BINNENLAND. Gemengde Berichten. J. Doppegieter had den 4en prijs, A. v. Aalst den 5en, Cortvriend den 6en, J. v. d. Velden den 7en en J. v. Hecke den 8en. De niets-vangers lootten vervolgens om de twee overgebleven prijzen. De 9e viel hierbij ten deel aan J. Geensen en de 10e aan A. A. E. Vermast. Deze laatste was een schepnet, gewijzigd volgens de vissche- rijwet en even geschikt om meikevers als om steur te vangen. Nog menig gezellig uur werd gesleten onder gezang en pianospel. Menige toost werd af gestoken en vele hartelijke woorden gesproken. Zelfs de vermoeienissen van den brand werden in het vrooljjk samenzijn vergeten. De leden van de Vischclub »De Baars* hebben weer een middag en een avond door gebracht, die lang in vroolijke herinnering zullen blijven. Het stijgend ledental bewijst, dat dit ge waardeerd wordt. De St. Ct. van Zaterdag bevatte een kon. besluit waarin bepaald werden de districten, waarin het rijk wordt verdeeld ten behoeve van de voorbereiding van beslissingen op verzoeken om rente als bedoeld in de art. 869 en 370 der Invaliditeitswet. In Zeeland wordt district Ter Neuzen aan gewezen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De commissie is samengesteld als volgt Ter Neuzen voorzitter J. Huizinga, bur gemeester der gemeente Ter Neuzen. Leden H. F. Gross, te Sas van Gent, A. de Visser, te Axel, F. van der Meulen te Groede, Secretaris, tevens lid H. J. van den Ouden, plaatsvervangend grifier bij het kantongerecht, te Ter Neuzen. Verder zijn aangewezen in de volgende gemeenten de daarbij genoemde personen, die, binnen het gebied der commissie, ouden van dagen, bij het aanvragen eener rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invalidi teitswet behulpzaam zullen zijn. Ter Neuzen, J. Jansen, hoofd eener school, te DriewegenA. de Koning te Sluiskil L. Ch. Wabeke, secretaris der gemeente Ter Neuzen, aldaar. Axel, D. A. van Houte, hoofd eener school te AxelJ. C. de Koning, hoofd eener school te Zoutespui P. de Regt, landbouwer te Axelsche SassiDgP. van Vliet, hoofd eener school te Axel A. J. van de Vijver, hoofd eener school te Axel. Hoek, J. M. Dregmans, secretaris der ge meente Hoek. Philippine, A. Voeten, secretaris der ge meente Philippine. Sas van Gent, F. P.' J. Stubbé, secretaris der gemeente Sas van Gent, aldaar. Westdorpe, P. van der Heyden, kantoorklerk te Westdorpe; R. R. M. Kieboom, secretaris der gemeente Westdorpe, aldaar. J. F. Peuleman, onderwijzer te Westdorpe. Zaamslag, J. Stolk Lzn., secretaris der gemeente Zaamslag, aldaar. St. Jansteen, H. P. J. Rottier, secretaris der gemeente St. Jansteen, aldaar C. IJse- baert, burgemeester der gemeente St. Jansteen, aldaar. Clinge, O. J. M. Kieboom, secretaris der gemeente Clinge, aldaar A. Lansu, onder wijzer te Clinge A. J. J. Lansu, onderwijzer, te Clinge P. M. G. de Rijk, hoofdonderwijzer, te Clinge. Hulst, A. E. J. Janssens, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Hulst, aldaar J. F. Rottier, secretaris der gemeente Hulst, aldaar. het goedschiks nog hadde kannen doen. Na had h\j 't te laat laten worden. Na kon bjj eene daad, die de eer hem had voorgeschreven Diet meer doen zonder schande. H(j bereikte zjjne woning. Hij betrad het portaal, waar een paar pakkisten getoigden van komende veranderingen. Toen stond hij besluiteloos in de koele gang, zich herinnerend dat hjj bjj den Squire had willen dineeren, en dat er thuis niets voor hem gekookt