061; at bedrit! UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Een jongen vond Donderdag op het voetbalveld alhier een losse patroon, die waar schijnlijk door een der soldaten verloren was. Hij beging daarmede de onvoorzichtigheid te probeeren deze at te schieten. Met er op te slaan sprong de huls uit elkaar en ver wondde den onvoorzichtigen jongen zoodanig aan zijn handen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de gemeentepolitie is een onderzoek ingesteld, met gevolg dat proces-verbaal is opgemaakt tegen eeD onderwijzer van de Chr. school alhier, die een leerling op school een kastijding had toegediend. Die jongen is, naar vermoed wordt, tengevolge daarvan ernstig ongesteld. De werkman J. Hamelink Cz., werkzaam bij het lossen van balken uit het stoomschip »Graanbandel« werd gisteren door een uit het takel vallenden balk aan het hoofd ge- ttoffen, waardoor hij een wonde bekwam, zoodanig dat zijn makkers hem huiswaarts moesten brengen. Zijn toestand is ernstig, want men vreest voor herschenschudding. In de op Maandag a. s. des namiddags te 2,30 ure te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden 3. Ingekomen stukken 4. Aanbieding gemeente-rekening over 1912; 5. Benoeming leeraren hoogere burger school Aanbevolen worden voor Wis-, natuur- en werktuigkunde en cosmo- grafie de heeren W. Estor en A. D. Nuthans Schei-, plant- en dierkunde de heeren Dr W. Middelberg en P. Muller Fransche taalde heeren D. Klerk, W. Timmerman en H. Nieuwenhuijze Hoogduitsche taal- en letterkunde de heer W. J. Noordhoek, mej. J. Valeton en mej. G. L. Horn; Engelsche taal- en letterkunde de heeren F. D. de Soet, A. Speijer en A. C. Stehouwer Gymnastiek, de heerenK. Duizendstra, L. v. d. Steen en Ph. Postma; Hand- en rechtlijnig teeken de heeren A. Scherpenhuijzen, L. G. van der Eijk en C, J. J. Bosch. Woensdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbe steed: lo Het vervangen van een basaltmuur door steenglooiïng en rijsbeslag langs de oostzijde van de buitenhaven te Wemeldinge, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid Beve land. (Raming f 8350). Ingeschreven werd door de heeren A. Kaan te Ter Neuzen voor f 8140 J. J. Geluk te Tholen voor f 8685 H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor f 8725A. v. d. Straaten Jr. te Hansweert voor f 8850 W. H. Ferdinandusse te Biezelinge voor f 8930. 2o. Het verbeteren van den Rijksweg in de kom der gemeente Breskens met bijkomende werken, behoorende tot de Rijks groote wegen in Zeeland. (Raming f 5570). Ingeschreven werd door de heeren A. Kaan te Ter Neuzen voor f 5635 A. du Burck te Breskens voor f 5687 J. M. H. van de Sande te Breskens voor f 5844, Een clubje toeristen uit Gent die Maandag een bezoek aan Walcheren hadden gebracht arriveerden met de laatste boot uit Vlissingen te Ter Neuzen. In de meening dat zij zich haasten moesten om den trein voor Gent te halen was het ten slotte op een loopen gezet. Dit scheen teveel voor een bij het gezelschap behoorend corpulent 30-jarig heer. Deze zakte nabij het station op den weg ineen. In bewusteloozen toestand is hij door zijne reisgezellen met hulp van anderen in den trein gebracht. Tegen het aankomen van den trein in Gent was om een dokter getelegrafeerd doch deze kon den steeds be- wustelooze geen hulp bieden. Ongeveer half 12 des nachts voerde men hem met een brancard huiswaarts, doch onderweg overleed hij. Het overmatig loopen schijnt hem een hartaderoreuk te hebben bezorgd. Dit moge tot waarschuwing strekken van diegenen, die somtijds uit aardigheid reizigers onnoodig aansporen zich voor spoor of boot te haasten. De paardenmarkt te Oostburg, (laatst gehouden 22 dezer) is zoo langzamerhand veranderd in een tentoonstelling en keuring van veulens en jonge paarden. Handel in paarden of veulens tenzij de één of andere liefhebber of fokker eens een of meer dieren koopt heeft niet meer plaats. De tentoonstelling van de vereeniging »Rust Roest« evenwel wordt hoe langer hoe belang rijker. Op 21 Juli was het veulenkeuring te IJzendijkealdaar waren ingeschreven 94 stuks en zijn verschenen 64 er werden voor bekroningen uitgetrokken 21. Te Oostburg waren aangegeven 161 dieren waarvan 90 verschenen van deze werden er 38 uitgetrokken voor bekroning. Naar aanleiding eener particuliere au diëntie, die twee katholieke Vlissingers Woensdag te Brussel hadden bij Zijne Excel lentie Paul Segers, Minister van 't Zeewezen, de Posteryen en de Telegrafie, kan de VI. Crt.