiddels telefonisch ontboden machine de reis vervolgen. By Kon. besluit van 25 dezer is aan dhr. H. G. Hammacher te Groede, op zyn verzoek, met ingang van 1 October a. s., eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, provincie Zeeland. St. Crt. Van 20 tot en met 26 Aug. kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typboïdea te Breskens, 2 gevallen van roodvonk te Koude- kerke en te Sluis en 1 geval van diphteritis te Goes, Graauw en Langendam, Oosterland en Tholen. Zondag 31 Augustus 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Ds. J. Gouverneur van Z'erik'ee en nam. 2 u Da. A. Tim merman. Sluiskil. Nam. 2 u., Da. L. de Boer van Hulst. Hulst. Voorm. 9Va u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. J. van Hulsteiju Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5,/s u., Da. J. braanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat) Ter Neuzen. 9 u„ 2 u en 5l/t u Ds- Hubreehtae van 'a Gravenpolder. Lokaal „Ebeu-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5Evangelisatie. Arrondlssenients-Rechtbiinb te Middelburg By bevelschrift van bovengenoemde Rech- bank is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen L. A. F. 1. M., 30 jaren, onderwijzer aan eene christelijke school te Ter Neuzen, beklaagd van mishandeling van twee meisjes leerlingen. Bij dezelfde beschikking is de beklaagde buiten vervolging gesteld van de hem bij de rechtsingang ten laste gelegde mishandeling zwaar lichamelijk letsel of ziekte tengevolge hebbende. De beklaagde wordt dus alleen vervolgd ter zake van gewone mishandeling. De gestolen geldkist. Aangaande den geheimzinnig diefstal van de geldkist met f 4000 der Z. H. E. S. M. is nog niet veel aau het licht gekomen, meldt het Vad. De geldkist, welke f 1200 aan banknapier en f 2800 aan specie bevatte, was geplaatst in de bestuurdersruimte van den Bchtersten wagen, terwijl de conducteur in den trein dienst deed. Dergelijke geldzendingen geschiedden ge regeld op deze wijze. De trein was een z.g. boemeltrein, die alle kleine stations aandeed en de mogelyk is niet uitgesloten, dat passagiers die mpt deze geld-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2