UIT ONZE 0MGEVINS. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Uit de bijlagen aan de verslagen toegevoegd kan men de ondoorgrondelijke wijsheid putten, dat een kapitein, een eerste ol tweede luitenant een hoogere vergoeding krijgt voor het ge bruik van een fiets dan een gewoon soldaat. Zonder twijfel zit dit, zooals een kleelermaker door een onzer schrijvers ten tooneele gevoerd, het uitdrukte in de differentie van het verschil van het onderscheid in stand Ons leger is ook nog een rijkspostduiveri- dienst rijk, die f 14000 per jaar kost. Deze gevleugelde boden zijn waarschijnlijk zeer nuttig, doch sinds de uitvinding der draadlooze telegraphie en vliegmachines ietwat overbodig. Laten we vermelden, dat onder de f14000 het traktement is begrepen van den directeur van den rijkspostduivendienst, welke functio naris voor f 1600 per jaar de lieve diertjes administreert en dirigeert. Als de volgende rapporten der kommissie dezelfde conclusies bevatten als het onderzoek naar vervoer enz. opleverde, zal men misschien zelfs aan het departement van oorlog tot de ervaring komen, dat er wel wat «rotten* is! In de Donderdag alhier gehouden raads zitting werd, in verband met de verandering op 1 September a. s. van school B, die weer gewone lagere school wordt, besloten de jaarwedde die het hoofd geniet als hoofd der school voor m. u. 1. o., te bestendigen. Even zeer werd dit besloten ten opzichten] van den eersten onderwijzer, den heer L. J. de Yries. Daarentegen werd de jaarwedde van mej. J. T. de Kraker en den heer A. de Kraker slechts voor een jaar bestendigd en zal daarna ver minderen overeenkomstig de bepalingen der verordening. Uit een schrijven van den minister van buitenlandsche zaken blijkt dat door de Bel gische regeering aan den Nederlandschen zaakgelastigde te Brussel is medegededeeld, dat niet het voornemen bestaat een deel van het Belgisch loodswezen naar Ter Neuzen over te brengen. De begrooting voor 1014 werd aangeboden op een eindcijfer van f 112.607,64, met een sluitpost van f 4650,29. Vastgesteld werd een algemeen en een huis houdelijk reglement voor de school voor M. U. L. O. en de H. B. S. De jaarwedde van den te benoemen onder wijzer aan de M. U. L. O. school werd in dier voege gewijzigd, dat hij f 100 zal ont vangen voor het bezit der akte wiskunde, en f 200 voor het bezit der akte wiskunde, middelbaar onderwijs. In verband met de voortdurende ongesteld heid van een ambtenaar ter secretarie werden burg. en weth. gemachtigd tot het aanstellen van een tijdelijk ambtenaar en werd, in ver band met het aanschaffen van leermiddelen het crediet voor de stichting der H. B. S. verhoogd van f 60.000 tot f 65.000. Mede gedeeld werd dat zich voor de school hebben aangemeld 48 leerlingen, waarvan 5 voor de klassen der H. B. S. De handelsrechtbank van Gent heeft het concordaat der spoorwegmaatschappij Gent Ter Neuzen goedgekeurd. Dit concordaat, dat de uitoefening der rech ten van de schuldeischers schorst tot er zal beraadslaagd zijn geworden over de rechts geldigheid der vermoedelijk valsche obligatiën, was goedgekeurd door schuldeischers die on- En daar, vermoed ik, heeft Walter Jones gebeden dat hjj niet bljj, niet dankbaar mocht zijn. Maar de mensch is zwak ook in de zwarte jas van den zielenherder. Spuire Stanton hield niet van doekjes win den en er werd dus geen poging in het werk gesteld om de zaak in den doofpot te stoppen. De arme man, wiens leven zoo on beminnelijk was