Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PRIJSOPGAAF. HERHALINGS-ONDERWIJS. BI TE B EX AAR. De crisis opgelost. Tweede Oproeping. AMANUENSIS-CONCIERGE, Gesancttonnwile diefstal. H.B.S. en M.U.L.O. School te Ter Neuzen. M.U.L.O. school; No. 2399. Zaterdag 30 Augustus 1913. 24e Jaargang le. hel gebouw der II. B. en 2e. den inventaris dier scholen. FEUILLETON. BEKENDMAKING. Stremming verkeer. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaats*uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen sollicitanten op voor de betrekking van Amanuensis-Concierge aan de H. B. S. en M. U. L. O. School. Jaarwedde 1'800, Indien vrije woning wordt beschikbaar gesteld, bedraagt de jaar wedde f'650, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen, vóór 6 September 1913, prijsopgave per /T000, voor de verzekering tegen brandschade van Ter Neuzen, 27 Augustus 1913. D. J. DEES, Lo. Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalings- ónderwjjs voor jongens, aanvangende 3 November a.s. wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden vóór 1 October a.s., voor de kom der gemeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bfj het hoofd van school D. Bjj die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen omtrent het herhalings onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 27 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Zwitsersche vertelling van ERNST ZAIIN. 2) Zoo werd dan Jakob in de schatting der Alplenaars een persoon van beteekenis, zoo dra hy de erfgenaam zijns vaders geworden was. Toen hjj nu op den bewusfen Zondag op den munr zat en vedelde, lag de vader pas veertien dagen in zijn graf; en bet was dus niet verwonderlijk, dat bier en daar man, vrouw en kind in de dorpsstraat opdoken, een oogenblik stil stonden en over den fie delende erfgenaam méér dan tot dusver hunne gedachten lieten gaan. Langzamerhand kwa men er eenige kinderen naderbij en stelden zich in een halven cirkel om Jacob heen. Die deed alsof zy lucht waren. Hfj sloeg er niet eens acht op, toen de kleine Seppl van den herbergier, een donkerharig, wakker kereltje, naast hem over den muur leunde en hem van onder naar boven grinnikend ia het gezicht keek. Niet, dat Jakob nu op zyn geztebt eene uitdrukking had zooals men wel aan mnsiceerende engeltjes of cherubijn en op schilderijen min of meer gelukkig ziet De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, nu de verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar op een Zondng valt, door Hare Majesteit het verlangen is te kennen gegeven, dat de openbare feestviering op den daarop volgenden Maandag, 1 September e k. plaats hebben, in verband waarmede hij de ingezetenen uitnoodigt op ge noemden dag te vlaggen. Ter Neuzen, den 29 Augustus 1913. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de weg van af de Axelsche brug tot den Provincialen weg van af heden tot 6 September a. s. nog voor het verkeer met zware vrachten, zal zijn afgesloten. Het verkeer kan gedurende dien tijd plaats hebben langs den Stationsweg, de De Feijterstraat en de Kerkhoflaan. Ter Neuzen, den 28 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. Met noeste vlijt, met taaie volharding, be dachtzaam, zonder ophef te maken naar buiten over de gemaakte vorderingen, heeft Mr. Cort van der Linden gewerkt om de opdracht hem door de Koningin gegeven, tot een goed einde te brengen. Het was wel eene vereerende, maar ook zeer moeilijke taak, door hem aanvaard. Maar het is hem, hoe de omstandigheden ook tegen waren, gelukt. Men denke aan de houding der socialisten, men denke aan de vrijzinnige concentratie, die over minder zetels beschikt dan de coalitie, men denke aan het tekort van 17 millioen op de begrooting van 1914, veroorzaakt door de wetten en maatregelen van het ministerie Heemskerk, en men zal moeten toegeven, dat de opdracht aan Mr. Cort v. d. Linden ge geven lang geene gemakkelijke was. Toch is het negental bij elkaar. Figuren, die in