Vrijdag 15 Augustus 1913. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. T En zoo van links in deze richting gegaan wordt en rechts mocht steenen in den weg durven leggen, welnu, dan zou het kiezers corps ongetwijfeld nog krachtiger getuigen dan bij den laatsten stembusstrijd. 'l Laat men dus aan de linkerzijde, al is de concentratie in de minderheid, zich niet te bang maken voor de tegenwerking der rechter zijde of voor de sterke rechtsche Eerste Kamer. De steen, dien zij (de rechtschen) zouden durven werpen, zou dan wel eens op hun hootd kunnen neerkomen. J. II. C. Heyse. f Op ruim 74-jarigen leeftijd is Woensdag te Middelburg overleden de heer J. fl. C. Heyse, sinds 1872 lid der Provinciale Staten voor het district Zierikzee en sedert 1897 lid van den Gemeenteraad van Middelburg. De overledene was vroeger Luthersch predikant te Kuilen burg, Zierikzee, Zaandam en nam in 1871 zijn emeritaat. Van 1879 tot 1895 was Heyse lid van Ged. Staten van Zeeland. Verder was hij lid van het Zeeuwsch Ge nootschap van Wetenschappen en ridder van den Nederlandschen Leeuw. Heyse was een warm voorstander van de liberale beginselen. Zoo nu en dan kan men bij sommigen hooren mompelen, alsof Ter Neuzen op het gebied der Onafhankelijkheidsfeesten zoo goed als niets zou presteeren. Wij kunnen zeggen, dat met de beschikbare krachten en de ingekomen gelden gewoekerd is. Wie zich de moeite getroost, een feest programma aan te schaffen, zal ervaren, dat op Vrijdag 15 Augustus een rijk programma wordt uitgevoerd. Werkelijk zal die dag een tocht naar Ter Neuzen alleszins loonen. Ook Zaterdag zal door concert en volks spelen nog heel wat te genieten zijn. Zeker, gaarne hadden we bij zulk eene eenige herdenking meer algemeene medewer king gewenscht, maar zij, die ondanks moeilijk heden hunne krachten er aan gaven, mogen reeds thans met voldoening terugzien op wat zij hebben voorbereid. Zjjn de eigenlijke feesten beperkt tot twee dagen, de Vrijdag en de Zaterdag, niet alzoo is het met het comité, dat de huisvlijttentoon- stelling heeft ingericht. Reeds van Maandag af, tot Zaterdag, den dag der sluiting toe, staat den toegang open tot de huisvlijttentoonstelling, die gehouden wordt, evenals vroeger, in de z.g. affuitloods. Op het oogenblik, dat we dit schrijven, zijn verschillende dames en heeren nog druk aan het werk, om alles voor den bezoeker aan trekkelijk te maken. Reeds nu kan men zeggen, dat de werkers en werksters eer van hun arbeid hebben. En als Maandag de huisvlijttentoonstelling geopend wordt, dan zal het de moeite van het zien overwaard zijn. Ook thans is de anders zoo onooglijke affuitloods inwendig veranderd in eene inrich ting, die het oog aangenaam aandoet. Talrijk is het aantal inzendingen. Een schoon geheel wordt gevormd. Zoodra men binnen komt, gevoelt men zich in deze omgeving behagelijk gestemd. Niet alleen op het gebied van huisvlijt is veel interessants te zien, maar ook op het gebied van historie vindt men eene aangename afwisseling. Tevens hebben eenige personen verschillende eigenaardige dingen, waarvan ze de gelukkige bezitters zijn, ter opluistering aan deze ten toonstelling afgestaan. Onder de inzendingen willen wij in het bijzonder wijzen op die van de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij, eene inzen ding, die wat actualiteit betreft, wel in de eerste plaats genoemd mag worden en die het zien meer dan waard is. de pastorie en dan terugkeeren en met den Squire spreken. Inderdaad wandelden de dames naar de pastorie. Terwijl zij het pad daarheen in sloegen, kwamen zij een vreemden, verschooi- erden ouden man tegen, dien zij met ver wonderden afkeer aankeken en voor wien zij zoo ver mogelijk uitweken. Een poosje daarna kwam achter haar Jim Foley aanslenteren, die, met de handen in de zakken en een terrier achter de hielen, op weg was om zijne morgenpijp te rooken. Ook hij keek den ouden dronkenlap na, roet eene uitdrukking van verbazing op zijne trekkenterw'jl de oude Jones eveneens was blijven staan en, naar het scheen, met een onaangenaam gevoel van herkenning de lange figuur in het oog kreeg. „Hé daar!" riep Jim Foley. Jones echter antwoordde niet, maar knip- Deze inzending is vrucht van een langdurig en moeizaam werk van verschillende ambte naren dier maatschappij. Inrichtingen voor ververschingen met smaak vol aanzien zijn aanwezig. 