geweest, lag eindelijk in vrede in de staatsiekamer van de pastorie en werd straks onder de zoden gelegd in een stil boekje van het kerkhof. Natuurlijk liepen er praatjesmaar zij be paalden zich tot het dorp, waar het bezit van een dronken vader niet ongewoon was en dus niet al te scherp beoordeeld werd. Het ergste van den dooden man wist enkel Jim Foley, en hjj verzweeg het zelfs voor zyne vrouw, De Squire liet ook doode men- schen en doode zonden rusten, en weigerde den jongen predikant zijn dochter Patty niet. Ailes ging dus nog naar ieders wenschen. Maar soms wel eens in toekomstige dagen, wanneer hij zijn geluk prijst onder den vjjge- boom zijner huiselijkheid, zal misschien do minee Walter Jones eene wandeling onder nemen naar het kerkhof en daarbij den namiddag gedenken, toen hjj door stof en hitte zwoegde langs dien veldweg en op de wacht Btond in het sparrenboschje achter het station. EINDE. geveer 18 millioen frank vertegenwoordigden terwijl schuldeischers, die een millioen 300 frank vertegenwoordigden, tegen het concor daat stemden. Voor de betrekking van onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onder wijs alhier hebben zich 9 sollicitanten aange meld. Voor de betrekking van leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool meldden zich aan 3 en voor die van leeraar in de staatswetenschap 2 sollicitanten. Axel, 22 Aug. Gisteren en heden werd alhier de jaarlijksehe tentoonstelling gehouden van de vereeniging «Floralia". Het getal inzendingen was niet zoo groot als anders, doch het ingezondene mocht be keken worden vooral de bloemen waren goed gelukt. De uitslag der bekroningen is als volgt Bloemen en planten der vereeniging le prijs mej. M. Sareis van Rijn-van den Broeke, 2e mej. S. de Regt-Bolleman, 3e mej. Klaas- sen-van Hoeve, 4e mej. E. Kaijser-de Smidt, 5e mej. L. van Cruijningen-Verijzer, 6e mej. Deb. Verstraten, 7e mej J. Verijzer-Brakman, 8e mej. J. C. Smies-Loof, 9e mej. H. Loof- van der Welle, 10e mej. C. Platteeuw-Butler, lie mej. A. M. van Hoeve-Lij baart, 12e mej. D. Marijs-de Regt. Fruit. Ie prijs dhr. F. van Hoeve. Groente. Ie prijs dhr. A. P. Freekenhorst. Dameshandwerken. le prijs mej. S. Smies en J. ten Kaate, 2e mej. A. Esselbrugge en Cath. Dieleman Ld., 3e mej. E. Kaijser-de Smidt en Deb. Verstraten, eervolle vermel ding mej. A. van 't Hoff en C. Schijve. Huisvlijt, le prijs mej. F. J. van der Bent voor een model speeltuin, onder haar toezicht vervaardigd door de kinderen der bewaarschool, 2e jongeh. Joh. Deij Lz. voor figuurzaagwerk, 3e jongeh. C. de Feijter Joz.z. voor teekeningen. In eene Vrijdag avond gehouden vergadering op het stadhuis werden door den voorzitter der vereeniging, burgemeester L. J. den Hollander, de prijzen uitgereikt. Aan de tentoonstelling viel een tamelijk druk bezoek ten deel. Ter opluistering waren nog ingezonden een groot aantal bloemen in potten, alsook eenige ruikers snijbloemen, houtsnijwerk, teekeningen, een collectie antieke dameshandwerken, een model stoommachine, enz. Bij K. B. zijn benoemd tot gezworene van den Kanaalpolder, J. van Gadzand, te Ter Neuzen, en L. C. Cornelis, te Philippine tot lid van het bestuur van het calam. water schap Tienhonderd en Zwarte, J. Risseeuw Cz. te Cadzandtot dijkgraaf van Groote en Kleine-Isabella, E. Ceulenaere, te Philip pine tot lid van het bestuur van de calam. polders Hoofdplaat en Thomaes. H. J. Cam- maert te Hoofdplaat. Zondag 24 Augustus 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil. Yoorm. 