Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. jteb de waarheid lief. pe algemectie toestand. No. 2393. Zaterdag 9 Augustus 1913. 24e Jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. 3 Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsiuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Zelandia haalt uit een schrijven van den heer Troelstra aan Dr. Bos aan »De groote werkstakingen en uitsluitingen in ons land loopen veelal tusschen liberale reeders en fabrikanten eenerzijds en socialis tische arbeiders anderzijds.* Inderdaad zijn de meeste werkgevers in ons land bij handel en industrie van vrijzinnige richting (kan het ook anders en bij werk stakingen zijn de socialisten voor het meeren- deel in de voorhoede. Mr. P. J. Troelstra heeft dus hierin gelijk, al onderschrijven wij zijn bezwaar niet ge noegzaam voor het weigeren der minister portefeuilles. Maar hoor nu, wat Zelandia, men zou zeggen zoo onzinnig mogelijk, maar inderdaad te kwader trouwuit deze woorden van den grooten socialistischen leider distilleert. »Uit deze woorden blijkt, dat de liberale patroons de meeste reden geven tot ontevredenheid der werkliedenwaardoor werkstakingen ont staan en dat de socialistische arbeiders de meest ontevredenen zijn, die werkstakingen uitlokken. »Deze bekentenis, door den heer Troelstra afgelegd, is goud waard. »De werklieden worden door deze woorden gewaarschuiad tegen de liberale patroons en de patroons tegen de socialistische werklieden. (Let in deze zinsnede er vooral op, hoe bij het eene woord patroons de bijvoeging liberale voorkomt en bi) het andere ontbreekt. Red.) »Maar als nu de liberale en niet de Christe lijke patroons reden tot ontevredenheid geven, waarom bestrijdt men dan de Christelijke be ginselen Voelt gij lezers, werkman of werkgever, hoe hier de zin van Mr. Troelstra's woorden willens en wetens verdraaid wordt Voelt gij, hoe men patroons tegen soc. werklieden en werklieden tegen patroons (als ze ten minste liberaal zijn) tracht op te zetten En hoe men werkgevers en werknemers beiden op sluwe wijze tracht te winnen voor de Christelijke partij Als Mr. Troelstra moest lezen, wat Zelandia uit zijne woorden haalt, vraagt hij zeker, of het blad krankzinnig is. STANLEY WEYMAN. 2) „Om je te feliciteerenantwoordde de vader, met een dronken grinneken. „Walter Jones en Patty Stanton, onder de geboden jawel! O, ik heb 'tgeboord! Maar Diet door jou. Jij," hernam hij, weer woedend „jij zoudt je eigen vader niet op je brui loft nooden, jij ondankbare jongen „Neen. Dat zou ik ook niet, zoolang hij is wat bij is." „O, je schaamt je overborn, he' Je houdt hem onder de bank hè?" antwoordde de oude man, grinnekend vbd kwaadaardig vermaak, als bij zag hoe zijn zoon van kleur verschoot bij zijne woorden. „Wel, dan zal je nu het genoegen hebben, mij te introduceereu bij den Squire, en bij dochter Patty, en bij al je lieve vrienden. Dat zal eene aardige verras sing voor hen zijn. Ik wil weddeD dat je mij voor dood hebt uitgegeven!" „Neen. Dat heb ik niet." „Wensch je niet dat ik dood was?-1 „God beware mij er voorkreunde de predikant. Bij ons staat het vast, dat ergerlijke mis leiding der minder ontwikkelde lezers de be- doeling is. Werkelijk, 't is »kras« Een mensch kan zich vergissen en ook een blad, dat lezers voorlicht. Zelandia verkeert nog al dikwijls in dat geval. Toen het blad zich deerlijk vergiste bij het schrijven over de gemeenteraadsverkiezing in Ter Neuzen, hebben wij het zachtkens op die vergissing gewezen. Wij hebben gezegd, dat geene socialistische candidaat in Ter Neuzen gesteld was, wel twee arbeiderscandidaten en dit op grond der verklaringen van de arbeiders zeiven. Nu sta voorop, dat voor ons geen enkele reden bestond, om hierop te wijzeu dan alleen deze, dat wij onze lezers wilden inlichten in overeenstemming met de waarheid. De partij, die wij voorstaan, had juist schade van die arbeiderscandidaturen. Desondanks hebben wij toch de verkeerde voorstelling in Zelandia willen rechtzetten. Nu haalt Zelandia wel een paar woorden uit de Baanbreker aan, om hare meening ingang te doen vinden. Maar wij herhalenAls Zelandia of haar berichtgever bij de voorstanders der candi- daturenHamelink en Verlinde