de politiek sterk op den voorgrond treden, zijn er weinige bij. De toegedacht. Och ueenhy mocht al ongeveer dezelfde gelaatsuitdrukking hebben vertoond, als wanneer hij de zeis door het gras haalde of het hoo' in de schunr reed. Maar toch was zjjne physionomie wel een beetje anders dan die van de anderen. Jakob had een fijnen, rechten, scherpen neus, een waar kunststuk van eeD neusdaarbij magere wangen en een smal, bruin: boven den hoed- rand glanzig wit voorhoofd. Baard en knevel waren jeugdig, donkerblond en dan. De baard liep spits toe, niet omdat hfj zoo ge fatsoeneerd, maar omdat hij zoo gegroeid was Het hoofdhaar had wel eens met de schaar mogen kennis maken. Het reikte van achter tot op den groven, ongesteven hemdkraag. De lichtbruine oogen, die door lange wimpers in de lucht tuurden, glinsterden eigenaardig. Toen de kleine bengel Seppl bemerkte dat Jakob geen acht op hem sloeg, verveelde hem de grap en droop hy af. Hy draaide zich naar den weg toe en bekreuode zich verder niet om Jakob's spel. Toen kregen zijne oogen anderen kost. In de dorpsstraat dook eene met twee paarden bespannen rij tuig op, op welke bok een Alplener voerman en op welks banken vier vreemde reizigers zaten. Het rytuig naderde langzaam, berg opwaarts. De koetsier liet de leidsels slap hangen. De toeristen, een heer en drie dames, leunden in de kussens en keken stil in den klaren dag. Toen zy de laatste hui- heeren Treub en Lely zijn de meest bekende. De heer Lely zal thans voor de derde maal als Minister optreden, terwijl Mr. C. v. d. Linden zelf ook reeds minister geweest is. De anderen zijn blijkens hun staat van dienst alleszins bekwame mannen, zoodat de regeering van ons land met volle vertrouwen in hunne handen mag gelegd worden. Natuurlijk moet het gemeenschappelijk programma nog worden vastgesteld. We zijn vol hoop, dat het Algemeen Kies recht daarop prijken zal en we hebben ook moed, dat aan de wet-Talma zoodanige uit breiding zal gegeven worden, dat alle 70- jarigen en daarboven, die het noodig hebben, in de ouderdomsverzekering zullen vallen. Wij hebben dat vertrouwen, omdat we gedachtig zijn aan het feit, dat ook de heer Treub (hoewel tegenstander van staatspen- sioneering) stemde voor het amendement BorgesiusTydemanDrucker. We meenen, dat onder de gegeven moei lijke omstandigheden er reden tot tevreden heid is voor de vrijzinnigen over de oplossing der crisis. Moge het ministerie aan de verwachtingen beantwoorden en moge de linkerzijde begin nen met eensgezind en krachtig steun te verleenen aan het nieuwe kabinet. lntusschen past reeds thans een woord van hulde aan den formateur Mr. Cort v. d. Lin den voor de wijze, waarop hij zich van zijne taak heeft gekweten. Toen de bekende wetjes van minister Heemskerk tot hooger subsidiëering van U. L. O. en M. U. L. O. scholen in behande ling kwamen, werd door de H. H. Ketelaar en Ter Laan gewaarschuwd, dat de besturen van bijzondere scholen in deze wetjes een ge makkelijk middel zouden vinden om door omzetting van de volksschool in een caricatuur van een inrichting voor uitgebreid lager onderwijs hooger bijdragen uit de schatkist te bemachtigen. Bij de onderwijsdebatten in Januari jongstleden wezen de Kamerleden Tydeman, De Jong en Ter Laan er reeds op, hoe de gevreesde gevolgen van de wetjes van minister Heemskerk niet waren uitgebleven, zen bereikten, droeg de wind hun de viool tonen toe. Eene der datnes zeide iets tot de anderen, en de heer legde opstaande den koetsier de hand op den schouder en liet stilhouden. Dicht by de plek, waar Jakob Treger zat, bleef het rytuig staan. De vede lende boer echter hoorde het niet, liet staan of gaan wat wilde, en speelde voort. Eerst het gegiegel van de kinderen, die bemerkten dat de vreemdelingen naar Troger luisterden, deed hem omkykeu. Hjj hield den strijkstok in, liet langzaam het opgeheven been op den grond glyden en klemde zyn instrument onder den linker arm. Het bloed steeg hem naar do wangen. Middelerwijl hadden zich