Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, pc wttfolijHt ttitspraalj. Tusschen Kerk en Pastorie. j)c houding der 5- D- A. p. D« Komende resetting. GEMEENTERAAD. No. 2389. Zaterdag 26 Juli 1913. 24e Jaargang Stremming verkeer. FEUILLETON. Per ABONNEMENTSPRIJS: 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant rerschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den UitgOTer M. DE JONOE, te Ter Neuzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Maandag den 28 Juli 1913, des namiddags ten 2,30 ure. Ter Neuzen, den 24 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de weg van af de voormalige Axelsche poort tot en met de ravelijnbrug van af 24 Juli tot 31 Augustus a.s. voor het verkeer zal zijn afgesloten. Het verkeer kan gedurende dien tijd plaats hebben langs den bedekten weg en langs den Stationsweg, de Feijterstraat en de Kerkhoflaan. Ter Neuzen, 21 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Vermakelijk voor ons Neuzenaars is het om te lezen, wat de Zeeuwsche Koerier schrjjft over de Neuzensche Gemeenteraadsstemming. Dit blad wil de niet-herkiezing van den heer Drost ook al wyten aan de totstandkoming van de H. B. S. Als iemand uit Ter Neuzen dus schrijft aan de Zeeuwsche Koerier, zooals deze meldt, dan moet hij erg dom wezen of den lezers een rad voor de oogen willen draaien. De stemming heeft juist bewezen, dat niet de H. B. S. den val van een liberaal raadslid bewerkte, maar de tegenstand tegen dit raadslid als werkgever gekweekt. De 122 stemmen op den heer Verlinde alleen uitgebracht, bewijzen dit voldoende, ter wijl verschillende combinatie's ons nog in onze meening komen versterken. Juist daarom heeft de gemeenteraadsver kiezing aan een aantal hier ter stede teleurstelling gebracht, ook al zagen ze een der hunnen ge kozen. Het anti-rev. blad alhier heeft dan ook van een politiek fortuintje gesproken. Dat is het eenige, wat de stemming voor die party opleverde. ALITE KREMNITZ. 9) Den dag daarop reed dominee Hindersen toevallig voorbij de pastorie. Hij stapte af en verschrikte zoo op het bericht van Johanna's vertrek, dat het den proost medelijden in boezemde en deze hem zoo onder bet gesprek liet bemerken, dat het Johanna ook heel moeilijk viel. Zij houdt van het landleven bovenal, vooral van deze streek. Zeker moeder lijk erfdeel." „Zon je het bekoorlijke kind niet knnnen polsen om te weten te komen, hoe zij over me denkt of lijkt het je belachelijk, als ik op mijn leeftijd „Volstrekt niet.' Je kon best mijn zoon zijn. En Johanna is voor domineesvrouw geborenKortom, nog dienzelfden avond schreef de proost aan zijn nicht, dat domiDee Hindersen haar hand vroegtwee dagen daarna kwam Johanna's antwoord zij dacht niet aan trouwen, wat de proost zijn collega op de volgende manier overbrachtJohanna moest er nog eons over denken, zü vroeg eenigen tijd om na te denken, hij kon na De uitspraak, die men graag uit de stemming had gelezen, is er niet in te vinden, al kijkt men ook door een vergrootglas. De berichtgever aan de Zeeuwsche Koerier moet anders de stemming maar eens nalezen uit Luctor et Emergo van 23 Juli 1913. Dan zal hem wel meer licht opgaan. Dat deze berichtgever in hetzelfde schrijven stemming tracht te maken tegen de H. B. S. zelf, bewijst voldoende, uit welken hoek de wind waait. Wij vertrouwen dan ook, dat na verloop van tijd vele ouders hnnne kinderen aan de H. B. S. zullen durven toevertrouwen ondanks Luctor et Emergo, Zeeuwsche Koerier e. a., die steeds zoeken naar het kwade en het goede niet willen zien. Het is geene benijdenswaardige positie, waarin de Sociaal-democratische Arbeiders partij verkeert. Op het royale en eerlijk gemeende aanbod van Dr. Bos om 3 ministerszetels te bezetten is de party niet ingegaan. De vrucht, die daar gerijpt voor het plukken hing, zooals Vliegen het uitdrukte, hebben ze niet willen grijpen. Heel wat drogredenen zullen noodig zijn om het volk diets te maken, dat de S. D. A. P. er goed aan deed geen deel aan de regeering te nemen. En dat terwijl 18 zetels door hen bezet zijn. En dat terwijl blijkens hunne adviezen bij de herstemming, er practisch op goeden oogst mocht worden gerekend. Toch viel de beslissing niet met algemeene stemmen. Met 13 stemmen tegen 8 behaalde Mr. P. J. Troelstra