j)e crisis en de concentratie. UIT GNZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Maar wel zal bij velen de gedachte en met reden opkomen aJammer, dat de vrijzinnige concentratie het niet tot 46 zetels heeft ge bracht, terwijl de socialisten een evenredig aantal minder hadden«. Die gedachte wordt opgewekt door de houding der S. D. A. P. zelf. De vrijzinnige concentratie heeft zich goed gehouden, onze Koningin heeft zich eene constitutioneel hoofd van den Staat getoond, dat de meest democratische staten ons mogen benijden. De meerderheid bij de voormannen der S. D. A. P. is in hare verantwoordelijkheid verre te kort geschoten. Dr. Bos heeft thans moeten afzien van zijne opdracht tot vorming van een ministerie uit de geheele linkerzijde. Wat nu Eene ministerie uit de vrijzinnige concen tratie of een zakenkabinet Het R. K. Dagblad »De Tijd« steekt reeds de hand toe voor het laatste. »Het Volk* zou dat niet graag zien. Wij zelf ook niet. Maar toch moeten wij op grond van de houding der S. D. A. P. aan dit blad het recht ontzeggen om op te komen voor een concentratiekabinet op de manier, zooals het thans doet. Wel de lusten genieten, maar van delasten totaal af willen wezen, dat verraadt toch geene kracht. En dit overwegend, past het, om een toontje lager te zingen. Er ware prachtige arbeid te verrichten ge weest, zoo de S. D. A. P. op het roijale aanbod van Dr. Bos ingegaan ware. En zoo er nu nog een schitterend resultaat in positieven zin te bereiken is, dan zal de dank daarvoor komen aan de vrijzinnige concentratie. De mannen in de S. D. A. P., die daaraan in het parlement zullen medewerken, komen pas in de tweede plaats, als hulptroepen in aanmerking. In de Woensdag te 's Hage gehouden druk bezochte vergadering van de Kamerleden, be- hoorende tot de vrijzinnige concentratie, werd besproken hoe deze organisatie zich verder zou verhouden ten aanzien van de oplossing dei crisis. Eenstemmig betreurde de ver gadering de weigering van de sociaal-demo craten om zitting te nemen in een ministerie, dat eene voldoende meerderheid zou gehad hebben in de Tweede Kamer om den strijd voor het algemeen kiesrecht en de ouderdoms- pensionneering met goed gevolg ten einde te brengen. De vergadering was van oordeel, dat de voorwaarden welke mr. Troelstra ten aanzien van den steun, door de sociaal-democraten aan een concentratie-kabinet te verleenen, heeft medegedeeld, geen waarborg bieden voor de mogelijkheid om het program uit te voeren en dat het nutteloos werk, liggende beneden de waardigheid van de concentratie, zou zijn, nader met de sociaal-democraten te onder handelen over dergelijke voorwaarden van steun. Algemeen wenschte de vergadering dan ook in de verdere beschouwingen met de voor waarden der sociaal-democraten geen rekening te houden. Een belangrijk aantal leden meende Hiuderseo keek hem aan. Hoe die Klaus van den dood sprak. Alsof het de dood niet was. „Ik had je willen verzoeken, Jensen, met me mee te gaan en mjj en mijn vrouw het avondmaal te reiken Een oogenblik doortrilde Klaus de zelf zuchtige wenscb, nog eenmaal mot Johanna samen te zijn en wel in de heiligste, laatste oogenblikken. Maar neen, voor haar was het beter, dat haar dit bespaard bleef. En ook voor hem. Voor hem was z|j niet meer Johanna Zij was de moeder van haar kind, de vrouw van Hindersen, wier heiligste levensgeheimen hem onbekend waren, zij was niet één met hem, als in de zomerdagen van 't vorige jaar 1 Na een uur reed dominee Hindersen naar huis vastbesloten, de korte levensvreugde van zijn jonge vrouw niet te bederven. Klaus vond in het huis geen rust en ging naar het kerkhof. Het was zoo helder, als het alleen in de scherpe herfstlucht is, lichtend dag daar de zee; niet slechts als een lichte streep aan den horizon als een breede, zilveren gordel omvatte zij de aarde, die zoo kleurloos verdord, zich voor hem uitstrekte. En terwijl hij daar tegen den kerkmuur geleund stond, scheen de zee hem steeds schitterender, steeds liehtender te worden. Op hetzelfde uur, nog eer baar man teruggekeerd was, was Johanna, ongemerkt, met een gelukkig lachje de eeuwig heid ingegaan. EINDE. dat ook de concentratie op zich zelve met kans op welslagen zou kunnen pogen bet program tot uitvoering te brengen. Daar