Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, pc 5. p. ft. en Kabiticts-crisis pc herstemming in ftottcrilaiM. j(«t Socialistencottgrcs- pc laatste mop Van den heer puijs No. 2394. Woensdag 13 Augustus 1913. 24e Jaargang IIEIill\LIMISOM)ril\M.IS. Telef. Interc, No 15. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7B cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver« minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschat eiken W oen «dag- en Zaterdagmorgen bij dep Uitgeye^M. DE JONOE- te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekeod dat zij, die aan den cursus voor het herhaiingsonderwijs voor meisjes, aanvangende b September a.s wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen,zich moeten aanmelden voor 25 Augustus a.s voor de kom der gemeente bij het Hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het Hoofd van school D. Bij genoemde Hoofden kunnen tevens nadeie in lichtingen omtrent het herhaiingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, 11 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Wanneer wij aandachtig alles volgen, wat in het Volk en het daarbij behoorend weekblad wordt geschreven over de kabinetscrisis en wat daarmede direct samenhangt, dat treffen ons twee dingen. Ten eersteDe kalmte, waarmede het Volk de situatie waarin de S. D. A. P. ver keert, bespreekt. Ten tweede: De kinderachtige wijze, waar op de S. D. A. P. voorgeeft, niette begrijpen waarom of de concentratie weigerde, zonder het zitting nemen van socialisten in het ministerie, de regeering te aanvaarden, of daaraan motieven ten grondslag legt die niet hebben gegolden. Beide zaken geven aan elk mensch dat nuchter denkt en voelt de overtuiging, dat de S. D. A. P. danig in de war zit, en gedwongen is in te zien dat schetteren en afgeven op allies wat een ander doet veel gemakkelijker is dan zelf de zaken eens aan te pakken. Natuurlijk zal de S. D. A. P. vooral in eigen kring verdeeld raken wanneer de socialisten deel gaan nemen aan de regeering. Maar nemen de socialisten geen zitting, ook dan zal die verdeeldheid ontstaan. »Welmeedoen« zal de arbeiderspartij doen inzien, dat de critiek op dat »wel meedoen* haar schaadt. »Niet meedoen* heeft diezelfde partij reeds doen ervaren, dat de critiek op dat »niet meedoen* haar inwendig verzwakt, (^ogen schijnlijk »wel meedoen* maar door chicanes zorgen dat een ander »niets doet* dat ver sterkt de party van den klassestr'yd het meest. Dit leerde de ervaring ruimschoots. Maar tot dit laatste nu, zal de liberale partij de S. D. A. P. ditmaal geen kans geven. Nog nooit stonden de stukken aan dezen kant in dit opzicht zoo mooi. Het Volk nu tracht het te doen voorkomen, dat de concentratie weigerde een ministerie te vornjen, omdat zij hierdoor van hare vooropgestelde program- eischen wenschte af te komen. De concentratie wordt zoo hier en daar in de artikelen, zoowel van Marxistische als van revisionistische zijde, als onbetrouwbaar voor gesteld. Maar in schier geen enkel artikel, wordt flink weg medegedeeld dat de concen tratie geen kabinet wil vormen omdat zij de socialisten niet vertrouwt. En dit dient op den voorgrond gebracht „De vrijzinnige con centratie wil geen ministerie vormendat zou moeten steunen op de socialisten, omdat zij deze niet vertrouwt.'''' Men versta ons wel, niet omdat de personen die de leiding hebben zoowel in als buiten de kamer niet betrouwbaar zouden zijn, maar omdat het, niettegenstaande de xconditio sine qua non'swaarvan wij den laatsten tijd zoo veel lazen, vast en zeker is dat van een rustige samenwerking van socialisten en liberalen althans volgens het voorstel Troelstra geen sprake kan zijn. Staking van strijd tusschen socialisten en liberalisten benadeelt de eersten. Voor de vrijzinnigen is dit niet erg. Deze toch laten door die samenwerking geen duim breedte los van hun beginsel. Noch tijdelijk noch voor altijd. Niet alzoo staat het met de 3. D. A. P. Deze schort wel degelijk haar beginselstrijd op Deze partij staakt tijdelyk haar klassestrijd, wat ir, theorie misschien niet maar in wezen wel degelyk gelijk staat met tijdelijk opbergen van beginselen. Een goed sociaal-democratische propagandist, die niet af wil glijden naar de burgerlijke hervormingspartij, speelt dan alleen eerlijk spel, wanneer hij de kiezers vertelt, dat de socialisten de burgerlijken zullen sturen en drijven in de richting van hervormingen, hen zullen dwingen die hervormingen tot stand te brengen, maar zelf zich niet zal bezondigen daadwerkelijk aan de tot standbrenging daar van deel te nemen. Voor het dryven in de goede richting hebben wij geen 18 