9 u., Ds. Hugenholtz van Axel. Hulst. Yoorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/s u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/a u-, Leeskerk. Lokaal „Eben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5Va u-i Evangelisatie. Een vreemd verschijnsel. Zondagavond te halt zes is door verschil lende veehouders in de weiden tusschen Muiderberg en Naarden een vreemd verschijnsel waargenomen. Plotseling staken alle koeien die daar graasden, hun koppen naar één richting omhoog en renden daarna met opge heven staarten, schijnbaar angstig, in tegen- stelde richting, weg. Zoover men kon zien, geschiedde in alle weiden gelijktijdig betzelfde. Ouk een hond maakte dezelfde bewegingen. Geen vliegma chine of luchtballon of iets anders dat de dieren kon verontrusten, was in de nabijheid. Misschien is elders dit verschijnsel ook opge merkt, dan zou de verklaring in de atmospheer moeten gezocht worden. De veehouders had den zoo iets nog nimmer bijgewoond. Mijnongeluk. Men meldt uit Heerlen aan de „L. K." De mijnwerker Ummels, wonende te Chèvre- mont-Kerkrade, geraakte Maandagavond onder afvallend gesteente in Staatsmijn Wilbelmina. De geneesheer kon geen hulp meer verleenen. De jongeling pas 23 jaren oud, was reeds overleden. Moordaanslag op ecu jachtopziener. Omtrent den in den nacht van 19 op 20 dozer te Moergestel plaats gehad hebbenden moordaanslag op den jachtopziener Van de Kerkhof meldt men nader Toen v. d. K. per rijwiel om ODgeveer een uur huiswaarts keerde, zag hij nabij een boscbje twee personen op den weg staan, terwijl twee rijwielen in hun nabijheid op den grond lagen. De politieman, dit vreemd voorkomende, stapte van zijn rijwiel af en terwijl hij onder bekendmaking zijner qualiteit tot hen naderde kreeg hij een revolverschot midden in de borst. Met de zware verwondmg trachtte de moedige man zijn aanvaller te arresteeren, doch beide onbekende manspersonen sprongen op hun rijwiel en verdwenen ia de richting Oisterwijk. V. d. K. h-eft nog zijne woning, gelegen pl.m. 5 minuten van de plaats waar de aanslag op zijn leven plaats had, kunnen bereiken, waar de eerste hulp door dr. Verhoeven hem ver leend werd. Bij verdere behandeling in het Gasthuis te Tilburg is de kogel, die tot onder den schouder doorgedrongen is, uog niet kunnen verwijderd. De toestand van V. d. K. is zeer bedenkelijk. Men meent te doen te hebben niet met wild- stroopers, doch met dieven. Een tragisch einde. Men meldt aan «De Maasbode* Maandagavond liep het stoomschip «Frisia* binnen. Gednrende de heenreis naar Brazilië heeft zich op den stoomer de volgende tragische historie afgespeeld. De «Frisia*, 25 Juni van Amsterdam ver trokken, nam naar gewoonte op 30 Juni te Lissabon passagiers en vrachtgoed in. Toen de stoomer drie dagen in zee was, werd er een ondragelijke stank waargenomeu. Men stelde een onderzoek in en 't bleek, dat de bedorven lucht uit een der kisten kwam, welke in het ruim waren opgestapeld. Bij opening vond men het lijk van een man, in staat van ontbinding. Naast het doode lichaam lag een stuk brood en een flesch wijn. De be dorven massa werd onmiddellijk over boord geworpen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de op zulk een ongewone wijze geherbergde passagier was een zekere José Pinto Eerreira uit Lissabon. De man was reeds vroeger in Brazilië geweest, bad daar geld verdiend en was weer naar Lissabon teruggekeerd. Daar was