evenwel van verschillende zyden met kracht de tegenovergestelde meening werd verdedigd, was de vergadering eenstemmig van oordeel, dat daarvan moest worden afgezien. Zoo ooit dan nu zou kans op welslagen geheel uitge sloten zijn bij meeningsverschil. Ook bij de verdere besprekingen beheerschte de wensch om het reeds ontwikkelde program, dat al- gemeene instemming heeft, uitgevoerd te krijgen, de beraadslagingen. In een gisterenavond in de bovenzaal van mej. de wed. Michielsen, gehouden ver gadering van het hoofd-comité, de sub-comité's en belangstellenden voor de feestelijke her denking van het 100-jarig bestaan van Neer- lands onafhankelijkheid, werd het programma vastgesteld. De eere-voorzitter, de heer J. Huizinga, die de vergadering leidde, deelde mede dat er ongeveer 650,bijeen was gebracht. Dit betrekkelijk klein bedrag en ook de weinige ambitie die er voor bleek te bestaan, was oorzaak dat er van de oorspronkelijke plannen een en ander moest vervallen. Zoo is moeten worden geschrapt de historische optocht en de lichtstoet. Voor dit laatste is evenwel een vuurwerk in de plaats gekomen. Het programma werd vastgesteld als volgt Vrijdag 15 Aug. 's morgens te 91ji uur kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, waar door Ds. A. Timmerman een feestrede zal worden gehouden. Te 10.45 zal op het Marktplein door school kinderen worden gezongen, waarna in de verschillende schoollokalen, door het gemeente bestuur de schoolkinderen een versnapering en een aandenken zullen worden aangeboden. Te 12 uur op het Marktplein uitvoering van een cantate door een gemengd koor met begeleiding van de Orkestvereeniging »De Volharding*. Te 2 uur zal aanvangen een muziekfeest, waaraan door 8 muziekgezelschappen zal worden deelgenomen. Te 6 uur concert op het Markplein te geven door de Kon. Harmonie St. Cecilia van St. Gilles. Te 8 uur concert, eveneens op het Markt plein, te geven door het Ter Neuzensch gemengd koor en de orkestvereeniging iDe Volharding*. Te 9'/2 uur zal tot slot een vuurwerk worden afgestoken. Zaterdag 16 Aug. te 11 uur 's morgens geeft het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* van Ter Neuzen een concert op het Marktplein. Te 2 uur verschillende volksspelen op het voetbalveld, waarbij tot afwisseling nog een bizondere attractie zal gegeven worden. Bovendien wordt van 11 tot 16 Augustus in de daarvoor speciaal ingerichte affuitloods eene tentoonstelling voor huisvlijt, curiosa enz. gehouden terwijl iederen avond in de aldaar ingerichte feestzaal feestavonden zijn georga niseerd, waar specialiteiten zullen optreden en concerten zullen worden gegeven. Mej. E. van Wijck te Ter Neuzen is benoemd tot onderwijzeres aan de Christ, school te Spui. Aan den heer André Klaassen Mz. te Ostende, geboren te Ter Neuzen, is aan de Universiteit te Gent met onderscheiding uit gereikt het einddiploma als conducteur civil. Men schrijft aan de Midd. Ct. uit het land van Cadzand Juist was mijn correspondentie van de vele veilingen van veldgewassen iD dezen grenshoek verzonden, toen mij het Oostburgsche adver tentieblad in handen kwam, en dat bijna niets- anders dan aankondingen voor dergelijke ver- koopingen bevatte. Zoo berichtte één firma in dat nummer van 30 Juli de publieke verkooping van 134 ge meten tarwe, 229 gem. haver, 19 gem. erwten, 5 gem. paardeboonen, 24 gem. klavers plus 25 koopen erwten en 70 koopen haver, samen ongeveer 500 gemeten. Wanneer men daarbij voegt, wat de notarissen op dit gebied te doen hebben, dan kan men veilig rekenen, dat het land Cadzand van alle Zeeuwsche districten het record slaat in het veilen van veldgewassen. Het beroep van de wed. J. F. Bolle- man te Ter Neuzen is niet ontvankelijk ver klaard, welk beroep zij had ingesteld tegen het besluit der Gedeputeerde Staten van Zeeland, bepalende, dat haar kleinzoon J. F. Bolleman wegens hem verleende vrijstelling van den militiedienst wegens kostwinnerschap, voor een jaar niet mocht deelnemen aan de loting. Tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Delft is benoemd de heer G. J. Maas te Zaamslag. Men meldt ons uit IJzendijke Reeds sedert langen tijd werden verschillende voor werpen en vooral geld vermist bij den heer J. C. Aerts, hotel »La Porte d'or.