nieuw gebloemd SATIJN FEESTEN „Plan 1913". Mr. P. Dieleman. M. J. YAN DIXHOORN, Ter Neuzen. Goe&koope Lectuur. Rechtszaken. Gemengde Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Advertentiën. VERGADERING ALBERT BOL, Hannes op zoek naar een vrouw. HANNES op 't Zangersfeest. MAN US de Snorder. Getrouwd met een reuzin. Hannes bij de Landweer. Dat hebben wij bij mannen voor. MUURBLOEMPJES. De verstrooide Stamper. Het Paartje van Kropswolde. IK BEN GE-EMANCIPEERD, J. D. DIJK, M. DE JONGE. - TER NEUZEN. Axel, 29 Juli. Tn de heden gehouden raadszitting waren alle leden tegenwoordig behalve de heer Lamaitre. Voor kennisgeving worden aangenomen een schrijven van I. J. Brakman, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aanneemteen dankbetuiging van het Bestuur van den polder Beoosfenblij voor de bijdrage in den aanleg van het klinkerpad aan den Ouden weg een dankbetuiging van de schiet- vereeniging «Prins Maurits» voor de beschik baar gestelde medaille voor de a.s. bonds wedstrijden op 1 en 2 Aug. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden, de heeren Kruysse, Oggel en Dieleman, worden onderzocht en in orde be vonden, waarna tot toelating wordt besloten. Overgelegd wordt de rekening over 1912, bedragende in uitgaaf f74836,135 en in ont vangst f73613,33. Alzoo een nadeelig slot van f 1222,805. De rekening van het Burg. Armbestuur wordt aangeboden, bedragende in uitgaaf f4391,375 en in ontvangst f4595,195. Alzoo een batig slot van f203,82. Op zijn verzoek wordt bet tractement van den ontvanger van het Burg. Armbestuur, de heer P. van Vessem gebracht van f60, op f75, Tot leden van de commissie in zake onder zoek reclames hoofdelijken omslag worden benoemd de heeren Smies, F. Dekker en Van Driel. Aangenomen wordt een voorstel van het Dag. Bestuur om tot vernieuwing en riooleering van verschillende straten over te gaan. De begrooting van die werken bedraagt f 7873.11. Ter voorziening in die kosten wordt be sloten een geldleening aan te gaan groot f 10.000.— Met alg. st. wordt het Dag. Bestuur ge machtigd de oude mijnen der gasfabriek te verkoopen voor f200.wat voordeeliger uitkomt dan naar Vlissingen te zenden. De rechtbank heeft in bare zitting van 29 Juli het volgende vonnis uitgesproken. Chr. v. K., 25 jaar, varensgezel te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens landlooperij veroordeeld tot 3 jaren opzending naar een rijks-werkinrichting. De te Ter Neuzen gearresteerde L. A. T. Ie M. onderwijzer aldaar, is gisteren voor geleid voor den officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg en is na gehoord te zjjn overgebracht naar het Huis van Bewaring wegens mishandeling zwaar lichamelyk letsel tengevolge hebbende. Argentünsch vleesch. De proef met de levering van Argentijnsch vleesch aan het leger heeft nu zes maanden geduurd en tot volle tevredenheid van het legerbestuur, zoo zelfs, dat het beter geacht werd dan het Nederlandsch vleescb. Bij de levering is de eisch gesteld, dat de halve beesten als hoedanig het vleesch wordt aan gevoerd, van zekere ingewanden voorzie" moeten zijn teneinde daarnaar te beoordeelen, of de dieren al dan niet aan een besmettelijke ziekte hebben geleden. Nu had men met ingang van 1 Juli een nieuwen Argentijnschen handelaar, die gunstiger aanbiedingen deed, de levering opgedragen. De 300.000 K.G. vleesch door dezen leverancier verzonden bleken echter zonder ingewanden te zijn, toen ze in 't land aankwamen, waarom de intendance dit vleesch moest weigeren. Dit is oorzaak dat men tjjdelijk weer tot het gewone vleesch vervallen is. Intusschen heeft het legerbestuur reeds met een andere firma in Argentinië een nieuw contract afgesloten, zoodat binnenkort het verstrekken van Argen tijnsch vleesch aan den troep weer voortgang zal hebben. Treinongeluk. De laatste personentrein van Leer naar