« tot haar genoegen het blijde nieuws mede- deelen, dat het gevaar voor eene overplaatsing van 't Belgisch Loodswezen, althans voorloopig als afgewend mag worden beschouwd. Maar tevens is bij die audiëntie ten duide lijkste gebleken, dat de Minister zulk een overplaatsing niet alleen zeer goed uitvoerbaar acht, maar ook van meening is dat zijn loodsdienst zich daarbij heel gemakkelijk zou kunnen aanpassen. v De beide heeren kregen de toezegging dat de Minister nimmer een beslissing zal nemen, alvorens hun welwillend gelegenheid te hebben gegeven, nogmaals in zijn kabinet de belangen te komen bepleiten, die door zulk een over plaatsing zouden worden geschaad. Nog bleek in den loop der audiëntie, dat de Minister overtuigd is van de goede verstand houding tusschen het Nederlandsche en Bel gische Loodsen corps. Natuurlijk zijn er ook punten ter sprake gekomen, die niet voor publiciteit geschikt zijn. Daags vóór de audiëntie, die reeds de vorige week was toegezegd, had Zijne Excellentie een drietal uren te Vlissingen vertoefd, om zich door eigen aanschouwing van verschillende zaken den Loodsdienst betreffende op de hoogte te stellen. betwijfelen het, maar de mogelijkheid bestaat toch en met die mogelijkheid zal zeker rekening moeten gehouden worden. Maar de kans, dat ook dit niet gelukt, moet waarlijk ook niet over het hoofd gezien worden, zoodat het mogelijk zal zijn, dat b.v: een zaken-kabinet optreedt, dat niet op den steun van de rechterzijde rekenen kan, een kabinet, dat, wil het regeeren, in de eerste plaats op de linkerzijde steunen moet zij het ook dat het niet tracht eenig links partij program uit te voeren. Dat bi) een dergelijken politieken samenloop van omstandigheden het recht van initiatief van de Kamer van grooter beteekenis wordt, spreekt vanzelf. Na dr. Kuyper, die de protectie als ver- kiezings-reclame voor rechts overboord heeft geworpen, komt nu de Amsterdamsche roomsche professor Struycken in »Van Onzen Tijd« er op aandringen, dat de rechterzijde nu verder ook het gezinshoofden-kiesrecht als wensch prijs geven zal, en daarvoor het algemeen kiesrecht in de plaats stellen. De hoogleeraar is al lang voorstander van algemeen kiesrecht geweest. Maar nu geeft de hoogleeraar óókaan het Tarief zijn afscheid »Voor het overige is evenwel het con crete vraagstuk, of het ten onzent thans van goede handelspolitiek zoude getuigen, be schermende rechten in te voeren, wil men liever, de bestaande te verhoogen, een der moeilijkste en ingewikkeldste vraagstukken, zoodat het ons altijd heeft verwonderd, dat »the man in the street* daarover; vooral aan de zijde der vrijhandelaren, zoo gevestigde overtuiging bezit. Nu evenwel de regeering en de Kamer meerderheid niet in staat zijn geweest, daar tegenover van een krachtige overtuiging harer zijds blijk te geven, door ervoor te zorgen, dat gedurende haar vijfjarig bewind hare denkbeelden tot werkelijkheid werdennu men anderzijds door allerlei gepaste en on gepaste middelen de volksmeening tegen de tariefwetgeving heeft weten op te winden, nu is de beschermende handelspolitiek ten onzent minder populaii dan ooit te voren, en zoude het dwaas zijn, ze in den eerstvolgenden ver kiezingsstrijd opnieuw op den voorgrond te plaatsen. De rechterzijde zal hebben aan te zien, of het der linkerzijde kan gelukken, langs anderen weg dan door tariefverhooging de middelen te vinden tot bestrijding der kosten van de sociale wetgeving. Slaagt deze daarin niet, dan kan de rechterzijde opnieuw overwegen, of zij niet verplicht zal zijn, die middelen doör een technische herziening onzer tarief wetgeving, gepaard aan een geringe ver hooging, uitsluitend met fiscale bedoeling, te vinden. De vraag >vrijhandel of bescherming* behoort evenwel uit den eerstvolgenden ver kiezingsstrijd te worden geweerd*. Wie zei ook weer, dat de rechterzijde beginsel-vast is Bij koninklijk besluit is voor één