« Dooreen nauwlettend toezicht is thans gebleken, dat een dienstbode zich aan die diefstallen schuldig maakte. Al over vele jaren moeten die oneerlijke handelingen loopen. De politie heeft thans de zaak in handen. »Midd. Ct.« Te Sluis werd 31 Juli een raadsver gadering gehouden onder 't voorzitterschap van den oudsten wethouden den heer H. C. Bakker. De heer Janssens was met kennis geving afwezig. De gem.-rekening over 1912 werd aangeboden met een ontvangst van f 33.799.20, een uitgaaf van f 31.624.39', alzoo met een goed slot van f 2174.805. De geloofsbrieven werden door de heeren Stern en Brevet onderzocht en de raad besloot de heeren de Meijer en Buijck als leden toe te laten. Wegens periodieke aftreding werden de volgende voordrachten voor zetter opgemaakt in de le vacature P. Beun Johsz. (aftr.) en P. Verhage en in de 2e H. C. Bakker (aftr.) en J. de Hullu. De politie-verordening werd aangevuld met een artikel, luidende Het is verboden in de wijken A en B voetbal te spelen, tenzij, het terrein door B. en W. goedgekeurd is. Met algemeene stemmen besloot de raad ook B. en W. een erediet van f 300 te ver leenen tot het aanbrengen van sleutelstukken aan de balken in de Raadzaal. Te Roermond zullen die gebeeldhouwde stukken vervaardigd worden. Bij de heropening der openbare vergadering werd meegedeeld, dat in geheime zitting besloten was L. Louwagie in de lie klasse van den H. O. te handhaven. »Midd. Ct.« R ij kspostspna rba n k. Gedurende de maand Juli werd aan het Postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd 19473,84, terugbetaald ƒ29815,19. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9498. Zondag 3 Augustus 1913. Ned. Hervormde Kerk. .Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds.\A. Timmer man. Sluiskil. Voorm. 9 u., Ds Hugenholtz van Axel. Hulst. Voorm. 9 '/3 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds, J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/s u., Ds. J. Fraaoje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/» u-, Leeskerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/s u., Evangelisatie. Postdiefctal. Op het postkantoor te Uitgeest is men tot de ontdekking gekomen van een belangrijken diefstal uit een postrijtuig in een der treinen Amsterdam—Uitgeest. Er bleek namelijk dat uit een gesloten postzak alle aangeteekende stukken verdwenen waren, tot een gezamen lijke waarde van f 700. Waar deze geheim zinnige diefstal gepleegd was, op een van de twee stations of wel gedurende den rit, heeft men niet kunnen vaststellen. Natuurlijk is bij de politie van het gebeurde aangifte ge daan en wordt een streng onderzoek ingesteld. Gearresteerd. Woensdag werd door de marechaussee te Oldenzaal gearresteerd een Duitscher, boek houder bij een kassiersfirma te Hamburg, en verdacht van verduistering van een aanzien lijk bedrag ten nadeele van zijn patroon. By zijn arrestatie bleek hjj zonder middelen te zijn. Hy is naar Almelo gebracht en zal aan de Duitsche autoriteiten, die zijn aanhouding hadden verzocht, worden uitgeleverd. Moord. In een woning in Den Haag is Zondag namiddag een drama afgespeeld. Aldaar woonde de 52-jarige D. Hiddes, stoker van de gasfabriek in Den Haag, met zijn tweede vrouw, een voorzoon van de vrouw en een ongeveer 5-jarig dochtertje uit het huwelijk van Hiddes met zijn tweede vrouw. De zoon, oud 17 jaar en Chr. d. J. geheeten, was eerst sedert eenige maanden ten buize van zijn moeder en haar man woonachtig. Hy was van zijn jeugd af in Groningen of Fries land verpleegd, en Hiddes wist vermoedelijk bij zijn huwelijk met zijn tweede vrouw van het bestaan van haar zoon af. De jongen heeft, naar men vertelt, blijkbaar er naar verlangd, in Den Haag by zijn moeder te komen wonen, of wel de moeder verlangde naar haar zoon. Hoe dit zij, de jongen kwam eenige maauden geleden by zijn moeder in wonen en werkte nu als smidsknecht op de Beeklaan. De verstandhouding tusschen Hiddes en zijn stiefzoon schijnt al niet gunstig te zijn geweest. Hiddes maakte vaak misbruik van sterken drank en moet den jongen meermalen tevergeefs tot bezoek aan koffiehuizen hebben uitgenoodigd. Het feit, dat de jongen niets weten wilde van bet bezoek aan drankhuizen, en misschien ook nog andere omstandigheden, schijnen er toe geleid te hebben, dat Hiddes