voor zijne meening de overwinning. Mannen als Vliegen, Spiekman, Ter Laan enz. oordeelden, dat wel op het aanbod moest ingegaan worden. Zij bleken wel verantwoordelijkheid te voelen. Zij meenden, dat met 18 van hunne mannen in ons kleine parlement, niet volstaan kon worden door thans nog stuurman op den wal te blijven, al is dat altyd het gemakkelijkst, maar dat men nu aan boord moest, om zelf te helpen sturen. Het aanbod was er. een poos nog eens vragen. „Want," zei hy later tegen zijn vrouw, als ik Hindersen alle hoop ontnomen had, zon bjj, heftig als bij is, in staat geweest zijn op staanden voet zyn huishoudster te trouwenDie werkt erop en wat zon dat een schande zijn voor de heele proostdij! Wie weet of het Johanna's gelak nog niet wordt Het heele landschap lag diep onder de sneeuw, lederen morgen lag de door den wind opgehoopte sneeuw zoo hoog voor de deur van Klaus Jensen's pastorie dat men zich een pad naar het huis toe vegen moest. Bovendien was het pas begin December. Sinds veertien dagen hadden de dames Jensen met niemand buiten het huis gesproken, alleen waren ze nog naar de kerk geweest. Zooveel sneeuw was een zeldzaamheid, vooral zoo vroeg in het jaar en Anna had haar oudere zuster tot groote ergernis van deze verklaard, dat dit een slecht voorteeken zijn moest. Marie kon zelfs in scherts geen bijgeloof verdragen, terwijl Klaus de half ernstige, half schertsende voorteekentbeorieën met een zacht lachje beantwoordde. „Je bent volstrekt geen goede predikant, als je znlk geklets duldt!" zei Marie, die hem evenwel in den grond van haar hart groote achting toedroeg. De postbode was drie dagen lang uitge bleven, daarvoor bracht hij nu een heel pak De mannen, die hunne verantwoordelijkheid voelden, bleven in de minderheid. Geen congres wordt gehouden. Het pleit is beslist. Geen socialist neemt zitting achter de ministerstafel. Zij hebben het zelve niet gewild. Hoe zullen hunne kiezers het opnemen? De afdeeling Franeker van de S. D. A. P. zond reeds een protest tegen het gevallen be sluit en de afdeeling Leeuwarden keurt het af, dat geen congres gehouden wordt. In het algemeen zullen zij, die practische verbeteringen in de naaste toekomst voorstaan, door het besluit van de voormannen der S. D. A. P. het meest teleurgesteld zyn. Woorden zijn goedkoop, de menschen willen nu eens daden zien. En dit had gekund, zoo de meeste voor mannen der S. D. A. P. in stede van te veel zich in hunne theorieën te verdiepen, meer oog hadden gehad voor de nooden des volks, zoo ze meer de verantwoordelijkheid van hunne sterke positie hadden gevoeld. We denken, dat nog wel meerdere protesten van partijgenooten zullen volgen. Wie de persoverzichten, in de verschillende bladen opgenomen, gelezen heeft, weet hoe in het land alom de houding veroordeeld wordt der sociaal-democraten, die weigeren mede te werken tot en mede verantwoording te dragen voor de verwezenlijking van de politieke wenschen, die zij te zamen met de liberalen koesteren. De raadgevers van de Koningin zijn thans voor een moeilijke keus geplaatst: immers een andere combinatie van minderheden, die een regeeringspartij zou kunnen vormen, schijnt niet goed mogelijk. Wij denken er niet aan ons bij hen te voegen, die thans in het openbaar mede adviseeren, doch wij meenen wel de verschil lende mogelijke oplossingen van de politieke moeilijkheden van den dag eens te mogen nagaan. Zoo talrijk zyn zy niet. Een kabinet uit de geheele linkerzijde is onmogelijk ge worden. Een rechtsch kabinet heeft geen meerderheid. Een concentratie-kabinet heeft geen meerderheid. kranten en voor Marie een brief. Klaus zat in zyn kamer, toen Marie met onverholen drift de deur openwierp en hem toeriep„Is het niet ongeloofelyk, Klaus? Dominee Hin dersen is gistereD met Johanna Hartmaan getrouwd „Wat is daar voor ongelooflijks aan?" antwoordde hij kalm. „Nu ik dachtbegon zy driftig, maar zweeg plotseling, er lag iets op haar broers gezicht, wat baar het verder spreken onmogelijk maakte, hij had het dus al geweten, het moest in deo brief dien hjj laatst uit de stad gekregen had, gestaan hebben. Wat kon bij zich goed houdenDie veinzerij was een predikant onwaardig en als hij het al lang geweten had, waarom had hy het haar dan niet gezegd Maar in plaats