was. Niet dat hij eetlust had maar de dageljjksche maaltijden waren voor hem na eenmaal eene instelling van geregeld leven, waaraan hij zich liever niet wilde onttrekken. Een zwak gedruisch achter hem deed hem omkeken. De deur van de eetkamer stond op een kier, en door deze opening staarde een gezicht hem aan. De jonge geestelijke schrok niet; maar hij haalde diep adem, en zijne trekken verstijfden zich, en zjjne lippen, onhoorbaar, vormden het woord „Vader Toen, na even nog een angstigen blik om zich heen te hebben geslagen, was hij met eenen stap de kamer in en had de deur achter zich gesloten. De andere man een jammerlijk schepsel met grjjs haar, kringen onder de oogen, on- gewasschen en ongeschoren deinsde terug en leunde tegen de tafel. Schunnig waren zijne kleeren, gebarsten zjjne schoenenalles aan hem was een beeld van verloopenheid. De dominee, met den rug tegen de dear, keek Graauw, J. P. H. van den Broek, kapelaan, te GraauwH. W. Dalmijn, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Graauw, aldaar. Hontenisse, A. M. van Braband, secretaris der gemeente Hontenisse, aldaarP. Kok, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Hontenisse, aldaar. Stoppeldijk, H. F. van Leeuwe, secretaris en ontvanger der gemeente Stoppeldijk, aldaar. Hengstdijk, L. G. Hermans, secretaris der gemeente Hengstdijk, aldaar. Ossenisse, A. Hermans, secretaris der ge meente Ossenisse. Zuiddorpe, A. Moerdijk, secretaris der ge meente Zuiddorpe, aldaar. Overslag, A. P. J. de Blieck, secretaris der gemeente Overslag aldaarC. A. Mattelé, ambtenaar van den burgerlijken stand, te Overslag. Koewacht, A. P. J. de Blieck, secretaris der gemeente Koewacht; A. Geerards, hoofd eener school, te Koewacht. Boschkapelle. H. R. J. Claeys, secretaris der gemeente Boschkapelle, aldaar. De opening van de muziektent te Ter Neuzen is geworden tot eene gebeurtenis, die lang in de herinnering zal blijven. Met belangstelling hadden de inwoners den bouw gevolgd en met welgevallen hadden verreweg de meesten het bouwwerk zien verrijzen, dat eene versiering van ons markt plein en eene aanwinst voor onze gemeente is. En thans op Dinsdagavond was het oogen- blik daar, dat ons flink muziekgezelschap na jaren van ontbering zich kon doen hooren van uit eene doelmatige en fraaie kiosk. De burgemeester als hoofd der gemeente was met den secretaris aanwezig. De burgervader uitte zijne vreugde over de totstandkoming van deze gewenschte inrichting, tot stand gebracht door de gemeente nadat de ingezetenen door het aanbieden, van een flink bedrag aan de gemeente van hun verlangen hadden doen blijken. Dank bracht hij aan het Wieier-Comité, dat door het beschikbaar stellen van een bedrag van 125 gulden den stoot aan het werk gegeven had. Daarna sprak de Heer Eijke, die met eenige comité-leden aanwezig was en wees op den arbeid, door verschillende personen met succes verricht. De heer N. J. Harte sprak namens »De Vereenigde Werklieden* een hartelijk woord van dank, dat deze vereeniging de eer genoot zich het eerst van deze plaats te mogen doen hooren. Het concert, door »De Vereenigde Werk lieden* gegeven, werd met groote aandacht door de talrijke schare aangehoord. Het was een mooi concert en de talrijke aanwezigen schonken* meermalen hun bijval aan hetgeen te genieten werd gegeven. Men kon zoo merken, dat eene algemeene voldoening heerschte dat ook Ter Neuzen weer eene inrichting rijk was, die