Nieuweschans is Vrijdagavond om twaalf uur by de halte Hilkenborg door de geopende brug over de rivier de Eems gereden. De machinist die bet ODheil zag aankomen, wist zooveel by kon te remmen, maar de locomotief en de tender schoven vooruit en bleven boven het water hangqn. De passagiers werden met een extratrein uit Nieuweschans opgehaald. Het verkeer ondervindt vertraging, doordat de reizigers, ook die voor de sneltreinen naar Berlijn, met een pont over de Eems moeten worden gebracht. Menschen hebben geen letsel gekregen. Men gelooft, dat den be ambte, die met de bediening van de brug is belast, de schuld voor het ongeluk treft. Vandaag zijn extratreinen voor doorgaande reizigers en het postvervoer ingelascht. In de bergen verongelukt. Een caféhouder uit Weenen, Kuruposcht, is op een ellendige wijze in de bergen omge komen. Hij had zich Maandag 14 Juli, met een tocht in het hooggebergte begeven, ten noorden van bet Ennsdal. Zij verdwaalden evenwel in den nevel, die over de bergen hing en moesten voor een vreeselijk ouweder de vlucht nemen onder een vooruitstekende rots, in een soort grot. De heer Werner verliet den volgenden dag zijn tochtgenoot, die te uitgeput was om hem te volgen, en ofschoon hij de bewoonde wereld weer bereikte, wist hy toch niet nauwkeurig genoeg de verblijf plaats van zijn reisgenoot aan te duiden de hulp-expedities, die zich vormden, Waiuen steeds onverrichter zake terug. Maandag, juist een week nadat de tocht begonnen was, heeft men eindelijk bet lijk van Kumposcht gevonden. Hij had uit vertwijfeling zelfmoord gepleegd. Tot het laatste oogenblik, Donderdag 17 Juli, had hij een soort dagboek bijgehouden. Hij schrijft daarin o. a. Beneden mij in het dal zie ik de Enns, het woud en den spoorweg waarlangs ik de treinen zie rijden. Maar niemand komt mij te hulp. Als morgen geen redding opdaagt, is het met mij gedaan*. Vervolgens neemt hy op roerende wijze afscheid van zijn vrouw. De Gentsche tentoonstelling en de goede zeden. De afgevaardigde Flechet heeft tot den minister van justitie de volgende vraag gericht «Volgens sommige bladen heeft kardinaal Mercier aan den cleru3 en de geloovigen een herderlijk schrijven gericht, dat van den peekstoel moet worden voorgelezen, en waarin wordt medegedeeld, dat in eDkele afdeelingen van de Gentsche tentoonstelling, en hoofd zakelijk in die van de Schoone Kunsten, uit beeldingen te zien zijn, welke zedenkwetsend zijn. «Welke maatregelen denkt de minister, die thans op de hoogte is gebiacht, te nemen om de zedelijkheidewetten te handhaven ?c Dinsdag zal de minister de vraag van den Luikschen afgevaardigde beantwoorden. Sneltrein ontspoord. De sneltrein KopenhagenEsbjerg is Zaterdagmiddag bij Bramminge ontspoord Alle spoorwagens, behalve de achterste, zijn om gevallen. Tot nu toe zyn 15 of 16 dooden gevonien. Het aantal zwaargewonden is nog niet bekend. Men vreest dat er onder de brokstukken van den trein nog meer dooden liggen. De machinist en de stoker hebben zich, door van de locomotief te springen, kunnen redden. De gewonden worden naar Esbjerg, de dooden naar Bramminge vervoerd. Het zinken van de „Ulva". Onlangs werd melding gemaakt, dat bet Belgische stoomjacht „Ulva", terwijl hét ter hoogte van de Westerhaven voor Vlissingen geankerd lag, plotseling was gezonken. Dit voorval wekte opzien, te meer, daar het vaar tuig 33 jaar oud en voor 100.000 frank ver zekerd was. Het »Hbl. van Antw.