esa Yader. UIT ONZE OMGEVING. FEUILLETON. Onafhankelijkheidsfeesten te Ter Neuzen. Afdeeling Handwerken Een verguld zilveren medaille van het Bestuur aan mej. A. van Pienbroek voor kunstnaaldwerk. Een zilveren medaille van dhr G. A. Vorsterman van Oyen aan mej. Jaca. Ie Nobel te Oostburg. Een zilveren medaille van den Commissaris der Koningin aan mej. S. A. Kaan-de Vlieger te Hoek, voor borduurwerk. Een bronzen medaille van het Bestuur aan mevr. M. E. de Kiewiet-Eijke te Zierikzee voor klossenkantwerk. Een bronzen medaille van bet Bestuur aan mej. M. S. Ie Nobel te Oostburg, voor loopertje, sloopje en lakentje. Een bronzen medaille van het Bestuur aan jongej. Elsa Standaert. Verder werden diploma's uitgereikt aan de dames Marg. IJsebaert te Axel, M. M. C. J. van Rompu. Fam. Speetjens te Roermond, W. A. E. Segeler te Vlissingen, C. Verheijken- Jonkers te IJzendijke, C. Andriessen, N. Kooman te Sluiskil, de jonge juffers Mies, Zus en Mien de Graaf te Amsterdam, Digna van der Moer, Tonny Spruitenburg en Cath. Zegers. Nog werden diploma's uitgereikt voor reclame-inzendingen aan firma Gebrs. Kaan te Hoek, firma Gebr. Polak te Vlissingen, Stoom- en Chem. Wasscherij »De Vlijt», R. Thien- pondt, D. E. Wolfert, Singer-Maatschappij, R. Klunne te Breda, Afd. Tesselscbade te Arnhem en te Amsterdam, P. M. C. van Sprang en mej. T. de Smidt. Afdeeling Curiosa. Een bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan A. P. Retèl voor een miniatuur altaar in ivoor. Een zilveren medaille van dhr mr. P. Dieleman aan de familie Rochat, voor kristal. Een verguld zilveren medaille van dhr. J. A. van Rompu aan dhr mr. B. J. H. van Blaricum te Hulst voor koperen kooi. Een bronzen medaille van het Bestuur aan dr. G. C. Godée Molsbergen voor Indische en Afrik, voorwerpen. Een bronzen medaille van het Bestuur aan H. Polano te 's Gravenhage, voor Siameesch afgodsbeeld. Een zilveren medaille van dhr J. A. Huizinga aan A. G. J. F. Schagen van Leeuwen voor schilderijen. Een zilveren medaille van dhr C. IJsebaert aan de Zeeuwsch-Vl. Tramweg Mij. voor reliëfkaart. Verder werden diploma's uitgereikt aan de Fam. Ie Nobel te Oostburg, mej. Bertel, Fam. Rochat, M. Eijke, A. C. Lensen, mej. C. E. Dekker-Wolfert en M. Wolfert te Axel, dr. D. Buijze, J. J. Schmand te Sas van Gent, mej. Harte-Lamaitre, D. H. van Zuijen te Breskens, C. Ie Nobel, mej. L. de Smidt, 1). P. de Cooker, S. van Rees, R. Drost, L. T. van Hasselt. Afdeeling Floralia. Een zilveren medaille van den heer Hom- bach aan Marie Appel, een bronzen medaille van het Bestuur aan Tonny Spruitenburg en diploma's aan Tanneke Huijssen, Francisca Bruning en P. Remijn. De personen, waar geen woonplaats bij is aangegeven, zijn woonachtig te Ter Neuzen. In de op a.s. Donderdag, des voor middags ten 10 ure, te houden openbare STANLEY WEYMAN. 4) De dominee was als verbijsterd, geknakt en terneergeslagen door teleurstelling. „Wat?" zeide lijj dof. „Wat is niet in orde „Hjj is niet vertrokken „Neen." „Die oude smeerpoetsIk vermoedde wel dat je óók iets met hem gaande hadt, toen ik je daar op den loer zag staan. Heeft hjj je iets afgetroggeld De vraag klonk brutaalmaar toch gaf de predikant er antwoord op. „Ja'S zeide hij, kleurend en met neergeslagen oogen, niet begrijpende hoe de ander dit zoo geraden had „Twee sovereigns." „Die gauwdief! Maar wat nu te doen? Dat is de vraag „Ik ga naar den Squire", zeide Jones. „Wat Om het hem te vertellen „Ja." Jim haalde zijne schouders op „Wel", zeide hjj, na eene pauze „het is misschien het beste wat je doen kunt. Open kaart spelen, man dat zal het beste wezen wat er op zit. vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Aanbieding begrooting der gemeente voor 1914. Opnieuw vaststelling vaa het reglement voor het burgerlijk armbestuur. Vaststelling reglement voor de school voor meer uitgebreid lager onderwijs en de ge meentelijke hoogere burgerschool te Ter Neuzen. Vaststelling huishoudelijk reglemeut voor de gemeentelijke hoogere burgerschool te Ter Neuzen. Vaststelling van een