jaar vrijstelling van militiedienst verleend aan J. B. Ruben te Ter Neuzen. Neen, dat had hij niet toegestaan, maar haar verzocht, het geheim van hun liefde be graven te laten, het had voor Hindersen geen nut het te kennen, tenminste nu nog niet. Had h(j dien wensch misschien niet moeten uiten Hy had er bijgevoegd, dat haar eigen hart beslissen moet. Voor 't overige had hy zich door zijn gevoel laten leiden en slechts aan het geluk gedacht, toen hy aanried „Ja" te zeggen. Daarop bad hij nog eens een korten brief van haar ontvangen: „Weet je waar aan ik altijd denk? Aan de lichte strepen van den horizon, waar we op het graf van je ouders naar keken, bet land tusschen my en die eeuwigheid schijnt me nu niet bloeiend meer, maar een woeste vlaktedaarom kijk ik alleen maar naar de schitterende zee daar." Zij was nu werkelijk getrouwdLeed hij daaronder Neen hy meende, dat zij goed geborgen was, veel beter dan thuis. Zij was gezond en bloeiend, zy zou zegen uitstrooien en het was duizendmaal schooner zoo, dan wanneer zij, evenals bij, eenzaam verkwijnen moest. Maar ook hij verkwijnde niet, hij had nog verscheidene jaren van zegenrijken arbeid voor zich 1 Met die gedachte zette hij zich aan zijne advent predikatie, tot welker tekst hij Johanna's lievelingswoord koos „Liefde over wint den dood". De volgende kerkvergadering bad weer in Augustus te Brinkhof plasts en dominee Hin dersen reed 's morgens vroeg er beeB, omdat hij in de proostdij wat te doen had en hij zich sinds drie dagen bijna niet inhouden kon van blijde opgewondenheidde vrouw van den proost was bij hem om de zjjne te ver plegen, maar hij had een overvloed van bood schappen van buishoudeljjken aard aan den proost en de meid over te brengen. Voor de kerk stond al een half dozjjn predikanten, die Hindersen met gelukwenschen ontvingen. „Niet waar," antwoordde hij hun, stralend vau geluk, „nog op mijn leeftijd en zoo'n jongen. De proost z'n vrouw zegt, dat men meenen zou, dat hij al drie maanden oud is en ik verzeker u, hij lacht al." Dominee Petersen, tot wien hij zich gewend had, schudde on- geloovig het hoofdbij was vader van negen kinderen. „Voor de eerste drie maanden lachen zjj nooit." „Maar mijn jongen lacht. Dat is juist het merkwaardige," antwoordde Hindersen. „Dat heeft hij van zijn vader, zoo oud als hij is". Nu stapte hij in de kerk en keek naar boven, naar het koor, waar hij haar het eerst gezien had en toen naar het altaarbeeld en vouwde onbewust de handeneen gelukkiger man was er op de heeJe wereld niet en er rolden hem twee tranen over het breede, goedige gezicht. (Wordt vervolgd). Zondag 27 Juli 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., dhr. L. Smallegange, bijbelcolporteur te Breda, en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9 u., Ds. A. Timmerman. Hulst. Yoorm. 9'/', u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. i Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en S'/e u-, Ds- J- Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/a u., Leeskerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/a u-, Evangelisatie. Gisterennacht is het bekende vereni gingsgebouw »Musis Sacrum* te Dordrecht door brand geheel vernield. Omstreeks twee uur bemerkte de pachter van het gebouw, de heer van Gils, dat de brand was uitgebroken. Toen hij een der deuren opende, sloegen de vlammen hem tegen. Binnen een half uur stond 't heele gebouw in lichte laaie De brandweer kon weinig uitrichten. De vrouw van den pachter en een nichtje moesten zich door van een platje te springen 't leven redden, waarbij de eerste gewoed werd. De inboedel was laag verzekerd, 't gebouw was verzekerd op beurs-polis. Ongeluk op het fort Erfprins. Een ongeluk, op het fort Erfprins te Den Helder voorgevallen, waarbij 5 manschappen gekwetst werden, is bijzonder goed afgeloopen. Het sluitstuk van een kanon, dat het ongeluk veroorzaakte, vloog over de mannen heen zonder een hunner te raken. De verwondingen be staan uit lichte schroeiïngen van oogharen en kleine brandwondjes op gelaat en handeo, doch zijn absoluut niet van ernstigen aard. Van de vijf getroffenen bevinden zich slechts vier in het Marinehospitaal. Met welk een kracht