's Avonds zullen de bezoekers op verschil lende wijzen aangenaam worden beziggehouden. Zooals het zich laat aanzien, zal de huis vlijttentoonstelling op allen weer een onver- getelijken indruk maken. We hopen dan ook, dat een talrijk bezoek het comité voor zijne moeite zal loonen. Waarlijk, de huisvlijttentoonstelling van het jaar 1913 te Ter Neuzen mag men niet verzuimen. Niemand zal, daarvan zijn we overtuigd, zich een bezoek beklagen. De Rechtbank te Middelburg verleende rechtsingang in de zaak tegen M. Ch. J. M. V., uitgever van de »Zeeuwsche Koerier,* te Sas van Gent, verdacht van het drukken en verspreiden van een voor den notaris van Dalsum, lid der Prov. Staten te Hulst, be- leedigend verkiezingsstrooibiljet. De procureur uit Middelburg veVtoefde Donderdag hier voor het instellen van een onder-zoek in verband met het overlijden van den 10-jarigen leerling der Chr. school. Dr. Weijl uit Middelburg en dr. Hulst, chef van het patologisch-anatomisch kabinet te Leiden, verrichten de sectie. De van de mishandeling verdachte onderwijzer L. werd gehoord. Een motor-ongeluk. Maandag had de heer A. Adriaanssens, koopman te Hontenisse (Walsoorden) komende van de weekmarkt te Hulst, ter hoogte van Terhole, het ongeluk, dat de voorvork van zijn motorrijwiel brak. Daar de man een nogal tamelijke vaart had werd hij eenige meters voor zijn rijwiel uitgeslingerd. In bewuste- loozen toestand werd de man bij den heer Colsen, veearts te Terhole, binnengedragen, waar de inmiddels telefonisch ontboden ge neesheer dr. Cammaert den gewonde verbond. De toestand is van dien aard dat de ongelukkige niet kon worden vervoerd. Voor de akte Fransch, M. O. zijn te 's Gravenhage geslaagd de dames J. H. Kessels en J. P. Antonissen, beiden te Sluis. Te St. Jansteen kwam men dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat van een in de Roomsch Katholieke kerk aldaar staand Maria-beeld een tweetal gouden hals kettingen waren verdwenen. De daders van dezen diefstal zijn tot heden niet ontdekt. Zondag 10 Augustus 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u., Ds. G. A. van der Hooft, van Overachie en nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9 u., Da. Raama, van Hoek. Hulst. Voorm. 91/3 u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/i u., Da. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/a u., G. van der Garde, van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkkoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/i uur Ds. A. Timmerman. Feest-predik. ter herdenking van het Honderdjarig bestaan onzer onaf hankelijkheid. Een adres. Het pantserschip „Kortenaer" is reeds sedert November van het vorige jaar eerst te Smyrna oogde tegen de zon. Hjj zag er onder het felle licht nog verzopener en verloopener uit, dan den avond tevoren, in de eetkamer der pastorie. „Hé daar!" riep Jim nogmaals. „Mijn onde vriend Wilkins als ik mij niet vergis?" „Mijn naam is Jones," antwoordde de man. „Aha! Jones? Wilkins genaamd Jones," zeide Jim, met spotachtige hoffelijkheid. „Voor zaken hier in Acton Wel, Wilkins ge naamd Jones, ik geloof dat ik wel kan raden wat je in je schild voert, man. Je bent hier gekomen om mjj een bankpapiertje uit den zak te kloppen, door mij te bedreigen van aan den Squire iets te gaan verklappen van mijn vroegere gedoe op de renbaan. Is 't niet De onde Jones opende den mond tot ont kennen. Maar toen bedacht hij zicb, dat hij inderdaad een baakpapiertje wel gebruiken kon. Hij zweeg. (Wordt vervolgd.) en daarna te Konstantinopel gestationneerd. Na terugkomst te Den Helder kunnen de aan boord vertoevende onderofficieren wederom voor een tropisch verblijf van minstens 3 jaren aan gewezen worden. Door de eebtgenooten dezer onderofficieren is dit onder de aandacht der Koningin gebracht. Wordt in gewone omstandigheden, zoo zeggen adressanten in baar schrjjven, door baar al zeer veel aan gezinsleven ontbeerd, een verblijf als boven aangegeven doet haar de ontbering des te dieper gevoelen, omdat haar veelal de dubbele taak van vader en moeder tegelijk over hun kinderen te moeten wezen, is op