hem niet goed verdragen kon hij deed hem gedurig verwijtingen en scheldwoorden hooren. Ook Zondagmiddag schijnt er tusschen hen beiden ongenoegen te zijn ontstaan, nadat H., ongeveer te 1 uur, onder den invloed van sterken drank was thuis gekomen. Terwijl de vrouw in de keuken bezig was met hel ge reedmaken van het, middageten, hoorde ze in de achterkamer, waar haar man en haar zoon zich bevonden, hevige woorden en onmiddellijk daarop revolverschoten. Toen zij dadelijk daarna in de achterkamer kwam, zag hij haar man blijkbaar bewusteloos in een rieten stoel zitten en haar zoon, die een revolver op zich zelf richtte, en zich een schotwond toebracht aan het hoofd ter hoogte van den slaap. Ook later heeft de jongen nog eens het wapen op zichzelf gericht, waardoor ook hij bewusteloos werd. De vrouw riep onmiddellijk om hulp er kwam politie opdagen, en de gemeentelijke eerstehulpdienst werd geroepen. De genees heer van dien dienst stelde den dood van Hiddes vast. Deze had een schotwond in den mond en een in den hals. De zoon werd naar het diaconessenhuis Bronovo aan de Laan van Meerdervoort over gebracht zijn toestand was, hoewel vrij ernstig, toch niet levensgevaarlijk. Hoe de jongen aan de revolver was gekomen, is nog niet opgelost. De toestand van den dader is nog zeer ernstig en van dien aard, dat hem nog geen verhoor kon worden afgenomen. Omtrent den moord meldt de »H. Ct.« nog, dat de verslagene Hiddes steeds voor zijn vrouw en kinderen verbazend ruw en lomp geweest moet zijn. Volgens buren ging er geen dag voorbij, dat hij niet dronken was. Reeds enkele dagen voor zijn dood moet hy, volgens ooggetuigen, op de fabriek een me9 geslepen hebben, en op een vraag van zijn kameraden, waarom hij dat deed, geantwoord hebben»dat zal ik eerstdaags wel noodig hebben.* Toen hij Zaterdagavond weer dronken thuis kwam, moet hij zijn vrouw dan ook bedreigd hebben haar den nek af te snijden, als ze zou slapen. De zoon, die dit hoorde, heeft toen den geheelen nacht voor de deur op de trap gezeten om zijn moeder hulp te bieden als dat noodig mocht blijken. Toen Hiddes den volgende dag weer opspeelde en zjjn vrouw en haar zoon beleedigde en bedreigde, moet de jongen in zoo'n overspannen toestand ver keerd hebben, dat bij niet meer wist, wat hij deed. Niemand, die den jongen kende, kan zich voorstellen, dat bij tot zoo'n daad in staat was. Steeds was hij thuis, bleef altijd bij z'n moeder en verdedigde haar als het noodig was tegen de aanvallen van den verslagene. Dat Hiddes zich het zou hebben aangetrokken, dat hij niets van het bestaan van den jongen afwist, blijkt niet 't geval te zijnwant by zijn huwelyk is hem 't bestaan van den zoon meegedeeld. lirand. Omtrent een hevigen brand, die Donderdag nacht te Berlijn woedde, en waardoor de Noordduitsche Ijsfabriek in Plötsensee, een voorstad van Berljjn, een prooi der vlammen geworden is, worden de volgende bijzonder heden gemeld >De oorzaak is vermoedelyk daarin te zoeken, dat kinderen met vuur speelden. Daardoor moet de houten omheining van het terrein in brand zijn geraakt. Van hier sloegen de vonken over op de houten gebouwen. Aangewakkerd door den noordwesten wind greep het vuur nu met razende snelheid om zich heen. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie. De brandweer, die van alle zijden aanrukte en met ongeveer 20 slangen bezig was, stond in den beginne tegenover de vlammenzee vrijwel machteloos. Met groote moeite gelukte het, met behulp van militairen de paarden te redden. Drie er van kwamen in de vlammen om. Een groot gevaar leverden de reusachtige ketels in de machinekamer op. Men vreesde voor een ontploffing. Door het tijdig uitdooven der vuren werd dit gevaar voorkomen. De brandweer had echter voor meer te zorgen. Verschillende vaten met ammoniak, die in een ruimte naast de machinekamer lagen, ontploften. Onder don derend geraas kwam een regen van gloeiende balken en stukken ijzer op de brandweerlieden neer. Door de ontploffing werd ook een slachtoffer geëischt. Een 12-jarige jongen, die achter de omheining stond, toen de ontploffing plaats had, werd door de drukking van de lucht gedood. Een andere jongen werd door een stuk jjzer getroffen en kreeg een armbreuk.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2