BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. en zou dat ook bij een latere nauwkeurig grensregeling moeten blijven. Maar Turkije, dat van de naburige Christen- stalen kon leeren, hoe onverstandig het is, aan gesloten en onderteekende verdragen al te groote waarde te hechten, nam, toen de geheele Balkan opnieuw één groot slagveld was, eenvoudig Adrionopel weer terug. Bulgarije was zwak, het Turksche leger krachtig en uitgerust, dus behoorde Adrianopel weer aan Turkije, ondanks het besluit van Europa, ondanks vastgestelde verdragen en onderteekende grensregelingen. Het recht van den sterkste zegevierde opnieuw. Als dat recht werkelijk het hoogste recht op den Balkan blijft, kan Adrinaopel een zeer wisselvallige toekomst tegemoet gaan en zal het in den loop der jaren afwisselend Bulgaarsch en Turksch kunnen zijn. Want wie zal Bulgarije beletten, wat thans den Turken stilzwijgend wordt toegestaan Wie zal, wanneer het nu verzwakte Bulgaar- sche rijk, hersteld van de nu ontvangen sla gen, al of niet met andere staten in een bond vereenigd, opnieuw zich sterker gevoelt dan Turkije verhinderen, dat door een krachtige aanval op de vesting de Bulgaarsche vlag opnieuw van de wallen van Adrianopel zal wapperen Daarom is het zoo gevaarlijk, thans Turkije stilzwijgend het rechtmatig bezit van Adria nopel toe te kennen, daarom is het zoo bedenkelijk, een afwijking van de nauwkeurig overeengekomen bepalingen toe te staan. Want wat men nu Turkije stilzwijgend toegeeft, zal men een volgende maal Bulgarije niet kunnen betwisten. En van welk nut zijn dan vredes-afgevaar- digden en hunne conferenties als de daar vastgestelde bepalingen onmiddellijk moeten wijken voor het recht van den sterkste? Hier vooral komt de behoefte aan een in ternationale politiek aan het licht. Wanneer zij bestond, wanneer zij kon ver vangen de tusschenkomst der Europeesche mogendheden, die door haar verschillende belangen op den Balkan toch niet tot een krachtige en eendrachtige actie kuunen over gaan, zou thans ons werelddeel gespaard zijn gebleven voor de openlijke miskenning door een kleinen Mohammedaanschen staat, van wat de gezanten der grootste Europeesche mogendheden als vaststaand en onveranderlijk hebben kenbaar gemaakt. Naar verluidt zou Mr. Cort v. d. Lin den in de samenstelling van een kabinet ge slaagd zijn, maar zou met het bekend maken der namen gewacht worden tot na de opening van het Vredespaleis. Naar het persbureau Vaz Dias uit goede bron verneemt, zal het nieuwe kabinet als volgt zijn samengesteld Buitenlandsche zaken, jhr. dr. J. Loudon, gezant te Washington Justitie, mr. B. Ort, sedert 1901 advocaat- generaal bij- den Hoogen Raad; Binnenlandsche zaken, mr. P. W. A. Cort van der Linden, kabinets-formateur, oud minister van justitie (18971901, kabinet- Pierson) Marine, Rambonnet Koloniën, Th. B. Pleijte Oorlog, kolonel N. Bosboom, van het wa pen der artillerie min of meer melodieus naar zijnen smaak begeleideo. Toen hjj echter de twiDtig achter den rug had, of toen zachtjesaan de Hemel weet wat voor eene innerlijke rijpheid over hem kwam, begon zjjn instrument, dat hem tot dusver slechts een tydverdryvend stuk speelgoed was geweest, hemj aan5 het hart te groeien, en h(j sloot eene groote vriend schap met het overigens tamelijk waardelooze houten diog. Hij speelde nu minder ten pleziere van anderen, maar meer voor zijn eigen genoegen, wel 's nachts in zijne donkere kamer, of 'savoDds wanneer de bergen gloeiden, of onder eene zondagszon, zooals beden. Uit de nachtelijke stilte, uit het avondrood, of uit de koele reinheid van den dag, uit zulke dingen kon de muziek wel gekomen zyn, die Jacob uit het gemoed en van daar uit de viool vloeide. Het waren dikwijls merkwaardige tonen. „Herrgott, houd toch eindelijk eens op met je gekrashad de oude Troger, zijn vader, hem tot op zijn sterfbed nog ontelbare malen toegesnauwd. „Herrgott, speel toch een dansje of een liedje niet zulk satansch koeterwaalsch verlangden van hem de boeren, wanneer z(j hem hoorden. Maar of hjj nu al voor zijnen vader op hield, of vcor de Alplenaars hunjgenoegen de oude deuntjes van den schoolmeester opspeel de, zoodra hjj weêr alleen was, kwam