of bij de onderteekenaars hunner candidatenlijst de moeite deed om zich op de hoogte te stellen, dan zou het blad onmiddellijk ervaren, dat wij gelijk hebben. Ook de geheime steun van sommige anti- rev. zou het blad dan spoedig kennen. Ook het samen prijken met den heer P. de Bakker en in een ander billet met de heeren P. de Bakker, D. Scheele en R. Scheele zou als Zelandia voor overtuiging vatbaar was, meer dan genoeg zijn, om het blad zijne dwaling te doen inzien. Nu, na onze terechtwijzing, Zelandia in brutalen overmoed zijne voorstelling handhaaft en ons gebrek aan waarheidsliefde verwijt, moeten wij tot onzen spijt alweer zeggen, dat het blad blijkbaar moedwillig zijne lezers voorliegt, Daarop staarden de beide mannen elkander aan de eene net, glad geschoren, conventio neel de andere een beeld van verdierlijking door drank. Hoewel de vensters openstonden, rook de ganscbe kamer Daar drank. Eens klaps giDg de jonge man aan de tafel zitten en, met de handen voor het gelaat, barstte bij in heftig weenen los. Zijn vader schuifelde wat heen en weer, keek hem beteuterd aaD, likte zich zenuw achtig de lippen, loerde toen naar het bufiet, dat ledig was, wond zich weer op tot woede en schreeuwde grof: „Houd op met die mal ligheid Je maakt mij misselijk!" Deze ruwe vermaning deed deD jongen man weer tot zichzelf komen. Hij keek op, wischte met eea paar vegen zijne tranen weg, eD zeide moede: „Zeg mij wat u van mij wilt" „Méér geld," snauwde zijn vader. „Ik kan van hetgeen je mij geeft niet leven. Glasgow is eene dure stad. Het geld moest m ij n wezen alles „U hebt tweehonderd pond 'sjaars gehad de helft van mijn moeders geld." „Dat weet ik. Ik moet er driehonderd hebben." „Die kan ik u niet geven. Ik heb de helft van mijn inkomsten vastgezet op mijne aan staande vrouw, en daarom kan ik u niet meer geven. U hebt uw eigen fortuin opgemaakt en u hebt geen recht op het geld van mijne moeder." En dan zegt men nog al, christelijke be ginselen voor te staan. Om met Zelandia te spreken, het is werkelijk »kras«. Thans is er in de S. D. A. P. onder de leiders eene meerderheid, die er voor is een Congres van deze partij te houden. Niemand minder dan de eerste uit de partij, mr. Troelstra zelf, heeft met de veranderde omstandigheden rekening gehouden. Hij, die eerst zich tegen verklaarde, is er thansf voor, de verantwoordelijkheid te aan vaarden. Dit congres der S. D. A. P. wordt 9 en 10 Augustus gehouden. Ofschoon het waarschijnlijk is, dat de meerderheid zich zal verklaren voor aannemen van het aanbod, zooals Dr. Bos het deed, zal het toch ongetwijfeld wel een' heelen strijd geven tusschen de twee richtingen in de S. D. A. P de marxisten en de revisionisten of m. a. w. de partij van de theorie en de partij van degenen, die practische hervor mingen voorstaan, waar en wanneer ze te verkrijgen zijn en dan ook samenwerking met de burgerlijke partpen, die hun deze kunnen verschaffen, niet afwijzen. Inmiddels is door Dr. Bos, zooals begrij pelijk is, zjjn taak, een kabinet uit de geheele linkerzijde te vormen, neergelegd. En thans heeft Mr. Cort v. d. Linden de opdracht aanvaard een kabinet samen te stellen. Dit beduidt dus een kabinet buiten de par tpen om. Het behoeft allerminst te zijn een zaken kabinet. Als het Mr. v. d. Linden gelukt een minis terie te vormen, dan zal, naar wij vertrouwen, Algemeen Kiesrecht en Staatspensionneering ook voor dit kabinet de hoofdschotel vormen. Er zal dienen gegaan te worden in linksche richting, natuurlijk zonder voor andere rich tingen samenwerking of toenadering onmogelijk te maken. Maar waar de uitspraak der kiezers zich zoo krachtig, veel sterker dan in 1905, heeft doen gelden in linkschen zin, daar gaat het niet op, die uitspraak te veronachtzamen. »Best," antwoordde de oude, beveDd van woede en zwakheid. »Dan blijf ik bij je. Ik blijf hier. Je aanstaande schoonvader zal zeker graag een ouden vriend in mij ont moeten. Wij waren samen op school. Hij zal me wel willen herkennen: al is mijn eigen zoon te trotsch voor mij. Ik blijf hier zoo lang als ik verkies.