het zoo lange jaren miste. Zoo over dag, als des avonds met de lichten aan, maakt de tent een voortreffelijken indruk. Het spel kwam uitmuntend tot zijn recht. De acoustiek bleek zeer goed. Zelden zagen we zooveel menschen op ons marktplein vereenigd. En we gelooven, dat allen met een gevoel van voldaanheid en rechtmatigen trots huis waarts zijn gekeerd. Mogen onze gemeente en hare bewoners lange jaren van hare nieuwe stichting profiteeren. hem aan en huiverde, en zjjno oogen namen eene harde uitdrukking aan. „Wel," zeide hjj streng „wat beteekent dit? U kent onze afspraak. Waarom houdt u je daar niet aan De oude man trok eene lip, liet zijn hoofd op zijde vallen, gluurde den vrager aan, en zeide daarop enkel„Ik fluit op die afspraak De predikant trilde alsof hjj een slag ge kregen had. Als u het gold niet noodig hebt, des te beter," zeide hij. „Maar „lk fluit op het geld schreeuwde de oude man. Maar niettegenstaande zijne woorden, was hij bang voor den zoon en trachtte moed te winnen door zich driftig te maken. „Wat maal ik om geld? Ik heb geen geld noodig! Ik kom bjj je intrekken. Je gaat trouwen, bè? Ik heb 't gehoord, hoewel je 't voor mij verzwegen hebt, rnjju jongen Ik heb 't gehoord, eu ik zei tegen mijzelf „Goed zoo! Dan zal ik bjj mjjn jongen gaan inwonen. En zjjn vrouwtje zal voor mijl zorgen."" De jonge man huiverde. Hij dacht aan Patty, en hij keek naar den ouden man daar vóór hem, den ellendigen, verloopen dronkaard zijn vader „U kunt bij mij niet inwonen," zeide hij. „U zoudt 't geen week bij mij uithouder, eu dat weet u ook wei. Wilt u mij zeggen wat u wil, en waarom u Glasgow verlaten hebt (Wordt vervolgd). Te 's-Gravenhage slaagden o. m. voor Engelsche taal 1. o. de heeren J. de Jonge te Oudelande (vroeger te Ter Neuzen) en D. Stroo te Ter Neuzen. Zondag is het kind, waarvan een ouder wijzer aan de christ. school alhier wordt be schuldigd het te hebben mishandeld, overleden. In de Zaterdagavond te Aardenburg gehouden vergadering van het ziekenfonds, die door 70 leden werd bijgewoond werd wegens het bedanken als voorzitter door den heer G. A. Vorsterman van Oyen in diens plaats benoemd de heer Doijer met 53 stemmen. Kamerverkiezingen. De uitslag van de stemming in het district Hoogezand (vac.-Spiekman) is als volgt Uitgebracht 5015 geldige stemmen. Mr. P. Rink (U. L. aftr.) 2569, dr. Th. van der Waerden (S. D. A. P.) 2446 stemmen. De heer Rink is dus gekozen. Een extra parlementair kabinet. H. M. de Koningin heeft Zaterdag ten Paleize Soestdijk in conferentie ontvangen den Staatsraad mr. P. W. A. Cort Van der Linden. H. M. heeft genoemden Staatsraad opge dragen de vorming van een extra-parlementair Kabinet, welke opdracht voorloopig in beraad gehouden werd. De S. D. A. P. en de crisis. De S. D. A. P. houdt toch nog een con gres over de deelneming der socialisten aan de regeering ziedaar het nieuws, dat ons gebracht wordt in het volgende communiqué omtrent een gehouden vergadering van het bestuur der partij Het partijbestuur vergaderde ter bespreking van een voorstel-Schaper-Vliegen om een buitengewoon congres te houden. De indiening van het voorstel werd ge motiveerd op verschillende gronden. Het niet doorgaan van het vroeger aange kondigde congres heeft in de partij ontevre denheid gewekt, waaruit blijkt, dat de partij in de ernstige omstandigheden, waarin zij verkeerde, zich wilde uitspreken. lntusschen is uit verder verloop der crisis