* meedeelend, dat op het oogenblik van 't ongeluk de kapitein met zijn twee kinderen geheel gekleed in zijn hut sliep, meldt, dat men nog niet weet, hoe het ongeluk geschiedde. Bij het onderzoek werd niets gevonden, be halve in de machinenkamer een open klep, waardoor het water daar binnendrong. Hoe is die klep nu open gekomen De Belgische justitie heeft zoowel den kapitein als den machinist gehoord. De laatste werd spoedig op vrije voeten gesteld, maar de verklaringen van den kapitein moeten den onderzoeksrechter niet bevredigd hebben. Deze werd opgesloten. Tevens weet het blad te verteilen, dat de kapitein het schip vóór eenige weken voor 70,000 frank méér heeft willen verzekeren, zich beroepend op de aangebrachte verbeteringen, doch de ver zekeringsmaatschappijen weigerden dit. De kapitein verzet zich heftig tegen zekere ver dachtmakingen, herinnerend aan de 6000 frank, die hij in zijn hut achterliet en die nu ver loren zyn evenals aan de bovenmenschelijke pugingen, gedaan om zich zelf en zyn familie leden te redden. Diefstal op de Gentsche Tentoonstelling. Zondagmorgen ontdekte een werkman te Gent, dat uit het Koloniaal Paleis een kist verdwenen was, waarin zich een gouden zuil van 8 K.G. gewicht en 100.000 fr. waarde bevond. De afdeeling werd op last van het parket onmiddellijk gesloten. Men verdenkt een der bewakers van den diefstal. Roof. Zaterdagmorgen drongen drie individuën de kas der Badische Anilin- en Sodafabriek te Ludwigshafen binnen. Twee ambtenaren wilden hen tegenhouden één dezer werd door een revolverschot aan den arm gewond. Zy roofden toen een groote geldsom, waarmede zy aan den haal gingen. Bij de vervolging werd één der roovers gegrepen. Hij schoot zichzelven dood. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Nog een kort wederwoord s. v. p. naar aan leiding van het schrijven in het Ter Neuzensch Volksblad van den heer J. F. Verlinde. Ik moet al dadelijk opmerkeD, dat er om de zaak heen gedraaid wordt. Als iemand lid is van eene kiesvereeniging, kan hy dan eene candidatuur aanvaarden buiten die vereeniging om Hetzij in welke partij men is, dan zal men toestemmeD, dat dit eerlijkheidshalve niet kan. Dit is dus eene fout geweest door niemand te weerspreken. Dat de heer Verlinde alleen dacht te staan, wil ik gaarne gelooven. Deze woorden van den heer Verlinde „Dat anderen van mijn caDdidatuur hebben gebruik gemaakt, om hun plannen te verwezenlijken is niet mijne schuld, en was ook niet mijn wil" zag ik dan ook met genoegen geschreven. Hieruit blijkt, dat hij niet met het gemodder van sommigen zijner voorstanders medegaat. Wat de heer Verlinde schrijft over werk gevers en vakvereeniging kaD ik lateo rusten. Ik zou alleen kunnen vragen of de ver kiezing van den heer D. Scüeele aan die verlangens tegemoet komt. Ik merk dus op. De heer Verlinde aanvaarde eene candidatuur buiten de liberale kiesvereeniging, terwijl hij daarvan lid was. De heer Verlinde is Voorzitter van „Ter Neuzensch Belang" en heeft door aanvaarding en handhaving zijner candidatuur medegewerkt aan de verkiezing van iemand wiens verkiezing allerminst strookt met de belangen dezer vereeniging. Tevens voeg ik erbij, dat samenwerking met de voorstanders der candidatuur Verlinde absoluut onmogelijk was, zoo bij eerste als bij tweede stemming, daar men wel Verlinde erin, maar tevens Drost eruit wilde hebben, en dat om redenen, buiten het gemeente belang om. Op zoo'n accoord kan niemand met eenig zelfrespect, ingaan. Of vele neringdoenden vjjandig staan tegen over bet streven der arbeiders, weet ik niet. Wel weet ik, dat vele neringdoenden met mij het verregaand onverantwoordelijk vinden, om te doen, als by de herstemming gebeurd is. Moeten wy ons soms een strop om den nek laten slaan en dan nog sympathie beluigen aan heD, die het hennep vlochten Indirect is door velen, die zich links noemen, niet het minst door den heer Verlinde, mede gewerkt aan de verkiezing van den heer D. Scheele. Dit kan door al het water der zee niet worden afgewasschen. Een neringdoende ondervindt den druk in tijden van werkeloosheid, in dagen van werk staking. Maar nu zou men hem door middel van gemeenteraadsverkiezing nog beletten uit zijne nering te halen, wat er te halen is. Ik bljjf