gelegd. Adressanten wenden zich met te meer ver trouwen tot Hare Majesteit, omdat ook Zij vrouw en moeder is, en verzoeken Haar eer biedig, die maatregelen te willen doen nemen, welke aan het langdurig verblijf van baar echtgenooten te Konstantinopel op de een of andere wijze een einde zouden kunnen maken. Gepakt. Gisterenavond hebben de Pruisische com miezen in de buurtschap Hemden bij Aalten den landbouwer H. aangeschoten, toen deze bezig was vee naar Pruisen te smokkelen. De man kreeg een kogel in den voet en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Een koe en een kalf zijn in beslag genomen. Moordaanslag. Dinsdagnacht heeft er te Osdorp, een dorpje op ongeveer een half uur afstand van Halfweg, een moordaanslag plaats gehad. Op een boerderij woont de ongeveer 35-jarige welgestelde landbouwer G. Deze was 's morgens om 4 uur opgestaan, om aan den arbeid te gaan. Juist was hij in de kamer toen de deur geopend werd. In de deuropening verscheen een man met een masker voor, die zonder iets te zeggen twee revolver schoten op G. loste. Een kogel ging deze rakelings langs het hoofd, de andere drong hem in de borst en verwondde hem zwaar. De gewonde werd door de verschrikte huis- genooten gevonden. Dadelijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen. G. verkeert in levensgevaar. Bjjna den ge- heelen ochtend verkeerde hjj in bewusteloozen toestand. Na de schoten gelost te hebbeD is de in dringer op de vlucht gegaan en nog niet gevat, Ongeveer 4 jaar geleden is in Osdorp een moordaanslag gepleegd op een anderen land bouwer, onder oDgeveer dezelfde omstandig heden. Temand, die korten tijd na den moord aanslag in de nabijheid gezien werd wordt verdacht. In deze richting leidt de politie thans het onderzoek. Op den loop. Zaterdag is de secretaris van de gemeente Oud-Vossemeer zonder kennisgeving van zijn vertrek uit deze gemeente vertrokken. De raad beeft hem nu in geheime zitting ontslagen. Waarschijnlijk vertoeft hij te Antwerpen. De justitie is in de zaak gemoeid. Inbrekersgilde. Hoewel thans een viertal leden van de lang zamerhand berucht wordende iosluipersbende te Amsterdam in verzekerde bewaring is, schijnt zij daarmede no.g niet te zijn uitgeroeid. Gis teren heeft wederom een dief, vermoedelijk tot dezelfde bende behoorend, zicb toegang weten te verschaffen tot een woning aan den Amstel- djjk en daaruit een aantal zilveren en gouden voorwerpen, benevens een bedrag van ƒ75 aan geld ontvreemd. Nader vernemen wij, dat vermist wordt voor een bedrag van bjina 1000 aan gouden en zilveren voorwerpen door de bewoners der derde verdieping, terwjjl bij die der tweede étage slechts geldswaarde tot een bedrag van eenige honderden guldens ontvreemd is. Slavernij. Een Amerikaansche schrijver vertelt eenige bijzonderheden over de geschiedenis der slavernij in de Vereenigde Staten en wel over een merkwaardig gedeelte hiervan, namelijk over den slavenhandel onder de zwarten. Niet alleen de blanken hadden zwarte slaven, maar ook de negers traden als heerschers over hnn stamgeneotea op. Vrijgelaten negers kochten zwarte slaven, evenals in Afrika de slaven- haudel door de inboorlingen zelf gedreven wordt. De verhoudingen, die hier dikwijls door ontstonden, waren afschuwelijk. Zoo liet een neger, die de zoon van een vrije blanke vrouw was, zich overhalen om zijn vader, die slaaf was, te koopen. Dat ging goed tot op den dag, dat de vader zjjn zoon op een bescheiden wjjze verwjjten deed over een daad, waardoor hjj zich gekrenkt voelde. Tot straf verkocht de zoon zjjn vader aan een slavenhandelaar in het Zuiden, die wegens zjjn wreedheid bekend was, om zoo doende zjjn vader, zooals hjj 't noemde, »more8 te leeren.