gezien hoe juist de partijleiding gehandeld heeft om het congres niet te laten doorgaan. Sedert de bekende conferentie echter het besluit nam de aangeboden ministerportefeuilles af te wijzen, is de toestand belangrijk ge wijzigd door het besluit der vrijzinnige concentratie om geen concentratiekabinet te vormen. Volgens eenigen kan de dreiging van een zaken-kabinet, dat geen algemeen kiesrecht en geen staatspensioen op zijn program voert, of in een vorm voor de partij onaannemelijk, alleen afgewend worden door de erkenning van de partij, dat thans, na de weigering der concentratie, om uit de meerderheid der linker zijde een kabinet te vormen, de uitzonderings toestand kan ontstaan, waarbij alleen door onze jDereidverklaring om deel te nemen aan een regeering uit de geheele linkerzijde, het staatspensioen en het algemeene kiesrecht kunnen worden gered. Hiertegen werd aangevoerd, dat de bezwaren die aan het ministerschap voor sociaal-demo craten zijn verbonden, zooals deze in de vorige conferentie werden ontwikkeld, nog evengoed gelden als toen en men dus op die gronden evenmin als toen, nu wenseht over te gaan tot het inslaan van dezen weg. Hoewel door allen erkend werd, dat deze bezwaren bestaan, werden zij echter in de nieuwe situatiè niet zoo overwegend geacht, dat men zich in den hierboven qangegeven zin niet zou uitspreken. Terwijl sommigen meenden dat de verantwoordelijkheid voor het niet tot stand komen van algemeen kiesrecht en staatspensioen veel zwaarder moet wegen dan die ook door hen erkende bezwaren. Het resultaat der besprekingen wasdat de meerdevheid van het Partijbestuur besloot over te gaan tot het uitschrijven van een buitengewoon congres en wel op Zaterdagavond en Zondag a.s. te Zwolle. Verder werd besloten een resolutie op te stellen, die aan het congres zal worden voor gelegd. Woensdag a.s. zal deze resolutie in »flet Volk« worden gepubliceerd, zoodat de afdeelingen deze nog kunnen bespreken. Gisteren zou er een conferentie gehouden worden van het Partijbestuur, de Kamerfractie en de Redactie van »Het Volk* ter behandeling van deze resolutie. Afwezig warenVan der Goes, Spiekman en Mendels. Zondag reden twee gebroeders per fiets uit Zaamslag door Hansweert. Ter hoogte van de hofstede van den heer J. Sinke naderde een stoomfiets. De jongste der broeders schrok, verloor zijn tegenwoordigheid van geest en reed zoo bard tegen een der parkoen-palen, die langs den weg geplaats zijn, dat zjjn rechter been boven de knie brak. Door een zoon van den heer J. Sinke werd de jongeling naar Hansweert vervoerd, waar dr. Kolf genees kundige hulp verleende. Deze bepaalde, dat de patient vervoerd mocht worden. Zwendel in valsche papieren. Het «Dagblad v. Zuid-Holland en's-Graven- bage* meldt over deze zaak het volgende De justitie heeft de hand gelegd op niet minder dan tien personen, die verdacht worden als falsarissen zich aan een oplichterij te hebben schuldig gemaakt. Van de tien personen, die te zamen een internationale oplichtersbende uitmaken, zijn niet minder dan vijf Hagenaars. Drujipelsgewijze is omtrent deze zaak reeds het een en ander aan 't licht gekomen. Zoo werd reeds medegedeeld, dat Zaterdagavond in de residentie door de Haagsche recherche een der hoofdaanleggers werd aangehouden, terwijl uit Brussel de aanhouding van een drietal Hollanders werd gemeld. Het blad vernam omtrent deze geruchtmakende zaak nog het volgende De gearresteerde