verordening, bepalende de uren waarop het bureau van den burger lijken stand dagelijks voor het publiek geopend zal zijn. 1 Voorstel tot het nemen voor rekening der gemeente van schade eventueel toegebracht aan de stoep voor de wachterswoning, indien het hek voor die woning van regeeringswege wordt weggenomen, ten gerieve van het ver keer in de Noordstraat. Schrijven van den ontvanger der registratie te Hulst inzake de uitgifte in erfpacht aan de gemeente van bouwgrond naast de gemeente hoogere burgerschool. Voorstel inzake afscheiding van grond aan de Roosegracht. Vaststelling gemeenterekening over 1912. Wijziging verordening jaarwedde onder wijzer m. u. 1. o. schooi. Regeling jaarwedde tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Benoeming amanuensis-concierge. In ons vorig nummer konden we het mooie verloop melden van het onafhankelijkheidsfeest te Ter Neuzen op Vrijdag j.l Ook, die het meest weifelmoedig was |e te voren, moet toestemmen, dat het zoo van uitvoering als van vreemdelingenbezoek bov^n verwachting slaagde. Het blijkt, dat Ter Neuzen nog over een genoegzaam aantal menschen beschikt, die door opoffering van tijd en moeite en dikwijls meer nog ook met beperkte middelen veel goeds weten te geven. Zaterdag prijkte nog allerwegen de vlaggen- tooi. Om elf uur in den voormiddag gaf het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* eene flinke uitvoering op de kiosk. Een z g. boeienkoning bezorgde een nief„ gewenschte afleiding. Het was jammer, dat zijn ordenair gedoe meer de belangstelling van een aantal menschen wist te boeien, dan de inderdaad goede muziek, die ten gehoore gebracht werd. Te half twee stonden op de Markt de deel neemsters en deelnemers aan de volksspelen gereed en voorafgegaan door het nimmer moe wordende muziekgezelschap werd naar het voetbalterrein getrokken, waar van af de dijken eene groote menigte zich in de wedstrijden verlustigde. Voor bokrijden, blokjesrapen, blinddoek- fleschjesspel en ook wedloop met hindernissen was de deelneming groot, voor mondharmonica's en versierde hoepels, inderdaad twee mooie nummers, minder, het aantal deelnemers voor touwtrekken kon moeilijk grooter zijn. Er werden door de verschillende deelneem» sters en deelnemers bewijzen van vlugheid en behendigheid gegeven. Jim slenterde naar „Het wapen van Acton"j niet weinig zich het hoofd brekend over dit nieuwe licht, waarin het karakter van zijnen aanstaanden zwager voor hem getreden was. De ontdekking, dat ook dominee Jones iets van de renbaan op zijn geweten had, verbaasde hem toch wel grooteljjke, hoewel hij voor zichzélf er geen kwaad in zag. Maar dat zoo'n model van moraliteit als de dominee ooit van zijn leven geld gezet had op een renpaard wel, wel wie zon dat nu toch hebben kunnen droomen De mén deed altoos alsof hjj heel niet wist wat een jockey of een renpaard was De dorpsveldwachter slenterde buiten de herberg, en Foley, die met iedereen gaarne een praatje maakte, noodigde hem naar binnen op een glas bier. Deze uitnoodiging werd natuurlijk niet afgeslagenen Foley, met den koddebeier achter zijne hielen trad in de koele, half donkere gelagkamer, die hij voor ledig aanzag. Nauwelijks echter had hij met den wandelstok op de tafel geklopt om be diening, of een man, die in een boek gezeten had, verzonken in eene dronken doezeling, sprong op en staarde, op de tafel leunend, naar de beide binnentredenden. „Aha zeide Foley droog „aha meneer Wilkins genaamd Jones! Bent u dat? Ja, ik had wel kunnen denken waar u te vinden Het is waarschijnlijk, dat de ellendige oude man, Foley ziende met den veldwachter achter Vooral bij den wedloop met hindernissen, opgenomen met het horloge in de hand, werden verrassend korte tijden gemaakt. Eén legde de baan zelfs af in 35 seconden, enkele anderen in 40, 45 of 50 seconden, terwijl de grootste tijdruimte 100 seconden was. Tot afwisseling trad de heer Proper uit den Haag met zijne goocheltoeren op. Kon deze ons bij zijne eerste séance maar matig behagen, bij zijn tweede optreden gaf hij