* De jonge man keek hem wanhopig aan. Hij wist dat smeeken niet zou baten en de eenige bedreiging die hij bezigen kon het geld te zullen inhouden trof geen doel, omdat bij geen gevolg er aan kon geven. Zijn vader naar het armhuis te laten gaan, dan zou het schandaal nog honderdmaal erger maken. Hij stond eindelijk op en verliet de kamer. Zijne buishoudster was thuis gekomen, en bij gelastte baar, zijn beschaamde aangezicht af wendend, een bed op te maken en meer avond eten te koken. Hij durfde haar niet zeggen wie zijn gast was. Mocht dit zijn vsderzèlf bekeml maken dat zou minder pijnlijk zijn. De waarheid moest nu aan Jen dag komeD. Eenmaal reeds, op zijne eerste standplaats, had de jonge man, toen nog jonger en hoop voller, eene bervormiDg beproefd! Hij had zijnen vader bij zich in huis genomen en gedaan wat hij kon. Etr het einde was schaamte, brandende schaamte geweest en een schandaal, dat hem naar het andere einde vau het land had gedreven. Het streven voor ieder te vormen ministerie moet zijn tegemoet te komen aan de verlangens bij de stembus geuit. Zooals wij berichtten, werd in het district Hoogezand thans de unie-liberaal Mr. P. Rink gekozen. Dit district, dat bij de periodieke verkiezing en ook reeds vroeger een bolwerk voor dé socialisten bleek, werd weer liberaal. Dit moge eene waarschuwing zijn voor die genen in de S. D. A. P., die alle verantwoor delijkheid voor zelf regeeren van zich wenschten af te schuiven. Ook het vallen van den socialist Stolle in het Rotterdamsche district I is eene vinger wijzing in die richting. Wij twijfelen niet of de S. D. A. P. zal rekening houden met den gebleken kiezersgeest. Ongetwijfeld is de meerderheid des volks zeer verheugd, dat groote gevaren, die de Nederlandsche natie dreigdeD, zijn afgewend. Maar naast dit negatief (hoewel zeer zeker toe te juichen) resultaat, wordt ook op positieve hervormingen voor land en volk gerekend. Al is de positie der linksche partijen eene moeilijke, al het mogelijke dient gedaan, om in dezen aan rechtmatige verlangens tegemoet te komen. Als wij de houding der vrij- of oud-liberalen moesten bepalen, naar wat de Fakkel schrijft, dan zouden wij als de Nederlander moeten schrijven in streng afkeurenden zin. De Nederlander zegt op het eind van een artikel: »En voor de wijze waarop de vrij liberalen den radicalen vleugel der linkerzijde hebben misleid, kennen wij slechts één woord geniepig*. En wat de Fakkel schrijft, geeft eenigszins recht tot deze meening. Yan de voormannen der vrij-liberalen mogen wij aannemen, dat hun optreden eerlijker zal zijn dan dat van de Fakkel. Maar voor ons blij ve de leuze zoo geen kabinet uit de geheele linkerzijde of één, zui ver uit de concentratie, dan toch een minis terie, dat tracht te verwezenlijken het mooie programma, aangegeven door Dr. Bos. Daarmede wordt gehandeld in overeenstem ming met den geest der kiezers, daarmede wordt gehandeld in het belang van het ge heele volk. Toen hij den volgenden morgen het huis verliet was hij besloten naar den Squire te gaan en hem alles te zeggen. Nog aarzelde hij op den weg, want de gaDg viel hem zwaar en zijn hart was bang in hem. Tusschen de boomen zag hij zijne kerk, waar hjj over morgen weer in den kansel zou moeten staan als de geliefde, de vereerde, de onberispelijke prediker, naar wiens gulden woorden alles luisterde, en bij dien aanblik werden zijne voeten als lood. Eindelijk echter drong hij zichzelf om het hek in te gaan, en hij zag Patty en hare zuster, mevrouw Foley, de laan af komen. Zij waren nog ver weg. Hare lichte rokken en parasols fladderden bij het voortwandelen van zonneschijn in schaduw en van schaduw in zonneschijn. De jonge man bleef staan. Ware Patty alleen geweest, dan zou hij naar baar toe zijn gegaan en haar alles gezegd hebbenen zeker hoewel hij het op dit oogeubBk be twijfelde zou hij bij haar troost gevonden hebben, want hare liefde voor hem kon een schok verdragen. Maar de aanwezigheid van hare zuster Partridge schrikte hem af. Want mevrouw Foley, klein en rond en mollig, iu elk opzicht het contrast van haren echtgenoot, had wel eens iets sarcastisch, en de dominee vreesde onder de gegevene omstandigheid hare tong. Dus keerde hij om en vluchtte weer den weg op. Hij wilde de beide dames voorbij laten gaan vermoedelijk gingen zij naar DOOR O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1