S. D. A. P's noodig in ons parlement. Dergelijke eerlijke socialistische propagan disten, zouden dan tevens ongeveer de helft van de 140.000 kiezers die thans rood ge stemd hebben, hun stemmen hebben doen uit brengen op democratische vrijzinnigen. Dan stond het met de concentratie niet 38 maar 46. Dan zou wel degelyk de concentratie het vormen van een ministerie hebben aan gedurfd. Wie kan in ernst ontkennen, dat indien links bestond uit 46 vrijzinnigen 9 socialisten, het staatspensioen en het algemeen kiesrecht er veel beter voorstonden dan nu. De onbetrouwbaarheid van de S. D. A. P. in haar oogenschijnlijk royaal aangeboden hulp tot afwerking van het program Bos, zal de oorzaak blijken te zijn dat rechts weer de baas wordt. Want onbetrouwbaar is de S. D. A. P. omdat zij door haar strijdwijze on machtig is om betrouwbaar in dezen te zijn zonder zelf tentfin te verliezen. Reeds by eerste stemming in het Rotter- damsche district spraken wij onze teleurstelling uit, dat niet de unie-liberaal, de heer De Klerk in herstemming kwam met den chr.- hist. heer Gerritson, maar wel de socialist De Zeeuw. Ten eerste heeft de geschiedenis van den jongsten tijd bewezen, dat men, om te kunnen regeeren en werkelijk iets goeds uit te voeren, beter is met candidaten der vrijzinnige con centratie dan met socialisten. Critici zijn er genoeg. Wat we noodig hebben zijn werkers, menschen, die kunnen en durven regeeren. Stopzetten is gemakkelijk, maar wij willen vooruit. Ten tweede vreesden we, dat door de houding der S. D. A. P. de geestdrift aan het ver flauwen was en dat ondanks de aanbeveling door de vrijzinnige concentratie de lust om op De Zeeuw te stemmen wel eens minder groot kon zijn dan een vijftal weken geleden. Juist die menschen, welke weinig aan politiek doen, maar met het gevaar voor oogen van voortzetting van het Christelijk bewind, wakker naar links stemden, stemmen thans minder ge makkelijk den socialistischen candidaat wegens het optreden der S. D. A. P. Wij vreesden dus, dat misschien de heer Gerretson het zou halen. Onze vrees is bewaarheid. Bij de herstemming is de heer Gerretson gekozen. Toch was de chr.-hist. candidaat niet zooveel vooruit gegaan vergeleken bij de herstemming op 25 Juni, maar 142 stemmen, maar aan de linkerzijde waren er 1335 minder uitgebracht. Ons spijt deze uitslag, daar we niet graag eenige verzwakking der linksche partijen zien. De partijverhouding is na de herstemming in Rotterdam geworden 54 links tegen 46 rechts. De Statenverkiezing te Rotterdam, de ver kiezing van een unie-lib. te Hoogezand en thans de herstemming in Rotterdam zijn leerzame aanwijzingen, voor wie ze wil ver staan. Ons volk, dat de coalitie meer dan moede was, kan zich blijkbaar ook niet vereenigen met de onverantwoordelijke houding der S. D. A. P. ft et heeft, de dreigende gevaren van de coalitie helpen bezweren. Thans verwacht het ook positieve resultaten. Onze hoop is er op gevestigd, dat een ministerie tot stand komt uit de concentratie of niet, maar dat in ieder geval op zijn programma zet algemeen kiesrecht en staats pensioen. Wij meenen, dat daarvoor de gelegenheid ondanks het gescharrel der socialisten niet ongunstig is en dat rechts zich wel tweemaal zal bedenken om te groote hinderpalen hieraan in den weg te leggen. Het congres der S. D. A. P. is atgeloopen, zooals de berichten over stemmingen in de afdeelingen in de laatste dagen deden ver wachten met 375 tegen 320 stemmen (15 blanco) heeft de partij verklaard, dat het uit zonderingsgeval, waarin socialisten van een burgerlijke regeering deel mogen uitmaken, niet aanwezig was. Op dit oogenblik is deze beslissing niet van practisch belang, zou men haar eenigs- zins academisch kunnen noemen. Immers, de kabinetsformeerder, die thans aan het werk is, zal wel geen pogingen doen om onder de sociaal-democraten ministers te vinden. Toch zullen er zonder twijfel, ook onder de liberalen, velen zijn, die het besluit betreuren, niet ter wille van de S. D. A. P., evenmin, zooals vriendelijke socialistische uitleggers hebben gezegd, omdat de vrijzinnigheid met hare weigering om zonder de sociaal-democraten de regeering te aanvaaren, bedoeld zou hebben de socialisten tot een gewone parlementaire partij te maken, maar omdat zij in de on zekerheid ol mr. Cort van der Linden in zijn pogingen tot Kabinetsformatie slagen zal, hoopten dat eventueel een vrijzinnig-socialis tisch Kabinet, dat het concentratieprogram zou uitvoeren, nog een oplossing van de crisis zou kunnen vormenwellicht zelfs hoopten sommigen dat reeds nu de mogelijkheid dezer oplossing het eerst zou worden overwogen. Nu is dus ook dit mogelijk