er by, niet door de schuld der liberalen, maar door de schuld van anderen, is een goed raadslid gevallen. Zoo viel ook om persoonlijke redenen (de heer Verlinde zegt het zelf) indertijd de heer Van den Hoek. «Niet door de schuld der bootwerkers», zegt hy. Ik geloof ook, dat de heer Verlinde en meerdere bootwerkers den heer Van den Hoek stemden. Maar hy zal, even goed als ik weten, dat de beer Van den Hoek viel, mede door de schuld van een deel, een tamelijk deel zelfs, der bootwerkers. Ieder moet weten, wat hij doet, maar ik vind het meer dan ergerlijk, dat menschen, die linksch staan, zich leenen om middellijk of onmiddellijk reebtsebe candidaten te doen slagen. Dat is hier gebeurd. Dat is niet tegen te spreken. En daarvan worden ik en mijne collega's de dupe. Onder dank voor het plaatsen van dit stukje. EEN NERINGDOENDE. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 30 Juli 10.51 11.25 Donderdag 31 11.54 Vrjjdag 1 Aug. 0.22 12.49 Zaterdag 2 1.14 1.37 Zondag 3 2.1 2.22 Maandag 4 2.44 3.6 Dinsdag 5 3.24 3.49 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 Juli. Jacobus Dooms, oud 26 j., jm. en Christina van dp Velde, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Juli. Levinus Mar- tinus Roofack. oud 22 i., jm. en Maaike Klaassen, oud 21 j., jd. Louis Joljjt, oud 21 j., jm. en Suzanna Sophia van Aalst, oud 20 j., jd. Pieter Millenaar oud 29 j., jm. en Cornelia Krina de Doelder, oud 28 j., jd. Geboorten. 20 Juli. Maria Johanna, d. van Eduar- dus Bernardus Kaas en Octavie Hamerlinck. 21 Juli. Pieter z van Jan Pladdet en Catharina van Hoecke. Arie Cornelia, z. van Willem de Feijter en Adriana Margaretha den Exter. 22 Juli. Anthoine Theodore Marie, z. van Bernard Gustaaf de Meyer en Francisca Maria Wauters. 23 Juli. Helena, d. van Jacobus de Ruijter en Tona Kaijser. 24 Juli. Maria Johanna, d. van Willem Polderman en Cornelia den Hollander. 25 Juli Dirk Riet velt, z. van Johannes van Eijsden en Johanna Dina de Hondt. Frijda Alida, d van Philippus Franciscus Pieters en Maria Juliana de Coninck. Overlijden. 20 Juli. Francois Jacobus Balnikker, oud 6 w., z. van Jacobus Hendrik en Elisabeth Amelia Christina van Kerkvoorde. Alle leden der Feestcommissie, de leden der onderscheidene sub-commissies en belangstel lenden, worden dringend uitgenoodigd tot het bijwonen eener op Vrijdag I Augustus 1913, 's avonds 8 uur, bij Mej. Wed. MICHIELSEN, Markt. HET BESTUUR. Advocaat en Procureur te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, by J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMahu. Ontvangen V* Op heden zyn in het uitgebreide Voor- drachtenmagazijn van J. D. DIJK te Groningen wederom nieuwe stukken verschenen, van den beroemden humorist die ook weer wegvliegen zullen. De stukken van ALBERT BOL worden tegenwoordig uit sluitend gekozen, om hun fijnen humor en lachwekkende scènes. Ze zyn getiteld Komische scène voor 1 heer. Prijs f 0,20. Humorische karakterscène v. 1 heer. Pr./0,20. Komische solo-scène voor 1 beer. Prys0,20. Komische scène voor 1 heer. Prys f 0,20. Komische scène voor 1 heer. Prys 0,20. WBËjE** En van den eveneens beroemden ko- miek S. DE HAAS e. a. zyn verschenen Kluchtige chansonette voor 2 dames. Pr. 0,20. Kluchtige gezelschapscène v. 5 dames. Pr. ƒ0,20. Kluchtige scène voor dame en heer. Pr. f 0,20. Kluchtige coupletten v. dame en heer. Pr. 0,20. Kluchtige coupletten v. 1 dame. Prys ƒ0,20. Wenscht men de mnziek er bij, dan kost dat 40 cent per nummer extra. Het nieuwste is altijd het mooiste, vooral als het zulke mooie, prachtige eu komische stukken betreft. De toezending geschiedt franco, na ontvangst van het bedrag in postzegels of per postwissel en opgave van het verlangde, door den uitgever Oude Kjjk-in-'t Jatstraat 66, GRONINGEN. Groote sorteering

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3