hij echter weldra aan lager wal geraakt en begon nu een vreemdsoortig bedrijf. Arme Portugeezen, die gaarne naar Brazilië wilden, maar den overtocht niet bonden betalen, ver stopte bij tegen een matig prijsje in een kist en bezorgde hen aan boord. Daar de passage biljetten bij het aan boord gaan worden afge geven en verder geen controle wordt uitge oefend, kwamen de emigranten na korten tijd uit de kist te voorschijn en maakten de reis kosteloos mee. Ferreira was reeds eenmaal wegens clande stiene emigratie veroordeeld tot een boete van 200 Mil. Reis 480). Nadat de man ge durende twee jaar het beroep had uitgeoefend besloot hij zichzelf ook naar Brazilië te trans porteeren, zooals hij reeds velen zijner land- genooten naar de overzijde van den Oceaan had geholpen. Hij liet zich in een kist opsluiten en aan boord brengen. Als passagier ging met hem mede een vrouw, waarmede hij leefde. Het ongeluk wilde, dat het houten omhulsel van Ferreira tusschen een menigte andere kisten en koffers werd gestapeld. De vrouw heeft blijkbaar den moed gemist het geval bekend te maken. Een krijgslist. Te Caudry, een industrieplaatsje in het arrondissement Kamerjik, maakt men zich vroolijk over het welslagen van een krijgslist, waarvan de plaatselijke gymnastiekvereniging «l'Active* zich bediend heeft om het groote gymnastiekconcours te Kolmar bij te wonen, niettegenstaande de stadhouder van Elzas- Lotbaringen op het laatste oogenblik had verboden, dat Fransche vereenigingen zouden meedoen. De gymnasten hadden zich nu eenmaal het geheele jaar voor dien wedstrjjd geoefend en wilden per se meedoen. Zij lieten hun vereeniging inschrijven als l'Active de Chimay (Belgique) en vroolijk trokken zjj, met een Belgische vlag, naar Kolmar. Om het geheim goed te bewaren, was officieel bekend gemaakt, dat de vereeniging zou deelnemen aan de wedstrijden te Gent. De «Belgische* gymnasten lieten zich te Kolmar niet onbetuigd, veroverden verschillende pryzen en kwamen behouden op Fransch grondgebied terug, zonder dat de krijgslist door de Duitsche politie was ontdekt. Eeu aanklacht tegen prinses Louise van Coburg. Tegen de prinses Louise van Coburg, de dochter van wjjlen koning Leopold II vaD België, de vroegere gemalin van prins Philips van Coburg-Kohary, is thans een aanklacht ingediend wegens oplichterij, bedrog en ver duistering, waarbij haar - inhechtenisneming werdt gevraagd. Dat koningsdochters niet altoos kuische heldinnen zijn, was wel bekend, vele gevallen zijn in de geschiedenis vermeld, dat ook koningdochters avontuurlijke levens leidden en zelfs tot over de ooren in de schulden zaten. Maar een koningsdochter, die op 't punt staat in hechtenis te worden genomen, is wel een zeldzaam voorkomende verschijning. Waarschijnlijk heeft prinses Louise van Coburg geleefd in de meening, dat zij uit de fabelachtige erfenis van haar vader haar schul den zou kunnen betalenmaar de koning heeft, om zijn dochters te onterven, zijn ver mogen grootendeels aan den Belgischen staat vermaakt, en de processen, die daarover ge voerd zjjn, leidden voor de prinsessen van België slechts tot teleurstelling. Thans hebben een Berljjnsch advocaat, dr. Walter Inhoffen en een Hamburgsch ingenieur, Scheemanu, een aanklacht tegen de prinses en haar vriend, Geza Mattasitscn, ingediend, wegens bedrog en oplichterij en verduistering van voorwerpen. In 1909 leerde prinses Louise te Bergen den referendaris dr. Walter Inhoffen kennen. Tusschen deze beiden