het sluitstuk van bet kanon gevlogen is, moge blijken uit het feit, dat het 25 meter verder neeikwam en een gat in den grond sloeg, dieper dan de lengte van een officiers sabel. Omtrent de eigenlijke oorzaak tast men in het duister. Gebleken is dat het sluitstuk gaaf is, en de bedienende manschappen kunnen onder eede verklaren fat het volkomen sloot. Een nader deskundig onderzoek zal moeten uitmaken hoe het mogelijk was dat desniettegenstaande het stuk er afvloog. Van de getroffenen zijn de kanonnier le kl. Ten Bosch uit Helder en de milicien Bart uit Heerhugowaard licht ge schroeid aan de oogen, de sergeant Schot kneusde zijn arm, terwijl de milicien Mooy uit Den Helder een wonde aan het hoofd ontving ten gevolge van het losspringen van een bout of moer. Deze vier, behoorende tot het 4e regiment vestingartillerie, bevinden zich nog in het hospitaal. De vijfde, sergeant Slikboer, bleek geene verwondingen te hebben opgeloopen. Op te merken valt, dat het projectiel, waar mede op de schijf moest worden geschoten op de goede plaats is terecht gekomen. Ver- wonderljjk snel waren drie doctoren ter plaatse. Een monsterwijf. Te Hamburg is zekere vrouw Mars, de vrouw van een sleepersknecht, in hechtenis genomen, die verdacht wordt, twaalf jaar geleden haar vader met arsenicum uit den weg geruimd te hebben en verleden jaar ook baar broer en haar stiefvader. Verleden jaar Juli had zij een tijdje bij haar broer te Dantzig vertoefd, korten tijd nadat zij vertrokken was, stierf hij. Spoedig na haar aankomst te Gross-Gryaliken in Oost- Pruisen stierf ook haar stiefvader Scherelies. Enkele weken later keerde vrouw Mars naar Hamburg terug en nam haar 70-jarige moeder mee. Daar kwam het tusschen beiden tot heftige tooneelen. Haar moeder zegt, dat zy bang was, dat haar dochter ook haar naar bet leven zou 3taan en dat zij 's nachts haar spaarbankboekjes altijd onder haar hoofdkussen had. De vrouw bad zich reeds de spaarbankboekjes van hare vroegere slachtoffers toegeëigend. Toen haar broer verleden jaar gestorven was, vertelde zij bij de begrafenis aan de aanwezigen, dat dit een gevolg was geweest van de vreugde over het weerzien met haar. Een ontzettende doodstrijd. Zaterdag had te Decatur, in Alabama, een spoorwegongeluk plaats. De locomotief van een trein ontspoorde en viel om. De machinist, Fleming genaamd, kwam onder de machine teiecht en werd doodelyt gewond. In zyn doodstrijd smeekte de Dog jonge man zijnen kameraden hem te dooden, daar hij onduldbare pijnen leed, doch dit weigerden zij, ofschoon men hem niet onder de machine vandaan kon halen. Toen nam de ten doode opgeschreven man zyn zakmes en bracht zich zelf een snede in den hals toe die weldra een einde maakte aan zijn afschuwelijken doodstrijd. Fleming was zeer gezien onder zyne kama raden en zou Donderdag in het hu welyk getreden zijn. Zyne kameraden verklaren, dat zij wel hadden kunnen beletten dat hij zicb niet doodde, maar hij leed zoo ontzettend, dat zij het beter vondan niet in te grijpen. De onveiligheid tegenwoordig. Een ongewone moord is in het bosch van Vincennes gepleegd. Daar waren zes jongens aan bet spelen toen er drie onaangenaam uit ziende individuen uit een bosehje te voorschijn kwamen, revolvers in de hand. Ze gingen op een bank in de buurt van de jongeus zitten. Plotseling stond de middelste man op. Hij liep op de spelende knapen toe en op ben wijzende riep hij tegen de beide andere mannen wie zal 't zyn Een hunner riep terugDie daar En koelbloedig mikte de eerste boosdoener met zyn revolver, schoot en een jongen viel neer, doodelijk getroffen door een kogel in het hoofd. De speelmakkers van den neerge schoten knaap namen de vlucht. Men verwacht, dat de dader gepakt zal worden. Het slacht offer werd naar een politie-post vervoerd, maar was dood toen hij er aankwam. Een mijnongeluk. In de mijn »Carolus Magnus* te Uebach bij Geilenkirchen, zyn door het instorten van een schacht een opzichter en veertien man onder de neervallende aarde bedolven. Een mjjnwerker slaagde er in zich te redden. Voor de anderen schijnt redding onmogelyk, daar de ontruimingsarbeid minstens acht dagen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2