verscheidene verrassende toeren te zien. De groote afstand heeft het voor sommigen moeilijk gemaakt alles naar eisch te genieten. Tusschen door werden luchtballons in ver schillende gestalten en van eene flinke grootte, opgelaten. Na afloop werd onder de tonen der muziek door Dijkstraat, Donze Visserstr., Vloosw.str. en Heerengracht naar de Markt gemarcheerd, waar de stoet werd ontbonden. Om 7 uur had in school A de uitreiking der behaalde prijzen plaats. Deze werden toegekend als volgt Bokrijden. Ie prijs J. Doppegieter, 2e C. Hamelink, 3e A. Geensen, 4e P. Laurens, 5e J. de Feijter, 6e J. Michielsen, 7e M. Laurens en 8e Chr. de Koeijer. Mondharmonica's. Ie prijs P. Kroon, 2e W. Huizinga, 3e P. Riemens en 4e F. van Cleern- putte. Blinddoek fleschjesspel. Eerste groep. Roza Hamelink, Mina van Driel, Pietje Dooms en Cornelia van Tatenhove. Tweede groep. Martina Baart, Maatje Paulus, Lena Beukelaar en Anna Verheijke. Blokjesrapen. Ie prijs Jacoba van Aalst, 2e Mina Verheijke, 3e Janna van Tatenhove, 4e Neeltje de Feijter, 5e Elisabeth Dooms, 6e Johanna Beukelaar, 7e Catharina Witte, 8e Marie de Feijter, 9e Rina Richard en 10e Catharina Kouijzer. Versierde hoepels. Ie prijs Neeltje Visser, 2e Koosje Harte, 3e Marietje de Smidt, 4e Dora Visser en 5e Georgette Nolson. Touwtrekken. Moes, Van Ooteghem, Pijpelink en Haemers. Wedloop met hindernissen. Ie prijs J. Doppegieter in 35 sec., 2e C. van Driel 40 sec., 3e C. Michielsen 40 sec., 4e A. van Driel 45 sec., 5e M. Laurens 50 sec., 6e P. Koevoets 50 sec., 7e W. van der Hooft 50 sec., 8e A. de Jonge 50 sec., 9e P. Harte 60 sec. en P. van Aalst 60 sec. Jammer, dat hiermede de rij der feestelijk heden besloten was. Eene groote menigte, waaronder velen uit naburige plaatsen, bleef zich nog laat door onze straten bewegen. Al kon niets meer geboden worden, toch werd gelukkig, naar we hoorden, de orde nergens verstoord. Toch ware een passende afleiding ons voor dien Zaterdagavond liever geweest. Zoo behoort dit feest weer tot het verleden en ondanks strubbelingen en moeilijkheden mogen we er met genoegen op terugzien. Het bewijst, dat men zelfs onder moeilijke omstandigheden en met geringe middelen in Ter Neuzen wat kan. Sluiskil. Onze plaats heeft het onafhan- kelijksfeest op waardige wijze gevierd daartoe door ruime giften van verschiliende belang stellenden in de gelegenheid gesteld. Er waren eenige schoone eerepoorten opge richt, terwijl van vele gebouwen de vlaggen wapperden. De optocht had veel bekijks, niet het minst hem, meende dat zij gekomen waren om hem te arresteeren Zoo plotseling uit zjjne doeze- ling~opgeschrikt, beneveld en buiten westen, zag hj} den klauw der wet uitgestoken om hem te grijpen, en eene wilde ontzetting sloeg hem naar zijn verward brein." „Ga wegGa wegschreeuwde hij, zjjne bevende handen uitslaande naar het tweetal. „Je zult me uiet meenemen Ik wil niet mee- Zie je niet dat ik een heer dat ik een gentleman ben „Bedaard, bedaard waf, ouwe jongen," zeide Jim, verbaasd over dezen uitval, „Houd je kalm of je zult er in stikken." Maar deze toespraak scheen den oude in zijnen angst slechts te bevestigen. „Ik w i 1 niet meeriep bij, met een wild handgebaar. „Mijn zoon zal je betalen, zeg ik je!" en zjjne stem rees tot een krijschen, dat doordrong tot bniten het huis en den in het zonnetje slapenden waakhond deed opschrikken. ,,Ik zeg je dat mijn zoon je betalen zal-- Eene zijner han den stiet het ledige glas om. Het glas rolde van de tafel, en zulke nietigheden hangt vaak een menschenleven af. Want de veld wachter schoot instinctmatig toe om het glas op te vangen, en de oude man, die meende dat deze beweging bedoeld was om hem te grjjpeu, viel in eene beroerto op den grond. Dat gaf eene groote opschudding. De waard en de waardin verrezen uit bun de oudste inwoner, die als honderdjarige hier op zijne plaats was. Zang en muziek brachten de opgewektheid erin. Voor de muziek zorgde het gezelschap »De Vereenigde Werkliedea« van Ter Neuzen. 