verschiet niet meer open en daarmee zijn de kansen, dat de thans gegeven opdracht tot een oplossing zal leiden, natuurlijk gestegen. Een merkwaardig feit, dat trouwens reeds uit de namen onder de beide resoluties was gebleken, is dat men onder de socialisten, die vóór de aanvaarding waren, allen aantreft die reeds in de Tweede Kamer gezeten hebben, terwijl de minderheid bestond uit mannen, die daarin eerst thans gekozen zijn of die nog geen parlementaire functie hebben bekleed. De parlementaire sfeer schijnt toch wel deze uitwerking te hebben, dat wie er in verkeert, zoowel de macht van het ministerschap als de verantwoordelijkheid van parlementaire partijen gaat gevoelen. Beiden zullen wel hun invloed doen gelden, ook al is wie ze ondergaat, zich daarvan niet bewust. Men behoeft nog niet persoonlijk een minister portefeuille te begeeren om toch te voelen, dat zetels in een ministerie een invloed ver zekeren, die Kamerleden buiten het Kabinet, ook bij de behandeling van zeer principieele kwesties, niet hebben. Het bleek zells uit een zoo eigenaardige uiting als die van den heer Duys, die op merkte, dat sedert hij wethouder van Zaan dam is, de bourgeois ook in het college van B. en W. er van langs krygen. En een party, die eenmaal parlementair is geworden, en die in de eerste plaats door hare actie by verkiezingen bare propaganda voert, kan zich ten slotte aan de zijde van het parlement niet onttrekkenhet spreekt van zelf dat wie zelf van het parlement deel uitmaakt, dat het eerst voelt. Merkwaardig is zeker ook de uitslag van het congres, wat betreft de eenheid waarvan de S. D. A. P. ten slotte blijk heett gegeven. Hoe scherp men tegenover elkaar stond, bleek uit de woorden van den heer Van der Goes, aan het slot der vergadering, toen alles reeds beslist was en peis en vree scheen, dat minis- teriëelen en niet-ministerieelen niet in een party zouden kunnen blijven, een opmerking, waarover schande werd geroepen maar die toch geen verdeeldheid bracht. De tucht is, ondanks alle vrijheid van spreken, wel sterk in de socialistische partij. En al zijn de leiders in de laatste weken zonder twyfel de leiding kwijt geweest, het is wel duidelijk dat zij, al vertegenwoordigt op het belangrijk punt van de ministersportefeuilles de Kamerfractie niet de meerderheid der party, wel de aanvoerders zullen blijven. Wat ten slotte de invloed van het votum zal zijn op de politiek en de partijverhou dingen Met zekerheid valt er niets van te zeggen, maar dat die gunstig zal zijn voor het liberalisme verwachten wij zeer zéker. De socialisten hebben zich aan hun parlemen- mentaire verantwoordelijkheid onttrokken en daardoor bewezen, dat zij in het parlement niet de rol willen spelen, die zij verplicht zouden zyn te vervullen, waaraan een parle mentaire partij zich nu eenmaal niet ont trekken kan. Het zal ons verwonderen, als de niet-socialisten, de meer dan honderdduizend kiezers, die geen lid der partij, toch op hen ais meest vooruitstrevende partij gesteund hebben, hen in het vervolg voor vol zullen aanzien. En door deze overweging kunnen de vrijzinnigen, die getoond hebben dat zij bereid waren samen met hen het programma uit te voeren, dat by de verkiezingen tot de gezamenlijke overwinning had geleid, slechts winnen. Het is bekend dat op het groote socialistisch congres te Erlürt o.a door den bekenden Bebel de meening werd ondersteund dat de socialisten eischen moeten stellen die geen enkele andere partij kan stellen. De heer Duijs heeft wederom getoond dat hij eigenlijk een van de weinigen onder de klassenstrijders is die daaraan goed de hand houdt. Het blijkt namelijk uit het door hem mede gedeelde in het Volk van 8 Augustus j.l. dat hij zich wel kon vereenigen met de aan vaarding van de ministerszetels door zyn party, echter alleen dan »indien onze mannen (zoo schrijft de heer Duys), die zitting nemen, de be voegdheid krijgen, telkens als zy dit wenschen van hun minderheidsinzichten te doen blijken.* Wat wordt hiermede bedoeld? Bedoelt de heer Duys hiermede dat hij als minister zal voorstellen het privaatbezit af Je schaffen Of de militie naar huis toe sturen Of wordt met dat »doen blijken* bedoeld dat de sociaal-democratische ministers zoo nu en dan redevoeringen zullen houden over het socialisme Misschien bedoelt de heer D. dat in de ministerraad ook de socialistische ministers mogen mede discussieeren. Maar dan is zyn opmerking onzinnig. Wij kennen geen college waar de minderheid niet mag laten hooren hoe zij over de voorstellen denkt. Althans geen ernstig college. Het komt ons inderdaad TM v.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1