van hem ver wijten te doen, zei zy „Het verwondert me overigens van zoo'n behaagziek meisje volstrekt niet, zy wilde nauwelijks onder de muts!" Haar stemming was zoo geprikkeld, dat zij haar broer absoluut iets krenkends zeggen moest. Klaus' voorhoofd kleurde zich rood, maar met veel inspanning beheerschte hij zich en antwoordde „Marie, ik verzoek u, zwijg van Johanna, ik duld niet, dat je op zoo'n manier van haar spreekt?" „Maar de waarheid moet je toch kannen verdragen, je moet die liefde uit je hart rukken, de liefde voor de vrouw van een ander voegde zy hem nog toe. wacht 'even. De sociaal-democraten hebben gesproken van waarborgen, welke zij geven zouden om een concentratie-kabinet het regeeren mogelijk te maken, mits dat eerlijk het concentratie-program zou trachten uit te voeren. Ja, indien dat ernst is, indien de sociaal-democraten zich werkelijk offers willen getroosten voor het verkrijgen van algemeen kiesrechtMaar, hebben wij niet reeds gelezen, dat zij beloofden tegen een oorlogsbegrooting te zullen stemmen, wanneer de voor 's lands defensie verantwoor delijke concentratie-minister meent in het belang van 's lands veiligheid iets meer geld op die begrooting te moeten uittrekken Het is natuurlijk mogelijk, dat zulke waar borgen voor het leven van een concentratie kabinet gegeven worden, dat inderdaad die oplossing nog mogelijk blijkt, maar waar schijnlijk lijkt het ons niet. Is dus geen party-kabinet, geen kabinet dat eenig vast politiek program helpt uit voeren mogelijk, dan blijft slechts een zaken kabinet over. Wy moeten echter erkennen, dat wat in de laatste dagen gezegd en geschreven is, ons aan de levensvatbaarheid van een liberaal zaken-kabinet heelt doen twijfelen. De sociaal democraten zouden het bij een groeiende oorlogsbegrooting en minister Colijn voor spelde reedsmijn opvolger zal, of hij tot de rechterzijde behoort dan wel liberaal is, deze begrooting wéér hooger op moeten voeren bestrijden en de kerkelijken hebben bij monde van dr. Kuyper reeds beloofd alles te zullen doen om het kabinet te doen vallen. Wy betwijfelen of zulk een zaken-kabinet, dat toch als liberaal gedoodverfd zou worden, het vertrouwen van de rechterzijde bij haar niet-politieke »zakelyke« daden zou verwerven, en vreezen, dat het om te bestaan dezelfde steun van de sociaal-democraten noodig zou hebben, welken een concentratie-kabinet niet heeft kunnen verkrijgen. Rest dus een zaken-kabinet zonder eenige verdere omschrijving, dat ook leden der rechter zijde bevat. Een gemengd kabinet dus Dat zou constitutionneel wel aangewezen zyn. Of het mogelijk zou blijken, of een kabinets formateur er in slagen zou daarin mannen zttting te doen nemen, die werkelijk het vertrouwen van hun partij genieten en op den steun van hun partij kunnen rekenen Wy Hij stond op: „Wat ik moet, hoef je me niet te zeggen," antwoordde by, nam haar by de hand en opende de deur Ik heb nog werk voor morgen, je weet, het is Zaterdag". Toen zij weg was, zette hy zich niet aan zjjn schrijftafel, maar wierp zich neer op de sofa. Ja, geweten had by het, sinds bjjna een maand. Zy had hem geschreven ach zoo'n brief! Hy had hem verbrand, omdat hjj hem ta dikwijls te voorschijn gehaald en steeds weer overgelezen had. Zy kon het leven thnis, waar zjj als misdadigster behandeld werd, niet langer verdragen. „Ik heb er zelf schuld aan, want in 't begin wilde ik het verbod van mijn vader trotseeren". Daarop bad zy beproefd een betrekking als gouvernante te krjjgen tegen 1 October, maar haar vader had haar verklaard, dat hij haar liever dood zag, dan dat zij hem, eeD overste van het Pruisische leger, zoo'n schande aandeed. Om dien tyd was plotseling dominee Hindersen gekomen en had haar strijd nog zwaarder gemaakt. Den beiden onders was hij heel goed bevallen, bovendien was het in hoogere kringen zeer netjes, als men oudere geeste lijken huwde. Klaus moest haar toch raad- geven Zou zjj dominee Hindersen's vrouw worden of niet„Meen niet, dat ik mijn levens last daardoor verlichten wil, neen, ik zal hem dienen, voor hem zorgen en alle werk met blijdschap op me nemen en ik zal hem alles bekennen, wat ik op het hart heb als jij het mijn toestaat TER MEM SBLAD. DOOE -T 1 ja

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1