's Avonds had een lichtstoet plaats, terwjjl 's middags het schoolfeest gehouden was. Een fraai vuurwerk was het einde en tevens de kroon op het werk. Zeer vele menschen bezochten ons plaatsje en brachten heel wat drukte en vertier aan. Bij het Zondag te Hulst gehouden con cours voor harmoniegezelscbappen, behaalde het muziekgezelschap »Da Vereenigde Werk lieden* alhier, in de 2e afd. de 3e prjjs. Bij het examen voor de acte Hoogduitsche taal lager onderwijs is o.m. geslaagd de heer C. F. Kohier te Ter Neuzen en voor de hoofd- acte de heer E. G. van der Bent Pz., vroeger te Ter Neuzen. De directeur der waschinrichting alhier, de heer A. kwam met zijne band tusschen de machine, waardoor dit lichaamsdeel erg ge kwetst werd. Naar wij vernemen, moet hg een paar vingers missen. Bij het geneeskundig onderzoek is ge bleken, dat de leerlinge van de bijzondere school te Ter Neuzen, M. Cl., dochtertje van C. Cl. niet is gestorven als gevolg van eene kastijding, maar tengevolge van eene ziekte. Hoek. In een Maandagavond alhier ge houden vergadering van ingezetenen, werd be sloten op 8 September a. s. een feest te organiseeren ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerlands Onafhankelijkheid. Het programma zal in een volgende ver gadering worden vastgesteld. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat het, te rekenen van 1 September 1913, in de gemeenten Aardenburg, Biervliet en Axel der provincie Zeeland ver- boden zal zijn, nikkelen en koperen munten van het koninkrijk België in betaling te geven. Overtreding van deze verbodsbepaling wordt gestraft, bij eerste veroordeeling met geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden, bij tweede ol volgende veroordeeling met geld boete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Van 1 September tot 1 October 1913 zal gelegenheid bestaan tot verwisseling van de hierboven bedoelde munten teu kantoren van de ontvangers der directe belastingen, enz. te Aardenburg, IJzendijke en Axel. Bij vorenbedoelde verwisseling zal worden berekend het nikkelen 25centimestuk tegen ll1/, c., id. lOcentim. 41/, c., id. 5 centim. 2 c. het koperen 2centim, J/a c. 2 Belgische centimes 1/2 c., 3 id. 1 c., 4 id. ll/s c., 5 id. 2 c., 6 id. 2iL c., 7 id. 3 c., 8 id. 31L c., 9 id. 4 c., 10 ïd 4c. Hoogere bedragen worden in dezelfde ver houding berekend, met dien verstande, dat voor elk bedrag van 25 centimes betaald wordt lD/j c. en voor eventueel daarna nog overblijvende munten, welke tezamen niet eeu bedrag van 25 centimes vertegenwoordigen, voor elk be drag van 10 centimes 4'/a c. en voor de verder nog resteerende munten het voor ieder dier munten in bovenstaande tabel genoemde bedrag. De heer J. Kotvis, hulpbode te Hoofd plaat, is aldaar benoemd tot brievenbesteller in de vacature Boes. Op het terrein der in aanbouw zijnde fa briek vaD chemische producten, te Sas van Gent, middagslaapje, en de veldwachter moest den dokter gaan halen. Met al dit gedoe verliep wel een half uur vóór Jim Foley de herberg verliet en langzaam koers zette naar het heerenkuis. lijj liep erg in gedachten, meer dan ooit zjjne gewoonte was. Zoo hard als een keisteen, stond Jim Foly bjj zjjne vrien den bekend maar er is aan zulke keisteenen een zacht plekje als men het maar vinden kan. Het huis naderend, zag hjj zjjne schoon zuster. Hij haalde zjjne schouders op en schudde zich, als om eene onaangename gedachte kwjjt te raken. Patty stond bjj hem op de bovenste plank en toen bij haar zoo voor het huis zag drentelen, vermoedde hjj dat zjj op baren verloofde wachtte, om van hem de reden te vernemen van zjjn zonderlinge gedrag. Jim mompelde iets binnensmonds en ging naar haar toe, alsof hjj haar iets te zeggen had. Maar toen hjj bjj haar kwam, stond hjj met den mond vol tanden, niet wetende hoe te beginnen. „Wat is er tocb, Jim barsste zjj los. Hare oogen stonden dof, en haar gelaat was bleeker dan gewoonljjk. „Wat is er toch met Walter Hjj is hier gisteren avond niet komen eten, hoewel hjj het beloofd had. (Slot volgt). DOOE

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2