Hagenaars (een is vroeger in Den Haag geweest en vertegenwoordigt thans te Brussel een Haagsch kantoor) zijn architect W. Molenbroek, T. J. v. Delft, houder van een kantoor, vroeger Oranjeplein, met den compagnon van zijn voorschotkantoor, Meyer, H. Plant, die een wisselkantoor houdt op de Brouwersgracht, zekere Duparc v. Lier, thans te Brussel woonachtig. De overige vjjf ge arresteerden zijn buitenlanders. Reeds geruimen tijd is de Belgischs justitie met deze zaak doende geweest. Een Brusselsch bankier was tot de ontdekking gekomen, dat van de Parijscbe maatschappij «Société d'Electricité de Paris* vervalschte aandeelen in omloop waren. De aandeelen dezer maatschappij behooren tot de meest waardevolle en gewilde papieren, die op 'toogenblik ter beurze verhandeld worden. Het zijn aandeelen van 250 frs., (f 125), die momenteel genoteerd staan voor 797 a 800 francs. Het bleek weldra, dat de nagemaakte aan deelen niet alleen te Biussel, doch ook te Parijs en te Amsterdam werden aangeboden. Oogenblikkelijk werd de Parijsche en de Nederlandsche justitie in den arm genomen en werd een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld. Onze justitte en recherche hadden na veel moeitevollen arbeid bet spoor gevonden en nu bleek, dat de hoofdaanleggers in Den Haag en in Brussel moesten worden gezocht. Het onderzoek werd met de grootste stilte voortgezet en nu nog steeds geeft de justitie geen inlichtingen. Juist in het feit dat men hier met een internationale oplichtersbende te doen had maakte het volgen der verdachten mogeljjk. Het schijnt, dat de falsarissen zeer op hun hoede zijn geweest, want om zich aan alle nasporing te onttrekken, lieten zij hun geheele correspondentie komen in de hotels, waar zjj tjjdelijk verbljjf hielden Weldra werden een aantal der falsarissen door geheime agenten gevolgd, totdat men ge gevens genoeg had om al de schuldigen gelijk te arresteeren. Zaterdagavond hebben de rechters van in structie te Brussel in de verschillende hotels, waarin de verdachten verbljjf hielden, een in val gedaan en slaagden er in zes personen, onder wie drie Hollanders te arresteeren. Zjj werden oogenblikkelijk gefouilleerd en aan een minutieus onderzoek onderworpen, dat tot twee uur in den nacht voortduurde. De Parijsche recherche, natuurlijk op de hoogte gehouden van de verrichtingen te Brussel deed daar insgeljjks arrestaties en nam twee falsarissen gevangen. En in Den Haag geschiedde Zaterdag en Zondag hetzelfde. Zaterdag werd reeds een der hoofdaanleggers van. het complot aange houden, Zondag volgde de laatste aanhouding. Dat juist Zaterdag tot de arrestaties werd overgegaan, vindt zijn oorzaak, dat de Brus- selsche justitie juist een zeer waardevolle aanwijzing had verkregen n.l. waar het huis van een der hoofdaanleggers was gelegen. Reeds thans is op meer dan 800 valsche aandeelen de hand gelegd. De arrestatie zal niet nalaten in Den Haag indruk te maken, daar men, wat sommigen der aangehoudenen betreft, te doen heeft met personen, die lang niet onbekend zijn. De gearresteerde architect is de bouwmees ter vao het bekende Witte Huis, te Rotterdam. Sinds Zaterdagmiddag is te Vlaardingen verdwenen het 5-jarig dochtertje van den heer Akkerman. Alle nasporingen zijn nog vruchte loos gebleven. Eergistermorgen is het ljjkje uit de haven aldaar op aanwjjzing van een politiehond opgevischt. -t

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2