ontstond een levendig verkeer. In de stallen van den advocaat zag de prinses vier paarden, die hij voor 23000 M. had gekocht. Op haar verzoek verkocht hjj haar de paarden voor 20.000 Mwaarvoor hij wissels kreeg die nooit betaald zijn. De prinses verklaarde dat de paarden naar een harer bezittingen in Hongarije waren ge bracht; het bleek echter, dat zjj ze onmidde- ljjk voor de helft van den prjjs aan een paardenkooper had overgedaau. Bovendien had de prinses dr. Inhoffen her haaldelijk geld ter leen gevraagd; haar schuld aan hem bedraagt meer dan een millioen Mark. Zjj liet den advocaat herhaaldeljjk brieven lezen van den keizer, de hertogin van Sleeswjjk-Holstein, de gemalin van den broe der keizerin, en andere hooggeplaatste perso nen, waaruit hjj den indruk moest krjjgen, dat zjj nog groote bedragen te wachten had. Zjj verklaarde verder, dat zjj in Weenen pels werk had ter waarde van 50.000 kronen, wat bjj onderzoek gebleken is onwaar te zjjn. Op grond van verschillende dergeljjke mededee- lingen heeft dr. Inhoffen thans tegen haar een aanklacht ingediend. De gezameoljjka schulden der prinses be dragen ongeveer 15 millioen francs; de prin ses zegt, dat baar werkeljjke schulden slechs 2 millioen bedragen en dat de rest woeker- schulden zjjn. Het vermogen der prinses in België bedraagt 4 tot 5 millioen francs; maar hierop is door baar schuldeischers reeds be slag gelegd. De prinses staat geheel onder den invloed van Geza Mattasitsch, eeu gewezen HoDgaarsch officier, die wegens het maken vbd valsche wissels reeds gevangenisstraf heeft ondergaan, en die bjj rechterljjk vonnis uit liet leger is verwijderd en wien verboden is zjjn adelljjkeu titel te voereD, Toch noemt bjj zich nog steeds graaf Mat tasitsch en hoewel de prinses en bjj geen middelen hebben, leven zjj op grooten voet en maken zjj zich schuldig aan oplichting, om die levenswjjze te kunnen voortzetten. Hunne uitgaven bedragen gemiddeld 1000 kronen per dag. Als een staaltje van luxe wordt gemeld, dat de prinses 300 paar schoenen en 200 parasols noodig heeft De aanklacht van den Berljjnschen advocaat is ingediend, zoowel bij de rechtbank te Berljjn als bjj die te Weenen, waar de prinses baar domicilie heeft, hoewel zy er nooit komt. Inbrekers te Rotterdam. Ruim één uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag zagen agenten van polilie, die in burgerkleeding dienst doen in verband met eenige inbraken en pogingen daartoe in het Westelijk stadsdeel gepleegd, dat twee man nen zich op verdachte wjjze op den Heem raadsingel ophielden en uit bet plantsoen aldaar een onder heesters verborgen laddertje te voorschjjn haalden, waarmede zjj zich be gaven in de richting van de Robert E ruin straat. Daar verdwenen zjj plotseling. Een onderzoek werd ingesteld en men vernam, dat een man gezien was op een tuinloodsje aan de achterzjjde van de huizen in de Robert Fruinstraat. Door het huis van een bewoner van de SchietbaaDlaan kwam men in den tuin achter pand no. 49 in de Robert Fruinstraat, bewoond door den onder wijzer, den heer J. L. Dotman. In dien tuin staat een loodsje, waarvan de deur openstond en in een hoek in die loods verscholen vond men ineengedoken een omn zitten, die dadeljjk herkend werd als den welbekenden inbreker A. J. L., een man zonder vast woonverblijf. Hjj werd ingerekend. 'inmiddels hoorde men van de onderwjjzeres mejuffrouw A. W. Hennekam, wonende in de i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2