Financiën, A. E. J. Bertling, directeur van de registratie en domeinen te Leeuwarden Waterstaat, C. Lely, oud-minister van waterstaat van 189194 (kabinet-Röell), en van 18971901 (kabinetPierson) Landbouw, Handel en Nijverheid mr. M. W. F. Treub. -- Het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* alhier," gaf Zondagavond in De Buitensoeieteit een avondconcert, dat door zeer mooi zomerweer begunstigd werd. De nieuwe electrische verlichting, die voor het eerst dienst deed, voldeed uitstekend. Alle perken en lanen zijn thans uitstekend verlicht en het mooie groen kwam daarbij mooi uit, wat aan de gezelligheid veel bij bracht. Het programma werd op verdienstelijke wijze afgewerkt en de thans wat meer dan anders aanwezige leden genoten van de -mu ziek en de prachtige avond. Bij het examen voor de hoofdakte is o.m. geslaagd de heer A. Wisse te Zaamslag. In de gisteren te Axel gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van dhr. P. van Vessem. in houdende dankbetuiging voor zijn salarisver- hooging als ontvanger van het Burg. Armbe stuur een verzoek van een viertal herbergiersom gedurende de feestdagen muziek voor den dans te mogen geven en om het sluitingsuur op die dagen op een later uur te bepalen. Tevens werd in verband daarmede besloten om de politie-verordening te wijzigen. De gemeentebegrooting werd aangeboden en gesteld in handen eener commissie, waarvoor werden aangewezen de heeren W. Dieleman, J. de Feijter en M. Wolfert. Verder werd voorloopig vastgesteld de ge meenterekening over l9l2. Goedgekeurd werd de begrooting van het Burg. Armbestuur en vastgesteld het reglement van orde voor dit college. Aan de spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen wordt, op voorstel van den heer Oggel, besloten te antwoorden, dat de raad het besluit inzake de voorwaarden voor den aanleg van een straat handhaaft. Van het Bestuur van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram was een verzoek ingekomen om ten behoeve van den aanleg twee boomen te rooien. Besloten werd dit verzoek toe te staan tegen betaling van 55. Ingekomen was een verzoek van J. Jansen van Roosendaal om voor de bestratingswerken zand te mogen leveren. Besloten werd, dat met dit verzoek rekening zal gehouden worden bij aanschaffing. In besloten vergadering werden daarop be handeld eenige verzoeken om ontheffing en vermindering van den Hoofd. Omslag, waarna de vergadering wordt gesloten. Bij Kon. Besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. G. Ham- macher als notaris te Groede. De datum der opening van de electri sche centrale te Schoondijke is bepaald op 1 September aanstaande. Dat deze ingebruikstelling met eenige fees telijkheid zal plaats hebben zal voorzeker geen verwondering wekken. Voorloopig staan een concert, een lampion en fakkeloptocht en een groot vuurwerk op het programma. weêr de eigen muziek in hem op. En daar hjj overigens onder hen omging als ieder ander, bet gewone boerenwerk deed, roest reed, hooide en het vee verzorgde, zoo von den de menschen van Alpien niets bijzonders aan hem en bespeurden niet dat met Jakob Troger eigenlijk een vreemd gewas in hun midden opschoot. De aandacht van het dorp vestigde zich voor het eerst op hem, toen zijn vader stierf, en hij, daar zijne moeder reeds een dozjjn jaren tevoren naar het kerkhof gedragen was, nu als de éénige in het huis aan de brug achterbleef. Eigenlijk alléén bleef hij in de oogen der menschen nietwant hjj had goed gezelschap aan een stuk of wat effecten, die in zijn vaders kist geborgen lagen. Dank dezen papiertjes, be hoefde Jakob zichzelf niet als daglooner te verhuren h(j behoefde 's zomers Diet als gids er op uitkortom, hij was niet in de nood zakelijkheid van op geld verdienen uit te gaaD, wanneer bij geen .lust bad. Wel is waar veroorloofde zijne rente hem geen weelde maar het was in Alpien toch reeds iets heel ongewoons, dat iemand zijn gemak er vad nemen pd rustig z(jne koeitjes en kalfje^ houden kon, zonder dat de honger aan dé deur klopte. (Wordt vervolgd.) Door de installateursfirma Gebrs. Polak zal het gemeentebuis electrisch worden verlicht, alsmede de alsdan netjes aangekleede estrade. In de raadsvergadering van Maandag j.l. te Biervliet werden de notulen der vorige zitting goedgekeurd, de ingekomen stukken aangenomen voor kennisgeving en de rekening over 1912 conform bevonden. De begrooting over 1914 aangeboden, zal later definitief behandeld worden. Besloten werd op voorstel van Burg. en Weth. een derde lantaarn op de wijk Drie wegen te plaatsen, waarmede de drie wegen van dit gehucht zullen verlicht zijn. Tot lantaarnopsteker werd aangesteld J. Robijn aldaar. Er waren drie inschrijvers. Het voorstel van B. en W. tot heffing van begrafenisrechten werd aangehouden. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte zijn na herhaalde op- roepingèn geen sollicitatiën ingekomen. Een oproeping, met verhoogd salaris, zal dus volgen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van gisteren de volgende vonnissen uitgesproken A. J., 58 j., landbouwer te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroordeeld tot f10.boete sub. 10 d. hechtenis. H. H., 20 j., landbouwersknecht te Zaam slag, is wegens mishandeling vercord. tot f10.boete sub. 10 d. hechtenis. Inbraak niet moordaanslag. Zondagnacht heeft in de Boekhoutstraat te 'sGravenhage een geheimzinnige inbraak ge paard met een moordaanslag plaats gehad. Toen de bewoners van het heeren mode magazijn der firma R. en T. omstreeks midder nacht thuiskwamen vonden zij de tuindeur open staan en bleek hun, dat tijdens hunne afwezigheid het huis doorsnuffeld was. De dadelijk ontboden politie doorzocht de woning zonder een spoor van inbrekers te ontdekken. Nauwelijks echter was de politie vertrokken, of de b'eeren R. en T. hoorden geritsel in den tuin. Toen ze uit het geopende bovenraam in den tuin keken werd de heer T. plotseling door een revolverschot, dat blijkbaar door iemand op het dak gelost werd, ernstig achter io den bals verwond. Opnieuw stelde nu de politie met behulp van politiehonden een onderzoek in, dat evenmin eenig resultaat opleverde. De verwonde heer T, is naar het ziekenhuis vervoerd. Eigen rechter. De politie te Maastricht wilde Zondag in een woning op het Vrijthof zekeren M. arresteeren. De man verschanste zich op den zolder en wilde de politie niet toe laten. Toen deze gewald wilde gaan gebruiken rolde de man levenloos voor hun voeten. Hij had met vergif een eind aan zijn leven gemaakt. M. bleek valsche munter geweest te zijn. Verscheidene werktuigen weiden in beslag genomen. Zijn zuster, die hem huisvesting had verleend, werd gearresteerd. Ongelukkige vaart. Schipper A. Breedveld van Culemborg, varende met een geladen schuit van Nieuwer- kerk a/d IJsel naar Culemborg, is te Ouder kerk met het aaumaken van een sleepboot tusschen hst staaldraad gekomen, waardoor een zijner beanen op twee plaatsen gebroken werd. Dubbel ongeluk. Vrijdagavond werd het kindje van den land bouwer Oomen op den Tilburgschen straatweg door een motor-wielrijder van het 3e regt. inf. uit de legerplaats bij Rijen aangereden. Het kindje bekwam eene verwonding aan een der beentjes, maar de motor-wielrijder deed zoo'n ernstigen val, dat hij bewusteloos naar eene nabijgelegen woning moest gebracht worden, vanwaar hij per auto-ziekenwagen naar het militair hospitaal te Breda is getransporteerd. De toestand is zorgwekkend. Vader en zoon verdronken. Te Oostvoorne is Zondagmiddag een jongetje van 11 jaar met zijn vader in zee verdronken. Het kind was er aan het baden, toen hij eens klaps in de diepte verdween. Toen zijn vader hem achterna liep om hem te redden, zonk ook deze weg. De ongelukkigen, Kleinjan ge- heeten, woonden te Rotterdam. Bijtijds gered. Door de bemanning van het motorbootje »Johanna« te Scheveningen werd opgepikt een Duitscher, vermoedelijk een krankzinnige, die zich gekleed in zee had begeven en waarschijn lijk zou verdronken zyn indien men hem -niet had opgemerkt. Na voorloopig in het haven kantoor te zyn opgenomeu, is de man met de auto van den geneeskundigen dienst naar den Centralen Post van dien dienst vervoerd om vandaar naar een gesticht te worden overge bracht. Woestelingen. Op den Gedempten Burgwal te 's-Graven- hage maakten Zaterdagavond omstreeks 9 uur eenige onder den invloed van sterken drank verkeerende mannen ontzettend