achter het rytnig al meer kijkers verzameld, mannen en vroawen. De eene gaper lokte den anderen aan, Zij koDden het gesprek hooren, dat de vreemdelingen in het rytnig voerden. „Jammer", zeide de jonge dame, die het eerst gesproken had, toen Troger ophield met spelen. „Het spel paste bijzonder in deze natuur", meeDde eene andere. „Heel ongemeen", verklaarde de derde. „Werkelijk iets bijzonder". De heer echter stapte uit en ging naar Jakob, die juist van plan was in zijn buis terug te keeren. „U hebt beslist talent", hoorden de dorpers hem zeggen. „Het is jammer dat u hier de zooals duidelijk bleek uit de verslagen der onderwijs-inspectie over 1910/1911. Baron Van Wijnbergen hield toen een vergoelijkende rede en zong den lof der wetjes, zoo welge vallig aan de besturen der sectescholen. Voor ons ligt thans het verslag der scholen over 1911/1912. Wat daarin door den inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie, het gebied dus waar de geloofsgenooten des heeren Van Wijnbergen de macht geheel in handen hebben, wordt vermeld over de kunst grepen om het hooger subsidie uit de Staats kas machtig te worden, bewijst, hoe juist de bestrijders van Heemskerks Onderwijspolitiek gezien hebben. Feiten als deze inspecteur vermeldt, wijzen er op, dat de subsidie wetjes de bijzondere schoolbesturen verleiden tot, wat geen anderen naam verdient dan gesanction- neerde diefstal. In het verslag toch van dezen inspecteur (bijlage E No. 7) leest men »Toen ik in mijn vorig verslag mede deelde op welke wijze de vrijgevige bepa lingen der wet van 14 Juli 1910, Staats blad no. 202, door enkele schoolbesturen werden misbruikt tot schade van het onderwijs, dacht ik er weinig aan, dat de vrees gerechtvaardigd kon zyn, dat die voorbeelden veel navolging zouden kunnen vinden. Thans moet ik echter melden,"dat reeds in vele bijzondere scholen in Noord- Brabant en Limburg tengevolge van de invoering van de wijziging van Art. 48 der Lager Onderwijswet de omvang van het onderwijs op zeer bedenkelijke wijze is uitgebreid. Wanneer men zonder meer de lijst nagaat van de schoolbesturen, die na de invoering dezer laatste wetswijziging hoogere Rijksbijdragen hebben bekomen omdat de onder hun bestuur staande scholen U. L. O. scholen zijn geworden, dan zou men allicht denken dat, omdat de omvang van het onderwijs in die scholen is uitgebreid, de toestand van het onderwijs daar is verbeterd. Het tegendeel is echter het geval, want ver reweg de meeste van die U. L. O. scholen zyn de gewone zesklassige lagere volks scholen met niet meer dan zes, soms zeven leerjaren, zooals de groote meer- gelegenheid ontbreekt om u verder te be kwamen". Jakob ram den hoed, die op den muur gelegen had, in de hand en draaide hem links tusschen zyne lange, magere vingers. „Och neen, meneer", antwoordde hy lach end „dat is niks voor ons. Dat is goed voor de stadslui. De vreemdeling deed nog een paar vragen hoe hy aan de viool kwam, hoe hy het geleerd had, en zoo al meer. Vervolgens gaf hjj hem de hand en stapte weder in. De dames wenkten Jacob toe en zagen hem met een soort van hoogachting aan. En de dorpers konden nog hooren hoe de vreemde beer herhaalde: „Een groot talent heeft by werkelyk Dat was nu toch voor de Alplenaars iets merkwaardigs, dat een nit han midden door menschen, die uit de groote, wyde wereld kwamen, voor een persoon van beteekenis versleten werd. De hoop groeide nog aan en toen het rytuig in een sneller tempo was weggerold, stond groot en klein om Jacob beeD, besprak het gebeurde, en mat hem met blikken, uit welke niet geringe verbazing sprak. Daarby gold deze verbazing niet meer deu erfgenaam van des ouden Troger's effecten, maar nu voor 't eerst den vedelaar, wiens muzikale „koeterwaalsch" zy anders niet konden uitstaan. Troger leunde in zyn donkere zondagspak tegen den muur. Zyn gezicht was nog altyd TER NEVZEM1 VOLKSBLAD. Stukken op zegel in te zenden vóór 6 September a. s.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1