* Een ander geval vertelt van een vrjje negerin, wier man tegeljjkertjjd haar slaaf w3s. Op zekeren dag kreeg zij twist met haar echtgenoot en verkocht hem in een driftige bui aan een slavenhandelaar. Het berouw volgde echter op de zonde. Zjj dacbt weldra aan het gezellige leven, dat ze met haar man gehad bad haar huis scheen haar zoo verlaten toe, dat zjj spoedig besloot hem weer terug te koopen. Maar het was te laat. De slavenhandelaar «had op zijn beurt den man weer aan een ander verkocht en het was onmogelijk hem weer terug te krjjgen. Hoe alle familiebanden dikwjjls verbroken werden, bewjjst het geval van een neger, die om zjjn vrouw, die hjj als slavin verkocht had, weer terug te krijgen, zjjn kinderen als slaven verkocht. Het is zelfs wel voorge komen, dat negerslaven-handelaars in blanke landverhuizers handel dreven. Zoo geraakten twee Duitsche families, die te arm waren om de reis te betalen, in handen van een neger, die hun geld had voorgeschoten op voorwaarde, dat zij een tjjdlang als slaaf voor hem zonden bljjven werken. In Virginia werd een wet uitgevaardigd, om te verhinderen, dat negers in 't bezit van blanken en Indianen kwamen. In 1860 bezaten 132 negers 390 slaven. In dien tijd waren er meer dab 6000 negers in Noord-Amerika, die slavenhandelaars waren. Daaruit is de tegenstand van een aantal negers tegen de afschaffing vanj de slavernjj te verklaren. De soldaten van ie noordeljjke staten van Amerika zijn door zulke negers op de gruweljjkste wjjze vervolgd. Ongelukken in <le vacantie. Het begin der vacantie in Engeland heefl zich gekenmerkt door tal van droeve onge lukken. Niet minder dan 20 personen zjjn de laatste dagen bij het baden om het leven ge komen. Zoo verdronken te Harnsea bjj Huil twee mannen, toen deze twee kinderen, die in levensgevaar verkeerden, trachtten te redden. Ook een der kinderen, een meisje van 13 jaar, verdronk, terwjjl haar znsje nog bjjtjjds met een roeibootje gered kon worden. Een ernstig ongeluk greep te Starndhill, vier rnjjlen van Sligo, in Ierland, plaats. Hier werden een vjjftal dames, die aan het baden waren, door den sterken stroom medegesleurd. Een heer, die het gevaar, waarin zjj verkeerden, bemerkte, begaf zich onmiddelljjk te water, doch voordat hjj de ongelukkigen kon bereiken, verdwenen zjj in de diepte. Vergiftiging. Den 13en Juli overleed te New-York de bekende million, en sportman Singleton van Schaik. Naar dit sterfgeval wordt een uit gebreid reehterljjk onderzoek ingesteld. Eenige personen hebben nameljjk dezer dagen onder eede verklaard, dat de omstangigheden van dezen dood zeer verdacht waren, zjj schrjjven hem toe aan vergiftiging, het vergift zou den millionair in een glas whisky zjjn toegediend. Van Schaik moet na het drinken van whisky plotseling ziek geworden en uitgeroepen heb ben »0 God die drank bekomt mjj slecht*. Eenige dagen later was hjj overleden. Jasper Ecclesine, de secretaris vbd de echt- genoote van Van Schaik verklaart nu in de »New York American*, dat het belacheljjk is om iemand als schuldig aan den dood van Van Schaik te verdenken. Hjj stierf, volgens den secretaris ontwjjfelbaar een natuurljjken dood. De bloemententoonstelling door den van Houtte's kring op de Gentsche tentoon stelling ingericht, welke heden Zaterdag zal worden geopend, belooft volgens bet »Hbld. van Antw.« zeer aantrekkeljjk te woiden. Midden in de zaal komt een vjjver met een verzameling waterplanten. De »clou« belooft echter de inzending van de firma Mac. Donald te worden, die voor de eerste maal gras op linnen gezaaid zal tentoonstellen. Daarmee worden draperieën vervaardigd, mooier dan de mooiste in Europa gemaakte zjjden draperieën, aldus het Vlaamsche blad. Een nieuw gezichtspunt. Uit New-York wordt gemeld, dat de kapitein van een daar aangekomen stoomboot verklaart op de plaats waar de Titanic is vergaan, den voorsteven van het wrak van dit schip ge signaleerd te hebben op een onderzeesche klip, die daar reeds lang vermoed werd, doch op de zeekaarten niet aangegeven staat. De Amerikaansche regeering heeft, heet het, onmiddelljjk een onderzoek laten instellen. Mocht de mededeeling van bedoelden kapitein juist zjjn, en bljjken, dat de Titanic niet door een botsing met een jjsberg, doch op deze klip is vergaan, dan zou dit natuurljjk van groote beteekenis zjjn voor de White Star Line, wat betreft de tegen deze maatschappjj inge stelde eLchen tot schadevergoeding. Voorloopig blijkt het bericht van het on genoemde schip niet erg geloofwaardig, na de positieve berichteu en beschrjjvingen der ge redden van de »Titanic« over het vergaan van dit schip. Ernstig ongeluk op een gasfabriek. Vrjjdag is op de gasfabriek van Westham (Londen) een ernstig ongeluk gebeurd, waarbjj

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2