rumoer en molesteerden rustige voorbijgangers. Een politie-agent, die op het rumoer kwam toe- loopen, arresteerde een hunner als den bel hamel van de razende en tierende kerels. Hy werd echter daarop door drie anderen aange grepen, voor den grond getrokken, geslagen en geschopt. Zijn signaalfluit werd hem afge nomen, terwijl de woestelingen ook trachtten hem zijn sabel te ontrukken. Juist toeD een van bet viertal den agent bij de keel te pak ken had, kwam een gemeentewerkman hem te hulp. Onder voortdurend hevig verzet ge lukte het den agent en den werkman den arrestant in bedwang te houden, totdat op het Spui eenige politie-agenten te bulp schoten. Toen werd ruim baan gemaakt, waarbij ge voelige klappen met de saOel werden uitgedeeld. Een van het viertal werd met een bloedende wond aan het hoofd overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven, doch de drie anderen wisten te ontkomen. Ook eenige politie-agenten hadden min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen één wa3 aan een der handen gekneusd, zoodat hy bui ten dienst moest worden gesteld, een andere had een buil aan het hoofd en aan de knie? Zondag zijn nog twee der vechtersbazen opgespoord, terwijl nog naar den vierden wordt gezocht. Tegen het drietal is proces-verbaal opge maakt ter zake van wederspannigheid in ver- eenigiug gepleegd. Te dier zake zijn zij ter beschikking van de justitie gesteld en overge bracht naar het Huis van Bewaring. Het Krupp-proces. De voornaamste beschuldigde in het Krupp- proces, Maximiliaan Brandt, de vroegere leider van het filiaal der firma Krupp te Berlijn, die tevens de voornaamste getuige is in het proces tegen de militaire ambtenaren en officieren Tiüan en zijn medebeschuldigden, is zoo zenuw ziek, dat hij op last van zijn geneesheer naar een sanatorium is gebracht. Hij heeft van de firma Krupp een langdurig verlof gekregen, voorloopig tot na het einde van alle nog hangende processen. Daar Brandt dus nibt geschikt is om als getuige gehoord te worden, kan het nieuwe proces tegen Tilian en zyn medebeschuldigden voor den hoogeren krijgs raad Diet plaats hebben, en nog minder zal het proces tegen Brandt zelf, wegens omkoopery enz. kunnen worden behandeld. Zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat het met het Krupp-proces gaat als met het beruchte proces-Eulenburg, dat nooit ten einde gebracht is, en waarover niemand meer spreekt. In Oostelijk Z.-Vlaanderen hebben de vlastelers in de laatste veertien dagen wat jarig gebookt vlas van de hand kunnen doen, doch maar uiterst lagen prijs kunnen bedingen. Voor tamelijke kwaliteit, waarvoor men dezen winter nog 18 francs kon krijgen, is nu bijv. slechts 15 francs betaald. Naar aardappels begint in deze streek nog al vraag te komen meest Eigenheimers worden geleverd tegen f2.50 tot f2.75 per 100 K.G., franco trein of schip. Vreeselijk drama in de Poolstreken. Een bericht nit Archangel bevat de vol gende schokkende bijzonderheden over het tragische einde van een visscherskolonie. Ia 1909 besloot een ondernemer op de kusten van Nova Zembla een visscherskolonie te stichtten en scheepte met dit doel een zeker aantal gezinnen in voor die verlaten streek. Maar hj verzuimde zorg te dragen voor de approviandeeriog van deze ongeluk kigen, die aldus tien maanden van alle ge meenschap afgesloten bleven en allen van honger en ziekte bezweken. Een wetenschap pelijke expeditie, die verleden maand naar de kolonie werd afgezonden, vond in een hut een dagboek, dat een denkbeeld geeft van het ontzettende drama, dat zich in dit woest6 land afspeelde. De geheele kolonie, uit ongeveer 100 personen bestaande, is uitge storven. De eersten bezweken aan ziekte, de laatsten kwamen om van gebrek. De schryver van het dagboek zegt »Wij hebben geen voedsel meer en de vischvang8t levert slechts zelden iets. Het is vreeselijk onze kinderen van honger te zien sterven. Zij smeekten ons om voedsel, maar hoe daaraan te komen Wy vermalen de stof onzer kleederen en hopen nog steeds op hulp... Alle kinderen zijn gestorven Wy zyn nog slechts met ons zessen, vier mannen en twee vrouwenWy ljjden vreeselyk o

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2